„EXTRA" bii 12 k"4 f 2'85 Vleeschdistributie heden in 'werking „NA DEN ALLERBESTE DE BESTE" GIREERT ONS NOG HEDEN? Bonnendie nu geldig zijn H Üqsuuda SCHOTERMAN'S per kruik f 3.25 OUDE UENEVER bij 6 kr. a f 3. Het rantsoen loopt uiteen voor de verschillende soorten INDRUKKEN VAN DE MARNIX- HERDENKING TE LEIDEN Terug uit de Ostmark WIELRIJDER WERD DUIZELIG Nieuwe brigadiers van politie MISLEIDENDE DUISTERNIS VEROORDEELD TOT EEN MAAND HECHTENIS Paard en wagen te water Vleeschkaart in gebruik OPNEMING IN DEN OPBOUWDIENST Politie-varia Geen vergunning 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 Utr.str. 17 Tel. BEE Ao 1878 Van 23 Sept. t.e.m29 Sept zijn de met „7" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. De bonnen, welke 29 September nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t.e.m. I October. Voorts zijn in omloop voor kinderen beneden 4 jaar: halve broodkaarten. Naast de halve broodkaart ontvingen de kinderen een toeslagkaart, waarop 6 rantsoenen havermout en 6 rantsoenen rijst of kindermeel verstrekt worden. Met deze toeslag- kaart moeten de betrokkenen even lang rondkomen als de broodkaart geldig is. Bons 05 t-e.m. 12 (boterkaart) 2ons boter. Bons 05, 06, 07 (vetkaart) 2xft ons margarine of 2*/i ons boter. Bon OS vetkaart) 21/* ons gesmolten vet of 2ons boter. Bons 09, 10. 11 en 12 (vetkaart) 2xlt ons boter met reductie. Alles geldig van 24 Aug tot en met IS October. Bon 72 een kilo suiker tot en met 27 September. Bon 73: pond koffie of ons thee tot en met 27. September. Bon 71: xh pond tarwebloem, of tarwemeel of boekweitmeel of roggemeel, of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot en met 4 Oct Bon 41: Vi pond rijst of rijstemeel tot en met 4 Oct. Bon 54:,Vt pond havermout of havervlokken of gort of grutten tot en met 4 Oct. Bon 28: 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder tot en met 1 November. Ban 15: 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti tot en met 1 November. Bons 01 van de vleeschkaart elk 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- waren. "Bon 01 (worst, vleeschwaren) van de vleeschkaart uitsluitend een rantsoen vleeschwaren: 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worst soorten, of 125 gram lever-artikelen, of 150 gram bloedworst. Geldig van 23 t-e.m. 29 Sept. Bons, die op 29 Sept. nog niet zijn verbruikt, blijven geldig tot en met 6 October. Petroleumzegel Periode 6 Geldig tot en met 3 Nov. (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Bon 1/5: 150 gram toilzetzeep (nieuwe samenstelling) öf 120 gram huishoud zeep óf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder, öf 125 gram zeepvlokken, öf 250 gram zelfwerkende waschmiddelen. öf 200 gram vloeibare zeep. tot en met 24 September. No. 116 van de bonnen welke tegelijk met de textielkaart aan mannelijke per sonen boven 15"jaar werden verstrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crème of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Verder worden voor kinderen beneden 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rantsoenen toiletzeep beschikbaar gesteld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar alleen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoenen moe ten verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen tot 24 Januari 1941. Bon nr5 van de voederkaarten voor honden en katten tot het verkrijgen van honden- en kattenbrood. Geldig t.e.m. 30 September. UITKNIPPEN EN BEWAREN!! BINNENLAND Hartelijk welkom t-nAVEREND, met veel geknars van zware remmen, reed giste ren in den namiddag veen extra- trein ons station binnen. Uit ge opende coupéramen wuifden kin derhanden en vele jeugdige stem men juichten over het perron. Op dat perron stond het muziekkorps der S.S., dat onder leiding van ka pelmeester Nickel de pittige klan ken van een marsch deed hooren. Het was de trein uit de Ostmark, waarmee een achthonderdtal kinde ren naar ons land terugkeerde. Het was hun aan te zien, dat zij in, Linz en Steyer een prettigen tijd hebben doorgemaakt... onze jeugd is in hét land, waar men de gast vrijheid. die enkele tientallen jaren geleden door Holland werd betoond, nog niet vergeten is, hartelijk ont vangen! Men begrijpt, dat er op en voor het station een bijzondere drukte heersch- te. Vele familieleden, vele vrienden en tal van belangstellenden hadden zich verzameld, om van de thuiskomst getui ge te zijn. Het wachten heeft langer ge duurd dan men aanvankelijk dacht en het aantal voetstappen van hen. die, in spanning de komst van „den" trein verbeidend, langzaam heen en weer wandelden is dan ook legio geweest. De drukte begon zich al af te teeke nen, toen de wijzers van de klok naar halfdrie liepen. Men meende namelijk te mogen vermoeden, dat om dien tijd het groote moment zou aanbreken. Maar het is iets later geworden. Niet. zoo laat. als eerst gemompeld werd: half- acht. is het niet geworden...! Het was ongeveer kwart over vijf, toen het muziekkorps zich een plaats zooht op het station. Dit was een aan wijzing, die door iedereen begrepen werd: de trein was op komst. Korten tijd later, terwijl de muziek speelde doemde in de verte een grijzige massa uit het landschap op de sta len wielen ratelden over de rails, de trein naderde. Het was een feestelijk moment, een hartelijke begroeting na een langen tijd van afwezigheid. Men kent die tooneeltjes wel: handen werden gedrukt, kleine kinderen werden opgetild alsof de ouders ze wilden „wegen"en reeds op het station werd een aanvang ge maakt met lange kinderlijk-enthou siaste verhalen van reisavonturen en vacantiegenoegens. Het feestelijk welkom werd voort gezet vóór het station, waar velen op het plein op de teruggekeerden stonden te wachten. Gisteravond otmstreeks halfacht trof een surveilleerende politie-agent op het kruispunt van Utrechtscheweg en Laan 1914 een man aan, die daar langs den weg lag. Het bleek een Zeistenaar te zijn, die door duizeligheid overvallen tegen den grond was geslagen. Tijdens den val was hij in aanraking met een boom ge komen, waardoor hij een flinke oog wond had opgeloopen. Op het politie bureau is hij door een medicus verbon den. Een familielid uit Zeist heeft den man afgehaald en naar huis vergezeld. De exploitant van een vischzaak in de Kampstraat is bekeurd, daar hij zonder een vergunning zwak alcoholische dran ken aan den man hracht. Hij verkocht bier, advocaat en verschillende „slappe" wijnsoorten. EXAMENS Bij de Zaterdag j.l. te Utrecht gehou den examens door den Centralen Bond van Leeraren en Leeraressen in Steno grafie en Machineschriiven behaalde mei. G. P. van Rouwondal. alhier, het diploma voor kanioortypiste. VOOR T.B.C.-PATIËNTEN De opbrengst van de Zaterdag j.l. hier gehouden collecte van de Stichting Steunfonds van de Vereeniging T.B.C.- patiënten bedraagt, naar wij vernemen, ruim*J 300. De heeren J. v. d. Bunt, D. W. Eppink en H. J. Pijpker \J AAR men weet is er. in verband met den groei onzer stad, reeds geruimen tijd sprake van een ver grooting van het politiecorps. Zoo is men er thans toe overgegaan, het' aantal brigadiers met een drietal uit te breiden. Tot dien rang promo veerden de gewezen agent J. v. d. Bunt en de vroegere rechercheurs D. W. Eppink en H. J. Pijpker. In de kamer van commissaris G. Goor- huis vond, naar wij nu vernomen heb ben. Zaterdagmorgen een kleine plech tigheid plaats. De nieuwe brigadiers werden door den commissaris toegespro ken, die in waardeerende bewoordingen zijn vertrouwen in hun capaciteiten tet uiting bracht. De heer Eppink vertolkte de 'gevoelens der drie nieuwbenoemden. Door de duisternis misleid is Zon dagavond een sergeant van den Op- bouwdienst aan de Kleine Koppel in het water geraakt. Een schippers knecht heeft hem met een haak op het droge geholpen. Ook 's mans fiets werd opgevischt. Door den Utrechtschen politierechter is de 36-jarige fabrieksarbeider Pv L., uit onze stad, veroordeeld tot één maand hechtenis. De man stond terecht, verdacht van heling van overalls, schoe nen, laarzen, legerrijwiel, enz. ten na- deele van het Rijk. Volgens zijn zeggen was hij in de maand Juli in aanraking gekomen met een paar soldaten van den Opbouwdienst, die hem vertelden rijksgoecLeren tegen een billijk prijsje te kunnen leveren. Wanneer de jongens nu iets voor hem hadden, dan deponeer den zij dit in een schuur achter in den tuin van verdachte en des Zaterdags werd er afgerekend. Zoo was P. L. in het bezit gekomen van 30 overalls, 16 paar sokken, een aan tal paren schoenen, een paar rubber laarzen en een legerrijwiel en voor al deze zaken had hij aan de soldaten in totaal een bedrag van ƒ21,60 betaald. Verdachte zeide niet geweten te heb ben, dat deze goederen van diefstal af; komstig waren. Zoodra hijechter ver nam dat de goederen gestolen waren, heeft hij ze direct terug laten bezorgen. Politierechter: Ja, maar toen was het te laat, want toen was de politie reeds in de zaak gemengd. Bovendien vertel je nu, niet geweten te hebben, dat de goederen gestolen waren, maar voor de politie heb je verklaard, dat je wel dacht, „dat het geen zuiver zaakje was Gezien de ernst van het gepleegde feit en er bovendien rekening mee houden de, dat verdachte ter terechtzitting een onhebbelijke houding aannam, vroeg de officier van justitie een gevangenisstraf voor den tijd van één maand. Conform deze eisch luidde ook de veroordeeling. GRAND THéaTRE Van Vrijdag 20 t.m Donderdag 26 September vertooning van de film ..Discretie verzekerd". Zondag doorloopend aanvangend om 1.45. 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag doorloopend om 2.30. 6.00 en 8.15 uur. Overige dagen 2.30 en 8.00 uur. Maan dag en Dinsdag geen matinée. CITY THEATER. Van Vrijdag 20 t.m. Donderdag 26 September vertooning van „Boefje". Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45, 4 00, 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30. 6.15 en 8.30 uur. Ove rige dagen om 2.30 en 8.00 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Sejenka Rassin". De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij deelt, in aansluiting aan hetgeen reeds eerder is gepubli ceerd met betrekking tot de distri butie van vleesch en vleeschwaren het volgende mede: Met ingang van Maandag 23 Sep tember a.s. zal de nieuw uitgereik te vleeschkaart in gebruik worden genomen. Elke der hierop met „01. vleesch" gemerkte bonnen geeft gedurende het tijdvak van 23. tot en met 29 September a.s. recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „0.1. worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op Zondag 29 September a.s. nog niet gebruik* zijn, blijven nog geldig tot en met 6 October. Dit geldt niet voor de voor het verkrijgen van vleesch en vleeschwaren aangewezen bonnen van het algemeen distributiebon- boekje, welke slechts gedurende de week van 16 tot en'met 22 Sep tember geldig zijn. Het rantsoen vleeschwaren. dat per hon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschillende soor ten. Het bedraagt 75 gram voor ge rookt of gekookt varkens- rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten. Tot deze groep hehooren o.a. ham. schouder, earbonaad. spek. rookvleesch, pekelvleesch Gelder- sche rookworst, plockworst en sni.i- worst. Voor gekookte worstsoorfpn. zooals hoterhammenworst en lunch worst en voor rolpens en knakworst zooals Frankforter en Weenor. be draagt een rantsoen 100 gram. Van leverartikelen. als b.v. Beniner, Sak sische- en Haagsche leverworst en verder van tongenworst en nipr- hrood zullen 125 gram tegen afgifte van een hon gekocht kunnen wor den. Ten slotte geeft een bon recht Öp het koopen van 150 gram bloed- worst. Bij vleeschwaren in blik dient bij de. berekening van het benoodigde aantal bonnen te worden uitgegaan van den netto inhoud, met inachtneming van de verschillende rantsoenen voor de uit- eenlooDende soorten. Bij soepen en ge mengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch. In dein de advertentiekolommen op- te nemen officieele publicatie zijn de nadere regelingen, waaraar. grossiers slagers en kleinhandelaren zich hebben te houden, vermeld. Een bijzondere regeling voor huis slachtingen van varkens zoowel wat hetreft het recht tot slachten als het gebruik van de vleeschkaarten zal binnenkort worden gepubliceerd. Huis slachtingen van runderen zullen niet worden toegestaan. Hotels, restaurants, cantines e.d dienen voorloopig ter verkrijging van vleesch gebruik te blijven ma ken van de aan deze instellingen reeds verstrekte, met „een rant soen vleesch" en „een rantsoen vleeschwaren" gemerkte bonnen. Ziekenhuizen, krankzinnigengestich ten, sanatoria e.d. moeten, zooveel mo gelijk bonnen van de patiënten in ont vangst nemen. De plaatselijke distribu tiediensten verstrekken voorts aan deze instellingen op desbetreffend verzoek losse bonnen. Ten behoeve van bakkers, welke sau sijzenbroodjes vervaardigen en exploi tanten van automaten, welke croquet- 'ten verkoopen, zullen geen losse bon nen meer verstrekt worden. U wilt ons het abonnements geld gireeren voor het vierd« kwartaal? Mogen wij U dan een vriendelijk verzoek doem. Ontvangen wij Uwe giro 1 Oct., dan z"n d«» kiy'tn. ties reeds aan de bank gecreven en ontstaat de mogelijkheid van vergissingen. G'REnrr ons dus nog LEDEN. DAN HEBBEN W'J DE OVERSCHRIJ VING NOG VOOR X OCT. IN ONS P5TT Wilt U het even doen; dank U. Het bovenstaande geldt niet voor hen die ons per automati sche giro betalen. A DM. A.D. (Van onze specialep verslaggever) LEIDEN, 21 Sept. TOEN in 1575 Prins Willem ernstig ziek werd en men in den lande moest reke ning houden met de gedachte aan een op volger, toen bleek voor vrijwel iedereen zijn secretaris en rechterhand Marnix van Sint Aldegonde de man. Na den allerbeste was hij de beste. Ja, er waren er zelfs, die hem „plus de crédit", meer vertrouwen schon ken. Zóó was Marnix, geboren Fransch- man, gesproten uit een Fransch adellijk ge slacht, ten slotte niet alteen volkomen Ne derlander geworden, maar ook eennatio nale figuur. Een Calvinist, met alle onver zettelijkheid, die het Calvinisme nu eenmaal eigen is, maar politiek tolerant, die geen geestelijke strooming wilde verkorten en van Nederland een huis wilde maken, waar iedereen zich geheel thuis voelde. Aldus Professor Dr. A. A. van Schel ven, historicus, zelf ook Calvinist, in de Leidschen Pieterskerk, waar „alles ruischt van historie", waar Marnix ligt begraven, en waar Zaterdagmiddag in een plechtige samenkomst een dankbaar nageslacht als eerbiedige en schoone herinnering een gebrandschilderd raam heeft onthuld. Vele bekende persoonlijkheden uit alle deelen van het land waren naar deze plechtigheid, waarvan men het. verslag reeds in een vorige editie heeft kunnen lezen, toegestroomd. De Van Boetzelaers. die tot de directe nazaten van Marnix behooren, waren aanwezig, de leden van het comité, oud-ministers, de nieuwe waarnemend secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen en enkele van zijn ambt- genooten, Leidsche en andere hoogleera ren, tal van predikanten en historici, studenten enz. Er bleven in de grootsche kerkruimte ook nog heel wat banken open. en men mocht in het ietwat kille diffuse licht, dat door de blanke kerk- wanden en pijlers werd opgevangen en weerkaatst, al vreezen voor een van die nuchtere samenkomsten, welke men even koel verlaat als dat men ze betre den heeft. Het werd gelukkie heel anders. Nadat het orgel, bespeeld door Leo Mens, en een viertal koperblazers van het Resi dentie-orkest met muziek uit den tijd van Marnix den bodem hadden bereid, vond prof. Van Schelven een willig ge hoor. dat met aandacht zijn betoog volg de. Gemakkelijk maakte hij het zichzelf en zijn hoorders niet. Niet alleen, dat hij figuurlijk wel te verstaan de professorale toga eeen oogenblik liet vallen, maar bovendien had hij. schijnt het, zich tot taak gesteld, zichzelf en zijn medehuldigers vrij te pleiten van een mogelijke bestehuldiging, dat men al deze eer bewees aan een vreemdeling, een „gast", die noch door afstamming, noch door opvoe ding tot de Nederlandsche natie be hoorde. Hij stelde zich derhalve te weer tegen een drom van vraagtee- - kens en bedenkingen, en eerst toen hij deze zegevierend had bevochten, kon hij de figuur van Marnix laten schitteren in haar volle positieve waardij. Kon hij Marnix laten zien als één. die wel dégelijk wortelde in het volksleven, en daaruit bezieling putte, die zijn eigen bezittingen bij de verdediging van dat volksleven erbij inschoot, die tot de onzen be hoort, niet alleen naar het bloed, maar ook naar het hart. Al bleef Van Schelven's betoog op end' op een college, of als men wil een inge wikkeld pleidooi. het werd ontegenzeg gelijk met hartstocht en overtuiging voorgedragen. Een gewenschte ontspanning volgde, toen het Collegium Musicum „D. F. Scheurleer", een klein maar fijn Haagsch ensemble onder leiding van Henri Ge- teaerdts Psalm 138 1 en 2 in de berij ming van Marnix ten gehoore bracht, op muziek gezet door diens jongeren tijdge noot J. P. Sweelinck. „lok wil d.v bieden lof end danck" het klonk inderdaad als een lofzang en een dankgebed, zulk verfijnd en edel samenzingen wordt zel den in de protestantsche kerk gehoord. In eén even wei-afgewogen en be- heerschte rede heeft de Leidsche hoog leeraar prof. dr. Jan de Vries de letter kundige heteekenis van Marnix uiteen gezet. Niet teveel, maar ook niet te wei nig. ^Hii gaf toe. dat men Marnix' „Byen- corf". dit felle, hoonende pamflet, gebe zigd als een wapen in den geloofsstrijd van die- dagen, niet direct tot de letter kunde behoeft te rekenen, maar Marnix hanteert de taal als een redenaar en een staatsman. Tn den tijd der Renaissance mochten geleerde mannen nog zwerf tochten maken on alle streken van het komnas. zonder gevaar» te loonen, voor dilettant te worden gescholden. Men moet bii de beoordeeling van dit kwet sende en brutale eesrhrïfr. waardoor de demonen dansen van Marnix' verbeel ding. niet vergë'en den tiid van ont staan, waarin die vermetele naaktheid -zehruikeli'k was. Marnix vecht hier op 'even en dood. Zijn uitmuntende, bezielde psalm berijming werd door de kerk van die dagen niet aanvaard, o.a. wijl hij weigerde, het toen reeds verouderde „dy" (bij het aanspreken van God.) te vervangen door „Gij", en men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat de kerk jarenlang Datheen's ge haspel heeft aanvaard, terwijl de be werking van Marnix, welke ook ver boven de moderne berijming uit steekt en daarom een nieuwe uit gave ten volle verdient, onvrucht baar bleef voor het volk. Toen prof. De Vries de kwestie van het Wilhelmus aanraakte, verschikte de bejaarde professor Colenbrandor even van zijn plaats. Had deze niet -in 1933 in „De Gids" mét klem van redenen be toogd, dat Marnix onmogelijk de schrij ver van het Wilhelmus kon zijn'? En daar verstoutte een zooveel jonger ambt genoot zich te zeggen, dat Marnix best het volkslied had kunnen dichten. Ge lukkig met zijn eindconclusie kwam De Vries toch vrijwel in Colenbrander's schuitje terech.t, en schonk hij het auteurschap aan een „onbekenden sol daat". Toen kwam het hoogtepunt van de plechtighied. een aandoenlijk, onver getelijk oogenblik. Het auditorium verplaatste zich naar het groote koor, waar prof. Van Schel ven de echtgenoote van den Leidschen burgemeester verzocht, het gordijn voor het. gedenkraam te laten vallen, ofschoon „wij aanvankelijk gehoopt hadden al dus de spreker dat een andere hand dit doen zou". Met één beweging ver dween het doek, en terwijl men vol nieuwsgierigheid de fonkelende compo sitie. van Georg Rueter aftuurde, weer klonk onder de stille gewelven ruischend zacht het schoone lied „O. Heer, die daer des Hemels tente spreyt". Men voelde zich wonderlijk één met de Hoofdgestal ten op het raam: Willem en Marnix, de decoratieve vorstelijke gestalte naast de kleine figuur van 's Prinsen vertrouwde, waarvan althans het markante gelaat door den kunstenaar scherp lijkt ge troffen. „Wij slaen het oog tot U omhoog" het leek een schildering ook van dit eigen moment. En deze aandoening werd, tot een aangrijpend en ver heven gebeuren, toen na de aanvaar ding van het raam door het kerkbe stuur het Wilhelmus werd ingezet, zoo innig en hartstochtelijk door de honderden meegezongen, alsof het op datzelfde gewijde oogenblik nieuw ontstond Er zullen weinig glazeniers zijn, die zulk een dankbare en bewogen toeschou- wersschaar gevonden hebben als Georg Rueter voor dit zijn raam. Toen eenmaal de befoovering was verbroken, gingen velen zich nog een wijle verdiepen in de schrifturen van Marnix en zijn omge ving, die in enkele vitrines, geplaatst in het koor, een bezichtiging ten volle waard zijn en.zijn figuur nog weer dich terbij schijnen te brengen. 's-GRAVENHAGE, Op grond van de verordening van den waarnemenden secre taris-generaal van het departement van al- gemeene zaken inzake den opbouwdienst zouden volgens art. 2 punt 3 jongelieden van onbesproken gedrag, die het 19e le vensjaar hebben volbracht en tot lichame- lijken arbeid in staat zijn, in aanmerking kunnen komen voor opneming in den op- bouwdienst. De aandacht wordt er echter op geves tigd, dat opneming in den opbouwdienst vólgens deze bepaling voorloopig slechts in zeer bijzondere gevallen zal plaats vin den. INSPECTEUR-GENERAAL VAN POLITIE BENOEMD De Rijkscommissaris voor het. bezette Nederlandsche gebied heeft voorloopig belast met de functie van inspecteur- generaal der Nederlandsche politie, den kolonel der marechaussee A. W. de Ivo- ningh, die tevens voorloopig belast blijft met. de functie van inspecteur der ma rechaussee. Van bevoegde zijde zal zeer binnenkort een toelichting op deze be noeming worden verstrekt. Kolonel De Koningh. die in 1S85 is ge boren is kort geleden kolonel Van Selm als inspecteur der Kon. Marechaussée opgevolgd. Hij is 19 Juli 1907 tweede luitenant geworden, vier jaar later eer ste luitenant, en is in dezen rang over gegaan naar de Marechaussée. 1 Maart 1924 werd hij bevorderd tot kapitein, be reikte 1. November 1934 den hoofdoffi ciersrang en werd 1 Maert 1935 luit.-ko- lonel. als haedan'g hii commandant der le divisie in 's-Hertogenbosch was. CLE ARIN GINSTITUUT Koersen voor stortingen op 23 Septem ber 1940 tegen 'verplichtingen luidende in Reichsmarken 75.36. Belga's 30.11, Zwitserse!) e francs 42.77, Lires 9.87, Deensche kronen 36.40. Noorse he kro nen 42.SO. Zweedsche kronen 41.85, Tsje chische kronen (oude schulden'' 6.42, Jsjechischc kronen (nieuwe schulden) 7.51, Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden) 4.23, Turksche pon den 1.45JU De rijwieldiefstallen in onze stad blijven nog steeds veelvuldig voor komen. Gisteren zijn er weer zes spoorloos verdwenen. Heeft U al een behoorlijk slot gekocht Tegen vijf fietsers moest proces ver baal worden opgemaakt, daar hun ver lichting niet voldeed aan de verduiste ringsvoorschriften. Een dame heeft op het politiebureau aangegeven, dat haar liandtasch in houdende ongeveer f 10.— en een gou den ring ontvreemd is. Hedennacht zijn twee personen geno- noteerd in het. boek der zondaren we gens het maken van daverend rumoer. Zaterdagmiddag schepte een paard, dat voor een wagen gespannen was, er beihagen in om achteruit te stappen. Nademaal dit op den Weverssingel ge schiedde, bleven de gevolgen niet uit. Het span raakte te water en moest d/Dor vrijwilligers op den wal gebracht wor den. Paard en wagen behoorden aan den heer R-, woonachtig op den We verssingel. DE GEESTELIJKE VERZORGING BIJ DEN OPBOUWDIENST Door de bisschoppen van Nederland is belast met de geestelijke verzorging van de hij den Opbouwdienst tewerk ge stelden, de zeereenv. heer H. J. J. M. van Straelen, Mr. Th. Heemskerklaan 7 te Amersfoort, die sinds 1936 aalmoezenier bij het leger was en redacteur van het orgaan van de R.K. Militairen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5