De bietenoogst is weer begonnen Voor 12 millioen krediet aan slachtoffers te Rotterdam Vordering onroerend goed voor de Duitsche weermacht Dankbaarheid der oorlogs gewonden Overstelpende arbeid verricht Mr. Linthorst Homan over de z.g. „vage plannen" j. Pijn-Pijn-Pijn Regeling van de schade-vergoeding Arbeidstijd der ambtenaren 2e BLAD PAG. 2 AMERSFÜORTSCH DAGBLAD MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 ROTTERDAM, 22 Sept. In een Zaterdag gehouden persconferentie heeft de burgemeester, mr., P. J. Oud, mededeelingen gedaan over den stand van zaken van den ar beid van de Stichting Rotterdam 1910 ten behoeve van de oorlogs- 'slachtoffers in den ruimsten zin te Rotterdam. Met medewerking van verschil lende andere instellingen en ge meentelijke diensten is dit werk met kracht ter hand genomen, waarbij het departement van Finan ciën de noodige gelden ter beschik king stelde. De eerste maanden van het wérken der Stichting zijn een tijd geweest van overstelpenden arbeid. Niet minder dan 7800 verzoeken van door het oorlogsge weld benadeelde bedrijven ter verlee ning van crediet voor het weder op vatten van hun zaken zijn in betrekke lijk korten tijd binnen gekomen. Ten einde practisch te kunnen wer ken, zijn de credieten gesplitst in groote credieten. zoo ongeveer van den aard als banken plegen te verleenen en kleine credieten, welke meer in het bij zonder noodig zijn voor middenstands zaken, die in den regel niet met bank- credieten werken. Reeds zijn verleend 3513 cre dieten tot een totaal bedrag van 12.008.037.50. Daarnaast vyerden 1856 aanvragen afgewezen, inge trokken, naar andere instanties ver wezen. of terzijde gelegd. Dienten gevolge zijn thans nog ter behande ling 2431 credieten, waaronder zich echter een groot aantal bevindt van personen, die nog geen zakelijke plannen hebben of aan een gegeven oproep nog geen gehoor hebben ge geven. Met het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart en met het Rijksbureau voor de distributie van Textielproducten voor den handel is ten reeeling getroffen, waardoor de hervoorziening van oorlogsslachtoffers me» goederen van dezen aard naar re- delijko waarschijnliikheid is verzekerd. Hiertoe heeft de Stichting Rotterdam 1940 verleend de z.g. „textielcredieten", tot dusver tot een aantal van 103 en een totaal bedrag van 1.027.150. Er zal intusschen nog veel meer noodig zijn. I>e grens is in verband hiermede ge steld op een totaalbedrag van 4 mil lioen gulden aan textielcredieten. Tot dusverre zijn de benoodigde gel den voor ongeveer 300 nood winkels toe- g"7egd. welk aantal nog uitgebreid zgl moeten worden. De gemeente maakt voorts in Rotter- dam-Zuid ruimte voor vestiging van kleine industrieën. Ook deze bouw ■wordt door de Stichting Rotterdam 1940 gefinancierd. Verdere plannen in dezelf de richting staan op stapel. Het spreekt vanzelf, dat naast deze hulp aan de ondernemingen ook'steun ter voorziening in persoonlijke nooden noodig was. Op dit gebied heeft in de eerste plaats de gemeentelijke dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon zeer veel werk verzet. In nauwe samenwer king met dezen dienst heeft, zich voorts op dit terrein bewogen de Stichting Rotterdam 1939. welke in dat jaar is op gericht door personen uit Rotterdam- sche handelskringen ter verdediging van de materieels en geestelijke belan gen der Rotterclamsche bevolking in moeilijke tilden. Op nractische gronden is een werk verdeling met Maatschappelijk Hulp betoon ingevoerd, welke uitstekend werkt. De groote moeilijkheid was aan vankelijk de benoodigdp gelden te ver- Krijgen. In dit opzicht is prachtige medewerking ondervonden van een groep jonge mensehen uit zakenkringen buiten en binnen Rotterdam, die op ruime schaal de medewerking van het zakeplcven van Nederland- heeft weten te verkrijgen. Voorts zijn bedragen ont vangen uit de Nationale Inzameling, terwijl thans ook het vooruitzicht is ge opend. dat uit de gelden, welke de Rijks commissaris ter voorziening in den so cialen nood ter beschikking heeft ge steld. de zoo hoog noodige steun za! worden ontvangen. Aanvankelijk is een eerste uitkeering van ten hoogste 150 ter beschikking gesteld. Tot dusver is in 3397 gevallen een eerste uitkeering verstrekt tot een to taal bedrag van 339.391. alsmede in 1054 gevallen oen tweede uitkeering tot een totaal bedrag van 88.082.50. In enkele gevallen werd nok reeds een der de uitkeering verstrekt. Werkverschaffing aan kunstenaars In deze moeilijke tijden is met name de positie van de kunstenaars *>p verschillende gebieden précair geworden. De Stichting Rotterdam 1939 heeft gemeend ook op dit ter rein een taak te vervullen te heb ben. waartoe zij eveneens de mede werking heeft kunnen vinden van een hijzondere commissie onder lei ding van dr. J. Ph. Backx. Deze heeft haar taak tweeledig gezien: 1. Het schennen van werkgelegen heid voor kunstenaars; 2. het geven van directen of indirecten steun aan kunstenaars. Ten slot4' is nog in overweging een drietal littera- tuurprijzen. beschikbaar te stel'en tot steun aan schrijvers in Rotter dam. Zeer moeilijk zijn die gevallen, waar in niet rechtstreeks van de oorlogshan- elingen schade is ondr Ion. doch een zaak in haar bestaan wordt bemoei lijkt. doordat de kring harer relaties is getroffen. Het is duidelijk, dat het in zulk een geval niet helpt, wanneer men de betrokken zaak geldelijken steun biedt, omdat zij daarmede noe niet weder een voldoenden klantenkring heeft terueontvanffcn en duc in wezen toch niet is geholpen. Intusschen moet in dit. verband de aandacht er op wor den gevestigd, dat de Nederlandsche Middenslandshank gemachtigd is, cre dieten te verleenen aan middenstands- bedrijven. welke ten gevolge van in directe oorlogsschade in liquiditeits moeilijkheden zijn gekomen. Aan allen, die hun goeden wil en hun capaciteiten ter beschikking hebben ge steld, moge in het algemeen hartelijk dank worden gebracht. Dit geldt niet in het minst de overheid in haar ver schillende instanties, terwijl ook in het bijzonder melding moet worden ge maakt van het begrip, dat bij de Duit- sche autoriteiten voor den arbeid is aangetroffen. Tweede petroleumhaven Voorts deed mr. Oud nog mede- deeling over het verloop der werk: zaamheden voor den aanleg van een tweede petroleumhaven te Per nis. De Raad van Rotterdam heeft zich 21/* jaar geleden vereenigd met een voorstel van B. en W. om een tweede petroleumhaven onder Pernis aan te leggen. Dit zou in drie stadia gebeuren, waarbij werd besloten, tot uitvoering van het plan in zijn kleinsten opzet over te gaan. Het is noodzakelijk gebleken, het plan van aanleg nader te onderzoeken. Het is gewenscht de kruisbreedte van de haven -te brengen van 200 op 230 meter, terwijl een tot 280 meter ver breed gedeelte is ingevoegd om te vol doen aan de behoefte aan gelegenheid van directen overslag van brandbare vloeistoffen van schip op schip. Te vens is nu voorzien in een 100 meter breede veiligheidszóne, welke het ge- heele terrein omgordt. De oppervlakte aan verhuurbaar ter rein stijgt van 139 H.A. tot 192 H.A., de totale terrein-oppervlakte, gemoeid met het gewijzigde plan bedraagt 345 H.A. tegen 247 H.A. in het oude plan. De aan- legkosten worden nu geraamd op 2,700.000, waarin 940.000 reeds toe gestaan voor den aanleg van het eerste Redeelte. Met de „Standard" is overeenstem ming verkregen over een nieuwe optie overeenkomst op het huren van een ter rein van 32 H.A., waarvan de duur af hankelijk is van den oorlogstoestand. De „Standard" zal tot 100 per strek- kenden meter bijdragen in de kosten van wcgomlegging achter dit optie-ge bied. Ook met de B.P.M. is een regeling getroffen. Voorts stellen B. en W. voor, aan de Texas Cy. optie te verleenen op een ter rein van 18 H.A. aan de tweede petro leumhaven. pen belangrijk deel der terreinen rond beide havens wordt aldus bestre ken door optie- en voorkeursovereen komst met de aldaar gevestigde maat schappijen. In het jongste nummer van „de .Unie" het weekblad van de „Nederlandsche Unie", wordt er op gewezen, hoe som migen op het oogenblik bezig zijn het program van de N. U. na te pluizen om te ontdekken, of ze het Driemanschap „democratisch" of „fascistisch" moeten noemen. Tegenover deze 'bedoeling om de Unie van een of ander etiket te voor zien wordt dan de opwekking geplaatst, den toon van het geheel te begrijpen, zonder een nutteloos debat over termen, waaronder ieder iets anders verstaat Mr. J. Linthorst Homan bespreekt voorts de opmerkingen, dat de plannen van de N. U. te „vaag" zouden zijn en merkt dienaangaande op: Vage plannen? Ja. voor hem. die de grondgedachte der Nederlandsche volks gemeenschap niet aanvoelt, en voor hem. die garanties over de nieuwe wereld wil hebben, voordat hij zijn „veilige" oude wereld verlaat. Maar deze plannen zijn niet vaag voor hen, die weten, dat va- derlandsche geschiedenis niet wordt ge maakt door de aarzelende achterblijvers, die tusschen twee werelden blijven staan en die wel praten doch niet doen. doch door hen. die vaderlandsliefde aan vertrouwen in de toekomst, willen paren en dat ook metterdaad willen veroveren en verdienen. Misschien, aldus de heer Linthorst Homan "voorts, ziin onze plan nen nog niet in ieder opzicht concreet omlijnd, doch wel zijn ze zóó duidelijk gericht, dat misverstand over streven en bedoeling en over plannen en uitwer king niet mogelijk is. Door hun uitdrijvende- en pijnstil lende werking helpt hierbij altijd veilig en vlur als g^en ander een poeder of cachet van Miinhardt. MUnhardt's Poeders per stuk 8 et.. Doos 45 ct. Cachets, genaamd Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. Verordening van den Rijks commissaris verschenen Het Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de inge bruikneming van bebouwde'en on bebouwde onroerende goederen ten behoeve van de Duitsche weer macht. Hierbij wordt bepaald. Artikel 1. (1) Bebouwde en,.onbe- bouwde gronderven met el hetgeen zich, als onroerend goed door bestemming, daarop bevindt en daartoe behoort (In- ventar), worden, indien noodig, door de Duitsche weermacht door middel van vordering in gebruik genomen. (2) Door het bloote feit der vorde ring gaat het recht, op het uitsluitend gebruik van het onroerend goed over op de Duitsche weermacht Artikel 2. Een onroerend goed wordt geacht gevorderd te zijn, wanneer het vorderingsbewijs, volgens het aan de verordening toegevoegde model, afgege ven is aan de Nederlandsche gemeen ten, binnen welker gebied het onroe rend goed ligt, Door deze Nederlandsche gemeente moet van de vordering on verwijld mededeeling worden gedaan aan den eigenaar van het onroerend goed. alsmede aan hem, die tot het on-" middellijk gebruik daarvan gerechtigd 's. Artikel 3. (1) De Duitsche weermacht kan voor de ingebruikneming van een onroerpnd goed aan hem, die tot het onmiddellijk gebruik daarvan gerech tigd is. schadeloosstelling verleenen. Deze schadeloosstelling bedraagt jaar lijks: 1) voor gronderven, welke voor land bouwdoeleinden worden gebruikt het bedrag der jaarlijksehe pachtwaarde; 2) voor andere gronderven, tweeder de deel van het bedrag der jaarlijksehe huurwaarde; 3) voor al hetgeen zich, als onroe rend goed door bestemming, op het on roerend goed bevindt en daartoe behoort (Inventar) 6 van zijn waarde al roerend goed; (2) Als jaarlijksehe pachtwaarde wordt aangenomen het bedrag, dat bin nen de grenzen der redelijkheid voor het gevorderde gronderf jaarlijks wordt betaald of kan worden verkregen. (3) Als. jaarlijksehe huurwaarde en els waarde als roerend goed wordt, aan genomen de waarde, die door den dienst der belastingen als zoodanig ambtelijk is of wordt vastgesteld. (4) Met. bodemschade, oogstdervine, bemoeilijking in de uitoefening van het bedrijf, gederfde winst uit de exploitatie van bebouwde gronderven en waarde vermindering van gronderven ten ge volge van het gebruik wordt bij het vaststellen der schadeloosstelling geen rekening gehouden. Artikel 4. (1) Bij de vaststelling der pachtwaarde moet het bevoegde Pacht bureau worden gehoord, ten einde ad vies uit te brengen. De „Wehrmachtsbezir.ksverwalt.img (U)" is- aan dit advies niet gebonden. Zij stelt de schadeloosstelling naar eigen goeddunken vast. (2) Bij de vaststelling der huurwaar den of der waarde als roerend goed moet. van de bescheiden, welke zich on der de onder het departement van Fi nanciën reseor.teerenide diensten bevin- De eerste oogst van bieten, die binnenkort weer bij honderdduizenden tegelijk in de fabrieken worden verwerkt, wordt in de Haarlemmermeer verzameld (Foto Pax-ttollani) Geschenk aan verpleegsters van hét Academisch Ziekenhuis te Leiden LEIDEN, 23 September, In de conversatiezaal van het zusterhuis van het Academisch Ziekenhuis te dezer stede had Zaterdagmiddag een eenvoudige, maar treffende plechtigheid plaats, namelijk de aanbieding van een geschenk door een aantal Nederlandsche en Duit sche oorlogsgewonden aan het ver plegend personeel dier inrichting. De plechtigheid werd behalve door een groot aantal zusters bijgewoond door den luitenant-kolonel H. D. Buur man en majoor Alofs namens de Neder landsche mi!itaire| autoriteiten, door Oberarzt Willige namens de Duitsche weermacht en voorts door ecnige hoog leeraren. den directeur van het zieken huis, dr. H. H. Maas, een groot aantal assistenten henevens vele verpleegden en oud-verpleegden, die als gevolg van de oorlogshandelingen in begin Mei in deze inrichting gedurende langeren of korteren tijd werden opgenomen. Namens verpleegden en oud-verpleeg den werd het woord gevoerd door den vroegeren reserve-eerste luitenant P. E. Bos, die na een kort begroetingswoord allereerst allen herdacht, die in den strijd voor het vaderland gevallen zijn. Te hunner nagedachtenis werden eenige oogenblikken stilte In acht genomen. Vervolgens wees de heer Bos er op, dat hij het uitbreken van den oorlog de ziekenhuizen onmiddellijk paraat waren om de oorlogsgewonden op te nemen. Ook het verplegend personeel van het Leidsche Academisch Ziekenhuis van hoog tot Jaag is ten volle berekend ge bleken voor zijn zware taak. De organi satie bleek in ieder opzicht voortreffe lijk, Alleen zij, die zulks van nabij heb ben gadegeslagen, weten welk een ont zaglijke arbeid hier verricht Is. Toen het denkbeeld geopperd werd om op de een of andere wijze de dankbaarheid der patiënten tot uitdrukking te brengen, werd dit voorstel in alle afdeelingen met en thousiasme ontvangen. De Duitsche iotgcnoolen verzochten spontaan zich hij deze actie te mogen aan sluiten en het resultaat der gehou den inzameling was verbluffend. In overleg met den directeur werd be sloten het pand der dankbaarheid den vorm te geven van een schilderij. De kunstschilder Dirk Nijland werd bereid gevonden dit te vervaardigen. Nadat, de heer Bos tenslotte eenige brieven had voorgelezen, waarin de dankbaarheid der oud-verpleegden tref fend tot uiting kwam. verwijderde zus ter Schlueter. waarnemend directrice het doek, waarachter het schilderij ver borgen was. De directeur van het ziekenhuis, dr. H. H. Maas, het gpschenk namens de zusters aanvaardend, zeide dat dezen hef schilderij als kunstwerk ongetwij feld tot in de lengte van dagen zullen waarde eren. Tenslotte dankte dr. Maas alle schen kers voor hun bijdragen, alle aanwezi gen voor hun tegenwoordigheid en hij besloot met de verzekering te geven, dat dit schilderij zuinig en zorgvuldig in eere zal worden bewaard. Kantoortijd blijft 39 uur per weck Middag pauze J uur De secretarisgeneraal, wnd. hoofd van het Departement van Binnenland- sche Zaken, heeft aan de secretarissen- generaal, waarnemende hoofden der Departementen van Algemeen Bestuur, een omzendbrief gericht, welke o.m. net volgende bevat. De wenschelijkhbid heeft zich geopen baard. een voor alle Departementen en Rijksdiensten geldende regeling te ont werpen tot verschuiving van den werk tijd gedurende de komende wintermaan den, wanneer de verduisteringsplicht nog zal bestaan. Zou men n.l. departements- en andere groote gebouwen en werkplaatsen af doende willen verduisteren, dan zouden daarmede belangrijke kosten gemoeid zijn. terwijl in verhand met de toene mende schaarschte aan materialen reeds thans de noodige voorbereidende maatregelen zouden moeten worden -o- troffen. Aan de thans geldende arbeidstijden is bovendien nog een andere moeilijk heid verbonden, n.l. het verkeer in een verduisterde stad. De secretarissen-generaal der onder scheidene Departementen van Alge meen Bestuur zijn vqn meening, dat de ze bezwaren door verschuiving van den werktijd dienen te worden ondervangen, Uitgaande van de veronderstelling dat gedurende den aanstaanden winter de midden-Europeesehe wintertijd zal gelden, zal behoudens 01.voorziene omstandigheden van 1 November 1910 tot t Februari 1941 de kantoortijd als volgt geregeld worden. Op alle werkdagen, behalve des Zaterdags, van 9—12.30 en van 13 16.30 uur, Des Zaterdags van 9—13 uur. De middagpauze wordt dus van 1 Vz uur teruggebracht tot uur. De kantoortijd blijft 39 uren per week, terwijl de vrije Zaterdagmid dag behouden blijft Voor de werklieden zal bezwaarlijk een algemeen geldende regeling getrof fen kunnen worden. De onderscheidene diensten en bedrijven zullen zelve een regeling moeten treffen, rekening hou dende met alle bijzondere omstandighe den; die afzonderlijke regelingen zullen er uiteraard op gericht moeten zijn. de normale werkweek zooveel mogelijk te behouden en den arbeid zoo weinig mo gelijk bij kunstlicht te doen geschieden. De secretaris-generaal geeft zijn ambt- genooten in overweging, ten aanzien van hun Departementen en de daaron- ler ressorteerendene diensten, bedrijven, inrichtingen en instellingen overeen- omstik het vorenstaande te handeier en te doen handelen. Bovendien geeft de genoemde secreta ris-generaal hij een tweede circulaire B. en W. der onderscheidene gemeenten in overweging, in overeenkomstigen zin te handelen en te doen handelen. VRIJSTELLING VAN SOMMIGE LEGES Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het. departement, van Binnenlandsche Zaken betreffende vrijstelling van leges van afschriften van of uittreksels uit de akten van den Burgerlijken Stand. Daarin wordt het volgende bepaald: De afschriften van of uittreksels uit de akten van den Burgerlijken Stand, welke vereischt zijn voor de regeling der pensioenen van nabestaanden van gesneuvelde of vermiste militairen-van de voormalige Nederlandsche Land- en Zeemacht zijn vrij van leges. Reeds betaalde leges kunnen worden teruggevorderd. DE ZOMERPOSTZEGELS Ir. R. A. Venvey. waarnemend secre taris generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken is bereid gevonden ton bate van de Zo- 'merpostzegels 1940 hedenavond van 19.50 uur tot 20.00 uur n.m. een radio rede over beide zenders uit te spreken. den, worden uitgegaan. Is uit bedoelde bescheiden de waarde der gevorderde goederen niet vast te stellen of is daar uit deze waarde ook niet door vergelij king met de waarde van goederen van soortgelijken aard of ligging noch door bepaling van het evenredig gedeelte der waarde eener zaak, die sléphts' gedeel telijk is gevorderd, vast te stellen, zon der op moeilijkheden van grooteren aard te stuiten, dan bepaalt de „Wehr- machlbezirksverwaltung (U)" naar.eigen goeddunken het bedrag der schadeloos stelling. (3) De Pachtbureaus en de onder het departement van Financiën ressortee- rende diensten zijn verplicht over de waarde van een gevorderd goed inlich tingen te verschaffen aan instanties der Duitsche weermacht. Artikel 5. Bedraagt de schadeloos stelling, als bedoeld in de artikelen 3 en 4 minder dan de pacht, de huur of eenigerlei andere vergoeding, welke hij, die tot het onmiddellijk gebruik van het onroerend goed gerechtigd is, voor dit gebruik verschuldigd is, dan wordt het bedrag dier vergoeding voor den' duur der vordering verminderd tot het be drag der schadeloosstelling. Wordt in het geheel geen schadeloosstelling toe gekend, dan vervalt, de verplichting tot het. betalen dezer vergoeding. Artikel 6. (1) Hij die aanspraak maakt op schadeloosstelling, dient oij den burgemeester een verzoek tot scha deloosstelling, volgens het aan de ver ordening toegevoegde model, in. Dit verzoek dient vergezeld te gaan van. de voor het vaststellen van de waarde noodzakelijke bescheiden. (2) De gemeente stelt, lettende op ar tikel 3 en artikel 4, lid 1 en 2, voor zoo veel mogelijk de waarde van het gevor derde goed vast en legt het verzoek met bijlagen en eventueel vergezeld van de door haar vastgestelde waarde aan de voor haar bevoegde „Wehrmachtsbo- zirksverwaltung (U)" voor. Artikel 7. (1) De gemeenten kunnen maandelijks over aan de gemeenten, tor verschuldigde bedrag der op den voet van de artikelen 3 en 4 vastgestelde schadevergoeding uitbetalen aan dsn in artikel 3 bedoelden gerechtigde, voor dat de hoegrootheid der te verleenen schadeloosstelling door de „Wehrmacht- bëzirksverwaltung (U)." is goedgekeurd. (2) Het uiteindelijk bedrag der schar deloosstelling wordt door de „Wehr- machtbezirksverwaltung (U)" bepaald. Zij maakt, de dienovereenkomstig uit te keeren bedragen maandelijks over aan de gemeenten, ter verdere uitbetaling aan de gerechtigden. (3) Hij die volgens artikel 3 recht op schadeloosstelling heeft, evenals een ge meente, die betalingen, al3 in lil 1 be doeld, heeft verricht, kan binnen twee weken, nadat de beslissing van de „Wehrmachtbezirksverwaltung (U)" hem of baar is medegedeeld de beslis sing van den hoofdintendant. (Chef-in- tendant) bij den weermachtbevelhebber in Nederland inroepen. (4) Wanneer de gemeente, op de wij ze als in lid 1 bedoeld, aan den gerech tigde meer uitbetaald heeft dan hem volgens de vaststelling van de „Wehr machtbezirksverwaltung (U)"'of volgen* de beslissing van den hoofdintendant- (Chefintendant) bij den weermachtsbe velhebber in Nederland toekomt, dan kan zij de aan den gerechtigde uitbe- - taalde schadeloosstelling alleen dan te rugvorderen, wanneer laatstgenoemde bij het ontvangen der schadeloosstelling wist, of ten gevolge van grove onacht zaamheid er niet, mede bekend was, dat hem een zoodanig bedrag in het geheel niet.of althans voor een deel niet toe kwam. Voor. zoover een gemeente dien tengevolge in een mate, die de grenzen der billijkheid overschrijdt, schade lijdt, wordt deze door het Rijk der Nederlan den gedragen. Artikel 8. De artikelen 3, 4 en 6 van deze verordening zijn niet van toepas sing op: 1) Gronderven van Nederlandsche regeeringsorganen en bureaux met in begrip van de opstallen en al hetgeen zich, als onroerend goed door bestem ming op een en andere bevindt en daar toe behoort (Inventar), (2) Alle vereterkingsr en verdedi gingswerken en vlieghaveninstallaties der vroegere Nederlandsche zee- en landmacht., ook al zijn deze niet het eigendom van het Rijk der Nederlan-' den. (3) Gronderven, met inbegrip van de gebouwen en al hetgeen zich, als onroe rend goed door, bestemming, op of in een en ander bevindt en daartoe be hoort (Inventar), welker eigenaren zich huiten het bezette Nederlandsche gebied bevinden, tenzij de hoofdintendant (Chefintendant) bij den weermachthe- olhebber in Nederland in een bepaald geval het toekennen van schadeloosstel- "ing toestaat. Artikel 9. Deze verordening is niet van toepassing op: (1) Gebouwen met inbegrip van al hetgeen zich als onroerend goed door bestemming, daarin bevindt en daar toe behoort (Inventar), die volgens de Verordening no. 50/1940 van den Rijks commissaris voor, het. bezette Nederland sche gebied gevorderd worden. (2) Bebouwde en onbebouwde grond erven met al hetgeen zich, als onroe rend goed door bestemming, "daarop of daarin bevindt en daartoe behoort (In ventar), die vanwege de Duitsche weer macht gehuurd of gepacht zijn. Geen schadeloosstelling wordt toe gekend voor het gebruik vóór 29 Mei 1940 door de Duitsche weer macht van onroerende goederen, met inbegrip van al hetgeen zich,1 als onroerend goed door bestem ming, op of in een en ander bevindt en daartoe behoort. (Inventar). Artikel 11. Deze verordening sluit een schadeloosstelling van den betrok kene door het Rijk der Nederlanden niet uit. Artikel 12. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondi ging. KLACHT TEGEN KAPITEIN TE ALKMAAR De persdienst van de N.S.B. meldt., dat van den auditeur-militair bericht is ontvangen, dat de zaak tegen den kapi tein die in den nacht van 13 op 14 Mei te Alkmaar verschillende vrouwelijke leden der N.S.B. heeft, gedwongen zich geheel of nagenoeg geheel te ontkiem den, naar den Krijgsraad is varwezen en dat het vooronderzoek door den officier commissaris nagenoeg ia voltooid.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6