(De Spin Mr.Rost van Tonningen over den toestand der s. d. instellingen Drie kilo thee zonder bon! OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL (feitmanri enUeJiönlwimp i«i:n:nu:in m t u— Gebrs. DIJKMAN De A.J.C. wordt ontbonden Uw Loodgieter Uw Electro Techn. Inst. Voorloopig nog geen optochten Verruiming dei- sociale verzekeringen Radio-Programma's Ze BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 Nieuw leven begint allerwege te ontluiken Mr. M. M. Rost van Tonningen, de commissaris der S.D.A.P.. heeft Zater dagavond een radiorede gehouden, waaraan het volgende wordt ontleend: Het hoofdbestuur van de voormalige Sociaal Democratische Arbeiders Partij had na de gebeurtenissen van 10 Mei het wachtwoord uitgegeven om het werk te staken; het heeft niet geweten, wat de mogelijkheden van arbeid waren. Het Duifsche bezettingsbestuur heeft aan de werkelijk levende krachten van op bouw, die binnen de S.D.A.P. eerlijk een weg in de nieuwe toekomst wilden zoe ken. niets in den weg willen leggen. ,Voor de wegbaning dezer nieuwe krach ten vormde het oude hoofdbestuur der S D.A.P. een beletsel. Het heeft sinds den 21sten Juli alle pogingen in hef werk gesteld, om die nieuwe krachten te breken. In dezen nihilistischen vernie- lingsarbeid, waren gelukkig lang niet alle leden van het hoofdbestuur op dezelfde wij/e werkzaam. De po gingen, sinds den 21sten Juli ge daan om de cullureele waarden die met zooveel opofferingen door de al lerarmsten onder de arbeiders zijn opgebouwd aan de vernietiging prijs te geven, moesten mislukken. De toestand van de Arbeiderspers op 21 Juli was waarlijk ontstellend. Het tekort der bedrijfsrekening berekend naar den "stand van het oogenblik. waar op in den toestand werd' ingegrepen, d.w.z. op den 21sten Juli. bereikte een zoo reusachtig cijfer, dat een redding van het bedrijf wel haast onmogelijk scheen.. Thans, twee maanden later, is het ergste voor het oogenblik overwon nen. al baren de komende prijsstij gingen van papier ook vele zorgen. Nadat de eerste maatregelen om de Arbeiderspers voor een onmiddellijke ineenstorting te behoeden, waren geno men. werd den verantwoordelijken mannen der S.D.A.P. gevraagd eerlijk een weg te zoeken, die de actieve deel name der arbeiders aan het opbouw werk van het nieuwe Europa zou moge lijk maken. Om de mogelijkheden van het nieu we werk te openen -fl/is een ontzaglijk Wantrouwen te overwinnen. Na moeizame besprekingen van twee maanden is laatstleden Zondag in Am sterdam een aantal persoonlijkheden der voormalige S.DA.P. bijeengekomen, die tot stichting van een Nederlandsche Socialistische Werkgemeenschap heb ben besloten. Het bestuur der nieuwe werkgemeenschap zal het voorloopige programma ontwerpen, waarop de actie zich in den eerstvolgenden tijd zal ont plooien. De s.d. instellingen op 21 Juli Hiermede komt eenige teekening in den chaotischen toestand, waarin het bestuur der S.D.A.P. de massa der leden had achtergelaten. Toen op den 21sten Juli (le opbouwar- beid in den boezem der voormalige S.D. A.P. weer ter hand werd genomen, was de toestand ongeveer als volgt: De ledenkarthoteken waren op nage noeg alle plaatsen verbrand; contribu ties werden haast niet meer geïnd, doch de bestuurderen bleven veelal hun sala rissen ontvangen en dus werden de laat ste reserves opgeteerd. De Arbeiderspers verkeerde 21 Juli vrijwel in staat van faillisse ment Van het accountantswerk zal zoodra eenigszins mogelijk rekening en verantwoording worden afge legd, welke door een commissie uit het N.V.V. en de nieuwe werkge meenschap zal worden onderzocht. De Arbeiders Jeugd Centrale had een zware schuld, waarvoor geenerlei voor zieningen waren getroffen. De Arbeiders Sportbond was door de houding van het hoofdbestuur der S.D. A.P. door de gebeurtenissen van den lOden Mei en door financieele moeilijk heden in feite tot machteloosheid ge doemd. Het Instituut voor arbeidersontwikke ling met zijn talrijke natuurvrienden huizen, waar in het verleden gepoogd werd nuttigen arbeid te verrichten, dreigde ook in een uiterst benarden fi- nancieelen toestand te geraken. Anderzijds had het V.A.R.A.-bestuur zich een liquidatiepositie verschaft, die de zorgen voor de naaste toekomst had verminderd. Vele der cultureels vereenigingen der voormalige S.D.A.P. genoten bijdragen uit de Centrale arbeidersverzekerings- en depositobank. De nauwe verwant schap tusschen den raad van commis sarissen van de bank en de S.D.A.P., die ook op ander gebied bestond, noop te tot een onderzoek in den toestand van dit bedrijf. Deze toestand kan gelukkig als goed worden gekenschetst. De ver zekeringskamer heeft er in toegestemd om op de belangen der verzekerden nauwgezet toezicht te houden. De toestand van het oogenblik Het is verheugend, dat thans na twee maanden van zeer ingespannen arbeid op het geheele terrein het nieuwe leven begint te ontluiken. Naar mate de nieuwe afdeelingcn van de Nederlandsche socialistische werk gemeenschap zullen zijn gevormd, zul len plaatselijk de oude afdeelingen der S.D.A.P. worden opgeheven. Uit den chaos van ontbonden, zich ontbindende of nog bestaande afdeelingen der S.D.A.P. zal een nieuwe organisatie worden opgebouwd. Als dit zal zijn ge schied, zal op grond van de nieuwe statuten een definitief bestuur worden gevormd en zal de Nederlandsche socia listische werkgemeenschap onder de leiding van het nieuwe bestuur vrij van eenig commissariaal toezicht, dezelfde rechten fcenieten als andere politieke groepen, die thans reeds actief aan het politieke leven deelnemen. De Arbeiderspers is, zooals gezegd, haar propaganda-actie evenals de V.A.R.A. met volle krafcht begonnen. On danks den hitsarbeid van zekere hoofd bestuurderen der S.D.A.P. is het verlies van abonné's sinds 21 Juli slechts ge ring geweest en thans is in verschillen de plaatsen het aantal lezers weer toe nemende. Het hoofdbestuur van den Arbei ders Sportbond stelde zich reeds van den aanvang af op een heel ander standpunt, dan die hoofdbe stuurderen der S.D.A.P., die in de verwoesting van een jarehlangen arbeid der leden hun bezigheid zijn gaan zoeken. Op een algemeene ver gadering is het standpunt van het hoofdbestuur van den sportbond vol komen gedeeld. Op het oogenblik wordt gewerkt aan de hervatting der werkzaamheden der afdeelin gen. Op één gebied hadden de pogingen van hoofdbestiiurderen om den arbeid der vroegere fcden der S.D.A.P. te ver nietigen resultaten. Het, betreft hier de A.J.C. Ook hier was echter voor 21 Juli een kentering gaande. Verschillende af deelingen van de A.J.C. hadden zich reeds voor 21 Juli met de jeugdafdee- ling van den Arbeiders Sportbond ver- eenigd. Na de ontbinding van de A.J.C. zal nu uit den Arbeiders Sportbond dé jeugdbeweging moeten worden opge- vJi. Fa KRAAYENEST JLOEMENDAL.SCHESTR 9 TEL. 5571 bouwd. Deze zal echter op heel wat breedere basis geschieden, dan het bé stuur van A.J.C. of het hoofdbestuur der S.D.A.P. zich het werk ooit. heeft ge dacht. Het is betreurenswaardig, dat het der arbeidersjeugd onmogelijk was om van eenige jeugdbeweging lid te wor den, daar de contributie en vooral de kosten der kleeding builen het bereik der ouders lag. Aan deze nationale schande zal in de toekomst een einde worden gemaakt. Een onverwacht geschenk uit Sumatra Oud-Indischman bofte! In de „Indische Verlofgangerverhaalt een oud-Indischman hoe hij dezer dagen 'n kistje met drie kilogram thee uit Indië, kfeeg, het land dat tegenwoordig zóó ver van Nederland verwijderd is, dat u en wij er zelfs geen briefkaartje uit ontvangen. Een land, waarmee alle contact is verbro ken; en plotseling ontvangt iemand, alsof er geen vuiltje aan de lucht is, een kistje met drie kg. thee, een artikel waarvan wij eens in de vier weken een half ons kun nen koopen tegen inlevering van een bon. fe moet maar boffen.' De schrijver vertelt, hoe hem het bui tenkansje ten deel viel: In het begin van dit jaar ontmoette hij een vriend uit Su matra, die op het punt stond weer terug te gaan. Hij vroeg aan dezen administra teur van een theeland hem een beetje te sturen en dat. heeft deze gedaan ook. Het geschenk heeft een langen weg afgelegd, doch de schrijver brengt hulde aan de Duitsche en Nederlandsche in stanties, die vlot en vriendelijk voor de expeditie zorg droegen. Als de Duit- schers Parijs niet bezet hadden, zou hij in Den Haag naar zijn thee hebben kun nen fluiten. Eind Maart werd de kist van Sumatra verzonden. Zij heeft per zeepost Marseil le bereikt en is vandaar naar Parijs ge dirigeerd, waar de Franschen haar lie ten staan. Toen de Duitschers half Juni in de Franschc hoofdstad aankwamen, hebben zij o.m. het kistje gevonden en het.naar Berlijn gestuurd, vanwaar het naar Nederland kwam; in Den Haag kon het worden afgehaald. Door de lan ge reis was het eenigszins gehavend, het theelood had hier en daar losgela ten, doch men had het weer zorgvuldig dichtgemaakt. Twee ons thee waren ver loren gegaan, als drie kg. u in de schoot vallen, aanvaart men dit zonder moppe ren. Duur was het ook niet: het kostte maar 29 cent, Want het was een ge schenk en geschenken worden niet bezwaard. Op het douanekantoor zei men alleen tegen den man, die als een uitverkorene dat kistje thee in ontvangst kwam hemen: weet u wel, dat u zooveel thee niet over straat mag vervoeren, en schaamt u zich niet 'n beetje tegenover uw mede- KINDERHOEKJE 29. En daar was Top ook. ..Lust fü nog een appeltje?" vroeg Tip. „Tik-tak-tok, deed Tippie en daar kwamen de appeltjes naar beneden gerold. Ze smaakten nog lekker der dan alle spekpannekoeken van de wereld. Opa Bol wist zich geen raad. Waar was zijn stok? 30Hij zocht in alle hoeken en gaten, in laden en kasten en huilde tranen van verdriet. Want zijn stokje was hem liever dan zijn leven. Toen vader Bol in Tip's kamertje kwam, zag hij het bed leeg. Zijn woede kende geen gren zen. ,.Dat heeft die rekel van e:n jongen gedaan." menschen om in zoo'n theeweelde te baden? Maar met de geruststellende zekerheid, dat er niets onwettigs wag geschied en dat hij den legalen weg bewandelde, heeft hij het kistje onder den arm geno men en is naar huis gegaan, rijk met zijn bezit. Het verbod inzake vergaderingen In een circulaire aan de burge meesters deelt de secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departe ment van Binnenlandsche Zaken mede, dat. wederom toelaatbaar zijn vergaderingen in besloten gebouwen, waartoe slechts daartoe schriftelijk uitgenoodigcle leden der betrokken vereeniging of partij toegang heb ben. Door den bevoegden procureur-gene raal, fungeerend directeur van politie, mag dispensatie van de bepalingen, dat de deelnemers aan vergaderingen, uit gaande vap staatkundige vereenigingen of van plaatselijke afdeelingen daarvan, of waar staatkundige onderwerpen be sproken worden, schriftelijk moeten worden uitgenoodigd en dat de uitnoo- diging op naam moet zijn gesteld, voors hands niet worden verleend. In het bijzonder behoort geen be zwaar gemaakt te worden tegen vergaderingen van leden van ver eenigingen van zuiver economi- schen of commercieelen aard voor. zoover deze niet ingevolge de veror dening nr. 24 van 21 Juni 1940 van de secretarissen-generaal van Justi tie en van Binnenlandsche Zaken uit anderen hoofde ongewenscht zijn te achten. Verboden zijn en blijven voorshands: optochten in het openbaar, bijeenkom sten in de openlucht en openbare, voor het publiek' toegankelijke, vergaderin gen in besloten lokalen. l ANGESTRA AT 63TEL. 3324AMERSFOORT ALLE SOORTEN MATRASSEN REPARATIEN IN EEN DAG Orkestleden ook onder ziekte en invaliditeitswet In het Verordeningenblad is opgeno men een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Sociale Zaken, houdende wijzigingen en aanvul lingen van bestaande wettelijke bepalin gen op het gebied der sociale verzeke ring. In de eerste plaats wordt artikel 23 lid 3 der Ziektewet, dat thans luidt: „Met ziekte worden zwangerschap en bevalling van een gehuwde vrouw gelijkgesteld enz." gelezen als volgt: „Met ziekte worden zwanger schap en bevalling gelijkgesteld." In verband hiermede vervalt ook in andere artikelen het woord ge huwde. Verder wordt in artikel 53 bepaald, dat de Raad van Arbeid ook bevoegd is, de uitkeering van ziekengeld en eventueel het verleenen van verloskundige hulp geheel of ten deele te weigeren, indien de ongeschiktheid tot werken het gevolg is van een ziekte, welke haar oorzaak vindt in een vecht- of kloppartij, waar aan de verzekerde uit eigen beweging heeft deelgenomen. Voorts wordt, voor den duur van een jaar buiten werking gesteld de bepaling van artikel 1 onder primo en secundo van het besluit van 10 Juni 1929 tot uit voering van artikel 101 derde lid der Ziektewet. „De bedrijfsvereeniging is bevoegd, de toelating van een werkgever als lid te weigeren of het lidmaatschap aan een reeds toegetreden werkgever op te zeg gen: 1. indien de werkgever bij in kracht van gewijsde gegaan vonnis in staat van faillissement is verklaard of hem bij zoo danig vonnis voorloopige of definitieve surséance van betaling is verleend: 2. indien de werkgever, nadat hij des wege in gebreke is gesteld, nalatig blijft om eenige geldelijk verplichting jegens de bedrijfsvereeniging, waarvan hij lid is of geweest is. na te komen." Orkestleden Vervolgens wordt bepaald, dat de lei der en de leden van een orkest, als werk nemers in dienst van den exploitant, in wiens bedrijf of in wiens naam het orkest optreedt, onder de verplichte ver zekering overeenkomstig de bepalingen van de Ziektewet en de Invaliditeitswet vallen, alles voor zoover het bestuur der Rijksverzekeringsbank niet beslist heeft, dat het orkest overeenkomstig de bepa lingen der Ongevallenwet 1921 als een zelfstandig bedrijf moet worden be schouwd. Hetgeen voor de verrichting van werk- DINSDAG 24 SEPTEMBER JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-Uitzen- ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35Ensemble Jan van Dinteren. 11.00 Wenken voor de huis houding. 11.20 Ensemble Jan van Dinteren. (Om 12.00 Berichten). 12.13 Elzard's Cephei- den en solisten (opn.). 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP, gram.muziek. 1.00 Puszta-orkest. 1.30 Gram.muziek. 2.00 Cau serie .Nuttig en noodig". 2.10 AVRO-Aeolian orkest. 3.00 Cyclus „In de schijnwerper". 3.15 Zang, accordeon en pianoduetten. 4.00 Reportage. 4.18 Concertgebouw-orkest en solisten (opn.). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Gram.muziek. 5.45 Ama- bile-kwintet. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Berichten. Hierna: AVRO-Amusements- orkest. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 AVRO-Anuisemcntsorkest. 7.40 Causerie ..De ballonvaart". 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Omroeporkest en solist. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engejsch). 7.30 W'ü beginnen den dag. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gram.muziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gram.mu ziek. 12.00 Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieüws- en economische be richten ANP. 1.00 Gram.muziek. 1.15 KRO- orkest. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 KRO- orkest. 3.00 Gram.muziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gram.muziek. 5.00 Berich ten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 RVU: Cyclus „Omgang met dieren". 6.00 KRO-Melodisten en solist. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Ver-volg van 6.00. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 KRO-Melodisten en solist. 7.40 Musiquette. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberich ten ANP. gram.muziek. 8.30 Berichten (En gelsch). 8.45 Gram.muziek. 8.50 Wjj sluiten den dag. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP. zaamheden als bovenbedoeld wordt ge noten, wordt als loon in den zin van de Ziektewet en van de Invaliditeitswet be schouwd. Hetgeen voor den gezamenlijk verrichten arbeid wordt genoten, wordt, voor zoover niet blijkt van een andere verdeeling. geacht door ieder dergenen, die den arbeid hebben verricht voor een gelijk deel te zijn genoten. Leerling in een onder neming Tenslotte is bepaald, dat onder leer ling in den zin van het tweede lid, onder lc. van artikel 2 der Ongevallenwet 1921 mede wordt verstaan hij. die tegen be taling van leergeld in een onderneming werkzaam is. hij. die al of niet. tegen be taling van leergeld als leerling eener in stelling van technisch onderwijs in een onderneming ten behoeve van zijn prao tische vakopleiding werkzaam is ge steld, alsmede hij, die aan een aan een onderneming verhonden vakschool op leiding ontvangt. In do vorenbedoelde gevallen wordt degene, in wiens onderneming de leer ling werkzaam is of aan wiens onder neming de vakschool, aan welke de leerling opleiding ontvangt, is verbon den, als de werkgever van den leerling beschouwd. Daartoe is njet vereischt, dat door of voor den leerling met den werk gever een arbeidsovereenkomst is ge sloten. FEUILLETON door Johnston Mc. Culley 13 „Neen. Mijn vader en moeder zijn alle. bei vroeg gestorven, toen ik nog heel jong was, door een spoorweg-ongeluk. Ik heb ze nauwelijks gekend. Mijn oom heeft na hun overlijden de zorg voor mij op zich genomen. Hij heeft me al heel gauw naar een kostschool gestuurd, omdat hij me niet bij zich kon houden. Hij moest veel reizen, in F.uropa en in Amerika, en zoo nu en dan kwam hij me opzoeken. Mijn vacanties bracht ik veelal bij kennissen door. Ik had allerliefste vriendinnen op kostschool, die me vaak mee naar huls namen. Zoo heb ik ook nog het een en ander van de wereld gezien, maar vast lang niet zooveel als u". „O. dat beteekent zooveel niet", ant woordde Warwik, half voor zjph heen. „Er zijn belangrijker dingen in de we reld. Maar vertelt u eens: bent u nu al lang hier? Eh U neemt mij rniin onbescheidenheid toch niet kwalijk, hoop ik? Ik vind he prettig, zoo met u te babbelen, en ik zou graag veel van u willen weten". „Ik vind het heelpmaal niet erg. Ik ben blij. dat ik iemand heb. met wien ik praten kan. Een paar maanden ge leden ben ik van kostschool gekomen en toen heeft mijn oom me bij zich in huis genomen. Hij heeft het echter erg druk en kan zich niet veel met me be moeien. Daarbij komt, dat hij zich heel moeilijk beweegt. We zijn hier sedert kort komen wonen, maar ik weet niet, of het in de bedoeling van mijn oom ligt, hier lang te blijven". „Het zou me spijten, als u weer gauw weg zoudt gaan. Mag ik u eens uitnoo- digen, met me uit te gaan? Naar een schouwburg of zoo? Tenminste, als uw oom het goed \indt". „O, die heeft daar vast geen bezwaar tegen. En ik ook niet", voegde ze er met zachte stem aan toe. „Ik heb hier heelemaal geen kennissen en mijn oom komt nergens", besloot ze, als om een verklaring tegeveri voor haar houding. „Dat is difs afgesproken", antwoord de Warwik snel. „Misschien mag ik u nu vast vragen, straks en autoritje met me te maken. We kunnen dan on derweg ergens buiten gaan eten." „Graag.". „Wat doet uw oom eigenlijk" vroeg Warwik, als om het gesprek op een ander onderwerp te brengen. Hij wilde nu weten, of het. meisje er werkelijk geen idee van had, wat, er in dit. huis gebeurde en of haar onschuld niet ge veinsd was. Dat laatste kon hij zich nauwelijks voorstellen na hetgeen hij van haar had vernomen. Ze keek hem met haar zachte oogen rpcht in het gelaat. „Mijn oom heeft al lerlei zaken te doen voor pen geheime organisatie, geloof ik. Hij vertelt er niet veel ven. maar ik denk, dat u er zelf wel meer van zult weten. Hij werkt in het algemeen belang en ik geloof, dat hij de menschhpid al veel diensten heeft bewezen. Het is zoo'n beste man. maar hij doet weinig om zich bemind te maken. Dat. komt zeker, omdat hij zoo slecht ter been is. Zulke menschen worden altijd tegenover anderen wat op een afstand. Maar als u hem beter zoudt leeren kennen, zoudt u vast van hem gaan houden, zooals ik ook doe „Ik twijfel er niet aan", antwoordde Warwik. Onder het gesprek hadden ze de huisbel gehoord en Warwik had door het raam gezien, dat Saxhurv voor de deur stond. Een half uur later had hij het huis verlaten en Warwik moest lachen, toen hij zijn gezicht zag. Even later klonk er weer een andere bel door het huis. „Dat beteekent, dat oom u wil spre ken'.', zei Sylvia. Warwik nam afscheid van haar met de mededeeling, dat hij waarschijnlijk spoedig hij haar terug zou komen. Hij vond de Spin als naar gewoonte achter zijn bureau gezeten, met een stapel bankbiljetten voor zich. „Hier is uw geld mijnheer", zei hij, het uitstellend. „Saxbury had het mee gebracht om te laten zien. dat hij tot de transactie bereid was. En hij heeft die transactie- wel moeten afsluiten". „Prachtig! Ik zag zijn gezicht, toen hij het huis verliet!" „Ik zal je wel laten weten, als er weer wat te doen is", zei de Spin. „Hoe eerder, hoe liever. Ik kan niet tegen eentonigheid. Heb avonturen noodigafwisselingbuiten gewone dingenAnders is het leven zoo saai!" Hij begaf zich naar de deur en wend de zich daar even om. „Ik zou graag een toertje met juf frouw Sylvia maken", zei hij. „Mij best, als ze zin heeft". ..Ik geloof wel. dat. ik haar kan over halen. En dan rog iets. U bent me nog vijftiu. dollars schuldig voor noodza kelijke uitgaven." „Uitgaven?" „Ik heb iemand's hoogen hoed ver nield. Ik moet hem een anderen stu ren Anoniem natuurliik". „Hier heb je vijftien dollars", zei de Spin met een grijnslachje. „Recht is recht. Van wie was die hoed?" „Van mijnheer Saxbury". HOOFDSTUK XI Jaloerschheid van een vrouw Eenige dagen later was John Warwik weer bij de Spin in zijn werkkamer. De Spin. achter zijn bureau gezeten, keek John Warwik met zijn glinsterende spleetoogjes aan en d.eze staarde het venster uit. „Vanavond! zei de Spin. Hij sloeg daarbij met zijn vuist op het bureau. „Ik heb u wel verstaan", zei Warwik. „Mijn ooren zijn heel scherp en het is heusch niet noodig. zoo hard tegen me te schreeuwen en dat mooie bureau aan splinters te slaan. Dus vanavond? Goed begrepen!" „En geen fouten maken!" verklaarde de Spin, nogmaals met zijn vuist op het bureau slaande. „Hier zit meer aan vast, dan alleen geldelijke winst. Ik verlang de voldoening te hebben, dat je de an deren de loef afsteekt!" „Ik zal mijn best doen", antwoordde Warwik. „Het is pas mijn tweede op dracht, moet u denken, en in de eerste ben ik geslaagd, al had u dat niet ver wacht." „Laat ik het je nog eens uitleggen", zei de Spin zich naar hem toe buigend. „Die stukken ?iin beëerligrie verklarin gen. Worden ze aan den officier van justitie .voorgelegd, dan worden enkele zeer bekende ingezetenen voor de recht bank gebracht en veroordeeld. Op het moment zijn ze in het bezit van mijnheer Theodore Berklan, een van je kennis sen, een man van geld en positie uit jouw kringen. En in de bibliotheek van Berklan staat een groote, vierkante,' vlakke lessenaar. Blijkbaar verbeeldt Berklan zich, dat niemand die papieren daarin zal zoeken. Ze zitten in een groo te, gele enveloppe, met groene lak ver zegeld. Op de enveloppe staat, geschre ven: „Ontvangen rekeningen". Die enve loppe moet je me, met inhoud, komen brengen." ,,'n Heel opvoudige opdracht", merkte Warwik op. „En je zult me een groot plezier doen. het op zoo'n manier klaar te spelen, dat. de diefstal voorloopig niet ontdekt wordt. Begrepen? Breek die schrijfta fel dus niet open, als dat eenigszins ver meden kan worden. Vanavond is daar een dineetje en jij hoort tot de genoodig- den. Vanavond moet ie die stukken in handen zien te krijgen." „Komt in orde," antwoordde Warwik glimlachend. „Begrijp goed dat. ook anderen het op die papieren begrepen hebben, Van iemand, die er buitengewoon veel belang bij beeft, heb ik door een bemiddelaar opdracht gekregen, ze te bemachtigen, en als me dat lukt, krijgt ik tienduizend dollar, die we samen deefen. Kriigt een ander die papieren in handen, dan be teekent dat voor mijn (^drachtgever de gevangenis. Berklan dreigt hem daar mee en wil zich wel laten afkoopen, maar vraagt meer dan miin cliënt be talen wil. Ne begrijp je, waarom we die papieren vanavond nog in handen moe ten hebben. De anderen kunnen ieder oogenblik trachten zich ervan meester te maken." „Ik begrijp het volkomen, mijnheer." „Dat is alles. Als ie slaagt, kom ze me dan morgenmiddag brengenals ie Sylvia komt halen om mee uit rijden te gaan." „Het zal gebeuren, miinheer." „Vooral geen verdenking wekken, be grepen? Ik kan je veel te eoed gebrui ken, omdat je in kringen kunt werken waar anderen niet in kunnen komen. Maar al je waarde voor mij zou vernie tigd ziin als iemand ging vermoeden, dat je iets anders was dan een deftige leeglooper. niet wat geld." „Zegt u liever: zonder geld. dat is juis ter," verklaarde Warwik. „Sedert mijn vrienden me geplunderd hebben en ik genoodzaakt ben, een misdadige..." „Daar hebben we het nu niet over," viel de Spin hem in de rede. ..Je hebt je orders en kunt nu wel gaan." „Ik zal me onmiddellijk terugtrek ken," zei Warwik. Hij stond loom op. geeuwde, keek eens naar de Spin en het kaart register, waarin zulk een schat van inlichtingen lag opgehoopt, nam hoed, handschoenen en stok en begaf zich bedaard naar de deur. „Wacht even." zei de Spin. ..Je zult vermoedelijk andere helpers van me. te gen het lijf loopen. Verschillende hun ner weten, dat je bij ons hoort en jij kent hen niet. Als iemand, wie dan ook, je het teeken geeft, dat ik even zal voordoen, dan beteekent dit. dat hij' of zij lid van.onze organisatie en dus te vertrouwen is, Kijk goed toe!" De Spin stak de rechterhand uit met duim en pink over de palm heengevöu- wen en de drie andere vingers recht- uitgestrekt. Daarna sloot hii die vin gers over pink en duim heen, stak ze weer uit en sloot ze voor de tweede maal. „Dat is het teeken van de Spin, mijn heer Warwik. Goed gezien?" Warwik deed het t pek en zonder fout na. „Ik weet het. Goedendag, mijn heer!" (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7