„Saamhoorigheid van Europa en Afrika" Het sociale doel der actie voor zomerpostzegels Afrika kolonisatie terrein voor het Europeesche ras Het herstel van oorlogsschade in België Engelsche goudschat naar Canada? De Italiaansche actie in Egypte Diaken veroordeeld Met belastinggelden geknoeid BEHOUD DER NEDERLANDSCHE VOLKSKRACHT Radiorede van ir. R. A. Verwey Wijziging van de ziektewet maakt een einde aan enkele hardheden Gelijkstelling van alle vrouwelijke verzekerden Kettinghandelin distributie kaarten Vervoederverbod voor aardappelen Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 24 SEPTEMBER 1940 Opmerkelijke beschouwing in het „Hamburger Frem- denblatt" BERLlfN, 23 Sept. (D.N.B.). TJET Britsche imperium dat thans strijdt ■I* om zijn bestaan, heeft de beginselen van zijn methode ter verzekering van zijn invloed door versplintering der krachten van al zijn tegenstanders in alle wereld- deelen in toepassing gebracht, luist op grond hiervan zal de ondergang van de Britsche univcrseele gedachte allerwege een leegte achterlaten, die alleen gevuld kan worden door de vorming van conti-- nentale gebieden, die geographisch bij el kander behooren, economisch met elkaar vergroeid zijn en gekenmerkt worden door hun gemeenschappelijke geschiedenis. De aardbol kent thans reeds groote gebieden a'.s het Amerikaansche halfrond, liet Rus sische rijk en het gebied van het Verre Oosten". Van dit standpunt, dat geheel nieuwt is en tevens wijde perspectieven opent, be schouwt thans dr. Adolf Halfeld in het Hamburger Fremdenblalt, de resuStaten van de besprekingen te Rome ter reorga nisatie van Europa en het groote Afrpcaan- sche gebied, dat daarmee door zijn be langen nauw verbonden is. „Aanmerkelijk ondubbelzinniger dan bij het Pan-Amerikaansche ideaal is het juist met de functioneele saaomhoorig- heid tusschen Europa en Afrika ge steld", betoogt de schrijver. De Noord- Amerikaansche politiek pleegt de ge dachte van gemeenschappelijke idealen en belangen in de gedaante van de Mon roe leer voor den totalen omvang van het Amerikaansche halfrond van de Behringstraat tot Vuurland te bepleiten, hoewel het bii de Zuid-Amerikaansehe republieken waarlijk niet om koloniën, wel echter om zelfstandige culturen, om bijzondere economische belangen en dienovereenkomstig om een onafhanke- lijken levenswil gaat. Het is stellig niet onze taak over de ze interne Amerikaansche belangen een oordeel te vellen. Als wij in onzen sa menhang hieraan aandacht schenken, dan geschiedt dit daarom zoo ver volgt de auteur omdat tegen dezen achtergrond de zeer veel grootere een heid tusschen do politieke constructie en de wereld van Afrika aan den dag treedt, Al te lang is Afrika het lot van Egypte toont dit overduidelijk voor een zeer groot deel een terrein voor de Engelsche uitbuiting geweest. Zelfs tot onafhankelijke staten met een ach tenswaardige geschiedenis als de boe renrepublieken strekte zich de goud dorst van Londen uit. Afrika vormt voor het grootste deel van zijn gebied een condomi nium van de Europeesche statenwe- reld in haar geheel, een terrein voor de kolonisatorische activiteit van het Europeesche ras. dat thans on der leiding van Duitschland en Ita lië eindelijk tot nieuwe organisato rische beginselen gekomen is. Het halfrond, dat Europa en het Afri- kaansche vasteland omvat, zal voort aan groeien naar de gemeenschap pelijke wet van een orde, die vrij is van Engeland. Het spreekt vanzelf, dat zeer in hel hijzonder Spanje als mogendheid van de Middellandsche zee en de rechtmatige bezitter van Gibraltar, die het ook in de practijk moest zijn zoo vervolgt dr. Halfeld levendig deel neemt aan de nieuwe diplomatieke ontwikkeling. Dit trotsche land. dat staat reeds thans vast. wordt een actief lid van de nieuwe or ganisatie van Europa. De besprekingen te Rome. zoo wordt tot slot betoogd, kunnen overigens een schitterend succes worden, daar zij wel licht gebaseerd ziin op het feit, dat de situatie in het Zuid-Oosten van Europa door de samenwerking van Duitschland en Italië geregeld is. Voor een land als Griekenland zal het voortaan doelmati ger blijken geen gehoor meer te geven aan de Engelsche intriges. Geen grenzen aan de crediet verleening ges,teld BRUSSEL. 23 Sept. (Belgapress). In een persconferentie ten bureele van den commissaris-generaal voor den we- 'Heropbouw des lands, heeft de heer Ous ters, secretaris van den commissaris-ge neraal, de wijze van credietverleening en van vaststelling der oorlogsschade be sproken. Er is veel, heel veel te herstellen, aldus de heer Ousters. De gegevens van 2506 gemeenten van de 2629 gemeenten die België thans telt zijn binengekomen. zoodat het mo gelijk is zich nu een beeld te vor men van het werk. dat verricht moet worden. Er zijn alleen reeds meer dan 1400 bruggen, watertorens en electrische centrales door dc terug trekkende troepen vernield, voorts werden 352 industriegebouwen vol komen verwoest, 839 zwaar en 1662 licht beschadigd. Bovendien zijn tienduizenden woonhuizen min of meer zwaar gehavend. Aangezien elke gemeente den graad van de beschadiging naar eigen goed dunken heeft bepaald, is het ook met de bedoeling, van den commissaris-gene raal om bepaalde grenzen te stellen aan de credietverleening voor wat de te ver- lepnen som gelds betreft. l>e grens van 10.000 francs, door som mige bladen als hoogste credietbedrag genoemd voor woningen van burgers, bestaat niet. Omtrent de te verrichten ramingen van schade bestaan nog heel wat verkeerde begrippen. In ieder geval zullen geen ramingen worden aanvaard van niet door den commissaris erkende schatters. Aan controle zal het niet ont breken. Bii het verrichten der schattin gen, het samenstellen der dossiers en het aanvragen van de crcdieten dient men wel te bedenken, dat een en ander geheel in den nieuwen ceest. nl. dien van absolute eerlijkheid dient te ge schieden. Men mag immers niet uit het oog verliezen, dat de gevraagde credie- ten en kosten ten laste komen van de Belgische volksgemeenschap en dat het geheele Belgische volk in de toekomst dezen, last zal moeten dragen. GENèVE. 23 Sept. (D.N.B.) Het is kenmerkend voor do steeds verder om zich heengriipende onzekerheid in de Engelsche regceringskringen. dat vol gens bier ontvangen berichten uit Lon- den de Bank van Engeland opdracht heeft gekregen maatregelen te nemen om de in Engeland liggende goudschat naar Canada over te brengen. Dienten- govolgde zal de directie van de Bank van Engeland den bezitters van goud per circulaire verzoeken hun voorraad naar Montreal te laten overbrengen. Voor de transport- en verzekerings kosten zal ongeveer zes procent van de goudwaarde berekend worden. Aanvallen van Britsche vlieg tuigen afgeslagen ERGENS IN LIBIË, 23 Sept.. Een van de correspondenten van het agent schap Stefanie meldt, dat er onder de bevolking van de hoofdstad en de in boorlingen een zeer hevige verontwaar diging bestaat over den Engelschen aanval op Benghazi en andere steden in het Oosten van Libië. Zij wijzen op de lafheid van de aanvallen, die gezien van militair standpunt, geen enkele recht vaardiging vindt. Integendeel, men ves tigt er de aandacht op, dat do aanval len op militaire objecten steeds ongun stig voor de aanvallers verloopen. De correspondent wijst in dit verband op het voorbeeld van een formatie Blen- heim vlieg tuigen, die gisteren een aan val hebben ondernomen op een ver vooruitgeschoven vliegveld voor jacht- toestellen. De eerste golf veroorzaakte geen schade. Zonder zich iets aan te trekken van het bomhardement en te midden der ontploffingen stegen de Itliaansche jagers en dwongen den vij and zich terug te trekken. Een Blen- heim-toestel werd neergehaald en een ander zwaar beschadigd. Een ander jachttoestel bemerkte boven zee een formatie, bestaande uit drie bom menwerpers van het type Sunderland, z.g. vliegende vestingen. Het jachttoe stel wist deze vliegtuigen in te halen en een hiervan neer te schieten. De twee andere vliegtuigen keerden hierop terug. binnenland Wegens diefstal van collecte gelden 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. De Dordtsche rechtbank had den 69-ja- rigen diaken G. H. te Oud-Beyerland wegens diefstal van collectegelden veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf. waarvan drie maanden voorwaardelijk. De diefstallen, gepleegd over een zeven tal jaren, zouden een totaal van min stens 3000 hebben beloopen, doch de familie van den diaken had, toen de zaak aan het licht was gekomen, het gestolen bedrag geheel vergoed. Op 9 September stond hij in hooger beroep terecht voor het Haagsche ge rechtshof. De advocaat-generaal ihr. mr. van Asch van Wijck. concludeerde tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden. Heden veroordeelde het hof den diaken tot vijf maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk. T. L. G. A. GRAAF VAN LIHBURG STIRUM t ARNHEM. 23 September. In den af- geloopen nacht is op 75-jarigen leeftijd overleden L. G. A. Graaf van Limburg Stirum. De overledene was onder meer oprich ter en eerste voorzitter van de Vereeni- ging voor Vreemdelingen Verkeer en be schermheer van de Vcreeniging van Ge pensioneerde onderofficieren en minde ren van het Nederlandsche leger. Hij was onderscheiden met het officiers kruis van dc orde van Oranje Nassau. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bunschoten ds. M. Baan te Bussum, 's-GRAVENHAGE. 23 Sept. Een ad junct-commies bij de belastingen te Dordrecht, zekere J. W.. die nogal eens in geldverlegenheid zat, had zich een paar maal daaruit weten te redden door giften aan te nemen van een tweetal be lastingschuldigen en ter compensatie daarvoor te zorgen, dat hun aanslagen in de belasting achterwege werden gela ten. De aldus ten nadeele van den staat verdwenen bedragen beliepen vele hon derden guldens. De Dordtsche rechtbank veroordeelde den belastingambtenaar hiervoor tot acht maanden en de beide belasting schuldigen. C. D. en J. van der W. ieder tot vier maanden gevangenisstraf. Alle drie kwamen in beroep bij het Haagsche gerechtshof. Op 9 September vorderde de advocaat-generaal in alle drie gevallen bevestiging van het von nis. Heden deed het hof uitspraak, waar bij dezelfde straffen werden opgelegd aan W. en D. als door de rechtbank werden opgelegd, doch waarbij van der W. werd vrijgesproken. Jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, burgemeester van Zuidlaren (Drente), is benoemd tot burgemeester van Zwolle 's-GRAVENHAGE 23 Sept. pv E 'waarnemend secretaris-gene- raai, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, ir. R. A. Verwey, heeft vanavond voor beide omroepzenders ten gun ste van de zomerpostzegels een toe spraak gehouden over het sociale doel van de actie voor zomerpostze gels. Onder de sociale doeleinden, waarvoor dit jaar de opbrengst ten deele bestemd is. aldus spreker, is er een, dat nu reeds een aantal jaren door de zomerpostze gels begunstigd is. Het is de bestrijding van de tuberculose. Zoo ooit. dan moet vooral in de tegen woordige tijdsomstandigheden, alle aan dacht aan de bestrijding van deze be langrijke volksziekte worden besteed. Go lukkig richt deze ziekte in ons land in de laatste jaren niet meer zulke groote verwoestingen aan als vroeger het geval is geweest. De sterfte is nu ongeveer een kwart van wat zij in het begin van deze eeuw in ons land was. Dit moet ons er niet van weerhouden om ten aanzien van de tuberculose in de tegenwoordige tijdsomstandigheden bijzondere waak zaamheid te betrachten. Tot 1914 daalde in ons land de sterfte aan .tuberculose ook regelmatig, maar in de jaren '1-4'18 hebben wij een stijging der sterfte met ongeveer 50 pet. gehad. Tegen een der gelijk onheil moet thans met alle kracht gestreden worden. Een onderdeel van deze bestrijding vormt de uitzending naar sanatoria van hen, voor wie dit noodig is. Het is voor dit onderdeel van de tuberculosebestrij ding. dat o.a. de gelden, verkregen uit de opbrengst van de zomerpostzegels, worden besteed en spreker deed daarom een krachtig beroep op de luisteraars om ook dit jaar aan dit doel hun medewer king te geven door, zooveel mogelijk van de zomerpostzegels gebruik te maken. Twee nieuwe posten r\ E tvree andere doeleniden, waar- LJ voor dit jaar, wat de sociale kant betreft, de opbrengst van de zo merpostzegels ten goede komt, zijn de rheumatiekbestrijding en de zorg voor de lichamelijk gebrekkigen. Het zijn twee nieuwe posten op de lijst van de door de zomerpostzegels begun stigde doeleinden, aldus ging ir. Verwey voort,. Terwijl wij bij de tuberculose te maken hebben met een ziekte, die de sterfte belangrijk beinvloedt, hebben wij bij de rheuniatick te doen.met een ziek te waarbij dit niet het geval is. Het is niettemin een ziekte, die voor de lijders daaraan niet alleen veel lichamelijk leed, maar ook een groote mate van ver- De beschoeiing van de Loosdreehtsche jachthaven, welke van het ruwe weer en den hoogen waterstand te lijden had, wordt hersteld (Foto Pax-Holland) lies van arbeidstijd en arbeidsvermogen medebrengt. Ook de bestrijding van de ze ziekte is voor handhaving van de volkskracht van groot belang. Om behandeling mogelijk te maken voor hen, waarvoor zulks onbereikbaar zou zijn, daarvoor is ook een deel van de opbrengst van de zomerpostzegels be stemd. Tenslotte is als nieuw object onder de doeleinden van de zomerpostzegels opge nomen de zorg voor lichamelijk gebrek kigen. Gelukkig kan door maatregelen van medische zorg. van onderwijs en oplei ding en van arbeidsvoorziening heel veel voor deze groep gedaan worden. Ook op dit terrein kan dus, mede dank zij aan koop van zomerpostzegels, de volks kracht van Nederland gehandhaafd blij ven. JTiE regeling van den verkoop van zo- merpostzegels wijkt dit jaar eenigs- zins af van die van andere jaren. Terwijl anders de verkoop werd beëindigd, wan neer de zomer zijn hoogtepunt bereikte, ts thans de actie voor den zomerpostzegelver- koop in het midden van den zomer begon nen en wordt zij tot in den herfst voortge zet. Het zou te betreuren zijn, aldus spreker, indien die door de tijdsomstandigheden onvermijdelijke wijziging in de organisa tie het gevolg zou hebben, dat aan de zo- merzegels minder aandacht zou worden besteed dan anders het geval zou zijn. De doeleinden, waaraan de opbrengst dit jaar ten goede komt verdienen de belangstelling meer dan ooit. Spreker deed daarom een krachtig beroep op alle luisteraars om, in dien zij de goede gewoonte hadden voor hun correspondentie in dezen tijd van het jaar zomerpostzegels te gebruiken, deze gewoonte dit jaar niet te laten varen en indien zij tot nu toe van de zomerpostze gels geen gebruik gemaakt hebben, zich die goede gewoonte met ingang van dit jaar eigen te maken. UIT DE STAATSCOURANT Bij besluit van 18 eptember 1940 van den generaal-majoor N. T. Carstens, daar toe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Neder land is op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve- katein K. H. Buijtcndorp, den reserve kapitein voor speciale diensten dr. ir. L. P. F. van der Grinten, beiden van het wapen der artillerie, alsmede aan den reserve-majoor ir. P. A. H. van Halewijn, van het wapen der genie. Bij besluit van 20 September 1940 van den generaal-majoor N. T. Carstens, daar toe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Neder land, is met ingang van 1 October 1940, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den mi litairen dienst, aan den majoor jhr. K. J. van den Brandeler, op nonactiviteit van het wapen der artillerie. Bij besluit van 21 September 1940 van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelheb ber van dc Duitsche weermacht in Ne derland is te rekenen van 17 Septmber 1940, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den reserve-kapi tein J. C. Tengbergen, van het wapen der infanterie. Bij besluit van den secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van justitie van 20 September 1940 is aan K. Gorter op zijn verzoek eervol ontslag ver leend met ingang van 1 October 1940, als notaris te Wommels. Bij besluit van den secretaris-generaal, wnd hoofd van het departement van fi nanciën van 20 September 1940 is met ingang van 1 November 1940 benoemd tot ingenieur-verificateur van het ka daster te Groningen. P. -J. Hamelberg, landmeter, hoofd van het bureau van den landmeetkundigen dienst te Amster dam. is. gerekend te zijn ingegaan 1 Septem ber 1940, benoemd tot ingenieur bii den rijksgebouwendienst te 's-Gravenhagp. ir. .T. W. G. van Andel en is hem de ti tulaire rang verleend van hoofd-inge nieur bij den rijksgebouwendienst. Bij beschikking van den secretarisge neraal van het dept. van landbouw en Visscherij is voor het studiejaar 1940— 1941, benoemd tot rector-magnificus der landbouwhoogesehool te Wageningen, de hoogleeraar ir. M. F. Visser aldaar. 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. De leider van de Geschaeftgruppe Sozia- le Verwaltung bij den commissaris- generaal voor financien en econo mische zaken, deelt het volgende mede: Verordening nr. 150, uitgegeven op 21 September 1940. is een verorde ning van den secretaris-generaal van het ministerie voor sociale za ken, welke een reeks van maatrege- len bevat op het gebied der sociale verzekering. Deze maatregelen wer den op verzoek van de Duitsche in stanties genomen, en hebben het doel aan eenige tot nu toe bestaande hardheden in de ziekte- en ongeval lenverzekering een einde te maken. Van verstrekkende beteekenis is wel art.. 1 van deze verordening. Deze para graaf betreft de gelijkstelling van vrou welijke verzekerden in de ziektewet. Volgens par. 37 van de tegenwoordige geldende ziektewet wordt bij zwanger schap gedurende de laatste zes weken ziektegeld uitgekeerd. Na de bevalling kan nog aanspraak worden gemaakt op ziektegeld gedurende zes weken. Heeft echter de bevalling tot gevolg dat het verrichten van arbeid niet mogelijk is, dan kan nog gedurende ten hoogste 26 weken ziektegeld worden uitgekeerd. Het toekennen van deze uitkeerin- gen geschiedt echter op voorwaarde dat de verzekerde een „getrouwde" vrouw is. Onder een getrouwde vrouw verstaat de ziektewet een ver zekerde, wier huwelijk niet door scheiding is ontbonden. Ingeval van ontbinding van het huwelijk door den dood van den echtgenoot geldt de vrouw gedurende 300 dagen hier na eveneens nog als getrouwde vrouw. Deze nauwe beperking van den kring der gerechtigden vermindert natuurlijk de sociale waarde van deze uitkeermgs- bepalingen. daar toch de ongehuwde moeders, die juist in grootere mate so ciale bescherming noodig hebben, en voorts ook gescheiden vrouwen, van deze uitkeeringen uitgesloten blijven, of schoon zij premies van gelijke hoogte moeten betalen als de gehuwde vrouwen, aan wie deze uitkeeringen worden toe gekend. Wanneer thans de bovengenoemde be paling der verordening asn dezen rechts toestand een einde maakt, doordat zij aan de vrouwelijke verzekerden, zonder onderscheid tusschen gehuwde, onge huwde en gescheiden vrouwen, dezelfde bescherming in de ziekteverzekering biedt, dan strekt deze maatregel niet slechts ten voordeel aan de volksgezond heid en aan een gezonde nakomeling schap. doch wordt daardoor tegelijkertijd de tot nu toe bestaande discriminatie van de ongehuwde moeders, welke wel alleen nog in Nederland voorkwam, uit de wereld geholpen. In de toekomst heeft, dus ook de ongehuwde moeder de zelfde aanspraken op grond van de ziekteverzekering als de gehuwde vrouw terwijl zij tot nu toe op de verzorging van liefdadige instellingen was aange wezen, welke haar hulp slechts onder bepaalde voorwaarden verleenden. Deze voorwaarden gingen dikwijls zoo ver, dat dergelijke moeders van haar persoon liikste recht. nl. van het recht de opvoe ding van haar kind zelf in handen te houden, werden beroofd, en dat het le venslot van 't buiten echt geboren kind in de handen van de betrokken inrich tingen werd gelegd. Van bijzondere beteekenis is paragraaf 3, waarvan de bepalingen definitief klaarheid brengen in de plaats, die mu sici in de sociale verzekering innemen. Tot. dusver werd eenerzijds de rechts verhouding tusschen den orkestleider en de orkestleden door een gekunstelden en spitsvondigen vorm van overeenkomst, verdoezeld en werden anderzijds de speelcontracten tusschen den orkestlei der en den ondernemer, in wiens be drijf het orkest optrad, op zulk een wijze opgemaakt, dat men ook daaruit geen vaste conclusies kon trekken voor wat betreft de werkelifke dienstverhoudin gen. Dit was de oorzaak, dat de verze keringsplicht der musici in de meeste gevallen ontkend werd en deze in den regel buitengesloten waren van de wer king en bescherming der ziektewet. Het hielp den betreffende personen ook in het geheel niet als zij deze kwestie aan hangig maakten, want in verreweg de meeste gevallen moest zooals. reeds gezegd op formeelrechtelijke gronden hunnen ongunste beslist worden, aan gezien de rechtspraak niet in staat was, de bevoegde wetsontduiking met succes tegen te gaan. De nu door de verorde ning ingestelde ondubbelzinnige wettelij ke regeling, verzekert den musici in ieder geval de bescherming* der sociale verzekering, want, al naar het geval ligt., zal hij te beschouwen ziin als in dienst zijnde of van den orkestleider of van den ondernemer, in wiens bedrijf het orkest optreedt. Daarmede zal vaststaan, wie de verzeke- ringsplicht moet nakomen. Wanneer al over de vraag, wie in een bepaald geval als werkgever moet worden beschouwd, kwestie kan ontstaan, dan zal de strijd niet worden uitgevochten op den rug van dengene, die bescherming behoeft. Daar* mee is een jaren lang bestaan hebbende strijd ten gunste der Nederlandsche musi ci beslist. Ten slotte heeft de bepaling van para graaf 4 ten doel. het begrip „leerling" in de ongevallenverzekering aan te passen bij de moderne ontwikkeling van het leerlingwezen. Melkknecht maakte een winst van bijna duizend gulden Amsterdammers in arrest AMSTERDAM, 23 Sept. De poli tie van het bureau Adelaarsweg is thans bezig met het uitzoeken van een ingewikkelden kettinghandel in distributiekaarten, welke zijn oor sprong vindt in een diefstal van de ze kaarten uit het kantoor aan den Laanweg. Hiervan was in het midden van de vorige week aangifte gedaan, doch aan vankelijk leek het. alsof dit een onopge loste diefstal zou blijven, totdat Zater dagmorgen de politie van het bureau Spaarndammerstraat een telefoontje kreeg, dat een chauffeur in een garage aan den Westerdokdijk een aantal blan co benzinebons te koop aanbood. Inspec teur Smits wilde hier wel meer van we ten en liet den man naar het bureau overbrengen, waar liefst tien blanco bonnen te voorschijn kwamen. De chauf feur werd aan een uitvoerig verhoor onderworpen en dit leidde tot de arresta tie van enkele andere menschen. waar van een vertelde dat een zekere L. de bonnen uit het kantoor aan den Laan- eg had gestolen. Hierdoor moest de zaak verwezen worden naar het bureau Adelaarsweg. waar commissaris M. O. F. van der Heul de leiding van het onder zoek op zich nam. L. werd eveneens ge arresteerd. evenals zijn mededader V. Beiden hadden eenigen tijd terug, naar zij bekenden, in het bureau in gebroken en hun buit een heele groote partij distributiekaarten en bonnen voor de somma van vijftig gulden aan een melkknecht uit Landsmeer verkocht. Deze wist het gestolen goed met een winst van niet minder dan 950 gulden van de hand te doen en hiermee een begin te maken aan den kettinghandel. De politie stelt thans een zeer uitge breid onderzoek in. Men heeft op het oogenblik negen arrestanten in bewa ring. die allen met deze zaak te maken hebben en de mogelijkheid is niet uit gesloten dat er nog meerdere zullen vol gen. Zoowel de bonnen als het geld voor zoover dit nog te achterhalen was, zijn in beslag genomen. Alleen de voor menschelijke con sumptie ongeschikte aardappe len voor veevoeder bestemd 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. Ten einde te voorkomen, dat voor men schelijke consumptie geschikte aard appelen van den oogst 1940 voor voe derdoeleinden worden aangewend, is het wenschelijk gebleken, nu reeds over te gaan tot. een vervoer- verbod voor deze aardappelen. Met ingang van Dinsdag 24 Sept. is het verboden, aardappelen van den oogst 1940 aan het vee te vervoede ren, met bestemming tot veevoeder af tele veren of te verwerken. Hieronder valt dus niet alleen het rechtstreeks vervoederen, maar even eens het stoomen, ensileeren, e.d. van aardappelen. Deze verbodsbepalingen gelden niet voor aardappelen van den oogst 1989. Ontheffing van dit verbod kan wor den verleend door de provinciale voed- selcommissarissen. Voor ontheffing komen alleen in aan merking, partijen welke voor mensche- lijk consumptie ongeschikt zijn. De H.A.C.O. trekkingen Behandeling voor den Hoogen Raad 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. Bii een op 16 April 1938 gewezen schriftelijk vonnis van het kantongerecht te 's-Gra- venhage is L.B. ter zake van overtreding der loterij wet (H.A.C.O.-trekkingen) ver oordeeld. In hooger beroep heeft de rechtbank te 's-Gravenhage dat vonnis bevestigd. De Hooge Raad vernietigde echter laatstgenoemd vonnis wegens vormgebrek en verwees de zaak naar het, Haagsche gerechtshof dat. de inlei dende dagvaarding nietig verklaarde. Nadat dit arrest weder door den Hoogen Raad vernietigd was, heeft het hof het vonnis van het kantongerecht vernie tigd, de telastelegging ten deele bewe zen verklaard, het bewezene niet straf baar verklaard en te dier zake den ver dachte gedeeltelijk van rechtsvervolging ontslagen, gedeeltelijk vrijgesproken De procureur-generaal kwam van deze uitspraak weder in cassatie. Heden heeft de advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Holsteyn, gecon cludeerd tot niet-ontvankelijk verklaring van den procureur-generaal in zijn be roep voor zoover dit i$ ingesteld tegen de vrijspraak en tot verwerping van het beroep voor het overige. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 21 October.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2