Bepalingen der Fransch- Japansche overeenkomst 4000 kosmologische behandeling' of kwakzalverij? BETALING ABONNEMENT Mededeelingen van Baudoin De Engelsche brandplaatjes De burgerwacht wilde feesten.... Opnieuw f 450 boete geëischt SCHOTERMAN'S' OUDE GENEVER Interneering van de buitenlandsche duiven PAUL VAN KEMPEN dirigeert in zijn geboortestad Vergoeding van schade aan eigendommen van militairen AMERSFOORTSCH DAGBLAD DE CONCENTRATIE in de architecten wereld STRATENMAKERS BENADEELD? Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940 GENEVE, 24 Sept. (D.N.B.) - De militaire overeenkomst over Indo-China, welke Japan en Frank rijk te Hanoi gesloten hebben, om vat, naar de Petit Parisien meldt, drie hoofdpunten: 1. Japansche troepen zullen inTonkinglanden in de buurt van de Chineesche grens. Zij worden in de eerste plaats ter bescherming van de luchtsteun- punten gebruikt. 2. De Japansche strijdkrachten zullen over drie luchtsteunpunten beschikken. 3. De Japansche vlooteenheden zul len zich niet in de haven van Ton- king concentreeren, doch telkens zal een schip worden toegestaan de betrokken havens binnen te loopen. De Fransche minister van buiten- landsche zaken. Baudoin. heeft aan buitenlandsche journalisten de ont wikkeling geschilderd van de Ja- pansch-Fransche onderhandelingen, zoo wordt uit Vichv gemeld. Hij ver klaarde, dat Frankrijk alleen door zich bereid te toonen .net Japan tot een accoord te geraken, het terrein voor deze onderhandelingen kon ef fenen. Door de op 22 September oudcrteeken- de overeenkomst heeft Frankrijk zich verplicht aan de Japansche eischen te voldoen en tevens heeft Japan zich ver plicht de rechten en belangen van Frankrijk in het Verre Oosten te zullen eerbiedigen. Ten tijde van het sluiten van den wapenstilstand heeft, de toen malige gouverneur-generaal van Indo- China. generaal Catrnnx, nn het uitdruk kelijke A'erlaneen van de Japansche re geering de Indo-Chineesche grens tegen over China gesloten en de aanwezigheid van een .Tapanschp controlecommissie onder generaal Nisuhnra nn het gebied van Tonking toegelaten. Op 10 Juni heeft generaal Nisjibara van dn Fran sche overheid in Tndn-C.hina den door tocht der Japansche strijdkrachten door Tonking naar de nrovincie Yoenng en naar China, geëischt. Op dezen eisch is afwijzend beschikt. De geheele maand Juli is de toestand hetrekkeliik rustig gebleven. Op Augustus beeft de -Ta panschp minister'van buitenlandsche zaken Matsoeoka nog eens den door tocht der Japansche troenpu en het af staan van verscheidene vliegvelden ge ëischt. daar anders de Janansehe regee ring genoodzaakt zou z" haar legpr he vel tot een doortocht met geweld te ge ven. De Fransehe regeering heeft deze eisehen verworpen. Overeenkomstig den zin voor de werkelijkheid heeft de Fransche re- geering echter toch weer besloten te onderhandelen, teneinde daarbij zoo ver te gaan als mogelijk was. De eigenlijke, militaire besprekingen tusschen gouverneur-generaal De- coux en generaal Nisjihara zijn daarom zoo moeilijk gewpest. omdat Frankrijk slechts zwakke Japansche strijdkrachten in Indo-China kon dulden, teneinde de eigen troepen in Indo-China niet in gevaar te brengen. Van het begin af aan, aldus Baudoin. Is de regeering der Vereenigde Staten van de onderhandelingen op de hoogte gesteld. De Vereenigde Staten hadden het maar al te duidelijk gemaakt, dat zij in de kwestie van Indo-China niets kon den uitrichten. Alleen door een recht- strceksche overeenkomst met Japan, hetgeen zonder buitenlandsche druk ge schiedde. is Indo-China te redden ge weest. De Fransche regeering heeft aan China verzocht zijn troepen niet de grens naar Tonking te laten overtrek ken. Frankrijk, zoo besloot Baudoin. heeft vertrouwen in het woord, dat de Japanners op SO Augustus gegeven heb ben. De Japansche opmarsch TOKIO, 24 Sept. (Domei). Van een vooruitgeschoven basis der Japansche expeditietroepen ergens in Zuid-China wordt gemeld: in kraehtigp tegenstell ling tot gisteren is vandaag alles rustig in het noorden van Franschlndo-China Ouder een branrtende zon verbroederen de Japansche troepen zich met «le in boorlingen die in hun dorpjes blijven Hoffelijk hebben de Japansche troepen de lijkon begraven van ruim honderd nian der troepen van Fransch Indo-Chi na. onder wie It.-knl, T.ouhert. garni zoenscommandant te Dongdang. die don dood vond bij de grensschermutseling van gisteren. Zij beschouwen de ge sneuvelden als slachtoffers van een he treurenswaarriig ongeluk in plaats van als gevallen vijanden. Ongeveer 240 man werden gevangen genomen. Zii worden zon goed moeeliik behandel?!. Alle trop. pen van Fransrh Indo-China. d»e weer stand boden aan de Janansehe troepen klaarhliikrliik f en «r voir-» van een ver traging in dp doorzending van het he vel der Fransehe autoriteiten aan de troepen ter plaatse, ziin na het gevecht door dp Japanschp troepen ontwapend. HSINGKINO. 24 Sopt. fDNTVV De woordvoerder van het Kwan- toengleger verklaarde heden, dat het binnenrukken van de Janansehe froe pen in Fransrh Tndn-C.hina ten doel heeft, de toevnenvegen naar Tsioeng- king volledig te blokkeeren. Japan verwacht, dat Engeland ook na het afloopen van het Japansch-Engel- sche verdrag op 28 October geen wa pentransporten meer naar Tsjoeng- king via Burma zal toelaten, daar anders de Japansche strijdkrachten drastische maatregelen zouden ne men, over den omvang waarvan hij op het oogenblik geen verklaring kon afleggen. De liquidatie van het conflict met China is voor Japan een kwestie van leven of dood. Het vraagstuk van den weg via Burma vormt een deel van den 'apanschen strijd om deze liquidatie en daarom mopt ook de weg via Burma ge sloten blijven. BINNENLAND Ieder dient te weten, hoe hij ze moet behandelen 's-GRAVENHAGE, 24 Sept. - Of ficieel wordt medegedeeld: Zooals reeds meermalen is bericht, werpen Engelsche vliegers steeds weer brandplaatjes boven Nederlandsch gebied uit. De bedoeling van deze minderwaardige wijze van oorlog voering is niet alleen de oogst en ha ve en goed der bevolking te vernie tigen maar ook menschen te verwon den. Het is van buitengewoon be lang, dat ieder weet, hoe hij hande len moet bij het ontdekken van deze plaatjes. Allereerst moet verhinderd worden, dat de plaatjes brand veroorzaken. Ieder voor zich dient dan ook op te letten, of bij.het overvliegen van Engelsche vlie gers brandplaatjes uitgeworpen zijn. Wanneer men ook maar kan vermoeden, «lat dit het geval is, moet er onmiddel lijk naar worden gezocht. De plaatjes moeten dan verzameld en op een plaats, waar ze geen gevaar kunnen veroorza ken, worden vernietigd. Hierbij dient men erop te letten, dat deze plaatjes niet met de hand worden aangeraakt. Ze moeten met een voor werp, bijvoorbeeld met een houten latje opgelicht en in een emmer water gelegd worden, aangezien hij aanraking anders verbranding van de huid en vergiftiging mogelijk is. In ieder geval moet bij het vinden van brandplaatjes dit aan de plaatselijke politie medegedeeld worden. Deze verzamelt ze en zorgt voor de ver nietiging. Plaatjes, welke door de bevol king zplf verzameld zijn, moeten, in het water liggend, bij de politie worden inge leverd, Dus ook hierbij dient de grootste voorzichtigheid en oplettendheid in acht te worden genomen. kind verongelukt NIJYERDAL, 24 Sept. Maandagmid dag miste men het 6-jarig jongetje van den landbouwer Kemper te Haarle bij Nijverdal. Na eenig zoeken vond men het kind in een bij het huis slaande schuur onder een laadbak van een melk wagen. De dood was reeds ingetreden. Vermoedelijk is het jongetje op den wagen aan het spelen geweest en is dp bak door een of andere oorzaak van het wagenstel geschoten, met het gevolg, dat liet kind onder de bak terecht kwam en onmiddellijk doodgedrukt werd. De penningmeester had een kas tekort op zijn geweten en pleeg de daarom toen nog een diefstal AMSTERDAM. 24 September. De voormalige burgerwacht kondigde eeni- ge maanden geleden een feest aan, een aankondiging, die niet tot genoegen was van den 20-jarigen jongeman, die belast met de inning van contributies een sommetje van f 40.— ten eigen bate had aangewend. Ongemerkt was het geld op gemaakt in cafetaria's en aan sigaretten Om zijn tekort te dekken nam hij op het kantoor waar hij werkte een bedrag van f 100 aan bankDapier weg. gesloten in een aangeteekend schrijven, dat ter ver zending gereed lag. Na een nauwkeurig onderzoek viel de jongeman door-de mand. hij biechtte ziin schuld op en werd gearresteerd. Na vier dagen kreeg hij zijn vrijheid terug, maar de rechtbank veroordeelde hem tot zqs maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk werden opge legd met een proeftijd van drie jaar. Van dit vonnis kwam verdachte in ap pèl. „Ik heb zoo'n angst voor de cel ge kregen. dat ik u verzekeren kan, nooit meer iets verkeerds te zullen doen," zei- de verdachte, die nog geen andere be trekking heeft gevonden omdat hij daar mede wil wachten tot hij de straf voor dit feit heeft ondergaan. De procureur-generaal mr. J. Versteeg vond de feiten Ie ernstig voor een ge heel voorwaardelijke straf. Spreker re- quireerde bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. H. Keune, drong met klem op een voorwaardelijke straf aan. Thans is er nog alle kans. dat ver dachte zichzelf reclasseert, hij heeft een goed verleden en heeft zich vast voorge nomen zich te beteren. knaapje verdronken ZALTBOMMEL. 25 Sept. Bij het spelen aan de haven is de achtjarige Jacobus Werner te water geraakt ten verdronken. Toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het AmersTOortsch Dagblad Is aangesloten bij de Vereeniging voor Publieiteitswaard* (Bureau» Tournooiveld 4, 's-Gravenhage), welke op aanvraag aan adverteerders volledige, door accountants gecontroleer de, gegevens omtrent de verspreiding van ens blad verstrekt. Dit blad heeft een dagelijk- sche oplaag van EXEMPLAREN tegen natuurgeneeskundige De positie van den „Heil- praktiker" in Nederland AMSTERDAM, 24 Sept. De rechtbank heeft in haar zitting van heden de straf zaak behandeld tegen den natuurgenees- kundige-cosmoloog, D. T., die door den kantonrechter wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde was veroordeeld np 22 April j.l. tot hooge geldboeten, n.l tot drie boetes van f 150.—. De mart die thans verdedigd werd door mr. f. Heil, ging van het vonnis in hooger beroep, omdat hij van oordeel is, dat hij niet strafbaar is, daar hij de menschen niet medisch, doch cosmologischbehandelt. Aan verdachte zijn verschillende gevallen van overtreding van art. 436 W. v. S. ten taste gelegd. De eerste getuige was een meneer, die lijdende was aan suikerziekte. Hij was op advies van een vriend naar verdach te gegaan, nadat hij zooals hii vertel de zonder resultaat was behandeld door doktoren. In korten tijd was door verdachte het suikergehalte aanmerke liik naar beneden gebracht. De tweede patiënt, een scheepsbouwer, die lijden de was aan duizeligheid cn hardhoo rondheid, was minder tevreden. Duize lig was hij nog steeds en voor het hekje bleek dat zijn gehoor ook nog het een en ander te wenschen overliet. De verbaliseerpndp agent had ver schillende patiënten in en uit de woning van verdachte zien gaan en geconsta teerd dat de patiënten naar de kruiden winkel gingen, naast de woning van verdachte waar zij de voorgeschreven kruiden kochten. Door den verdediger mr. Heil waren drie getuigen a decharge meegebracht, die allen even tevreden waren over de behandeling door verdachte. Eensluidend verklaarden deze getui gen, dat zij zich niet afgezet voelden, integendeel. De officier van justitie mr. Bosch achtte het tenlaste gelegde bewezen en vorderde bevestiging van het vonnis van den kantonrechter (ƒ450.— boete). De verdediger mr. J. Heil hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij begon de pogingen te schetsen, die vooraanstaan de personen in den lande, volgens pl. „geen hoertjes, die een wonderdokter aangapen" hadden in het werk ge steld om te komen tot een betere rege ling van de onofficieele geneeskunst, op den voet zooals ook in Duitschland <le Zgn. Heilpraktiker ziin toegelaten. Dit is tot heden toe in Nederland niet gelukt. Een redelijke oplossing die ge vonden was is departementaal ter aar de hesteld. Pleiter is van oordeel, dat het inzicht haanhrepkt. dat het scherpe systeem, vroeger door de rechtbank gehuldigd, onhoudbaar is en dat de tendenz zich ontwikkelt om nuttige genezers. die geen geldklonpers ziin. minder zwaar of niet tp straffen. Uitvoerig hesprak pleiter den persoon van verdarhfp. die met groot verant woordelijkheidsgevoel te werk ging en regelmatig menschen ter behandeling naar artsen stuurde. Pleiter concludeerde op juridische gronden tot vrijspraak. Verd. immers stelt zijn diagnose door irisropie. het kij ken in de oogpn. wat volgens een arrest van den hoogen raad niet strafbaar is. Het „aanraden" van onschuldiee ge neesmiddelen acht pleiter geen delict: dat gebeurt dageliiks in alle apotheken De rechtbank zal over 14 dagen von nis wijzen. per kruik f 3.25 bij 6 kr. a f 3.>= bij 12 kr. a f 2.85 tr.str. 17 Tel. BSD Ao 187 Alle opgesloten en nog op te slui ten duiven zullen door de com- missie-Hornstra worden verzorgd 's-GRAVENHAGE, 24 September. Eenigen lijd geleden heeft de Duitsche overheid een bepaling uitgevaardigd, krachtens welke alle zich in liet bezette Ncderlandsche gebied bevindende post duiven, welke van een buitenlandsche ring zijn voorzien, moeten worden opge sloten (geïnterneerd), na vooraf aan de commissie ter behartiging van de belan- gpn van Nederlandscho postduivenhou- dors (commissie Homstra, Prinsen gracht 407, Amsterdam) te zijn aangege ven. Ofschoon dit voorschrift nog steeds van kracht is, heeft de Duitsche overheid besloten met ingang van 27 Augustus j.l. het beheer van deze duiven naar evengenoemde commis sie over te brengen, met dien ver stande, dat bij het sluiten van den vrede over de bestemming van de duiven uiteindelijk zal worden be slist. Mitsdien zullen voortaan alle opgeslo ten (geïnterneerde) of nog op te sluiten (te interneeren) duiven met een buiten- landschen ring door deze commissie worden geregistreerd en verzorgd. De daaraan verbonden kosten ten bedrage van 2Ys cent per duif per dag komen ten laste van de bezitters dezer duiven. Het verschuldigde bedrag dient bij drieniaan- delijksche vooruitbetaling te worden vol daan. De commissie waarborgt een goe de verzorging. Door middel van de vak bladen heeft zij den bezitters van de onder dit voorschrift vallende duiven verzocht haar ten spoedigste schriftelijk mede te deelen, dat zij met deze regeling accoord gaan en dienovereenkomstig zul len handelen. Het vorenstaande heeft alleen op vrij willig door de bezitters afgegeven dui ven van buitenlandsche herkomst be trekking. Duiven van Duitsche herkomst zullen ter beschikking van den Hocheren Nach- richtenfuehrer bij den We'nrmachtsbe- fehlshaber in Nederland worden gesteld. Ingevolge den wenseh van deze auto riteit heeft de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van binnen- landsche zaken, de hierboven uiteenge zette regeling ter kennis van de burge meesters gebracht, met verzoek door middel van de gemeentepolitie bij de uitvoering daarvan medewerking te ver- leenen. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 24 Sept. Bij be schikking van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van fi- nancin is de inspecteur der directe be lastingen, enz. H. W. Colmjon, toege voegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen te Leiden, le af dee ling, verplaatst naar Eindhoven en toe gevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen aldaar. Bij besluit van den secretaris-generaal wnd. hoofd van hot departement van fi nanciën van 24 September 1940 is met ingang van 1 October 1940 benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het ka daster en de scheepsbewijzen te Alk maar, A. Teppcr, landmeter van het ka daster te 's-Gravenhage, Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van land bouw en visscherij is te rekenen van. 15 Juli 1940, aan ir. D. van der Slecsen. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk assistent aan de Landbouwhoo- geschool te Wagcningcn. onderscheiding voor kor- vettenkapitein christiansen 's-GRAVENHAGE, 24 Sept. De Führer heeft aan den commissaris voor de zee- en binnenvaart in Nederland, korvettenkapifcin Karl Christitnsen, voor bijzondere verdiensten in de oor logseconomie als leider van het Hambur ger kantoor voor de walvischvangst, het oorlogskruis van verdienste verleend, dat hem toegezonden is met een eigen handig schrijven van den Rijksmaar schalk. Concert der Dresdner Phil- harmoniker in Leiden In dezelfde zaal.... LEIDEN, 24 Sept. In Leiden had Zon dag een bijzondere gebeurtenis plaats: een beroemd zoon dezer stad, Raul van Kem pen, dirigeerde liet K.D.F.-weermachtcon cert van de Dresdner philharmoniker. De Dresdner Philharmoniker maken thans een concertreis door Nederland voor de Duit sche troepen. De tournee begon met een concert Vrijdag j.l. in Den Haag, waarbij ook de rijkscommissaris en hooge verte genwoordigers aller troepenonder deelen verschenen waren. De Philharmoniker be zoeken alle groole sleden van Nederland en zij kunnen onder de vaste leiding van hun dirigent het ccne succes na het andere boeken. Een bijzondere gebeurtenis blijft echter het concert te Leiden. Hier speelde Paul van Kempen in zijn geboortestad voor zijn bejaarde moeder in dezelfde concert zaal, waarin hij vroeger als negenjarige kleine vioolkunstenaar is opgetreden. Paul van Kempen werd 16 Mei 1893 in Leiden als zoon van een koopman ge boren. Hij stamt uit een kinderrijke fa milie en heeft 12 broeders en zusters. Op zevenjarigen leeftijd begon hij reeds viool te spelen. Na het beëindigen dei school studeerde hij aan het conserva torium te Amsterdam en ontving wegens zijn talent een studiebeurs. Toen hij V jaar was kwam hij als eerste violist bij Mengelberg in het Concertgebouworkest, vandaar ging hij in 1916 naar Duitsch land, om dirigent te worden. In 1920 werd hij stedelijk kapelmeester te Dort mund, in 1933 stedelijk muziekdirecteur te Oberhausen. Na groote buitenlandsche concertreizen door de Baltische en Scan dinavische landen haalde General-inten- dant Staatsrat Tietjcn hem in 1939 naar een gast voorstel ling in Berlijn en in 1940 kreeg hij een contract bij de Berlijnsche staatsopera. Na vele jaren bezocht Paul van Kem pen nu voor het eerst weer zijn geboorte stad en oogstte met zijn orkest een suc ces, dat zoo groot was, dat hij zich moest verplichten, Woensdagmiddag. 25 dezer te Leiden een extra weermachtconcert te geven. 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. Bij het departement van defensie is een aan zienlijk aantal verzoeken van militairen ingekomen, strekkende tot vergoeding van schade- wegens het in verband met de oorlogshandelingen te loor gaan van particuliere eigendommen. Aan adressanten zal worden medege deeld, dat, indien zij niet in staat zijn deze schade geheel of gedeeltelijk te dra gen, zij zich kunnen wenden tot de na tionale vereeniging tot steun aan mili ciens, onder overlegging van een verkla ring als bedoeld in artikel 857 van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering (verklaring bevattende zoo volledig mo gelijke gegevens omtrent hpt ambt, be roep of bedrijf en het gezin van den ver zoeker en omtrent den stand van de in komsten en het vermogen van dezen en zijn gezin). van het dak gevallen LEKKERKERK, 24 September. Van middag omstreeks vier uur is de 58-ja- rige metselaarsknecht A. Hoogen boezem door onbekende oorzaak van het acht meter hooge dak der Nederlandsch- Her vormde pastorie gevallen. Dr. J. Kalman, die spoedig ter plaatse was, constateer de een gebroken ruggcwervel. In zorg wekkenden toestand is het slachtoffer naar zijn woning gebracht, waar hij drie uur later is gestorven. lijk opgehaald BORN. 24 Sent. Bii Roosteren is uit de Maas het lijk ongehaaid van een tot nu toe onbekend gebleven man van mid delbaren leeftijd. Omtrent de oorzaak en omstandigheden, onder welke de man te water is geraakt, tast men in het duis ter. De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" Is per automatische giro. Op aanvraag zandt onzo Administratie (Tol. 4620) U een machtiging ter teekenlng, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op do onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor hot vierde kwartaal 1940 reeds automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIE. AMSTERDAM, 24 Sept. Het be stuur van den gereorganiseerde!! bond van Nederlandsche architecten is thans door de besturen van de bo venstaande organisaties samenge steld. Daarmede is de opheffing van het Nederlandsch Instituut van Ar chitecten en den Nederlandschen bond van Bouwmeestersgilden een feit geworden. De leden van deze ver eenigingen zijn thans tezamen met de oude leden van den B.N.A. in den bond van Nederlandsche archi tecten vereenigd. Als voorzitter zal fungeeren prof. ir. H. T. Zwiers, terwijl zijn medeleden in het dagelijksch bestuur zijn de hceren Ide Bloem, voorgedragen door den Ne derlandschen bond van Bouwmeesters4 gilden, ir. A. J. van der Steur, voorgedra gen door den B.N.A. en C. J. Wierda, voorgedragen door het N.I.V.A. De heer Bloem zal optreden als vice- voorzittcr, de heer ir. van der Steur als secretaris, terwijl de heer Wierda hel penningmeesterschap op zich heeft ge» nomen. Het bestuur heeft de machtiging om de overige functionarissen aan te wijzen, De plaatsvervangende leden van het da gelijksch bestuur zullen niet alleen ge kozen worden uit leden van de drie bjv vengenoemde organisaties, maar ook uit die van de afdeeling bouwkundige inge nieurs, van de vereeniging van Delftscha ingenieurs en de orde van Nederland sche raadgevende ingenieurs. Vier jaar gevangenisstraf geëischt ROTTERDAM, 2-4 September. Vandaag stond voor de Rotterdam- sche rechtbank terecht, de 34-jarige P. B. S. gewezen secretaris-admini strateur van den Algcmeenen Bond van Arbeiders bij Straten- en Wegen- houw. Hij werd ervan verdacht eeni- ge jaren verduisteringen te hebben gepleegd ten nadeele van dezen bond in totaal tot een bedrag van eenige duizenden guldens. De vader van S., die een aantal jaren voorzitter was geweest, trad in Juli vart het vorig jaar af, waarna de penning meester C. tot voorzitter werd benoemd. De nieuwe voorzitter liet een onderzoek instellen naar het beheer van verdachte'. De uitslag was van dien aard, dat da politie in de zaak werd gemengd en S« werd gearresteerd. Er waren door ver- duchle S. declaraties ingediend, die ver moedelijk niet juist waren, terwijl ver dachte voorts na het periodieke Rason derzoek lijstjes indiende van uitgaven, die eveneens vermoedelijk onjuist waren, Ook zou verdachte zelf in het kasboek niet gedane uitgaven hebben geboekt. Verdachte ontkende het tenlaste gelegde, Dé accountant W„ die een onderzoek, naar verdachtes beheer had ingesteld, verklaarde, dat verdachte verscheidene posten dubbel heeft geboekt. Nadat verd. nogmaals uitvoerig zijrt onschuld had betoogd, nam de officier, mr. Meisdhke. liet woord. Verd. is niet tegenstaande een omvangrijk bewijsma teriaal en het hem bezwarende getui genverhoor blijven volharden in zijd ontkenning. Spreker acht het ten laste gelegde bewezen en eischte een gevan genisstraf van vier jaar. behartiging van belangen der beschadigde bedrijven ROTTERDAM. 25 Sept. Het comité ter behartiging van de belangen der be schadigde bedrijven, gevestigd te Rot terdam, deelt mede, dat na een uitvoe rige gedachtenwisseling met het be stuur der stichting getroffenen oorlogs geweld Zeeland, algeheele overeenstem ming tusschen de beide organisaties ia bereikt omtrent de aangenomen begin selen en de te volgen gedragslijn. Be sloten is mpf behoud van de zelfstandig heid van elk der beide organisaties, tot volledige samenwerking. doodet.ïjh auto-ongeluk te koog aan de zaan ZAANDAM, 24 September. Vanmid dag om half zes is op den hoek van den provincialen weg en de Julianastraat te Koog a.d. Zaan een doodelijke aanrijding geschied. Een 53-jarige wielrijder uit Zaandam, die den weg overstak, werd door een uit het Noorden komende auto gegrepen. Hij was op slag dood. Uit het onderzoek door de politie is vast komen te staan, dat den chauffeur geen schuld heeft. clearing Koersen voor stortingen op 25 Septem ber tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36. Belga's 30,14. Zwitsersche francs 42.77. Lires 9.87. Deensche kronen 36.40. Noorsche kronen 42.80. Zweedsche kronen 44.85. Tsjechische kronen (oude schulden)' 6.42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden) 4.23. Turksche ponden 1.45V4 Opgave laatst uitbetaalde nummers per 23 September 1940: Clearing met Duitschlaiu' Laatst uitbetaald nummt Tegen guldensvorderingo 9S.409. Tegen Reichsmarkvordev; n: 49.570/ 229.409. Clearing met Chili. Laatst uitbetaald nummer: 1691. Clearing met Turkije. Laatst uitbetaald nummer: Algemeene clearingrekening: 4740. Bijzondere clearingrekening: 2431. Clearine met Italië: Laatst uitbetaald nummer: 2386.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2