Entente Cordiale is niet meer Groote activiteit der diplomaten KRACHTIGE FRANSCHE ACTIE TEGEN ENGELSCHE VLOOT Fransche duikboot „Persée" vergaan bij torpedeering van Engelschen kruiser Oran en Dakar LAATSTE BERICHTEN Weer Engelsche aanval op Groot-Berlijn Voorbereidselen voor acties van zeer vèrstrekkenden aard Mediterrane en koloniale problemen Verscheidene vergeefsche landingspogingen Noorsche visschers aoor Engelschen aangevallen Droeve toestand in Egypte Italiaansch oordeel over de positie van Egypte Dalende werkloosheid in België Emigratie der volks- Duitschers uit Litauen en Bessarabië Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1240 RAN en Dakar zijn woorden, die nog lang zullen nadreunen in de historie der Fransch-Britsche betrekkingen. De aanval der Britsche vloot op de voor Oran liggende Fransche oorlogssche pen beteekende het gewelddadig einde van de .Entente Cordiale', die nog kort voordien scheen te zullen Uitgroeien tot een veel hechtere Britsch-Fransche gemeenschap. De .Entente Cordiale', die ten vorigen jare nog in Parijs liep als een der meest gevierde films een film, die, piquante noot, overigens in Londen verboden was! vond haar einde, toen Frankrijk met Duitschland een wapenstilstand sloot en krach tens dien wapenstilstand ook zijn vloot aan de verdere krijgsbedrijven tegen de As-mogendheden onttrok. Oran bezegelde dit einde op donderende en zeer bloedige wijze. De kanonnade van Oran dreef Frankrijk terug naar het continent, hoezeer ook dient te worden erkend, dat vooral de Italianen den verloren zoon nog niet met open ar men wilden ontvangen. Doch voor Frankrijk is er geen keuze meer; het moet zich continentaal orienteeren en zal genoegen moeten nemen met de plaats op het vasteland, die Rome en Berlijn het toewijzen. Dit impliceert natuurlijk niet, dat de regeering te Vichy nu gelaten zit te wachten op die toewijzing. Integendeel. Een man alsv Laval is te zeer dynamisch van aard, te zeer staatsman en te zeer patriot dan dat hij lijdelijk den loop der gebeurtenissen voor Frankrijk af wacht. Hij weet. dat Frankrijk door de militaire nederlaag in Europa zwaar is gehandicapt: hij weet, dat hij onder het Caudijnsche juk door zal moeten gaan. Maar hij weet ook, dat Frankrijk's toekomst voor een niet onaanzienlijk deel zal worden bepaald door de hou ding, welke de Fransche regeering reeds tijdens den wapenstilstand aan neemt, alsmede door wat Frankrijk in den Europeeschen boedel inbrengt. \TANDAAR. dat Oran de aanlei- ding (niet te verwarren met de oorzaak!) werd, dat de Fransche re geering haar ambassadeur uit Londen terugriep. Vandaar ook, dat de Fran sche regeering den laatsten tijd jegens Japan, dat zeer goede betrekkingen met Rome en Berlijn onderhoudt, eene zeer milde houding aanneemt. Niet alleen het feit, dat de verdediging van Indo-China tegen een eventueelen Ja- panschen aanval in geen geval een voudig zou zijn. ook de omstandigheid, dat de Fransche regeering door een soepele houding jegens het Land van de Rijzende Zon haar crediet te Tokio opvoert, bepaalde de houding van Vichy jegens de Jbpanncrs. Een thans gebracht territoriaal of prestige-offer in Oost-Azië kan bij het sluiten van den vrede in Europa zijn gewicht in kost baarder grond of in kostbaarder prestige waard blijken. Anders gezegd, eene goede Japansch—Fransche ver standhouding ten tijde van de vredes besprekingen kan Frankrijk nooit schaden. De Entente Cordiale is niet meer en dies ziet Frankrijk reeds thans uit naar de mogelijkheid om in de toe komst nieuwe ententes te kunnen aan gaan. Het spreekt vanzelf, dat het om die te bereiken in de huidige omstan digheden moet beginen met het bren gen van offers en met het opvoeren van zijn internationaal politiek crediet. 1—T OE staat het nu met den aanval op Dakar? Waarom richtten de Britten, vereenigd met dissidente Fransche militairen, juist op die Afri- kaansche havenstad hun aanval? De keuze dezer stad moet men zien in ver band met Winston Churchill's streven om. na den oorlog in Europa, te komen tot het instellen eener Britsch-Ameri- kaansche .nieuwe orde' in de beide Amerika's, in den Atlantischen en in den Stillen Oceaan. Reeds hebben de berichten gerept van Washington's wensch om ook Freetown, eveneens in West-Afrika gelegen, beschikbaar te stellen als basis voor de Amerikaan- sche vloot. Indien de vereenigde Britsch-Amerikaansche vloten boven dien de beschikking zouden hebben over voldoende cn gunstig gelegen bases in Zuid-Amcrika, zouden zij het verkeer in den Zuidelijken Atlanti schen Oceaan voor een groot deel kun nen beheerschen. Met dit beeld voor oogen moet men de strategische betee- kenis zien van den Britschen aanval op Dakar. Met dit beeld voor oogen be grijpt men ook, waarom Vichy ver klaarde. dat de aanval op Dakar zoo onnoemelijk veel ernstiger is dan de aanval op de reede van Oran. Vandaar ook. dat de Fransche regeering beslo ten heeft om met alle ter beschikking staande middelen den aanval op Dakar en soortgelijke aanvallen elders in West-Afrika tegen te gaan. Zij speelt daarmede in de kaart van het na-oor- logsche Europa, waarin ook Frankrijk gelegen zal zijn en bij welks toekomst ook Frankrijk's toekomst ten nauwste betrokken is. Anders gezegd: Dakar Britsche handen is voor het nieuwe Europa en dus ook voor Frankrijk niet wenschelijk. Laval is voldoen de man van de werkelijkheid om dit in te zien en zijn maatregelen alsmede zijn houding dienovereenkomstig te be palen. RAN kostte den Franschen tal van schepen en een duizendtal dooden. Het was een smartelijk, grie vend gebeuren voor de Franschen, doch politiek gezien niet veel meer dan een incidenteel verlies van menschen en materieel. De aanval op Dakar be- teekent een reëele bedreiging van Frankrijk's toekomst in het nieuwe Europa. En de Fransche luchtaanval len op Gibraltar bewijzen, dat het de Franschen ernst is met hun streven om cL Britsche bedreiging (als hoedanig de aanval bij Oran niet gold) tegen te gaan. Wij zijn er dan ook van over tuigd. dat Berlijn en Rome met heel wat meer belangstelling de Fransche reacties op den aanval op Dakar zullen registreeren dan zij eenige maanden geleden de Fransche reacties op het drama van Oran volgden. Al was het alleen maar hierom, dat de beteekenis van Dakar aanzienlijk zou toenemen, indien als gevolg van den Britsch- Italiaanschen strijd in en om Egypte het Suezkanaal geruimen tijd onbruik baar (gemaakt) zou worden. BUITENLAND BERLIJN. 25 September (D.NB.) In den nacht van 24 op 25 September heb ben eenige Britsche vliegtuigen weder om een poging ondernomen om Berlijn aan te vallen. Krachtig luchtafweer- vuur verhinderde den aanvaller om gericht zijn bommen neer te werpen. In verschillende buitenwijken echte» werden eenige woonhuizen door bom men getroffen, waardoor slachtoffers vielen onder de bevolking, Brandbom men vielen ook op een ziekenhuis, maar richtten door "het krachtdadige ingrijpen der veiligheids- en- hulp diensten geen schade aan. Verdere, bij zonderheden omtrent den omvang der schade kunnen op het oogenblik nog niet worden medegedeeld. BELANGRIJKE gebeurtenissen worden aangekondigd door de besprekingen, welke leidende staatslieden in deze dagen hebben te Berlijn, Rome en elders. Het gaat hierbij zoowel om de oorlogvoering der as-mogendheden tegen Engeland zelf als om de komende „nieuwe orde" in Europa en om actueele mediterrane en Afrikaansche problemen. Spanje en Griekenland spelen bij deze bespre kingen een belangrijke rol. Teruggekeerd te Berlijn heeft Rijksminister von Rib- bentrop ten tweeden male een langdurige conferentie gehad de eerste werd gehouden vóór von Ribbentrop's reis naar Rome met den Spaanschen minister Serrano Suncr. Tusschen Griekenland en Turkije, door een pact verbonden, en beide meer of minder sterk gelieerd met Groot-Brittannië, vinden besprekingen plaats, van groot belang gezien scherpe opmerkingen in de Duitsche en Italiaan* ache bladen over de twijfelachtige houding van Griekenland. Tusschen Japan en Rusland, alsmede tusschen Japan en de as-mogendheden worden de banden nauwer aangetrokken. Klaarblijkelijk worden thans diplomatieke voorbereidselen getroffen voor acties, welke naar het zich laat aanzien nog verrassender en verder strekkend zullen zijn dan de Britsch-Fransche gevechten en de Japansche expansie-acties in Zuid-Oost-Azië. N het licht van de Duitsch-Italiaan- sche besprekingen te Rome wordt te Berlijn veel aandacht gewijd aan de ver klaringen, die de Italiaansche minister van koloniën, Teruzzi, in aansluiting hierop heeft afgelegd. Hiermede wordt het beeld van de Duitsch-Italiaansche samenwerking op het gebied van de ko loniale politiek verduidelijkt. Het staat vast, dat Berlijn en Rome een gemeen schappelijke opvatting hebben over de reorganisatie van Afrika en dat zij deze als een der grondpeilers voor de nieuwe ordening in Europa beschouwen. Het verdient de aandacht, dat riiksstadhnu- der von Epp door den Italiaanschen mi nister in zekeren zin als Duitsch minis ter van koloniën werd voorgesteld. Als het toekomstig doel van de Duitsch-Italiaansche koloniale politiek wordt de bevrijding van Afrika van het Engelsche juk aangeduid. Afrika zal de welvaart leeren kennen, waarop zijn in telligent en arbeidzaam ras. dat. tot dus verre onbarmhartig getiranniseerd en uitgebuit is. recht heeft. De Duitsch Italiaansche koloniale politiek maakt een bestanddeel uit van de nolitieke en sociale revolutie van Europa. Uit verschillende tntlatingen is intus- schen duidelijk geworden, dat de oplos sing van het Middellandsche Zee-vraag' stuk een Oostelijk cn een Westelijk com plex omvat. De solidariteit, van Spanje met de as vormt een aanwijzing voor dc vraagstukken van het Westelijk gedeel te der Middellandsche Zee en ook van Afrika. Het wordt steeds duidelijk, dat Griekenland het zwaartepunt voor dc oplossing der problemen in het Ooste lijk gedeelte der Middellandsche Zee vormt. In verband met de uitspraak te Wee- nen werd steeds over de Donau-proble- men, niet over de Balkan-problemen ge- sproken. Men verklaart dan ook thans, dat er op den Balkan nog voor bepaalde problemen een oplossing gevonden moet worden. Zekere maatregelen van Grie kenland hebben in Italië den indruk ge wekt. dat de Britsche Admiraliteit en het Foreign Office zich even brutaal met de Grieksche havens en Athene bemoeien? als zii het in het begin van dit jaar te vergeefs in Noorwegen geprobeerd heb ben. Men stelt te Berlijn vast. dat een vol komen rust op den Balkan en een defi' nitieve uitschakeling van de Engelsche intriges de noodzakelijke voorwaarde voor de nieuwe orde in dit gedeelte van Europa vormt. Men spreekt ook van de tweede étappe in de uitschakeling van den Britschen invloed. De eerste étappe vormde dan de uitschakeling van Enge- land en Frankrijk uit Oost-, Noord- en West-Europa. Te Berlijn wijst men op de onverbid delijke systematiek van de Duitsche aanvallen in de afgeloopen week. Het zwaartepunt ligt nog steeds op havens cn industrie-inrichtingen in en om Lon den. Daarnaast worden andere voor name Engelsche havens, vooral Liver pool, aangevallen teneinde de haven werken, dokken en werven, de groote grondstoffenvoorraden en de olietanks, die zich daar bevinden, te vernietigen of te beschadigen. Men verklaart te Berlijn, dat deze aanvallen er kennelijk op gericht zijn de aanvoeren uit te schakelen, waarvan Engeland leven moet. Het voortdurend herhaalde mij- nenlcggen in Engelsche havens behoort dan ook tot hetzelfde plan. Het grootste deel van Engeland heeft reeds de gevolgen van de systematische Duitsche actie ondervonden. Vooral ech ter het centrum der chemische industrie heeft zeer geleden. Even systematisch worden de aanvallen op vliegvelden en vliegtuigfabrieken voortgezet. Nadat Duitsche verkenningsvliegers reeds had den geconstateerd dat vrijwel alle vlieg velden in dc omgeving van Londen door voltreffers onbruikbaar waren gemaakt, zijn in de afgeloopen week de nog over gebleven vliegvelden zwaar gebombar deerd. „De concentratie van alle Britsche verdedigingsmiddelen op eenige be langrijke punten, met name te Londen heeft geen effect", verklaart men te Berlijn. Want aan den oenen kant laat men het Duitsche luohtwapen vrij"om telkens van aanvalsdoel te veranderen en aan den anderen kant. biedt deze concentratie van d/?n Engelschen af weer een schoone gelegenheid om, in voortzetting van de aanvallen tegen de goed verdedigde punten, tegelijkertijd vernietigende aclies legen de verzwakte punten te ondernemen. Men verklaart te Berlijn, dat er reeds aanwijzingen zijn voor de vernietigende uitwerkinz van de. systematische. Duitsche aanval len op de militaire en economische si tuatie van Engeland. De laatste aanval van Britsche vlie gers op Berlijn, waarbij eenige dooden en gewonden gevallen zijn en een aan merkelijke schade aan een woonwijk werd aangericht, heeft aan de te Berlijn steeds luider uitgesproken wil tot ver gelding een nieuwe impuls gegeven. Men kan dart ook een verdere toeneming van omvang en intensiteit der Duitsche luchtaanvallen op Engeland verwachten, alsook steeds sterker nadruk op het ver- gcldingskarakter er van. Het is voorts opmerkelijk, dat de Duit sche pers, die tot dusverre de vraag van een mogelijke Duitsche invasie in Enge land met groote terughoudendheid be handelde. thans zeer uitdrukkelijk aan het woord herinnert, waarmede Adolf Hitler in zijn laatste rede het ongeduld der Engelschen een categorisch ant woord verschafte: „Wees gerust, wij komen!" ENGELSCHE militaire autoriteiten in Gibraltar bevestigen vol gens een Reuterbericht, dat Dinsdag bommen op Gibraltar zijn geworpen door vliegtuigen van Fransche typen. Er zijn een aantal dooden en gewonden gevallen, terwijl ontploffingsschade en branden zijn ontstaan. Het luchtalarm heeft vier uur en vijf minuten geduurd. Uit Tanger wordt gemeld, dat aan de Atlantische kust, in de nabijheid van de grens tusschen Fransch-Marokko en de Spaansche zóne, om 17 uur 30 zware bom ontploffingen te hooren waren. Men veronderstelt, dat het hier gaat om een Fransche actie tegen de Engelsche vloot, die na de nederlaag voor Dakar den terugtocht heeft aanvaard. Volgens berichten uit Vichy heeft maarschalk Pétain aan den bevelhebber te Dakar een telegram gezonden, waarin gezegd wordt, dat Frankrijk met vertrouwen het verzet tegen liet verraad en den Britschen aanval volgt. Het moederland is trotsch op de houding van de in Dakar gelegen troepen. De Fransche admiraliteit heeft gisteravond laat een communiqué uitgegeven omtrent de gevechten, die sedert Maandag geleverd wor den voor Dakar tusschen Britsche en Fransche zeestrijdkrachten. In dit communiqué wordt medegedeeld, dat de in Dakar gestation- neerde Fransche duikboot „Persée" in den grond werd geboord toen zij op het punt stond een aanval op een Engelschen kruiser te onder nemen. Het grootste deel der bemanning van de duikboot kon wor den gered. De Engelsche kruiser heeft bij het gevecht ernstige schade opgeloopen. Naar de Corriera Delia Sera uit Tanger meldt, heeft een vliegtuig van onbekende nationaliteit in de nabijheid van Gibraltar een Britschen torpedobootjager aangevallen en tot zinken gebracht. BIJ het Fransche ministerie van marine te Vichy zijn nadere berichten ontvangen over den En gelschen aanval op Dakar. Daar uit blijkt, dat Engelsche eenheden reeds Maandagmiddag verschei dene landingspogingen hebben ondernomen en deze hebben her haald tot laat in den nacht. De Fransche strijdkrachten hebben deze pogingen met succes ver ijdeld. In den nacht op Dinsdag en Dins dagochtend zijn de landingspogin gen hervat, telkens vergezeld van hevige bombardementen van het lange afstandgeschut der Britsche vlootformaties. De aanvallen dei^ Engelschen vormen een gecombi neerde actie van vloot en marine luchtmacht. Drie Engelsche bom menwerpers zijn volgens deze be richten neergeschoten. Een Engel sche kruiser werd door een Fransch bombardementsvliegtuig zwaar ge troffen. Een „communiqué" van de Gaulle De Londensche radio heeft een zooge naamd communiqué van den gewezen Franschen generaal de Gaulle verspreid. Daarin wordt gezegd, dat de marine- batterijen van Dakar het vuur op afge zanten van de Gaulle geopend hebben. Een Engelsche landingspoging is op nieuw door de Fransche kustbatterijen verijdeld. Twee schepen van de vloot van de Gaulle hebben zware schade op geloopen. Ook zijn er slachtoffer® aan de zijde van de Gaulle te betreuren. Gene raal de Gaulle heeft zich tengevolge van don tegenstand der Franschen terugge trokken. Uit Vichy wordt gemeld, dat de Fransche ministerraad geen speciale besluiten heeft genomen op grond van den Engelschen aanval op Da kar. Hierover is ten minste niets be kend gemaakt. Volgen® een officieel communiqué heeft de ministerraad een wetsontwerp bestudeerd betref fende instelling van 6en krijgsraad, die de zaken zal behandelen tegen alle aanhangers en propagandisten van de Gaulle. „Onieerend en trouweloos Het blad Nouvellista te Lyon leverde gisteren commentaar op den Engel schen overval op Dakar en "schreef het volgende: „Sedert hedenmiddag twee uur bombardeert de Britsche vloot met d.en vroege ren generaal de Gaulle aan boord Dakar. Dc twee vloten, die giste ren nog bevriend waren, leveren thans slag tegen elkaar. Het gewonde en be zette Frankrijk heeft thans te doen met dc trouweloosheid van den bondgenoot van gisteren onder volkomen onteeren- de omstandigheden voor de Britsche vlag cn voor de Britsche regeering. De regeering-Churchill is thans tot een trouweloosheid en een laagheid geko men,, die vergezeld gaan van zeer bij zondere verzwarende omstandigheden". Omtrent den Britschen overval op het Fransche eskader ie Dakar (West-Afri ka) schrijft de Jour, dat aan de mis dadige geste van Dakar nog een reeks verschijnselen voorafgegaan waren. Twee dagen tevoren was een uit Dakar vertrekkend Fransch konvooi door Engelsche vlootstrijdkrachten aangehou den en tot terugkeeren gedwongen. De Fransche oorlogsschepen hadden daarbij niet geschoten. Het te Clermont Ferrand verschijnen de provinciale blad Avenir betoogt, dat de Engelsche aanval op Dakar verband houdt met de door Londen ondernomen pogingen om Frankrijk van zijn kolo niën te berooven. De moeilijkheden, die de Britsche regecring in den onverbid- delijken strijd tegen Dui'tschland ont moet, rechtvaardigen in géén enkel opzicht deze militaire expeditie tegen haar voormaligen bondgenoot. Spaa/ische persstemmen over Dakar De Britsche overval op Dakar wordt door de lnformaciones een nieuwe pi- ratensireek genoemd, welke waardig aansluit bij de „heldendaad van Oran". De zeerooversmethoden van Engeland sedert Drake vormen een lange traditie. Wat een ras .eenmaal in het bloed zit, kan ook cloor eeuwen niet veranderd worden. Overigens is het typisch, dat de En gelschen zich juist naar Centraal-Afri- ka begeven, ofschoon zij toch eigenlijk in het moederland veel meer gelegen heid hadden om met hun vijanden te strijden. Maar klaarblijkelijk, aldus het Spaan sche blad, kunnen krijgslieden van Z. M. den Koning van Engeland niet klaar komen met Duitsche vliegers en geven zij er de voorkeur aan verafgelegen oor- logstooneclcn op te zoeken. El Alcazar wijst vooral op de politieke strekking van het tegenwoordige En- gelsch-Fransche conflict. Volgens dc op vatting van dit blad bestaat tusschen Engeland en Frankrijk de facto de oor logstoestand. Spanje is dubbel geïnte resseerd bij de ontwikkeling in West- Afrika. aangezien het daar ook belangen heeft te verdedigen. El Pueblo gelooft, dat de Engelsche actie niet zonder in vloed kan blijven op den diplomatieken toestand. OSLO. 25 Sept. (D.N.B.) Een groote vissehensvloot, die in een haven in Midden-Noorwegen lag. is, naar het Noorsche telegraafagentschap meldt. Zondag door Engelsche vliegtuigen aangevallen en met machinegeweren beschoten. Aan boord van een motor kotter werd de zoon van den kapitein door een Engelsche kogel getroffen en stierf een uur later. Een ontboden ge neesheer kon geen hulp meer bieden. Drie andere visschers werden gewond. Een Duitsch Roode Kruisvliegtuig zorgde voor het vervoer van de gewon den, die onmiddellijk naar een zieken huis werden overgebracht. De booten zijn door de kogels letterlijk doorzeefd. Bij de Noorsche bevolking heeft deze nieuwe Engelsche overval groote ver boigenheid gewekt vooral, omdat zich in de haven geen militaire doelen be vinden en er buiten de Noorsche vis schersbooten geen andere vaartuigen lagen. DUITSCH-ITALIAANSCHE CULTU- REELE SAMENWERKING ROME, 25 Sept. (D.N.B.) De Rijks minister voor wetenschap, opvoeding en volksonderwijs, Rust, heeft Dinsdag na het Duitsche cullureele instituut tc hebben bezichtigd een uitvoerige be spreking gehad met den Italiaanschen minister voor nationale opvoeding. Bottai, betreffende de sremeenschappe- lijke taken en doelen dpr opvoering in het nationanl-sorialistische Duitschland en in het fascistische Italië. ENGELSCHE DUIKBOOT „THAMES'* VERLOREN LONDEN, 25 Sept. (D.N.B.). Officie-! werd medegedeeld dat de Engelsche duikboot „Thames" over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. ATHENE, 25 Sept. (D.N.B.) De op varenden van het zoojuist in de haven van den Piraeus aangekomen Griek sche s.s. „Milos" vertellen, dat Egypte op het oogenblik de ernstigste econo mische crisis beleeft sedert den We reldoorlog. Het havenverkeer in Alex- andrië en Port Said ligt bijna geheel stil. Reusachtige voorraden katoen be derven in de opslagplaatsen. De invoer van vitale grondstoffen en goederen uit Europa is bijna geheel opgehouden. Het Suezkanaal is uitgestorven. De Kanaal maatschappij fhceft ruim 12.000 arbei ders en employé's wegens gebrek aan arbeid ontslagen. In Alexandrië en Cairo alleen bedraagt het totaal aantal werkloozen naar schatting 150.000. Hon derden handels- en scheepvaartkanto ren zijn gesloten. De prijzen der levens middelen stijgen voortdurend. De aan- koopen uit bezorgdheid door de welge stelde bevolking, die een inflatie vreest, zijn door het gebrek aan goederen op gehouden. Men spreekt zelfs van een nationale ramp, waarvoor men in hree- de kringen Engeland verantwoordelijk stelt. ROME, 25 Sept. (D.N.B.). De ont wikkeling van den politieken toestand in Egypte is, naar in Italiaansche poli tieke kringen verklaard wordt, een on betwistbaar bewijs voor het feit, dat Egypte zich niet in den oorlog wil laten sleuren en dat de Egyptische regeering destijds slechts onder den steeds sterker geworden Engelschen druk tot het afbre ken der diplomatieke hetrekkingen met Italië besloten heeft. Het aftreden van de vier Egyptische ministers en de ant woordbrief van den Egyptisehen minis terpresident laten, zoo verklaart men hier, duidelijk uitkomen, hoe moeilijk en delicaat de positie van Egypte in het kader van het Engelsch-Egyptische ver drag van bondgenootschap en tegenover een oorlog geworden is. waarbij Egvpte geen belang heeft en dien het Egypti sche volk niet werisch't. Italië volgt met de grootste aandacht en het grootste be grip. maar ook met volle sympathie voor het. Egyptische volk den afloop van deze Egyptische crisis. BERLIJN, 25 Sept. (D.N.B.). De werkloosheid in België wordt voortdu rend minder, ongeacht het feit, dat de laatste weken vele duizenden vluchte lingen en gevangenen naar hun vader land zijn teruggekeerd en daardoor de vraag naar werk steeds toenam. Alleen in Juli zijn door het streven van de Duitsche en Belgische autoriteiten rond 120.000 werkloozen aan werk geholpen.; 50.000 hunner worden gebruikt hij werk zaamheden van den wederopbouw en hij noodmaatregelen: 50.000 anderen konden door de wederopleving van het bedrijfs leven aan het werk worden gesteld. De overige 20.000 kregen werk en brood in Duitschland. Ook in Augustus liep in eenige vakken, vooral hij de metaal industrie en bij de bouwvakken de werk loosheid verder terug. De statistieken wijzen uit, dat ondanks de in die maand in zeer grooten getale teruggekeerde vluchtelingen en gevangenen het totale aantal der werkloozen verder is gedaald en eind Augustus nog slechts 446.000 te genover 500.000 in het begin van de maand bedroeg. In totaal konden van 1 tot 31 Augustus ongeveer 200.000 Belgi sche arbeiders in het arbeidsproces wor den ingeschakeld. BOEKAREST, 25 Sept. (Reuter.) Gisteren is een begin gemaakt met de emigratie der Duitsche minderheid uit Bessarabië. Maatregelen zijn getroffen voor het opnemen van 45.000 Roemenen van Duitschen oorsprong in het Duit sche rijk. Duitsche jongelieden te Con- stanza hebben bevel gekregen zich met de emigranten naar Weenon te bege ven. Men verwacht, dat op 15 November 150.000 mannen en vrouwen uit het vroegere Roemeeusche gebied naar Duitschland teruggekeerd zullen zijn. De plaatsvervangende volkscommis saris van buiïenlandsche zaken, Deka' nosof. is naar Kaunas vertrokken als leider der commissie, die daar met de Duitsche delegatie zal onderhandelen over 'de evacuatie van Duitschers uit Litauen. On het oogenblik bespreken de commissies de evacuatie van Let land. VEERTIG LUCHTOVERWINNINGEN BERLIJN. 25 Sept. fD N B.) Majoor Galland heeft, zijn veertigste luchtover winning behaald. Naar aanleiding hier van heeft dc Führer herq het eikenloof behoorende bii het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. De Führer heeft hém telegrafisch van deze onder scheiding op de hoogte gesteld. Reeds eerder behaalde majoor Moelders zijn veertigste luchtoverwinning op de En gelsehen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3