Geen angst! Onrechtmatig ontslag aan werknemers te Baarn JAPANNERS NABIJ HAIPHONG GELAND ENGELSCHE AANVAL op Dakar afgeslagen OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Bakker verkocht te blank brood Opmarsch naar het binnenland van Fransch-Indo-China Val der Fransche West - Afrikaansche havenstad was onmogelijk zonder „groote gevechtsoperaties" DE TEMPS: „Een misdadige pogmg w 1 l 1 l\ I WILLY PÉTILLON schrijft voor onze vlezeressen over: RECEPTEN GLASTRA'S VISCHHANDEL Advertentiën VERKOOPING wegens sterfgeval Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 KANTONGERECHT Volgende week voortzetting van deze broodkwestie WEDEROM had zich hedenmor gen voor het kantongerecht een werkgever te verantwoorden we gens onrechtmatig ontslag geven aan een tweetal werknemers na 10 Mei j.l. De werkgever was eigenaar ,van een hotel te Baarn, de werkne mers waren P. en T., reep. portier en kok-patissier bij het hotel. Verdachte gaf allereerst,een uiteen zetting. Behalve hijzelf, had een ieder het. hotel met het oog op de evacuatie verlaten. P. moest weg, terwijl hij T. voorstelde, om met zijn vrouw in het hotel te komen en niet te evacueeren. Laatstgenoemde ging op dit voorstel niet in. Beide mannen kwamen zich na de evacuatie weer melden. Verdachte zei- de toen tegen portier P., dat hij hem. niet onder dezelfde voorwaarden als vroeger een garantieloon van 15 minimaal per week kon terugnemen, daar er niets te verdienen viel. P. zeide toen dit in overweging te nemen, maar liet niets meer van zich hooren. Intus- schen werd een hulpportier aangesteld. Tegen den kok-patissier G. zeide ver dachte, dat hij zijn best doen moest an der werk te vinden. Ook in zijn plaats kwam een andere kok. Intusschen richt te. verdachte een verzoek aan de bevoeg de instanties, om één kok te mogen ont slaan, welk verzoek ingaande 27 Juli jl. ingewilligd werd. Zoowel P. als T. werden vervolgens als getuigen gehoord. Hieruit bleek, dat zij beide zonder onderling goedvinden zich ontslagen geacht hadden en daar om deze zaak bij de politie aanhangig hadden gemaakt. T. verdiende per maand ƒ150 plus kost. Tot en met 13 Mei was' hij bij beklaagde gebleven Toen zou deze tegen hem gezegd heb ben, dat 't zijn laatste kans werd om te evacueeren. Na de evacuatie bleek de beklaagde er weinig meer voor. gevoeld te hebben hem en ook P. terug te ne men. Het O.M., waargenomen door mr. A. Klein, achtte hiér het overtui- gend bewijs geleverd, dat beide werknemers niet met onderling goedvinden weggegaan, dus onoffi cieel ontslagen waren. Met P. werd wel over een nieuwe overeen komst gepraat, maar daar behoefde P. niet op in te gaan. Ten aanzien van T. was er eenig verschil in beoordeeling, doordat nu een wettig ontslag afgekomen is, zoodat verdachte niet meer genood zaakt kan worden hem terug te nemen. De eisch luidde f 25 subs. 10 da gen en 7 dagen hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van één jaar op voorwaarde, dat verdachte getuige P. weer terug neemt bin nen 8 dagen. Dienovereenkomstig werd de uitspraak. Getuige T. zeide. dat zijn ontslag later op valsche gronden aangezegd is. Het O.M. repliceerde hierop, dat dit op het oogenblik niet. ter behandeling was. ook niet de kwestie, dat verdachte in al dien tijd. dat P. en T. bij hem niet meer in dienst waren, geen geld uitbe taald heeft aan hen. Allerlei Stadgenoot V. liep in September op een stuk grasland, naar hij beweerde, om wormen te zoeken voor visschen. Dat land was verboden terrein. Op grooten afstand riep een agent hem „iets" toe, waarop V. er van door ging. Hij voelde dus zelf wel, dat er iets niet in den haak was. Zijn ontvluchtingspoging had geen succes. Toen de agent, korter bij geko men was. riep hij hem ..Sta of ik schiet" toe en dat was voldoende om V. tot. stilstand te brengen. Het O.M. vond verdachte's gedrag niet zoo onschuldig als hij wel wilde voor doen en eisch te daarom 5 subs. 3 dagen hechtenis. Verdachte oordeelde dit vrij onbillijk, hij kwam immers geregeld op dat ter rein, dat heelemaal geen grasland was. De kantonrechter dacht er anders over en maakte er 3 subs. 2 dagen van. Een inwoner van Baarn had onder invloed van sterken drank op straat, ge fietst. Hij verzocht clementie. Hij had met eenige Duitschers gepraat, was aan een borreltje gemakt, was vier. jaar ge trouwd en in geen vijf jaar meer met. de politie in aanraking geweest voor dit feit. Hij beloofde beterschap en dankte „beleefd" voor de f 5, waarmede de kantonrechter den eisch van het O.M., n.l. 15 subs. 10 dagen, vermin derde. Verder waren er weer vele wielrij ders. die zonder achterlicht gefietst hadden. Eén van hen dankte aan het feit, dat hij pas sedert kort. na een langdurig buitenlandsch verblijf in Frankrijk, waar men niet aan roode achterlichtjes deed in Nederland is, de geringe geldboete van twee kwar ties. De andere zondaars werden voor bet dubbele bedrag genoteerd. Brood was te blank \7ER.VOLGENS kwam verdachte S. voor. Hij werd er van be ticht, brood te hebben vervaardigd van een melange, welke niet zou zijn toegestaan. Volgens zijn verklaring echter, was dit niet het geval. Het betrof hier een voorraad bloem, welke nog dateerde uit het tijdperk vóór de bepalingen van kracht werden. Na dit tijdstip was het hem verkocht door dé fa. N., die speciale vergun ning had ontvangen om dit meel in den handel te brengen, daar het anders toch maar bederven zou. Men verdacht hem er echter van, dat' hij buitenlandsche meelsoorten had ge bruikt om het brood een blanke kleur te geven. De kleur was inderdaad lich ter dan van het „normale" oorlogs brood, dit was een politieagent toe vallig opgevallen en deze had een monster in beslag genomen en naar Wageningen gezonden voor een che misch onderzoek. Als getuige verscheen de heer B„ scheikundige van het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. Op 26 Juli had hij een onderzoek inge steld en geconstateerd, dat het aschge- halte te laag was. waaruit in ieder ge val kwam vast te staan, dat vóór-oor- logsch bloem gebruikt was. De ambtenaar van het O.M., mr. A. Klein, legde er den nadruk op, dat men buitenlandsch meel niet door het brood mag mengen. Dit is verboden, daar men er zeer zuinig op moet zijn. Hij was van Oordeel, dat hier echter wèl buitenlandsche grondstoffen zijn gebruikt en eisch- te een boete van 100. De verdediger, mr. Verbrugh uit 's Gravenhage, begón zijn pleidooi met er op te wijzen, dat het hier een voor schrift van den burgemeester betreft, dat moet berusten op het algemeen dis tributievoorschrift. Dit laatste is, krach tens ministerieele bepalingen, niet het geval en daarom achtte hij het voor schrift. ook niet verbindend. Bovendien merkte hij op. dat dergelijke bepalingen betrekking hebben op meelfabrikanten en niet op broodbakkers. Toen de vertegenwoordiger bij ver dachte S. kwam met de vóóroorlogsche melange, had verdachte verklaard: „Dit mag ik niet. gebruiken". Hem werd toen meegedeeld, dat het mengsel voor den verkoop was vrijge geven door de meelcentrale. Dus meende hij gerechtigd te zijn, het tegen bonnen te koopen. De verdediger achtte redenen genoeg aanwezig om vrijspraak te vragen. Het O.M. verklaarde zich nochtans overtuigd, dat "buitenlandsche producten door het meel gemengd waren, hetgeen niet is toegestaan. De ambtenaar persis teerde daarom bij zijn eisch. Teneinde den vertegenwoordiger van de fa. N., die het. vóóroorlogsche meel te 'koop aanbood, nog te kunnen hooren, werd de zaak 14 dagen uitgesteld. TOKIO, 26 Sept. (Domei). Van een vooruitgeschoven post van het Japansche expeditieleger ergens in Zuid-China wordt gemeld, dat de Japansche militaire strijdkrachten,, welke over zee naar Fransch Indo-China vervoerd zijn, vanmorgen de landing nabij Haiphong op vreedzame wijze voltooid hebben. Uit Vichy wordt gemeld, dat de grensincidenten in Indo-China zijn bijgelegd door het ingrijpen van den Japanschen generaal Nisjihara. De in Haiphong gelande Japan sche troepen zijn reeds vanochtend begonnen met den opmarsch naar het binnenland Reuter meldt uit Washington: De Fransche gezant van de regee- ring-Vichy in Washington verklaarde, dat de Fransche regeering vast besloten is om met alle middelen de pogingen van de Japanners te bestrijden, om verder te gaan dan de bepalingen in de tusschen Japan en Frankrijk gesloten overeenkom st luiden. PRESIDENT Roosevelt is &r zelf ver antwoordelijk voor dat de betrekkin gen tusschen Japan en de Ver. Staten aanzienlijk verscherpt zijn, schrijft de Yomioeri Sjimboen. Hij heeft de anti- Japansche stemming onder de Ameri- k-aansche bevolking gekweekt, hoewel Japan niet het minste voornemen heeft de Ver. Staten aan te vallen. Wanneer de politiek van Japan de veiligheid van Amerika bedreigt, dan kunnen de Ver. Staten alle tegenmaat regelen, ook die van militairen aard, nemen. De Japansche politiek beoogt uitsluitend het. herstel van den vrede en de nieuwe ordening in Groot-Azië. Ook in economisch opzicht bezitten de Ver. Staten voldoende hulpbronnen, zoo dat hun houding onbegrijpelijk is. Japan mag eventueel niet aarzelen, schrijft de Hotsji Sjimboen, tegen de Ver. Staten tot een offensief over te gaan. De Ver. Staten houden er bij hun onderhandelingen met Engeland blijkbaar geen rekening mee, dat Ja pan vast besloten is om tot het berei ken van zijn doel alle hinderpalen uit den weg te ruimen. De Japansche minister-president prins Konoye is vanmorgen door den keizer in audiëntie ontvangen om rapport uit te brengen over „algemeene staatsza ken." 99 NEW YORK, 26 Sept. (D.N.B.). Naar te New York wordt ge meld, heeft de Engelsche regeering zich volgens een officieele mede- deeling gedwongen gezien de aan vallen op Dakar te staken en de troepen terug te trekken. De En gelsche regeering zou hebben inge zien, dat de val van Dakar niet te bereiken is zonder „groote ge vechtsoperaties". De Fransche staatssecretaris voor ko loniën, admiraal Platon, heeft een bood schap gericht, tot de inboorlingen van de Fransche koloniën in Afrika. Hierin wordt gezegd, dat de loyale en vastbe sloten houding van de inboorlingen de eerste poging tot het „avontuur" heeft doen mislukken. Zoo zal het ook met. nieuwe pogingen vergaan. De drijfveren van een regeering, die een6 de bondge- I noot van Frankrijk was en die zich be dient van een instrument, waartoe een eerzuchtige afvallige zich heeft opge worpen, zijn thans- bekend. De Temps noemt den Engelschen aan val op Dakar, naar uit. Vichy gemeld wordt, een niet-uitgelokten aanval en een misdadige poging om de eenheid van het. Fransche imperium stuk te slaan en de belangrijke deelen van dit imperium ten voordeele van Engeland in den oorlog te sleepen. Wanneer Frankrijk bevel heeft gegeven tot. de verdediging van Dakar is dat niet meer dan natuurlijk. Door voor de tweede maal zijn vroegeren bondgenoot aan te vallen heeft Engeland zijn verplichtin gen verbroken, en zijn eer opnieuw op het 6pel gezet. Geen Duitschers in Fransch West-Afrika Het Fransche ministerie van buiten landsche zaken deelt mede: De bewering van de Engelsche radio, als zou de aan val van de Engelsche vloot op Dakar ten doel hebben zich tegen de verovering van Fransch West-Afrika door Duilsch- land te verzetten, mist allen grond. De Fransche regeering verklaart zoo cate gorisch mogelijk, dat zich niet de ge ringste Duitsche militaire of civiele ele menten in Fransch West-Afrika bevin den. De overval op Dakar, wordt door de Berlijnsche ochtendbladen geken merkt als een typische Engelsche KINDERHOEKJE -5- 35. Kobusje Bol was een jongen van tien jaar. toen hij op een verschrikkelijk akeligen dag opeens alleen op de we reld stondZijn vader en moeder waren beiden gestorven. Broertjes en zusjes had hij niet. Wat moest Kobusje Bol beginnen? Hij huilde heel erg. 36. Toen hij uitgehuild was, dacht hij diep na. zoodat diepe rimpels in ziin voorhoofd kwamen. Hij zat aan tafel in het leege kamertje, toen hij opeens een gekrabbel hoorde aan den tafelpoot. Hii keek verbaasd, wat het u'cs en zag een aardig muisje omhoog klauteren. AAR is een Duitsch liedje, dat tegenwoordig veel op straat gezongen wordt en waarvan het refrein luidt: Keine Angst, keine Angst, Rose Marie. Dat is vrijwel het eenige wat ik er van weet of gehoord heb, maar ik moet in deze dagen telkens aan die woorden denken. Omdat zoo veel menschen in een voortdurenden angst leven. Niet voor bommen of voor een groote ramp. Dat zou begrijpelijk zijn. Maar voor de mogelijkheid, dat vele kleine gemakken en niet zoo heel veel beteekenende gewoonten zullen moeten worden opgegeven. Een angst, die bijna, tot een ziektetoestand wordt- Als het niet was om medelijden mee te hebben, dan zou het soms vermakelijk zijn om te zien en te hooren met hoe tragischen ernst er gezegd wordt, wanneer er sprake is van rantsoeneering van nog een of andere levensbehoefte: „als dat er nu ook nog bij moet komenAls je alleen de woorden hoorde en de mimiek zag en niet wist waar het over ging, dan zou je denken.dat een reeks van rampen zich boven die ongelukkige hoofden hadden uitgestort. Maar dan echte rampen. SOMS vraag ik me wel eens af of zulke menschen de beperkingen, welke wij ons moeten opleggen en die tot dusver toch werkelijk niet meer zijn dan kleinigheden, speldeprikken in onze behaaglijkheid inderdaad zoo hevig voelen, er zoo door getroffen wor den, dat zij er nu al onder gebukt gaan, of dat zij maar een beetje come- die spelen met zichzelf en voor hun om geving. Of dat zij in een angsttoestand leven, die maakt, dat zij, wat zij vree zen, reeds nu als werkelijkheid onder vinden; dat zij zich inbeelden nu al honger ie hebben, omdat er van vele levensmiddelen maar een bepaalde hoeveelheid te krijgen is. Angst is iets ergs. Een Amerikaan- sche schrijfster heeft eens gezegd, dat het begrip Hel alleen maar Angst is. Angst voor alles. In de mooiste omge ving: angst. Te midden van vrienden of familie: angst. Buiten, onder Gods wij den hemel: angst. Hel of niet, angst is het ergste wat ons kan treffen. Het is een kwaad, dat ons overmeestert eer we het weten. Als de angst eenmaal vat op ons heeft komen we steeds ver der van huis, raken we immer dieper in het moeras. Angst is de grootsie, de sterkste vijand, waartegen we hebben te vech ten. Bij ons zelf en bij anderen. Het is begrijpelijk, dat in moeilijke dagen de angst ons som6 bekruipt. Angst voor de toekomst, voor onze kin deren, voor hen, die ons lief zijn. Met de meeste energie, die we te hulp kun nen roepen, moeten wij ons. daartegen verzetten. Hoe dan ook. Door hard te poging om zich zelfs met verraad je gens den vroegeren bondgenoot op zijn kosten in het bezit te stellen van vreemd gebied, waarbij de af vallige oud-generaal De Gaulle nog 6lechts bij wijze van alibi naar vo ren wordt geschoven. De Berliner Boersenzeitung stelt in het licht, dat het Britsche oorlogssche pen waren, die na de afwijzing van een aanmatigend ultimatum het vuur op Dakar en de daar liggende Fransche oorlogsschepen openden. Na twee mis lukte landingspogingen van De Gaulle, melclt Reuter, dat „thans operaties in Dakar aan den gang zijn". Het is dus duidelijk, zoo concludeert het Duitsche blad, dat het Engeland zelf is, dat met alle middelen probeert zich in het bezit te stellen van het Fransche standpunt aan de West-Afrikaansche kust. Onder het opschrift: „De weg van het verraad" schrijft de Deutsche Allgemei- ne Zeitung: „Het Britsche verraad je gens Frankrijk heeft zijn wortels in het bevel tot den terugtocht van Duinker ken. Zooals Churchill het Fransche le ger vóór de ineenstorting eenvoudig als instrument der Britsche belangen be schouwde, dat. men misbruikt en weg werpt, wanneer het niet meer deugt, zoo springt, hij thans om met het binnen het Engelsche bereik liggende Fransche be zit. De weg van het verraad jegens Frankrijk is de weg van het verraad je gens Europa, de weg van den onstuit- baren Britschen ondergang." Havas meldt uit Vichy, dat brigade generaal van het luchtwapen Bomatet benoemd is tot. waarnemend chef van den generalen staf voor de luchtstrijd krachten. Naar de Eclaireur de Nice meldt, is het in Nizza wederom tot anti-semieti- sche relletjes gekomen, waarbij de ven sterruiten van Jood6che zaken werden .vernield. werken, door een lapge wandeling te gaan maken, door te fietsen, door ge zelschap te zoeken, desnoods door luidruchtig te wezen, door vermaak en verstrooiing te zoeken, door gym nastiek te doen, te dansen of te zin gen, het doet er niet toe. Maar de angst moet uit ons verdreven worden. Dan alleen zal het mogelijk zijn om ook an deren te helpen iederen angst te over winnen. Zoo ergens, dan is hier het goede voorbeeld meer waard dan duizend preeken. Om dat goede voorbeeld te kunnen geven is het absoluut noodzakelijk, dat wij zelf ieder spoor van angst over wonnen hebben. Het is een les in zelf discipline. Een harde les, maar een, die noodzakelijk is. En die ook vruchten afwerpt, Want de strijd is waard ge streden te worden om het heerlijke ge voel van bevrijding, als hij eenmaal gewonnen is. Het leven ziet er anders uit en we hebben de kracht in ons om bergen te verzetten. Geen angst meer. Niet voor groote rampen: niet voor kleine dingen. Vrij zijn om onzen weg te gaan. Vrij ook, om onzen plicht te doen. Geen angst... Gestoofde kabeljauwstaart Benoodigdheden: 1 kabeljauwstaart, ongeveer een ons boter. Wat citroensap en zoo mogelijk eenige schijfjes citroen, zout, paneermeel. Bereiding: Bestrooi de schoonge maakte en gewasschen visch met zout en laat er dit even intrekken. Doe in een vuurvasten schotel een bodempje water met wat zout en een paar drup pels citroensap. Voeg er een derde van de boter bij. Leg de visch plat in den schotel. Bij voorkeur moet dus een langwerpige schotel gebruikt worden. Laat ze op een zacht vuur ongeveer een kwartier stoven. Wil men de visch bruin hebben, dan wordt ze na verloop van dien tijd met paneermeel bestrooid, de schijfjes citroen worden er op ge legd. als men die heeft. Bij gebrek hier aan kan wat noodmuscaat over den visch worden geraspt. Heeft men ook daarover niet de be schikking, dan kan er geraspte kaas over worden gestrooid. De rest van de bol er wordt er in klontjes verdeeld bo ven op gelegd en men zet nu den visch nog ongeveer een kwartier in den oven tot ze gaar en bruin is. Wanneer dit na een kwartier nog niet het geval is, dan zoo veel langer als noodzakelijk blijkt. In plaats van kabeljauwstaart kan men ook mooten kabeljauw nemen of een stuk uit het midden. De bereiding blijft hetzelfde; een staart maakt alleen een fraaieren indruk. Heeft men niet de beschikking over den oven, dan laat men den visch bo ven op het vuur gaar smoren. Er be hoeft dan geen paneermeel over en de boter wordt, eenvoudig toegevoegd na het eerste kwartier stoven. De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40. Tel. 4092 CLEARING Koersen voor stortingen op 26 Septem ber tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36, Belga's 30.14, Zwit sersche francs 42,77, Lires 9.87. Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.80, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kro nen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden 4.23, .Turksche ponden 1.45^4. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 26 Sept. Pluimvoemarkt. Oude kippen 4654, oude hanen 701.50, jonge hanen 6575, N.H. Blauwen per kg. 6585, jonge hennen 701.40, duiven, per paar 2025, tamme eenden 3055, wilde eenden (in jachttijd) 5065, ganzen 1.80 2.25, kalkoenen per kg. 6075, tamme ko nijnen 1.502, wilde konijnen 7080, patrij zen 4070, aanvoer 39.000. Handel kalm. Eiermarkt: Witte eie'ren f 6.907.20, ge mengde f 7.007.30, bruine f 7.007.40, jonge heneieren f 5.005.40, eendeneieren f 3.00—4.00 per 100 etuks. Aanvoer 863.000 stuks. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 4060, dr. zeugen f 6080, schrammen f 2024, biggen f 815, zware varkens 2728 ct. per pond, vette kal veren 3542 ct. per pond. Nuchtere kalveren f 8, mestkalveren 714. EIERENMARKT SCHERPENZEEL, 25 Sept. Eieren. Aan voer 248.000. Prijs witte f 6.606.70. Ge mengde f 6.706.80. Bruine f 6.806.90. hen eieren f 44.75. Eendeneieren f 4.50. Handel traag. Verhuisd: H. C. HEIDEMAN Tandarts naar Utrechtscheweg 22 (hoek Bergstraat) Tel. 5318 Burgemeester en Wethou ders van Amersfoort maken bekend, dat de Bestuurders- Col latoren van hét Hettema Heerema Leen en van het Houckema Leen te Bolsward voornemens zijn over te gaan tot de begeving van resp. twee en een beurzen. Nakomelingen uit de fa milie van de Stichters, die naar een dier beurzen wen- schen te dingen, zullen zich, onder overlegging van een geboorte-acte en met vermel ding van genoten onderwijs vóór 15 October a.s. schrifte lijk moeten aanmelden bij den Secretaris-Ontvanger Ds. J. VINK to Bolsward. Zij dienen dan den leeftijd van 12 jaren te hebben be reikt en dien van 24 jaren r.iet te hebben overschreden. De begiftigde zal vrij zijn In de keuze van een vak van studie. De datum van het verge lijkend examen wordt nader bekend gemaakt, Amersfoort, 24 Sept. 1940. Burgemeester en Wethou ders voornoemd, iDe Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn. Op Dinsdagen 8 en 15 Oc tober 1940 telkens des nam. 2 uur zal bij inzet en toeslag worden geveild in het café van den Heer FONTEIN aan den straatweg te Hoevela ken, voor de Erven W. VAN REENEN te Stoutenburg De Hofstede „Groot Midde- laar"' nabij den straatweg van Hoevelaken naar Ter- schuur en aan den beton weg aldaar bestaande uit: woonhuis met stalling, bak huis, 2 vier-roeden bergen, rteenen schuur, houten schuyr en wagenloods. met tuingrond, boomgaarden, wei en bouwland, ter gezamen lijke grootte van 23.66.85 H.A. In perceelen en in combi natie. Grondlasten f 101.92. Pol- derlasten f 11.84. Aanvaarding vrij van pacht: de gebouwen op 1 April 1941, het land. voorzoover niet met rogge bezaaid, bij de beta ling der koopsom op 2 Jan. 1941 of eerder. Aanwijzing door de bewo ners. doch niet op Zondag. Biljetten en nadere inlich tingen ten kantore van No taris A. P. SCHRöDER te Amersfoort,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3