Verduisteren kan geen kunst- en vliegwerk zijn De donkere maanden zijn op komst mGLllOUGTI. ten dan ook werkelijk lichtsluisjes voor i worden gemaakt en iets heel bruikbaars x I blijkt op dit gebied te maken te zijn van nieuwe m3XenSien gegolfd carton. Er ontstaat dan een soort kistjes met van boven en van onder een spleet en daartusschen in (in het inwen dige van het geval) een heen en weer gebogen stuk carton, dat alle licht te genhoudt en nog vrij veel lucht laat doorstroomen. Ir. Mussert ontbindt het arbeidsfront De Nederlandsche S.S. Uitbreiding van verboden gebied Verkiezing van leden van Ged. Staten weer mogelijk In Noord-Holland voorziening in de vacature-Ed. Polak MOEDER EN ZOON Verhooging van prijzen Hulpverleening aan de kleine grond gebruikers Gevolmachtigde voor Amsterdam Engelsche vliegtuig bemanning gevangen genomen Onze pluimvee- stapel Met groote snelheid door de duisternis over onbekenden weg ERNSTIGE AUTO BOTSING Groote partij haver in beslag genomen 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 TTERDUISTERING is een vraagstuk, dat thans met den dag urgenter wordt en straks, wanneer de zomertijd ten einde is, maken we ineens een extra grooten sprong in de richting van de donkere maandenwaarin we verplicht zullen zijn al in den namiddag verduisteringsmaatregelen te gaan nemen. Naarmate die noodzaak dringender wordt, blijkt ook, dat provisorische maatregelen hoe langer hoe minder bruikbaar zijn. De bouwsels van papier en carton, die we inderhaast gemaakt hebben, slijten door het vele gebruik. Het papier scheurt en rimpelt, het carton trekt krom én de spijkertjes en punaises schieten er uit. De met zwart papier dichtgeplakte ruiten beginnen hinderlijk te worden en verduisteringslampen zijn ook maar op enkele plaatsen te gebruiken. Het komt er op neer, dat we voor de noodzaak staan om degelijker materiaal te gebruiken en de verduiste ringsinstallaties permanent te maken. A„ J zijn en tegelijk lucht doorlaten. Er moe- Zoo'n tuimelraam kan natuurlijk ook anders behandeld worden en in kastjes en overkappingen van andere soorten gevat worden, maar die kunnen moei lijker weggehaald worden behalve wan neer men dan, zooals ergens op deze tentoonstelling gedaan is, wegklapbare schotjes -gebruikt, die met scharnieren tegen het raamkozijn vast zitten. Voor verschillende ramen zal lietnoo- dig zijn om aan den buitenkant luiken aan te brengen. Tientallen winkels zijn er mee bezig en ook voor* huiselijk ge bruik zullen soms luiken noodig' zijn. Voor heele groote ramen moeten die lui ken natuurlijk van hout zijn, maar wat dunkt u van het idee om het voor kleine ramen eens met een houten raam te pro- beeren. dat bespannen is met asphalt- papier? Dat is tegelijk lichtdicht en be stand tegen water. Ook de verschillende boardsoorten ko men in trek voor verduisteringsmaatre gelen. Dit materiaal, dat allerlei poëti sche en mysterieuze namen draagt, be zit namelijk in verscheidene uitvoerin gen een gladden kant, die er uit ziet als gelakt, en volkomen bestand is tegen waterdamp, regen, warmte en droogte. Dit board trekt en barst niet en soms is ze werkelijk fraai van uiterlijk ook. Er is thans echter ook een speciale verduisteringsstof op de« markt ver schenen, die de ondoorzichtigheid van zwart papier bezit en! toch zoo handel baar is als stof. Het materiaal is aan den eenen kant dof en aan den anderen glimmend en doet, even denken aan de welbekende tafelzeiltjes. Het is echter veel dunner en soepeler. Deze stof. die niet zonder humor „Roet" heet, is eigenlijk het materiaal, dat gewone stoffen nabij komt en het is toch voorzoover wij weten' vrij van textielpunten". De afschermingen zullen op langdurig en veelvuldig gebruik moeten zijn ingesteld ER is nu echter ook in de afgcloopen maanden al een aanzienlijke voor raad ervaringen met verduisteringsma teriaal opgedaan en dat blijkt uit de materialen en methodes, die op het oogenblik aangeprezen worden en waar van een zeer deskundig samengevoegde collectie te zien is op een kleine ten toonstelling, die in het Veiligheidsmu- seum in Amsterdam gehouden wordt. De verduisterings methoden zijn eigenlijk niet veranderd. Verduisteringslampen kent iedereen en ze kunnen wat mooier en ingewikkel der zijn dan alleen een zwart geverfd ballonnetje, in principe verschillen ze weinig. Het afschermen van ramen kan ook maar op bepaalde manieren. Rolgor dijnen van zwarte stof, of van zwart pa pier. zijn voor normale vensters gewoon lijk het handigst en goedkoopst. Wan neer de i'anden goed afgesloten worden is zoo'n papieren gordijn vrijwel ontil baar. Men ziet ze tegenwoordig ook van gegolfd carton gemaakt, en dat heeft het voordeel, dat het wat stijver is en min der gaapt en kronkelt. Het is ook mogelijk om gewone schuif gordijnen een lichtwerende voering te geven van donkere stof of misschien van oude en zwaardere gordijnen. Aangeno men weer, dat de randen en de boven kant goed afgesloten worden, gaat zoo iets ook best. alleen is er het bezwaar aan verbonden, dat het moeilijk zal we zen om zonder punten-gebruik donkere stoffen te koopen. Normale voering is over het algemeen niet lichtdicht genoeg voor zooiets. Een iets luxueuser uitvoering van het zwart Twpieren rolgordijn is een zig-zag opvouwende papierbaan, die met een stelsel van koordjes ongeveer zoo werkt als een jalousie. Er bestaat zelfs een zeer fraaie uitvoering van, die den schoonen naam van „verduisteringscassctte" heeft gekregen en met sponningen en al gele verd wordt. Ook de algemeen bekende groene zonne-gordijnen. die gemaakt zijn van zeer dunne houten staafjes, worden in een verduisteringsuitvoering geleverd. KEUKENRAMEN en bovenvensters,die moeten blijven ventileercn, zijn nog wel de grootste puzzles voor de „ver duisteraars". want ze moeten lichtdicht MET dergelijke degelijke materialen zal het volgens de nu we] toch wel bij iedereen bekende methodes mogelijk zijn om verduisteringssys temen te maken, die wèl voldoen en tegen een voortdurend gebruik bestand zijn. Want door schade en schande hebben we nu toch wel zóóveel geleerd, dat we er van overtuigd zijn, dat wer kelijk goede verduisteringsmaatregelen geen dilettantenwerk kunnen zijn Leden moeten zich bij het N.V.V. aansluiten De persdienst van het N.V.V. deelt mede: Bii het besluit van den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, is de organi satie van het „Nederlands Arbeids front" met ingang van 1 October ont bonden. Aan de leden van het N. A. F. is tegelijkertijd de opdracht gegeven, zich aan te sluiten bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. De commissaris van het N.V.V., de heer II. J. Woudenberg, heeft aan de verschillende bonden order gegeven dat de leden van het vroegere Arbeids front onmiddellijk als lid kunnen wor den aangenomen. Door de wijziging van het Werkloo- zenbesluit 1917 kunnen ook de werk- looze leden van het N. A. F. direct als volberechtigd lid in het verband van het N.V.V. worden opgenomen. De ontbinding van het Nederlandsch Arbeidsfront is gebaseerd op de over weging. dat thans de aanleiding verval len is, op grond waarvan deze organi satie destijds in bet leven werd geroe pen. Deze aanleiding lag namelijk op gesloten in het feit., dat de toenmalige leiding van het N.V.V., evenals die van de andere groote vakcentrales, zich ging bezig houden met de persoonlijke politieke overtuiging van zijn leden. Daardoor werd het aan vele Nederland- sche arbeiders onmogelijk gemaakt zich in de groote vakbeweging te organisee- ren of hun lidmaatschap daarvan voort te zetten. De leden van het N.A.F. kunnen zich aanmelden bij de plaatselijke besturen in hun woonplaats van den voor hen goschikten vakbond van het N.V.V. Ten einde tegemoet te komen aan alle moeilijkheden, die zich zouden kunnen voordoen is aan bet kantoor van het N.V.V. Amstel 221-226 een tij delijk inlichtingenbureau verbonden, waar ieder dagelijks de voorlichting kan verkriieen. die bii de oplossing van het Arbeidsfront wellicht noodig zou kunnen zijn. Arische afstamming tot 1800 vereischt 's-GRAVENHAGE. 26 Sept. De pers dienst der N.S.B. meldt: De met ingang van 16 September j.l. door den leider der N.S.B. gestichte „Nederlandsche S.S.", het zustercorps van de Duitsche S.S., is gesteld onder leiding van den •heer H. Feldmeyer. wiens staf kwartier gevestigd is te Utrecht. Maliebaan 35. De voorwaarden voor toelating tot dit corps hetwelk als zinteeken voert de bekende, ook door de Duitsche S.S. gedragen Gcrmaansche dubbele rune en daarmede tot uitdrukking brengt de bloed- en lostverbondenheid van alle Gcrmaansche volkeren zijn de vol gende: 1) Arische afstamming tot 1800, die indien zulks verlangd wordt moet wor den bewezen. Men moet op eerewoord kunnen verklaren, dat van niet-arische afstamming niets bekend is. 2) Geen oneervolle strafrechterlijke vonnissen. 3) Minstens 1.70 lichaamslengte. 4) Lichamelijk gezond, na genees kundig onderzoek. 5) Leeftijd tusschen 18 en 30 jaar Geen leeftijdsgrens voor beproefde na tionaal-socialistische strijders van vóór 9 Mei 1910. 6) Belofte van onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan alle meerderen. Het lidmaatschap der nationaal-socia listische. beweging is niet noodzakelijk Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de Ned. S.S. een vrijwilligerskorps is. waarvan de leden zonder vergoeding in hun vrijen tijd dienst doen. In bet stafkwartier der Nederland sche S.S. wordt een Sibbe-bureau ge vestigd. dat den leden der Nederland sche S.S. behulpzaam zal zijn bij de documenteering hunner Arische af stamming. KIND ONDER AUTO GERAAKT KOUDEKERK a. d. RIJN. 26 Sept. Gistermiddag is een vierjarig knaapje van een vrachtauto gevallen en onder de wielen terecht gekomen. Het kind is overleden. Vrijwel de geheele provincie Zuid-Holland valt thans eronder Geheel Westelijk Brabant s-GRAVENHAGE, 26 Sept. Het heden verschenen Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende uitbreiding der vcrkcersbeperkingen. Hierin is o.m. bepaald, dat artikel 1, lid 1, van de verordening no. 128/1940 'van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied als volgt moet luiden: „I-Iet is tot nader order aan hen die niet de Duitsche nationaliteit bezitten, verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur in de openlucht op te houden in de navolgende gebieden: op de Wad deneilanden alsmede in de kuststrook van het bezette Nederlandsche gebied, die zich uitstrekt tot aan de lijn, loo- pende van Den Helder langs het Noord- Hollandsch kanaal, en vervolgens over Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort. Haarlem, Heemstede, Ben- nebroek, langs de Oostelijke grens van de provincie Zuidholland, tot waar deze de grens van de provincie Noord-Bra bant ontmoet, langs de Noordelijke grens van de provincie Noord-Brabant tot aan de spoorbaan van Hcdel naar 's-Hertogenbosch, vervolgens langs deze spoorbaan over 's-Hertogenbosch, Boxtel, Eindhoven, Valkenswaard tot aan de Nederlandsch-Belgische grens, en vervolgens langs de Nederlandsch- Belgische grens tot aan de zee". Deze verordening treedt in werking op den dag harcr afkondiging. Deze wijziging beteekent, dat vrijwel de geheele provincie Zuid- Holland thans valt onder de bepa ling dat men 's avonds na tienen niet meer op straat mag, plus ge heel westelijk Noord-Brabant. AUTO TE WATER GERAAKT ZAANDAM. 26 Sept. Vanochtend is de 27-jarige dame S. die per auto op weg naar Purmerend, ter hoogte van het Kalf, waar de weg niet breed is en vol bochten, vermoedelijk door te krachtig remmen in een der bochten, in de Zaan gereden. Gelukkig was spoedig hulp bij de hand. Omstanders slaagden erin, een gat te maken in de linnen kap, waai-' door het. gelukte de dame, met. behulp van een dreg, uit haar gevaarlijke posi tie te bevrijden. Aangezien zij reeds be- HAARLEM. 26 Sept. Blijkens eene van den secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, onder dagteeke- ning van 4 September jl. ontvangen mededeeling kunnen thans weer benoemin gen van leden van Gedeputeerde Staten plaats vinden.' Het bepaalde in artikel 2 der vierde verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 20 Augustus 1940, no. 108, uitgegeven 24 Augustus 1940, betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied, kan nl., volgens die mededeeling, aldus worden geïnterpreteerd, dat be noemingen, welke door verkiezing geschieden, en waaromtrent in het derde lid van artikel 3 van de verordening van den rijkscommissaris van 21 Juni 1940, no. 22, eene beslissing in uitzicht was gesteld, weder op de gebruikelijke wijze kunnen plaats vinden. In verband daarmede kan worden overgegaan tot voorziening in de vacature- Ed. Polak. De voorzitter van de Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Hol land stelt zich voor, deze benoeming in de vergadering van 22 October a.s. aan de orde te stellen. Hartelijke begroeting tusschen konin gin-moeder Helena en haar zoon. ko ning Michael, bii de aankomst van eerst genoemde te Boekarest. Foto Scherl) wusteloos was. werd terstond kunstma tige ademhaling toegepast, met het. gun stige resultaat, dat de drenkelinge tot het bewustzijn werd teruggebracht. Haar toestand was echter nog van dien aard, dat zij in het ziekenhuis te Zaandam moest worden opgenomen. - In verband met de omzet belasting 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. De se cretaris-generaal. waarnemend hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart en van het de partement van landbouw en visscherij, deelt in verband niet de toepassing van de prijzcnbcschikking 1940 no. 1, naar aanleiding van de wijzigingen in de omzetbelasting en het bijzonder invoer recht, welke met ingang van 1 October 1940 in werking treden, mede, dat de verkoopsprijzen met het ten gevolge de zer wijzigingen meer aan belasting te betalen bedrag mogen worden ver hoogd, voorzoover niet op grond van de bepalingen der wet op de omzetbe lasting de verplichting bestaat de be lasting afzonderlijk in rekening te brengen. Zij, die goederen met verhoogde belasting inkoopen, mogen het in verband hiermede door hen meer betaalde bedrag, hetzij afzonderlijk, hetzij in hun verkoopsprijzen door berekenen'. Bij het in rekening brengen der ver hoogde belasting mogen naar regelen van goed koopmansgebruik, noodzake lijke afrondingen worden toegepast en gemiddelden worden aangenomen, mits aannemelijk kan worden gemaakt, dat het totaal bedrag der in rekening gebrachte belasting, de betaalde belas ting niet te boven gaat. Tegen hen, die van de hierboven vèr- leende faciliteiten op eenigerlei wijze misbruik maken, zal ten strengste wor den opgetreden. REINIGINGSAUTO'S OP LICHTGAS HAARLEM. 26 Sept. De raad dezer gemeente heeft B. en W. een crediet van .f30.000 beschikbaar gesteld voor het verbouwen van twaalf automobie len der gemeentereiniging ten behoeve van de aandrijving van de motoren de zer wagens door middel van lichtgas, alsmede voor het aanschaffen van een lichtgas-compressor-installatie, op te stellen in één der gebouwen van de ge meente-reiniging. Het gas zal in fles- sehen in de daarvoor in aanmerking komende auto's worden meegenomen en dan voor de aandrijving, van de moto ren dienst doen. Voor het comprimeeren van het gas is een installatie noodig met twee compressoren. Voorloopig zul len er twaalf wagens verbouwd worden. De capaciteit der installatie is toerei kend voor vijftig wagens. Ook in 1941 minimum-inkomen van 9.per week bij tewerk stelling in eigen bedrijf 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. Naar het A.N.P. verneemt, is door de secreta rissen-generaal van de departementen van landbouw cn visscherij en van so ciale zaken aan de burgemeesters mede gedeeld, dat behoudens enkele onderge schikte wijziging het reglement tot te werkstelling op eigen bedrijf voor kleine grondgebruikers, waarbij dezen een mi nimum-inkomen van 9 gulden per week wordt gegarandeerd, ook voor 1941 van toepassing is verklaard. Naar de „Deutsche Zcitung in den Niederlandcn" meldt, heeft de Rijks commissaris, Rijksminister Seyss In- quart, den burgemeester van de Hanze stad Lübeck senator Dr. Böhmker be noemd tot gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amster dam. Dr. Böhmker, die zijn functie te Amsterdam reeds heeft aanvaard, heeft deelgenomen aan den wereldoorlog van 1914—1918, en aan den jongsten oorlog in Polen en in het Westen. Aan het Westelijke front is hij gewond. Werklooze slachtoffer van laffen diefstal AMSTERDAM, 26 Sept. In den nacht van 21 op 22 September tusschen des avonds kwart voor negen en des morgens halftien is voor het perceel Quelleinstraat 80a een damesrijwiel ge stolen. Over het, algemeen beteekent het ver lies van oen rijwiel voor den bezitter veel, doch in dit geval is het verlies wel heel groot. De fiets behoorde n.l. aan een werklooze, die haar gebruikte om zijn invalide dochtertje iederen dag van en naar school te brengen, daar het meisje niet kan loopen. Hiervoor was op de bagagedrager een speciale zitting ge maakt. De man heeft zich thans tot commis saris Krcnning van het bureau Stadhou derskade gewend, niet alleen om aangif te te doen van den diefstal, doch tevens om te vragen of hem niet geld verstrekt kan worden om een nieuwe fiets te koo pen. Hijzelf kan van zijn steun geen nieu we fiets sparen en als er geen fiets is, kan het meisje niet naar school. De politic stelt een nauwkeurig onder zoek in cn heeft goede hoop dat de da ders van dezen diefstal, begrijpende wel ke consequenties hun daad heeft, zelf de fiets zullen terugbezorgen. De paar gul den. welke het rijwiel zal opbrengen, wegen toch niet op tegen het leed, dat veroorzaakt is. 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld: Door de activiteit van de Was- senaarsche politie is het gelukt in den loop van den avond van den 25sten September drie leden van de bemanning van het in den mor gen van 24 September te Leid- schendam neergekomen vliegtuig gevangen te nemen. In den loop van den daaropvolgenden nacht werden te Voorschoten nog twee leden der bemanning gearresteerd. Allen zijn aan de Duitsche mili taire autoriteiten overgeleverd. Hennen broed-1940 naar Duitschland De voorgeschreven inkrimping van den pluimveestapel heeft de pluimvee-, houders voor veie moeilijke problemen geplaatst. Afgezien van de kippenhou ders, die nog reservevoorraad voedsel hadden en dus hun stapel ondanks de tel kens minder wordende toewijzing van voer op het oude peil hebben kunnen handhaven Qf op andere wijze hun kip pen in leven hebben weten te houden, is een groot aantal pluimveehouders ge dwongen geweest, een deel van ihun kip pen op te ruimen tegen prijzen, die uiter aard werden gedrukt door het gro.ote aanbod van jong pluimgedierte, dat slechts voor de slacht verkocht kon wor den. Voor de eigenaren van fokbedrijven en vermeerderingebedrijven i.^ er veer tien dagen geleden uitkomst gekomen door de bepaling, dat zij hun overtollige jonge hennen van broed-1940 konden op geven aan de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen voor levering aan Duischland. Hierdoor hebben deze pluimveehouders hetere prij zen kunnen maken voor hun jonge hen nen (die op Duitsche bedrijven zullen worden geplaatst) dan wanneer deze voor de slacht verkocht hadden moeten worden. Thans is, aldus de N.R.Ct., deze bepa ling uitgebreid tot alle pluimveehouders Ieder kan nu zijn overtollige hennen broed-1940 opgeven voor levering aan Duitschland. De prijs, dien men van Duitsche zijde betaalt., is zeer behoorlijk en er kan een betrekkelijk groot aantal geplaatst wor den. Met de verzending is reeds begon nen. INSTRUCTEUR EN LEERLING BEIDE VERANTWOORDELIJK AMSTERDAM, 26 Sept. De man zonder rijbewijs zat in de auto achter het stuur en maakte een fout. Hij was bezig deze te herstellen toen de naast, hem zittende inan-met-rijbewijs ingreep, waardoor een passeerende jongedame lichamelijk letsel opliep. De rechtbank te Amsterdam achtte beide automobilis ten schuldig en veroordeelde ieder tot drie weken hechtenis. In hooger beroep voor het gerechtshof vond de procureur- generaal alleen schuld bij den man met het rijbewijs wegens zijn ingrijpen, ter wijl hij voor den man-zon der-rij bewijs vrijspraak vorderde. Het gerechtshof oordeelde er echter' anders over en legde beide verdachten een hechtenisstraf voor den tijd van twee weken op. Het ongeluk gebeurde in Mei van het vorige jaar, met een kalm gingetje re den de twee verdachten, studenten, door de Valeriusstraat in de richting Van Baerlestraat. Op het kruispunt Valerius- plein kwam van rechts een auto, die de leerlingchauffeur eerst op het liat- ste oogenblik ontdekte. Hij kon zoo snel de handrem niet vinden omdat hij den wagen niet kende, hij wierp het stuur naar rechts en voorkwam een aanrij ding. doch de. auto reed door de manoeuvre op de verkeerde rijbaan. De naast hem zittende student green in. de auto reed het trottoir op, waardoor een meisje werd aangereden en een been brak. De toedracht van het noodlottige auto-ongeluk bij Schager- brug SCHAGERBRUG. 25 Sept. Omtrent het auto-ongeluk dat vannacht ongeveeï twaalf uur te Oudesluis is gebeurd en waarbij de drie inzittenden verdronken, vernemen wij nog het volgende: De auto kwam uit Schagen, waar de eigenaar, de ongeveer 28-jarige V. uit Alkmaar, met zijn vriend de 30-jarige •W., eveneens uit Alkmaar, kermis had gevierd. Op dit feest hadden zij kennis ge maakt met de 24-jarige mej. B. uit Wieringerwaard, en het tweetal be sloot het meisje naar huis te bren gen. Er werd met zeer groote snel heid gereden en ook toen men met de verduisterde auto op den voor den bestuurder onbekenden weg kwam, werd deze snelheid niet ver minderd. Het gevolg was dat de scherpe bocht in den weg niet werd opgemerkt, zoodat de auto rechtuit in een diepe, breede sloot reed en on der het water verdween. Op dit zeer stille weggedeelte zag nie mand het ongeluk. Een half uur later kwamen eenige fietsers voorbij, die een der wielen van de auto boven het wa ter zagen uitsteken. Hulp kwam echteï te laat. De drie inzittenden waren ver dronken. De lijken werden naar de be graafplaats te Oudesluis overgebracht, en zijn hedenochtend na de lijkschou wing, vi-ijgegeven. Zes personen gewond, van wie twee ernstig MIDDELBURG, 26 Sept. Van ochtend zeven uur is op den weg Middelburg—Vlissingen onder de gemeente Koudekerke een vracht auto door een personenauto aan gereden, waardoor eerstgenooemde wagen tegen een paal van het elec- trische net reed. Zes personen wer den hierbij gewond, van wie twee ernstig. De vrachtauto kwam uit Middelburg en vervoerde werklieden naar Vlissin gen. Drie mannen zaten in de cabine', terwijl zich twintig menschen in den bak bevonden. Op den nieuwen Vlis- singschenweg werd de wagen door een personenauto, die uit een zijweg kwam; aangereden. Door de botsing reed de vrachtwagen in volle vaart tegen een paal van de electrische tram. Dit ver hinderde, dat de auto in de watergang terechtkwam. De schok was echter zoo hevig, dat de twintig mannen uit den bak werden geslingerd." Het bleek, dat zes personen waren gewond, van wie twee ernstig. Geneeskundige hulp werd verleend door dokter Simons uit Koudekerke, die de gewonden liet vervoeren naar het ziekenhuis te Middelburg, waar zij zijn opgenomen. Het zijn vijf werklieden uit Apeldoorn en een uit Middelburg. De overige inzittenden van de vrachtauto werden niet. gewond en zijn met een an dere auto naar hun werk vervoerd. Vele verdachten zullen zicht hebben te verantwoorden AMSTERDAM, 26 September. Bij een dezer dagen ingesteld onderzoek door controleurs van de afdeeling algemeena controle van den centralen crisis-contro ledienst bij een der grootste transporton dernemingen hier ter stede, werd op een der zolders een partij van ongeveer 12.000 kg. haver aangetroffen. Daar het, in verband met de huidige bepalingen, uitgesloten is, dat een veehouder een dergelijk enkelvoudig voer, waarvan het vervoederen eveneens verboden is, in voorraad kan hebben, werd een verder onderzoek ingesteld. Hierbij kwam vast te staan, dat na het tijdstip van het in werking treden van het koninklijk be sluit van 28 Augustus 1939 staatsblad 679 j, door diverse leveranciers tot en met heden totaal ongeveer 70.000 kg. ha ver en ongeveer 5500 kg. ander veevoe der frauduleus werd afgeleverd. Wegens het vervoeren van deze par tij haver werd de afnemer verbaliseerd, terwijl de nog aanwezige haver in be slag werd genomen. Het onderzoek wordt met. spoed voortgezet en naar het zich laat. aanzien, zullen de vele ver dachten in deze zaak zich straks niet al leen hebben te verantwoorden voor deze frauduleuse leveringen, doch ook wegens het misdrijf genoemd in de prijsopdrij- vings- en hamsterwet van 1939,. daar de prijzen in sommige gevallen uitermate hoog waren. BEHARTIGING VAN BELANGEN DER BESCHADIGDE BEDRIJVEN ROTTERDAM. 26 Sept. Het comité ter behartiging van de belangen der be schadigde bedrijven, gevestigd te Rot terdam, deelt mede, dat na een uitvoe rige gedaclitenwisseling met het be stuur der stichting getroffenen oorlogs geweld Zeeland, algeheele overeenstem ming tusschen de beide organisaties is bereikt omtrent de aangenomen begin selen en de te volgen gedragslijn. Be sloten is met behoud van de zelfstandig heid van elk der beide organisaties, tot volledige samenwerking.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6