DRIEMOGENDHEDEN-PACT TUSSCHEN DUITSCHLAND, ITALIË EN JAPAN Samenwerking voor een nieuwe wereldorde Het nieuwe accoord Engelsche ergernis over het fiasco van Dakar DE EEMLANDER Vrijdag 27 September 1940 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 77 Wat doet Washington B' Verplichting tot wederzijdschen militairen steun tegen thans niet- oorlogvoerende mogendheid, die een der drie staten zou aanvallen Zware straffen voorEngelsche sabotage-poging DE ROEMEENSCHE STAATSLEIDER BRANDBOMMEN OP Noord-Nederland Pijnlijke indruk inde Ver. Staten NIEUWE SUIKER EN BROODBONNEN Duitsch vrachtschip opgebracht BERICHT AMERSFOOMTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Pcr 3 maan(len voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week f 0 15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER ADVERTEhflEN vanl4rege!af 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 005 BERLIJN, 27 Sept. (D.N.B.) Tusschen Duitschland, Italië en Japan is vandaag te Berlijn ïn de groote zaal der nieuwe Rijkskanselarij een driemogendhedenpact onderteekend. In aanwe zigheid van den Fiihrer werd in aansluiting op de onderteekening een staatsplechtigheid ge houden, welke werd bijgewoond door de leden der Italiaansche en Japansche ambassades, tal rijke rijksministers en rijksleiders, benevens vertegenwoordigers van de binnen- en buitenland- sche pers. De onderteekening van het pact geschiedde voor de Rijksregeering door den Rijksmi nister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, voor de Italiaansche regeering door den Ita- liaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en voor de Japansche regeering door den Japanschen ambassadeur in Berlijn, Kurusu. Het driemogendhedenpact van Berlijn heeft den volgenden tekst: „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan beschouwen het als een voorwaarde voor een duurzamen vrede, dat iedere natie der wereld de haar toekomende ruimte krijgt. Zij hebben derhalve besloten, bij hun streven in de Groot-Oost-Aziatische ruimte en in de Europeesche gebieden zij aan zij te staan en samen te werken, waarbij het hun voornaamste doel is, een nieuwe orde van zaken in het leven te roepen en in stand te houden, welke in staat is het gedijen en de welvaart der daar wonende volkeren te bevorderen. Het is verder de wensch der drie regeeringen om de samenwerking uit te breiden tot die naties in andere deelen der wereld, die geneigd zijn haar streven een soortgelijke richting als zij zelve te geven, opdat aldus haar op den wereldvrede als einddoel gerichte streven verwe zenlijkt kan worden. Dienovereenkomstig zijn de regeeringen van Duitschland, Italië en Japan het volgende overeengekomen: (Art. 1) Japan erkent en eerbie digt de leiding van Duitschland en Italië bij de instelling van een nieuwe orde in Europa. (Art. 2). Duitschland en Italië erkennen en eerbiedigen de leiding van Japan bij de instelling van een nieuwe orde in de Groot-Aziati sche ruimte. (Art. 3) Duitschland, Italië en Japan komen overeen bij hun streven samen te werken op den hierboven aangegeven grondslag. Zij nemen verder de ver plichting op zich elkander wederzijds te steunen met alle politieke, economische en militaire middelen, in geval een der drie verdragsluitende partijen wordt aangevallen door een mogendheid, die op het, oogenblik niet vercvikkeld is in den Europeeschen oorlog'of in het Chi- neescli-Japansche conflict. (Art. 4) Om het huidige pact ten uit voer te leggen zullen onverwijld gemeen schappelijke technische commissies bij een komen, welker leden benoemd zul len worden door de regeeringen van Duitschland, Italië en Japan. (Art. 5) Duitschland, Italië en Japan verklaren, dat de bovenstaande overeen komsten op geenerlei wijze den politie- ken status raken, welke op bet oogenblik bestaat tusschen ieder der drie verdrag sluitende partijen en Sovjet-Rusland. (Art 6). Het huidige pact zal terstond met de onderteekening van kracht wor den en tien jaren duren, gerekend vanaf den dag van het van kracht worden. Tijdig voor het afloopen van dezën ter mijn zullen de verdragsluitende partijen in geval een harer daxrom verzoekt in onderhandelingen treden omtrent de vernieuwing". Het in het Duitsch, Italiaansch en Ja- pansch gestelde verdrag is gedateerd op 27 September 1940 en onderteekend dooi den Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano en ambassadeur Kurusu. I ERLIJN en Rome houden ook het diplomatieke ini tiatief in handen. Wie er ooit aan mocht hebben getwijfeld, zal de ongemotiveerd heid van dien twijfel hebben ingezien, nu hij kennis neemt van het bericht in zake het sluiten van het driemogend- hedenverdrag tusschen Tokio, Rome en Berlijn, welk bericht voor de meesten in Nederland een volkomen verrassend bericht ie geweest. Wel was bekend, dat de .driehoek' Rome—BerlijnTokio bestond, doch veelal was men van meening dat deze in den aanvang anti-komintern-al liantie verzwakt was door en na het totstandkomen van het Duitsch-Russi- sche verdrag van 1939. Thans is even wel duidelijk gebleken, dat de realiteit der internationale verhoudingen bleef voortbestaan, ondanks allen geopperden twijfel, ondanks veler ideologische be denkingen. JAPAN erkent het feit van de Duitsch- Italiaansche hegemonie op het vas teland van Europa. Door deze erken ning loopt het vooruit op de militaire eindbeslissing. Tokio, dat een zeer sterk ontwikkeld realiteitsbesef paart aan Oostersche intuïtie, heeft dus uit den loop van den oorlog de conclusie ge trokken, dat Engeland's strijd tegen de As-mogendheden kansloos is. Berlijn en Rome hebben hunnerzijds de conclusie getrokken uit hun besluit om den strijd tegen Engeland tot het bittere einde toe te voeren en Japan's he gemonie in de Aziatische, beter in de Vèr-Oostersche levensruimte erkend. Door deze beslissing is een .compromis vrede' met het Britsche Rijk voorgoed van de baan. De As-mogendheden Duitschland en Italië hebben Azië goed deels aan Japan overgelaten. ZEERUIMEN tijd is er reeds sprake van een nog nauwer samengaan tus schen Engeland en de Vereenigde Sta ten. Blijkens het nieuwe verdrag zullen de Ver. Staten, indien zij Japan zouden aantasten, in oorlog komen met Duitsch land en Italië, of, als zij een van -leze landen den oorlog zouden verklaren, er op moeten rekenen om ook den strijd tegen Japan aan te binden. Aldus ge zien kan men het nieuwe Driemogend- hedenverdrag een anti-Amerikaansche in wezen een anti-Angelsaksische overeenkomst noemen. Zal dit verdrag eventueel te Washington bestaande bel- ligerente plannen neutraliseeren? Of zal het die plannen juist stimuleeren? Het antwoord op deze beide vragen zullen de komende maanden ons brengen. RUSLAND is in het verdrag met name genoemd. Aan de bestaande positieve betrekkingen tusschen de verdragpartners en Rusland zal het verdrag op geen enkele manier raken. Men mag dan ook aannemen, dat Mos kou geheel op de hoogte is geweest van Bcrlijn's diplomatieke activiteit, en dat het aan die activiteit zijn zegen heeft gegeven. In het totstandkomen van dit verdrag ligt besloten, dat ook de Japansch-Rus- sische betrekkingen in den loop van het laatste jaar een heel eind genormali seerd zijn geworden. De oi Eindigheid, dat de Japansche penetratie de laatste maanden een duidelijke Z u i d e 1 ij k e oriëntatie heeft verkregen en de Japan sche wensch, om het Chineesche conflict ten spoedigste te beëindigen, wezen reeds op (de waarschijnlijkheid van) be tere Russisch-Japansche relaties T_J ET zijn eerste indrukken, die wij hier van het jongste gerucht makende internationale accoord weer geven. De gevolgen van dit accoord ge heel te overzien, is nog niet mogelijk, nu de inkt van het bericht nog niet droog is. Maar dat de gevolgen, evenzeer als vorig jaar die van het Duitsch-Russi- sche accoord, zeer ingrijpend zullen zijn, kan men gevoeglijk constateeren zonder zich ook maar eenigszins aan overdrijving schuldig te maken. Welke invloed het nieuwe accoord op de posi tie van Nederlandsch-Indië zal hebben? Het was een der eerste vragen, die zich aan ons opdrong, toen wij den text van het verdrag lazen. Doch het. is een vraag, waarop wij op dit oogenblik het antwoord moeten schuldig blijven. Engelsche agenten in Zweden veroordeeld STOCKHOLM, 27 Sept. (D.N.B.)De eenige maanden geleden in Zweden ont dekte, door Engelsche agenten ontwor pen springstofaanslagen in de voor 'Je verscheping van erts en hout belangrijke haven Oxeloesund zijn thans behandeld in een proces, aan het eind waarvan de Engelsche agent Rickman tot acht jaar tuchthuis veroordeeld werd, omdat hij van een vreemde mogendheid geld had aangenomen teneinde springstofamsla- gen in Oxeloesund ten uitvoer te leggen. Zijn particuliere secretaresse, Else Jo hansson, die reeds als medeplichtige schuldig was bevonden, werd thans tot drie jaar en zes maanden tuchthuisstraf veroordeeld, omdat zij tegen geldelijke vergoeding gehandeld heeft ten nadeele van den Zweedschen staat en ten gun ste van een vreemde mogendheid, en verder wegens deelneming aan het op slaan van springstoffen. De typograaf Baarno Behrisch kreeg drie jaar cn zes maanden gevangenis, omdat hij eveneens geld had aangeno men ter ondersteuning van de spring- st.ofaansla.gen van Rickman. De reclame deskundige Ernest Biggs werd veroor deeld tot een jaar tuchthuisstraf we gens medeplichtigheid aan opslaan van s pri n gstof voorra den. Generaal Huntziguer, leider der Fran- schc delegatie voor de Duitsch— Fransche wanenstilst andscommissie te Wiesbaden, is benoemd tot onverbe velhebber van alle Fransche strijd krachten. (Foto Schcrl) Generaal Antonescn, de Roemecn- sche „staatsleider", die aan het hoofd staat van de regeering van het nieuwe legionnaire Roemenië. (Foto Scherl) Zeer geringe schade 's-GRAVENHAGE, 27 Sept. - In den afgeloopen nacht hebben En gelsche vliegers op verschillende plaatsen in het Noorden des lands brandbommen en brandplaatjes geworpen. De schade is overal zeer gering. Nabij St. Anna Parochie zijn drie brandbommen op bouwland terecht ge komen. Nabij Coevorden zijn brand plaatjes gevonden. In de buurt van Ooststellingwerf is een begin van brand veroorzaakt, doordat de neerval lende brandplaatjes het dak van een boerderij vlam hadden doen vatten. Nabij den vuurtoi'en van Texel zijn bommen neergeworpen die echter in zee terechtkwamen. SLECHTS BIJ DRINGENDE NOODZAAK OP REIS! De directie van de Nederland- sche Spoorwegen deelt mede, dat, ten einde in staat te zijn te voldoen aan de eischen, gesteld aan het goedei'en vervoer, noodig voor de economische en maatschappelijke verzorging en in-het bijzonder voor het kolenvervoer, tot nader order het aantal voor- en volgtreinen sterk zal worden beperkt. Er moet rekening mede worden gehouden, dat genoemde treinen geheel komen te vervallen. Daarom wordt het pu bliek ten zeerste aangeraden slechts bij dringende noodzaak op reis te gaan. Tijdens den Italiaanschen opmarsch in Egypte lnheemscho Italiaansche troeven rukken van Lióye uit Êgs'vtisch gebied bin nen om de Engelschen uit hun stellingen in het kustgebied te verdrijven. (Foto Scherl) „CHURCHILL'S DIPLOMATIEK GALLIPOLI" WOLGENS Amerikaansche berichten heeft het fiasco, dat de Brit sche vloot bij haar overval op Dakar heeft geleden, bij de Engel sche openbare meening niet weinig ergernis gewekt. Pers en bevolking eischcn stormachtig, dat de voor den „bok" verantwoordelijke mannen ter verantwoording worden geroepen. De parlementsleden, die op het oogenblik op reces zijn, hebben bijeenroeping van het Lagerhuis ver zocht om de oorzaken van mislukking te onderzoeken. Men scheldt niet alleen op de Gaulle, maar ook op de leden der Britsche regeering, die bevel hebben gegeven tot de onderneming en die daarbij betrokken waren. De voornaamste opdrachtgever was de brigadegeneraal Spears, die als verbin dingsofficier tusschen de Gaulle en de Engelsche regeering fungeert. Men gelooft ook, dat naar in Amerika ontvangen berichten wordt gezegd persoonlijk heden uit de onmiddellijke omgeving van Churchill en de Admiraliteit verant woordelijk moeten worden gesteld. De parlementsleden eischen een diepgaand en openbaar debat. Zij verklaren, dat het land er recht op heeft de namen der ver antwoordelijken te kennen. Het aanzien van de Gaulle in Britsche politieke kringen is sterk geschokt. van het agentschap World Union Press, die schrijft: NEW YORK, 27 Sept. (D.N.B.). - In 'de Ver. Staten heeft - het terugtrekken der Britsche vloot bij Dakar een uiterst pijnlijken indruk gewekt. De bladen noch de politici trachten dit te verhelen. Kenmer kend zijn de uiteenzettingen van den diplomatieken correspondent „Het gevaar bestaat, dat Dakar zidh kan ontwikkelen tot Churchills diplomatiek Gallipoli. Zijn prestige is vooral in buitenlandsch politiek opzicht geschokt. De regeering de Gaulle in Londen wordt ontbonden. De als specialist voor de evacuatie aangestelde kol. Lacoche heeft reeds verklaard af te treden. De andere Fransche emigrantenministers zul len moeten volgen. De beweging van de Gaulle in Frankrijk en in de koloniën zal zich van dezen slag wel niet herstellen". "N 's GRAVENHAGE, 27 Sept. Van Zaterdag 28 Septem ber a.s. tot en met Vrijdag 25 October a.s. geeft de met „109" genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht op het koopen van één kilogram suiker. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Zondag 6 October a.s. geven de met „8" genummer de bonnen van het broodbon- boekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 6 October nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 8 October a.s. NEW YORK, 27 Sept. (d.N.B.). Te Ottawa is officieel medegedeeld, dat een Canadeesche hulpkruiser in den afge loopen nacht ter hoogte van de Mexi- caansche havenstad Manzanillo het Duitsche vrachtschip Weser heeft opge bracht. De Weser had sedert Juli in Manzanillo gelegen en was thans uitge- loopen. Het schip is, naar onomstoote- 1 ijk kon worden geconstateerd, binnen de door de pan-Amerikaansche confe rentie vastgestelde neutraliteitszöne aangehouden. Nederlandsche bloembollen naar Duitschland BERLIJN, 27 Sept. (V.P.B.). - Het Duitsche betalingscontingent voor den invoer van bloembollen uit Nederland, dat het vorige jaar 2 millioen mark be droeg, is thans tot 8 millioen mark ver hoogd. Gisteren is de eerste wagon bloembollen in Duitschland aangeko men. In het totaal worden 500 tot 600 wagons verwacht. Het grootste gedeelte van de Nederlandsche bloembollen is thans verkocht en wel voor vaste prij zen. Geweldig is de uitwerking van de voortdurende Duitsche bomaanvallen op de industriewijken van Groot- Londen. (Foto Scherl) ZIJ, die zich met ingang van 1 Oct. a.s. op geven als kwartaalabonné, ontvangen de tot dien da tum verschijnende num mers gratis. DE VERDUISTERING Zonsondergang 19.28 uur. Zonsopgang 7.35 uur. (Zooals men weet ts iedereen ver plicht tusschen zonsondergang en zonsopkomst te verduisteren)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1