O Spin De Britsche nederlaag voor Dakar Dokwerken en gasfabrieken met bommen bestookt OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL SCHO TERMAN'S pcr kruik f 3.25 PUDE GENE VER bij 6 kr. a f 3— 99 bij 12 kr. a f 2.85 AANVALLEN OP ZUID-ENGELAND VOORTGEZET Steekvlam van 400 meter hoogte Amerika contra Japan Critiek in de bladen DES OCHTENDS GEEN SCHOOL Competitie-indeeling afdeeling Utrecht Utrechtsch elftal naar Eindhoven KINDERHOEKJE door Johnston Mc. Culley 1© blad pag. 2 amersfoortsch dagblad VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 9?J RJtr.str. 17 Tel. E2E BERLIJN, 26 September. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het Duitsche luchtwapen heeft zijn vergeldingsaanvallen op Zuid-Enge- land en Londen voortgezet. In den loop van den dag is o.a. de vliegtuigfabriek Filton door talrijke bommen beschadigd. Hierbij onderscheidden zich gevechts formaties van de derde luchtvloot in bijzondere mate. Te Plymouth, rondom Portland en Southend troffen bommen de haven- en dokinstallaties zwaar. Een bij Plymouth voor anker gelegen oorlogsschip kreeg evenals een militair kampe: ment bij Dungeness treffers, die hun uitwerking niet misten. In verscheiden an dere stederf van Zuid-Oost-Engeland slaagde men er in fabrieksinstallaties en op slagplaatsen te verwoesten. In den loop van den nacht richtten de aanvallen zich vooral op Londen, waar weer levensmiddelenbedrijven. alsmede haven-, dok- en opslaginstallaties op beide oevers van de Theems succesvol met bommen van zwaar kaliber bestookt werden. Talrijke explosies, waarop uitgestrekte branden volgden, konden ondanks slecht zicht onmiskenbaar waargenomen worden. Engelsche nachtjagers. die op ver schillende plaatsen voor het achtervol gen van de Duitsche jagers waren opge stegen. konden geen schot plaatsen, daar de Duitschers door handig manoeuvree ren steeds buiten schot bleven, waarbij zij door de nachtelijke duisternis werden geholpen. Van een activiteit van de schijnwerpers der Engelsche luchtdoel artillerie viel niets te bespeuren. De tegenstander zette zijn terreur acties tegen de Duitsche burgerbe volking voort Militaire schade ont stond door de Engelsche bommen noch in West- en Noordwest Duitsch- land, noch in Berlijn. Evenwel vallen onder de burgerbevolking weer ver scheiden dooden en gewonden te be treuren. De Duitsche hoofdstad werd door ver scheiden vijandelijke vliegtuigen zonder succes aangevallen. Enkele optrekjes en buitenhuis jes werden vernield. Goed ge plaatst vuur van het luchtafweergeschut dwong de Engelschen hun aanvallen af te breken De verliezen van den tegenstander be droegen gisteren tien vliegtuigen, waar onder acht Spitfires. Een dezer vliegtui gen werd aan de kust van de Noordzee door artillerie van de marine neerge schoten. Zes eigen vliegtuigen worden vermist. Een kleine duikboot onder commando van luitenant ter zee tweede klasse Wohlfarht heeft een convooi van vier schepen van 25.000 br.t. tot zinken ge bracht. waaronder een tankboot. Het leggen van mijnen voor Engelsche ha vens is ook gisteren voortgezet. Nieuwe Duitsche aanvallen BERLIJN. 26 Sept. (D.N.B.) Van middag hebben Duitsche. afdeelingen ge vechtsvliegtuigen de acties in Zuid-En- geland voortgezet. Naar wii vernemen, is o.a. een hoogoven bij Middlesborough met bommen van het zwaarste kaliber bestookt. De bommen kwamen vlak na elkaar in de hoogovens tot ontploffing. Bovendien verneemt men, dat de haven- Installaties bij Whitby succesvol met bommen van middelzwaar kaliber ziln bestookt. De ontploffingen veroorzaakten zware branden. Er ontstonden luchtge vechten. in het verloop waarvan, naar tot dusverre vernomen is, de Engelschen twee vliegtuigen van het type Hurricane verloren. In den nacht van 25 op 26 Septem ber en in de vroege morgenuren wa ren de aanvallen van de Duitsche gevechtseenheden voornamelijk ge richt op dokinstallaties en gasfa brieken in Londen. In de gasfabrie ken van Backton en Bromley ont stonden zware branden. De gasfa briek Levenroad werd door een vol treffer getroffen. Uit deze fabriek sloeg een vierhonderd meter hooge steekvlam omhoog. Ten Noorden en ten Zuiden van de Theems werden nieuwe branden en ontploffingen waargenomen. Geen schroot naar het Verre Oosten WASHINGTON. 26 September (D. N.B.). President Roosevelt heeft bepaald, dat ijzer- en staalschroot met ingang van 16 October alleen nog mag worden uitgevoerd naar landen op het Westelijk halfrond en Groot Brittannië. In een officieele mededeeling wordt de maatregel ge motiveerd met de toenemende be hoeften van het Amerikaansche wa penprogramma. doch volgens Asso ciated Press is het buiten twijfel, dat hij in hoofdzaak tegen Japan gericht is. De New York Daily News meldt uit Washington, dat de regeering van de Vereenigde Staten aan Fransch Indo China alle beschikbare hulp van wape nen met uitzondering van deelneming aan den oorlog heeft toegezegd onder voorwaarde, dat de kolonie den strijd te gen Japan doeltreffend zal voeren. Zoo wel Washington als Londen knoopen volgens het blad daaraan de verwach ting vast. dat vastberaden tegenstand van Indo China ook andere Fransche ko loniën tot steun aan den Franschen ge wezen generaal de Gaulle zal bewegen. GENEVE, 26 September. (D.N.B.) In bevoegde Fransche krin gen bevestigt men vanmorgen, naar uit Vichy verluidt, den terugtocht der Engelsche strijdkrachten van Dakar, na talrijke landingspogingen, die als gevolg van den hevigen Franschen tegenstand mislukten. De Engelsche terugtocht wordt te Vichy als een volslagen nederlaag ge karakteriseerd, daar de Engelsche strijdkrachten er ondanks haar ge weldige superioriteit niet in geslaagd zijn in Dakar te landen en zich van de haven meester te maken. Een weinig roemrijk succes is den Engelschen overigens beschoren geweest, n.l. een groot bloedbad onder de burgerbevolking door de beschieting van Dakar. Naar uit Vichy gemeld wordt, is een officieele Fransche bekendmaking ver schenen, waarin verklaard wordt, als antwoord op de beweringen van den Engel schen minister van voorlichting, dat de Britsche regeering niet het voornemen gehad heeft om de door Franschen verdedigde Fransche koloniën aan te vallen en derhalve besloten had bij Dakar terug te trekken; in werkelijkheid zijn de slagen, die enkele van de beste eenheden der Britsche marine geincassëerd had den en het luchtbombardement vanPibraltar de oorzaken geweest, die tot de be slissing van Londen geleid hebben. Omtrent den stijd bij Dakar van gisteren zijn uit Vichy de eerste bij zonderheden gemeld. Na een lucht gevecht tusschen Fransche jagers en Engelsche verkenners verscheen voor Dakar een Engelsch eskader, bestaan de uit twee pantserschepen, twee zware kruisers en twee torpedoboo ten. Het in de haven gelegen Fran sche pantserschip Richelieu en de kustbatterij van Dakar openden om negen uur een hevig vuur op de En gelsche oorlogsschepen. De Fransche onderzeeër Beveziers slaagde er in het Engelsche pantserschip Resolu tion met een torpedo te treffen. Dit trok zich daarop terug, zonder het vuur geopend te hebben. Een tweede torpedo trof het andere Engelsche pantserschip aan den boeg. Fransche jagers schoten twee Engelsche vlieg tuigen neer. waaronder een katapult- vliegtuig. Na een gevecht van slechts een half uur moesten de Britsche oorlogsschepen zich terugtrekken. De door de Engel schen afgevuurde granaten vielen in de nabijheid van de Fransche kustbatterij. zonder haar buiten gevecht te stellen. De stad Dakar werd door een salvo ge troffen, waarbij verscheidene burgers ge kwetst werden. Op het Fransche slag schip Richelieu viel eveneens een gra naat. die evenwel schade noch verliezen veroorzaakte. De Engelsche pers over Dakar STOCKHOLM. 26 Sept. (D.N.B.) Vol gens berichten uit Londen, laten de bla den aldaar hun ontstemming over het „avontuur" van Dakar den vrijen loop. De News Chronicle schrijft letterlijk: Het zou dwaas zijn te willen aannemen, dat de mislukte poging van De Gaulle niet een ernstige ontgoocheling voor diege nen is, die gedacht hebben, dat een stap was gezet op den weg naar de overwin ning. Aarzelen en twijfel moeten het prestige van De Gaulle en Engeland on der de volken van Afrika sterk benadee- len. De Daily Herald spreekt van een „slechte bluf" als gevolg van overdre ven verwachtingen. Andere bladen pro- beeren. het mislukken goed te praten door het aan een „onnauwkeurige voor bereiding" van de expeditie naar Dakar te wijten. De Engelsche terugtocht bil Dakar vormt de sensatie der New Yorksche Na nachtelijk luchtalarm BERLIJN, 26 Sept. (D.N.B.) DE rijksminister voor de op voeding heeft bepaald dat er des ochtends op de scholen geen onderricht zal worden gegeven, indien in den vorigen nacht na middernacht luchtalarm is gegeven. Dit ver zuimde onderricht zal des mid dags worden ingehaald. ochtendbladen, die gisteren nog spra ken over de groote beteekenis van een Engelsche overwinning in West Afrika. Den „bok van Dakar" noemt de New York Times een „domheid". Een knap generaal, aldus het blad. begint geen slag zonder de kracht en de vastberadenheid om hem te doorstaan. De Engelschen hebben dit voor Dakar vergeten. Het blad berispt het besluit om den strijd plotseling af te breken, nadat de beschieting der Fransche stad was begonnen en talrijke burgers waren ge dood. terwijl een landingspoging was ondernomen. De Engelsehen en hun vrienden, zoo merkt het blad op. moeten deze nederlaag niet goedpraten. Enge- lands prestige in geheel Afrika zal hier door inboeten. volksfrontpolitici in arrest GENEVE, 26 Sept. (D.N.B.). De Fransche regeering heeft volgens berich ten uit Vichy een reeks voormalige volksfrontpolitici te Pellevoisin in het departement Indre eeinterneerd. Dit zijn de voormalige kabinetchef van het mi- nister-presidum Blum, Jules Moch. de socialistische minister van financiën Vincent Auriol en de gewezen socialis tische minister van binnenlandsche za ken Marx Dormoy. VOETBAL zondag een volledig programma Voor de eerste maal in dit seizoen zal in de competitie van den Neder- landschen Voetbalbond een volledig pro gramma worden afgewerkt. Nu het be stuur van den N.V.B. bepaald heeft, dat ook in afdeeling V. een gewone com petitie zal worden gespeeld, zal ook in het Noorden de voetbal kunnen gaan rollen. Voor de eerste klaese zijn de vol gende drie wedstrijden vastgesteld: VeendamBe Quick. W.V.V.—Velocitas. HeerenveenLeeuwarden. Een winst van 13 elftallen Het Utrechtsche afdeelingsbestuur van de B. H. C. is dezer dagen gereed gekomen met de cf'icieele coni.ietitie- indeeling en de samenstelling van het programma. Gebleken is, dat een groote winst geboekt kon worden, want werd de vo rige competitie met vier heeren en twee dames elftallen dus zes totaal be ëindigd, thans zullen twaalf heeren en zeven dames elftallen, dus 19 teams, het nieuwe seizoen ingaan, een winst dus van 13 ploegen. Hoewel dit voor een belangrijk deel te danken is aan het toetreden van elf tallen uit den N.A.S.B., is er toch ook een flinke winst uit eigen kring te boe ken. Vier heeren en een dameselftal uit den N.A.S.B. zijn toegetreden na melijk Amersfoort 1 en 2 en Zeist (heeren) en Amersfoort (dames). In feite bedraagt het aantal vier, omdat „Utrecht" zich bij Attilla heeft aange sloten, waardoor laatstgenoemde ver- eeniging met een elftal meer kan uit komen. Buiten den N.A.S.B. hebben als nieuw ingeschreven A.A.V., Achilles 2, Attilla 3, Sport Vereent 3, (heeren) en A.A.V., Attila 1 en 2 (dames), dus een winst van zeven elftallen. Deze belangrijke competitie uitbrei ding heeft het afdeelingsbestuur voor groote moeilijkheden geplaatst, welke men echter gaarne oploste. Men moest namelijk rekening houden met de be zetting van de terreinen, omdat bij voorbeeld Sport Vereent en Attila met vijf elftallen uitkomen, terwijl zij be schikken over één veld. Met veel passen en meten is een sluitend programma ineen gezet, dat we hieronder laten volgen. In de eerste plaats de competitie in deeling. Deze luidt: Heeren Eerste klasse A.A.V., Achilles, Amersfoort, Sport Vereent en Attila. Tweede klasse Achilles 2, Attila 2, Attila 3, Sport Ver. 2, Sport Vér. 3, Zeist en Amers foort 2. Dames A.A.V., Amersfoort, Sport Ver. 1, Sport Ver. 2, Attila 1, Attila 2 en U.D.A. De kampioen van de tweede klasse heeren speelt promotiewedstrijden te gen nummer laatst van de eerste klas se. Het programma Voor October luidt: 6 Oct.: S.V.—A.A.V., Attila 2—S.V. 2, Attila 3—S.V. 3. Achilles 2—Zeist (hee ren), S.V.—A.A.V. (dames). 13 Oct.: AttilaAmersfoort, Achil lesS.V., Amersfoort 2—Attila 3, S.V. 3 —Zeist (heeren), U.D.A.S.V. 2, Attila 1Amersfoort (dames). 20 Oct.: A.A.V.—Attila, Amersfoort Achilles, ZeistS.V. 2, Attila 2Amers foort 2 (heeren), S.V. 2Attila 2, L.D.A.—Attila 1 (dames). 27 Oct.: S.V.—Amersfoort, Achilles Attila, Achilles 2S.V. 3, Attila 3— S.V. 2. Zeist—Amersfoort. 2 (heeren), S.V. 1—U.D.A., A.A.V.—Attila 1 (dames) Zondag brengt het Utrechtsch hand bal-elftal een bezoek aan Eindhoven om aldaar een wedstrijd te spelen tegen het plaatselijk elftal. Vorig seizoen werd voor de eerste maal contact tusschen beide afdeelingen verkregen en zoowel Utrecht als Eindhoven wonnen toen een wedstrijd. Het Utrechtsch elftal is nadien belang rijk sterker geworden, olmdat thans ook in de officieele ploeg spelers uit den N.A.S.B. kunnen worden opgenomen. Voor de eerste maal heeft dit echter de elftal-commissie voor moeilijkheden, ge steld. omdat de B.H.G leden nauwelijks konden oordeelen over N.A.S-B.-ers en omgekeerd. Men is tenslotte tot het navolgende elf tal gekomen: Hoogendoorn (Attila) Cornelissen De Vries (Amersfoort.) -(Achilles) Kwint Waltz Vossen (Sport Ver.) (Attila) (Attila) "Van Zanten Stollie Dekker (A'foort) (A'foort) (Sport Ver.) Westrhenen Herrema (Achilles) (Sp. Ver.) Reserves: Forger (S.V., Nieborg (A.A- V). Steenbeek (Amersfoort) en v. d. Hoef (Amersfoort). Keeper Hoogendoorn zal als aanvoer der fungeeren. 37. Het was gekleed in een kanten keurslijf je en een rood satinetten rokje met zwart fluweelen bandjes. Het had een hoed met veeren op het kopje. Je moet rekenen, de mode was toen heel anders dan nu. „Dag juffrouw," zei Kobusje beleefd en bood haar een leegen inktpot aan. 38. Het muisje ging er op zitten. Het krulde haar lange staartje om haar rok heen. „Heb je bijgeval ook iels voor me te eten," vroeg ze. Jawel juffrouw," zei Kobusje. „Hier hebt u twee korstjes kaas, een stukje spek en een reepje be hangselpapier, om aan te knabbelen." FEUILLETON 1T). ..Draai al het licht maar uit en doe de «leuren no slot. zoodat niemand er in kan. Misschien komen er nog mede plichtigen \an die kerels, maar ja laat hen niet binnen, hoor! en dan... nog vei bedankt voor jp huln Ik stond er verbaasd over. Ik wist niet. dat je zoo adm was". den man verdacht, munheer" „Hu 'n Geluk ook ouwe schurk! En vat hen handig opgetreden. Ben je soms bij de 'Die of zoo geweest, vroe ger in Japan? „Niet hij de politie, mijnheer. Als u even wilt op!e:ten, mijnheer..."' Tozo deed ern paar nasspn terug, en het ri-pken v»n de Spin! ..Jij?" riep Warwik verbaasd uit. „Maar lieve hemel!" „Al jaren, mijnheer Togo heeft in Europa voor den man. dien we niet be hoeven te noemen, gewerkt en hen» danr veel'diep«1en bewezen". ..Nee maar! Dat is torh al te gek!" „To«o heeft rui orders, mijnbeer, om on mijnheer Warwik te passen Die lui daar gingen veel te ruw te werk De man. die mij aanviel, was gemakkelijk te overwinnen en toen ik gelukkig u helpen kon". „Ik heb zoo'n idee, dat ik heel wat aan jou hebben zal". „Togo is beseheiden zegt men". „Laten we dat hopen. En nu ga ik naar Berklan. Avondcostuum is niet rioodig. We zijn ondor ons.. Staat dp auto voo»?" „Ja, mijnheer". „Geen chauffeur noodig. Ik rijd wel zelf. En. Togo... ik kan me nu begrij pen. waarom je grijnsde, toen ik erover sprak, die kerels aan de politie over te leveren. Dat grijnzen vergeef ik Je dus". „Dank u. mijnheer", zei Togo en be gaf zich na een buiging in de kamer, waar de twee woedende gevangenen tagen. Warwik stapte in zijn auto en reed zoo vlug mogeliik naar het huis van Berklan. waar hij niet graag laat wilde aankomen, omdat hij begreep, al zijn tijd noodig te zullen hebben. Berkian woonde tn een der buitenwijken. Zijn huis was gront en lag een eindje van de avenue af. Groote grasvelden met hooge booinen lagen er om heen. Het was een geliefd ontspanningsterrein voor de „hoogere kringen". Het. was vrij stil in de buitenwijken. Slechts nu en dan passeerde Warwik een auto. •Maar plotseling zag hij midden op -'raat een urooten wagen staan. War wik moest vaart minderen en langs heen te rijden. Naderbijgekomen zag hij Irie mannen Mi den wagen staan en een hunrer wenkte hem te stonpen. „Zeker een ongeluk", dacht Warwik. -Als ik maar niet iemand naar het zie kenhuis moet brengen". Hii w;Mp |i-»fst niet langer ongehou den w-orden. De hem door de Spin op gedragen taak was lastig en zou al zijn tijd in beslag nemen. Hij moest de ge* legenheid afwachten om alleen in de bibliotheek van Berklan te komen, dan de enveloppe uit het bureau halen en ten slotte met die enveloppe veilig weg zien te komen. Juist toen hij zijn wagen remde, viel het. hem in, dat. hij wel eens in den val kon loopen. En dat was zoo. De man, die hem gewenkt had, sprong op zijn ecne en een andere man op zijn andere treeplank. „Kunt u ons misschien even helpen begon de eeno gewoontjes. Doch de andere greep Warwik plotseling heet en wikkelde een in chloroform ge- drenkten doek over zijn hoofd. De an dere man hielp hem en een derde kwam uit de limousine. Gauw! Stop hem in den wagen en rijd weg en een van jullie, volgt ons met zijn auto!" hoorde Warwik een van de drie mannen commandeeren. Warwik liet zich echter niet zoo ge makkelijk overmeesteren. Hij had al ter stond ziin best gedaan, geen adem te halen. Maar nu schenen zijn ©pieren te verslappen, alsof hij onder invloed van de veraooving was gekomen en twee mannen tilden hem uit zijn wagen. Ze zetten hem op den grond en droegen hem naar de limousine. Onmiddellijk kwam Warwik in actie. Hij sloeg een der mannen van zich af, trok den doek van zijn hoofd en wendde zich naar de heide anderen om. Warwik stond als heel sterk bekend. En hij had zich in goede conditie weten te houden, waar voor hij nu blij was, want zijn tegen standers waren een paar etoere kerels. Met zijn rug tegen de limousine staan de weerde hij hen van zich af. Onder het vechten keek hij de avenue af, of er geen andere auto naderde. Hij zag pr geen enkele en begreep dat hij ten minste voor een poosje op eigen krach ten aangewezen waa. Hij keek uit naar een mes of revolver, doch geen van de drie scheen een wa pen te hebben. Een van de drie had hij bewusteloos geslagen, maar de beide anderen bleven hem verwoed aanvallen. Hij beschermde zijn gezicht zooveel mo gelijk, want werd dat verwond, dan zou hij niet naar het diner kunnen gaan en de order© van de Spin ten uit voer leggen. Hij sloeg zich toen tus schen de twee mannen door holde naar zijn eigen auto, maar ze waren hem met een op de hielen, zoodat hij er niet in kon komen. Toen zag hij, dat een der twee een ploertendooder uit zijn zak haalde. Als hij. daarmee een klap kreeg, was hij verloren. Maar de man, dien bij tegen den grond geslagen had, was juist overeind gekrabbeld en stiet een waarschuwingskreet uit. In de verte naderden snel de lichten van een auto. Warwik's vijanden zagen in, dat die wagen hen genaderd zou zijn, voordat ze erin konden ©lagen, hem neer te slaan en in de limousine te sjor ren. In een oogwenk zaten ze in de li mousine en reden er snel vandoor. War wik raapte zijn hoed op, sprong in zijn eigen wagen en reed de avenue verder op'. Hij voelde er niets voor, de limou sine te achtervolgen. Hij wilde zoo gauw mogelijk bij Berklan zijn. om de bevelen van de Spin uit te voeren. Daar aangekomen reed hij de oprij laan naar de garage in. Er stonden nog slechts twee andere wagens voor, want het was een klein diner. De chauffeur nam zijn wagen van hem over en War wik ©tapte de garage binnen en bekeek zich in een spiegel. Zijn kleeren waren niet gescheurd, maar zijn knokkels wa ren op een paar plaatsen rauw gesla gen. Hij waschte zijn handen en ver zorgde ze zoo goed mogelijk, schuierde zijn kleeren ai en knapte zich wat op. „Onderweg gevochten", zei hij tegen den verbaasden chauffeur. „Ze wilden me van mijn portefeuille berooven; maar die kerels hebben er van gelust!" „Bent u niet gewond, mijnheer?" „Een paar rauwe knokkels", ant woordde Warwik. „Verder in orde. Zeg er rnaar niets over in huis". Hij haastte zich door een laantje langs het grasveld naar het huis. Hij was ja renlang als vriend overhuis gekomen. Pas sedert kort had hij ontdekt, dat Berklan hem voor duizend dollars be drogen had en dus voelde hij geen ge wetenswroeging om Berklan's bureau te plunderen door er een stel verklarin gen uit te halen. De chauffeur keek hem vol bewonde ring na. „Je moet wel krankjorem zijn, om zoo iemand te willen bestelen!" mom pelde hij. XV. Togo heeft zorgen Warwik was nog geen twee straten van zijn huis verwijderd, toen drie mannen elkaar daar ontmoetten en langzaam naar den volgenden straat hoek wandelden als drie vrienden, die samen gingen dineeren. „En?" vroeg een hunner. „Er moet daarboven iets misgeloopen zijn. We hebben het signaal van Brown niet. gekregen en daar gaat die War wik in zijn auto er vandoor". „En Brown Is er nog niet met dien ander uitgekomen. Wat moeten we in dat ge\al doen?"' „Bij Warwik naar binnendringen en zien, wat er gebeurd is. Er is alleen een Japansche bediende in huis. Mis schien zitten onze twee kameraden ge vangen. Het zal niet lastig zijn, want we kennen dat huis door en door." De drie mannen keerden terug en gingen het flatgebouw binnen en bru taalweg met de lift naar de derde ver dieping. Een hunner ging naar de deur van Warwik en twee anderen begaven zich door de gang naar het langs het huis loopende balcon. Togo hoorde iemand aankloppen, maar lette daar niet op. Na het vertrek van Warwik had hij beide gevangenen een prop in den mond geduwd, omdat hij wel vreesde, dat er geklopt zou worden en dat zij dan om hulp zouden schreeuwen. Toen het kloppen herhaald werd, keek hij de beide woédende man nen grijnzend aan. En voor wel de tien de maal kwam hij naar den divan toe om te kijken, of hun boeien nog wel goed vast zaten. Er brandde slechts één lamp in een hoek van de kamer. Het was dan ook halfduister in het vertrek en zoo kwam het. dat Togo de schaduw der beide mannen niet op het balcon voorhij zag glijden. Ze gluurden tusschen de gor dijnen door en zagen de twee mannen gebonden op den divan liggen en Togo kaarsrecht, op een stoel zitten. Hii zat een sigaret, te rooken met de oogen dicht, maar sliep niet. Geruischloos wisten de twee man nen de deur open te krijgen met een daartoe geschikt instrumentje. Intus- schen had de derde man. toen zijn klop pen onbeantwoord bleef, zich bij hen gevoegd. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2