laatste berichtenI De puntenlijstvan de textielregeling DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND STEEDS INTENSIEVER Betoogingen van de Noorsche Nasjonal Samling Berlijn verklaart: „Met Quisling voor Noorwegen" Luchtaanvallen op Londen, Liverpool en Southampton De bestuurs- reorganisatie in Noorwegen Wereldpolitiek' van Roemenië is ten einde Het Italiaansche weermachts- bericht VERKOOP VAN DE NIEUWE ZEGELS begint 1 October Betalingsverkeer met Duitschland Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 LUCHTTORPEDO'S EN „SUPERBOMMEN" BERLIJN, 27 Sept. TELKENS weer meent men in Londen het hoogtepunt van de Duitsche actie beleefd te hebben en telkens weer blijkt deze actie nog voor intensiveering vatbaar te zijn. Dit leidt men te Berlijn althans af uit de berichten van neutrale journalisten te Londen, die over Stockholm, Lissabon en New York tot Duitschland doordringen. Deze journalisten hebben eenparig verklaard, dat Londen van 25 op 26 Sep tember „den tot dusverre verschrikkelijksten nacht" beleefd heeft. Met ontzetting maken de neutrale journalisten melding van de Duitsche „lucht- torpedo's", die verwoestingen aanrichten, waarvan men zich ternauwernood een denkbeeld kan vormen. Van Duitsche zijde wordt deze mededeeling in zooverre bevestigd, dat men verklaart, dat thans in steeds grootere hoeveelheid hommen van het zwaarste kaliber op Engeland worden neergeworpen. Naar verluidt betreft het hier bommen van een gewicht tot. 1800 kg., die in Londen reeds den naam van „superbommen" gekregen hebben. Het gebruik van deze geweldige bommen ver klaart wellicht de ontzaglijke verwoestingen, die volgens de berichten van neu trale journalisten te Londen zijn aangericht. Deze journalisten geven als hun meening te kennen, dat de Duitsche vergeldingsactie wederom in een nieuwe, veel scherpere en intensie vere phase gekomen zou zijn. (2) De toenemende evacuatie van Londen. (3) De groeiende voedselmoeilijk- heden. Het feit, dat het Engelsche luchtwapen steeds meer van de verdediging van Zuid-Engeland afziet, wordt, naar men van Duitsche zijde vaststelt, vooral hier door gekenmerkt, dat de Britsche jacht vliegtuigen den strijd met de aanvallen de Duitsche vliegtuigen niet meer boven het Kanaal of de kust aanbinden, doch eerst diep in het binnenland. De Engel sche jachtvliegers beperken zich vrijwel uitsluitend tot de verdediging van het luchtruim boven Londen. Volgens een Amerikaansch bericht zijn reeds 28 vliegvelden in Zuid-Oost- en Zuid-West- Engeland verwoest- De voortzetting der evacuatie van Lon den wordt bevestigd door buitenland- sche berichten, volgens welke het Engel sche ministerie van volksgezondheid op geschikte leegstaande huizen voor dak- looze Londenaars beslag heeft gelegd. Tevens blijkt uit een officieel Engelsch bericht, dat de regeering er geen be zwaar meer tegen heeft, wanneer ge heele families de stad verlaten. Tot dus ver had de regecring geweigerd om ge- evacueerde kinderen door hun ouders te doen begeleiden. Uit talri.jke berichten blijkt tenslotte dat het voedselprobleem te Londen steeds meer moeilijkheden oplevert. Zoo zijn er geheele stadswijken waar geen leveranciers meer komen, omdat zij voor hun vervoermiddelen geen berijdbare straten meer vinden. De bewoners van deze wijken zijn genoodzaakt enkelen hunner naar ver verwijderde stadsge deelten te sturen om levensmiddelen te gaan halen. De verlaging van het boter- rantsoen met de helft tot 57 gram is overigens een welsprekend bewijs van de noodlottige uitwerking der Duitsche aanvallen op de voedselvoorziening van het Britsche eiland. „Het zal bommen blijven regenen tot Engeland is ineengestort VAN Duitsche zijde wordt dit noch bevestigd, noch ont kend. Een dergelijke ontwikkeling zou echter geen verwondering kunnen wekken. Men behoeft de commentaren in de Berlijnsche bladen naar aanleiding van den laatsten Britschen aanval op de hoofdstad maar te lezen, om er van overtuigd te worden, dat de Duitsche actie permanent zal zijn en zich crescendo zal bewegen. „Het zal op Londen bómmen blij ven regenen", zoo kon men gister morgen lezen, „totdat Engeland ineengestort is". De Duitsche aanvallen op Engeland, 'die zonder onderbreking door vele hon derdtallen vliegtuigen worden uitge voerd, hebben een uitwerking, waarover Zoowel Duitsche verkehningsvliegers als buitenlandsche journalisten te Londen belangwekkende bijzonderheden melden. Aan drieërlei uitwerking wordt te Berlijn de grootste beteekenis gehecht: (1) Het Engelsche luchtwapen ziet Steeds meer van de verdediging van Zuid-Engeland af. OSLO, 27 Sept. (D.N.B.) De thans als eenige partij nog bestaande nasjonal samling heeft hier een massabetooging georganiseerd, waar haar leider. Vid'kun Quisling, voor de eerste maal na de in stelling der nieuwe orde het woord voer de. Formaties in uniform gaven den toon der betooging aan. Reusachtige spandoe ken met spreuken gaven het parool der Nasjonal Samling: „Met Quisling voor Noorwegen". Majoor Quisling stelde da nieuwe orde in Europa in het middelpunt van zijn uiteenzettingen. Hij ver klaarde: „Het nieuwe Noorwegen zal in overeenstemming met de gedach ten van den tijd en in het kader van de nieuwe orde worden opgebouwd, welke zich thans uitstrekt over ge heel Europa. Noorwegen is tot over eenstemming gekomen met. den groo- ten Germaanschen broeder en zal nu zijn plaats in het nieuwe Europa in nemen. In het verleden heeft, Engeland een tyrannie uitgeoefend over de zeeën even als over het Europeesche werelddeel. 'Aan Duitschland is de strijd tegen Polen door Engeland op dezelfde wijze opgedrongen als de neutraliteit van Noorwegen herhaaldelijk door Britsche willekeur geschonden is. Zoo is Enge land geworden tot een rem voor de Ger- maansche ontwikkeling. Ook op het ge bied der economie heeft Noorwegen dat duidelijk gemerkt." In dit verband kondigde Quisling aan, dat hij zou strijden tegen het internatio nale financieele kapitalisme, welks win zucht Noorwegen herhaaldelijk heeft verhinderd zijn natuurlijke rijkdommen op te bouwen. De werkloosheid zal der halve nu eerst doeltreffend bestreden kunnen worden. De Nasjonal Samling zal. naar Quis ling aankondigde, een vernieuwing van Noorwegen ten uitvoer leggen. „Wij zul len de ontbindende krachten in ons volk bestrijden". Ondanks de ontzaglijke middelen, die door het oude systeem ge bruikt zijn tot onderdrukking van de Nasjonal Samling, heeft de idee gezege vierd. De oude partijenwereld ligt thans begraven onder haar eigen puinen, ter wijl alle opbouwende krachten van het Noorsche volk zich aaneensluiten voor een nieuwe, duizendjarige saga van de Noorsche historie. „Dat alles is de eer ste stap op den weg naar de wederop richting van de Noorsche zelfstandig heid, tot de vorming van een nationale Noorsche staatsleiding". Vidkun Quisling is militair. Hii heeft de Noorsche militaire academie bezocht. Thans is hij 45 jaar oud. Als militair attaché is hij herhaaldelijk in het bui tenland werkzaam geweest, tot Fridtjof Nansen hem uitnoodigde voor verschei dene internationale hulpacties. Na zijn terugkeer in Noorwegen bekleedde hij de functie van Noorsch minister van de fensie. In 1933 richtte hij de Nasjonal Samling op. BERLIJN, 27 Sept. (D.N.B.). Vier honderdduizend kilogram bommen van allo kalibers zijn bij de felle aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 26 op 27 September op Lon den, Liverpool, Birkenhead en Sout hampton geworpen. 250.000 kg. bommen werden boven het stedelijk gebied van Londen neergeworpen. Terwijl in Lon den de treffers wederom langs de Theems in het West India Doek te land kwamen en geweldige verwoestingan aanrichtten, kon in Liverpool een groo- te, uitgestrekte brand in de pakhuizen worden waargenomen. Naar de Amerikaansche echeepsradio omtrent den reeds gemelden luchtaan val op voor den oorlog belangrijke ob jecten in Southampton in den loop van den nicht van Donderdag op Vrijdag meldt, was dit de grootste aanval, die tot dusverre is ondernomen op deze be langrijke haven en dit vlootsteunpunt. Groote industrieele installaties, zoo wordt in het bericht gezégd, zijn ver nield. Een verwoed spervuur trotseerend ondernamen de Duitsche vliegtuigen cicn aanval op hun doelen en wierpen zij hun brisantbommen neer. Uit de puinhoopen der fabrieken zijn vele dooden geborgen, BUITENLAND BERLIJN, 27 Sept. (V.P.B.) - DE reorganisatie van het bestuui in Noorwegen door rijkscommissaris Terboven blijkt noodzakelijk te zijn ge worden. omdat de .onT-nandelingen met de oude partijen schipbreuk heb ben geleden en er tenslotte in Noorwe gen nog een krachtige politieke leiding noodig was. De houding vau den koning en van de uitgeweken ree wing maakte het scherpe optreden tegen het konings huis en de voormalige regeering nooii zakelijk. Op de vraag of hetgeen thans in Noorwegen gebeurt niet morgen in andere bezette landen, bijvoor beeld in Nederland zal ge schieden, werd in de Wilhelm- strasse geantwoord: „Wat voor Noorwegen noodzakelijk is, be hoeft nog niet voor andere bezette landen, met name voor Neder land, noodzakelijk te zijn." Het Hamburger Fremdenblatt publi ceert een hoofdartikel over de politieke nieuwe orde in Noorwegen, die door rijkscommissaris gouwleider Terboven is afgekondigd. Deze reorganisatie heeft ten doel, zoo schrijft het blad, Ihet be vriende en stamverwante volk der No ren de hun toekomendepositie in de toekomstige Europeesche volkerenge meenschap te verzekeren. Het Duitsche volk is eerlijk doordrongen van den wensch, dat een einde gemaakt wordt aan de harde slagen van het noodlot, die de Noorscjie broedernatie zijn toe gebracht door de Britsche oorlogsuit- breidingspolitiek en door de fouten der vroeger heerschende krachten. Er bestaan in Duitschland geen vijan dige gevoelens voor welke Scandinavi sche natie ook, integendeel, hier te lan de zal men het allerwege toejuichen, wanneer het Noorsche volk zich in zijn geheel plaatst op den grondslag der nieuwe feiten. Een echte gemeenschap tusschen het Groot-Duitsche Rijk en de eerwaardige volkeren van het Noorden kan alleen gedijen, wanneer al die toe standen zijn vervallen, die tot voor en kele maanden de voortdurende pogin gen tot het zaaien van tweedracht door Engeland op het Europeesche continent mogelijk hebben gemaakt. Noorwegen, zoo besluit het blad, zal als land met een roemrijke geschiede nis zijn plaats vinden in de groote vol- kerenfamilie van het vasteland. Vooral zijn economische toekomst zal zonder twijfel door den géheelen opgang van het continent profiteeren. wanneer het zelf de teekenen de6 tijds verstaat. De staatsraad voor volksvoorlich ting en opvoeding, dr. Lunde, ver klaarde aan Journalisten: „Noor wegen verkeert in de gelukkige om standigheid in Quisling een staats man te bezitten, die den nieuwen tijd verstaat. Het Noorsche volk gaat een groote en gelukkige toe komst tegeimoet, na gebroken te hébben met valsche democratie, met liberalisme en marxisme. Het Noor sche volk heeft thans zich zelf terug gevonden en haalt zijn kracht uit zijn eigen cultuur. Daarom is de nieuwe ordening een Noorsche aan gelegenheid in den besten zin van het woord". BOEKAREST, 28 Sept. (D.N.B.). De minister van buitenlandsche zaken, Sturdza, heeft gisteren tegenover verte genwoordigers van het D.N.B. verklaard: De zgn. wereldpolitiek van Roemenië is opgehouden met de invoering van den legionnairen staat. Zij is definitief ver vangen door de politiek, welke bepaald wordt door den aardrijkskundigen, his- torischen en economischen toestand en die niet alleen' door de revolutionnaire, nationale en autoritaire structuur van onzen staat, maar ook door de onschat bare bescherming, welke ons in Weenen werd beloofd, noodzakelijk is. Wij staan achter de spil. Wii staan achter de spil op het soldatenwoord van den leider van onzen legionnairen staat, zooals ons op den drempel van den dood onze onvergetelijke capitan Codreanu heeft bevolen en zooals duizenden doo den het ons bevelen, welke liggen op den weg van de legionnaire beweging naar de macht Ook de regionale over eenkomsten zijn van zelf vervallen. Zij zijn, wat onze naburen betreft, vervan gen door den oprechten wenech voor een hernieuwde, vreedzame en vruchtdra gende samenleving. NOG EENIGE FRANSCHE GEMEENTERADEN GESCHORST GENEVE, 27 Sept. (D.N.B.) Nadat ongeveer tien dagen geleden o.m. de gemeenteraden van Lyon, Toulouse en Montpellier hun functies hebben moeten neerleggen, zijn thans volgens berichten uit Vichy 'bij decreet ook de gemeente raden van Sete in het departement He- rault en Castres in het departement Tarn geschorst. Het stedelijke bestuur is opgedragen aan speciale delegaties, die dezelfde bevoegdheden hebben als de voormalige gemeenteraden. ERGENS IN ITALIË. 27 Sept.. (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier deelt in zijn weermachtsbericht no. 112 het volgende mede: In Noord-Afrika was be drijvigheid van verkenningsafdeelingen. Tijdens de vijandelijke aanvallen op onze troepen en op Solloem werd een persoon gewond. Men heeft kunnen vast stellen. dat een vliegtuisr van de toestel len, die gisteren als waarschijnlijk neer geschoten vermeld werden, inderdaad is neergehaald. Onze luchtmacht bombar deerde het petroleumcentrum van Haifa en raakte de petroleumreservoirs, de mi litaire opslagplaatsen in de haven, de pakhuizen, de spoorweglijnen en de ha venwerken vooral in de duikboothaven. Ondanks het hevige luchtdoelgeschut keerden al onze vliegtuigen behouden terug. In Oost-Afrika bestookte onze lucht macht met bommen van groot en klein kaliber een kamp ten Westen van Gal- labat. Een andere formatie wierp bom men van klein kaliber op vijandelijke afdeelingen aan de oevers van de rivier Atbara in den Soedan. Vijandelijke luchtaanvallen op Hargeisa, Berbera, Djidjigai, Agordat en Goera verwond den in totaal twee manschappen en ver oorzaakten lichte materieele schade. Te Metemma werden zes personen gedood en 23 gewond, bijna allen behoorende tot de inlandscbe bevolking. Twee vij andelijke vliegtuigen werden brandend neergehaald door onze luchtdoelartil lerie. BINNENLAND ZOOALS reeds ie medegedeeld zullen de postzegels in de waar den van 5 cent en hooger, met uit zondering van het 15 cents-zegel, dat vervalt, door, nieuwe worden vervangen. Hiertoe wordt het be staande zegel van 3 cent (groen) voorzien van een guilloche-opdruk en de waarde-aanduiding, beide in. zwarten druk. De frankeerzegels van 71/* en van 12V« cent krijgen echter, in verband met de interna tionale bepalingen, een rooden, resp. een Mauwen ondergrond. Tevens zal in deze reeks een zegel van 17V& cent verschijnen, Nieuwe briefkaarten De formulieren met zegelopdruk van 5 cent en hooger zullen eveneens in het nieuwe type verschijnen, met uitzonde ring van de briefkaarten met zegelop druk van 10 cent (AmsterdamBan doeng), die vervallen. Ook zullen post- zegelrollen met zegels van het nieuwe type worden uitgegeven. De postzegelboekjes met zegels van 3 cent zullen niet meer worden aange maakt. Nieuwe postzegelboekjes zullen worden uitgegeven, met zegels van 7% cent, alsmede gemengde boekjes met ze gels van VA, 2A, 5 en 71/2: "cent. De boekjes met zegels van 5 en 12V« cent zullen met. zegels van de nieuwe uit gifte verschijnen. De verkoop der nieuwe postzegels en postwaarden zal, voor zoover mo gelijk, op 1 October a.s. aanvangen. De verkoop der overeenkomstige zo gels en waarden van het oude type wordt dan gestaakt. De 15 cents post zegels en de briefkaarten met zegel- opdruk van 10 cent zullen in ieder geval na 30 September niet meer verkrijgbaar zijn. De postzegels enz. van het oude type blijven voor frankeering geldig. Inrui ling tegen zegels van het nieuwe type vindt niet plaats. Zegels met opdruk „cour permanente de justice internationale" zullen in het nieuwe type niet worden uitgegeven. 's-GRAVENHAGE, 27 Sept. In aan sluiting op de mededeeling van offi- cieele zijde over de betaling van uit Duitschland betrokken goederen, welke bestemd zijn voor overheidsbedrijven wordt nader medegedeeld, dat de ver plichting om aan het Nederlandsch Clearingsinstituut opgave te verstrek ken van de in Duitschland geplaatste bestellingen van goederen, bestemd voor overheidsbedrijven, met ingang van 31 Augustus j.l. is komen te ver vallen. Er kan derhalve thans worden vol staan met 'het opgeven aan bureau Duitschland van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart van de bedragen, welke in Nederlandsch Duitsche clearing zijn gestort wegens aankoop van Duitsche goederen be stemd voor Nederlan_dsche overheids instellingen. Deze opgaven dienen te geschieden op daartoe gratis bij het departement van handel, nijverheid en scheepvaart verkrijgbare formulieren. INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN KARNEBEEK ZWOLLE. 26 Sept. De nieuw be noemde burgemeester jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, zal in een openbare raadsvergadering op Donderdag 3 Oct. a.s. geïnstalleerd worden. Op verzoek van vele abonné'*s laten wij onderstaand nog eens de puntenlijst van de textielregeling volgen ALGEMEENE KLEEDING Badmantel Blouse Borstrok, Singlet, Hemd of Onderhemd Bretelschort Broek (lange broek, rijbroek, sportbroek, plus- Camisole, hemd of onderhemd uit stof verv. Camisole, hemd of onderh.: tricot of gebreid Combination of hemdbroek uit stof vervaar digd (vrouwen en meisjes) Combination of hemdbroek tricot of gebreid (vrouwen en meisjes) Combination of hemdbroek (mannen en jon- Complet (japon of jurk en mantel) Costuum of Pak (jas, broek en vest) Directoire of onderbroekje uit stof verv. Directoire of onderbroekje v. tricot of gebr. Gebreid vest met mouwen Gebreid vest zonder mouwen, of Slipover. Halfschort Halsdoek uit wol of halfwol Hansop Huisjasje (coin de feu e.d.) Japon of jurk Jas (sportjas, blazer, colbert-, jacquetjas e.d.) Jasje, sportjasje van stof (vr. en meisjes) Jasje, sportjasje v. tricot of gebr. (vr. en m.). Jongens- en meisjesschort Kleedingstoffen in het algemeen voor boven- en onderkleeding per vierk. M. Kousen (lang en 'A lang) Mantelpak Mouwschort, huishoudschort Nachthemd Net-combination of nethemdbroek Nethemd Net-onderbroek (lang) Net-onderbroek (kort) Omslagdoek per vierkante meter Onderbroek (lang) Onderbroek (kort) Onderjurk Onderrok Overhemd of sporthemd Peignoir, ochtendjapon of kimono (gevoerd en of gewatteerd) Peignoir, ochtendjapon of kimono (niet ge voerd en of gewatteerd) Pullover of jumper met mouwen Pullover of jumper zonder mouwen of met H-mouwen Pyama Regenjas, regenmantel of regencape (niet uit gummi of gegummeerde stoffen) Regenjas, regenmantel of regencape (transpa rant Regenpijpen Rok, rokbroek of broek van stof (vrouwen en meisjes Rok, rokbroek of broek van tricot of gebreid (vrouwen en meisjes) Skibroek Skijas Skipak... Slobbroek Slobpak Sokken, sportsokken en (z.g. skisokjes) Speelbroek (3—6 jaar) Speelpakje of aanknooppakje Trainingsbroek Trainingsjas Trainingspak Turnbroek Turnhemd Turnpak (vrouwen en meisjes) Trui Vest (niet gebreid en zonder mouwen) Windjacke of Windblouse Winterjekker (geen 3|4 lange overjas) Winterpakje (2-deel. of garnituur voor 3-6 jr.) Zakdoek WERKKLEEDING. Buis, kiel of boezeroen Fietsbroek voor bezorgers Mouwvest BEROEPSKLEEDING Korte Stofjas Laboratoriumjassen Lange Stofjas Overall Sloof Werkbroek van keper of drill Werkjas van keper of drill.... Werkpak van keper of drill GARENS Handbreigaren per 100 gram of deel daarvan Maas- en stopgaren p. 20 m. (max. 100 m.).. Naaigaren per 100 yards (max. 1000 yards). HUISHOUDGOEDEREN. Badhanddoek, baddoek, badmat of stof daar voor p. M2 Bad- of waschhandje Beddelakens, kussensloopen, spreien, molton onderlakens of andere bedbenoodigdheden (behalve matrastijken), of stof daarvoor per M2 Dekens, reisdekens en plaids per M2 Dweilen of stof daarvoor per M2 Gladgeweven handdoeken, toilet-, stof- en andere huishoudelijke doeken of stof daar voor per M2 Tafellakens, servetten, ontbijtlakens, vinger doekjes of stof daarvoor per M2 Mannen Vrouwen Jongens Meisjes 30 30 15 15 9 18 5 9 9 14 4 6 12 10 23 9 18 12 6 10 6 12 4 6 5 10 4 6 5 10 3 6 4 8 3 6 10 20 7 9 30 65 30 45 70 45 5 10 3 6 4 8 3 6 28 14 24 14 9 14 21 9 18 10 5 10 10 8 4 4 4 4 11 18 11 18 23 45 30 36 12 22 37 25 13 32 9 25 13 36 9 25 3 5 3 5 5 10 5 10 5 10 5 10 5 8 5 8 3 5 3 5 22 50 15 35 15 30 10 20 16 30 14 22 10 17 10 17 7 10 4 6 5 7 3 4 7 10 4 6 5 7 3 4 5 10 5 10 9 14 7 9 7 10 4 6 9 17 6 10 7 14 6 10 13 20 11 18 35 55 25 40 20 35 15 24 21 12 19 14_ 10 14 16 7 14 10 5 10 24 45 20 30 13 20 13 20 56 45 40 36 25 25 18 18 15 10 12 8 9 18 6 10 12 24 6 10 25 25 13 13 35 35 32 32 60 60 45 45 16 16 40 40 3 6 2 3 5 2 5 8 5 8 6 10 6 10 20 20 11 11 18 18 9 9 38 38 20 20 5 8 5 8 5 8 5 8 4 6 4 6 4 6 4 6 9 14 9 14 35 35 20 20 5 10 5 10 4 8 4 8 25 25 15 15 60 40 20 1 1 1 1 1 1 1 1 20 1-5 15 12 15 12 25 16 30 30 35 35 26 26 40 30 5 8 5 8 4 6 4 6 20 17 20 17 40 34 5 5 5 5 1 1 1 1 1 1 1 1 10 10 10 10 1 1 1 1 5 10 5 10 5 10 5 \0 10 10 10 ÏP 10 10 10 10 10 10 10 K> 5 10 5 10 5 10 5 K> Toelichting. In de kolommen. Mannen (lees mannen en jongens van 15 jaar en ouder) Vrouwen (lees vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder) Jongens (lees jongens van 315 jaar) Meisjes (lees meisjes van 315 jaar) staat een dubbele rij cijfers. De eerste rij cijfers geeft de puntenwaardeering van het betreffende artikel aan, wanneer het uit kunstzijde vervaardigd is; de tweede rij geeft de waardeering in punten voor hetzelfde artikel, wanneer het uit andere grondstoffen is vervaardigd. (UITKNIPPEN EN BEWAREN) PROFESSOR VAN WIJK ZESTIG JAAR 's-GRAVENHAGE, 27 Sept. Op 4 Oct. a.s. hoopt prof. dr. N. van Wijk zijn zes tigsten verjaardag te vieren. Geboren op 4 October 1880 te Stad Delden, studeerde hij aan de universiteit te Amsterdam in de Nederlandsche letteren. Na eenigen tijd leeraar bij het M.O. te zijn geweest, werd dr. van Wijk benoemd tot onder bibliothecaris van de Kon. Bibliotheek te 's-Gravenhage. Van zijn hand Verschenen inmiddels talrijke boeken en artikelen over de Slavische talen, welke tot ver over de grenzen van ons land de aan dacht trokken. Het was dan ook vanzelf sprekend, dat de universiteit te Leiden den talenkenner tot zich riep: in 1913 werd dr. van Wijk benoemd tot hoog leeraar in de Balto-Slavische talen. Het zal den jubilaris, die zich in de kringen der wetenschap grooten naam heeft verworven en velen zijn vrienden kan noemen door zijn beminnelijk optre den, zekpr niet aan belangstelling ont breken op zijn feestdag.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3