Bloedig drama te Durgerdam op Tweeden Pinksterdag VAN ARRESTATIE TOT ARRESTATIE Drinkwa tervoorziening van West-Nederland wordt bedreigd Huidige bronnen door toenemende bevolkingsdichtheid ontoereikend DE LEK EN HET IJSSELMEER WA TERLEVERANCIERS Het grond onderzoek te Naaldwijk Uitgebreid complot van rijwieldieven en helers te Rotterdam ontdekt Successen voor de recherche De uitbreiding van het uitgaansverbod Twee burgers gedood DE NIEUWE SERIE POSTZEGELS GASGENERATOREN VOOR HET WEGVERVOER 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 BINNENLAND s-GRAVENHAGE, 26 September. r\E sterke toeneming van Nederlands bevolking en de trek naar de groote steden in J-J de laatste decennia hebben een bevolkingsdichtheid in het Westen des lands doen ontstaan, die slechts in enkele gebieden der wereld wordt overtroffen. Eenerzijds heeft deze bevolkingsconcentratie geleid tot een sterke stijging van het watergebruik voor huishoudelijke, industrieele en openbare doeleinden, anderzijds tot steeds grootere moei lijkheden om in de waterbehoeften te voorzien. Zoowel de winning van rivierwater als die van grondwater toch wordt belemmerd ten gevolge van verontreiniging door de afvalproducten der samenleving, terwijl bebouwing, land- en tuinbouw, industrialisatie en verkeer eischen aan het gebruik van den grond stellen, die vaak met de belangen der waterwinning in strijd zijn. Conflicten van belangen zijn daarvan het gevolg, welke alleen door nauwgezette afweging op bevredigende wijze kunnen worden opgelost. Om die factoren te kunnen afwegen is een nauwkeurige kennis noodig van de factoren, die dit vraagstuk beheerschen. Een belangwekkend rapport JDOVENSTAANDE overwegingen hebben ■LJ destijds aanleiding gegeven tot de in stelling van de „commissie drinkwatervoor ziening Westen des lands". Dezer dagen is het rapport van de be doelde commissie verschenen. Daarin wordt betoogd, dat maatregelen ter ver zekering van een goede drinkwatervoor ziening in 't bijzonder noodig zijn voor het Westelijke deel van Noord- en Zuid- Holland, waar tengevolge van de steeds toenemende bevolkingsdichtheid de be schikbare bronnen ontoereikend dreigen te worden. Boden tot voor kort de duinen aan vele steden eri plattelandsgebieden de gelegenheid tot het stichten van alles zins aan de behoeften beantwoordende waterwinplaatsen, thans is het vermo gen van de duinwatervangeil voor eeni- ge bevolkingscentra niet meer voldoen de. Rivieren en andere open wateren staan bloot aan verontreiniging door de industrie, terwijl het voldoen aan de toenemende eischen van de scheep vaart, de verzouting in het Westen des lands in de hand werkt. Lek en Uselmeer als leveranciers De commissie onderzocht in de eerste plaats welke bronnen voor de drinkwa tervoorziening in aanmerking komen en kwam tot de conclusie dat tot in lengte van dagen voldoende hoeveelheden wa ter kunnen worden ontleend aan de groote rivieren, met name aan de Lek. In de toekomst zal ook het IJselmeer van groot belang kunnen zijn. De duin- waterwinplaatsen zullen behouden moe ten blijven. De bemoedigende conclusie met be trekking tot de voorhanden bronnen zal echter alleen waarde kunnen heb ben, wanneer gezorgd wordt, dat de hoe danigheid van het te winnen water aan zoodanige eischen voldoet, dat het met binnen economisch bereik vallende mid delen voor transport, distributie en con sumptie geschikt, kan worden gemaakt. Alleen een rijksregeling kan hier tot het gewenschte doel leiden. De door de commissie voorgestelde regeling beoogt nu. eenerzijds de be treffende landgebieden en wateren te beschermen, anderzijds e^n rationeel gebruik ervan te bevorderen. Daarbij is ervan uitgegaan: dat aan de reeds bestaande waterleidingbedrij ven een zoo groot mogelijke mate van vrijheid wordt gelaten. Dat de' od grond van de provinciale waterleidingverordenineen getroffen re gelingen zooveel mogelijk in stand blij ven. Dat rechtstreeksche schade, veroor zaakt door het ingrijpen van de over heid in het algemeen belang, naar bil lijkheid kan worden vergoed. De commissie acht het ook noodig, de regeling voor het heele land geldig te doen ziin. waarbij wordt ongemerkt, dat de regeling slechts voor die gebieden en wateren dient te gelden, welke als van algemeen belang in verband met de drinkwatervoorziening zijn aangewezen Opgetreden moet dan worden, indien de rechthebbenden on deze landgebieden of wateren daaraan een bestemming ge ven. welke ontoelaatbaar is met het oog on het belang der drinkwatervoorzie ning of indien zii bii het onttrekken van water aan die gebieden of wateren zich schuldig maken aan een zoodanige onoordeelkundige exploitatie, dat het belang der algemeene drinkwatervoor zoning daardoor wordt geschaad. De commissie heeft tenslotte een schadevergoedingsregeling voorgesteld, benevens de vorming van een water leidingfonds. gevoed door biidragen, van waterleidingbedrijven te heffen. VERGUNNINGEN VOOR HET BETRE DEN VAN GEEVACUEERDE EILANDEN 's-GRAVENHAGE. 26 Sept. In do toekomst moeten aanvragen om uitzon deringsvergunningen tot het betreden van de geëvacueerde eilanden uitslui tend aan de burgemeesters van die ge meenten worden gericht, waarvoor de uitzonderingsvergunning zal moeten gelden. Na onderzoek van de aanvragen worden deze dan doorgezonden aan de voor de betrokken provincie bevoegden stafoffcir van de ordnungspolizel hij den gevolmachtigde van den rijkscommissa ris. die de uitzonderingsvergunning zal verleenen. Aanvragen die aan andere Instanties worden gezonden, kunnen niet in behandeling komen. Twintigduizendste monster werd Maandag j.l. aan geboden Zeer snelle groei NAALDWIJK, 26 Sept. Maan dag. 23 September was voor den proeftuin Zuid-Hollands glasdis trict te Naaldwijk een belangrijke dag. Op de afdeeling grondonder zoek werd n.l. het 20.000ste grond monster ter onderzoek aangeboden door den heer Joost de Jong, tuin- dersweg 24 te Maasdijk. De heer de Jong werd op toepasselijke wijze ontvangen en ontving de mededee- ling dat hij voor het onderzoek van zijn grondmonster, het 20.000ste, niet de gebruikelijke vergoeding behoef de te betalen, hetgeen deze natuur lijk ten zeerste op prijs stelde. In dit verband heeft het zijn beteeke- nis den loop van het grondonderzoek te Naaldwijk na te gaan. Steeds meer werd door de tuinders van het Westland de behoefte gevoefd om. in verband met een doelmatige be mesting. iets meer te weten van hetgeen hun grond aan voedende bestanddee- len bevatte. In 1932 werd tenslotte over-; gegaan om een afdeeling „grondonder zoek" aan den proeftuin Naaldwijk te verbinden, welke afdeeling de grond voor de leden tegen een bepaalde ver goeding zou onderzoeken. Dat de op richting van deze afdeeling aan een lang gevoelde behoefte voldeed en dat de leden van den proeftuin steeds meer het nut van het. grondonderzoek gaan inzien, moge blijken uit het volgende staatje van de in de loop der jaren on derzochte monsters: 1932 165 grondmonsters 1933 450 1934 1300 1935 1300 1936 2600 1937 2900 9215 3500 4900 1940 (tot23/9) 2335 1938 10.785 20.000grondmonsters. Hieruit kan men zien, dat in de loop van 1938 het 10.000ste mon ster ten onderzoek werd aangebo den, dus na pl.m. 6 jaar. Nu, Sep tember 1940 kwam reeds het 20.000ste, waaruit blflTct. dat vooral in dezen tijd de tuinders steeds meer tot de overtuiging komen, dat een rationeel® bemesting slechts mogelijk is, nadat het chemisch on derzoek een indruk verschaft heeft aangaande de voedselbehoefte van den grond. De geweldige stijging van het aantal monsters der laatste jaren zal voor di recteur en personeel van den proeftuin een aansporing te meer zijn, om dit werk met de meeste energie voort te zetten, de methoden steeds meer te ver hei eren en het onderzoek zoo veel mo gelijk uit te breiden. Als straks het nieuwe laboratorium van den proeftuin Zuid-Hollands glas district te Naaldwijk zal worden ge opend. dan zal ook het grondonderzoek een nog grootere vlucht kunnen nemen. In verband met den groentenexport naar Duitschland zijn talrijke bloemen- kweekerijen zich gaan toeleggen op het telen van groente. In een der kassen te Aalsmeer, waar vele bloemenkweekers zich In dienst hebben gesteld van de «oedselvoorziening (Foto rax-Holland) UIT TREIN GEVALLEN EN GEDOOD LEIDSCHENDAM. 26 Sept. Gis terochtend omstreeks 11 uur is op het baanvak Leiden—Den Haag van de N.S. een ernstig ongeluk gebeurd, waarhij de 24-jarige medische stu dent L. P. wonende te Oegstgeest. wiens ouders in Den Haag woon achtig zijn om het leven is gekomen. P. bevond zich in den trein op weg naar Leiden, nabij Leidschendam leun de hij uit het raam en waarschijnlijk is daarbij de coupédeur opengegaan. De man is op het naastliggende haanvak terecht gekomen en door een uit de rich ting Leiden komenden trein gegrepen en gedood. Het stoffelijk overschot is naar het ge meentehuis alhier overgebracht. ROTTERDAM, 26 Sept. De ar restatie van een rijwieldief heeft de recherche-afdeeling van de Rotter- damsche politie op het spoor ge bracht van een wijdvertakt net van rijwieldieven en helers. In totaal heeft men een negental arrestaties kunnen verrichten, en ongeveer 40 rijwielen zijn in beslag genomen. Omstreeks 20 September kon de poli tie den 37-jarigen loswerkman L. J. W. arresteeren, verdacht van rijwieldief stal. Deze man werd overgebracht naar het Huis van Bewaring en ter beschik king van den officier van justitie gesteld De politie zette het verhoor van dezen man echter nauwkeurig voort. W. had in 4 a 5 weken tijd een twintig tal fietsen in Rotterdam bij eenges» ol en en hij maakte er zijn werk van deze ve hikels te verkoopen. Toen kon men den 45-jarigen koopman T. H. C, B. en den 30-jarigen koopman J. Q. K., heiden Rot terdammers, verdacht van heling naar het hoofdbureau brengen. Door goed speurderswerk gelukte het de politie alle twintig gestolen rijwielen op te sporen. Daarna kon men nog den 17-jarigen los werkman E. van D. arresteeren, die ten nadeele van een firma aan den Nieuwen Binnenweg acht overalls had gestolen, v. D. verkocht deze zaken zonder uitstel aan een anderen werkman, den 40-jari- gen A. W. K., die echter niet veel geluk had van zijn „koop", want nauwelijks een uur later was er een handige dief, die hem de acht overalls afhandig maak te. Weer bracht het onderzoek de po litie op nieuwe wegen en het gevolg was, dat men de hand kon leggen op den 23-jarigen koopman J. B. Deze man werd verdacht van rijwiel- diefstad. Hij moest een vrij groot aantal rijwielen verkocht hebben aan den 25-jarigen koopman C. H. van V. Een huiszoeking volgde bij B., deze leverde verrassende resultaten op: een heele partij riiwielonderdee- len werd aangetroffen, en in beslag genomen. B. bleek eenige rijwielen verkocht te hebben aan een chauffeur, die te Hille- gersberg woont, den 2S-jarigen J. H. Dit laatste trio bleek bij nader onderzoek nog een appeltje te schillen te hebben met de politie te Schiedam, ook wegens een rijwieldiefstal. Gisteravond bleek, dat aan den Lin ker Maasoever iemand een fiets te koop aanbood. Het was de 28-jarige kapper C. S. Deze handeling kwam aan het licht, doordat op de fiets een rijwiel- plaatje bevestigd was, waarop de naam van een ander prijkte. Hij had het rij wiel gekocht, zoo verklaarde hij, van een „onbekende". Ook deze S. is aangehou den en opgesloten. Alle gearresteerden zijn overgebracht naar het Huis van Be waring en ter beschikking van den offi cier van justitie gesteld. 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. Van bevoegde zijde ontvangen wij de vol gende toelichting op de heden in wer king tredende uitbreiding van het uit gaansverbod tusschen 22 en 4 uur: Deze verordening van den rijkscom missaris breidt om strategische redenen het uitgaansverbod tusschen 22 en 4 uur uit tot de heele provincie Zuid-Holland alsmede tot het gedeelte van de provin cie Noord-Brabant, dat ten Westen van de spoorbaan Geldermalsen-'s-Hertogen- bosch-Boxtel-Eindhoven-Neerpelt ligt. De door deze spoorlijn doorsneden plaatsen vallen binnen het werkingsgebied van het uitgaansverbod ook voor zoo ver zij ten oosten van den spoorlijn lig gen. Voorts bepaalt de verordening dat de aanvragen voor uitgaansvergunnin- gen in het geheele werkingsgebied van het verbod ook bij de districtscomman danten van de Nederlandsche mare chaussee kunnen worden ingediend. Kolonel Rost van Tonningen ernstig gewond UIT DE STAATSCOURANT Bij besluit van 25 September 1940 van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelheb ber van de Duitsche weermacht in Ne derland is te rekenen van 15 Juli 1940, aan den luitenant, kolonel J. W. Ooster veen, op non-activiteit, van het wapen der infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eeryol ontslag ver leend uit den militairen dienst. Bij besluit van 25 September 1940 van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelheb ber van de Duitsche weermacht in Ne derland, is een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reser ve-kapitein J. J. Plemp en de reserve- eerste-luitenant A. I. Bakker en A. W. Homan, allen van het wapen der infan terie, aan den reserve-officier van ge zondheid der eerste klasse A. van de Griend en den reserve-officier van ge zondheid der tweede klasse G. Oese- burg, beiden van den geneeskundigen dienst der landmacht alsmede aan de reserve-dirigeerend-paardenartsen met den rang van majoor D. H. van den Bosch en R. van den Hoek, beiden van den militairen vetcrinairen dienst. De inspecteur der directe belastingen, enz. K. Hanhart, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrech ten en accijnzen te Haarlem, is ver plaatst naar Zaandam en aangewezen als hoofd van de inspectie der invoer rechten en accijnzen aldaar. Bij besluit van den secretaris-gene raal. waarnemend hoofd van het depar tement van justitie is aan mr. P. A. Rutgers van der Loeff, in verband met het bereiken van den pensloengerechtig den leeftijd met ingang van 1 October 1940 eervol ontslag verleend als vice- president van het gerechtshof te Am sterdam. onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Kapitein voor den zeekrijgsraad Naar de Prov. Noord-Hollandsche Crt. meldt, zal over eenigen tijd voor den Zeekrijgsraad te 's-Gravenhage terecht staan de kapitein der Mari- riniers v. d. E., die op den Tweeden Pinksterdag te Durgerdam twee bur gers doodschoot, kolonel Rost van Tonningen, zijn chef ernstig en twee jonge Durgerdammers licht ver wondde. Hem zal wederspannigheid tegen een hooger geplaatste ten laste wor den gelegd. Wat zich precies op dien beruchten Pinksterdag 1940 in de kerkeraadskamer van het Diaconiegebouw te Durgerdam heeft afgespeeld zal wel immer een ge heim blijven. De afschuwelijke gevolgen van de moeilijk te verklaren daad van den kapitein maken het echter mogelijk, het drama te reconstrueeren, aldus de „Prov. Noord-Holl. Ct", waaraan wij onderstaand relaas ontleenen. In den nacht van Zondag op Maandag arriveerden te Durgerdam vier bussen met mariniers onder leiding van kapi tein v. d. E. Zij werden ingekwartierd in de lokalen van de school, terwijl de kapitein zijn intrek nam in een kamer van het Diaconiegebouw, de kamer van kolonel Rost van Tonningen, die reeds eerder zijn post hier betrokken had als commandant van andere onderdeelen der zeemacht en onder wiens bevelen o.a. ook stond de kanonneerboot „Hel- fring". Dien ochtend gebeurde in alle vroegte reeds zeer veel. De kolonel vertoefde eenige uren elders en het was gedurende diens afwezigheid dat de kapitein eén collega-kapitein van de Luchtdoel met twee sergeants, die in een auto te Dur gerdam arriveerden, persoonlijk arres teerde, toen zij weer wilden vertrekken. Hun gedragingen hadden zijn aandacht getrokken; de vraag van den kapitein aan een der mariniers: „Met wien bij jullie sta ik nu gelijk in rang" was ver dacht voorgekomen De drie mannen van de Iandmachï •werden ontwapend en gevolgd door eenige mariniers met-de karabijn in aanslag loopende weggevoerd. Enke le uren later keerde het gezelschap weer in het dorp terug. Een onder- zoek had uitgewezen, dat het drie tal inderdaad tot de Nederlandsche landmacht behoorde, hetgeen oor spronkelijk in twijfel getrokken was. Intusschen was het bij deze arrestaties niet gebleven. De kapitein stelde ook den schrijver en den chauffeur van kolonel Rost van Tonningen onder bewaking, op grond van wantrouwen over hun daden en optreden. Aan deze handelingen waren ongetwij feld de verraadsgeruchten niet vreemd. Bovendien nam de spanning in het dorp doorloopend toe, nadat „bericht" ontvan gen was over een zeeslag op het IJssel- meer en het op komst zijn van een schip met 1000 Duitsche militairen. Geen schip dat over het Buiten IJ voer, werd meer yertrouwd. Alle vaartuigen werden tot stoppen gedwongen, voordat zij de Oranjesluizen konden bereiken, en door de bemanning van een kanonneerboot onderzocht. Enkele malen werd op sche pen, die niet op het eerste hevel stopten, op dezen Pinkstermorgen, door een bat terij van de bereden veldartillerie, staan de in het Oosteinde van het dorp, ge schoten. Het gedrag van den kapitein bevreemd de de menschen, die hem ontmoetten, zeer. De man wantrouwde, naar het scheen, een ieder. Zelfs degene, die op uitnoodiging van den luitenant den bur gers had verzocht voor een warm anaal voor de mariniers te willen zorgen, kreeg de vreemdste vragen over zijn po litieke gezindheid te beantwoorden en ten slotte de mededeeling: Er komt eten uit de stadGezien de autoritaire po sitie van den waarnemend commandant viel er echter niets te doen voor hen, die deze vreemde houding bemerkten. In de middaguren speelde zich het vreeselijke drama af na de terug komst van kolonel Rost van Tonnin gen. Nauwelijks was deze in de ka mer teruggekeerd, waar de kapiteift zich bevond, of een schot weerklonk, dat door meer schoten gevolgd werd. Vódr het gebouw was de brandweer ploeg van den Luchtbeschermingsdienst juist bezig met het beproeven van de baby-spuit. Twintig Durgerdammers wa ren daarbij aanwezig, die na de eerste schoten onder vuur genomen werden. De kogels schoten hen om de ooren. Dat slechts twee hunner, n.l. N. G. Tuin en D. Swartsenburg in den arm gewond werden, was een groot wonder. Intusschen dreigde voor hen een nieuw gevaar. De mariniers, nabij de school staande, meenden dat. op hun kapitein geschoten was vanuit de groep luchtbeschermers. Ook zij wil den daarom het vuur op hen openen. Een Durgerdammer. die in hun na bijheid stond, wist dit echter te voor komen door te roepen: „Niet schie ten. Het zijn allemaal Durgerdam mers!" Eerst toen was hun vrees, dat parachutisten aan den gang waren, verdwenen. Op handen en voeten kroop de kapi tein, na uit het Diaconiegebouw te zijn gevlucht, het Kerkpad op naar den dijk, waar de mariniers den weg ontruimd en de tallooze burgers, die zich op straat be vonden, naar huis gezonden hadden. Een jonge luitenant trad resoluut op en arresteerde den kapitein hier. terwijl deze bezig was opnieuw zijn revolver te laden. Hij ontwapende hem vóór da w» ning van den heer F. F. Sullot, Wat zich binnen de muren van het Diaconiegebouw had afgespeeld bleek den mariniers, die hier een onderzoek instelden. Kolonel Rost van Tonningen lag bewusteloos op dén grond met een schotwonde in het hoofd. In den gang vonden zij het ontzielde lichaam van den heer H. Westerneng Gz., wien een kogel door de borst gegaan was. De koster K. Groot had nog kans gezien om uit de gang, waar een kogel hem getrof fen had, naar zijn woning terug te kruipen. Even later overleed hij hier in de armen van zijn vrouw, die hij nog had kunnen toevoegen: „Nou ben ik ook nog geraakt". De doktoren Bokslag, Sieswerda en de Koning verschenen ter plaatse, die den dood constateerden van K. Groot en H, Westerneng. Kolonel Rost van Tonnin gen leefde nog, doch bleek zwaar ge wond. Hij heeft echter, zooals men weet, het leven mogen behouden. Nader kwam vast te staan dat de scho ten de burgers Groot en Westerneng niet rechtstreeks getroffen hadden. Op het eerste schot, dat den kolonel trof, kwam Westerneng uit. de kosterskamer toeloo- pen en op het. gehoor van voetstappen moet de kapitein geschoten hebben te gen den gangmuur, vanwaar de kogel te rugketste in het. lichaam van Wester neng. Op dezelfde wijze kan men slechts reconstrueeren hoe Groot getroffen werd, die later de gang inkwam. De kapitein werd na zijn arrestatie weggevoerd en is tharfe nog gedetineerd in een strafgevangenis. Bij de behande ling voor den Zeekrijgsraad zal kunnen blijken wat mogelijk de aanleiding tot dit droevig gebeuren is geweest. ZOOALS gemeld in ons avondblad van gisteren is bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken bepaald, dat de op het oogenblik geldige gewone postze gels met 'een waarde van 5 cent en hooger door nieuwe zegels zullen worden vervan gen, waarop alleen de waar de-aanduiding zal voorkomen. De uitvoeringsbeschikkin gen zullen door den directeur-generaal der posterijen worden uitgevaardigd. Hierbij kan nog worden opgemerkt dat in alle door de Duitsche troepen bezette gebieden, overal de daar tot dusver gel dende postzegel ongeldig is verklaard en in plaats daarvan zegels zijn ingevoerd met het opschrift „bezet gebied". Wanneer thans in Nederland een nieuwe postzegelserie wordt ingevoerd, dan wordt hiermede uitdrukkelijk een verschil ge maakt tusschen Nederland en de overige bezette gebieden. Voorrechten voor gebruiker# van generator-auto's Voldoende brandstof aanwezig 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. De de- partementen van waterstaat en van handel, nijverheid en scheepvaart wij zen in verband met de inkrimping van de benzinetoewijzingen, waarmede nu en in de naaste toekomst, rekening ge houden zal worden, op de mogelijkhe den, welke gasgeneratoren voor het weg vervoer bieden. Belanghebbenden wordt aangeraden zich voor het verkrijgen van een vfergunning voor het gebruik van deze apparaten te wenden tot den rijks inspecteur van het verkeer in het be trokken district. Teneinde het generatorengebruik te be vorderen, zal zooveel mogelijk aan genera torwagens bij het verleenen van banden vergunningen voorrang verleend worden, terwijl bovendien de belastingverhooging bij gebruik van andere motorbrandstof dan benzine, b opgeheven. Wat de brand stof voor generatoren betreft, wordt er met nadruk op gewezen, dat de gebruikers te dien aanzien gerust kunnen zijn. Het aan tal te verleenen vergunningen wordt in overeenstemming gehouden met de aan wezige brandstof, zoodat redelijkerwijze aangenomen mag worden, dat voor iederen generator, waarvoor vergunning is ver leend, voldoende brandstof beschikbaar zal zijn. DE ONTBINDING VAN HET NEDER- LANDSCH ARBEIDSFRONT De derde alinea van het bericht om trent de ontbinding van het Ned. Ar beidsfront beginnende met. „Door de wij ziging" dient als volgt te worden gele zen: „Door de wijziging van de voorschrif- en van den Rijksdienst voor de Werkloos heidsverzekering kunnen ook de leden van het N.A.F., die werkloos zijn, direct als lid in het N.V.V.-verband worden op genomen".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6