Wat doet het station voor maalderij en bakkerij 1 Verrtwut/i Noorderlicht in Zeeuwsch- Vlaan/deren waargenomen Geregelde controle DE S.S. DER N.S.B. „DE VOLKSCHE HONDERDJARIGE INDENHAAG Het kinderbijslag fonds Valsche munters staan terecht Bedoeling van het orde commando DE REGELING VAN HET DEVIEZEN- VERKEER •e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 VOORLICHTING AAN DE BAKKERS WERELD i 1'7 EELZIJD1G. is zonder eenigen twijfel het werk, dat in de gebouwen aan de Bin nenhaven te Wageningen, waarin gevestigd het station voor maalderij en bak kerij. wordt verricht. Want niet alleen zetelt hier een voorlichtingsdienst, waar heel de Nederlandsche bakkerswereld terecht kan met haar klachten over technische moei lijkheden in het bedrijf, waar eiken dag tallooze monsters wittebrood, bruiribrood, roggebrood, beschuit, bloem enz. scheikundig worden onderzocht maar bovendien vindt men er een opleidingsschool voor aanstaande bakkers, voor toekomstige bak- kerijleeraren, en... een molenaarsschool, de eenige in Nederland! Het was de directeur van het station, dr. J. van der Lee, die onzen verslaggever als bij uitstek deskundige gids diende bij een rondgang door de verschillende lokali teiten langs de laboratoria met haar ontelbare reageerbuizen, retorten, dikbuikige flesschen langs de bakkerij-ovens, waar juist de vermaarde fijgerbroodjes gereed stonden om ingeschoven te worden, door rustige klasselokalen, en ten slotte door de rumoerige, van zwaar gedreun vervulde maalderij, waar de toekomstige molenaars leeren omgaan met allerlei soort machinerieën, die in hun interessant bedrijf te pas kunnen komen. „Het is nu ruim dertig Jaar geleden zoo vertelde ons dr. van der Lee dat de vereeniging „station voor maalderij en bakkerij" werd gesticht. Gelijk alle groote bedrijven hun eigen laboratorium hebben, waar voortdurend proeven worden geno men, en de eindproducten scheikundig worden onderzocht, zoo deed zich ook in de Nederlandsche bakkerswereld de be hoefte voelen aan een centraal instituut, waar de aangesloten bakkers tegen een billijk tarief inlichtingen zouden kunnen verkrijgen. Zoo ontstond, met medewerking van het Rijk, ons Wageningsche station, dat weldra algemeens bekendheid ver wierf. Met opzet is het lidmaatschap der vereeniging zeer laag gehou den, terwijl bi] kleine moeilijkhe den gratis advies wordt gegeven. Onze voorlichting is van tweeërlei aard. In de eerste plaats zijn er meer dan 200 bedrijven (bakkerijen, maal derijen. brood-, meel-, gist- en mellc- poederfabriekenj die onder 'onze geregelde contróle staan. Die bedrij ven worden zoo eens in de zes we ken door een on zer controleurs be zocht, die monsters meeneemt, en deze worden dan in ons laboratorium on derzocht. Vooral voor de broodbak kers, wier product op grond van de bepalingen van de warenwet aan tal looze eischen is onderworpen, be- teekent een derge lijke contróle op 't gehalte aan droge stof. asch, melkvet,- een belangrijke steun bij de ontwikkeling van hun be drijf. Daarnaast geven wij ook advies bij m- cidenteele moeilijkheden, of wij onder zoeken op verzoek een der nieuwe pro ducten, waarmee de bakkerijen de laat ste jaren werkelijk worden bestookt. Op die manier komen wij nog wel eens knoeierijen op bet spoor, en slagen wij er in, do bakkers te beschermen tegen een product, dat hun geen enkel voor deel, integendeel, slechts verlies zou brengen. Zoo komt het ook voor, dat wij aan bakkers, die bij ons hun brood doen onderzoeken op het gewicht aan droge stof, kunnen mededeelen, dat. zij hun brood veel te zwaar hadden afgewogen Op die manier kunnen de kosten van onderzoek door de betrokkenen in kor ten tijd ruimschoots worden terugver diend." „Zijn in uw station ook de proeven ge nomen met het brood in zijn samenstel ling zooals wij dat thans kennen?" „Inderdaad, wij hebben in Wage ningen den laatsten tijd veel werk verricht in opdracht van de regee ring. Uit de organisaties op bak- kersgebied is een contactcommissie gevormd, waarmee de overheid overleg pleegt, en zoo werd aan ons station ongedragen, bakproeven te nemen, en aldus proefondervinde lijk te komen tot een product, dat aan de strengste eischen voldoet. Zooals men weet, bevat ons brood thans meer zemelbestanddeelen, en daarnaast een belangrijke hoeveel heid rogge. De samenstelling van de bloem is als volgt: 25 pet. rogge en 75 pet. tarwe; bij dit mengsel komt dan nog 5 pet. aardappelmeel. Het komt er op neer. dat men thans meer uit de korrel haalt dan vroe gen en deze iets hoogere uitmaling komt aan de voedingswaarde ten goede. Er zijn met het nieuwe mengsel op rrij groote schaal bakproeven genomen, en elke week hebben wij in de vakbla den onze hevindingpn gepubliceerd. Wij kretrert wel den indruk, dat de vak- mensëhen daarmee hun voordeel heb-, hen gedaan, en ook. dat het publiek in het algemeen tevreden is over de sa menstelling van het brood. Veel klach Twee leerlingen van de molenaars vakschool krijgen practisch onderwijs aan een windmolenmodel, geplaatst in den tuin van het station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. (Utrechtsch Fotobureau) tot het doen bouwen van een nieuwen oven, dan vindt men den laatsten tijd veel vuldig in het contract de volgende bepa ling: „In geval van technische geschillen over den oven wordt bindend advies van het station voor maalderij en bakkerij aan gevraagd. Bij voorbaat onderwerpen ver- kooper en kooper zich aan de uitspraak van het station." Tot zoover wat betreft de voorlich tingsdienst. In een tweede artikel zullen wij iets meer vertellen over het. onder wijs, dat te Wageningen gegeven wordt aan toekomstige bakkers en molenaars. ten hebben ons ten minste niet bereikt." Enkele cijfers, die de heer van der Lee ons verstrekte, geven wel een dui delijk beeld van het omvangrijke werk, dat op het. gebied van de voorlichting te Wageningen wordt verricht. Het aan tal monsters, dat door de controleurs getrokken wordt bij de aangesloten be drijven, schommelt, jaarlijks om de tien duizend. Daar komen dan nog bij de monsters, die voor onderzoek tegen be taling worden ingezonden, wier aantal ligt tusschen de 1500 en 2000. Al deze monsters betreffen wittebrood, bruin- brood, roggebrood, beschuit, ongebuild meel, bloem, melkpoeder, gist, boterge bak, honig, moutextract,, hescbuitg_elei en granen. Gemiddeld worden per jaar 30.000 scheikundige bepalingen uitge voerd! Nog op ander terrein is het station werkzaam. Wanneer een bakker overgaat rj Zooals men weet, heeft de dood van den W. A.-man Peter Ton den leider van de N. S. B. aanleiding gegeven om de stichting van een Nederlandsche S.S. te proclameeren. Velen hebben zich af gevraagd, wat met deze letters in het XedeHandsch werd bedoeld. Daarop ant woordt nu „Volk en Vaderland" als volgt: „De naam SS, oorspronkelijk ontstaan als afkorting van Schutz-Staffel gedu rende de strijdperiode in Duitschland, wordt, door bijkans niemand meer (ook niet. in Duitschland) als afkorting be schouwd. De SS is een begrip op zich zelf geworden, zoowel voor de voor- als tegenstanders der nationaal-socialisti- sche wereldbeschouwing; zij is vleesch en bloed geworden nationaal-socialisme. De dubbele, rune, welke de SS in Duitschland voert en welke ook in ge schriften en krantenartikelen reeds wordt gebruikt in plaats van de twee letters SS. is voorbeeld van het ont staan van een nieuw zintceken in dezen tijd, kenmerkend voor de eeuwige dyna mische ontwikkeling der noordsche we reld. Het zinteeken is daarmede geworden een algemeen bezit der Germaansche vol ken en niet gebonden aan den staat Duitschland. Zij houden voor rasbewus- te mannen en vrouwen al dezer volken alles in, wat. zij plegen saam te vatten in de woorden noordsche wereldbe schouwing en levensstijl. Daarom zul len zij. die in deze volkeren de strijders willen zijn voor volkschen eigenaard en rashewustzijn. overal zich als zinteeken voor hun strijd kiezen de SS runen, daarbij in het gemeenschappelijk voeren van deze runen hun innerlijke wezens verbondenheid toonend." In de Bossche veemarkthallen werd dezer dagen de groote jaarlijksche fokveedag gehouden. Vol belangstelling slaan de boeren het keuren van hun beesten gade (Foto Het Zuiden) TERNEUZEN, 27 Sept. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men gisteravond het noorderlicht waargenomen. Aan den helderen sterrenhemel was een ijle zachtrood gekleurde gloed waar te nemen, terwijl zich op den achtergrond daarvan lichtgroene vlekken vertoon den. Hiertusschen schoten verschillende rose gekleurde stralen op. Aanvankelijk meende men, dat op grooten afstand een brand woedde, en de stralen, die opschoten, aan de werking van zoeklichten te moeten toeschrijven, doch het grootsche rustige beeld deed concludeeren, dat men hier met een natuurverschijnsel te doen had. Het K.N.M.I. noteerde een vrij sterke magnetische storing, welke de oorzaak is van noorderlicht. WERKGEMEENSCHAP" OPGERICHT „Bewustwording der wezenseen heid der Germaansche stam men en volkeren thans noodzakelijk" 's-GRAVENHAGE, 27 Sept. Naar men ons mededeelt, is eenigen tijd geleden „De Volksche Werkgemeen schap" opgericht, die thans na eeni ge maanden voorbereidenden arbeid aan haar doel en organisatie meer bekendheid wil geven. Deze werkgemeenschap is van meening, dat slechts dan een volks vernieuwing kan plaats hebben, wanneer dit volk weer eerst den weg weet te vinden naar een sterk en ge zond leven volgens eigen aard en eigen wezen. Tegenover een opvatting, waarin slechts sprake is van staatsburgers, on derscheiden naar hun woonplaats in elf soorten provincialen, stelt „de volksche Averkgemeenschap" het in de natuur ge geven feit vast, dat onpe lage landen bewoond worden door Friezen, Saksen Franken, wier vestigingsffébieden nog immer duidelijk te onderscheiden zijn. Verder acht „De Volksche Werkge meenschap" het onjuist in dezen tijd eerst recht te wijzen op allerlei echte en onechte verschillen tusschen ons en an dere Germaansche stammen en volken. Zij gelooft, dat in dezen tijd meer en grootere behoefte beslaat aan de bewust wording der wezenseenlieid aller Ger maansche stammen en volken. Verder aclit „De Volksche Werkge meenschap" liet niet tot haar taak be- hoorend zich bezig te houden met de toe komstige staatkundige verhoudingen in Europa. Dat is het terrein der practische politiek en dus niet dat der werkgemeen schap. Het hoofdkantoor is gevestigd te 's-Gra venhage. Smidswater 2. Dr. J. Theunisz, te Zwolle, heeft het voorzitterschap op zich genomen. Aan de Averkgemeenschap werken me de: „de Friesche werkgemeenschap", „de Saksische Averkgemeenschap", „de Fran kische werkgemeenschap", welke zich bezig houden met: a. volkskunde; b. geschiedenis van stam en land schap; c. heemkunde; d. volks-(bocren') kunst. Als medewerkende arbeidgemeen- schappen aan haar centrale kent zij: de arbeidsgemeenschap voor volks kunde, de arbeidsgemeenschap voor lan delijke levensvormen; de arbeidsgemeen schap voor geschiedenis van stam en landschap; de arbeidsgemeenschap voor voorgeschiedenis; dc arbeidsgemeen schap voor sibbekunde; de arbeidsge meenschap voor volks-(boeren) kunst; dc arbeidsgemeenschap voor heemkun de; de arbeidsgemeenschap voor volk sche fotografie en film. Dezer dagen zal een eigen orgaan van de werkgemeenschap uitkomen, terwijl verschillende uitgaven in voorbereiding zijn, over het blad zullen binnenkort na der mededeel ingen volgen. •s-GRAVENHAGE, 27 Sept. Maan dag 30 September a.s. hoopt de heer L. van Dorsten te 's-Gravenhage zijn lOOsten verjaardag te beleven. Hij werd 30 September 1840 te Zwolle ge boren. Met het oog op zijn hoogen leeftijd zal de feestdag met een korte receptie gevierd worden. De jubilaris mag zich nog in het bezit van een goe de gezondheid verheugen, leest nog dagelijks de krant en rookt zijn sigaar of zün piipje. Gaarne verhaalt hij van zijn reizen ter zee. Toen zijn echtgenoote nog leefde, mocht hij, zeven jaar geleden, met haar de 70-jarige bruiloft vieren. Hij is nog in het bezit van 5 kinde ren, 13 kleinkinderen en 16 achterklein kinderen. Wordt beheerd door het bestuur der R.V.B. 's-GRAVENHAGE, 27 Sept. De waarnemend secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van sociale zaken heeft in verband met ar tikel (30 der kinderbijslagwet en de ver ordening no. 3/1940 van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied het volgende bepaald. Het rijkskinderbijslagfonds Avordt be heerd door het bestuur der rijksverze keringsbank. De inning van de premiën voor het rijkskinderbijslagfonds geschiedt door de raden van arbeid, met inachtneming van de betreffende Avettelijke bepalin gen. Omtrent de wijze van inning der pre miën kan het bestuur van het rijjiskin- derbijslagfonds, na overleg met de ra den van arbeid nader uitvoeringsvoor- schriftcn vaststellen. De vaststelling en de toekenning van de kinderbijslagen. Avelke ten laste van het rijksdistributiebijslagfonds komen, geschieden door de raden van arbeid. Omtrent de wijze van uitbetaling der kinderbijslagen kan het bestuur van het rijkskinderbijslagfonds, na. overleg met. de raden van arbeid, naderé uit voeringsvoorschriften vaststellen. PENSIOENEN VOOR OORLOGS WEDUWEN Naar aanleiding van vragen voor hoe lang de voorschotten strekken, welke aan oorlogsweduwen op het haar toe te kennen pensioen Avorden gegeven, kan de N. R. Ct. meedeelen, dat deze voor schotten in de plaats zijn getreden van dc kostAvinnersvergoedingen en voor ge lijke termijnen gelden als deze vergoe dingen. De toekenning van dc definitieve'pen sioenen zal niet. lang meer op zich laten wachten. De desbetreffende beschikkin gen liggen gereed en zullen spoedig aan de betrokkenen AA-orden toegezonden. Dan zullen de pensioenen vanaf den dag van het. overlijden van den militair worden uitbetaald. Ondeskundigheid, gebrekkige op zet en onderlinge ruzie lieten de onderneming tijdig mislukken ROTTERDAM, 27 Sept. Voor de Rotterdamsche rechtbank stonden gisteren 3 mannen terecht, die zich hadden schuldig gemaakt aan val sche munterij. De 20-jarige loswerk- man P. V. was in aanraking geko men met twee marktkooplieden, dan 20-jarigen J. P. V. en den 22-jarigen A. C. van K., de laatsten hadden plannen valsche guldens te maken, maar zij kenden de juiste legeering niet. Daartoe riepen zij de hulp van P. V. in, die iets van scheikunde af wist., Gezamenlijk maakten de man nen een aantal guldens. Verdachte P. V. bekende advies te hebben gegeven, maar hij ontkende per tinent het geld te hebben uitgegeven. Nadat eenige getuigen waren gehoord, stond verd. J. P. V. terecht. Deze zeide, dat zijn eenig aandeel in de zaak was geweest dat hij advies had gegeven voor het maken van valsche guldens. Eenige valsche guldens, die hij bij zijn arresta tie in den zak had, had hij van verdach te K. gekregen. Verdachte verklaarder dat hij het valsche geld ook getracht had uit te geven. Dit was echter niet gelukt. De kapper had zijn keuken met gas stel ter beschikking van de valsche mun ters gesteld om proeven te nemen. Toen de mannen werden gearresteerd, had hij op verzoek van verdachte K. materiaal, dat nog overgebleven was, in het watei geworpen. De loodgieter R. had bezoek van ver dachten gekregen en op hun verzoek van enkele metalen een legeering ge maakt. Verd. J. P. V. zeide van deze le geering. dat de kleur niet deugde, om dat het metaal voor valsche guldens was bestemd, Avaarop get." R. geAveigerd had nog iets in dezen te willen doen. Curieuze guldenmetamorfose Verdachte K. ontkende, dat hij degene AAras geweest, die de guldens had ge maakt, hij verklaarde dat hij, toen hij bij verdachte J. P. V. logeerde, plotseling een aantal valsche guldens in den zak had in de plaats van evenzoovele gul- dens(l), zoodat J. P. V. hem dit geld in den zak moet hetoben gestopt. Verdachte bekende wel lood, tin, en bismuth te hebben gekocht. De valsche guldens had verdachte uitgegeven. De zaak was aan het rollen geko men, doordat er ruzie ontstond. K. meende, dat de loodgieter R. zich Avat bismuth had toegeëigend en hij had daarvan de politie in kennis ge steld. De officier, mr. Meischke, requisitoir nemend, zeide, dat verdachte P. V. meer als medeplichtige dan als uitlokker moet worden gezien. Zijn jeugdigen leeftijd in aanmerking nemend, eischtc spr. een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den met aftrek. Verdachte J. P. V. is meer schuldig dan de vorige verd. Tegen hem eischte spr. twee jaar gevangenisstraf. De vierde verdachte K. blijft steeds ontkennen, maar uit de getuigenvertoo- ren is het ten laste gelegde voldoende bewezen. Spr. eischte een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden. Mr. Lourens, mr. Bakker en mr. van der Linden pleitten clementie. Uitspra ken 10 October. DE DIEFSTAL VAN DISTRIBUTIE BONNEN AMSTERDAM, 26 Sept. De recher che van het bureau Adelaarsweg, onder Heling van commissaris M. O. F. van der I-Ieul, zet met groote kracht het onder zoek inzake den diefstal van distributie bonnen uit het kantoor Laanwcg voort. In den loop van den dag zijn opnieuw twee mannen gearresteerd, waardoor het totale aantal arrestanten tot elf is gestegen., Acht van hen zijn reeds voor den Officier van Justitie geleid, terwijl de negende morgen naar de Prinsen gracht zal Avorden gebracht. De beide arrestanten van vandaag hebben het grootste deel van de bonnen - ongeveer tweederde van den buit van den rijAvielhandelaar K. bij Avien een deel van bet. gestolen goed is aange troffen opgekocht. Zij betaalden hier voor de som van 1700 gulden. Het twee tal is voorloopig in verzekerde beAvaring gesteld. Pazenca f' AA A C C A havik4i MAdwA Tel.4523 der Nederlandsche Unie Kapitein ter Zee van Hengel tot leider benoemd Omtrent de bedoelingen van de voor genomen instelling van een orde-com mando door de Nederlandsche Unie schijnt eenig misverstand te zijn ont staan. Daarom deelt het jongste num mer van „De Unie", het orgaan A;an deze beAveging hierover het volgende mede: Het zal tot de taak van het orde-com mando behooren de rust op de vergade ringen te handhaven en op straat onze colporteurs te beveiligen. De feiten hebben uitgewezen, dat zulks noodzake lijk is. In de eerste Plaats echter is het de opzet in de Nedcrlandsch Unie een keurcorps te vormen. Bij de vorming zal alle aandacht- worden besteed, zoowel aan de lichamelijke als aan de geeste lijke opvoeding, opdat in korten tijd De Nederlandsche Unie beschikken zal over een uitgelezen schare jongeman nen, sterk en geestdriftig, altijd en overal bereid op de bres te staan voor de zaak van De Nederlandsche Unie, dat, is de zaak van ons volk. De naam is vastgesteld als: orde-com mando. De leidinsr zal berusten bij den oud-marine-officier kapitein ter zee Van Hengel. 's-GRAVENHAGE, 26 Sept. De he den verschenen verordening 153 regelt ter uitvoering van de deviezenverorde- ning 1940 de toepassing van de devie- zenbepalingen op het kleine grensver keer tuschen Duitschland en het bezette Nederlandsche gebied. Zij sluit aan op de reeds uitgevaardigde verordening op het. grensverkeer met België. Grensbewoners, bewoners van de grensgebieden, kunnen voortaan zonder toestemming van het deviezeninstituut bij iedere, grensoverschrijding binnen- landsche betaalmiddelen tot ten hoogste vijf gulden, ten hoogste echter twintig gulden per maand uitvoeren of invoe ren. Bovendien mogen personen, die in het naburige grensgebied geregeld werkzaam zijn, 'een arbeidsloon jn zijn geheel op grond van loonverklaringen hunner werkgevers in en uitvoeren. Ook bepaalde roerende zaken, zooals voor werpen voor persoonlijk gebruik e.d. kunnen zonder meer in- en uitgevoerd Avorden, Verordening 154 is eveneens een uit- voeringsverordéning op de deviezen ver ordening 1940 en heeft betrekking op het reizigersverkeer. Teneinde de hoog te der bedragen, die in het reizigersver keer. zonder toestemming van het de- viezeninstiuut in- en uitgevoerd mogen worden, zoooveel mogelijk bewegelijk te houden, bevat deze verordening in het algemeen geen bepaalde maximum grenzen maar machtigt zij het deviezen- instituut tot vaststelling van deze gren zen. Opmerking verdient, dat voor reizen naar Duitschland geen maximumgren zen gelden voor het medenemen van re- gistermarkreischeques. Bij terugkeer in Nederland mag dé reiziger slechts die bedragen in binnen- landsche betaalmiddelen Aveder invoe ren, die hij bij het vertrek overeen komstig de voorschriften heeft aangege ven. Buitenlandsche betaalmiddelen moeten door den reiziger, die in Neder land terugkeert, binnen drie dagen na zijn terugkeer aan de Nederlandsche Bank worden aangeboden. CLEARING Koersen voor stortingen op 27 Septem ber tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36. Bclga's 30.14, Zwitsersche francs 42-.77. Lires 9.87. Deensche kronen 36.40. Noorsche kronen 42.80. ZAveedsche kronen 44.85. Tsjechische kronen (oude schulden)! 6.42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden1)1 7.54. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (niéuwe schulden) 4.23. Turksche ponden 1.45%,. BELEEDIGING VAN DEN HEER VLEKKE HAARLEM, 27 Sept. Veertien dagen geleden stond voor de rechtbank terecht re rechercheur S., verdacht van beleedi- ging van den heer G. F. Vlekke. Op 11 Mei j.l. werden de heer Vlekke en een Duitscher door den verdachte en diens collega per auto naar Hoorn over gebracht. Tijdens een gesprek zou de re chercheur den heer Vlekke een landver rader hebben genoemd. De rechtbank veroordeelde den rechercheur thans con form den eisch tot 25 gulden boete, sub sidiair tien dagen hechtenis. ZEILSLOEP VERGAAN OP HET IJSELMEER? HARDERWIJK, 27 Sept. De Har- dervvijker politie heeft een onderzoek ingesteld naar een kleine zeilsloep, die. tAvee officieren van den Opbouwdienat op 14 September j.l. hadden gehuurd A-oor een tochtje op he!. IJselmeer. Se dertdien heeft men niets meer van ben vernomen'. Daar het op dezen dag nogal tamelijk onstuimig Aveer was, vt^~" men, dat hun een ongeluk la oc; komen. („Tel.")

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8