1 VERZOEK FILMS voor deze week: Oud-Amersfoort (354) Tentoonstelling van schilderijen VEILING BEGINT EERDER Eigen haard is goud waard HELPT DE VOGELS DOOR DEN WINTER HET TURFSCHIP VANSPAKENBURQ! „iet te SU*"' SUPINATOR Qrand-Théatre J City-Theater ROODE STER li 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAG3LAD ZATERDAG 2S SEPTEMBER 1840 In den Kunsthandel Veenendaal IN kunsthandel Veenendaal op den Hof exposeeren gedurende cle eerst komende veertien dagen enkele schil ders, wier werk een uiteenloopend ka rakter draagt. Om te beginnen noemen we Jos. Lus- senburg. Hjj schildert forsch en met zwier, tegelijkertijd valt een zekere teerheid in zijn werk niet te loochenen. In ieder geval is de wijze, waarop hij oude havenstadjes en schepen schildert zeer bekoorlijk. We noemen zijn werk „Hoorn", dat goed geobserveerd is en een manlijk "karakter draagt. Opgemerkt mag wel worden, dat men bij een ten toonstelling in een kunsthandel bijna altijd te maken heeft met twee elemen ten namelijk kunst èn handel. Het werk moet dus „verkoopbaar" zijn en dit kan. van Lussenburg zeker gezegd worden. Het doet intusschen deugd, te kunnen constateeren, dat hij om dit doel te bereiken niet zijn toevlucht neemt tot weeke sentimentaliteit. Zijn werk is pittig. Xeno Münninghoff Iheeft ontegenzeg gelijk een teer palet, sommigen zullen het wat „zoet" vinden. Een enkel werk, dat hij hier exposeert, neigt daar ook inderdaad naar, maar over het alge meen heeft hij een zeer gevoelige kleu- renkeuze. Ordinair i6 hij nimmer en het kleine schilderij „Zomer" laat ons zien, waartoe deze schilder in staat is. W. Alings toont zich een schilder, die nog veel experimenteert en wiens werk een wisselvallig karakter draagt. Hij heeft ontegenzeggelijk een zekere vlotheid, maar moet op zijn hoede zijn voor „het groote gebaar". Op de door- werktheid komt het aan! Zijn „tuinge- zicht" laat eenigszins zien, waartoe hij het bij serieuze studie kan bren gen. Jan Schonk zal bij een deel van het publiek goed in den smaak vallen. Een enkele maal is zijn werk wat plaatjesachtig. Zijn stilleven met vet- plant is studieus, bezonnen en rustig. Het laat hem van zijn beste zijde zien. VT AAR wij vernemen, zal de Fruit- en Groenten veiling „Amersfoort en Omstreken" met ingang van 7 October a.s. anderhalf uur eerder aanvangen. Dit staat in verband met de vroeger in vallende duisternis. Tevens moeten de kweekers er zorg voor dragen, dat hun inzendingen eerder gelost worden dan vroeger. Het wordt winter en straks verzetten we de klok.dan valt de duisternis nog eerder in. De donkerte zal over de stad liggen en wie buiten wandelt, zat geeit streepje licht meer zien. Maar in onze binnenkamers zal het licht blijven heerschen, zoolang we dat willen. Het zal een intiem schijnsel zijn, dat zich alleen ophoudt binnen de eigen wanden van ons huis. Een licht, dat niet natr buiten treedt, alleen ons toe behoort en een kleine wereld van klaar te schept, afgescheiden van het duister buiten. Zoo ooit, dan zal nu het huiselijk leven zich doen kennen als een apart bestaan, met eigen afgezonderde sfeer en een eigen gezelligheid. .Buiten is het duister, maar binnen kan men er zoo veel van maken als men wil".... zoo ving een brief aan. die een lezer ons schreef. Een lezer, die zijn huis een speciaal „verduisterings-interieur" had aangemeten en 'het dus bij woorden alleen niet heeft gelaten We werden uitgenoodigd om eens te komen kijken. We zijn op bezoek geweest >n hebber, het ei van Columbus (het zooveeïstc') gezien: Onze gastheer had een extra-rol behang ingeslagen, in het dessin van zijn muurbekleding.daar werden de versierende partijen uit. geknipt en deze heeft hij toen met goeden smaak op 't inktzwarte papier voor d^ vensters ge plakt... En het deed 't goïl' Voor knutselaars, die nu lange winter avonden voor zich hebben, lijkt het ons een aardig idee om na te volgen: Eigen haard ie goud waard OVERTREDING ARBEIDSWET Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen een slager wegens over treding van de arbeidswet. RECLASSEERINGSCOLLECTE De Reclasseeringscollecte ten bate van alle gezindten zal hier gehouden worden op Zaterdag 12 October a.s. Voetgangers, bij t oversteken naar links en dan naar rechts gekeken Vereeniging voor Veilig Verkeer Verzamelt onkruiden Het Federatief Comité voor Vogelbe scherming in Nederland (COVAVO) verzoekt ons opname van het volgende: Wij zullen in den a.s. winter niet over de gewone zaden voor vogelvoede- ring kunnen beschikken. Daarom is het raadzaam, onkruiden te verzamelen, welke door vinkachtige en sommige an dere vogels met graagte worden gege ten. In aanmerking komen o.a. zaden van: distels (wanneer de bloemhoofdjes plui zig worden); brandnetels (wanneer de zaadtoppen bruin worden); weegbree (de aren plukken); grassen (voor zoover nog aanwezig); melde-soorten (Atriplex), overal op bouw- en tuingrond en op braaklig gend terrein te vinden; ganzevoet-soorten (Chenopodium), als- voren. Tot dit geslacht behooren o.a. ook bieten, spinazie en het loogkruid. Beukenoten zijn eind September rijp. Goed droog bewaren, daar ze anders schimmelen. De boomen dragen dit jaar zeer overvloedig. Eikels kunnen we bewaren voor de eenden. Lijsterbessen (Augustus) en vlierbes- sen (Sept.-Oct.) bewaren we in trossen op een koele plaats, liefst in een kelder. Spreeuwen en lijsters, die ze nu nietnoo- dig hebben, zullen ons er straks dank baar voor zijn. De bessen van meidoorn, hulst, duin doorn, Geldersche roos, enz., laten we waar ze groeien, evenals de zaden van berken, elzen en dennen. Wie zonnebloemen in zijn tuin heeft, verzamelt natuurlijk zorgvuldig het waardevolle zaad. En indien pinda's nog te krijgen zijn, zal men goed doen een paar pond te reserveeren voor de meezen, boomklevers en bonte spechten. Ten slotte nog deze raad: Wees zui nig met uw voorraad, en voeder niet wanneer dit niet bepaald noodig is. Dus alleen bij vorst, sneeuw, ijzel of aan houdenden regen. Ook de laatste is een ernstige handicap voor de kleine vogels. BURGERLIJKE STAND Geboren: Aleida Antonia Helena, d. van Peter Antonius Ermerins en Antonia Al\jda Smink; Hendrik Philippus Aalbert, 2. van Aalbert Pos en Maria "Wjjnia; Dirk. z. van Berend Florijn en Margrietha van Karsber- gen. Overleden: Cornelia Pothoven, oud 79 jaar, -weduwe van Jacob van IJken. OOOOOOOOOOOOO^OOOOOOOOOOOOO Hactv niet op Uw- O off en. laai ie riu onderhoeken en pa 7nei kei vecepï. JiaccVt OPTICIEN TUSSEN SPECIAALZAAK LANGESTRAAT 56 - TEL. 6584 Op werkdagen tot 8 uur - op O Zaterdag tot 10 uur geopend. O OOOOOOOOÓOOOOOOOOOOOOOOOOOO In Spakenburg heerschte groote vreugde, toen een schip met turf in de haven aankwam en per hoofd honderd stuks verstrekt konden worden (Foto Pax-Holland) dat die chique schoentjes inwendig steungevende bandages hebben. Alleenverkoop JOH. BOTTINGA Langestraat 28 door Pedicuren Specialist 90 ct., per abt. 75 ct. A ES één het thans wel moeilijk heeft, Dan is 't de middenstander: Bij hem loopt „zaak" en „klant" en „bon" Voortdurend naast elkander. Hij meet z'n kleinen voorraad af Om ieder w at te Reven F.n hij verdéélt dat voorraadje Zóó wordt de zaak gedreven. De winkelier van dezen tijd Heeft distributie-zorgen. Vandadg mist hij den kijk nog op De voorschriften van mórgen Maar elkeen geeft-ie graag z'n deel, Niet méér. doch ook niet minder Welnu: bezorgt dien winkelier Dan ook geen aankoop-hinder Verlangt niet vim den goeien man D' onmogelijkste zaken. Uitzonderingen mag hij niet En kan hü ook niet maken. De distributie geeft, hem al Genoeg administratie, Hij houdt z'n klanten in de zaak G'lijkmatig „in de gratie"... Hij deelt zoolang hij deelen kan Van wat hij heeft te deelen Ik móge hem voor méér begrip Hier bij U aanbevelen! PHILIA (Nadruk verboden) r~ V._ Wiener Geschichten TT7BENEN i6 niet alleen de stad van de wals, de Donau en de blonde lokken, het is ook de stad van de koffiehuizen. Daar gaat de Weener heen om zijn krant te lezen, am de laatste nieuwtjes te verne men, om er eens gezellig kwaad te spreken en ook om er zijn zaken af te wikkelen. Er zijn Weensche be drijven, die groot werden door de transacties, in koffiehuizen afgeslo ten. In de stamcafé'e' van Weenen bloeit natuurlijk de liefde welig. De historie van zoo'n liefde wordt ons in „Wiener Geschichten", de film, die deze week in Grand Theatre draait, geschilderd. Zij 6poelt zich af in café „Fensterguc- ker" en de verliefde hoofdpersonen zijn de eigenaresse, Christine Lechner, en de oberkellner Ferdinand. Het it- te allen tijde een netelige po sitie, wanneer, een eenvoudige kellner het 'hart zijner chef moet bekoren. Tóch gaat dit wel, want Ferdinand is niet de eerste de beste. Hij is de vertegenwoor diger van alle Weensche deugden van alle Weensche obelkellners tezamen. En dit zegt heel wat, want in de 6 tad van Strauss zijn de obers- geniaal. Om kort te gaan: de bekoorlijke Christine is niet ongevoelig voor dezen Ferdinand, die het ver zal brengen. Maar eerst moet. Ferdinand door het dal van liefdessmarten. Hieraan is zijn nichtje, die de lang niet onaardigen naam van Mizzi draagt, zonder het te weten de hoofdschuldige. Er wordt na melijk gemompeld, dat Ferdinand met haar op al te goeden voet staat. Nu is het waar, dat zij hem in zijn vrije uren Fred mag noemen, maar overigens is hun verhouding alleen maar vaderlijk en doch terlij k. Christine ergert zich daar buitenspo rig aan, waarmee zij aan ieder haar ge heimste gevoelens openbaart, behalve juist aan Ferdinand en zichzelve, want zoo wil het de liefde, dewelke mysterie is en blijven zal tot in lengte van dagen. Gelukkig is er nog een andere ober in het' spel, die den trouwhartigen naam Josef draagt met eere. Hij weet. op z'n eentje heel geraffineerd te intrigeeren en dat is echt iets voor een Weenschen ober. En natuurlijk heeft hij succes, zij het ook wanneer alles verloren lijkt en Ferdinand, die een eigen koffiehuis vlak naast het bedrijf van Christine betrok ken heeft, zich als concurrent, van z'n gevaarlijkste zijde heeft leeren kennen. Zoo heeft de film tot slot een leerza me tendenz. Want zij leert niets meer en niets- minder dan de eeuwenoude waarheid van de liefde, die alle, alie wonden heelt. Ziedaar den inhoud. Men zou er een short story op kunnen schrijven, men kan er ook een amusante en zeer onder houdende film van maken. Geza von Bol vary, de man die reeds zoo veel goe de amusementsfilms regisseerde, heeft het laatste gedaan. Hem stonden zeer goede krachten ter zijde. Hans Moser, die de rol van Josef 6peelt, willen we in de eerste plaats noemen. Hij heeft een eigen 6tijl van humor, met zijn sombere stem en z'n stuntelige bewegingen. ZooaHs- hij een „ier zijde" kan plaatsen, een Qied zingen of een telefoongesprek voeren, ken nie mand anders het. Men zou bijna mogen zeggen: het is Hari6 Moser's film, ware het niet, dat Marte Harell al6 Christine en Paul Hörbiger als Ferdinand een spel te zien geven, dat eveneens in alle opzichten af is. Uit Stads Resolutie boeken 1773 (130) ARMOE TJ IER werd reeds gespro- 11 ken over de grote terug gang in zaken in die jaren en de heersende armoede. De Diaconie was ten einde raad en verzocht aan de Magistraat om duizend gld. van haar be zit los te maken in deze grote nood. Het aantal bedeelden was met een kwart gestegen en geld was er niet. De van ouds gewone bedeling tegen de winter van linnen en wol len goed molest achterwege blijven. Kon men hij aanvang van de winter 1764—65 over meer dan 1400 gld. beschik ken. thans had men de koude tijd moeten ingaan met nog minder dan 200 gld. Dit verbruiken van het ka pitaal scheen de Stederaad echter noodlottig. Men tracht te te helpen met toekenning van het Halvc-Oortjensgeld. een belasting die in de maand Juni stond te verschijnen en 750 gld moest opleveren. De overige 250 gld. zouden ver der op het komende Half- Oortjensgeld worden voorge schoten. Oort kwart. Hier een kwartstuiver. Een halfoortje Ys stuiver een duit of twee penningen. Welk soort belasting hier bedoeld wordt, weten we niet. EN TOCH MEER FINANClcLE DRUK De gelden voor leger en vloot moesten goedgekeurd worden door de Gewesten, elk voor zijn deel, en zó een goedkeuring moest weer eerst in de Stederaden besproken worden, teneinde lastgeving te verstrekken aan de ge committeerden in de Staten. Vlugge afhandeling was dus buitengesloten. 20 September 1773 kwam de aanvrage voor leger- en vlootgcldcn in onze Raad, terwijl de missive daar over van hun Hoog Mogen- den, dc Staten Generaal was verzonden18 April 1771 dus bijkans 2/i jaar tevoren. Onbegrijpelijk uitstel als dc nood dringt. En dat zal toch wel het .geval zijn geweest. De vloot diende versterkt te worden met aanschaffing en toetakeling van 24 schepen, kosten geraamd op f 1.178.508. Voor het leger werden ge vraagd 1368 paarden en 8927 hoofden. Dit laatste zal wel slaan op ruiters. Daarvoor was geraamd f 653.987 voor recruut- of aanritsgelden, dus geld voor aanschaffing en verder f 1.560.654 voor jaarlijks onderhoud. Op het gewest Utrecht zou drukken f 250.000 plus f 38.000 plus jaarlijks f 90.000. Waar dat vandaan te ha len? vroegen de Gecommit teerden der Staten tot de Staat van Oorlog, welke over deze zaken rapporteerden. In de 25 jaren na de laatste troubles (1748) waren de lasten dezelfde gebleven en geen schulden waren afge daan. Het zou bovenal de pro vincie Utrecht treffen, die buiten dc redelijke proportie en boven haar vermogen reeds was bezwaard. Men begreep echter, dat men door de zure appel moest heenhij ten, daarom zou met de Gecommitteerden tot de middelen (inkomsten) en ter came re van Finantien de zaak worden bekeken. NOG EEN TEKEN VAN VERVAL Michiel Hcuveling, beurt schipper op Amsterdam, ging het niet naar den vlceze; hij zag geen kans om zijn beurt- vaart met eigen schip voort te zetten. Een paar jaar ge leden had hij een nieuw schip moeten uithalen (aanschaf fen). Daarvoor was nodig ge weest een aanmerkelijke som te negotiëren (lenen). Daar enboven had hij jaarlijks aan zijn moeder f 75 uit te keren. Thans met het verval der negotie en de vermindering van verzending der koop mansgoederen, waaruit het veer moest bestaan, was het hem niet langer mogelijk ren te en beloofd gedeelte van de hoofdsom (de aflossing) te blijven betalen. Daar kwam nog bij de reparaties om zijn schip in goede toestand te houden. Nu zou hij zich wel van zijn schip op convenabele wijze willen ontdoen. Om dan echter toch te kunnen voort leven zou hem iets moeten zijn toegestaan n.m. in het Veer blijven doordat de verdere veerschippers voor hem mochten varen. Verder ver zocht hij nog met het oog op de jaarlijkse uitkering aan moeder om, zolang deze in leven bleef, onder dat door de anderen te doen varen, ook te comprehenderen de toebaks- v ragt en, die zijlieden op de tour van hem, suppliant, mog- ten komen waar te nemen. Dit artikel is wel in mineur getoonzet. HEUNKS. Het geheime dagboek l^R heerscht een ernstige graad van consternatie in het kleine vorstendom, waarvan Excellentie von Möllcr voor zijn overlijden vele jaren lang minister-president ge weest is. Een ieder vraagt zich af, wie zijn opvolger zal worden en ve len geven zichzelf een kans. Dat is niet het geval bij opperhofmaar schalk von Gillzing, hij is ervan overtuigd, dat hij de ware man op deze plaats zal zijn en dat ook de Vorst de juistheid van deze conclu sie zal inzien. Om narigheid te voorkomen in een romantisch klein vorstendom gebeuren er im mers wel eens dingen, die het licht niet mogen zien neemt hij vast maatregelen tegen vertrouwens mannen van den overleden minis ter-president. Dr. Weber krijgt eer vol ontslag en accepteert dit, het geen een leelijke streep door zijn trouwplannen haalt. Een goedhartige peetoom in Lelden Dacht: „Hoe kan ik mijn neef eens verblijden Ha! Ik heb een idee: Roode Ster breng ik mee! Daar genieten we van met ons beiden r Zeldzaam zacht en A licht in de pijp! CKdr Maar de toekomstige Excellentie be gaat een fout, wanneer hij ook baro nesse von Windegg, die eertijds bij von Möller een intieme rol speelde waar over vele piaatjes de ronde doen, uit het zadel wil lichten. De barones be rust niet, integendeel, zij gaart al haar vrouwelijke listigheid bijeen en schenkt het leven aan een z.g. geheim dagboek van den overledene. Niemand behoeft te weten, dat het pakketje slechts een stukje van een encyclope die bevat. Groot is de opwinding over dit dagboek. Er zijn immers vroeger vreemde dingen gebeurd en wie weet, misschien slaat dat alles er wel in. Hét was dus voor een ieder zaak, om be vriend te blijven met de baronesse, dio de gewichtige papieren kon onthullen, wanneer het haar geriefde. Vooral hof- intrigant nummer één, onze toe komstige Excellentie, beleeft bange da- gen en tracht alles weer goed te ma ken. Bijna mislukte de toeleg, toen bij een inbraak bleek, dat het pakket waardelooze papieren bevatte, maar Hofrat Buxhaum heeft in absolute on wetendheid een helder moment en daar profiteert de barones onmiddellijk van. Ook dr. Weber wordt in eere her steld. Intussdhen komt de heele hofhouding bij de barones en dr. Weber te biecfit. Dit tweetal weet dus nu alles en vindt het nu ook den juisten tijd, om gena diglijk het dagboek (alias de „Memoi res van Casanova") voor aller oogen in het vuur te werpen. Dr. Weber gaat trouwen, de barones is hetzelfde van plan met, een ouden jeugdvriend en de intrigeerendje Oppenhofmaarschalk ver dwijnt van het tooneel. Op een weak van den Vorst trekt hij zich op zijn landgoed, dat hem eens geschonken werd, terug. Van die schenking weet. niemand, iete af, wel echter het. dagboek van dên Vorst! Een film. welke zich afspeelt in een oud en vertrouwd millieu, zonder ech ter het romantische op den voorgrond te willen plaatsen. In alle opzichten heeft de regisseur, Hans Zerlett, het. ge geven afhankelijk gemaakt van de uit werking van het gerucht. En wij mo gen gerust zeggen, dat hij met deze spe culatie wonderwel geslaagd is. Koste lijk is het geïntrigeer aan het hof en raak zijn veelal de typeeringen van de daarbij betrokken personen. De ba ronesse is allen te slim af, terwijl zij juist de grootste intrigante is. Dat wa pen hanteert zij meesterlijk. Hilde Hil- debrand heeft daarin de steun van Wolfgang Liebeneiner, die echter het geraffineerde van haar spel mi6t Ko misch en tegelijk karakteristiek is de figuur van Hofrat Buxbaum), die de domme August speelt en daarbij voort durend in het vaarwater komt van Wal ter Steinbeck, den opperhofmaarschalk, dia tegen de vrouwelijke listen en lagen niet opgewassen blijkt. Rondom dit vieop* tal bewegen zich de hofdames, die beur telings iets weg hebben van schik- en schrikgodinnen. In wezen is do film een kostelijke persiflage van een ouden toestand en bezorgt zij ons anderhalf uur lang zeer genoeglijke ontspanning. SCHILDERIJEN EXPOSITIE W. ALINGS H. J. DE JONG JOS LUSSENBURfc XENO ML.vNiraawr JAN SCHONK Kunsthandel G. G. VEENENOAAL Jr. Paul Hörbiger en Oily Holzmann in de Ufa-film „Wiener Gasehiehten". (brand ThêMrt)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5