Kijkje in de vakschool voor bakkers en molenaars Itmbüb Dm kaalte Het Nederlandsche boek krijgt zijn kans Theorie naast praktijk De bloemenkweekers krijgen steun DE TAAK VAN DEN UITGEVER DE DIEFSTAL DER distributiebonnen opgehelderd Botervermeerderings- middelen De evacuatie van ons Rijksmuseum 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940 GOED WERK VAN HET STATION VOOR MAALDERIJ EN BAKKERIJ II. KORTZICHTIGE patroons redeneeren wel eens: „Als mijn zoon het vak wil leeren, en later van mij de zaak wil overnemen, dan is het voldoende, wanneer ik hem bij mij in het bedrijf neem, dan leert hij alles, wat hij weten moet!" Dit systeem, hoe goed bedoeld wellicht, doet thans vrijwel geen opgeld meer. Wie verder zag dan zijn neus lang was, kwam tot de ontdekking, dat naast de praktijk de theorie staat, welke zeker niet verwaarloosd mag worden, en dat, wie het beste toegerust is, èn met practische èn met theoretische kennis, het sterkst staat in den feilen strijd om het bestaan. De vestigingswet echter gaf den genadestoot aan het vermolmd instituut van „het vak leeren door de praktijk". „Dat er in den lande veel belang stelling bestaat voor de bakkers vakschool, moge blijken uit het feit, dat de Ned. Gist en Spiritus fabriek te Delft bij de viering van haar gouden jubileum aan het Sta tion een kapitaal schonk, waarvan de rente, ten bedrage van f 1000.—, moet dienen, om aan minder be middelde leerlingen steun te ver- leenen. Voorts stelde de vader van een der oud-leerlingen medailles beschikbaar voor die leerlingen, die als nummer één en twee van hun jaar slagen, een zilveren en een bronzen medaille, welke de beelte nis dragen van Dr. J. Roeters van Lennep, den eersten voorzitter der vereeniging. En ten slotte was het wederom een vader van een oud leerling, die enkele jaren geleden, als blijk van erkentelijkheid voor het degelijk vakonderwijs, de school een dubbele heetwateroven ten ge schenke gaf. Uit een en ander blijkt dus wel, dat er alom in den lande groote waardeering bestaat voor het werk van directeur en leeraren van de bakkersvakschool. T\ AAR kan men te Wageningen. in het U station voor maalderij en bakkerij, van meepraten. „De hier gevestigde bak kersvakschool aldus vertelt ons dr. van der Lee is het oudste en zeker ook het bekendste instituut in den lande. Aan vankelijk bleek de animo voor degelijk vakonderwijs niet groot. Maar nu volgens de bepalingen van de vestigingswet elke bakker moet voldoen aan bepaalde eischen van bekwaamheid, staat de zaak heel an ders. Overal in don lande zijn cursussen opgericht om de bakkers te doen beant woorden aan de vestigingseischen; het examen wordt afgenomen door de „stich ting voor vakopleiding en examens in het bakkersbedrijf" welke in het leven is ge roepen door de gezamenlijke patroons en pezellcnorganisalies. Wii in Wageningen zijn weer belast met de opleiding van de ¥akkerijleeraren. die één dag per week hier komen studeeren. Verder hebben wij een inspecteur op het vakonderwijs, die de cursussen in den lande controleert, en rapport daaromtrent uitbrengt aan de stichting." „En de leerlingen van uw eigen bak- karsschorff" „Wanneer die onzen cursus, welke 10^ maand duurt, en die zoowel het practische als het theoretische gedeelte omvat, met goed gevolg hebben vol bracht, worden zij geacht te beantwoor den aan de eischen, die in de vestigings wet zijn gesteld, zoodat zij geen examen vakbekwaamheid en middenstandsexa men meer behoeven te doen. Deze om standigheid is natuurlijk op ons leer- Jingental van geweldig veel invloed ge weest." De bakkersvakschool Vier-en-dertig leerlingen bezoeken dit Jaar de bakkersvakschool te Wagenin gen. In de morgenuren is hoofdzakelijk de praktijk van het vak aan de orde; dan staan zij in hun witte werkkleeding in de mcdelbakkerij, kneeden het deeg, schuiven het brood in den oven, en lee ren er onder toezicht van den lceraar bakker, den heer Braaksma, de praktijk van het vak tot in alle finesses. Maar in de middaguren komen de boeken er aan te pas. Dan is de bakkerskleeding afgelegd en zitten de toekomstige bakkers als scholieren in de bank, of ze staan ach ter hun lessenaars voor het onderwijs in het rechtlijnig teekenen. Wij doen hier een greep uit de vakken, die we kelijks worden gedoceerd: theorie van de bakkerij, natuurkunde,"scheikunde, warenkennis, plant- en dierkunde, voe- dings- en gezondheidsleer, werktuig kunde, lijnteekenen, handteekenen, han- delsrekenen, boekhouden, handelscor respondentie. Wij kunnen ons voorstellen, dat een Cynicus de opmerking plaatst: wat heeft een bakker nu aan lijnteekenen, of aan scheikunde, of aan dierkunde; als hij maar weet, hoe hij het brood moet bereiden, dat is de hoofdzaak! En toch is zulk een redeneering zeer kort zichtig, want vooral in dezen tijd, nu de concurrentiestrijd tot ongekende hoogten wordt opgevoerd, is het nood zakelijk, dat, de toekomstige bakkerspa troon zijn bedrijf binnentreedt, gewa pend met zooveel mogelijk parate ken nis, waardoor hij zijn bedrijf met vaste hand zal kunnen leiden, en het hoofd bieden aan de meest onvoorziene moei lijkheden. Molenaars in opleiding Nog meer pijlen heeft het station voor maalderij en bakkerij op haar boog: in hetzelfde gebouw heeft zij een tweede vakschool gehuisvest, die minder bekendheid geniet, omdat zij een zeer speciaal vak betreft, namelijk dat van molenaar. Een vakschool voor molenaars? Inderdaad. Al geldt dan de vestigingswet nog niet voor het mole naarsbedrijf, en wordt van den zich vestigenden molenaar geen enkel exa men gevorderd, toch zijn er ook op dit gebied genoeg vooruitstrevende lieden die hun zoon niet het vak alléén door de praktijk, maar ook theoretisch, en door ter zake deskundige leeraren, wil len zien bijgebracht. Uit den aard der zaak telt de molcnaarsvakschooi lang niet zooveel leerlingen als de bakkers vakschool; er is zelfs eens een jaar ge weest, dat men bij gebrek aan belang stelling fte school moest sluiten, maar op het oogenblik gaat het weer veel heler, en dit jaar zijn er twaalf leer lingen, meest zoons van molenaars, uit alle dec'en des lands, die het on- aerwijs te Wageningen volgen. Ook hier zijn de morgenuren gewijd aan de praktijk. Dan zet de leeraar-molenaar, de heer te Riele, de leerlingen aan het werk bij machinerieën van allerlei slag; zij lee ren de inrichting van de steenen, hoe voor verschillende maaldoeleinden het beste maalresultaat te bereiken, het scherpen van de steenen, het bedienen van de motoren voor het drijfwerk, enz. Evenals de bakkers, krijgen ook de aanstaande molenaars naast de praktijk een behoorlijke dosis theo rie te verstouwen; ook zij ontvan gen les in scheikunde, natuurkunde, warenkennis, lijnteekenen en hand teekenen; voorts noemen wij de spe ciale vakken: kennis van motoren, molenbouw, kennis van granen, veevoeding, stel- en meetkunde, werktuigkunde. En aldus wordt elk jaar ook op dit terrein een aantal Kiikje in de molenaarsvakschool van het Station voor Maalderij en Bakkerii te Wageningen. Twee leerlingen zijn bezig met het bewerken van een molensteen. (Utrechtsch Fotobureau). Een eerste uitkeering van 70.000 NAALDWIJK, 28 Sept. Van- daag vond aan de Coöp. Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling te Honselersdijk de gedeeltelijke uit keering plaats van de door de re geering voor de bloemenkweekers beschikbaar gestelde steun. Deze eerste steunuitkeering bedroeg voor de bloemenkweekers 7 procent van den omzet en in het totaal werd dus vandaag aan de C. C W. S. ruim f 70.000.— aan steun uitge keerd. In bloemisterijkringen is deze steun met groote vreugde ontvan gen. daar vele bedrijven een aan- merkelijken financieelen achter stand hadden en met deze gelde lijke steunuitkeering ten zeerste ge baat zijn. HET RECHTSFRONT HILVERSUM. 26 Sept. Zooals men weet, is de bedoeling, dat allen, die op eenigerlei wijze in dienst staan van de handhaving van het recht, zich in een Rechtsfront vereenigen. Deze landelijke instelling omvat de afdeelingen Justitie. Politie en Vrije Beroepen. Met de leiding van het Rechtsfront, in het bijzonder voor wat de politie betreft, in den Kring Hilversum, welke het ge- heele Gooi omvat, werd dezer dagen voorloopig belast Mr. W. de Router, In specteur van Politie le kl., Kastanjelaan 24 te Hilversum. oooooooooooooooooooo afd. Bonneierie Wollen en Zijden Shawls Wollen Vesten en Pull-overs Peignoirs Handschoenen Garneeringen Kraagjes, Kant-stoffen O O oooooooooooooooooooo Ondanks moeilijke tijdsomstandigheden vergrooting van den afzet in eigen land mogelijk Vergadering van den Uitgeversbond '•-GRAVENHAGE, 28 Sept. De Ne derlandsche uitgeversbond heeft giste ren te 's-Gravenhage zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, dr. A. M. H. Schepman. de in Mei gevallen landgenooten, in het bij zonder het lid van den bond O. Zijlstra te Rotterdam. De bond verloor verder door den dood de leden Y. G. van der Veen. directeur van de arbeiderspers, en H. J. Oosten van de firma Kirberger en Kesper. Niet alleen verliezen aan menschen- levens zijn in ons vak te betreuren zoo ging spreker verder ook materieel werden uitgevers en veel boekhandela ren zwaar getroffen. We wenschen hun allen de noodige kracht toe, om hun be drijven weer op te bouwen en tot nieu wen bloei te brengen. Reeds kwam de sympathie van hun collega's tot uiting door de ruime bij dragen aan het fonds tot steun van ver woeste boekhandels. Het. geheele uitgeversvak is verder ernstig getroffen door het verlies van den afzet in Nederlandsch Oost- en West Indië en doordat de verbindingen met België langen tijd verbroken waren en nog lang niet weer normaal gewor den zijn. De verspreidine van het Ne derlandsche boek heeft hierdoor een ge voelige inkrimping ondergaan. Afzetmogelijkheden De eerste dagen na den oorlog had ook in Nederland de verkoop van boeken niet veel te beteekenen, doch geleidelijk kwam er een ver betering die nog steeds aanhoudt. De kansen voor het Nederlandsche boek zijn niet slecht. De afgeloopen maanden hebben alle aanleiding ge geven tot bezinning op Nederland sche cultuurwaarden. De Nederlan der, die steeds openstond voor de cultuur van aangrepzende landen heeft daarbij misschien niet altijd de eigen Nederlandsche op haar vol le waarde geschat Indien hier ver andering in komt, zal dit het Neder landsche boek ten goede komen. De omstandigheden leiden verder tot grooter huiselijkheid en daardoor tot le zen of studeeren. Zou het niet mogelijk zijn, dat het voorlezen in de gezinnen weer meer in eere kwam? Een derde factor ten gunste van het Nederlandsche boek is nog, dat heel wat, dat vroeger uit het buitenland kwam thans ons land niet zal bereiken. vaklieden afgeleverd, dat stevig ge harnast is in den 6trijd om het bestaan. Wij hebben in het bovenstaande een kor ten indruk trachten te geven van het veelomvattend werk van het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. een naam. die thans voor onze lezers meer zal zijn dan alleen een ijdele klank. Nog ontbrekende buit der in brekers uit Amsterdamsche vaart opgehaald AMSTERDAM, 27 September. Dank zij het krachtige recherche werk van de politie van bureau Ade- laarsweg onder leiding van commis saris M. O. F. van der Heul is men er vanmiddag in geslaagd de diefstal van distributiebonnen uit het kan toor Laanweg geheel op te lossen. Het grootste gedeelte van de buit dat nog zoek was, is thans ook gevonden. Gisteren en vandaag heeft commissaris Van der Heul een gisteren gearresteer den verdachte uitvoerig verhoord, het geen tenslotte voor den man aanleiding is geweest om te bekennen, waar hij zijn buit had verborgen. Dit bleek te zijn in de Nieuwe Vaart op Zeeburg. Recher cheurs van het bureau Adelaarsweg heb ben daar gedregd en inderdaad hebben zij vanmiddag omstreeks één uur twee groote gonjezakken met distributiebon nen en kaarten opgehaald. De verdachte had zelf de plaats, waar zij verborgen waren, aangewezen. Behoudens enkele kleine partiien bonnen, die vermoedelijk reeds ingeleverd zijn, heeft de politie daarmede de hand kunnen leggen op alles, wat ongeveer een week geleden is gestolen' uit het distributiekantoor en daarmede een der grootste fraudes in distributiebonnen, welke tot nu toe in ons land is voorgekomen, achterhaald. GEEN ZENDINGSCONFERENTIE TE AMSTERDAM AMSTERDAM. 28 Sept. - In verband met de huidige tijdsomstandigheden heeft het comité voor Nederlandsche zendingsconferenties, na rijpe over weging, het besluit moeten nemen de conferentie van dit jaar niet te laten doorgaan. Het verkoopen en het gebruik ervan is niet verboden AMSTERDAM, 28 Sept De rükszui- velinspecteur te 's Gravenhage vestig de er dezer dagen in een persbericht de aandacht op, dat het verkoopen, ver handelen, vervoeren en uitstallen in het openbaar van boter, welke tot het dub bele gewicht is opgevoerd door gebruik van middelen, welke onder diverse be namingen daartoe in den handel wor den gebracht, verboden is. Uit ingekomen mcdedeelingen is gebleken, dat verschillende perso nen de waarschuwing Ihebben opge vat, als zou het verkoopen van de betrokken vermeerderingsmiddelen zelf ongeoorloofd zijn. Ter verduide lijking zij hier daarom uitdrukkelijk verklaard, dat de handel in „bo- tervermeerderingsmiddelen" niet verboden is. evenmin als het ge bruik ervan. Slechts de ermede be handelde boter, welke door het ab normaal hooge watergehalte als vervalscht te beschouwen is, mag niet in den handel worden gebradht of worden vervoerd. Het staat dus iederen particulier vrij voor zich en zijn gezin van zoo'n middel gebruik te maken, doch hii bedenke, dat de pakjes met het middel om van y» pond één pond te maken, gewoonlijk 12 cent kosten, zoodat elk pond boter of margarine daarmede bewerkt ong. 24 cent in prijs wordt verhoogd, zonder dat daardoor eenig merkbare verhooging van voedingsstoffen wordt verkregen. Besteding van het vermelde bedrag b.v. voor aankoop van lK a 2 liter volle melk. zal de voeding van het gezin be langrijk meer ten goede komen. Ruim 50.000 Ned.'arbeiders in Duitschland Naar de Tel. verneemt heeft 'het aantal naar Duitschland vertrokken Nederland sche arbeiders de 50.000 reeds gepas seerd. Op 14 September j.l waren het er 29 973 plus 19.119 zg. grensgangers. Sinds dien vindt nog steeds wekelijks het sedert eenigen tijd gebruikelijke trans port van 2500 k 3000 man plaats. Het werkloozencijfer op 14 September bedroeg 193.989 f tegen rond 225.000 op 3 Augustus jl.L Hiervan waren er 46.152 in de werkverschaffing werkzaam, ter wijl 54.919 personen steun ontvingen, Taak van den uitgever De taak van den uitgever zal het zijn met deze factoren rekening te houden en met open oog het nieuwe, dat zich van alle zijden aan hem voordoet, tege moet te treden. De belangrijkste zijde van zijn vak is steeds geweest de auteurs te stimuleeren. Zullen niet veel schrijvers meer dan ooit het bemoedi gend woord noodig hebben, dat hen er bij helpt zich heen te zetten over de moeilijkheden, die hen in hun productie remmen? Aan moeilijkheden zal zoo ging spreker verder zal het den uitgever bij zijn werk niet ontbreken. Een te leurstelling was onlangs de aangekon digde. heffing van omzetbelasting op boek en periodiek, doch wij willen be grijpen. dat aan de versterking der rijks middelen ook ons cultuur-object een steentje zal moeten bijdragen. Terstond na 14 Mei deden zich tal van vraagstukken voor, die op korten ter mijn oplossing vereischten. Een contact commissie werd hiertoe ingesteld. Een woord van hulde voor de snelle doeltref fende en rechtvaardige wijze waarop zij is opgetreden, mag hier niet achterwege blijven. Zij doet, in contact met de Ne derlandsche en de Duitsche overheid goed werk. De. band tusschen de ver- leniging ter bevordering van de helnn gen des boekhandels en haar buitenge wone leden, den Nederlandschen uitge versbond en den Nederlandschen boek- verkoopersbond is er door verstevigd. Grondverschuiving aan den Maasdijk onder Naaldwijk NAALDWIJK, 28 Sept Aan den Maasdijk heeft zich onder de gemeente Naaldwijk een ernstige grondverschui ving voorgedaan. Over een afstand van ongeveer 40 meter is de grond nabij de woning van den heer v. Staalduinen aan den Maasdijk verzakt, waardoor ver schillende telefoonverbindingen, de be schoeiing langs den waterkant en een waterleidingbuis werden vernield. Met de herstélwerkzaamheden is men be reids begonnen. Geen rund- en kalfsvleësch in den hoofdstad AMSTERDAM, 28 September. De plaatselijke toewijzingscommissie heeft besloten geen rund- en kalfsvleesch de stad in te zenden. In verband met het feit, dat de aanvoer van het vee eenigs- zins gestegen is. zijn de runderen en kalveren gisteren gesladht. Het warme vleesch kan niet ongekoeld voor de con sumptie beschikbaar worden gesteld. Het vleesch moet minstens eenige da gen gekoeld zijn. Het wordt dus wel Maandag of Dinsdag voordat het be schikbaar is. De veehouderijcentrale heeft een kwantum zware varkens extra be schikbaar gesteld, zoodat de stad niet geheel zonder vleesch behoeft te zijn. De plaatselijke toewijzingscommissie heeft gezorgd, dat er voldoende vleesch voor de ziekenhuizen beschikbaar is. OUDE DAME VEROORDEELD WEGENS MEINEED ZUTPHEN, 28 Sept. Een 72-jarige Lochemsche oude dame legde in Novem ber 1937 voor den kantonrechter te Zut- phen ondei' eede een valsche verklaring af bij de aangifte van het successierecht wegens het overlijden van haar man. Zij had een schuld van 5000.welke haar broer aan haar man had, opzettelijk ver zwegen. Deze fraude kwam uit. en de oude dame had zich voor de Zutphen sche rechtbank te verantwoorden we gens meineed. Zij werd deswege gisteren veroordeeld tot f 500 boete, subs. 100 dagen hechte nis. De eisch was f 500. boete subs, drie maanden hechtenis. VERGADERINGEN MET EEN ZUIVER GODSDIENSTIG KARAKTER 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. De se cretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement vap justitie, heeft een aanschrijving gericht tot de procureurs generaal, fungeerend directeuren van politie en de {hoofdcommissarissen en commissarissen van politie, waarin hij mededeelt, van de zijde van den com missaris-generaal voor bestuur en justi tie bericht te hebben ontvangen, dat er geen bezwaar tegen bestaat, het begrip „vergaderingen met een zuiver gods dienstig karakter" (waarvoor niet ver- eischt is kennisgeving aan den bevoeg den procureur-generaal) zóó ruim te in terpreteeren, dat daaronder ook vallen, classicale, provinciale, algemeene en syndicale vergaderingen van erkende kerkgenootschappen, zulks evenwel on der de uitdrukkelijke voorwaarde, dat in deze vergaderingen uitsluitend ker kelijke aangelegenheden worden behan deld. In andere gevallen is kennisgeving vereisoht. LICHTKOGELS STICHTEN BRAND RHEDEN, 27 September. In den af geloopen nacht werd de boschbrandweer gealarmeerd voor een heidebrand, welke usschen de Posbank en de Onzalige Bos- schen onder deze gemeente was ontstaan Het bleek, dat uitgeworpen lichtkogels van, naar men vermoedt. Engelsche vliegtuigen, de' heide in brand hadden gezet. Het vuur greep snel om zich heen en verwoestte enkele tientallen hectaren heide en boschies. De boschbrandweer slaagde er in den loop van den nacht nog in. het vuur meester te worden. De plaatselijke poli- tie-autoriteien waren bij het blussings werk aanwezig. Het jaarverslag geeft détails over het omvangrijkste transport van kunstwerken, dat ons land ooit gezien heeft Aan het paarverslag over 1939 van het Rijksmuseum te Amsterdam is het vol gende ontleend: Het jaar 1939 zal te boek blijven staan als het meest uitzonderlijke in de ge schiedenis van het Rijksmuseum en naar wij hopen het eenige uitzonderlijke jaar in dezen geest. Gedurende de laat ste drie jaren kwam. hetgeen nu ge schied is, telkens nader, en telkens in dreigender vorm. Toen op 24 Augustus de vóór-mobilisatie werd afgekondigd sloot het museum den dag daarop en moest de geheele aandacht van staf, per soneel cn volontairs gericht worden op een zoo snel mogelijke evacuatie van het meest belangrijke. De sedert de reorgani satie ondernomen schifting had reeds het minder belangrijke geconcentreerd in de kunsthistorische bergplaatsen, zoo dat het inpakken en het expedieeren door een ploegenstelsel onmiddellijk ter hand kon worden genomen. Tevens maakte de Rijksgebouwendienst een aanvang met het stutten van de gewel ven van 't sousterrain. Alle sousterrain- rarnen werden van zandzakkenbarrica- des voorzien, terwijl zandkisten ten be hoeve van de luchtbescherming werden vervaardigd. Van deze voorbereidende maatregelen stelde de minister zich door een bezoek aan de lokaliteiten van het Rijksmuseum, in de eerste week van September, persoonlijk op de hoogte. In zeven weken was het transport, waar voor door tapissières en glaswagens pl.m. 90 ritten werden gemaakt, beëin digd met een minimum schade. Bij het beschermen van de bergplaatsen tegen diefstal en brand werd de hulp onder vonden van den Inspecteur Kunstbe scherming dr. J. J. Kalf, die ook bereid werd gevonden de noodige ruimten, die onderdak konden bieden, aan te wijzen. De Rijksgebouwendienst verleende, speciaal voor het vervoer van omvang- rijke stukken, die zoo licht mogelijk en toch afdoende beschermd, verpakt moes- ten worden, allen bijstand. De eenige jaren geleden aange brachte sleuf in den vloer van de Nachtwacht-zaal, die een snelle eva cuatie van de meest kostbare en het meest omvangrijke mogelijk moest maken, heeft uitnemend gefunction- neerd. De onderdoorgang werd ter wille van de evacuatie gedurende twee maanden gesloten. De Commandant der Amsterdamsché Brandweer, de heer C. Gordijn, verplicht te ons door een zeer zorgvuldig onder zoek naar de brandveiligheid, waarbij van zijn aanwijzingen dankbaar werd geprofiteerd. Tevens rij onze erkentelijk heid betuigd aan verschillende burge meesters van gemeenten, wier namen hier, om gemakkelijk te bevroeden rede nen. niet kunnen worden gememoreerd* Het omvangrijkste transport van kunstwerken, dat ons land ooit gezien heeft, was hiermede tegen 1 November beëindigd. Een systeem van rouleerende bewa king werj ingevoerd, voor dag en nacht, zulks onder toezicht van den Weten schappelijk Assistent H. P. Baard, die gedetacheerd werd, terwille van een meer effectieve controle. Door den hoofddirecteur werden de verschillende posten regelmatig geïn specteerd. De reorganisatie, die in 1939 haar be slag had kunnen krijgen, werd door de evenementen onderbroken en stil gezet* In den aanvang van Ihet jaar kwamen nog verschillende verbeteringen tot stand, o.a. werd het groote plafondst.uk van Gerard de Lairesse in zaal 190 aan- gehracht en electrisch verlicht. Wat de verdere werkzaamheden be treft. in de beneden verbindingsgang en in het aangrenzende sousterrain werden eenige kasten voor de veilingscatalogi gemaakt, terwijl een magazijn voor den foto-verkoop werd ingericht. De juist begonnen installatie van een depót voor de haardplaten moest door de gebeurte nissen worden gestaakt. Enkele voorzie ningen voor de veiligheid werden getrof fen, zooals raster-werk rondom de blik semafleiders tegen het inklimmen. Ver meld zij nog de vernieuwing in de to rens yan vier groote waterreservoirs, de electrische verlichting van den vlagge- toren en van depót 328. terwijl verse/Kil lende loopend e onderhoudswerken in December werden hervat. Vernieuwing van eenige zinken goten was urgent, ter wijl het herstellen van de voegwerken in den gevel regelmatig voortgang had. Na de ontruiming konden in den Drucker-uitbouw de eiken lambrizeerin- gen worden hersteld. Drie Engelsche militairen begraven AMSTERDAM. 28 September. Onder groote belangstelling zijn eisteren in ons land drie leden der bemanning van een Engelsch vliegtuig, dat in den loop van de vorige week door de Duitschers naar beneden is gehaald, ter aarde besteld. De stoffelijke overschotten konden in verband met het gevaar voor bomexplo sies eerst thans geborgen worden, nadat een deskundige de niet ontplofte bom men onder de machine had weggehaald. Een afdeeling S.S. vormde een eerewacht Een predikant las eenige teksten uit het oude en nieuwe testament in de Duit sche taal voor en eindigde met het Onze Vader. Namens de Duitsche weermacht wer den drie kransen op de groeve gelegd, gevolgd door een salvo door Duitsche militairen. NEDERLANDSCHE BOEKEN IN DUITSCHE VERTALING AMSTERDAM. 28 Sept. Van „Mar- greet" door K. van der Geest en „Het klotsende meer" door Evert Zandstra zal een Duitsche vertaling verschijnen. Beide romans verschenen bij H. P. Leo pold's Uitg. Mij. te Den Haag,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7