De verhooging van de omzetbelasting De competitie gaat op volle toeren draaien OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Nadere mededeelingen vanwege de inspectie der invoerrechten en accijnzen DRIJVENDE MIJN BEDREIGDE DE PIER Tribunes waren slecht bezet UIT MOOI AMtRSTODRT Het kerkhof op den Grebbeberg rN KOFFIE EN THEE BON 114 HOE LAAT MOETEN DE LICHTEN AAN? H.V.C. gaat naar Volendam Ze BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD Van de zijde van de inspectie der in voerrechten en accijnzen schrijft men aan de N.R.Ct.: Omstreeks 10 September j.l. is in de pers het besluit van den secretaris gene raal van het departement van financiën gepubliceerd, waarbij da omzetbelasting wet 1933 werd gewijzigd. Intusschen zijn de nadere uitvoeringsvoorschriften vast gesteld. waardoor menige belangrijke nadere aanwijzing werd verkregen. Het kan van zeer veel nut zijn. aan de onderstaande punten nog eens aan dacht te schenken. Uitbreiding aantal fabrikanten Een aantal fabrikanten, die vroeger als zoodanig buiten de werking van de omzetbelastingwet bleven, zullen met in gang van 1 October onder deze wet val len als fabrikanten van belaste goede ren. Kweekers van bloemen, fruit, groen ten en peulvruchten; visschers; groen- tenzouters; haringrookers: droogers van peulvruchten, voor zoover zij andere producten dan (gedroogde) groene- en grauwe erwten, bruine boonen en capu- cijners. vervaardigen, zullen voortaan omzetbelasting moeten gaan voldoen bij de levering van goederen. Van visch. welke door tusschenkomst van een vischafslag wordt verkocht, wordt de verschuldigde omzetbelasting door den exploitant van den afslag vol daan. Van groenten en fruit, door tusschen komst van een veiling verkocht, is het veilingbestuur de omzetbelasting ver schuldigd. Groentenveilingen en visch- afslagen worden dus eveneens in de be lasting betrokken. Het aantal gevallen, waarin een pro ducent fabrikant wordt in den zin der omzothelasV'ngwet. wordt thans dus uit gebreid. Iedere belanghebbende zal dus goed doen. nauwkeurig na te gaan of de huidige wijziging ook voor zijn be drijf gevolgen met zich brengt. Verhooging van de belasting In verschillende opzichten wordt de heffing verhoogd. 1. Een aantal goederen, welke tot nu toe vrijgesteld waren van omzetbelas ting. worden thans belast. Behalve de boven genoemde goederen als versche bloemen, fruit, visch. enz. zijn ook boe ken weekbladen en alle andere perio diek verschijnende geschriften voortaan belast. 2. Indien voorheen 4 pek of 10 pet. verschuldigd was. worden met ingang van 1 October deze percentages 6 resp. 12. Dit geldt voor alle ingevolge de nieuwe bepalingen bplaste goederen, uit gezonderd de in artikel 2 van het wijzi- ginesbesluit opgesomde goederen (boek- weitgrutten. boteiv fruit. enz.). 3. Bij de berekening van de belasting mogen accijns, crisisheffing, belasting op gouden en zilveren werken, monopo lieheffing. niet meer op den verkoop prijs in mindering worden gebracht. Naheffing Een ieder, die onder de bepalingen van artikel 5 van het wijzigingsbesluit valt. is verplicht vóór 20 October opgave van zijn handelsvoorraad per 1 October te doen. Het niet doen, het onjuist of onvolledig doen van deze opgave is strafbaar gesteld. De opgave moet wor den gedaan aan den inspecteur der in voerrechten en accijnzen. Zooveel mo gelijk zal getracht worden aan alle be langhebbenden een aangiftebiljet hier voor toe te zenden. Mocht men echter door welke reden ook geen aangiftebil jet hebben ontvangen, en is men inge volge artikel 5 van het wijzigingsbesluit omzetbelasting voor het doen van aan gifte gehouden, dan is men verplicht eigener beweging de opgave te verstrek ken. In dat geval zal men eerst een aan giftebiljet ter inspectie moeten aanvra gen. Het zal dus zaak zijn zich zorgvul dig op de hoogte te stellen. 1. Wie zijn tot aangifte verplicht? Alle groot- en kleinhandelaren, voorts fabrikanten, indien zii tevens het be roep van handelaar uitoefenen, ook fa brikanten aan wie een vergunning inge volge artikel 4 der omzetbelasting is verleend (splitsing in een fabrieksaf- deeling en een handelsafdeeling (moe ten den handelsvoorraad opgeven, in dien ingevolge deze vergunning de om zetbelasting verschuldigd is op een vroe ger tijdstip dan dat van aflevering aan den afnemer. Handelaars aan wie een vergunning ingevolge artikel 19. lid 2. der omzetbelastingwet is verleend, ziin niet tot aangifte verplicht, indien zij geen andere goederen in voorraad heb ben dan de op bestelorder ingekochte artikelen. 2. Waarvan moet aangifte geschie den? Van den handelsvoorraad, welke ten verkoop voorhanden is. Goederen voor eigen gebruik voorhanden b1"v<*u er dus buiten. De grond- en hulpstoffen van een fabrikant blijven er eveneens hui ten. tenzij hij deze stoffen zonder nade re bewerking ook verknopt, in welk ge val de daartoe bestemde stoffen wel moeten worden aangegeven. Dit laatste geldt ook indien een fabrikant andere goederen belast inkoopt en deze zonder nadere bewerking weer doorverkoopt; hij is dan naast fabrikant van het eigen product tevens handelaar in andere pro durten. Van de naheffing zijn uitge zonderd: versche bloemen, weekbla den en periodieken, fruit en andere goe deren. die alle vermeld zijn in de toe lichting on het voorraad-aanrrif'ebiliet. Men raadplege deze toelichting dus nauwkeurig! 3. Hoe moet de aangifte geschieden? Overeenkomstig de aanwijzingen op bet bil iet. De belasting, die ingevolge de per 1 Octoher geldende bepalingen meer verschuldigd is dan voor deze goederen bij don inkoop is voldaan, moet worden opgegeven. Over de bedragen, van waarborgbelas- tfne. crisis- cn monopoliebeffing en sta- flstieV-»-erbt k»n de naheffing pchterwe- ge blijven. Over de acciinshedragen moet we! worden biibetaald, behalve voor wat betreft vleesch. Over het algemeen zal naar den toe stand op 1 October geinventariseerd moeten worden. In den regel zal de in specteur kunnen toestaan, dat wordt uit gegaan van een op een vroeger of later tijdstip opgemaakte inventaris, mits de voorraad op 1 October aan de hand hier van kan worden bepaald. Indien de boekhouding voldoende gegevens bevat om het bedrag van de naheffing op re delijke wijze te bepalen, kan het opma ken van een inventaris geheel achterwe ge worden gelaten. 's-GRAVENHAGE, 27 Sept. Een drijvende mijn heeft vanmiddag op Scheveningen groote consternatie ver oorzaakt. omdat het gevaarlijke ding in de richting van het wandelhoofd dreef en het gevaar groot was, dat het tegen het stalen netwerk van de pier zou botsen met alle gevaren, die daaraan zijn verbonden. Duitsche mi litairen hebben de mijn kort na 1 uur met eenige welgemikte schoten tot ontploffing gebracht. De mijn was de pier op dat oogenblik dicht genaderd. Tengevolge van de explosie sprongen de ruiten van verscheidene zich in de nabijheid bevindende gebouwen, voor- zoover deze aan de zeezijde zijn gele gen, zoo o.m. ruiten van het Kurhaus en van de hieronder gevestigde win kels. Enquête voor de Haagsche recht bank inzake het geding tus- schen gemeente en tribune- exploitant 's-GRAVENHAGE, 27 Sept. Op 28 Juni j.l. heeft plaats gehad de en quête, welke de Haagsche rechtbank heeft gelast in de procedure tusschen de commanditaire vennootschap De Ruiter en de gemeente 's-Gravenha- ge in verband met de debacle, ont staan voor genoemde vennootschap door het geringe bezoek aan de door haar opgerichte tribunes ter gelegen heid van de feestelijkheden op 7 Ja nuari 1937. Daar de firma De Ruiter de bewering van de gemeente, dat zij haar rechten heeft verwerkt ter gelegenheid van be sprekingen. die eind December 1936 met den burgemeester hebben plaats gehad, heeft ontkend, werd de gemeente tot het door haar aangeboden bewijs toegelaten. In die enquête is toen gehoord mr. W. F. K. Cost Budde, referendaris ter gemeente secretarie, die een deel van genoemde besprekingen heeft bijgewoond. Naar deze toen verklaarde, liepen de bespre kingen met twee heeren van eischeres op 28 Mei in het kabinet van den burge meester over de tegenslagen bij de exploi tatie van de tribunes, n.l. over de moei lijkheden bij den kaarfenverkoop. Die heeren voerden o.m. aan. dat de concur- reerende tribune veel grooter was gewor den dan men dacht. De burgemeester zeide wel toe, de nadeelen voor de ven nootschap te zullen verzachten, maar hij maakte het voorbehoud, dat de firma geen aanspraken op schadevergoeding zou doen gelden. Het onderhoud met den burgemeester Hedenmiddag is in deze zaak de con tra-enquête gehouden. Thans werd ge hoord de participant J. de Ruiter. Deze verklaarde, dat men naar de bijeen komst met den burgemeester ging om eens te praten over de moeilijkheden, welke men ondervond bij den verkoop van plaatsbewijzen. Gehoopt werd, dat de gemeente zou helpen. De burgemees ter verklaard^ zich toen bereid inder daad te helpen, o.a. door het houden van een radiorede, waarmede hij den kaart verkoop hoopte te stimuleeren. Ook heeft hij goedgevonden, dat op verschil lende plaatsen kaartenverkoophuisjes zouden worden geplaatst. Er is ook nog ter sprake gekomen, dat het aantal plaat sen op de 'z.g. Alexandertribune veel grooter zou worden, dan door de ge meente in uitzicht was gesteld. Aan het eind van het onderhoud heeft de burge meester zich uitgelaten in dezen geest, dat. nu de gemeente zich op vele punten tegemoetkomend had betoond, hij ook verwachtte, dat wij van onzen kant geen moeilijkheden zouden maken. Getuige durfde niet met zekerheid te zeggen, o! hij hiermee speciaal doelde op moeilijk heden. die de firma kon maken in ver band met dat groote aantal plaatsen op de Alexandertribune. Dat zal echter wel de bedoeling geweest zijn. Getuige vestigde er de aandacht op, dat. toen de Burgemeester de bovenbe doelde verwachting uitsprak, getuige de geen was. die min of meer spontaan heeft gezegd, dat dat vanzelf sprekend was. De heer van Gelder, die namens de fir ma aanwezig was. zeide toen niets. Ook later is met hem daarover niet gespro ken. Het woord ...schade-vergoeding" heeft getuige niet hooren gebruiken bij het onderhoud. De rechter-commissaris verwees de zaak vervolgens naar de rol van de recht bank voor 8 October. De jaarlijksche schoonmaak van de slooten voor de tradi- tioneele .schouw" is in vollen gang (foto Pax-Holland) DE VLIEGENZWAM IA/ANNEER de Amerikaansche eiken zich in een rooden gloed en de ber ken zich in een gouden bladtooi hebben gezet, breekt het hoogtepunt der kleuren weelde van den stervenden zomer pas aan, als ook de vliegënzwammen bij dozijnen hun glanzend roode, wit gespikkelde hoe den uit den boschbodem omhoog steken. Zelfs de wandelaar, wiens aandacht niet is ingesteld op deze fraaie kinderen van den herfst, kan de opvallende roode en witte kleuren niet voorbijgaan zonder ze op te merken. Het is geen wonder, dat men vooral de vliegenzwam vroeger een ruime rol toe dacht in het leven der elfen en kabouters. Er zijn maar weinig paddestoelen, die door vorm en kleur een dergelijk fraai uiterlijk hebben verkregen. Het is alsof op scharlaken- of oranie-roode huid van de soms 20 c.m. groote zwam de resten van het omhulsel, waarin de jonge padden stoel was omsloten, er als plakjes of schubben zijn opgelegd, teneinde de schoonheid van deze meest opvallende en bekende verschijning te verhoogen. Het behoeft geen betoog, dat de witte, dicht op elkaar staande plaatjes, die ge heel vrij van den steel staan, de breede witte of roomkleurige afhangende man chet, die een overblijfsel is van het vlies dat de plaatjes beschermde en de witte tot 20 c.m. hooge steel, die van onderen voorzien is van een grooten bolronden knol, welke van boven nog verdikt is door schubbige of vlokkige randen van het overgebleven deel van het omhulsel, waar uit de paddestoel zich door groei heeft ge werkt. de schoonheid niet het minst be vorderen. De zwam bevat muscarine, een gif. dat voor den mensch niet steeds doodelijk is, maar bedwelmend en prikkelend werkt, zooals alcohol en opium. De bewoners van Siberië gebruiken de vliegenzwam. waar van het met suiker bestrooide roode huidje in ons land vaak als vliegendood wordt aangewend, als een bedwelmend middel. Gelukkig wordt de vliegenzwam in ons land niet gegeten, al is de smaak nog zoo voortreffelijk. Het is ook niet prettig om speekselovervloed en misselijkheid te krij gen en sterk te gaan braken en te zwee- tcn. maar ook het vervallen in een hevige agitatie, in een vroolijke dronkenschap, in duizeligheid, in verdooving of in een zwo ren slaap is nu niet bepaald aantrekke lijk. Deze laatste verschijnselen wijzen er op. dat er in de vliegenzwam ook een atro- pine-achtige stof aanwezig moet zijn. Toch is de giftigheid zeer wisselend. Ontdaan van de roode huid heeft men de vliegenzwam dikwijls genuttigd, zonder hiervan nadeelige gevolgen te onder vinden. Er schijnen nog variëteiten voor te ko men. De schoonste is wel Regalis. die veel grooter is dan de andere en wier hoed prachtig donker-rood-bruin is. Deze groeit vooral in beukenbosschenzoodat men ze wel kan aantreffen in de prachtige beu kenbosschen bij Oud-Leusden richting Hooge Klei bij Heiligenberg en in Birk- hoven. Ubrina, de olijfbruine met geelachtige schubben bezette vliegenzwam kan men dikwijls vinden in de dennenbosschen rechts van de Kennel en de citroengele Formosa steekt prachtig af tegen de btanke stammen van de berken op den Berg. van de berkcnsingels langs den Doornscheweg en vooral van de Treek. VIRIDIS RHENEN, 26 Sept. Van zeer goed ingelichte zijde wordt aan de Standaard medegedeeld, dat er vooralsnog geen sprake van is om het militaire kerkhof op den Grebbeberg te verplaatsen. Naar men verklaarde, zijn er destijds weliswaar voorloopige besprekingen gevoerd, daar het kerkhof aan een zeer drukken verkeersweg is gelegen, doch deze besprekingen hebben geen resul taat gehad. 's-GRAVENHAGE, 27 Sep- tember. Gedurende het tijd vak van Zaterdag 28 Septem ber tot en met 8 November a.s. geeft blijkens mededeeling van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departe ment van landbouw en vissche- rij de met „114" genummer de bon van het algemeen dis tributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram koffie of 75 gram thee. DRAISIM-VANVALKEMBURC e A --ILEVERTRA ■LELUVfrARDEN- '.I Op bon van uw dokter De A.N.W.B. meldt ons: Gebleken is, dat het voorschrift vol gens hetwelk alle verlichting tusschen zonsondergang en zonsopgang verduis terd moet zijn, aanleiding heeft gege ven tot de opvatting, datautomobilis ten en wielrijders verplicht zouden zijn de verlichting in genoemd tijdvak te ontsteken. Deze zienswijze, die wij aan troffen zoowel in een aantal bladen als ook bij sommige politie-instanties, is echter niet juist. Zooals algemeen bekend is. schrijft het Motor- en Rijwiel reglement voor, dat de rijwiel- en autoverlichting moet branden van een half uur na zonsonder gang tot een half uur voor zonsopkomst. Deze bepalingen zijn niet buiten wer king gesteld. Naar het oordeel van den A.N.W.B. moet men dus het nieuwe verduiste ringsvoorschrift aldus opvatten, dat automobilisten en wielrijders ook thans nog hun lichten alleen behoeven aan te hebben in juistgenoemd tijdvak. Ont steekt men echter de lichten reeds bin nen het half uur resp. na zonsonder pang of voor zonsopkomst, dan moet die verlichting- afgeschermd zijn. Het departement van Waterstaat deelde den A.N.W.B. mede, dat deze op vatting juist is. Voetbal overzicht NU het begin van de competitie er is, zijn er reeds enthousiasten, die naar aanleiding van de eerste uitslagen van j.l. Zondagen, be rekeningen gaan maken. Onnoodig haast te zeggen, dat dit foutief is, want wij mogen pas van teekening in den strijd spreken, als op zijn minst een derde van de competitie achter den rug is, en dat duurt nog wel enkele weken. Morgen wordt door den N.V.B. voor de eerste maal in dit seizoen een volledig programma afgewerkt. Ook de Noordelijke afdeeling treedt nu aan, om evenals de andere afdeelingen, een gewone competitie te spelen. Alle plaatselijke clubs komen in actie. Voor de Amersf. Boys, Sopla en A.P.W.C. is dat de eerste wed strijd in het seizoen. Laten wij hopen, dat zij goed van stapel loopen, want de eerste winstpunten hebben soms veel invloed op het verdere verloop. Thuiswedstrijden van Amersf. Boys en Sopla H.V.C., dat met een overwinning debuteerde, speelt in Volendam. De club uit het visschersdorpje, welke dit jaar na de samensmelting der voetbalbonden, in den N.V.B. uit komt, heeft de competitie den vori- gen Zondag niet slecht ingezet door een gelijk spel te forceeren in een uit-wedstrijd tegen De Spartaan. H.V.C. zal het o.i. niet gemakkelijk krijgen, ook al doordat de Volendam- spelers het in lengte van de H.V.C.- ers winnen en daardoor eenigszins in het voordeel zijn bij hooge ballen. De overwinning van H.B.C. in Hilver sum was voor velen een verrassing. Af gaande op de zege van de club van Kick Smit geven wij „De Spartaan" een ge ringe kans om de punten uit Heemstede mee te nemen. Hilversum trekt naar Haarlem, waar zij den strijd aanbindt tegen H.F.C. O.i. zijn het twee clubs, welke elkaar niet veel in kracht ont- loopen. E.D.O., dat j.l. Zondag de leiding nam. komt tegen haar plaatsgenoote R.C.H. in het geweer. Wij verwachten hier een spannenden strijd, welke, in dien E.D.O. haar leidende positie wil handhaven, door haar gewonnen moet worden. Zoo niet. dan heeft Velox veel kans deze plaats in te nemen. De Utrech tenaren moeten naar Beverwijk en wij achten hen in staat om De Kennemers de punten te ontnemen. De derde klasse OOPLA, dat in de achter ons lig-" gende maanden veel heeft mee gemaakt men sprak reeds van ontbinding van de club heeft, dank zij de medewerking van haar stadgenoote A.P.W.C., een terrein op Birkhoven gekregen. Haar eerste wedstrijd gaat tegen V.V.IJ. uit IJs- selstein. Van de speelsterkte van deze katholieke club is ons niets be kend, alleen, dat zij haar eersten wedstrijd tegen Donar met 32 ver loor. In ieder geval zullen de groen-wit- ten wel zoo verstandig zijn om met een zege te beginnen. De Amersfoortsche Boys krijgen in hun openingswedstrijd direct al een zware tegenstander te bestrijden n.l. de kampioen van het vorige jaar. B.V.C. Dit jaar lijkt ons de Biltsche club niet zoo sterk. Wij concludeeren dit uit het feit, dat zij op eigen terrein tegen Zeist gelijk speelde. Met veel enthousiasme zullen de blauw-witten, temeer daar zij het voordeel van eigen terrein hebben, de club uit de Bilt wel weerstaan. Zeist dient H.M.S. niet te onderschat ten, doch dat het een overwinning voor de bezoekers wordt, geloovcn wij niet. Benieuwd zijn wij, wat Baarn tegen Elinkwijk zal presteeren. Laatstgenoem de is met een groote overwinning ge start, terwijl haar spel een zeer goeden indruk achter liet. Donar hoekt haar tweede overwinning op Zwaluwen Voor uit. Z.N.C. zal evenals Fortitudo pogin gen aanwenden om zich na de zwarj nederlagen te herstellen. Fortitudo heeft echter meer kans, doordat ze op eiger. terrein speelt. De vierde klasse DE drie plaatselijke vierde Klas sers spelen allen ui'. Cuick, dat nu de versterking van Arie de Jong geniet, speelt in 's-Graveland tegen de club van dien naam. Wil len onze stadgenooten met haar ploeg een rol van beteekenis gaan spelen, dan dient deze ontmoeting, welke heusch niet gemakkelijk is, gewonnen te worden. 's-Graveland op eigen terrein te kloppen, is een zware opgave. Amsvorde's start was niet fraai. Laten wij hopen, d it zij morgen volledig aan treedt en door een overwinning op Ac tief het minder fraaie begin eenigszins doet vergeten. Tusschen S.E.C. en A.P.W.C. ver wachten wij evenals het vorige seizoen een feilen strijd. De Soester club heeft het voordeel dat zij al een keer in het „vuur" geweest is in tegenstelling met de paars-gelen. A.P.W.C. staat dus voor een zware taak, welke zeker tot. een succesvol einde te brengen is. indien alle spelers zich tenvolle geven. Tenslot te ontvangt Kampong Olvmpia. Om trent de speelsterkte van laatstgenoem de club is ons niets bekend, doch Kampong moet dit iaar weer over een goede ploeg beschikken, zoodat de gas ten al een technisch hoogstaand spel letje moeten spelen, om de competitie met een overwinning te openen. H.V.C. II speelt thuis tegen Stichtsche Bovs II terwijl Amersf. Bovs II in Baarn het tweede elftal der blauw-gelen ontmoet. HET SOPLA-TEAM Het Sopla-elftal, dat morgenmiddag op .Birkhoven" tegen V.V.IJ. uit IJsselstein speelt, is als 'volgt samengesteld: H. Hendrikse E. Butselaar, J. Malestein G. Kaal, C. v. d. Kooij, T. Smecle J. Jansen, J. v. d. Brug, J. Smeele W. Smeele M. v. Keeken KORFBAL OLYMPIA 3—SOESTERKWARTIER Zondag a.s. gaat het tweede twaalftal van de korfbalvereeniging „Het Soes- terkwartier" op bezoek bij de Bussum- sche verceniging Olympia. Het Soester- kwartier zal in het veld 'komen tegen het derde twaalftal. Aangezien ons de kracht van de ontvangende vereeniging niet bekend is. onthouden wij ons van iedere voorspelling. Ook d»e adspiranten van beide vereeni- gingen zullen elkaar in Bussum ont moeten. OMTREK DIEFSTAL NA TIEN JAAR OP GEHELDERD BUSSUM. 27 Sept. Ongeveer tien jaar geleden pleegde een 35-jarige dienstbode een diefstal in het huis, waar zij werkzaam was. Hiervan werd aangifte gedaan bij de politie, doch de vrouw wist te ontkomen, zonder één spoor achter te laten. De Haagsche politie is er thans in ge slaagd, de dienstbode in een logement te arresteeren. Ter verkrijging van een identiteitsbewijs moest zij haar waren naam opgeven, hetgeen haar noodlottig werd. Want gedurende tien jaar had zij onder een valschen naam geleefd. Over twee jaar zou het feit zijn ver jaard. KINDERHOEKJE 39. ..Dunk u zeer," zei hei muisje en at. Toen het op was zei ze: .Kobusje Bol omdat je mij zulk lekker eten hebt ge geven en omdat jij zoo'n arm jongetje bent met veel verdriet, mag jij drie w'enschen uitspreken. Want ik ben Opoe Muis uit het Grauwe Huis. 40„Ik bezit een stok. Als ik daarmee zeg: tik-tak-tok, gebeurt er. wat ik wensch." Kobusje dacht ernstig na, wel twintig minuten. Toen sprak hij: „Opoe Muis uit het Grauwe Huis, mijn eerste wensch is: laat mij meer dan honderd jaar worden. Ik heb een ergen hekel aan doodgaan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8