(Ds Spin Hevige luchtgevechten boven Engeland Spanje's afgezant komt vandaag te Rome aan Volgens de eerste opgaven zijn 38 Britsche toestellen neergeschoten, terwijl de Duitsche verliezen 14 bedragen VLIEGVELD VAN HASTINGS IS VERNIELD BIOSCOOPBRAND IN NOORWEGEN Thailandsche troepen op Indo- Chineesch gebied? BERLIJN MELDT: ROME MELDT: Catroux opvolger van de Gaulle? Bezoek van groote politieke beteekenis, zoo luidt de Italiaansche opinie HET PROBLEEM GIBRALTAR le CLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 1 OCTOBER 1940 BERLIJN', 30 Sept. (D.N.B.). Het Duitsche luehtwapen heeft den vijand slechts tijdens dc ochtendschemering van vandaag een korte rustpoos gegund. Reeds in de vroege ochtenduren zetten de Duits die gevechtsformaties haar aan vallen op het Britsche eiland voort. In verschillende Engelsche steden moest luchtalarm worden gemaakt Tijdens de voortgezette Duitsche luchtaanvallen op Groot-Brit tan niö ontstonden hedenmorgen aan dc Zuidoost-kust van Engeland hevige gevechten, waarbij het den Duitschen fortnaties naar tot dusver hekend is gelukte 3S vijandelijke jagers neer te schieten. Veertien eigen vliegtuigen worden vermist. Ondanks wisselende weersomstandigheden konden de afzonderlijke afdeelin- gen haar doelen .nauwkeurig vaststellen en met hommen van alle soorten kaliber bestoken, waardoor nieuwe buitengewone schade werd aangericht, hetgeen door de ontploffingen kon worden waargenomen. Dc aanvallen op Londen waren voor namelijk gericht tegen de dockinstallatics ten zuiden van de Theems. In het cènitrum en in de noordelijke wijken van de stad Londen zijn vannacht opnieuw omvangrijke branden uitgebroken in industrie-installaties als teeken van hot optreden dor Duitsche vliegers. Ook Liverpool en Birkenhead hebben weer bomaanvallen moeten ondergaan, welker gevolgen door fle Duitsche vlieg- tuigbemanningen duidelijk konden worden waargenomen. In zake de aanvallen van vannacht op Londen en Liverpool verneemt het D.N.B. nog, dat de branden langs tie oevers van de Mersey bijzonder uitgebreid zijn. De havencomplexen en pakhuizen staan in brand. Door den zwarén wind aangewakkerd, verspreidde het vuur zich met geweldige snelheid over alle gebouwen van het complex. Hot valt aan te nemen, dat aan dezen brand een groot deel der belangrijkste indus triecomplexen ten prooi gevallen is. Uit een statistiek van den gemiddelden duur van het luchtalarm in Londen blijk», dat hot alarm per dag gemiddeld 15 uur duurt. Des nachts moet de Lon densche bevolking over het algemeen tusschcn 10 uur des avonds en 5 uur des morgens in de schuilplaatsen vertoeven. EEN Jti 88 heeft vandaag het vliegveld van Hastings vernield. In duikvlucht vloog dc Duitsche duikbommenwerper over de nog ge deeltelijk in aanbouw zijnde instal laties en wierp vanuit zeer geringe hoogte zijn bommen uit Een hangar vloog door een voltreffer in de lucht. Andore bommen bezaaiden het vlieg veld secondénlang met doodelijke vuurspuitende fonteinen. Het vlieg veld werd achtergelaten als een on bruikbaar veld vol trechters. Een loods ging in vlammen op. De aan val kwam voor den vijand zoo ver rassend, dat, er geen jagers opstegen en dc luchtdnelartillerie niet vuurde. Hedenochtend kreeg een voor gewa pende verkenning gestart Duitsch vlieg tuig van het type Dn. 17 voor de mon ding van de Theems een Britsch koop vaardijschip van 4000 br.ton in het oog. Nadat het op groote hoogte in de'nabij heid was gekomen, maakte het een-duik vlucht en wierp verscheidene bommen naar het schip. Een der projectielen raakte midscheeps, de anderen kwamen dicht bij dc wanden van het schip neer. F.en sterko ontwikkeling van witte en zwarte rookwolken toonde, dat de vol treffer de ketelinstallatie had vernield. Het schip w^rd zoo zwaar beschadigd, dat het zonk. Minsien 100.000 dakloozen ie Londen De „New York Herald Tribune" meldt uit Londen, dat minstens 100.000 perso nen door da luchtaanvallen op Londen dakloos zijn, geworden, waardoor een vluchtelingenprobleem is ontstaan, dat allo soortgelijke problemen, die men op het vasteland heeft, lecren kennen, in de schaduw stelt. Alle hulpmaatregelen zijn slechts langzaam en ontoereikend. De autoriteiten trachten thans een duur zaam verblijf voor 20.000 personen om te beginnen in te richten. Het aantal dak- Ionzen stijgt echter dagelijks. In dezelfde mate daalt hef aantal beschikbare behui zingen. Volgens „Stockholms Tidningen" roe pen grnnle aanplakbiljetten op de on- dergrondsrhe stations ie Londen op om aan vrouwen, kinderen en invalieden een plaats te laten. „Weèst een man en geeft vrouwen en kinderen een plaats". Met deze woorden ziet men zich gedwon gen de meedoogenlooze manieren op de Lopdensche ondergrondsche stations tegen te gaan, waar thans honderddui zenden T.o'ndennars voortdurend een nachtverblijf vinden. De regeering. aldus de Londensche correspondent van dit blad. zal er toe moeten besluiten diepe schuilkelders te bouwen, vooral in de streken, die niet ontruimd kunnen wor den cn waar arbeiders van vitale bedrij ven wonen. Ernstige verwijten worden volgens het blad gericht tegen de ce- mentindustrie. De cementproductie moet opgevoerd worden om voldoende cement ter beschikking te hebben voor het in richten der schuilkelders. Noodcommissarissen benoemd Twee z.g. noodcommissarissen zijn, naar Svenska Dagbladet meldt, door de voortdurende Duitsche luchtaanvallen in Londen noodig geworden. De eerste heeft de bijna onmogelijk lijkende taak om maatregelen te nemen betreffende den in razend tempo toenemenden wo ningnood. de tweede moet zorg dragen voor een systematische coördinatie van alle maatregelen tot herstel van straten, gasleidingen, electrische leidingen, wa terleidingen, telefoon, sanitaire inrich tingen enz. Daarmede vereenigt hij de bevoegdheden van tot dusverre niet .minder dan 101 verschillende autoritei ten. Naar de correspondent van Svenska Dagbladet verder mededeelt, keert de criliek van de Londensche burgers zich tegen het feit, dat eerst een bombarde ment van drie weken en nameloos leed noodig zijn geweest om de Britsche re- gerring aanleiding te geven tot een der gelijke maatregel. De Daily Herald is van opvatting, dat ook deze maatregelen ontoereikende vol machten voor de commissarissen verlee- nen. Elders wordt gezegd, dat de evacua tie van moeders en kinderen uit het ergst door den Duitschen bommenhagel getroffen stadsdeelcn nu eindelijk op gang komt. Exodus uii Londen Andere berichten uit Londen melden, dat in het weekeinde 11.000 kinderen cn vr.ouwen uit de Engelsche hoofdstad zijn geëvacueerd. Voor de bureaux der autoriteiten, dié zorgen moeten voor do evacuatie en het onderbrengen der dak loozen, staan iederen dag, zoo meldt „Svenska Dagbladet", reusachtige files, een feit, dat in geheel Londen de bitter ste klachten heeft doen ontstaan. De be zittende. klassen hebben reeds in toe nemende mate. de hoofdstad verlaten. Ovral ziet men meubeltransportwagens. Het aantal leegstaande winkels en hui zon neemt van uur tot uur toe. In de omgeving van Londen is het onmogelijk een kleine hotelkamer, onverschillig tegen welken prijs, te vinden. Duizenden huizen in de omgeving van Londen heb ben slaapplaatsen ingericht voor de Lon- denaars, die des avonds de stad verlaten om een nacht te kunnen uitslapen. Dc „Sunday Dispatch" schrijft, dat wanneer dc Engelsche vliegtuigenpro- OSLO. 30 Sept. (D.N.B.) In het Zuid-Noorsche plaatsje Laudal is in een bioscoop brand uitgebroken. Omstreeks 200 personen woonden in een zaal de filmvoorstelling bij, toen de filmstrook plotseling vlam vatte. Daar het toestel aan den uit gang van de zaal opgesteld stond, ontstond een hevige paniek onder de bezoekers. Tot dusver zijn zes dooden en 25 zwaargewonden geteld. Binnenlandsche hervorming in Japan TOKIO, 30 Sept (D.N.B.). De pre mier. Prins Konoye. heeft op de van daag gehouden zitting van den algemee- nen nationalen mobilisatieraad het vas te besluit van de regeering kenbaar ge maakt ook op binnenlandsch gebied evenals op het terrein der buitenland- sche politiek door het sluiten van het verdrag van drie, door fundamenteele bestuurs- en politieke hervormingen met den huidigen toestand rekening te hou den. Door de nieuwe nationale structuur moet Japan op elk gebied tot den hoog- sten graad van verdediging opgevoerd worden. Engelsche bommen op Duitsche kweekschool BERLIJN, 30 Sept. Op een kleine stad in het Rijnland hebben gisteren Engelsche vliegtuigen een nachtelijken aanval gedaan. Verscheiden brand- en brisant-bommen werden boven de kweekschool voor onderwijzers aldaar uitgeworpen. Een deel van het gebouw stortte in en in een zijvleugel brak brand uit. Toen de brandweer, waarbij zich kweekelingen en leeraren van de school gevoegd hadden, de blusschings- werkzaamheden ter hand nam. opende een Britsch vliegtuig in verscheiden salvo's een hevig mitrailleurvuur op den brandhaard. Een kweekeling kreeg lichte verwondingen en het blusschen moest tijdelijk gestaakt worden. Toch kon spoedig daarop de brandhaard in geperkt en de brand gebluscht worden, worden. De aangevallen plaats is een stil, droomerig wijnstadie zonder militaire doelen hoegenaamd en in vredestijd jaarlijks het doel van duizenden toeris ten. Te Keulen, zoo meldt verder de Nachtausgabc, kwamen Britsche brand en brisantbommen op dichtbevolkto woonwijken terecht, zoodat vier dooden en twaalf gekwetsten te betreuren zijn. Op een landgoed in het Rijnsch-Bergi- sche district vielen niet minder dan elf brisant- on tachtig brandbommen. In de gouw Wezer-Eem werden opnieuw brandplaatjes over dorpen,- - landei'ijen en bosschen uitgestrooid. TOKIO, 30 Sept. (D.N.B.). Troe pen van Thailand (Siam) zouden, naar de Tsjoegai Sjogyo Sjimpo uit I-Ionkohg meldt, gisteren op een niet nader aangeduide plaats 65 kilome ter diep op het gebied van Fransch Indo-China zijn doorgedrongen. ductie niet op het beste peil wordt ge bracht, dat mogelyk is, er nauwelijks hoop bestaat, dat. de overwinning zal worden behaald. De week, die begonnen is. zal wellicht voor Engeland belang rijke beslissingen brengen. In de meeste kringen te Londen is men er van overtuigd, dat het Lager huis Dinsdag hijeen zal komen en men verwacht, stellig, dat Churchill door de laatste gebeurtenissen gedwongen is een verklaring af te leggen over den „alge- meenen oorlogstoestand". Bovendien verwacht men in parlementaire kringen der Britsche hoofdstad, dat den Lager huis-leden gelegenheid zal worden ge geven de dringendste problemen in het Lagerhuis te bespreken. Weer mach tsberich ten Duitsche luchtaanvallen voortgezet BERLIJN. 30 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: De vergeldingsaanvallen op Londen en op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Engeland en Schotland zijn zonder onderbreking voortgezet. De voornaamste doelen van den aanval waren weer Londen en Liverpool. Zij werden door gesloten formaties cn tal rijke afzonderlijke vliegtuigen gebom bardeerd. Zware verwoestingen en groote branden vertoonden de uitwer king op belangrijke doelen in de haven gebieden der beide steden. Andere aan vallen golden verscheidene havens in Znid-Engeland. Voorts bestookten ge vechtsvliegtuigen des nachts de Schot- sche steden Aberdeen. Edinburgh cn Leith met bommen van zwaar kaliber, fn de Midlands werd een bijzonder he- langrijke wapenfabriek in een duik vlucht aangevallen. Een voltreffer van het zwaarste kaliher richtte in de fa briek groote vernielingen aan. Voor de Engelsche Oostkust gelukte het twee konvooien uiteen te drijven. Bij de nachtelijke vluchten van gis teren naar het gebied van het, Duitsche rijk drong de vijand met afzonderlijke vliegtuigen tot de mark Brandenburg door. zonder echter de rijkshoofdstad te kunnen bereiken. Op eenige plaatsen in het Westen werdpn bommen geworpen. Er werd geen militaire schade aange richt De aangerichte matericelc schade aan objecten der burgerbevolking is niet van beteekenis. Daarentegen wer den onder de bevolking weer talrijke personen gewond. In de luchtgevechten van 29 Septem ber werden 17 Britsche jagers en een gevechtsvliegtuig neergeschoten. Vier Duitsche vliegtuigen zijn niet terugge keerd. De vermelde aanval op e#n wa penfabriek in de Midlands werd door een gevechtsvliegtuig onder bevel van den eersten luitenant von Butlar uitge voerd. Actie ter zee en in de lucht ROME, 30 Sept. (Stefani). Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: In het Oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee heeft een vijandelijke duikboot een klein Italiaansch schip van 700 ton getorpedeerd. De begeleiden de torpedoboot Gosenz viel de duikboot met bommen aan. De onderzeeër ver scheen op den zijkant liggende aan de oppervlakte om daarna te vergaan. Een van onze luchtformaties heeft een vijandelijk eskader in de buurt van de kust van Marmarica (LIbye) on danks het hevige afweergeschut der schepen, gebombardeerd. Een van onze vliegtuigen werd omlaag geschoten. Vijandelijke jachtvliegtuigen, die van een vliegtuig-moederschip waren opge stegen. werden door onze vliegers aan gevallen. Drie vijandelijke vliegtuigen van het Hurricane type werden in luchtgevechten neergeschoten. Aan een andere formatie van torpedo-vliegtuigen gelukte het inmiddels een vijandelijk slagschip met een torpedo te treffen. Het schip stopte en werd terstond door vijandelijke torpedojagers omgeven. Een derde luchtformatie heeft onlangs de opslagplaatsen en magazijnen van Haifa gebombardeerd. In gevechten mot vijandelijke jagers, die onze vlieg tuigen aanvielen, werd een vijand'elijke machine neergeschoten, welke in zee stortte. In Oost-Afrika werd bij vijandelijke luchtaanvallen op Burgavo (Somali- land), een inlander gewond. STOCKHOLM. 30 Sept. (D.N.B.) De vroegere gouverneur-generaal van Fransch Indo-China, generaal George Catroux. heeft, volgens berichten uit Londen,,direct na het falen van gene raal de Gaulle -in Dakar met minister president Churchill een vrij lang onder houd gehad. Volgens de meening in Fransche kringen alhier zal Catroux de rol van De Gaulle overnemen. ROME, 30 Sept. (D.N.B.). De Spaarische minister van Binnenlandsche Zaken, Serrano Suner, zal morgenochtend in de Italiaansche hoofdstad aankomen, waar hij twee of drie dagen zal verblijven. Serrano Suner zal ongetwijfeld, naar men in politieke kringen alhier opmerkt, gelegenheid hebben om met den Duce en graaf Ciano. die weder uit Duitschland te Rome is aangekomen, belangrijke be sprekingen te voeren. Minister Suner zal reeds Dinsdag met den Duce en den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, de eerste be sprekingen voeren. Tijdens de lunch en het diner, die graaf Ciano den Spaan- schen gast in kleinen kring aanbiedt, zal hij de gesprekken kunnen voortzetten. In Italiaansche politieke kringen wordt in verband met de Italiaansch-Spaan- sche besprekingen gewezen op de traditioneele idecëngemeenschap tusschen de beide volken. Deze gemeenschap is tijdens den Spaanschen burgeroorlog door de gemeenschappelijke wapenbroederschap nog versterkt en heeft daardoor de voorwaarden en bases geschapen voor de verlevendiging van de betrekkingen tusschen het fascistische Italië en het falangistische Spanje. Het Spaansche be zoek is vanuit dit gezichtspunt gezien van de grootste politieke beteekenis. DE Italiaansche pers vestigt de aan dacht op de manoeuvres, onderno men door de Britsche propaganda, ter verkleining van de strekking van het Pact van Drie. dat reeds een begin van uitvoering krijgt, daar het verb'ijf van den Spaanschen minister van Binnen landsche Zaken te Berlijn en zijn reis naar Rome, waar hij zal aankomen in gezelschap van zijn medewerkers, onder wie zich Miguel Primo de Rivera be vindt. beteekent dat Spanje den geest van het pact aanhangt. Den geest van het pact aanhan gen, zoo schrijft de Giornale d'Ita- lia, wil niet slechts zeggen „mee doen aan het conflict", maar met andere middelen medewerken aan de voltooiing van den arbeid, on dernomen te Berlijn, d.w.z. de eind overwinning en de voorbereiding van de nieuwe orde in Europa en Afrika. De reis van Suner naar Rome, waar toe voor zijn vertrek te Madrid besloten was, kan beschouwd worden als ant woord op de poging van den voormali- gen Britschen minister van Buitenland sche Zaken, Samuel I-Ioare, belast met een buitengewone missie in Spanje, die niet anders dan op een volslagen mis lukking kon uitloopcn. De Giornale d'Italia brengt dan in herinnering, dat het nieuwe Spanje ge boren is als reactie op het oude poli tieke stelsel en dat de nieuwe gebeurte nissen in Europa deze tegenstelling slechts kunnen accenlueeren. Bij de ideologische redenen, die Spanj'e met Italië en Duitschlrfnd verbinden, voegen zich thans belan gen en problemen als dat van Gi braltar. Dit belangrijke thema is be handeld bij de Italiaansch-Duitsche besprekingen te Berlijn en Rome en in de gesprekken, die Suner in de Duitsche hoofdstad gehad heeft met den Führer, von Ribbentrop en graaf Ciano. De laatste bespreking, die gehouden werd door Ciano, Rib bentrop, maarschalk Keitel en Su ner, leidde tot volledige omschrij ving der posities en bedoelingen- en tot unificatie van de plannen der drie mogendheden. Het bezoek van Suner aan Rome, waar hij den Duce zal ontmoeten, heeft ton doel de laatste punten in de betrek kingen tusschen Italië en Spanje als naties der Middellandsche Zee te pre ciseeren. De Giornale d'Italia besluit met de verklaring, dat een der beginselen van de as-politiek hierin bestaat, dat de Middellandsche Zee moet toebehooren aan de mediterrane volken. Op den grondslag van dit beginsel behoort de Italiaansch-Spaansche solidariteit bij de fundamenteele hestanddeelen van de Italiaansche politiek en van de nieuwe ontwikkeling in de geschiedenis van Europa. Hittegolf in Zuid-Servië BELGRADO, 30 Sopt. (D.N.B.). -- Ter- wijl in de meste streken van Joegoslavië herfstweer heerscht, dat in het gebergte reeds tot omvangrijken sneeuwval ge leid heeft, wordt uit de Zuid-Servische stad Bitolj (Monastir) een temperatuur van boven de veertig graden gemeld. Tatarescu gearresteerd BOEKAREST. 30 Sopt. (Stefani). In een officieel communiqué wordt me degedeeld, dat ook de oud-minister-pre sident Tatarescu gearresteerd en ge ïnterneerd is. Er wordt een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar zijn activiteit als minister en als ambassadeur te Parijs. GANDHI OPNIEUW BIJ DEN ONDERKONING KABOEL. 30 Sept, (D.N.B.). Gandhi heeft vandaag weer een bespreking van bijna drie uur met den onderkoning van Britsch-Indië gehad. Hij besloot des avonds naar Wardha te vertrekken. RANTSOENEERING VAN VETWAREN IN ITALIë ROME, 30 Sept. (D.N.B.) Krachtens een verordening van den minister voor de corporaties worden van 1 October af in Italië spijsolie, boter, spek en var kensvet gerantsoeneerd. Voor den ver- - bruiker bestaat de mogelijkheid om bo- - ter. spek of varkensvet in plaats vari -J olie of omgekeerd te kiezen. IN JAPAN GEARRESTEERDE - ENGELSCHEN VEROORDEELD TOKIO, 30 Sept. (D.N.B.). Zeven van de vijftien in Japan wonende Britsche onderdanen, die einde Juli wegens spi- onnage zijn gearresteerd, zijn thans ver oordeeld. Over de strafmaakt is nog niets bekend. Volgens Domei wordt het onderzoek tegen de overige gearresteer den nog voortgezet. Volgt u dien wagen College Humor U.S.A.) FEUILLETON door Johnsfon Mc. Culley 19. „Meneer Warwik!" De stem sprak fluisterend en kwam uit een rlonker hoschjc naast het pad. Warwik staple terstond naar de on- dcre zijde van het laantje, keek naar het boschje on voelde naar zijn pistool. „Haal uw hand uit uw zak", vervolg de dezelfde stern. „Loop om dit h06chje heen en blijf met uw gezicht naar de straat toe stilstaan. Ik wil u alleen even spreken, zonder dat we gestoord wor den." „Wat is dat nu weer voor onzin?" vroeg Warwik met gedempte stem. „Haal uw hand uit uw zak!" „Dat heb ik al gedaan", antwoordde Warwik. ..Maar waarom moet ik om dit boschje heenloopen?" „Gehoorzaam dadelijk!" „Nou goed dan!" Warwik verliet het pad en liep om het struikgewas heen. Met de handen langs het lichaam bleef hij staan, hot gelaat naar do straat gekeerd. „Luister! Keer naar do garage terug, haal uw wagen en rijd weer naar de stad toe. We dulden geen verderen on zin \nn u. Het wordt tijd. dat u aan onze bevelen leert gehoorzamen. Er zit een demper op den loop van mijn pis tool en ik schiet, als u me niet gehoor zaamt. Begrepen? Onze tijd is beperkt on we zijn wanhopig vastbesloten. Keer terug langs het pad en ga naar de ga rage!" „Buitengewoon... dat moet ik zeg- genl" „En zeg op geen woord van tegen den chauffeur. Vertel hem. dat u iets hebt vergeten en daarvoor onmiddellijk naar dc stad terug moet Eenige van onze mcnschen liggen op de loer en schieten uit het donker, als u streken uithaalt. We hebben u ertusschen mijnheer Warwik!" „Maar Geen woord meer!" Met een zucht wendde Warwik zich om en deed eenige stappen het. pad op. Doch plotseling keerde hij terug en rende de struiken in. Hij hoorde een doffen knal, het fluiten van een kogel door do takken en het volgend oogen- blik had hit den man heet en waren ze. aan het vechten. Warwik voelde er niets oor. den chauffeur uit dc garage te hulp te roepen. De gasten van Ber- klan zouden zich afvragen, waarom iemand hem aangevallen had en zou den nog meer verbaasd staan, als 'Ie chauffeur later zou vertollen, dat hij ook door autobandieten was aangehou den, Hil had niet veel moeite met zijn tegenstander, die veel kleiner was dan hij zelf. Hij pakte hem hij zijn keel en voelde, hoe hij in zijn greep volkomen machteloos werd. Hij sleepte hem mee tot in het licht van de serre. Warwik had hem nog nooit eerder gezien. ..Iloor eens, die bemoeizucht van jullie eaat me gruwelijk \ervelen en ik verdraag dit niet langer. Als een van jullie me noe eens lastig valt, zal ik hem hardhandiger aanpakken, dan ik tot nog toe gedaan heb. Goed ge snapt? Ik zal je ditmaal je revolver afnemen, flink door elkaar schudden en terug laten gaan naar je opdracht gever. Meer verdien je niet." Warwik greep hem bij de schouders en schudde hem door elkaar, dat zijn tanden klapperden. Na hem op andere wapens gefouilleerd te hebben, wierp hij hem languit achter een boschje op het gras neer. Zonder verder naar hom om te kijken, greep hij zijn hoed, sloeg zijn handen wat af. stapte brutaalweg in het licht en liep naar de serre toe. Daar bevonden zich reeds eenige gas ten. die Warwik uitbundig begroetten. „Ik was al bang, dat u ons teleur zoudt stellen, mijnheer Warwik," zei me vrouw Berklan. „We hebben u in den laatsten tijd zoo zelden gezien." „Ik ben nu eenmaal excentriek," gaf Warwik toe. „Ik ben heelemaal onbere kenbaar geworden." „Dat is een teeken van verliefdheid," zei zij lachend. „Onzin natuurlijk!" „Alice heeft me een en ander verteld over een jonge dame op de American Boulevard." ..Alice praat maar wat" zei hij lachend doch niet angst in het hart voor haar jaloezie. „Die jonge dame van de American Boulevard is slechts een een zaam meidie. wier leven ik nu en dan wat dragelijker tracht te maken. Wat ik vragen wou, is Alice hier niet? Ik heb haar in den laatsten tijd ook niet veel gezienwat?" „Je bent een ondeugd!" fluisterde me vrouw Berklan. „We hadden al lang ge leden verwacht op je bruiloft te mogen dansen John. Wat mankeert je in den laatsten tijd? Vraag baar vanavond toch nogen wees samen gelukkig!" „Niet in dc juiste stemming," ant woordde Warwik. „Niet half vurig ge noeg en zoo meer. Ik zou de heele zaak- verprutsen vrees ik." „Zeg eens, John, je wordt toch niet verliefd op dat meisje van de American Boulevard, wel?" „Maar m'n lieve mevrouw, hoe komt u erbij, een man van zooiets te beschul digen? Misschien ben ik wel besloten mijn heele leven vrijgezel te blijven vrijheiden zoo meerwat zou dat dan nog?" „Dan hoorde je je over jezelf te scha men," zei mevrouw Berklan en wendde zich tot haar andere gasten. Dit. gesprek maakte Warwik zenuw achtig. Hij was niet van zins. een lief desverklaring tegen Alice Norton af te steken. Hij had zich indertijd wel tot haar aangetrokken gevoeld, maar na bestudeering van haar karakter, had hij van een huwelijk met haar afgezien. Bo vendien waren zijn omstandigheden ver anderd. Hij ging naar binnen waar hij Berklan ontmoette. Bijna terstond daar na werd het eten opgediend en Warwik kreeg Alice als tafeldame. Gedurende den maaltijd zag hij de oogen van me vrouw Berklan onophoudelijk op Alice en zich zelf gericht. Na tafel verspreid den de gasten zich hier en daar met de bedoeling, een poosje later voor een bridgepartijtje weer bijeen te komen. Warwik kon een vertrouwelijk gesprek in een stil hoekje met Alice onmogelijk vermijden. „John. ik zou graag eens heel open hartig met jou ergens over spreken," zei Alice. „Het zal me een genot zijn, naar je te luisteren, jonge dame." „Daar meen je niets van. John. Je hebt me de laatste drie maanden opval lend vermeden. Vroeger waren we zulke goede vrienden en begon ik zelfs een beetje van je te houden. Ik zou nu graag willen weten, wat onze vriendschap ver broken heeft." „Goeie genade, zijn we dan geen vrien den?" „Het oude gevoel is er niet meer, John.ten minste niet van jouw kant. We zijn menschen van de wereld en daarom kan ik vrijuit met je praten. Ik krijg zoo den indruk, dat jouw gedrag tegenover mij, me tof, een belachelijk schepsel maakt. Je stelde zooveel belang in me.... en nu heeft je belangstel ling zich ergens anders heengewend. Ik vind het afschuwelijk, dat de menschen achter mijn rug om me lachen. Hoor eens. John. ik wil je alleen zeggen, dat je een eerlijk spel moet spelenl" En toen begon zo te lachen en over alles en nog wat te babbelen, alsof ze in het geheel geen bedreiging geuit had. Warwik kreeg een koude rilling. Je kon toch niet. met een vrouw gaan vechten, wel? Alice Norton zou hem óf tot man moeten krijgen, óf hem ruïneeren, dat besefte hij duidelijk. Maar hij meende, dat er tocih nog één uitweg bestond. Iedereen geloofde, dat hij nog goed in zijn geld zat.. Als hij het gerucht kon verspreiden, dat hij zware verliezen ge leden had en op den rand van de armoe stond, zou Alice haar genegenheid mis schien op een ander richten. Maar dat kon hij toch ook niet doen! Als zijn vrienden hem voor straatarm aanzagen, zouden de meesten hem laten schieten. En als hij ook maar gedeeltelijk uit de kringen raakte, waarin hij thuis hoorde, zou hij voor de Spin van geen nut meer kunnen zijn. Bovendien zou nie mand hem verdenken, zoolang ze hem voor schatrijk aanzagen: terwijl ze hem terstond zouden verdenken, als bekend werd, dat hij geld noodig had. „Wat 'n warboel!" dacht hij bij zich zelf. Na een poosje liet Alice hem gaan en hij stapte de serre in om een sigaret cp te steken. Hij liep die langzaam door, tot hij aan de glazen deur der biblio theek kwam. Hij keek naar binnen. Daar stond het hem zoo welbekende bureau en in een van die laden lag de enveloppe. Was de taak maar zoo ge makkelijk, als ze op het eerste gezicht geleken had. Op dat oogenblik zag hij den nieuwen butler, dien hij aan tafel voor het eerst gezien had, dc bibliotheek binnenko men. Hij besloot Berklan eens te vragen, waar zijn oude butler gebleven wa6. Plotseling kwam Wanvik een etap dichterbij. De nieuwe hutier scheen bij zonder belang in het bureau te stellen. HOOFDSTUK XVII. De enveloppe. De butler was de bibliotheek binnen gekomen, alsof hij ergens naar zocht. Hij liep tot midden in het vertrek, keek heel gewoontjes rond en bereikte ten slotte het bureau. Hij raakte het niet aan, maar keek omlaag en Warwik be greep. dat hij naar de lade keek, waar in de beëedigde verklaringen moesten liggen. „Dat is erg, erg onhandig werk, zóu Togo zeggen", dacht Warwik. „Wat een oude hoeventruc. een zoo- genaamden bediende ergens binnen te smokkelen. Ik wil wedden, dat dé oude butler van Berklan óf plotseling ziek is geworden, óf een telegram heeft gekre gen. dat zijn suikertante gestorven is. Wat een knullige amateurs!" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2