STADSNIEUWS De Helpende Hand" Politie-varia Bonnen, die nu geldig zijn Vergeet de bonnen niet Richtlampen in gebruik Oudejaarsavond yan „Quick" Een losgeslagen Engelsche kabelballon Hollend paard liep te water Onfortuinlijk terecht gekomen Inbrekers opgespoord Twee jaar voor diefstal tijdens luchtalarm Een pakje sigaretten voor f 1.20 Vijfde Volksconcert van het U.S.O. Ook de vrouw tot hulp en bijstand aan haar man verplicht Üqsmda DE MOOR Na 22 n»r met meer op straat wanneer ge een hotel, restaurant of broodjeswinkel bezoekt! EENWISSELBON- SYSTEEM 2e BLAD PAa 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 1 OCTOBER 1940 Hedenavond de eerste drie in werking VANDAAG worden in onze stad voor het eerst „richtlampen" in gebruik genomen. Het geldt nog slechts een be gin en het aantal is nu nog beperkt tot drie. Binnen zeer korten tijd zullen er evenwel meer in werking gesteld wor 'den. Het spreekt vanzelf, dat deze nieuwig beid als een flinke verbetering be schouwd mag worden. Wie den laatsten tijd 's avonds laat nog op straat moest wezen, zal zich vaak als een blinde ge voeld hebben, die slechts op dentast lijn weg kan vinden. De nieuwe richtlampen scheppen nu tenminste eenige mogelijkheid om zich te oriënteeren. Naar ons be kend is, zullen zij geplaatst worden op zorgvuldig gekozen punten, waar fer het meest behoefte aan bestaat. De drie, welke hedenavond in wer- king treden, staan op de Varkens- markt, bij de Kamperbinnenpoort en bij De poort van Kleef. Het nieuwe materiaal wijkt geheel af van wat tot nu toe als afgeschermde nachtverlichting sporadisch in onze stad werd toegepast. Hier immers waren ver duisterde straatlantaarns in het geding, terwijl het soort, dat thans in gebruik wordt genomen, speciaal voor het. nieu we doel ontworpen is. Zij zullen slechts de richting aangeven, en uiteraard geen licbt mogen uitstralen. In aansluiting op deze gegevens wil len we even wijzen op het. gevaar, dat thans door onze grachten wordt opgele verd. De laatste dagen zijn personen, idoor de duisternis misleid, te water ge raakt. Eergisteravond heeft zich naar ons ter oore kwam nog zoo'n geval voor gedaan nabij het postkantoor. Hier hebben zich gelukkig nog geen Verdrinkingsgevallen voorgedaan, zoo- als in andere steden wèl is voorgeko men, maar het is toch wel een zaak, waar men zijn aandacht terdege aan Üient te besteden. Het. is natuurlijk een moeilijke kwestie, daar de gemeente 'Amersfoort over een tamelijk uitge strekte gracht-lengte beschikt. Maar dat Jnen de put. moet dempen alvorens het kalf verdronken is, is een oude waar- beid. DE A. F, C. „Quick" heeft giste ren in „De Wapenroem" het vijftigjarig bestaan op intiem© wijze in den vorm van een oudejaars avond, herdacht. Voor deze bijeen komst waren alleen leden van de oude club uitgenoodigd. De avond droeg een zeer gezellig ka rakter. Hartelijke woorden zijn door het bestuur tot de- leden en door de leden tot het bestuur gericht. Ook aan bloe men en geschenken heeft het niet ont broken, terwijl enkele leden door hun toegewijde medewerking aan het veree- nigingsïeven in het bijzonder gehuldigd werden. Ook de dames hebben zich niet onbetuigd gelaten. Een volledig verslag over deze intieme bijeenkomst is hier niet op zijn plaats, daar de avond niet officieel en enkel en alleen voor de club leden bestemd was. Met het ingaan van het 51ste jaar, klokslag twaalf uur, hield de voorzitter een korte rede, waarna één van de leden een treffend woord tot de geheele Quick-familie richtte. Naast tal van aardige speeches over verleden en heden, werd door verschil lende leden in vele talen en taaltjes voorgedragen. Een bijzondere attentie ondervond het bestuur van de zijde van den eigenaar van „De Wapenroem", die de vereeni- ging in het bezit stelde van een fraaie medaillekast, welke voortaan een eere plaats zal krijgen in het clubzaaltje. Als tegenprestatie werd door het be stuur een mooie plant aangeboden. Vermelden wij tenslotte nog, dat de presidente van het damescomité het werk van de Quickdames belichtte. Jam mer was, dat. de aanbieding van het nieuwe vaandel waartoe door de da mes het initiatief genomen was niet kon doorgaan wegens vertraging in de verzending. De presidente zegde toe, dat deze aanbieding binnen zeer korten tijd zal plaats vinden. Met al was het een buitengewoon ge animeerde Oudejaarsavond. FOOR de zieken en de zwakken, Voor de kraamvrouw en haar kind, Voor wie moeilijk „in het duister" (Finantieel) den „weg" nog vindt, Staat „De Hand" er om te „Helpen", Helpt de vriendelijke „Hand". Zij is stille medewerkster Voor 't gezond gezinsverband. W ij bewegen ons al moeilijk Als het 's avonds duister is. Anderen staan ook bü daglicht In volslagen duisternis. Dat zijn van die huisgezinnen, Waar de donkerte niet wijkt. Waar dus zonder „Helpershanden" Nooit het zonnetje eens kijkt. Déze huisgezinnen helpen Aan wat dag- en zonnelicht Is een daad van naastenliefde, Dóór en vóór den mensch verricht, 't Vormt het nobel „dagprogramma" Van de werksters bij de „Hand", 't Is weer „sterken voor de zwakken", Toont Uw „kracht' den collectant! Morgen zullen alle giften Voor de „Helpsters" welkom zijn: Wie geen „groot geld" heeft te missen, Die bepale zich tot „klein"! PHILIA. (Nadruk verboden Een paard, dat voor een rijtuig ge spannen was, is gistermiddag op den Heiligenbergerweg op hol geslagen. De voerman trachtte het span den Bis- schopsweg op te leiden, maar de snel heid was te groot. Hierdoor kwam het paard in de sloot terecht, terwijl 'de wa gen aan den kant van den weg bleef staan. Met behulp van eenige vrijwil ligers is het dier op het droge gebracht. Een dertienjarige jongen, die op 'de fiets zat, heeft gisterochtend in het Plantsoen een ongelukkigen val ge maakt. Hij steunde met een voet op een ijzeren hekwerk en verloor op een gegeven moment het evenwicht. De cnaap sloeg tegen den grond en kwam zoo onfortuinlijk terecht, dat hij een diepe vleeschwond opliep. Deze moest in het ziekenhuis gehecht worden, waarna het slachtoffer achter op de fiets van een politieagent naar buis kon worden gebracht. Twee minderjarige meisjes uit Utrecht, die in onze stad rondzwierven, zijn gis terochtend door 'de politie aangehou den en op transport naar Utrecht ge steld. Iemand, die nog drie 'dagen tegoed had, is naar Utrecht vervoerd. Eenigen tijd geleden heeft de burge meester van Nunspeet opsporing ver zocht van twee personen, die verdacht worden aldaar diefstal met. braak ge pleegd te hebben. Dit tweetal, S. en B. genaamd, is gisteren in onze stad door de politie gearresteerd. Beiden leidden een min of meer zwervend bestaan, doch zij maken thans goe'de kans op een vaste woonstee, die hun door den rechter zal worden toegewezen. Zij zijn naar Nunspeet gebracht. BURGERLIJKE STAND Geboren: Frederik Johannes, z. van Lu- fcerthus Johannes Kuiter en Dina van Bin nendijk; Hendrika Johanna Jacobay d. van Willem Pieter Bont en Sophia Harmina van Burken; Dirk Johannes Jacobus, z. van Wat- re Mandema en Gezina Gerridina Vinke; Ahtonette Hendrika, d. van Jan van Maanen en Hendrika Adriana van Ettekoven; Aal- bert, z. van Jacob van Socren en Antonia Hoefsloot; Gjjsbertus, z. van Hendrik Craa- nen en Gonda Pot; Reiniera, d. van Willem Albertus te Beek en Petronella Johanna van Oven. FRUIT- EN GROENTEN VEILING AMERSFOORT, 80 Sept. Appelen 5— Ï5; Peren 5—18; Druiven 13—18: Toma ten 4977; Witte druiven 26; Anriüvie 12 —28; Prei 7—8; Groenekool 46—76; Sel- dery 524; Wortelen 5970; Roo^ddkool 6470; Wittekool 4047; Stambooncn 12 —22; Bieten 32—36; Stokboonen 18—23; Pronkers 10—15; Sla 1021; Komkommers 20: Snjjboonen 3335; Postelein 612: Spinazi'e 714; Spruiten 13; Peterselie 7 —11. HET STERHUIS Met, ingang van heden, zoo bericht ons het Bestuur van de Union, afdee- ling Amersfoort, zal het Sterhuis aan de Korte Beekstraat 4 op Dinsdag en Donderdag 's middags van 2.30 tot 5.30 uur voor meisjes opengesteld zijn en niet, 's avonds. Dit in verband met ver duisteringsmaatregelen. Meisjes, die een vrijen middag hebben, kunnen hiermede dus rekening houden. Op an dere dagen dan Dinsdag en Donderdag is het Sterhuis 's avonds wel geopend. R.K. SPAARBANK Maandoverzicht van September Bedrag der inlagen f 2282.67. Bedrag der terugbetalingen 2391.27. Uitgege ven nieuwe boekjes 1. Afbetaalde boek jes 1. Aantal posten van inlagen 18. Aantal posten van terugbetalingen 32. EXAMEN Te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofd vak Natuurkunde, onze stadgenoot J. B. F. van Hasselt. BINNENLAND MEER BLOEMBOLLEN NAAR DUITSCHLAND? De Telegraaf verneemt, dat Duitsch- land het betalingscontingent voor den invoer van bloembollen uit. Nederland heeft verhoogd van 2 millioen mark voor 1939 tot 8 millioen mark voor het loopende jaar. Ten gevolge van deze verhooging rekent men on den invoer van 5 a 600 wagons bloembollen; de eerste wagons zijn reeds aangekomen. In bevoegde Duitsche kringen verwacht men van dezen maatregel een gunstige ontwikkeling voor de Nederlandsche bloembollenteelt, die uit den aard der zaak de nadeelige gevolgen van den oorlogstoestand sterk ondervindt. Dagelijks bereiken ons berichten, dat afgedreven Engelsche kabelballons boven Noorwegen, Zweden, Denemarken, Duifschland en Nederland worden waargeno men. Op onze foto ziet men een kabelballon, die in de omgeving van Stockholm tot landen werd gebracht, nadat de afhangende kabels groote schade aan het electrische net hadden veroorzaakt. (Foto: Scherl). Van 30 Sept. t-e.m. 6 Oct. zijn de met ,g' genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekle geldig. De bonnen, welke 6 October nog niet gebruikt zijn. blijven nog geldig t.e.m. S October. Voorts zijn in omloop voor kinderen beneden 4 jaar: halve broodkaarten. Naast de halve broodkaart ontvingen de kinderen een toeslagkaart, waarop 6 rantsoenen havermout en 6 rantsoenen rijst of kindermeel verstrekt worden. Met deze toeslag- kaart moeten de betrokkenen even lang rondkomen als de broodkaart geldig is- Bons 05 t-e.m. 12 (boterkaart) 2ons boter. Bons 05. 06, 07 (vetkaart) 21/» ons margarine of 2lft ons boter. Bon 08 (vetkaart) 21/* ons gesmolten vet of 2*/a ons boter. Bons 09,10,11 en 12 (vetkaart) 2*/i ons boter met reductie. Alles geldig van 24 Aug. tot en met 18 October. Bon 109: een küo suiker tot en met 25 October. Bon 114: Vs pond koffie of 75 gram thee tót en met 8 November. Bon 71: Va pond tarwebloem, of tarwemeel of boekweitmeel of roggemeel, of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot en met 4 Oct. Bon 41: Va pond rijst of rijstemeel tot en met 4 Oct. Bon 54: Va pond havermout of havervlokken of gort of grutten tot en met 4 Oct. Bon 28:1 ons maizena of grlesmeel of puddingpoeier tot en met 1 November. Bon 15:1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti tot en met 1 November. Bons 02 van de vleeschkaari elk 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- waren. Bon 02 worst, vleeschwaren) van de vleeschkaart uitsluitend een rantsoen vleeschwaren: 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worst soorten, of 125 gram lever-artikelen, of 150 gram bloedworst. Geldig van 30 Sept. t.e-m. 6 October. Bons, die op 6 Oct. nog niet zijn verbruikt, blijven geldig tot en met 13 October. Petroleamzegel. Periode 6. Geldig tot en met 3 Nov. (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Bon 104: 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) óf 120 gram huishoud zeep, óf 200 gram zachte zeep, óf 250 gram zeeppoeder, óf 125 gram zeepvlokken, óf 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, óf 200 gram vloeibare zeep, tot en met 18 October. No. 116 van de bonnen welke tegelijk met de textielkaart aan mannelijke per sonen boven 15 laar werden verstrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crème of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Verder worden voor kinderen beneden 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rantsoenen toiletzeep beschikbaar gesteld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar alleen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoenen moe ten verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen tot 24 Januari 1941. Bon nr. 5 van de voederkaarten voor honden en katten tot het verkrijgen van honden- en kattenbrood. Geldig t.e.m. 30 September. UITKNIPPEN EN BEWAREN!! Geknoei in een Amsterdam- sche bar ontdekt AMSTERDAM, 1 October. Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor. dat doosjes cigaretten tegen uiter mate hooge prijzen worden verkocht. Pakjes cigaretten, die men altijd voor veertig cent kon koopen, worden l\ier en daar, zelfs door sigarenwinkeliers, verkocht voor 1.20. In sommige cafés, waar de controle uit den' aard der zaak niet'zoo groot is als in sigarenwinkels, worden eveneens vaak sterk verhoogde prijzen gevraagd. Het waren de rechercheurs Blonk en Wijnberg van het bureau aan de Raam poort, die gisteravond een mooi succes boekten in den strijd, welke de politie reeds geruimen tijd voert tegen on- noodige prijsopdrijving aldus de Telegr. In eèn bar aan het Thorbeckeplein kregen zij een groote partij cigaretten in handen, waarvoor ook sterk ver hoogde prijzen werden gevraagd. Na overleg met de surnumerairs Van Straten en Jong van het bureau Mar- nixstraat, besloten zij gisteravond poolshoogte te nemen in de bewuste zaak. De surnumerairs gingen als ge wone bezoekers de bar binnen en gaven hier hun oogen goed den kost. De jonge a.s. inspecteurs van politie behoefden niet lang te wachten om een overtre ding te constateeren. Eén der bezoekers waarschuwde op een gegeven oogenblik den chasseur en vroeg om een pakje cigaretten. Hij werd prompt op zijn wenken bediend, maar hij 1<on het doosje van veertig cent niet krijgen voor dezen prijs. Voor zestig cent zonder fooi kon de klant het pakje koopen. De man betaalde en kreeg de cigaretten. Een der surnumerairs liep hierop de bar uit en waarschuwde de rechercheurs Blonk en Wijnberg, die builen stonden, waarop deze politie mannen direct naar binnen gingen en met de surnumerairs, die zich nu aïs politiemannen legitimeerden, een on derzoek instelden. Eerst werd de chasseur gefouilleerd; het was merkwaardig zooveel doosjes cigaretten uit diens zakken te voor schijn kwamen; van alle doosjes waren de banderollenprijzerf verwijderd. In de garderobe vond de politie eveneens een partij cigaretten van verschillende merken, met banderollen, waarop de prijzen niet meer zichtbaar waren. Ook deze partij werd in beslag genomen. Later deed de politie nog een huiszoe king in de woning van een kellner, waar ïnen twee groote doozen vol met kleine doosjes en pakjes cigareitten in beslag nam. De kellner gaf toe, dat hij, evenals de ohausseur, deze cigaretten in de bar verkocht, tegen de hoogere prijzen. Zoo wel tegen den chausseur als tegen den kellner is Rroces-verbaal opgemaakt, wegens prijsopdrijving, terwijl legende barhoudster proces-verbaal werd opge maakt op grond van overtreding van de tabakswet. VRIJMETSELAARSLOGES IN BELGIE GESLOTEN GENT, 1 Oct, (Belgapress). Naar verluidt, werden alhier drie vrijmetse laarsloges door de bezettende overheid gesloten. De lokalen werden verzegeld. OMTREK Maandag 7 October des avonds 7.15 uur heeft in Tivoli te Utrecht het Vijf de Volksconcert van het U.S.O. plaats onder leiding van Willem van Otterloo met medewerking van Ruth Horna, so praan en Otto Couperus, bas. Het programma luidt als volgt: Ouverture tot de opera „l'Italiana in Algeri". Gioacchino Rossini. Uit de opera „Rigoletto". Giuseppe Verdi. Uit de opera „La Forza del Desfino". Giuseppe Verdi. Pauze. Uit de opera „Die lustigen Weiber von Windsor". Otto NicolaL Schatwalzer. Johann Strauss. Ouverture tot de operette „Die Fle- dermaus". Johann Strauss. 's-HERTOGENBOSCH, 1 Oct. Het gerechtshof alhier heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den koopman G. H. van M. uit Maasbracht, die in den nacht van 22 op 23 Mei tijdens luchtge- vaar, terwijl de bewoners der boerderij zich in een schuilkelder bevonden, een aantal kippen ten nadeele van den landbouwer Maessen te Montfort (L) heeft gestolen. Wegens 'dezen diefstal heeft de rechtbank te Roermond van M. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. De pfficier van justitie, die vier jaar gevangenisstraf had geëischt, teekende tegen dit vonnis appel aan. In hooger beroep had de advocaat- generaal bij het gerechtshof te Den Bosch drie jaar gevangenisstraf geëischt Vonnis wijzende heeft het Hof van M. vandaag opnieuw veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. 's-GRAVENHAGE, 30 September. De raadkamer van den Hoogen Raad heeft onlangs behandeld een request van H. T. te 's-Gravenhage. die op huwelijksche voorwaarden gehuwd is jnet L. E. O. Bij bedoelde huwelijksche voorwaarden is overeengekomen, dat de vrouw zelf het beheer zal voeren over haar tegenwoor dige en toekomstige vermogen en het vrije genot van haar inkomsten zal heb ben. Tusschen partijen is sedert Mei 1939 zoowel in conventie als in reconventie een vordering tot echtscheiding, subsi diair tot scheiding van tafel en bed aan hangig. Het gerechtshof te 's-Gravenha ge heeft bekrachtigd een beschikking van de Haagsche rechtbank, waarbij een verzoek van T., dat zijn vrouw hem voor zijn levensonderhoud 200 per maand zou uitkeeren, werd afgewezen. Deze be schikking requestreerde hij bii den Hoo gen Raad. Hij bestreed daarbij de mee ning van het Hof dat de wet de onder houdsverplichting tusschen echtelieden tijdens een geding tot echtscheiding of scheiding van tafel en bed uitsluitend heeft, geregeld in de artikelen 268 juncto 301 B.W. en 824 en 828 a Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering en daarbij alleen aan de vrouw de bevoegdheid heeft gegeven, een uitkeering tot onder houd te vorderen. De requestrant voerde hiertegenover aan, dat genoemde artike len uitsluitend hebben geregeld de on derhoudsverplichting van den man te genover zijn echtgenoot© doch in die ar tikelen over de verplichting der vrouw tot hulp en bijstand met geen enkel woord wordt gesproken en deze ver plichting ex art, 158 B.W. derhalve on verlet blijft. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwer ping van dit beroep, daarbij overwegen de, dat wel artikel 158 B.W. voorschrijft, dat de echtgenooten elkander wederkee- rig bijstand verschuldigd zijn. maar dat deze bepaling gegeven is met het oog op den normalen huwelijkstoestand, waar tegenover de artikelen 262 en 301 a 1- 1 e e n aan de vrouw de gelegenheid ge ven een uitkeering van den man te vragen tijdens de echtscheidingsproce dure. De Hooge Raad heeft echter het cassa tieberoep gegrond geoordeeld en daarbij overwogen, dat krachtens art. 158 B.W. echtgenooten elkander wederkeerig hulp en bijstand verschuldigd zijn, waaruit volgt, dat ook de man gerechtigd is hij gebreke van voldoende middelen het voor zijn levensonderhoud noodige van de vrouw te vorderen. Geen enkele wets bepaling doet dit recht van den man gedurende den loop van een scheidings geding vervallen en zulks kan aldus de Hooge Raad met name niet wor den afgeleid uit het bepaalde van ge noemde arikelen uit het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, daar deze bepalingen wel een bijzondere en uitslui tende regeling bevatten voor de behar tiging van de aanspraak der vrouw op onderhoud tijdens een scheidingsgeding, doch een zoodanige aanspraak van den man niet raken. De Hooge Raad vernietigde on dezen grond de bestreden beschikking en wees de zaak naar het Haagsche Gerechtshof terug. GRAND THé&TRE. Van Vrfdag 27 Sep tember tlm. Donderdag 8 October ver tooning van de film „Wiener Ge- sehiehtsn." Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Overige avonden om 8.00 uur. Woensdag 2.30 uur matinee. CITY THEATER. Vertooning van de film „Ruzie drie-hoog-aehter". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30. 6.15 en 8.30 uur. Ove rige dagen om 6.30 en 8 uur. Woensdag matinée om 2.30 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooninr van de film „Het signaal in den nacht." STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alle meisje» iederea avond geopend des Zondags van 2 uur. GILDEHUIS A.K.G. 19 Sept. t.m. 1 Oct. Expositie van Indische landschappen van Adolfs. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Maurhnlsen R.K. OPENBARE LEESZAAL. W iters- straat 2. MUSEUM FLEHITE, Weeteiagel. C dagelijks van 1012 en 14 uur, t_ sonderd Zondag. 'eZsterdags 10—ÜS 1.308 oor. (Stadgenooten hebben *s Zaterdags vrijen toegang). DE VALK. 5 October 9 uur nvia. Demon stratie Ba! met muziek van The Jszil Serenader» uit Amsterdam. BAARïTS LYCEUM. 16 Sept. fes». 6 Orf. Tentoonstelling van etsen an aquarellen door Jan Poortenaar. Geopend van 10—ij 's Zondags van 1.30i. GENEVEO l IANGESTPAAT ft TELEF. 6652 Groot aantal overtredew van het verbod te 's Gravenbage 's-GPA VENHAGE, 90 September. Dé Haagsche justitie heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. 31 personen aan* gehouden, die zich na 22 uur op straat be* wonden. In den nacht van Zondag op Maandag waren er nog negen overtreden van dit verbod Voorts is in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks één uur op den Scheve* ningscheweg een garagehouder uit Leid* schendam aangehouden, die reed in een personenauto met zijn vrouw en nog eèn passagier. De inzittenden waren geen van allen in het bezit van een uit gaansver gun* ning en bovendien had de garagehouder, geen vergunning om de onto te mogen ge bruiken. Het drietal is overgebracht naar het po* litiebureau en de auto is in beslag geno* men. 's-GRAVENHAGE, 30 Sept. In een heden gehouden persconferen tie heeft de directeur van het Cen traal Distributiekantoor een uiteen zetting gegeven van de maatrege len, die zijn afgekondigd ten aan zien van de regeling voor het hotel- en restaurantbedrijf, alsmede voor de zg. broodjeswinkels. In het ver volg zoo zeide hij zal het noo- dig zijn, dat men zijn bonnen voor brood en vleesch naar een hotel, restaurant of broodjeswinkel mee neemt. Tot nu toe ontvingen deze zaken 50 pet. van de hoeveelheid, die zij in de zelfde periode van het vorige jaar kre gen. Daar komt nu verandering in. Er is een systeem van zg. „wisselbons" ont worpen. Het is tweeledig. Voor brood zijn er wisselbons. die ieder recht geven op 50 gram en voor vleesch ontvangt men wisselbons. die ieder recht geven op 25 gram. Deze wisselbons zijn in het gewone handelsverkeer niet. geldig. Voorts zijn in hotels, restaurants en broodjeswinkels uitsluitend nieuw# bonnen geldig. Dus niet die van een vo rige week. Deze maatregel houdt ver band met. de bevoorrading der hotels, restaurants en broodjeswinkels, die hun voorraden uiteraard ook slechts op bon nen kunnen krijgen. De zg. „weer machtsbonnen", bonnen, die vanwege en voor de Duitsche weermacht, worden uit gegeven zijn eveneens niet geldig in het gewone verkeer. De hotelhouders, restaurateurs en exploitanten van brood jeswinkels moeten deze bonnen op de distributiekantoren inwisselen voor Ne derlandsche bonnen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de bonnen, die Duit sche reizigers in Nederlandsche hotels en restaurants overhandigen. Voor de maand October is een speciale regeling getroffen, waardoor het mogelijk is dat hotels, restaurants en broodjeswin kels in de gelegenheid zijn voldoende voor raad aan brood en vleesch te hebben, zoo dat zij niet in moeilijkheden komen. Sui ker, thee, boter, rijst en dergelijke artike len zijn voor den consument in hotels en restaurants vrij. Zooals tot nu toe ook voor brood en vleesch gold, ontvangen de hotelhouders en restaurateurs van al deze artikelen 50% van de hoeveelheid, die zij in dezelfde periode van het vorige jaar ont vingen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5