Deensche plannen voor werkverschaffing EEN DOZIJN VONNISSEN ACHTER DEN RUG Belgisch Spoorwegverkeer herstelt zich ZIJ WAREN OP STAP GEWEEST. Defensie - werken der Ver. Staten in de baai van Cuba DISTRIBUTIE KAARTEN GESTOLEN Duitsche oudheid kundigen in ons land Ir. Mussert's visie op de toekomst Het oude heertje en de verdwenen bankbiljetten Alle Ned. kinderen uit de Oostmark terug Onbevoegd uitoefenen van de genees kunst? DE MARECHAUSSEE in het Oosten en in de groote steden Commissaris voor alle vereenigingen zonder commercieel doel Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD KOPENHAGEN. 1 Oct. (D.N.B.) - De Deensche premier Stauning heeft in een programontvouwing voor den Rijksdag verklaard, dat Denemarkens doel een politiek zal zijn. die de Deensche natie aaneensluit rondom haar voornaamste nationale opgaven. Denemarken heef' ook in de toekomst belang bii een wel willende samenleving met andere na ties en vooral met zijn buren. De aanvoer van grondstoffen voor de Deenschp productie, zon vervolg de Stauning. is ten gevolge van de huidige omstandigheden aanzienlijk verminderd. De regeering heeft met het oog op deze situatie verschei den plannen nopens mogelilkheden op het gebied van de werkverschaf fing onderzocht, waarbij zij vooral heteekenis moest hechten aan die plannen, waarvoor niet al te veel buitenlandsche. grondstoffen ver eischt waren. Deze plannen hadden het dubbele doel te dienen voor werkverschaffing en voor landwin ning ten bate van den verbouw van graan en veevoeder ter bevordering van de Deensche autarkie. Derhalve zullen bii den Rijksdag wetsontwerpen ingediend worden die naar ontwatering en verbetering van den bodem streven. Voorts is bosch- aanplant, vooral op de heide van Jut land. alsmede ontginning van uitge strekte veengebieden ontworpen. Ook is do oprichting van verschillende in dusfrieele installaties od groote schaal in overweging genomen. De Deensche staaf heeft zich om te beginnen finan cieel geïnteresseerd bij de oprichting van een staalfabriek. Dan is nog gedacht aan een wet no pens voorschotten en leeningen voor verbetering van agrarische gehouwen en aan verhooging der leeningen voor den houw van landarbeiderswoningen nen voor openbare werken uitgetrok Op de hegronting ziin 40 millioen kro ken. Ten slotte heeft het ministerie van Openbare Werken een reeks werkzaam heden ter voorbereiding van de vërhin ding tusschen Roedev en Fehmarn ont worpen en het ministerie van onderwijs den aanleg van sportvelden, zwem ha- den en schoolgebouwen. BRUSSEL, 1 Oct. (D.N.B.) Uit een speciaal bericht van de maatschappij der Belgische spoorwegen blijkt, dat op het oogenblik 82.5 pet. van het geheele Belgische spoorwegnet voor het verkeer kon worden vrijgegeven, hetgeen betee kent, dat van de total lengte van het Belgische spoorwegnet, zijnde 5070 kilo meter waarmede België het dichtste spoorwegnet van geheel Europa bezit rond 4185 kilometer weer te gebrui ken is. De geweldige hoeveelheid werk. die verzet moest worden, bliikl wel uit de volgende cijfers: 137 kilometer spoorrails morsten vervangen worden. verder 78.000 dwarsliggers en 310 seinhuizen Van de 339 bruggen en 2.88 viaducten of tunnels, die zwaar beschadigd wa ren. waren er op 1 September reeds 202 viaducten of tunnels voorloopig her steld. Tot op heden konden rond 600 vernielde of beschadigde stationsgebou wen en 167 pompinstallaties voor de locomotieven weer in gebruik worden genomen. De voorloopige kosten van het herstel programma worden op 220 millioen francs geschat. Voor het definitieve herstel der spoorwegen en de bed rijf s- installaties wordt echter nog een extra bedrag vereischt van 100 millioen francs Op het oogenblik riiden er dagplijks reeds 618 personentreinen en 523 goe derentreinen op de herstelde haanvak ken. WASHINGTON. 1 Oct. (D.N.B.) - Het ministerie van Marine heeft van daag aan een firma te New York een opdracht gegeven ten bedrage van 531.000 dollar voor den bouw van kazer nes. vliegvelden en andere installaties te Guantanamo in de haai van Cuba Op uitpoodiging van den chef van den 'Amcriknanschen generalen staf. Mar shall, zijn vandaag twintig hooge offi eieren uit negen Latijnsch-Amerlkaan eche landen in do V.S. aangekomen ten einde militaire installaties te bezichti gen.. Een tweede groep uit de overige Latijnsch-Amerïknansche staten wordt half October verwacht. Volgens de telegraafagentschappen zijn de V.S. voornemens in de naaste toekomst hun militaire missies in de Latijnsch-Amerikaansche landen uit te breiden en nieuwe te vestigen ter he vordering van de pan-Amerikaansche solidariteit. Do chef van den staf van het. legei van Columbia, generaal Castaneda. heeft hij zijn aankomst te Miami (Flo rida) verklaard. Hat de Ljjtiinsch-Ame rikaansche republieken volkomen in staat zijn om zichzelf tegen binnenland sche of buitenlandsche vijanden te be schermen. NIEUW DAGBLAD TE BRUSSEL BRUSSEL. 1 Oct. (D.N.B.). Een nieuw dagblad, genaamd Nouveau Jour nal Is vandaag voor liet eerst alhier ver schenen. Tegelijkertijd heeft het Brus sclsche dagblad Nation Beige opgehou den te bestaan. Het Nouveau Journal wordt geleid door den uitgever van het vroegere weekblad Cassandre. Paul Co- Jin. DE ARRESTATIE DER TIEN ENGELSCHEN IN JAPAN TOKIO. 1 Oct. (D.N.B.). Volgens Doniei heeft het minsterie van justitie vandaag een mededeeling gepubliceerd omtrent de arrestatie op 27 Juli van 10 Engelsrhen, die verdacht werden van overtreding der wet op de bescherming van militaire geheimen en versterkte z&nes. benevens van het door spionnace opsporen van den geheimen telegram- sleutel van leger en vloot. Omtrent de arrestatie wordt gezegd, dat het de laat- stp dagen geëindigde onderzoek een dui delijk bewijs voor de schuld der goarres teerden heeft opgeleverd voor zeven der beklaagden. Dp overigen bevinden zich nog. fezamen met zeven Jannnneezen onder wie één vrouw, in hechtenis. Tegelijkertijd wordt er aan herinnerd dat de toenmalige vertegenwoordiger van Rputer. Cox. die tiidens het onder zoek der politie de hand aan zichzelf sloeg, hij dezelfde In geheel Japan uit gevoerde zuiveringsactie tegen Britsche spionnen was gearresteerd. BINNENLAND Vijfhonderd textiel- en vijfhonderd boter- en vleeschkaarten vermist RHEDEN, 1 Oct. In den nacht van 30 September op 1 October is in het distributiekantoor, dat geves tigd was in het gebouw van de Openbare Lagere School te Dieren, ingebroken. De daders hebben zich via een raam toegang kunnen verschaffen tot de school en vervolgens tot de kast, die eenvoudig geforceerd is, waar de distributiekaarten opgebor gen waren. Er worden ongeveer duizend kaar ten vermist, waarvan plus minus vijfhonderd textielkaarten en plus minus vijfhonderd boter- en vleesch kaarten. De politie heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld en beschikt over nauwkeurige gegevens betref fende de kaarten. KINDJE GESTIKT AMSTERDAM. 1 Oct. Vanavond omstreeks 6 uur is in den tuin van een perceel aan den Amsteldijk een wel zeer tragisch ongeval gebeurd. In den tuin stond een kinderwagen, waarin een jongetje van negen maanden lag. De moeder had het kindje in de zon gezet en om te zorgen, dat het niet uit den wagen kon vallen, met een riem over het borstje vastgebonden. Het wichtje is waarschijnlijk gaan woelen, waardoor de riem over het keeltje is geschoven en het jongetje gestikt. De Duitsch-Nederlandsche stamverwantschap EMMEN, 1 October. Een gezel schap Duitsche oudheidkundigen maakt thans een reis door Neder land teneinde studie te maken van de oudste bewijzen van Duitsch-Ne derlandsche stamverwantschap, in zonderheid uit prae-historischen tijd. De excursie staat onder algemeenc lei ding van dr. F. S. Bursch uit Leiden en diens medewerker, den heer P. Felix terwijl de Duitsche deelnemers zijn: prof dr. Von Stolzar, van de Keulsche univer siteit. dr. A. Steoger, directeur van het Neder-Rijnsche Heimatmuseum te Kre- feld. dr. R. von Uslov en dr. Walter Ker sten van het Landcsmuseuni te Bonn en dr. Peutzer, vertegenwoordiger van den rijkscommissaris in Nederland. Na een bezoek aan het rijksmuseum te Enschede en cenige uit prae-histo- risch oogpunt belangrijke, plaatsen op de Veluwe. kwam het gezelschap Maandag te Emmen aan. waar men bijzondere be langstelling had voor de hunnebedden en het eenige in ons land aanwezige langgraf. Dit langgraf, zoo verklaarde prof. von Stolzar ons. levert het onweer sprekelijke bewijs, dat 4000 jaren voor onze jaartelling dezelfde Germaansche stammen ons land en Noord-Duitschland bewoonden. Dat in Nederland de over heid reeds een eeuw geleden deze mo numenten onder bescherming heeft ge nomen. veel eerder dan dit in Duitsch- land gebeurde, prezen de Duitsche des kundigen zeer. Geruimen tijd vertoefden zij nok in de oudheidkamer „De Honds rug" te Emmen. welker inrichting zij. den beperkten omvang in aanmerking nemende, lofwaardig achtten. Dinsdagmorgen heeft prof. dr. A. E van Giffen van de Groninger Hooge- school, zich bii het gezelschap gevoegd als leider voor den verderen tocht door Drenthe, waarbij o.m. het provinciaal museum te A^en bezichtigd werd, als mede het Biolngi'sch-Archacologisch In stituut dier hoogeschool. Voor zoover hel Noorden betreft, stond voor Woensdag de provincie Friesland op het program ma met als voornaamste doel het Frie- sche Museum te Leeuwarden. Over den afsluitdijk, als nieuw Nederlandsch cul tuurwerk, begeeft men zich dan naar Holland. Rede te Gouda Het „Nationale Dagblad" publiceert een verslag van de opening van het dis trictshuis van de N.S.B. te Gouda, waar ir. A. A. Mussert een rede heeft gehou den. Daarin zeide de heer Mussert o.a.: Wat zal er van Nederland worden? Ik heb een onverwoestbaar vertrouwen in het. rechtvaardigheidsgevoel van Adolf Hitler, aldus dé leider, cn ik kan u verzekeren, dat het Nederlandsche volk een vrij en sterk volk zal worden, een vriend en een bondgenoot van het Duit sche. Het zal zichzelf regeeren en het zal nationaal-socialistisch geregeerd wor den. want niet voor niets marcheert do N.S.B. reeds negen jaar! Reeds in 1935 verklaarden wij ons soli dair met Duitschland en Italië; vijf jaar zijn wij de vrienden geweest van het vernieuwde Duitschland en wij zullen die vrienden blijven. Vol vertrouwen kunnen wij de toekomst tegemoet gaan. Slechts één zorg is er, en dat is het lot van Indië. Daarover valt met zeker heid niets te zeggen. Wij gelooven in de kans Indië te behouden en met ons im perium mee te bouwen aan de nieuwe orde. Ook voor Zuid-Afrika zal de dag der bevrijding aanbreken. Een juffrouw „als een brandplaatje' En een taschje met 1800 aan bankpapier, dat ver dwenen was 's-GRAVENHAGE. 1 Oct. De zaak, waarmee de rechtbank zich hedenmiddag geruimen tijd bezig hield, scheen meer belangrijk dan zij in wezen was. Diefstal van een taschje met f 1800.— aan bankpa pier. het is waarlijk eeen alledaag- sche gebeurtenis. Maar de omstan digheden waaronder het gebeurde, en het feit, dat spoedig de vermiste taseh met vol ledigen inhoud weder in het bezit van de rechthebbende partij was gekomen, gaven hieraan meer het aspect van «en privA kwestie. Een ruim dertigjarige kamerverhuur ster en een 25-jarige jongeman waren samen uit Amsterdam op stap gegaan en hadden al enkele nachten in hotfls doorgebracht, toen zii in den avond van 8 Augustus in den Circushar te Sche veningen belandden, waar de kamerver huurster zich dusdanig aan den drank te buiten ging. dat zii de controle over zichzelf, laat staan over haar taschje met kostbaren inhoud, vrijwel had ver loren. Zii had zirh een kwartier 'lit het millieu moeten verwijderen en in dien tijd had de jongeman het taschje onder zijn beheer genomen. Hij meende daar toe wel gerechtigd te zijn, want zij had hem verteld, dat, indien hij haar levens gezel zou willen blijven, hij over de f 1800,mocht beschikken om er een café mee te beginnen. Doch op den daR daarna was de jalouzie gekomen. De vrouw verdacht den jongeman, dat hij toch een ander dan haar tot levensge zcllin had verkozen en nu klaagde zij hem aan wegens diefstal. Toen die aan gifte was geschied had hij echter het geheele bezit weder in handen van de kamerverhuurster gesteld, maar de ver volging kon niet meer worden verhin derd. Thans stond de jongeman voor de rechtbank terecht en hij verdedigde zich met de opmerking, dat. indien hij zich het geld had willen toe-eigenen, hij dit wel op een ander moment had kunnen doen dan in den bar in het bii zijn van diverse bezoekers. De juffrouw was evenwel hopeloos dronken gewor den en daarom had hij. in haar eigen belang, zich tijdelijk over haar bezit ontfermd in afwachting van de voor hun verdere leven eventueel te sluiten helangengemeensehap Naar het oordeel van den nffieler van histitie was hipr wel van diefstal snra ke. weshalve pen straf van zes maan den werd eeëischt. Mr. Huygens nleitte vrijspraak en zeide o.a. dat de juffrouw ..als een brandnlanfie" was ontvlamd toen een andere vrouw haar had v«»-tpld. dat d^ 'opgeman. in de wandettnp „Mooie Toon" pollenten. rpeds met hfl«<\ d.w.z niPt die andere vrouw, een lpvpnsaf «nrank had gemaakt. bfttr"">n pvenwe' on fanta«in ZOU haeiisf. DP rerb'kpnk 7°1 1-ï dnon WP ♦on. bop zij over deze affaire zal hebben beslist. De nieuwe distributieregeling voor de restaurants bracht op den eersten dag van October voor het bedienend personeel, .dat zich in de situatie moest inwerken, buitengewone drukte. Kcllners wachtend met de bonnen der gasten aan de kassa. (Foto Pax-Holland). Tegen den „onverbeterlijken insluiper" één jaar gevan genisstraf geëischt 's-GRAVENIiAGE, 1 Oct. Het binnensluipen in andermans woningen met behulp van een loo- per of valschen sleutel scheen het 68 jaar oude heertje, dat vapdaag voor de Haagsche rechtbank, na twaalf veroordeelingen ter zake, tot een tweede natuur te zijn ge worden. De tengere grijsaard, die in een verzorgingshuis zijn laatste levensjaren slijt en over een paar gulden zakgeld per week kan be schikken, was ditmaal verdacht van een insluiping in een woning aan het Bezuidenhout in Den Haag tijdens korte afwezigheid van den bewoner, die ambtenaar' bij een R.K. instelling is en die ha terugkomst thuis twee bankbiljet ten van f 25 en twaalf van f 10 miste. Toevalig waren het meerendeels nieu we biljetten met opeenvolgende numme- ring. althans ten aanzien van de tientjes was dit het geval, want de instelling had een totaal van 2000, in hoofdzaak biljetten van tien gulden, van de Neder landsche Bank in ontvangst genomen en daarvan had de ambtenaar er enkele als traktement ontvangen. Zoodoende waren de nummers, al waren de vermis te nu niet afzonderlijk genoteerd, gemak kelijk na te gaan. Welnu, de verdwenen biljetten werden bij het pol it ie-on der- zoek in het bezit van het oude heertje gevonden, dat in zijn leven al het dozijn vonnissen wegens insluiperii had weten vol te maken. Sporen van braak waren niet aanwezig, zoodat de vraag werd ge steld op welke wijze verdachte daar was binnengekomen. En hèt oude heertje antwoordde met een van eenige ervaring in het pleiten getuigende opmerking, dat naar zijn oordeel het onderzoek niet vol ledig was geweest. In repliek hierop vroeg de president hem of hij dan wel licht een voor het onderzoek belangrijke tip zou kunnen geven. Toen kwam de vraag over ver- dachtes lippen of de rechercheur den tuin achter de woning wel had nagegaan. Dat had deze inderdaad en hij had daar evenmin als aan de voorzijde eenig bewijs van inbraak ontdekt. Desniettemin zag verdach te hierin nog geen bewijs, dat nu juist hij en geen ander de woning zou zijn binnengeslopen met een val schen sleutel, neen hij zeide veeleer den indruk te hebben, dat hij het Barbertje was. dat moest hangen. Maar hoe kwam je dan aan de bank biljetten, die in je bezit werden gevon den. vroeg de rechtbankpresident. „Heel eenvoudig", was het antwoord, „die had ik hij een gok partijtje gewonnen". Er wordt, zoo voegde hij er aan toe. in Den Haag veel gegokt en het zou niet op mijn weg liggen, te vertellen, waar dit immers strafbare hazardspel werd uit geoefend. De officier van justitie achtte het pleidooi van verdachte op zichzelf wel zoo verdacht, dat hij aanleiding vond. een stevige vrijheidsstraf te eischen te gen dezen onverbeterlijken insluiper, wiens laatste vonnis deze op het mo-, ment in de bijzondere strafgevangenis ondergaat. Tndien de rechtbank, die over veertien dagen uitspraak zal doen, hem overeen komstig dien eisch mocht veroordeelen. dan zal zijn verblijf binnen gevangenis muren met een jaar worden verlengd. HOOFDREDACTEUR VAN „DE MAASBODE" HEEFT ONTSLAG GENOMEN Met ingang van 1 October heeft mgr dr Witlox ontslag genomen als hoofd redacteur van „De Maasbode'". Met de waarneming van de hoofdredactie is he last de heer H. J..M. Peeperknrn. die se dert 1 Juli 1927 aan de redactie van ,j)e Maasbode" is verbonden. Gemiddelde gewichts toename 3.92 k.g. 's GRAVENHAGE, 1 October. Dat de Nederlandsche kinderen, die gedurende geruimen tijd in de Oost mark hebben vertoefd, het aan niets heeft ontbroken, en dat zij allen ge zond en wel in het vaderland zjjn teruggekeerd, is niet alleen geconsta teerd door hen, die deze jeugd bij aankomst hier te lande hebben ver welkomd, doch wördt ook geïllus treerd door eenige cijfers, die wij hieronder laten volgen en die even interessant als merkwaardig zijn. De gemiddelde gewichtstoename van de naar de Oostmark gezonden kinderen, zoo wordt-ons van bevoegde zijde mede gedeeld, is precies 3.92 kg., dat is dus 7.84 pond. Naar de Oostmark zijn ge weest 6735 kinderen. De gewichtstoe name van al deze kinderen tezamen is dus 6735 X 3.92 '26.401.20 kg., dat is 52802,40 pond. De kinderen hebben ver scheidene kleeren en andere lijfgoede ren uit de Oostmark naar huis meegeno men. In totaal is hun daar uitgereikt: 906 nieuwe jongenspakken, 1000 meisjes jurken. 3000 paar kinderkousen, 1000 st. ondergoed en 3000 paar schoenen. Hier bij moeten nog gerekend worden de tal rijke persoonlijke geschenken, die de kinderen van hun pleegouders hebben ontvangen. Dat het noodig was een zoo groote hoeveelheid kleedingstukken aan de kinderen uit te reiken, houdt vooral verband met het feit. dat, deze .Neder landsche kinderen, toen zii aankwamen niet beschikten over kleeren, welke men in het berglandschap beslist noodig heeft. Kruidenhandelaar voor de rechtbank te Amsterdam AMSTERDAM, 1 October. Voor de rechtbank te Amsterdam stond vanmid dag een 43-jarige koopman in hooger beroep terecht, verdacht van het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst. De man had een kruidenhuis in het Oosterpark en op last van de politie was hier eind April een onderzoek ingesteld, waarbij den man vier gevallen ten laste gelégd werden, waarin hij lijders van aangezichts- en ingewandskwalen krui den verkocht had en raad had gegeven Pe patiënten kwamen in het bezit van kruiden tegen betaling van een gulden vijftig. Voor het kantongerecht was de koopman voor een geval vrijgesproken, terwijl hij voor de overige gevallen tot driemaal een week gevangenisstraf ver oordeeld was. Tegenover den president, mr. W. J. H. Dons, hield verd, zijn onschuld vol. Hij verklaarde, geen medisch advies te ver strekken. doch slechts kruiden voor te schrijven, nadat de patiënten hem ver teld hadden, wat eraan scheelde. Een on derzoek stelde hij niet in. Hii trad uit sluitend op als kruidenwinkelier, die weet. welke kruiden voor een bepaald geval helpen. Voorts verwees hij naar tal van andere gevallen, waarin nooil eenige rechtsvervolging was ingesteld. De officier van justitie, mr. J. W. Bos. achtte het ten laste gelegde bewezen, en vroeg bevestiging van hot vonnis. Uitspraak over 14 dagen. EEN GEVAARLIJK SPELLETJE s GRAVENHAGE. 1 Oct. Vanmid dag omstreeks 12 uur is een ernstig on geluk voorgekomen op den Parallelweg ter hoogte van de van Ossstraat. Een ze venjarige jongen, C. S, uit de Falck straal, was op het achterbalcon van een motorwagen geklommen. Hii viel van de treeplank en kwam onder den aanhang wagen terecht met het gevolg dat ziin heide beentjes werden verbrijzeld. Dom den geneeskundigen dienst werd hii overgebracht naar het ziekenhuis Zuid wal. waar hii werd opgenomen. Zijn toe stand is ernstig. DE RIJKSVELDWACHT in het Westen 's-GRAVENHAGE, 1 Oct. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, ligt het in de bedoeling der autoritei ten zoo spoedig mogelijk de disloca tie van de korpsen der Ri.jksveld- wacht en Marechaussee te bewerk stelligen. waarbij er toe wordt over gegaan de verschillende gebieden in ons land zoo te verdeelen, dat jnen nergens meer Rijks vel dwacht en Marechaussee door elkaar heeft, doch een ieder zijn eigen gebied heeft. De autoriteiten hebben daartoe een dislocaticlijn in Nederland getrokken, welke in groote trekken hierop neer komt, dat het gebied ten Oosten van de lijn, beginnende ten Zuiden van den af sluitdijk, over Leeuwarden, Groningen, Assen, langs de vaart in Drente naar Meppel, over Zwolle, Deventer, langs den LTsel, ten Westen van Arnhem cn ten Westen van Eist. over Grave. Ravesteijn. langs de Maas tot Hedcl met inbegrip van Den Bosch naar Oisterwijk, ten Noorden van Tilburg en ten Noorden van Breda naar Borgen op Zoom en de Zuidpunt van Zuid-Bevel and langs de Schelde, met inbegrip van Vlissingen, on der het korps der Marechaussee zal ko men. Het overige gedeelte komt uitsluitend onder Rijksveldwacht behalve enkele gebieden om de groote steden: Amster dam en omgeving komen onder Mare chaussee, begrensd door Monnikendam, Zaandam ten Noorden van Beverwijk. Diemerbrug, Uithoorn, de Haarlemmer meer tot de provinciale grens. Het hier binnen gelegen gebied komt onder de Marechaussee met uitzondering van de Zaanstreek. Ook om en in de stad Utrecht ko men Marechaussee begrensd door Maartensdijk, Jutfaas, Zeist, Rotter dam en Den Haag vallen eveneens in het. gebied der Marechauusee, be grensd ten Zuiden van Katwijk en Voorschoten, verder ten Zuiden om Rotterdam heen, verder langs den Waterweg naar do kust. In het Westen liggen dus de Rijks veldwacht met de genoemde gebieden om de groote steden als uitzondering voor de Marechaussee. Geleidelijk aan zullen de korpsen op deze wijze worden saamgètrokken. Hoe lang met deze scheidng gemoeid zal gaan is nog niet te zeggen, daar hier de kazerneering en onderclakbrenging der korpsen een be langrijke rol spelen. (Tel.). De heer Müller-Lehning als zoodanig op het gebied van organisatie- en stichting wezen benoemd 's-GRAVENHAGE, 1 Oct. Op grond van de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 21 Sep tember 1910 betreffende hét verkrij gen van een overzicht van vereeni gingen van personen en stichtingen met niet-uitsluitend commercieel doel, heeft de commissaris-generaal voor bijzondere gevallen een be schikking gegeven, volgens welke op het gebied van organisatie- en stichtingwezen de heer M 11 e r Lehning wordt benoemd tot commissaris voor de vereenigingen en stichtingen met een niet uitslui tend commercieel doel. De thans getroffen maatregel heef*., naast het verkrijgen van een overzicht als bovengenoemd, in hoofdzaak ten doel, de verzekering der materieels rechten, die de leden tegenover hun organisaties door hun contributiebeta ling hebben verworven. Het brengen van wijziging in den financieelen toe stand van voorheen met betrekking tot deze lichamen, voor zoover dit. de nor male uitgaven te bovengaat, behoeven de goedkeuring van den thans benoem den commissaris. Alle hierbedoelde organisaties, met of zonder rechtspersoonlijkheid, vereenigingen, verbonden, stichtin gen, formaties in den vorm van een vereeniging, die als een aaneen sluiting van menschen te beschou wen zijn, zoo goed als alle inrich tingen cn ondernemingen, die ver band houden met dergelijke orga nisaties, staan tot nader order on der toezicht van den thans benoem den functionaris. Van 10 October a.s. af is het kantoor van dezen commissaris gevestigd te "s-Gravenhage, Waalsdorperweg 68-74. TE LAAT OP STRAAT ROTTERDAM. 1 October, Voor het kantongerecht stond vandaag een 75-tal personen terecht, die zich na tienen op straat bevonden zonder daarvoor een geldige reden fe kunnen opgeven. Zij werden veroordeeld tot straff,n variee- rende tusschen f 25 tot 50 subs. 10 tot 20 dagen hechtenis benevens een week hechtenis voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. De kantonrechter deelde mede. dat In den vervolge nog zwaarder straffen zul len worden opgelegd. STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE. 1 Oct. De secre taris-generaal van bet Departement van Justitie heeft met ineang van 27 Sep tember de heer W. ,T. Gorter, commis saris van nolitie te Hoorn, aangesteld als commissaris van rijkspolitie, ter standplaats Hoorn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2