(De Spin Londen wederom hevig bestookt Geheel Sjanghai staat onder water België's wederopbouw door Duitsche eskaders IN DEN LOOP VAN WOENSDAG ZES KEER LUCHTALARM Ook Manchester aangevallen Scherpe Japansche uiting tegen Engeland Oud-minister Pomaret gearresteerd TAIFOEN EN TROPISCHE REGEN Toespraak van prins regent Paul Het Duitsche weer- machtsbericht Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 OCTOBER 1940 BERLIJN, 2 Oct. (D.N.B.), Londen is vandaag door een voortdurende golf van Duitsche gevechtsafdeelingen aangevallen. Van den morgen tot den avond werd zes keer luchtalarm gemaakt, waardoor de bevolking gedwongen werd in de kelders en schuilplaatsen te gaan. Door het gunstige wolkendek konden de Duitschers de stad in een voordeelige positie naderen en hun van te voren op gestelde aanvallen volbrengen. Het doel waren wederom voor den oorlog belang rijke installaties langs de Theems en in de Oostelijke en Zuidoostelijke deelen van de stad. Branden en ontploffingen in deze objecten alsmede zware rookwol ken getuigden van de uitwerking der Duitsche aanvallen. Een groep Duitsche bommenwerpers heeft voorts in duikvlucht een vliegveld in het Zuidoosten van Engeland aangevallen. Alle bommen troffen doel. Loodsen en onderkomens ston den in vlammen. De startbaan werd omgewoeld en onbruikbaar gemaakt. Ook op nog verscheidene andere vliegvelden in Engeland werden aanvallen ondernomen. Zeer nauwkeurig troffen de bommen op eenige vliegvelden in de nabijheid van de Iersche Zee, waar startbanen en loodsen in sterke mate ver nield werden, zoodat geen vliegtuigen meer konden opstijgen. In een groote petroleumopslagplaats te Weymouth is voorts een geweldige brand ontstaan. Rechtstreeksche treffers zijn geplaatst op gevulde benzinetanks, die nog tijdens den Duitschen aanval met reusachtige steekvlammen ontploften en de geheele opslagplaats in vlam zetten. Andere krachtige Duitsche aanvallen waren vandaag gericht op havenwerken aan de Zuid- en de Oostkust van En geland en aan de Iersche Zee Zoo zijn te Swansea en Newquai havenwerken vernield en pakhuizen in brand gezet. In een Amerikaansch radiobericht wordt opgegeven, dat volgens oppervlak kige ramingen de Duitsche aanvallen op militaire en voor de oorlogvoering be langrijke doelen in Londen tot dusver 13.000 dooden en gewonden hebben ge- eischt. Hetzelfde radiobericht meldt, dat Woensdagmorgen bommen geworpen zijn op negen Londensche wijken en dat acht steden in Zuid-Oost Engeland zijn aangevallen. T N het frontbericht van het D.N.B. wordt o.m. gezegd, dat gisteren voor het eerst sedert het begin der vergeldingsvluchten ook de belang rijkste fabrieksstad van Engeland. Manchester, is aangevallen. Daar mede is de actie der Duitsche bom menwerpers aanzienlijk uitgebreid. Na Londen en Glasgow is Manches ter de grootste stad van Engeland. Door het Manchester ship canal is het met Liverpool verbonden. Zee schepen tot een inhoud van 1.000 ton kunnen de haven van Manchester aandoen. Daar bevindt zich de op «en na belangrijkste olie-opslagplaats van Engeland, die 600.000 ton kan bevatten. Verder is een belangrijke wapenfa briek in het graafschap Essex ten Noor den van Londen door een Duitsch ge vechtsvliegtuig bestookt. Deze aanval werd ondernomen op een hoogte van slechts 900 meter en ondanks de heftige actie van vijandelijke jagers plaatste het vliegtuig een aanzienlijk aantal zware treffers on het Zuidodsteliike deel van de reusachtige fabriek, waardoor groote verwoestingen werden aangericht. Deze geslaagde aanval is Dinsdagavond on dernomen, terwijl een andere bommen werper een nachtvliegveld aanviel, dat klaarblijkelijk plaats moest bieden voor jagers, die de wapenfabriek moesten be schermen. Hier werden zulke zware tref fers op startbaan en loodsen geplaatst, dat het veld onbruikbaar werd. In de wapenfabriek in kwestie wordt in hoofd zaak' afweergeschut vervaardigd. De doeltreffende aanvallen op deze fabriek en het in de nabijheid liegende vliegveld Jieeen dus in de lijn der tactiek, die streeft naar belemmering van alle Brit sche afweet-mogelijkheden. In tegenstelling tot de steeds doel treffender wordende Duitsche afweer van den beganen grond en in de lucht, een afweer, die over alle be langrijke gebieden verdeeld is, werd gisteren en in den afgeloopen nacht bevestigd, dat de Britsche afweer ge heel op Londen geconcentreerd is. Groote steden en zeer gewichtige mi litaire en strategische objecten ble ken volkomen onbeschermd te zijn. Engelsche uitvindingen? In de afgeloopen dagen is in een ge deelte van de wereldpers van Londen uit een bericht gelanceerd, dat melding maakte van zoogenaamde nieuwe En gelsche uitvindingen voor het luchtwa- pen, o.a. van een nieuw gebouwden bom menwerper van een bijzonder type. In politieke- en militaire kringen te Berlijn beschouwt men dit bericht als een van de gebruikelijke Engelsche tendentieuze berichten, met het doel de meer en meer dalende bedrijvigheid van de Royal Air Force op grond van de stijgende succes sen van de Duitsche luchtaanvallen op Engeland te verdoezelen en door dreige menten een gedeelte van het Verloren ge- gane prestige te herwinnen. Deze Engel sche beweringen hebben in Berlijn, al ^dus verklaart men in genoemde Duit sche kringen, hoogstens den indruk van iets belachelijks gemaakt. Voorts is men te Berlijn de opvatting toegedaan, dat de berichten, die het Britsche ministerie van Luchtvaart voortdurend publiceert over zoogenaam de successen van de R.A.F. brj bomaan vallen op kanaalhavens, kennelijk moe ten dienen tot geruststelling van de Britsche bevolking met het oog op de voortdurende mislukkingen van de R.A.F., vooral omdat de aanhoudende Duitsche luchtaanvallen de zenuwen van de menschen toch al op een over matig zware proef stellen. Wedgewood's uitlating De in de Daily Mail gepubliceerde uit lating van den Labour-afgevaardigde. Wedgewood. dat het beperken van bom bardementen tot militaire doelen een teeken van geestelijke zwakte is en dat thans Engelsche bommen in de Fried richstrasse zullen vallen, wordt door de Duitsche bladen als een „ondubbelzin nig ophitsen tot moord op de Berlijn sche bevolking" beschouwd. Kolonel Wedgewood. aldus schrijft de Lokal Anzeiger, beoogt met zijn eisch een tweevoudig doel. Ten eerste zou hij de TOKIO, 2 Oct. (D.NJ3.) - Het van Engelsche zijde bekendgemaakte voornemen om den weg door Birma weer voor leveringen aan Tsiang- Kai-Sjek te openen trekt ten zeerste de aandacht van de Japansche re- geering. naar de „Jomioeri Sjim- boen meldt. Men betoogt, dat Engeland op deze wijze niet alleen het openen van nieu we onderhandelingen, zooals destijds overeengekomen was bij het treffen van een regeling voor drie maanden, bruusk negeert, maar definitief zich vqorne- mens toont in het geheel niet in te gaan op eischen van Japan. Deze plotselinge wijziging van de Engelsche houding is hoofdzakelijk een uitvloeisel van druk uit de V.$. Japan zal andere mogend heden, die zich zonder begrip verzetten tegen de natuurlijke reorganisatie van Oost-Azië. niet onnoodig smeeken haar houding te wijzigen. De Japansche re geering zal. naar officieele kringen met klem verzekeren, de hindernissen met alle kracht weten opzij te schuiven. Geen Egyptische katoen naar Japan Naar het D.N.B. meldt, heeft de En gelsche katoencommissie in Egypte den uitvoer van Egvptische katoen naar Ja pan verboden. Het verbod zou een ant oord vormen op het driemogendheden- pact van Berlijn. Vertrek der Engelsche kolonie uit Hongarije BOEDAPEST. 2 Oct. (D.N.B.). Naar in Hongaarsche diplomatieke kringen erluidt. heeft de Engelsche legatie de Engelsche kolonie alhier uitgenoodigd zich gereed te houden om uit Hongarije te vertrekken. Als doel der reis wordt Indië genoemd, waarheen men via Tur kije zou reizen. Als motiveering wordt verklaard, dat de ontwikkeling der be trekkingen tuschen Engeland en Honga rije niet met volkomen zekerheid kan worden beoordeeld. FRANSCHE RANTSOENEN GENEVE, 2 Oct. (D.N.B.). De Fran- sche staatssecretaris voor de levensmid delenvoorziening. Achard, heeft gisteren eenige rantsoenen bekend gemaakt voor de maand October. In die maand krijgt de Fransche bevolking per hoofd 500 gram suiker, 300 gram koffie (welke voor 2/3 uit ersatz bestaat). 250 gram bakkerswaren. 100 gram rijst voor dege nen. die «waren arbeid verrichten, 100 gram zeep. wereld opnieuw willen doen gelooven, dat de vliegers der Roval Airforce zich tot dusverre steeds hebben beperkt tot het bombardeeren van militaire doelen van de rijkshoofdstad en ten tweede is het hem er om te doen de ophitsing tot moord aan te wakkeren. Het Duiische luchtwapen zal hierop antwoord geven, een antwoord, waardoor ook den meest argeloozen Engelschman de werkelijke toestand duidelijk zal worden. Verder wordt melding gemaakt van een ingezonden stuk aan de News Chronicle, waarin een lezer schrijft, dat er in Engeland honderden geïnterneerde Duitsche vliegers zijn, die „onder Ideale voorwaarden en in veiligheid leven" De lezer stelt voor. de Duitsche vliegers naar Londen over te brengen en hun te laten wonen in de ontruimde pak huizen aan den oever van de Theems. „Schuilkelder-dictator'" Londen krijgt een schuilkelderdicta tor. meldt de Londensche correspondent van Dagens Nyheter. Zijn taak zal daan in bestaan te zorgen voor aanvulling in de onvoldoende schuilgelegenheid. Voor dit ambt is uitverkoren admiraal sir Edward Evans. Vooral moet hij er voor zorgen, dat de schuilgelegenheden niet alleen overdag maar ook 's nachts voor het publiek geopend zijn. Voorts meldt de correspondent, dat het stads- hestuur 200 gelegenheden gaat inrich ten waar dak- en broodeloos geworden Londenaars een maaltiid kunnen krij gen. Chautemps in Portugal aangekomen GEN'èVE. 2 Oct. (D.N.B.) Naar uit Vichy wordt gemeld, is gisteren de vroegere minister Pomaret gear resteerd. Pomaret was minister van Arbeid in het kabinet-Daladier. In het eerste kabinet-Pétain dat het verzoek om een wapenstilstand heeft ingediend, was hij minister van Binnenlandsche Zaken. Omtrent de redenen zijner arrestatie verluidt in Vichy, dat hij het is ge ■weest, die verlof heeft gegeven tot ver trek van het vluchtelingenschip Mas jsilia, waarmede talrijke politieke per soonlijk heden zich naar Marokko be (gaven. Intusschen zouden ook ernstiger »en actueeler redenen de aanleiding zijn voor de arrestatie van Pomaret, wani, naar bij geruchte uit Vichy verluidt., heeft hij den laatsten tijd tegen Pétain Igeageerd, en met zijn politieke vrien- tden een soort oppositiecentrum tegen ide regeering van Vichy gevormd. Onder het opschrift „missie of vlucht?'' maakt de correspondent van ide „Popole di Roma" te Lissabon mel ding van een avontuurlijke reis van den vroegeren Franschen minister-pre- isident Chautemps naar Lissabon, waar 'hij na een stormachtigen tocht van ze 'ven dagen met zijn vrouw, den Fran schen consul in Casablanca en nog zes tien vluchtelingen, uit Casablanca is aangekomen. De journalisten, die hem in zijn hotel bezochten, vonden hem vol Ikomen uitgeput. De avontuurlijke vlucht komt ook de Portugeesche politie uiterst merkwaardig voor. Alvorens zij den negentien vluchtelingen toestem ,ming geeft tot verder reizen, wil zij een onderzoek instellen. Intusschen heeft men vastgesteld, dat zich onder de passagiers van de motor 'boot vier repatrieerende Portugeezen be vonden, onder wie de vlieger Da Costa Vasquez. die tijdens de revolutionnaire beweging van Augustus 1931 het garni zoen van Almada heeft gebombardeerd. De vroegere Fransche minister-presi dent heeft den journalisten verklaard, dat hij een „semi-officieele missie" had. Hij zou een maand geleden uit Vichy zijn vertrokken om een informatie- en propagandareis naar Zuid-Amerika te ondernemen. Thans was hij naar Lissa bon gekomen om zich in te schepen op een Oceaanstoomer. Hii verklaarde ech ter niet, waarom hij in verband met zijn missie eerst, naar Casablanca was gegaan, terwijl hij evenmin een verkla ring kon geven, waarom hii de reis van Casablanca naar Portugal in een kleine motorboot heeft ondernomen, ofschoon hem toch veel gemakkelijker verkeers middelen ter beschikking zouden heb ben' gestaan. SJANGHAI, 2 Oct. (D.N.B.). Sjanghai en de geheele omgeving worden ge teisterd door een overstrooming welke de ergste genoemd wordt sinds 30 jaar. Een taifoen, gepaard gaande met een tropischen regen welke meer dan 24 uur duurde, heeft de stad en de omgeving tot mijlen in den omtrek binnen enkele uren onder water gezet. De overstrooming werd nog verergerd door het water van de buiten haar oevers getreden rivier. Het zakenleven in Sjanghai is vol komen stilgelegd. Alle zaken hebben moeten sluiten. De goederen drijven in het water. De scholen zijn gesloten. Openbare verkeersdiensten zijn gestaakt. Hon derden particuliere auto's staan op de overstroomde straten. De benedenverdie pingen van alle huizen heeft men moeten ontruimen. De brandweer en genees kundige dienst hebben druk werk wegens het bijzonder groote aantal ongeluk ken Het aantal slachtoffers is nog niet te overzien. UITVOEREN VAN WERKEN OP GROOT E SCHAAL BELGRADO, 2 Oct (D.N.B.)De Zuidslavische pers publiceert op opval lende plaats een toespraak, die prins re gent Paul heeft gehouden bij het plech tige opnemen der kadetten in het offi cierscorps op de binnenplaats van de krijgsschool in Belgrado. Aan deze toespraak wordt in politieke kringen alhier in zooverre bijzondere beteekenis gehecht, dat zij opgevat wordt als een afrekening met den tot dusverre gevolgden koers. De toespraak luidt als volgt: Gij. jonge officieren moet thans de hoogste soldateske deugden tot uitdruk king brengen. Gii moet er u steeds van bewust zijn, dat gii de leidende wapen dragers der natie zijt. Men verlangt van u opoffering en toewijding. Gij hebt dit beroep vrijwillig gekozen. Het zal u geen materialistische successes brengen. Het is een ideale dienst jegens den koning, jegens het volk en jegens het vaderland tot aan de zelfopoffering. Gelooft niet. dat met het einde van de krijgsschool, uw militaire opleiding geëindigd is. Een goed officier leert tot aan zijn dood. Het grootste ongeluk voor een weermacht en een officierscorps is, niet meer op de hoogte te zijn van de moderne oorlog voering. BRUSSEL. 2 Oct. (Belga). Het commissariaat-generaal voor den wederopbouw van België heeft in een persconferentie een overzicht ge geven van de stappen, welke onder nomen zijn om aan de werkwillige bevolking des lands gelegenheid te verschaffen door den wederopbouw van de gewesten, die onder de ver nielzucht van de Fransche en Brit sche legers geleden hebben. Aange moedigd door de Duitsche overheid heeft de commissaris-generaal, de heer Yerwilghen, op energieke wijze, volkomen onafhankelijk en de oude bureaucratische werkwijzen over het hoofd ziende, de hem toe vertrouwde taak aanvaard. Reeds zijn besluiten genomen ten bate van vele gemeenten voor het uitvoe ren van werken .waarvan de kosten te zamen meer dan 76 millioen frank be dragen. welke verdeeld zullen worden over het wegherstel, de rioleering, de waterwegen, het onderwijs, het herstel van de kerken enz. In verschillende streken wélke door het oorlogsgeweld ernstig geteisterd zijn, heeft het commis sariaat zelf terstond de leiding in han den genomen, teneinde den grootst mo gelijken spoed bij den wederopbouw te betrachten, De dienst der waterwegen bestudeert op het oogenblik plannen, welke het mogelijk moeten maken duizenden hectaren grond vruchtbaar te maken, vooral in het Noorden van Oost-Vlaan- deren, Limburg en Luxemburg, zoodat deze gronden in cultuur zullen kunnen worden genomen. Alle gemeenten zijn uitgenoodigd om plannen voor te ver richten werken in te dienen. Reeds zijn 1100 plannen voor het eerste stadium van den wederopbouw, dat van het te werk stellen van een zoo groot mogelijk aantal werklieden, uitgevoerd Thans zal de werkverschaffing in een tweede stadium treden, doordat meer be langrijke werken bij openbare inschrij ving aan den persoonlijken onderne mingsgeest zullen worden toevertrouwd Dit alles vormt nog slechts een eerste begin van een veel grootere en weldoor dachte organisatie, welke op groote schaal een zeer uitgebreid plan moet op stellen, dat de geheele Belgische samen leving op een tot nu toe ongekend peil van welvaart moet brengen. Al deze werken vragen zeer veel werk volk, zoodat het niet te verwonderen valt, dat het aantal werkloozen dat sedert den oorlog tot boven de 600.000 gestegen was snel daalt. Aan de meest dringende werken hebben reeds ruim 20.000 arbeiders werk gevonden. BERLIJN, 2 Oct. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: Het luchtwapen heelt op 1 October en in den nacht van 1 op 2 October weer tal rijke voor de oorlogvoering belangrijk© doelen in Londen, alsmede in Zuid- en Midden-Engeland aangevallen. Omvang rijke branden en ontploffingen konden worden waargenomen. Deelen van een gevechtsformatie onder bevel van den groepscommandant majoor Hahn bom bardeerden ondanks het sterke afweer geschut de luchthaven van Pembroke- Carew, plaatsten treffers van zwaar kali ber op de hangars, beschadigden een aantal vijandelijke gevechtsvliegtuigen door bommen en machinegeweervuur op den beganen grond en keerden zonder •verliezen naar hun punt van uitgang terug. Andere formaties gevechtsvliegers de den aanvallen op de havencomplexen van Liverpool, alsmede op de haven- en industriecomplexen van Manchester. Branden en ontploffingen veroorzaakten zware schade. Voorts gelukte het door een verrassenden aanval van afzonder lijke gevechtsmachines een wapenfa briek ten Noorden van Londen en een in de buurt gelegen vliegveld voor nacht vluchten met. voltreffers van zwaar ka liber te bestoken. Britsche vliegtuigen werden overdag noch boven rijksgebied noch boven de door Duitschland bezette eebieden waar genomen. Des nachts deed de vijand met verscheiden© vliegtuigen aanvallen op een reeks van steden in West-Duitsch- land, waar tal van woningen door brand zware schade opliepen. Eenige Britsche bommenwerpers vlogen via Noord- Duitschland ook naar de rijkshoofdstad, doch werden hier door het welgemikte vuur van de luchtdoelartillerie uit hun aanvalsrichting weggedrongen. Ten Oos ten van Berlijn wierpen de Britsche vliegtuigen verscheidene brand- en bri santbommen op een pannenbakkerij. An dere schade aan personen of gebouwen werd hier niet aangericht. De verliezen van den vijand op 1 October en in den nacht van 1 op 2 October bedragen 17 vliegtuigen, waarvan 15 in luchtgevech ten, een door een nachtjager en een door luchtdoelartillerie werden neergescho ten. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Den laatsten tijd zijn den vijand door de sterk ontwikkelde afweer-methoden van de nachtjagers en van de luchtdoel artillerie zware verliezen toegebracht. Bijna overal werd de vijand verhinderd zijn aanvalsplannen op de beraamde wijze uit te voeren. FEUILLETON door Johnston Mc. Culley 21) „En als er nu eens iets gebeurt en ze ontstelen me dat ding toch, wat dan?" „Ik ben er van overtuigd, dat zooiets niet zal gebeuren Maar. indien het ge beuren zou, dan weet ik, dat jij je best gedaan hebt John en zullen we ons er bij neerleggen." Warwik nam de enveloppe aan en atak hem in zijn binnenzak. Daarna stond hij op met de verklaring, dat hij aich genoeg opgeknapt gevoelde, om mee te gaan kaarten. „Je weet niet. hoe 'n opluchting het voor me is," zei Berklan. „En we zullen dien butler in de gaten houden. Ik zou dien butler in de gaten houden. Ik zou dien vent graag aan de politie overie veren." Warwik kon een grijnslachje nauwe lijks bedwingen, toen hij zijn gastheer door de hal volgde. Het was ook zoo interessant, ergens heen te gaan om iets te stelen en het dan van den eige naar zelf aangeboden te krijgen! Ook de misdaad had wel eens zijn grappige zijden! HOOFDSTUK XVTtï. Warwik hi het nauw! Door de openstaande deur had de but ler in de gang gezien, hoe Berklan de enveloppe aan Warwik overhandigde. Onmiddellijk daarop beantwoordde hij een telefoontje en hoorde een stem met een beslist Japansch accent vragen om met mijnheer Warwik te kunnen spre ken. De butler was goed op de hoogte. Hij begreep, dat dit Togo was. En hij vertelde tegen Togo, dat mijnheer War wik nog geen tien minuten geleden met een jonge dame in zijn auto weggere den was Daarna ging de butler onver stoorbaar aan zijn bezigheden, maar hield Warwik zooveel mogelijk in het oog. Intusschen liep Togo de kamers van Warwik op en neer. ontstemd, omdat hij zijn meester niet kon te spreken krij gen, om hem te vertellen van de ont snapping der gevangenen. Hij hoopte, dat Warwik zijn vijanden het 6poor biister had gemaakt En ten slotte ging Togo in een hoekje over het geval zit ten nadenken. Een uur later, toen de gasten van huize Berklan zaten te kaarten sloop de butler door de serre naar buiten, en kwam achter een boschje samen met e-n man. die hem daar gehurkt in het donker zat op te wachten. Die man was James Brown. „Waarom hebben we geen signaal van je gekregen?" vroeg Brown. „Omdat ik die enveloppe niet heb, dat is de heele reden." antwoordde de but ler. „Hoe is die Warwik iedereen ont- loopen en hier in huis kunnen komen? Hij snapte me net op het moment, dst ik d« la wilde openmaken. En nu heeft hij die enveloppe." „Heb je dan toegelaten, dat hij die in z'n handen kreeg, stommerik?" „Ik kon er niets aan doen, Berklan heeft hem die vrijwillig gegeven." „Wat zeg je nou?" „Zoo is het! Berklan gaf het ding aan Warwik in bewaring. Hij heeft het op het oogenblik in zijn binnenzak. Ik denk, dat je onze menschen bij elkaar zult moeten zoeken en een opstootje ver wekken. Dat zal de eenige manier zijn, om het ding in handen te krijgen. We mogen de kans niet wagen, dat War wik ermee vandoor gaat." „Ga maar aan je werk," zei Brown, „de lui zijn hier en daar verspreid op het oogenblik. Maar wees niet onge rust... die enveloppe krijgen we wel! Intusschen speelde Warwik kaart en babbelde zoo gezellig, als had h\j niet de minste zorgen; onderwijl echter pieker de hij erover, hoe hij de zaak moest klaarspelen. Dat Berklan hem die en veloppe zelf gegeven had, was een las tig geval. Hij wilde immers niet, dat Berklan wist, dat hij die enveloppe had? Hij zou het ding op een of andere ma nier moeten zien kwijt te raken en hot dan weer stelen, meende hij. Zoodra hü gelegenheid kreeg, haalde hij achter een tafeltje met planten en bloemen de enveloppe uit zijn z:en verborg die tusschen een van zijn - k«ien. Ongedul dig wachtte hij zijn kans af. Plotseling stond de nieuwe butler achter zijn stoel. «Neemt u me niet kwalijk, mijnheer Warwik." zei bij. „Er is zooeven voor u opgebeld Ik zou u niet gestoord heb ben, maar het schijnt heel dringend te zijn. Ik geloof, dat uw huisknecht aan de telefoon is." Warwik keek den butler een oogen blik recht in de oogen. stond op en volg de hem naar de gang. De telefoon be vond zich in een kleine nis. Buiten de kamer gekomen wierp Warwik een snellen blik naar alle kanten, om te zien, of er zich 6oms iemand, vriend of vij and, in de gang bevond en begaf zich daarop naar die nis toe. Op dat moment ging het licht in huis uit. Hij had iets dergelijks wel verwacht De butler was nog geen pas achter hem, en toen het licht uitging, vloog hij op hem toe. War wik, die er een voorgevoel van echeen te hebben, deed snel een pas opzij, stak zijn been uit en liet den butler er net jes over struikelen. Daarna sloop hij op zijn teenen naar de bibliotheek en trad er binnen. Heel het huis was in rep en roer. Vrouwenstemmen gilden van angst; Berklan riep het personeel en vroeg luide wat er met het licht aan de hand was. Warwik hoorde iemand iets tegen den overeindgekrabbelden butler fluiste ren. Hij sloot zachtjes de bibliotheek- deur; draaide den sleutel om, schoof den arrende! erop en bleef ademloos tegen dpn wand staan luisteren. Er kwam hoe langer hoe meer lawaai in huis, maar in de bibliotheek hoorde hij niets. Langs den muur sloop hij naar de gla zen deur van de serre en vond die ge sloten. Daarop begaf hij zich naar het bureau van Berklan. Hij wist precies, waar deze zijn papier en enveloppen be waarde en kon die zonder licht wel vinden. Op den tast vond hij een enveloppe van precise hetzelfde formaat, als die. waarin de verklaringen zaten. Hij wist een krant te vinden en stopte die ge vouwen in het couvert. Met zijn vulpen schreef hij op die enveloppe: „Ontvan gen rekeningen". Maar nu waren de groene laksterapels er nog niet op. Daarvoor moest hij een kaars aanste ken om te lakken. Hij liep naar de deur en luisterde nogmaals. In de gang klonken luide stemmen, die BeTklan en zijn gasten bevel gaven, zich niet van hun plaats te begeven en hij hoorde Berklan echelden en razen. Warwik be dacht zich, dat er een gasstel in een hoekje stond en na een groot Japansch kamerscherm tusschen dat gasstel en de ramen van de serre gezet te hebben, stak hij het gas aan. Bij dat flauwe licht gelukte het hem, de enveloppe van twee groene lakzegels te voorzien, die preciee op de origineele geleken. Het scherm zette hij weer op zijn plaats, draaide het gas uit en begaf zich weer naar de deur. Daar hoorde hij een .stem, die hij als die van John Brown herkende, zeggen: „Blijft u stilstaan. Het licht is uit en uw telefoon is buiten wer king. We zijn met twaalf man. U kunt niet weg door de deuren of ramen, want die worden bewaakt. Wie tracht te ont snappen loopt levensgevaar. Begrepen? Blijft u dus rustig ©taan, dan zullen we u een voor een fouilleeren. Waar is mijnheer Berklan zelf?" „Hier, schurk!" schreeuwde Berklan. „Schelden geeft niet veel en daar komt u niet verder mee. Waar is John Warwik?" Op die vraag kwam geen antwoord. „Waar is Warwik?" riep Brown nog maals. „Geef nu maar antwoord. Nog kwam er geen antwoord. „We vinden je toch wel!" schreeuwde Brown nijdig. Daarna werd het stil. Een lichtstraal tje, dat door de kieren der hibliotheek- deur scheen, bewees Warwik, dat een der mannen een electrieche lantaarn had aangeknipt, waarbij de gasten on derzocht werden. Daarop draaide iemand den deurknop van de biblio theek om en vond de deur gesloten. „Ik kan hier niet in", schreeuwde de man. „Dat is de bibliotheek", zei Brown. „Vermoedelijk is Warwik daar. Breek die deur maar open!" „Loop naar de maan!" schreeuwde Warwik. „Zoo, ben jij het? Nou, idoe dan maar open, anders komen we er toch wel in!" was het antwoord van Brown. „Daar krijg je last mee", waarschuwde Warwik. „Dat is tegen de wet!" „Schei uit met die comedie!" riep Brown terug. „Doe open!" „Beslist niet. Ik word niet graag lae- tig gevallen. Je bent verdraaid verve lend!" „Nou, we krijgen je wel!" beloofde Brown. Warwik hoorde hoe hij aan twee zijner helpers opdracht gaf naar de serre te gaan en door de ramen naar binnen te klimmen. XIX Een verloren strijd Warwik's bedoeling was natuurlijk, dat de indringers zich van het door hem nagemaakte pakje papieren meester zou den maken, in de meening, het echte te hebben; dat Berklan zou meenen, dat zij met de echte enveloppe ervan door gegaan waren; en dat hijzelf de echte in zijn bezit zou hebben. De gasten, die zijn karakter kenden, zouden natuurlijk verwachten, dat hij zich niet zonder strijd zou laten beronven en hij besloot dus te vechten, zoolang hij kon en zich op slot van zaken te laten berooven van de nagemaakte enveloppe. De echte wilde hij echter eerst, zorgvuldig verber gen. om die niet in handen van de ben den te laten vallen. (Wordt vervolgt).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2