STADSNIEUWS Een halve eeuw handel in brandstoffen Politie-varia 1890 b 10CTOBER b 1940 V erduisteringsmaatregelen waren onvoldoende Qnqu^ondsm Üq&nda Bonnen, die nu geldig zijn Raad van Hoevelaken Onrechtmatig ontslag 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 OCTOBER 1940 Jubileum bij de firma van Achterbergh en van Eist OP 1 October j.l, herdacht de brandstoffenhandel van Ach terbergh en van Eist het vijftigjarig bestaan. Oorspronkelijk koesterde de directie het voornemen om deze ge beurtenis zonder feestelijkheden voorbij te laten gaan. Men achtte de tijdsomstandigheden niet ge schikt om de gepasseerde halve eeuw door een min of meer feeste lijk versierde mijlpaal af te sluiten. Maar in dit speciale geval was het personeel de directie voor: Op den verjaardag van de firma prijk te in de zaak een groote mand met bloemen, geschonken door het per soneel. Bovendien bleken ook tal van klanten van de gebeurtenis op de hoogte. Dit was aanleiding dat men besloot het feit toch maar te vieren. Zoo zal op 14 October des middags in de Wapenroem van 3 tot half vijf een receptie gehouden worden. Tijdens een bijeenkomst, die gister middag plaats vond en waarbij ook de pers tegenwoordig was. is het een en ander uit de geschiedenis van dit vijf tigjarige bedrijf naar voren gebracht. Op 1 October van het jaar 1890 werd de zaak gesticht door den heer Luber tus van Achterbergh. Hij had een aan nemersbedrijf, hetgeen beteekende, dat hij 's winters over een overvloed van vrijen tijd beschikte, die hij door het exploiteeren van een brandstoffenhan del voor zich en zijn ondergeschikten productief dacht te maken. Zijn toekomstverwachtingen zijn in derdaad uitgekomen. Het nieuwe bedrijf bleek levenskrachtig genoeg te zijn. zoo vitaal zelfs, dat de heer van Ach terbergh er later toe overging om z'n aannemerszaak in andere handen over te doen. Aanvankelijk werd de kolen handel gedreven in de Koestraat, doch na verloop van tijd verhuisde men naar de Koesteeg. Omstreeks 1918 nam een dochter van den stichter het bedrijf over. Als. be drijfsleider trad toen de heer J. W. van Eist in de zaak, hetgeen duurde tot November 1921. Omstreeks dien tijd nam de heer van de Eist den brand- stoffenhandel-Bakkenes over, die hij als een zelfstandig bedrijf onder zijn lei; ding wilde voortzetten. Ofschoon hij destijds dus practisch een concurrent Van de jubileerende firma was, bleef de .verstandhouding buitengewoon goed. Een samensmelting van beide bedrij ven zat min of meer in de lucht en in het jaar 1934, toen mejuffrouw van Achterbergh zich uit de zaak terug trok, werden beide ondernemingen ver eend. Een kleinzoon van den stichter deed zijn intrede als compagnon en sindsdien wordt de zaak gedreven on- ider den firmanaam „Van Achterbegh en .van Eist". Het bedrijf is in zijn tegenwoordige gedaante op twee punten gevestigd, kantoor en pakhuis vindt men in de Koesteeg, opslagplaats en expeditie-af- deeling op de Kamp. Dit zijn enkele feitelijke gegevens uit de vijftigjarige geschiedenis. Uiteraard zou er zeer veel meer te vertellen zijn. Men zou iets kunnen zeggen over het personeel, dat heeft meegewerkt om deze zaak tot een goed en bloeiend be drijf te maken; over den naam Brand- sen. die bijna de eansche halve eeuw in de rijen der ondergeschikten is voor gekomen; over de energieke wijze, waarop men getracht heeft den band tusschen zaak en koning Klant te ver stevigen en over zooveel dingen meer. Laat ons even aandacht wijden aan de manier, waarop in deze moeilijke omstandigheden geworsteld is met de puzzle der kolenvoorziening. In den beginnen meende men. ieder zijn toege stane 20 te kunnen leveren. Op deze basis werd dus een aanvang gemaakt met de bezorging. Het. leek goed te gaan. totdat.de aanvoer stokte. Toen nam de firma het besluit om voorloopig slechts 10 van het, rantsoen te leve ren, opdat tenminste ieder bij het in gaan van den winter over een bepaald kwantum brandstof zou kunnen be schikken. Dit is geschied en thans hoopt men het resteerende deel zoo spoedig mogelijk te kunnen leveren. „Daar zullen we niet lang mee wach ten", zoo Vernamen we gisteren! T.B.C.-BESTRI JDIN G Men schrijft ons: Het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" hoopt Zaterdag 5 October a.s. haar jaarlijksche collecte te houden., Dat vooral voor de T.B.C.-bestrijding in de huidige omstandigheden veel geld noodig is, speciaal voor nazorg, behoeft geen betoog. Voor deze collecte zijn nog collectanten tekort. Personen die zich hiervoor beschikbaar willen stellen, worden verzocht, zich Vrijdagavond tusschen 6.30 en 8 uur, in Gebouw „De Zaaier", Langegracht 8, aan te melden. H. F. TILLEMA De senaat van de Rijksuniversiteit te Groningen heeft in zijn vregadering van 28 September besloten den heer H. F. Tillema op grond van zijn uitne mende verdiensten voor de verbetering van de .hygiënische toestanden in Ne- derlandsch Indië het pere-dodoraat in de geneeskunde te verleenen, Promo tor zal zijn prof. G. Kapsenberg. AANBESTEDING Ten Gemeentehuize Oudenrijn wer den aanbesteed de rioleerings- en be- st.ratingswerken voor een gedeelte van het uitbreidingsplan N.W. De heer C. van ol, alhier, schreef in voor 16200. Comité van Aanbeveling Reclasseeringscollecte Het plaatselijk comité van aanbeve ling der collecte, welke op Zaterdag, 12 October a.s., hier ter stede gehouden zal worden ten bate van de reclasseerings- instellingen van alle gezindten, is als volst, samengesteld: Mr. J. C. Graaf van Randwijck, Bur gemeester; J. v. Dam, godsdienstleeraar Isr. Gem.: ds. J. Drenth, pred. Chr. Ge- ref. Kerk; J. van Dijk. voorzitter. R.K. Parochiaal Armbestuur; H. van Galen Last, wethouder; ds. M. G. Gerritsen, voorz. Jong Herv.; ds. F. W. Golterman, pred. Doopsgez, Gemeente; G. Goorhuis, commissaris van politie; ds. A. F. L. v. Hengel; ds. G. T. W. Herngraen, pred. Geref. Kerk H.V.; J. Langelund, direc teur Jongenshuis Leger des Heils; mr. ds. J. G. de Jongh, pred. Luthersche Ge meente; H. Kroes, pres. Bijzondere Raad St. Vincentius Ver.; mr. R. P. van der Mark, advocaat; dr. R. Miedema, pred. Rem. Gemeente; mej. H. Muller, secre taresse Burgerlijk Armbestuur; mr. D. J. W. Muller Massis, kantonrechter; B. Noordewier, wethouder; mevr. Noord man. bestuurslid R.K. Vrouwenbond; ds. J. v. Rossum. voorganger Ver. Vrijz. Hervormden; pastooor W. A. J. M. Oost veen. geestelijk adviseur dr. Ariëns Ver. ds. J. Pannehakker, pred. Ned. Herv. Ge meente; C. Ruitenberg, oud-wethouder; P. J. M. Sandkuil. deken R.K. Kerk; ds. E. Schouten, pred. Geref. Kerk; P. J. Maan, pastoor O.K. Kerk; A. J. Spieker man, wethouder; mr. L. Stadig, oud wethouder; mr. W. J. .B. Versfeit, advo caat; mej. H. J. P. van Voorst Vader, voorzitter Nat. Chr. Geheelonth. Ver. Collectanten kunnen zich nog aan melden bij mevrouw P. TillemansPer- syn, Celebesstraat 8 en bij den heer G. A. Hendriks. Edisonstraat 44. Acht personen kwamen op het poli tiebureau melden, dat hun rijwiel ge stolen was. Een dokter moest bulp verleenen aan een jongen, die met één zijner beenen tusschen een hek gezeten had en daardoor een vleeschwonde bekwam. Een minderjarige bakkersleerling uit Amsterdam, die hier aan het zwerven was, is door de politie naar de hoofd stad teruggebracht. Een koopman werd geverbaliseerd wegens overtreding van de arbeidswet. Hetzelfde Jot trof iemand, die zonder vergunning muziek ten gehoore bricht. Auto botste tegen boom op de B.W. laan Omstreeks half tien gisteravond is een auto, bestuurd door den heer S. uit Soesterberg, op de B. W.- laan ter hoogte van de Heinsius- laan uit de koers geraakt en tegen een boom gebotst. De bestuurder moest uitwijken voor een wande laar en geraakte daardoor van den rijweg. De auto werd aan de voor zijde ernstig beschadigd. De bestuurder, de heer S., kreeg een verwonding aan de keel, terwijl me vrouw H., uit Soest,'een hersenschud ding bekwam en op medisch advies naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis overgebracht is. De,overige drie inzit tenden kwamen met den schrik vrij, zij het, dat een van hen, een dame, een neusbloeding kreeg. RUZIE OVER EEN HIT Op den Isseltscheweg zijn gistermid dag eenige landbouwers slaags geraakt, daar zij het in woorden niet eens kon den, worden over een hit. Eén van de mannen kreeg een slag met een klomp op het hoofd, waarvoor medische hulp noodig bleek. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacoba Johanna Antonia Ma ria, d. van Sybrandus Andreas Hoekstra en Elisabeth Adriana de Leeuw; Johannes Cor- nelis Martinus, z. van Martinus Gy'sbertus Pijpers en Maria Antonia Nuiften. GETROUWD: Marinus Raebel en Helena Johanna Blessenaar, Pieter Kornelis van Westen en Hubertha Bernardine Willing. Hendrik van de Hoef en Rijkje Jansen, Ru- dvVf Jan Kreupeling en Maria Grada Linde boom. OMTREK HOEVELAKEN. De Raad dezer ge meente vergadert Dinsdag a.s. 11 uur v.m. De agenda bevat de volgende pun ten: 1. Ingekomen stukken. 2. Reclame schoolgeld. 3. Vaststelling pensioensgrondslagen van Burgemeester, Secretaris en Ont vanger. 4. Opnieuw vaststelling „Verorde ning veldwachters". 5. Voorloopige vaststelling gemeente rekening, dienst 1939, w L oooooooooooooooo oooooooooooooooo O O* O V <x>oo«c<>o<xxx><><><>c><> S<X>OÓ<X>CK><X>CK>CK>0 Hierbij berichten wij, dat onze firma 1 October haar 50-jarig bestaan herdacht. Al onze afnemers, die ons ge durende deze periode ons bestaan hebben mogelijk gemaakt, bren gen wij hiervoor onzen hartelijken dank Ook in de toekomst willen wij trachtenonze klanten tot hun volle tevredenheid van dienst te zijn. Hoogachtend, Fa. Van Achterbergh Van Eist Koesteeg 5 Tel. 3666 KANTONGERECHT Uitspraak: Een voorwaar delijke boete van 1000 TV/T EERDERE malen was reeds door den Luchtbeschermingsdienst ge constateerd, dat de verduistering van licht in een perceel aan den Leusder- weg te wenschen overliet. Twee schrif telijke waarschuwingen en ook eenige mondelinge waarschuwingen waren het gevolg. Toen ook dat niet hielp en 's nachts weer licht uitstraalde aan den achterkant van de woning werd door een onbezoldigd veldwachter aangebeld en proces-verbaal opgemaakt. De bewo ner betoonde zich ietwat onwillig. Hij zeide overdag hard te werken en 's avonds een sigaar te willen rooken en zijn krant te willen lezen. Hij wei gerde het licht uit te doen en beweer de, dat hij al genoeg aan de verduis teringsmaatregelen gedaan had en dat de Luchtbeschermingsdienst een en an der bevredigend had bevonden. Desal niettemin straalde er licht uit en hielp de afscherming aan de achterzijde door een gordijn en een markies zeer weinig. Vanmorgen diende deze zaak voor den kantonrechter en trad mr. Kooien als pleiter op voor verdachte, die niet ver schenen was. De verbalisant lichtte bo venstaande toe. Getuige k décharge B. bleek een buur man te zijn. Mr. v. 'd. Mark vroeg hem, als waar nemend kantonrechter wat hij van deze zaak af wist Getuige: Niets. Mr. Kooien lichtte toen nader toe. dat in de dagvaarding stond, dat huurlie den geklaagd hadden over de lichtuit- straling, wat dus blijkbaar niet het ge val was. Kantonrechter: „Dan heeft zeker de andere buurman dat gedaan. Volgende getuige." Mr. Kooien: „Dat is de andere buur man!" Deze getuige k décharge, rijksveld wachter ds S, legde echter niet zulke gunstige verklaringen voor getuige af. Hij had meer dan eens lichtuitstraling bij verdachte K. geconstateerd. Dien avond echter niet, omdat hij in 'den nachtdienst was. Het O.M.,' waargenomen door mr. Al- barda, wees op den onwil van K. en meende, dat op deze overtreding een behoorlijke straf moest volgen. Eisch 30 subs. 15 dagen. Mr. Kooien hield hierna zijn pleidooi en bracht ten slotte naar voren, dat K. nu alles goed in orde had. hetgeen hem een groot bedrag aan geld gekost heeft. Pleiter riep de clementie in. zoo er al voor den kantonrechter geen reden tot vrijspraak kon zijn. De uitspraak luidde 15 subs. 10 dagen Een bewoonster van de Admiraal de Ruyterstraat had zich voor hetzelfde geval te verantwoorden. Zij verontschul digde zich door te zeggen, 'dat zij ziek was geweest en dat kennissen vermoe delijk licht hadden laten branden. Dat licht kon echter nooit fel geweest zijn, daar het een'klein lampje betrof en 'de groote huiskamerlamp niet aan was. Hoe dit te rijmen met het feit, dat er ernstige uitstraling geconstateerd was en dat de verdachte voor hetzelfde feit reeds den vorigen nacht (2 September) gewaarschuwd was? De kantonrechter vroeg haar, of zij misschien toch groot licht had aange daan, omdat, er dien nacht door lucht afweer hevig geschoten werd. Verdachte heweerde echter van niet. Na het getuigenverhoor eischte het O.M. 15 subs. 10 dagen. Mr. v. 'd. Mark hield rekening met verdachte's huiselijke omstandigheden en maakte er f 10 subs. 5 dagen van. Ontslag j\a 10 Mei Een zinkwerker alhier had op 10 Mei j.l. zijn knecht gedaan gegeven. Hij had geen werk meer voor hem, daar alle militaire werken, waarmede hij bezig was. plotseling afgeloopen waren. Hij meende om die reden ontslag te mogen geven. Ook had hij iets in dien zin in een vakblad gelezen en daarover den secretaris geraadpleegd. Het O.M. raadde hem aan en trou wens iederen werkgever, inlichtingen in te winnen bij deskundigen en dan pas tot maatregelen over te gaan. De werknemer, als getuige gehoord, ver klaarde sedert 10 Mei geen gebrek ge leden te hebben'. Hij had eenige weken steun gehad en was verder tot ein^e Juli bij de werkverschaffing geweest Nu had hij weer zijn gewone werk. Verdachte wees nogmaals op het feit, dat hij te goeder trouw meende gehan deld te hebben en dat 't 'm speet, dat hij. naar achteraf bleek, fout was ge weest. De uitspraak werd conform den eisch: 15 subs. 10 dagen. Hooge voorwaardelijke boete De heer F. H. v. H., exploitant van een wasscherij in onze stad, had na den tienden Mei een meisje ontslagen. Op onrechtmatige gronden, zooals de kan tonrechter hedenmorgen oordeelde. Het bedoelde meisje, mej. v. d. B. uit Nijkerk, was enkele dagen niet versche nen wegens ziekte. De verdachte, die verklaarde geenerlei bericht van haar te hebben vernomen, achtte dit een reden tot ontslag en stelde een ander op haar plaats aan. Toen mej. v. d. B. terugkwam vertelde hij, geen behoefte meer aan haar diensten te hebben. Vanmorgen' kwam deze zaak voor. Het ontslagen meisje, trad als getuige op. Zij deelde mee. dat ze een buur meisje met een brief naar haar werk gever had gezonden om de reden van haar afwezigheid uiteen te zetten en tevens met het verzoek, de zaak bij de Ziektewet te regelen. Ze kreeg tot. antwoord, dat ze ontsla gen wasIk kan geen zieke meisjes gebruiken", zou de heer v. H. gezegd hebben. De ambtenaar van het O.M., mr. Al- barda. achtte dat hier geenszins een wettige reden tot het geven van ont slag aanwezig Avas geweest. Het was onrechtmatig gegeven. Daar het meisje v. d. B. loon had moeten derven en ook, nog geen ziektegeld had ontvangen, stelde hij een gecombineerden eisch: Hij vroeg een onvoorwaardelijke boete van 50 subs. 30 dagen hechtenis, be nevens een voorwaardelijke straf van 1000 met een proeftijd van een half jaar, waaraan de verplichting verbon den is tot het betalen van het tijdens de periode van ontslag niet uitgekeerde loon. De kantonrechter deed uitspraak con form den eisch. De heer v. H. uit Baarn kwam er for tuinlijker af. Eenige weken geleden moest hij terecht, staan, daar ook hij er van verdacht werd, een onderge schikte. mej. S., onrechtmatig ontsla gen te hebben. Mej. S. had geweigerd overwerk te verrichten en had bovendien op een be paald tijdstip, dat buiten de over-uren omging, zich aan den arbeid ont trokken. Een en ander was aanleiding, dat de ambtenaar van het O.M. het ontslag rechtmatig achtte. De kantonrechter ging daarmee accoord en ontsloeg den verdachte van rechtsvervolging. OPBRENGST COLLECTE DE HELPENDE HAND De opbrengst, van de gisteren gehou den collecte ten bate van de Vereeni ging „De Helpende Hand" bedroeg f 654.88. LANGESTRAAT 12 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Mjjnheer de redacteur, Met groote belangstelling lees ik vaak de hoofdartikelen. Zoo ook nu weer dat van 1 October: Op een Keerpunt. De inhoud daarvan raakt een vraagstuk van welhaast de grootste beteekenis voor ons volk en werkt daardoor reeds inspireerend. Wij kennen echter ons volkskarakter. Wy vallen over een strootje maar zonder dat zouden wy over zware balken fluks heen- wippen. Tot groote daden in staat zijn wy toch veeltyds erg bekrompen en benepen. Daar enboven komen wy ook dikwijls te traag op gang. Maar nu is er periculum in mora. Er is haast by. Enorme haast. Haast, ge leid door gezond ve:stand. Door het inzicht, dat elke hinderpaal hoe groot die ook eertijds ons toescheen moet worden uit den weg geruimd, opdat de hoogste goede ren voor ons volk bewaard kunnen blijven. Daarom dient het volk te spreken. In al zjjn schakeeringen, in al zy'n geledingen. Gansch het volk en in kort tijdsbestek. Dat 1 ijkt mji mogelijk. Met eventueele goedkeu ring natuurlijk van de ons land bezettende macht. Maar gehoord moet worden de stem van het volk dat wil, dat alle leiders zich ver eenen en daarna gezamenlijk d e leiding toe vertrouwen aan diegenen, die ons volk en ons vaderland het meest zeker door de branding van dezen' geweldigen tijd kunnen heen voeren. En kunnen die leiders zich geen „man nen" toonen. dan spreke het volk over de hoofden dier leiders heen. Wie wil ten spoedigste met mjj hierover overleg plegen? Wie daarna aanpakken? Die zende adhaesiebetuiging aan onderge- teekende onder het motto: Pak aan, Zet door, Overwin. Over wellicht doeltreffende organisatie mogelijkheden wordt door my reeds be schikt. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, H. A. C. v. d. KRAAN 's Zomers Buitenpark 23, Leusden bij Amersfoort Toch adverteeren! \7 IJFTIEN DUIZEND nog niet af gewerkte orders en toch adver teeren. Buickzal in Amerika adver teeren met een serie van tien adver tenties in 225 dagbladen, die tezamen een oplage hebben van 29.000.000 exemplaren. Men is overtuigd, dat nieuwe automobielen bijzonder ge vraagd zullen vJorden en wenscht daarom zijn product in ruime mate te propageer en. Men koos daarvoor couranten-reclamel FRUIT- EN GROENTEVEILING AMERSFOORT, 2 October. Druiven 11 21, appelen 716, noten 921, tomaten 65 81, peren 823, sla 1020. wittekool 4150, andijvie 16—25, pronkers 714, bieten 23 51, roodekool 5068, prei 78, groenekool 6680, peterselie 10—13, spinazie 11-16, sejdery 823, wortelen 5372, knolseldery 6. stokboonen 1523, spruiten 712. poste lein 1113, komkommers" 2223. snüboonen 34,uien 6165, gele kool 6366, rapen 49 GRAND THéiTRE. Van Vrijdag 27 Sep tember t/m. Donderdag 3 October ver tooning van de film „Wiener Ge- schichten." Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00. 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Overige avonden om 8.00 uur. Woensdag 2.30 uur matinée. CITY THEATER. Vertooning van de film „Ruzie drie-hoog-achter". Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45. 4.00. 6.15 en 8 30. Zaterdag om 2.30, 6.15 en 8.30 uur. Ove rige dagen om 6.30 en 8 uur. Woensdag matinée om 2.80 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Het signaal in den nacht." STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor al'ie meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. Herfsttentoonstel- ling. Opening Zaterdag 5 Oct., 3 uur. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9., R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wyers- straat 2. MUSEUM FLEHITE, Westaingel. Geopend dagelijks van 10—12 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) DE VALK. 5 October 9 uur n.m. Demon stratie Bal met muziek van The Jazz Serenaders uit Amsterdam. BAARN BAARN'S LYCEUM. 16 Sept. t.ra. 6 Oct. Tentoonstelling van etsen en aquarellen door Jan Poortenaar. Geopend van 10—4, 's Zondags van 1.30—4. TEXTIEL GOEDEREN ZONDER PUNTEN Departement van Handel - Nijverheid Rijksbureau van de distributie van Tex tielproducten heeft de N.V. Ververij Chem. Wasscherij GEBR. HOEKSEMA aangezocht tot medewerking voor het slagen van de plannen qm zooveel mo gelijk volksgenooten te helpen aan de noodige winterkleeding. De N.V. Ververij Chem. Wasscherij GEBR. HOEKSEMA heeft zich bereid verklaard tot volledige medewerking en heeft voor deze artikelen een speciaal tarief vastgesteld. N.V. Ververij Chem. Wasscherij, als de grootste en modernste inrichting op dit gebied in midden Nederland is in 6taat groote partiien goederen vlug en correct te bewerken. Men bedenke wel, dat de laatste dag van inlevering 13 Oc tober is. Dan moeten de goederen gerei nigd zijn. Wie vlug helpt, helpt, het meeste. De kosten der in te leveren kleeding is vastgesteld op: Chem. Reinigen Heerencostuum 1.60 Mantel 1.25 Winterjas ,f 1.95 Wollen deken f0.60 Winkel Langestraat 84 Telef. 3096 Voor goederen welke niet bestemd zijn voor winterhulp geldt het gewoon tarief. Onjuiste afgifte van goederen kan strafbaar worden gesteld. SPORT EN SPEL QUICK I—E.A.C. I De competitieleider heeft voor Zon dag a.s. den wedstrijd QuickE.A.C. vastgesteld. Scheidsrechter is J. Biege- laar. Van 30 Sept. t.e.m. 6 Oct. zijn de met „8" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. De bonnen, welke 6 October nog niet gebruikt zijn. blijven nog geldig t.e.m. 8 October. Voorts zijn in omloop voor kinderen beneden 4 jaar: halve broodkaarten. Naast de halve broodkaart ontvingen de kinderen een toeslagkaart, waarop 6 rantsoenen havermout en 6 rantsoenen rijst of kindermeel verstrekt worden. Met deze toeslag- kaart moeten de betrokkenen even lang rondkomen als de broodkaart geldig is. Bons 05 t-e.m. 12 boterkaart2llons boter Bons 05. 06. 07 (vetkaart) 2llons margarine of 2*1* ons boter. Bon 08 (vetkaart) 2ons gesmolten vet of 21/» ons boter. Bons 09. 10, 11 en 12 (vetkaart) 21/* ons boter met redactie. Alles geldig van 24 Aug. tot en met 18 October. Bon 109: een kilo suiker tot en met 25 October. Bon 114: pond koffie of 75 gram thee tot en met 8 November. Bon 71: V« pond tarwebloem, of tarwemeel of boekweitmeel of roggemeel, of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot en met 4 Oct. Bon 41: V» pond rijst of rijstemeel tot en met 4 Oct. Bon 54: V» pond havermout of havervlokken of gort of grutten tot en mei 4 Oct. Bon 28: 1 ons maïzena of griesmeel of puddingpoeder tot en met 1 November. Bon 15:1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti tot en met 1 November. Bons 02 van de vleeschkaart elk 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- waren. Bon 02-(worst, vleeschwaren) van de vleeschkaart uitsluitend een rantsoen vleeschwaren: 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worst soorten, of 125 gram lever-artikelen, of 150 gram bloedworst. Geldig van 30 Sept. t.e-m. 6 October. Bons, die op 6 Oct. nog niet zijn verbruikt, blijven geldig tot en met 13 October. Petroleumzegel. Periode 6. Geldig tot en met 3 Nov. (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Bon 104: 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) óf 120 gram huishoud zeep. óf 200 gram zachte zeep. dt 250 gram zeeppoeder, èf 125 gram zeepvlokken, óf 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, óf 200 gram vloeibare zeep. tot en met 18 October. No. 116 van de bonnen welke tegelijk met de textielkaart aan mannelijke per sonen boven 15 jaar werden verstrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crème of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Verder worden voor kinderen beneden 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rantsoenen toiletzeep beschikbaar gesteld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar alleen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoenen moe ien verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen tot 24 Januari 1941. Bon nr- 5 van de voederkaarten voor honden en katten tot het verkrijgen van honden- en kattenbrood. Geldig t.e.m. 30 September. UITKNIPPEN EN BEWAREN!!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5