Jhr. E. von Bönninghausen geïnstalleerd OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Rijwieldieven en beruchte opkooper geknipt 11 n /nAnvelse De nieuwe burgemeester van Hilversum aanvaardt zijn functie Een belangrijke taak Verkoop van zomer- schoeisel thans verboden Het mes op de keel Afscheid Jhr. mr. van Karnebeek Hevige brand te Vlaardingen GOED WERK VAN Haagsche recherche Doodelijk ongeluk bij aanrijding Engelsche bommen op Rotterdam Een voordeelige maaltijd Handschoenen CONTROLE VAN DE LEGITIMATIE BEWIJZEN N. RECEPTEN GLASTRA'S VISCHHANDEL 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 OCTOBER 1940 HILVERSUM, 2 Oct. HET is voor U zeer zeker een gewichtige, belangrijke dag in uw leven, nu gij geroepen zijt om deze voor U zoo belangrijke functie te vervullen. Door deze benoeming is U een ambt van veelzijdigen aard en groote verantwoorde lijkheid op de schouders gelegd. Want de burgemeesterstaak, vooral in een ge meente als deze met haar meer dan 75000 zielen is toch zeker een zware en moeilijke taak. Juist voor een zoodanige gemeente moet als eisch worden ge steld, dat aan het hoofd van haar bestuur iemand wordt geplaatst, van wien met stelligheid mag worden verwacht, dat hij volkomen in staat is de veelzijdige vraagstukken, die aan de orde komen, te beheerschen en tot oplossing te brengen." Aldus begroette loco-burgemeester B. H. Bakker den nieuw-benoemden bur gemeester dezer gemeente, Jhr. Mr. E. von Bönninghausen, die Woensdagmid dag in een buitengewone zitting van den Raad officieel als zoodanig werd geïnstalleerd. p\E burgemeester zoo ging de heer Bakker voort is het middelpunt van het gemeentelijk leven, voorzitter van den Raad, voorzitter van het college van Bur gemeester en Wethouders, hoofd van de politie en vertegenwoordi ger van de Rijkéregeering in de ge meente. Alle mogelijke vraagstuk ken van gemeentebeheer komen tot hem. Hij moet zich in al deze za ken inwerken en als leider van de raadsdiscussies moet hij de gan- sche materie beheerschen. Hij moet met strikte onpartijdigheid en hoogstaande rechtvaardigheid op treden. Men eischt van den hurgemees ter. dat hij zijn volle werkkracht zal ontplooien en het initiatief zal nemen tot .zooveel dingen. Zoo is zeer zeker de taak van den burgemeester een zeer moeilijke en een zeer belangrijke. In dpre algemeene bewoordingen heb ik slechts een zeer onvolledige omschrij ving gpgevpn van de belangrijke taak. welke U thans is toevertrouwd en heb ik slechts vaag aangeduid met welke verwachtingen U te dien opzichte wordt tegemoet getreden. Wij spreken de hoop uit. dat door uwe benoeming Hilversum een burge meester heeft gekregen, die volkomen is opgewassen tegen de moeilijkheden aan deze functie in deze krachtig groeipnde gemeente met haar onder scheidene bevolkingsgroepen verbon den. De omstandigheden waaronder U uw ambt aanvaardt zijn niet gunstig; ik behoef hierop niet nader in te gaan. Dit neemt niet weg, dat wij U gaarne toewenschen, dat het U moge gelukken veel tot stand te brengen in het belang van deze gemeente.. Wat ons aangaat, meen ik namens uw dagelijksche medewerkers en den Raad U de verzekering te mogen ge ven, dat wij U met al onze krachten zullen steunen in de behartiging van de belangen van onze mooie gemeente. Met den wensch, dat Gods zegen op 's Burgemeesters arbeid moge rusten en deze moge strekken tot den groei en bloei van Hilversum, overhandigde spreker Jhr. von Bönninghausen de tee kenen zijner waardigheid. De nieuwe burgemeester spreekt Burgemeester Jhr. von Bön ninghausen bracht in zijn ant woord allereerst dank aan diegenen, die hem op deze plaats hebben wil len benoemen. Maar met woorden van dank kan men hier niet vol staan; een dergelijke schuld kan alleen ingelost worden door daden. Er zijn nu eenmaal in ons land groo- tere en kleinere gemeenten, vooruitstre vende en achteruitloopende. energieke, ondernemingslustige naast kalm vege- teerende. Daaruit is een rangorde ont staan; een rangorde, waarin Hilversum de reputatie heeft oen hooge plaats in te nemen. Ik kan niet aannemen, dat gii nu in eens van dit hooge standpunt wilt afdalen. Dat bétcekent gestage ar beid op alle gebied: opbouw aan de ge meente. gepaard aan opbouw aan ons zelve, juist nu in het hart van iederen Nederlander iets is gebroken. Men kan lang en breed discussieeren. welke de oorzaken daarvan zijn ge weest; hPt feit ligt er nu eenmaal. Zoo als meer bij groote gebeurtenissen in 's mensehen leven meenen sommigen niet beter te kunnen doen dan zich zelf te verliezen in een alles verlammend weeklagen Aan het groote wereldge beuren doet dit niets af alleen de enge naaste omgeving wordt er de dune van Zulk een houding mag ik echter in de laatste plaats veronderstellen hij I' die aangewezen ziit door de bevolking van Hilversum om haar belangen te be hartigen. niet alleen in tiiden van voor spoed maar ook en juist in tijden van moeilijkheden. Nu zijn er verschillen Het zoude even dwaas ziin. die te ontkennen en weg te cijferen als 1 onverant woordelijk is die verschillen te ver groeten en toe te snitsen tot schade van de geheele gemeenschap. Zoo min als gii van mii verwachten kunt. dat ik miin overtuiging prijs geef. zal ik van II verlangen, dat gij de Uwe voor mii verbergt. Een tegenstander, die voor ziin meening uitkomt, vindt bii mii waarden-ine Maar gii. zoo min a'« ik. ziit hier ge roepen om te dlsrussieercn over die verschillen Wii h°bben een gemeen sehannelnkp I"11! on on« genomen, nl de zorg voor de gemeente. Daarin be- Jhr. mr. E. von Bönninghausen staat geen verschil; dat hebben wij ge meenschappelijk. Zoo zie ik als mijn eerste taak niet twistend te verdeelen, maar de geheele bevolking van Hilversum te brengen tot samenwerking. Gij kunt ervan op aan dat het U zelden lukken zal mij te verlokken tot poli tieke twisten, ik acht de tijd daarvoor te kostbaar maar iede re poging tot samenwerking van iedere groep van de bevolking zal bij mij volledige ondersteuning vin den. Moeilijkheden zullen deze gemeente en U en mij in de toekomst niet be spaard blijven. Maar Hij, die de moei lijkheden over ons zendt, zal ons ook de kracht geven die te overwinnen. In een rotsvast vertrouwen in Hem, die geheel het wereldbestuur on afhankelijk van menschelijke adviezen door alle eeuwen heen in de hand houdt, in een daadkrachtige liefde voor eigen volk en land, in eerbied voor den arbeid, sta ik hier voor U aan het be gin van een groote en zware taak, waar over mijn oordeel nu luidt: „Het zal waarachtig wel gaan!" Wij Vermelden nog, dat dé raadsver gadering door zeer vele belangstellen den werd bijgewoond. Wij zagen er de moeder van den nieuwen burgemeesfer en diens broer, Jhr. Egon von Bönning hausen. benoemd tot burgemeester van Tubbergen. Voorts Jhr. Mr. G. C. J. van Reenen, burgemeester van Baarn, R. Tjalma, burgemeester van Maartensdijk, Jhr. H. L. M. van Nispen tot Sevenaer, burgemeester van Laren. M. Fernhout. burgemeester van Bussum, J. E. Bod- dens Hosang. burgemeester van Naar den, G. graaf Schimmelpenninck. bur gemeester van 's-Graveland en J. E. van Nes van Meerkerk, burgemeester van Kortenhoef. Ook waren vele functionaris sen uit de N.S.B. aanwezig, waaronder het^ Eerste Kamerlid Mr. van Vessem. Na afloop van de raadszitting bestond de gelegenheid, met den burgemeester persoonlijk kennis te maken, waarvan zeer velen gebruik maakten. Dit artikel kan nog slechts worden gekocht tegen inlevering van een bon of vergunning 's-GRAVENHAGE, 2 October. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt hekend, dat met in gang van heden de verkoop van zomer- schoeisel niet meer is toegestaan, zonder dat hiervoor een hon of vergunning wordt ingeleverd. De vrije verkoop van dit arti kel aan het publiek, welke tot dusverre mocht plaats vinden, is dus thans verbo den. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd, dat schoeisel, hetwelk na verkre gen machtiging van den directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder te Am sterdam is gestempeld met de woorden ..Vrij van bon" of „Afgekeurd schoeisel R.H.L.". thans aan het publiek kan wor den verkocht, zonder dat h'ervoor een bgn of een vergunning behoeft te worden ingeleverd. CHEF PERSDIENST N.V.V. Naar wij vernemen heeft de Commis- ris voor het Nederlandsch Verbond van Vakvereenieingen. met ingang van 1 October 1010 benoemd tot pers-chef van het Nederlandsch Verbond van Vakver enigingen. den heer J. de Haas. journa list te Amsterdam. Reiziger, die tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld werd, in hooger beroep 's-GRAVENHAGE. 2 Oct. Een winkelierster in de Bezuidenhout- wvk te 's-Gravenhage had op 7 Maart j.l. van een reiziger, die zich als „Baco" aandiende en die den indruk wekte dat hij van de Staah wapenfabriek Baco kwam, een partij van 500 scheermesjes gekocht, waar van haar na diens vertrek bleek, dat er allerlei gebruikte en beschadigde tusschen waren, terwijl bij sommige de scheerzeep nog aan de randen zat. Daar ze als nieuwe mesjes van „Baco- edelstaal" door den reiziger waren aan geprezen, achtte de winkelierster die1 voor de partij 6 had betaald zich opgelicht. Zij deed van het geval aangif te en op 12 Juli veroordeelde de politie rechter den reiziger tot drie. maanden gevangenisstraf,wegens oplichting. De reiziger kwam in hooger beroep, omdat hij de straf te hoog vond. Van morgen verklaarde hij voor het gerechts hof, dat hij den naam Baco had opge geven, omdat deze een combinatie is van de eerste twee letters van zijn eigen naam en de toevoeging „co". De partij bestond uit twee doozen van hondera mesjes voor 6, waarbij drie doozen gra tis werden gegeven ter verspreiding on der de klanten van den winkel, die an dere artikelen, bijv. sigaren, kwamen koopen. De winkelierster getuigde, dat de rei ziger zich als vertegenwoordiger van „Baco-Holland" had voorgedaan. Den naam Baco kende zij als dien eener sleu- telfabriek. De aangeboden mesjes maak ten uiterlijk den indruk, nieuw te zijn. Op de enveloppes prijkte een mannen- hoofd zooiets als op de „Glad weg" mes jes. Doch toen zij later de pakjes opende kwamen veel geroeste, beschadigde en zelfs met scheerzeep bezoedelde mesjes te voorschijn. Ook waren er vele bij van een merk „de 100.000", met prijs-aandui- ding tien voor een kwartje. In hoofd zaak waren het gebniikte mesjes. De procureur-generaal achtte de ten- laste gelegde oplichting bewezen en hij eischte bevestiging van het vonnis. Verdachte's raadsman pleitte vrij spraak, subsidiair een voorwaardelijke veroordeeling. GRONINGEN, 2 Oct. Vanmiddag heeft de heer jhr. mr. M. P. M. van Karne beek in een speciaal daartoe belegde raadsvergadering afscheid genomen van de burgerij der gemeente Zuidla ren, wegens zijn vertrek naar Zwolle. De scheidende burgemeester, die op 15 December 1937 de taak, welke hij nu beëindigde, aanving, richtte zich met een toespraak tot de raadsleden en ver dere aanwezigen, waarbij hij zeide, dat het hem zwaar viel zijn plaats nu aan een ander te moeten afstaan. Hij heeft de nicmvc taak, welke hem wacht, niet gezocht, doch meende zich aan zijn plicht jegens het vaderland niet te mo gen onttrekken. I-Iij dankte voor de on dervonden vriendschap. De heer van Karnebeek werd vervol gens toegesproken. Nadat de heer van Karnebeek de sprekers had bedankt, werd in hotel van Ess een druk bezochte receptie ge houden. Bij den aanvang van de bijeenkomst deelde de heer van Karnebeek mede, dat de commissaris der provincie Drente met de tijdelijk waarneming van het burgmeesterschap van Zuidlaren heeft belast den heer G. Nijhuis, burgemees ter der gemeente Gieten. VLAARDINGEN, 2 Oct. Van middag te ruim drie uur is brand uitgebroken in het pand Willem Beukelszoonstraat no. 9. In de bene denverdieping van dit pand was de haringinleggerij „De Volharding" gevestigd, tenvijl op de eerste en tweede étage de papiervernietigings- dienst „De Opbouw" was onderge bracht De heer Huvser, eigenaar van de ha ringinleggerij, had juist de kachel aan gemaakt, zonder echter de huurders bo ven *te waarschuwen. Door de warmt,e van den schoorsteen, die door het gé- heele pand loopt, is vermoedelijk het papier op de bovenverdiepingen in brand geraakt. Het vuur greep hier zoo snel om zich heen. dat spoedig het ge heele pand in een vuurzee was her schapen. Meters hoog sloegen de vlam men uit alle ramen, wat een fantas tisch schouwspel opleverde, dat door velen werd gadegeslagen. De brandweer, die spopdig ter plaatse was, pakte het vuur onder leiding van commandant Spuvhroek. met vijf stralen aan en wist zoodoende uitbreiding te voorkomen. Het pand zelf is echter ge hepl uitgebrand. Het was eigendom van den heer van der Schalk uit Schiedam en tegen hrandschade verzekerd. De inventaris, eigendom van de beide huurders, ech ter nipt. Bii den brand waren o.m. aanwezig hurppmeester M. C. Siezen en de wet houders Don en Buis. HET UITGAANSVERBOD OVERTREDEN 's-GRAVENHAGE. 2 Oct. In Den Haag zijn vanaf 10 September den datum waarop, het uitgaansverbod van kracht werd tot eind September tegen 335 personen een proces-verbaal opge maakt. wegens het zich na 22 uur op straat bevinden zonder vergunning. KINDERHOEKJE 47 „Wat kietelde daar op mijn rug?" vroeg de „Arend". De „Arendheette de locomotief van den eersten trein. „Dat was Opoe Muis uit het Grauwe Huis." „Maak dat een ander wijs," bromde de „Arend", die een kwade bui had, omdat hij zoolang wachten moest„Waar wachten we nu nog op." 48. „Op de „Snelheid", de andere locomotief," zei Kobusjt Bol, die alles wist. Ze denken, dat je het niet alleen kan." „Heb je bijgeval ook al die deftige menschen gezien, die in mijn rijtuigen zittenIn mijn diligence, dat is de eerste klas wagen, zitten de aller deftig sten" Twee „beginnelingen" in het vak 's-GRAVENHAGE, 2 October. De Haagsche politie is er dezer dagen in geslaagd eenige rijwieldieven en een gevaarlijke opkooper te arrestee ren. Verleden week^Donderdag surveil leerden een paar rechercheurs v.an den Centralen Opsporingsdienst van de Haagsche politie des avonds in de Frans Halsstraat. Bij een rijwiel- opkooper zagen zij iemand naar bui ten komen met een rijwiel aan de hand, die later in gezelschap van een anderen jongeman verdween. De rechercheurs kregen argwaan en hielden de beide mannen aan. Zij werden overgebracht naar het hoofd bureau van politie en bleken te zijn de 17-jarige banketbakker B. F. en de 22-jarige slager A. S. Men ver moedde, dat het rijwiel van diefstal afkomstig was en na een onderzoek, dat eenige dagen in beslag nam, bleek dat F. in de laatste zes weken 13 rijwielen in Den Haag had ont vreemd. S. was in zooverre medeplichtig, dat hij eenige malen op den uitkijk had ge staan. Bij het verdere verhoor bleek, dat zij zeven rijwielen verkocht hadden aan den 38-jarigen opkooper N. J. S„ wonen de in de Maasstraat. De prijzen, welke zij voor de rijwielen ontvingen, waren betrekkelijk gering en varieerde tus schen f 5.50 en f 6.50. Dc opkooper, die wel bemerkte, dat hij nog met beginne lingen in het vak te doen had. beloofde hen voor elk drietal fietsen, dat zij bij hem brachlen voortaan f 7.50 te betalen Na deze verklaring is de politie Maan dag j.l. overgegaan tot de arrestatie van den opkooper. die aanvankelijk ontken de iets met deze zaak uitstaande te heb ben. Bij een onderzoek in zijn winkel echter, vond men een splintrenieuw hee- renrijwiel. Op de vraag, hoe hij hieraan kwam, antwoordde de opkooper, dat dit rijwiel bij hem door een onbekende w__ gestald. De politie geloofde hier echter niet veel van en nam het rijwiel in be slag. Al spoedig bleek, dat ook deze fiets ontvreemd was. Bij fouilleering van N. J. S. kwamen eenige belasting- merken te voorschijn en op een van deze plaatjes was flauw een naam te onderscheiden, welke was uitge veild. F. bekende dit rijwielmerk te hebben gestolen uit een stuurtasch 's-GRAVENHAGE, 2 Oct. He denmiddag te ongeveer 3 uur had in de Terletstraat een doodelijk onge val plaats. De 29-jarige J. W. S. uit Hazers- woude reed daar met zijn vracht auto bij het maken van een bocht aan de linkerzijde van den weg. Tengevolge van te groote snelheid kwam de wagen echter op het lin- ker-trottoir terecht, waarbij de 35- jarige wielrijdster mevr. M. H. uit de Hulshorststraat werd aangere- reden. Mevr. H. vervoerde in een mandje achter op de fiets haar 3-jarig doch tertje Francisca. dat ten gevolge van de aanrijding uit het mandje werd ge slingerd en onder het achterwiel van de auto geraakte. De daarbij hekomen verwondingen waren van zoo ernstigen aard. dat het kind nog ter plaatse is overleden. Het liikje is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overeebracht De vrachtauto werd door de politie n beslag genomen, terwijl op grond van verklaringen van getuigen inzake ljet links van den wee riiden de chauffeur I voorloopig in bewaring is gesteld. van een damesrijwiel en dit voor f 0.50 aan den opkooper verkocht te hebben. Dit laatste was zoo bezwarend voor S. dat hij door de mand viel. Voorts ver telde F. nog. dat S. voor elk opgekocht rijwiel een streep op den muur zette in zijn werkplaats. Dit bleken er veel meer dan 13 te zijn De politie vond voorts nog een collec tie sleuteltjes in de werkplaats van S. voor het openen van rijwielsloten. Deze sleuteltjes waren zeer vernuftig gefabri ceerd en pasten op bijna elk rijwielslot. Hij leende deze „loopers" ook wel uit aan zijn „cliënten", indien zij moeite hadden met het openen van sloten. De rijwieldieven en de opkooper zijn voorgeleid en ingesloten. Er werd slechts eenige mate- rieele schade aangericht ROTTERDAM, 2 Oct. Engelsche vliegers hebben gisteravond boven het Oostelijk deel van Rotterdam bommen geworpen. Negen bommen kwamen terecht in de volkstuintjes bij het Toepad, waar eenige mate- rieèle schade werd aangericht. Per soonlijke ongelukken kwamen daar bij niet voor. AMSTERDAM, 2 Oct. In een hoofdstedelijke cafétaria werkte een 21-jarige dienster, die zich vandaag, met den 25-jarigen jongeman, met wien zij toentertijd verloofd was, voor de rechtbank te verantwoorden had voor oplichting van haar werk gever. In April van dit jaar was de jongeman enkele malen in de cafeteria komen eten, zoo ook' op 11 April, waarbij hij door zijn meisje bediend werd. Op het kopje koffie volgden een bier en een Wiener Schnitzel, in totaal een bedrag vertegenwoordigend van circa negentig cent. De mannelijke verdachte kwam echter aan de*kassa een bonnetje aanbie den, waarop slechts een bedrag van tien cent genoteerd stond. Negentig en tien cent, het zijn bedragen, die de gering heid van deze zaak duidelijk genoeg aantoonen, aldus merkte de officier van justitie, mr. P. s'Jacob, in dezen op, doch aan den anderen kant was hier sprake van een opzettelijk benadeelen van de leiding van de cafeteria. Het jong mensch had daarbij misbruik gemaakt van de positie van zijn verloofde, die bij het aannemen der orders daarvoor bon netjes uitschreef en, om hem ter wille te zijn, onjuist ingevuld had. De officier van justitie vorderde tegen beide verdachten een voorwaarelijke ge vangenisstraf van twee maanden, daar bij rekening houdend met het blanco strafregister dezer menschen. benevens een geldboete voor ieder van hen van acht gulden. Nadat de verdediging erop aangedron gen had de vrouwelijke verdachte niet zoozeer als hoofdschuldige dan wel als medeschuldige te beschouwen, mede met het nog op haar verhouding tot den.man- nelijken verdachte, werd het vonnis op 16 October a.s. bepaald. BUITEN GEBRUTKSTELLING VAN POSTZEGELS 's-GRAVENHAGE. 2 Oct. Met in gang van 1 Januari a.s, worden buiten gebruik gesteld en derhalve voor fran keering oneeldie de in 1935 uitgegeven zomer- pri kinderpostzegels (frankeer- waarde 1 *4, 5, 6 en 12V2 cent). Speciaalzaak voor Heerenmode Utrechtschestraat 6 - Tel. 3100 Steekproeven in' Den Haag 's-GRAVENHAGE, 2 Oct Nu de termijn verloopen is, waarin ieder zich moest voor zien van een geldig legitima tiebewijs, heeft de Haagsche politie gisteren hier en daar in de stad eenige steekproeven genomen. Hierbij bleek, dat er nog tien inwoners waren, die om een of andere reden niet in het bezit waren van zulk een bewijs. In ai deze gevallen is proces-verbaal opgemaakt. Kedgeree Benoodigdheden: een half ons boter; een half pond gekookte rijst of iets meer; een half pond koude gekookte visch, on verschillig welke; zout, peper, paprika of cayennepeper; een of twee hardgekookte eieren; wat gehakte peterselie. Bereiding: Smelt de boter in een stoof- pannetje. Scheid het wit en de dooiers van de hardgekookte eieren en hak het wit fijn. Vermeng dit met de rijst en de visch en doe het bij de boter. Voeg zout, peper en paprika of cayennepeper toe en maak het mengsel door en door heej. Wrijf de eierdooiers door een zeefje. Doe het mengsel in den vorm van een berg op een platten schotel en strooi er de ge hakte peterselie en de fijngewreven eier dooiers over. De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 10. Tel. 1092 AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. C. J. Rasch, Ned. Herv. predikant te Egmond aan den Hoef, neemt op 6 October afscheid van zijn tegenwoordi ge gemeente en doet op 13 October in trede te Borger (Dr.), na bevestiging door d6. Van Luuzen te Odoorn. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 2 Oct. Koersen voor stortingen op 3 October 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 7o,36 Belga's 30,14 Zwitsersche francs 42,95 Lires 9,87 Deensche kronen 63.40 Noorsche kronen 42,80 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54 Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulden) 4,23 Turksche ponden 1,45*4

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6