(De Spin Heftige aanval van Willkie op Roosevelt's politiek Talrijke Duitsche machines weer boven Londen Chamberlain ook als partij leider afgetreden Wat den materieelen steun aan Engeland betreft, is hij het echter met den president eens Engelsch protest te Boekarest Engelsche bommen op Malmö Zwakker afweer bij aanvallen op Britsche havens DE MOOR Berlijnsche commentaren Het Duitsche weer- machtsbericht Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 OCTOBER 1940 NEW YORK, 3 Oct. (D.N.B.). In een verkiezingsrede in Cleveland heeft de republikeinsche candidaat voor het presidentschap. Willkie, verklaard, dat óf de onderteekenaars van het Berlijnsche driemogendheden-pact voor nemens tot aggressie hebben tegen de Vereenigde Staten, óf wel Duitschland, Italië en Japan gevoelen argwaan, dat de Vereenigde Staten jegens hen aanvalsplannen hebben. Dat een dergelijke toestand is ontstaan, is alleen de schuld van de buitenlandsche politiek van Roosevelt. Het volk der Ver eenigde Staten, zoo ging Willkie voort, wenscht geen oorlog en wil nóch in den AtlantisChen nóch in den Stillen Oceaan aan een conflict deelnemen. „Ik steun het volk der Vereenigde Staten in zijn vaste besluit om zich buiten den oorlog te houden en den vrede voor Amerika te bewaren." pening van het Amerikaansche luchtwapen nadeelen zou onder vinden. Rede van Roosevelt aangekondigd Bij een bespreking van de motieven, die geleid hebben tot het sluiten van het pact van Berlijn, kwam spr. tot de conclusie: „Ik geloof niet, dat onze bui tenlandsche politiek van het oogenblik dienstig is voor het behoud van den vrede en ik betwijfel of onze regeering de bekwaamheid heeft om den vrede van Amerika door een passend verde digingssysteem ie beschermen". Zoo lang een dergelijk verdedigingssysteem niet bestaat, wenscht het volk der Ver eenigde Staten geen verdere internatio nale incidenten. Ofschoon men het se dert jaren heeft voorgepraat., dat Ame rika Jiet machtigste land ter wereld is, zijn alle dreigementen en raadgevingen vruchteloos gebleven. Willkie richtte opnieuw het verwijt aan Roosevelt, dat hij moreel verant woordelijk is voor het accoord van Mun- chen. dat ondanks de opoffering van Tsjecho-Slowakije het huidige conflict niet heeft kunnen verhinderen. De te genwóordige bewapening van Amerika is zoo ontoereikend, dat alle vliegtui gen, behalve slechts enkele honderden, thans als verouderd moeten worden be schouwd. Desondanks verklaarde spr. op nieuw, dat Engeland ook verder materieel moet worden geholpen, zelfs wanneer daardoor de bewa- WASHINGTON, 3 Oct. (D.N.B.). President Roosevelt zal op 12 October in Dayton (Ohio) spreken over de Ame rikaansche bewapening. De rede zal op de korte golf ook naar alle Latijnsch- Amerikaansche landen worden uitge zonden. De opperbevelhebber van de Ameri kaansche hoofdvloot in den Stillen Oceaan, admiraal Richardson, zal dezer dagen voor besprekingen met den mi nister van marine, Knox, hier aanko men. Laatstgenoemde deelde heden mede, dat de Ver. Staten niet voorne mens zijn de eskaders in het Verre Oosten, de patrouilles op de Jangtse of de garnizoenen op de Philippijnen we gens de jongste ontwikkeling in den Stillen Oceaan te versterken. De kwes tie of het ministerie van marine met Engeland over het gebruik van Singa pore onderhandelt beantwoordde Knox ontkennend. Voorts verklaarde hij, dat nog geen besluit genomen is in zake een vriendschapsreis van Amerikaan sche vlooteenheden naar Australië en Nieu w-Zeel and. Scherp Roemeensch antwoord BOEKAREST. 3 Oct (D.N.B.). De Engelsche gezant Hoare heeft bij den Roemeenscnen minister van Buitenland- eche Zaken een protest van zijn regee ring wegens de arrestatie der Engelsche agenten in het petroleumgebied inge diend en zich beklaagd over de behande ling welke deze agenten van de legion naire politiq ondervonden hebben. De minister van Buitcnlanflsche Za ken. Sturdza. heeft gpantwoord. dat dit protest ongerechtvaardigd is, daar uit het onderzoek reeds duidelijk gebleken is. dat Hoare zelf bij de sahotagenlannen betrokken en daardoor ten sterkste be last is. Dientengevolge kan naar de mee ning'van de Roemeensche regeering de Engelsche gezant slechts persoonlijk om zijn ontslag verzoeken, maar niet de normale betrekkingen tusschen Enge land en Roemenië on het spel zetten. Mexicaansch gezantschap gesloten Het Mexicaansche gezantschap in Boe karost is tijdelijk gesloten. De Mexicaan «rhe zaakgelastigde vertrekt uit Roeme nië om via het Verre Oosten naar Mexi co terug te keeren. De moord op legionnairs De leider der legionnairs beweging Horia Sima, heeft bepaald, dat er naspo ringen moeten worden verricht naar het vermoorden van legionnairs. Met de lei ding van deze .nasporingen is belast de geestelijke Dumitrescu-Borsa. een oud- legionnair. De pogingen van Dumitrescu om opheldering te brengen in den moord op Codreanu hebben reeds door het ver- hooren van den majoor der gendarme rie. Dunilescu. resultaat opgeleverd. Du- nilestu heeft n.l. verklaard op welke wijze Codreanu met 13 voornaamste me de werkers op bevel van den vroegeren minister-president Calinescu zijn ver moord. Tevens verklaarde Dunilescu nog. dat de veertien onderofficieren van de gendarmerie, ondanks aanvankelijke weigering, de doodsoorkonden moesten onderteekenen. waarop vanzelfsprekend dezelfde tekst stond als in het communi qué van de regeering, n.l. „op de vlucht doodgeschoten". Ieder van deze onderof ficieren heeft 20.000 lei ontvangen. Ma joor Dunilescu zóu 200.000 lei hebben ge kregen. Verder is bij het lot dusverre Ingestelde onderzoek door Dumitrescu ondubbelzinnig komen vast te staan, dat prof. Naponescu. destijds uitgever van de Curentul. die plotseling in het voor jaar van 1940 is overleden, vergiftigd is geworden. STOCKHOLM. 3 Oct. (D.N.B.) De staf van de Zweedsche defensie deelt mede, dat in den nacht van W oensdag op Donderdag een onbekend vliegtuig, komende van het Westen gevlogen heeft boven Schonen bij Hoeïlviken. Het toe stel vloog verder in noordelijke richting,, draaide toen naar het Westen en liet om 2 30 utir drie hommen op Malmö vallen, van welke er twee in het slotpark en een in het water terecht kwam. De bommen maakten kraters van een meter diep, doch richtten geen verdere schade aan. In Zuid-Westelijke richting vloog de machine verder en wierp nog verschei dene bommen boven de Zweedsche terri toriale wateren. De Zweedsche luchtaf weer trad in werking. Het Zweedsche persbureau merkt op. dat het een Engelsch vliegtuig geweest moet zijn. Itatiaansche tanks in het woestijnachtige gebied in de nabijheid van Sidi el Barani. in Egypte. (Foto Scherl). BOMMEN TOT EEN TOTAAL GEWICHT VAN 150.000 K.G. NEERGEWORPEN BERLIJN, 3 Oct. D.N.B.)Ver over de honderd Duitsche gevechtstoe stellen waren vandaag weer boven Londen. Bommen met een totaal gewicht van 130.000 kilogram en van ieder kaliber weiden neergeworpen. De laatste groep van een afdeeling gevechtsvliegtuigen kon op negen verschillende plaatsen in de stad geweldige vernielingen en branden van grooten omvang waarnemen. In steeds nieuwe golven vielen de Duitsche bommenwerpers militaire doelen aan, waarbij het. herhaaldelijk tot gevechten met Engelsche vliegers kwam. Sedert de vroege morgenuren was er in de Engelsche hoofd stad bijna ononderbroken luchtalarm. Enkele Duitsche bommenwerpers van liet type Do 17 hebben vanmiddag naar het D.N.B. verneemt, bij verrassing een aanval ondernomen op een sterk bezet vliegveld in Midden-Engeland, waarbij zij door het uitwerpen van brisantbommen verscheidene Engelsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire op den beganen grond beschadigden en vernielden. Op de hangars werden voltreffers geplaatst, terwijl de toestellen, die op de startbanen ston den, van het vliegtuig uit, doeltreffend onder mitrailleurvuur konden wor den genomen. T N het frontbericht van het D.N.B. -1 wordt o.m. gezegd, dat blijkbaar de groote schade aan de Engelsche vlieg velden voor de Duitsche aanvallen op Engelsche havens een .merkbare ontlas ting heeft teweeggebracht. In ieder ge val bleek de afweer van jagers opmer kelijk zwak, zoodat de Duitsche vlieg tuigen bijna ongestoord naar de havens aan de West- en Zuidkust konden vlie den. Swansea is de belangrijkste haven stad aan de Noordzijde van de vlakke Syvansea-baai aan het Bristol-kanaal en bezit een van dp raffinaderijen met de grootste capaciteit van geheel Engeland, alsmede ijzer- en staalfabrieken. In deze voor de wapenindustrie zeer be langrijke stad kregen fabriêksinstalla- ties, pakhuizen en olie-opslagplaatsen voltreffers van zwaar kaliber met groo te branden als gevolg. Volgens „Goetborgs Handels- och Sjoefartstidningen" meldt de „Daily Mail", dat plannen gereed zijn voor de GENEVEP I LANGE5TDAAT 6 TELEF.6652 evacuatie der moeders en kinderen uit nog zes Londensche wijken. Daarmede omvat het evacuatieplan voor Londen in totaal veertien wijken. De ontrui ming is echter geenszins populair. De Engelsche vrouwen zijn wantrouwend geworden. Naar de meening dezer vrou wen is het beter met de gezinnen bij elkaar te blijven, dan den man te ver laten zonder de zekerheid te hebben op de plaats van toevlucht een schuilgele- genheid en eten te vinden. De woon plaatsen, die voor de dakloozen in z.g. luxewoningen zijn ingericht, zijn alles? behalve luxueus. Ook daar heerscht, aldus het blad, evenals overal, een aan zienlijke verwarring. Zeer ernstig klinken de beschrijvin gen, die de „Daily Herald" en de „Daily Mail" geven van den toestand in Lon den. In deze bladen wordt o.m. gezegd: Londen heeft thans reeds honderddui zend dakloozen. Velen van deze aller armsten moeten tot 10 K.M. loopen van autoriteit, naar autoriteit otn ook maar een inlichting omtrent hulpverleening te krijgen. In de „Daily Herald" wordt woordelijk gezegd: De ontevredenheid der volksmassa's is een vonk, die het vuur van een opstand kan doen ont branden. Veertienduizend inwoners van het Eastend van Londen brengen iederen nacht door in voorloopige schuilgele- genheden onder ondraaglijke sanitaire omstandighdcen. Tienduizenden Londe- naars leven onder erger omstandighe den dan eens in het Vlaanderen van den wereldoorlog hebben geheerscht. De gevolgen van de Duitsche aanvallen hebben de „monumentale slapheid" der Britsche autoriteiten aan het licht ge bracht. De „Daily Sketch" eischt. opnieuw een ongenadig optreden tegen de Duit sche burgerbevolking. Het blad schrijft: „\Vat. de beschaafde wereld noorlig heeft is een grondig vernietigd Berlijn. Dat had de wereld in 1918 noodig gehad en zoo had het ook moeten zijn. Voortdu rende aanvallen van de Royal Air For ce op de nazi-hoofdstad kunnen overtui gend werken. Dus Londen, sla Berlijn kort en klein." LONDEN, 3 Oct. (D.N.B.). Naar wordt medegedeeld, heeft Chamber lain ook zijn ambt als leider van de conservatieve partij ter beschikking gesteld. Men neemt algemeen aan, dat Churchill zijn opvolger als zoo danig zal worden. Naar Reuter nog meldt, zal ook Sir John Anderson, de opvolger van Chamberlain als lord-president, een zetel krijgen in het oorlogskabinet. Daardoor stijgt het aantal leden van het oorlogskabinet van zes op acht. Daar de nieuwe minister van han del, Lyttelton, geen lid van het La gerhuis is, moet hij trachten bij een tusschentijdsche verkiezing een zetel in het Lagerhuis te verkrijgen. Van semi-officieele Zijde wordt uit Berlijn medegedeeld: In Duitsche politieke kringen verwacht men als gevolg van de reorganisatie van het Engelsche kabinet, die hier in het geheel geen verrassing heeft gewekt, geen enkele verandering hoe dan ook van den aard van de huidige Engelsche regeeringspolitiek. in ieder geval niet op het gebied van de buitenlandsche poli tiek. Men herinnert er in Berlijn aan, dat het hier een reeds lang vernachte consequentie van een feitelijken toestand betreft, die tot uiting is gekomen in de in den laatsten tijd steeds moer toege nomen critiek van de Engelsche bevol king op de^ontoereikende maatregelen en op de Engelsche oorlogsvoering, vooral na het fiasco van de jongste Engelsche actie tegen Dakar. Duitschland heeft, zoo verklaart men in deze Berlijnsche kringen, voor de reorganisatie der Engelsche regeering nauwelijks eenige belang stelling. Het Duitsche standpunt te genover Engeland is hij vroegere ge legenheden duidelijk genoeg uiteen gezet. Het heteekent: strijden tot de overwinning. Vanuit dit standpunt ontmoet de nieu we situatie in Londen in zooverre eenige belangstelling, omdat Churchill klaar blijkelijk heeft moeten toegeven aan den druk van de openbare meening. Chur chill heeft heel klaarblijkelijk een nieu we zondenbok gebruikt en heeft door het ontslag van Chamberlain pen geste wil len verrichten. Tevens herinnert men zich in Berlijn bij deze gelegenheid de woorden van Chamherlaïn bij het begin: van dezen oorlog waarmede hii den dood van Adolf Hitler verlangde, en minstens ziin politieken dood. Dat is thans hem. Chamberlain, naar men op merkt, zelf overkomen. Ook diegenen, die den ouden man, die den oorlog ver klaarde. thans geheel uit de regeering hebben verwijderd, zullen, volgens de overtuiging in Berlijn, nog eens zijn lot deelen. BERLIJN. 3 Oct. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aanvallen van het luchtwapen waren gisteren weer gericht tegen Londen en talrijke voor de oorlogvoering belang rijke doelen in Zuid- en Midden-Enge land. In Londen richtten hommen over dag aan spoorwegwerken in het een trum der stad alsmede aan de docks en havenwerken in de bocht van de Theems groote schade aan. In verschei dene havens van Zuid- en Midden-En geland gelukte het om door voltreffers hangars en schuilplaatsen te vernielen en een reeks vliegtuigen te vernietigen In eenige havens van Zuid-Engeland b.v. Swansea. Newquay en Weymouth werden zware branden verwekt door treffers van zwaar kaliber op fabrieks- installaties, pakhuizen en olie-opslag plaatsen. Voor de Zuidwestpunt van fbrland deed een gevechtsvliegtuig een aanval op een Britsch vrachtschip, dat met voltreffers in de machine-installa tie en een brandende deklading bleef liggen. Een duikboot onder bevel van den tweeden luitenant ter zee Jenisch heeft tijdens een tocht acht bewapende vijan delijke koopvaardijschepen met 42.64/i b.r.t. tot zinken gebracht. Daarmee heeft rle tweede luitenant ter zee Jenisch al leen op twee reizen naar den vijand 82.644 b.r.t. vijandelijke koopvaardij scheepsruimte vernietigd. Een andere duikboot heeft het bewapende Britsche koopvaardijschip ..Highland Patriot" van 14.172 b.r.t. tot zinken gebracht. Eenige vijandelijke vliegtuigen vlo gen het Noordelijke en Westelijke grens gebied van het Duitsche Rijk alsmede de bezette gphiedeq binnen. Zij wierpen bommen, maar raakten geen militaire of voor de oorlogvoering belangriikp doelen. Op een plaats werd een ni°t meer werkende fahrieksinstallatie ge troffen. Eenige naar Berlijn vliegende toestellen werden door het -vuur van de luchtdnelartillerie uit hun oorspron kelijke aanvalsricht'ne verdreven. Ten Noorden van de rijkshoofdstad schoot de luchtdoelartillerie een Britsch hom bardementstoostel neer, dat brandend omlaag stortte. De gpznmenliike verliezen, welke de vijand gisteren geleden heeft bedragen zes vliegtuigen. Zeven eigen toestellen worden vermist. Een formatie van een gevechtseskader onder bevel van majoor Peter, welke zich reeds in den veldtocht in Noorwe gen bijzonder heeft onderscheiden, heeft in de laatste zes weken op lange vl ach ten naar den vijand, welke bij elke weersgesteldheid werden ondernomen, en vaak tot ver in den Atlantischcn Oceaan gingen, rond 90.000 b.r.t. vijan delijke koopvaardijschepen .tot zinken gebracht en ruim 40.000 b.r.t. scheeps ruimte zwaar beschadigd. Dikwijls ge schiedde dit optreden bij aanvallen op krachtig beschermde convooien. Suner vertrekt Zaterdag uit Rome ROME, 3 Oct. (D.N.B.). Het vertrek van den Spaanschen minister Serrano Suner is, naar thans van welingelichte Italiaansche zijde verluidt, tot Zaterdag uitgesteld. Het officieele staatsbezoek van den minister, zoo verklaart men. is echter reeds Woensdagavond geëindigd Zijn verdere verblijf draagt een zuivel! particulier karakter. Ook zullen er geen verdere besprekingen gehouden worden Suner gebruikt de resteerende dagen om Rome en omgeving te bezichtigen. FARINACCI UIT BERLIJN VERTROKKEN BERLIJN. 3 Oct. (D.N.B.) De Ita liaansche minister Farinacci is Woens dagavond met zijn gevolg in een spe- cialen trein uit Berlijn vertrokken. Op het station waren minister Goebbels en dr. Dietrich verschenen. Farinacci" maakt op uitnoodiging van den Rijks perschef met zijn gevolg een reis naar de gevechtsgebieden in het Westen. UTR. STRAAT 14 TEL. 5291 FEUILLE1 ON door Johnston Mc. Culley 22) Hij durfde geen licht opdraaien en trachtte zich een plekje in het vertrek y**""* te stellen, waar hij dat couvert veilig wegstoppen kón. De mo gelijkheid hestond immers, dat de in dringers de enveloppe, die ze op hem vonden zouden openscheuren, voordat ze heengingen en zoo ontdekken, dat ze bedrogen waren. Daarom moesten de echte stukken veilig opgeborgen kunnen worden. Opeens schoot het hem te bin nen. dat er in een hoek van het vertrek een geweldig groote bloembak stond met door Berklan uit het Oosten meege brachte kunstbloemen Hij haastte zich erheen, haalde er enkele van die bloe men uit. legde de kostbare enveloppe eronder en schikte de bloemen weer zooals ze gestaan hadden. Met het an dore couvert in zijn zak begaf hij zich vervolgens naar het bureau en wachtte daar den loop der gebeurtenissen af. Hij behoefde niet lang te wachtpn Zijn tegenstanders lieten geen tijd ver loren gaan. Er werd een heftige aanval op de gangdeur gedaan en hii hoorde vloeken en razen. t«v»n ze ontdek'en. dat de deur gesloten en gegrendeld was Daarna richtte zich de aanval op de ramen der serre. Warwik trok zijn pis tool en echoot tweemaal door het ven ster. dat het dichtste bij hem was. Hij schoot hoog, om niemand te treffen, doch slechts den indruk te wekken, dat hij ernstig weerstand zou bieden. F.r werd niet teruggeschoten, maar een der ramen van de serre werd ingeslapen Warwik vuurde nogmaals en zag, hoe donkere schaduwen zich van dat raam terugtrokken. In de andere vertrekken klonk geril en hij hoorde Berklan zich smeekend tot de indringers richten, om hen te bewpgen heen te gaan en zijn gasten niet langer te verontrusten. Hij bood hun aan. alles te geven, wat ze verlangden. „Wilt u ons geven, wat we verlan gen?" hoorde hij Brown vragen. „Wilt u ons die gele enveloppe overhandigen?'" ..Zoo. moeten jullie die hebben? Nee. aie geef ik niet af!" ..We weten, dat u die aan Warwik overhandigd hebt en we weten ook. dat hij die nog in zijn bezit heeft. We zul len dat ding wel krijgen. En als u, of iemand der anderen ons in den weg loopt, krijgen ze hun portie ook." Op dat oogenblik was Warwik genood z.aakt nog twee schoten door de ramen te lossen, om de Indrineers op een afstand te houdpn. Hij moest echter zuinig met zijn patronen zijn. als hij den strijd wilde rekken. III] wilde het ge verht zoo echt mogelijk maken. De aanval op de ripur werd hervat Het was een lawaai, alsof Brown met ziin mannen het huis aan het afbreken w-aren. Warwik herinnerde zich den brief, welken hij dien middag van de Snin had ontvangen, waarin deze hem hulp beloofde. Waar blpef die hulp? In dien brief stond dat hij op het teeken van de Spin moest letten. Hij had opge let. maar tot. nog toe alleen Togo hem dat teeken zien geven. Wat was er met Togo gebeurd, dat Brown had kunnen ontsnappen? Plotseling deden de mannen in de ser re weer een aanval, twee andere ramen vlogen in splinters en vier mannen dron gen tegelijk de bibliotheek binnen. Warwik vuurde snej driemaal achter een, Daarna trok hij zich vlug in een hoek terug. Hij deed zijn jas uit, vouw de die zorgvuldig op en legde haar dicht bij zich op den vloer. En daarna wacht te hij stil en onverstoord op de volgende beweging zijner vijanden. Het was stik donker in de bibliotheek, want het licht in de serre was ook uitgegaan. Warwik kon zijn tegenstanders evenmin zien, als zij hem. In donker wachtten allen op eenig geluid, dat hun de positie hun ner tegenstanders kon verraden. Toen kraakte de deur en werd met gewald in geslagen en nog meer mannen drongen het vertrok in. ..Hebben jullie hem?" hoorde hij Brown vragen. „Hij is hier ergens," antwoox-dde een der mannen. „Let dan goed op!" Het licht van een zaklantaarn flitste door her vertrek. Een oogenblik gleed het over Warwik'g gelaat en hij hoorde zijn vijanden grommen, toen ze hem herkenden. Ze Mogen op hem aan. Met een enkele beweging had Warwik zich in den boek verschanst. Ditmaal kwam het er niet op aan zijn gelaat bijzonder te beschermen. Hier was gelegenheid om te vechten on hii had er plezier In. Het was lang geleden, dat hij eens flink gevochten had. Met een gebrul als een woedende stier sloeg hij erop los. Midden in het 1 vertrek stond een man met een zaklan taarn die de vechtenden bijlichtte. Zijn aanvallers moesten oppassen, hun eigen menschcn niet te i-aken, maar Warwik gnuifde bij de gedachte, dat iedei-e slag van hem. op een tegen stander neerkwam, al sloeg hij in het wilde weg. Hij beukte erop los met ge bogen hoofd, maar opgeheven oogen. Nu en dan schoot hij vooruit en dreef zijn aanvallers terug, maar hij was al tijd weer in zijn hoekje terug, voordat ze zich tusschen hem en den muur konden indringen, om hem in den rug aan te \allen. „Vooruit dan toch!" schreeuwde Brown. „Kunnen jullie met z'n allen dien éénen kerel niet eens aan?" „Kom op jongens!" schreeuwde War wik. „Jullie hadden wel eerst boksen mogen ieeren! Is die raak?... Mooi zoo! Jullie hebt er ook geen slag van!.. Daar!... Die zit óók!" Hii wist echter, dat het niet lang kon durpn, of ze kregen hem eronder. Maar hij had flink gevochten en Berklan zon van meening zijn. dat hij alles had ge daan, wat hem mogelijk was. om de enveloppe te redden. Als Brown en z.ijn mannen nu maar met die namaakenve lopne weg-gingen' De Spin hield zich anders niet hijzonder goed aan zijn belofte. Warwik had heelemaal geen hulp ondervonden. Hij had het teeken van de Spin niet gezien. Nogmaals deed hij een uitval én kon tot zijn hlijdsrhan Brown z.elf een flin ken opstopper legen ziin gezicht geven. Ditmaal echter trok hii zich niet snel genoeg in zijn hoek terug. Twee man nen van Brown waren hem voor. Dip konden hem nu in d<m rug aangrijnen Hii hield zich slech's met veel moeitp op de heen. Maar hij bleef doorvechten. Ziin armen voelden als lood aan Zijn hoofd duizelde. Hij voelde, dat het bijna gedaan was. En toen kreeg hij den ge nadeslag. Hij zakte tegen den grond onder het gewicht van een half dozijn vijanden. „Zoek gauw ziin zakken door!" hoor de hii Browrn als heel uit de verte zeggen. „Hier is zijn jas!" riep een ander. Toen werd het duister om John War wik heen. XX. Togo speelt voor bulldog. Driemaal nog trachtte Togo het huis van Berklan op "te bellen, nadat de butler hem verteld had, dat. Warwik in zijn auto uitgegaan was. Togo was daar niet. tevreden mee, en toen hij eindelijk van het telefoonkantoor de boodschap kreeg, dat de lijn vermoedelijk gestoord was. vond hij, dat do zaak er verdacht voor stond. Hij liep nog een half uur op en neer door de kamers en kwam ein delijk tot een besluit. Hij trdk haastig jas en schoenen aan. sloot de kamers achter zich en spoedde zich met de li ft omlaag. Tien minuten later zat Togo in een taxi en beloofde den chauffeur een groote fooi, als hii zoo hard mogelijk naar zijn bestemming reed. Op een halve mijl afstands van het huis van Berklan. liet hij den chauffeur bedaar der rijden. Mij gelastte heni. de inrij- noorl voorbij te rijden en liet hem hon derd meter verder lanes den trottoir band stopppn. Het was Togo opgevallen, dat er geen licht brandde in de gi*oote woning van Berklan. ..Hier is je geld, Draai je licht, uit en bliif op me wachten," heval Togo. „Wat is dat voor een gedoe?" vropg de chauffeur. „Ik meng me niet graag in een onguur zaakje." „Nee. nee." zei Togo sussend. „Ik vraag alleen, dat je den wagen om keert en de lichten uitdi'aaik Je krijgt yeel geld. En er zit geen kwaad in de zaak. Ik ben huisknecht bij mijnheer John Warwik..." „Verdraaid, waarom zeg je dat niet eerder?" vroeg de chauffeur. „Dat maakt een groot verschil." In het licht van zijn koplampen staande maakte de chauffeur het. toe ken van de Spin en Togo keek verbou wereerd toe en maakte het op zijn beurt. „Nu snappen we elkaar beter," zei de chauffeur. „Misschien is het wel zoo goed. dat ik den wagen hier laat staan en met je meega. De auto staat hier veilig." „Kom maar mee!" zei Togo. Ze gingen niet langs de oprijlaan, maar zochten een weg over de grasper ken en toen ze bij het huis kwamen, hoorden ze de herrie en zagen, dat er nergens licht brandde, zelfs niet in de garage. Voorbij de garage gekomen, hie ven ze stilstaan en keerden terug. Ze vonden den chauffeur gebonden met een prop in den. mond in de garage lig gen en bevrijdden hem snel. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij. „Iemand heeft me een klap op m'n kop gegeven en „Ik denk het zijn dieven." zei Togo. „Ik ben de knecht van mijnheer War wik °n „Warwik is in huis en zijn wagen staat hier in de garage," zei de man. „Kom mee!" zei Togo. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2