FILMS voor deze week: Üjqsundja „De Rooster" bestaat 40 jaar Twee wielrijders ernstig gewond Zonder bonnen op den bon! Ds. J. W. v. d, Linden benoemd PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Bedrijfsleven Oud-Amersfoort (355) ROODE STER PaG. i AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG S OCTOBER 1940 Enkele grepen uit de geschie denis van dit bedrijf \7 ANDAAG beslaat de manufacturen- v zaak „De Rooster" 40 jaar. In ver band met dit jubileum is het belang wekkend, enkele bijzonderheden uit de voorbij gegane 4 decrnnia naar voren te halen. Op Zaterdag 5 October 1900 opende de heer B H. Kuiper hii was toen 23 jaar oud een manufacturenzaak in het pand Zevenhuizen 57, waar voor heen een zelfde bedrijf gedreven werd door den heer Thies. Dit pand droeg den naam „De Roos ter" en bestond al meer dan anderhalve eeuw. Tn 1942 zal het tweehonderdjarig bestaan van „De Rooster" herdacht worden! De zaak marcheerde goed, maar in 1927 besloot de eigenaar toch dat er een reorganisatie zou komen. Dit was goed gezien, want de boerenstand, waar de zaak toenmaals goeddeels van bestond, bleef meer buiter de stad. Zoo werd in 1928 het gebouw aan de Langestraat hetrokken. Ondanks de crisis, die ';ort daarna uitbrak, moesten - de nanden. welke zich achter de zaak in de Stoovestraat bevonden, in gebruik genomen worden. Voorts werd een ge deelte van het hovenhuis voor de meu- belafdeeling gereserveerd en men hoopt binnenkort den geheelen bovenbouw hiervoor beschikbaar te stellen. Aan dit veertigjarig bestaan zal geen officieel karakter worden verleend, mede in verband met' het feit, dat de heer B. H. Kuiper on het oogenblik niet in onze stad vertoeft. Evenals dit hii den heer Kuiper Sr. het geval was, werden ook zijn kinde ren on jeugdigen leeftijd wegens om standigheden- verplicht de leiding van de zaak in handen te nemen. Tengevol ge eener juiste indeeling van het be drijf gaat dit echter uitstekend. Slagersknecht uit Nijkerk reed te hard op de B.W.-laan Omstreeks het middaguur heeft gisteren op de Barchman Wuytiers- laan ter hoogte van de Abraham Kuiperlaan een vrij ernstige aanrij ding plaats gehad tusschen twee wielrijders. De Nijkerker slagersknecht van B. kwam met groote snelheid de B. W laan afrijden in de richting van het sta tion. Door zijn vaart kon hii de bocht- bij het oversteken naar het fietspad niet goed nemen, waardoor hij in botsing kwam met den boomkweeker J. H. H. uit Lichtenvoorde, die in tegengestelde richting reed. Beiden kwamen te vallen. H. bekwam een beenbreuk en is op medisch advies naar liet St. Elisabeth's Ziekenhuis overgebracht. Ook de Nij kerker kreeg ernstige verwondingen, o.m. werd hem het neusbeen gebroken. Dat de botsing zulke gevolgen had. is toe te schrijven aan het onhebbelijke rijden van v. B. en aan het feit, dat hij een slagersmand voorop had. Een koopman 'iit Amsterdam wilde gisteren een juffrouw op de markt ter wille zijn. Zij kocht van hem dames kousen en sportsokken en behoefde geen bonnen te geven. De opzet misluk te echter. De politie bleek van een en ander iets af te weten en nu hebben zoowel de koopman als de juffrouw een bon gekregen. Wederom ondermaatsche paling Rijks- en Gemeentepolitie heb bén Wederom beslag gelegd op een hoeveelheid ondermaatsche paling, welke vervoerd werd door den vischventer H. uit Bunschoten. De ruim dertig K-G. paling wordt niet vernietigd, maar afgestaan aan een weldadigheidsinrichting. POLITIEDIPLOMA Onze stadgenooten, de agenten van politie A. Broos en A. Poeiert slaagden te Amsterdam voor het examen ter ver krijging van het politiediploma met aanteekening. OVERTREDINGEN VAN DE IJKWET De politie heeft tegen verschillende inwoners processen-verbaal opgemaakt ter zake van 'overtreding van de IJk- wet. ONDERLING GEREGELD Ter hoogte van perceel 32 op de Kampstraat had gistermiddag een aan rijding plaats, doordat een vrachtauto een wielrijder te krap passeerde. De wielrijder kre°g aveiii aan zijn jas- Dc schade is onderling geregeld. PIJNLIJK VERVOER VAN GEVOGELTE Tegen den Amersfoorter K. is door de politie proces-verbaal opgemaakt -wegpns het op pijnlijke wijze vervoeren van een kip naar de markt. Tot predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te dezer stede T X de kerkeraadsvergadering van -*- Woensdag 2 October jl. is met 37 van de 42 stemmen tot predikant der Ned. Hervormde genviente al hier beroepen ds. J. W. van der Linden uit Kootwijk. De nieuwbenoemde predikant is 3 Oc lober 1905 geboren. In 1936 werd hij candidaat tot den H. Dienét en op 23 Aug. van dat jaar bevestigd tot predi kant bij de Nederduit6ch Hervormde gemeegite te Kootwijk 'door prof. dr. J Severijn. Gedurende de ruim vier jaren, welke ds. van der Linden in de gemeente Kootwijk arbeidde, ontving hij menig beroep. Tijdens de mobilisatie werkte hij als reserve-veldprediker onder de militairen. De beroepen predikant, al dus lezen wi» verder in de Amersfoort- sche kerkbode, is geen vreemde voor onze gemeente. Allen, die hem kennen, zullen zich over het besluit van den kerkeraad verheugen. Ds. van d.e? Linden is voornemens Vrijdag 11 October drze gemeente te be zoeken. Na kennismaking met de verschil lende kerkelijke co.lege's zal voor de gemeenteleden gelege'nheid zijn den be roepen leeraar en zijn vrouw te begroe ten in de kerkeraadskamer. CULTUUR-FILMS IN AM1CITIA In de sociëteit „Amicitia" zullen blij kens een advertentie in dit nummer op 15, 16 en 17 October drie cultureele films vertoond worden. Op den eerstge- noemden dag draait de „Kruger wild- tuin-film." opgenomen in het Kruger' wildpark in Zuid-Afrika. Omtrent dit werk schreef het Hah- delsblad: „In de prachtige omgeving ziet men.de dieren in al hun natuur lijke schoonheid en de toeschouwer realiseert zich maar weinig hoe groot de moeilijkheden zijn geweest om deze rolprent van de flora en fauna van een van de mooiste deelen van Zuid-Afrika tot stand te brengen. De verslaggever van de „Provinciale Geldersche en Nijmeegsche Courant" liet zich als volgt uit: „Het 'viel ons op. dat in deze film nergens is gestreefd naar aesthetische filmeffecten door b.v. licht- en scha- duwwisselingen. En toch is er groote schoonheid in deze opnamen van de dieren, de eigen natuurlijke schoon heid. Werkelijk, deze film is waard dat velen haar gaan zien. Vooral, de leer lingen van scholen' krijgen hier een les in dierkunde, die ze niet spoedig zullen vergeten." Op 16 October wordt de Apo Kajan- filrn, van den heer Tillema, welke op Oost-Borneo is opgenomen, vertoond en op 17 October kan- men „De Diep zee" en Amundsen's- werk „Naar -Ie Noordpool" gaan zien. Men raadplege de advertentie. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmus, z. v. Wilhelmus Arler en Antje Adriana van den Eshof; Wilhelmina Hendrika. d. v. Gerrit van de Kraats en Johanna Maria Alfrink; Klaus, z. v. Marinus Adrianus Rijk Hen driksen en Margareta Helga Schrage: Jan Hendrik Otto, z. v. Hendrik van den Berg en Dora Morren; Carla, d. v. Willem Hendrik Cosse en Tine Jacoba Borstel. Overleden: Mintje Kooistra, oud 74 j.. weduwe van Fed'de Terwisga, over leden op 2 October te Leeuwaradeel 'id. Huizum. Geboren: Klazina. d. van Mient Rid- dersma en Klaaske Blaauw; Johanna Maria, d. van Nicolaas Wessels Boer en Clasina Johanna Meindersma: Carolina Johanna, d. van Harmen van de Kleüt en Johanna, van Diest. Overleden: Elisabeth Snijders, oud 50 jaar. echteenoote van Dirk van de Kle- tersteee: Teunis van de Kuilen, oud 65 jaar. echtgenoot van Geurtje van Xie- beek. ZONDAG OCTOBER St. Joriskerk 10 uur v.m. ds. PannebakkeV. 2.30 uur: ds. Tuinstra, Soesterberg. Nieuwe Kern 10 uur v.m. ds. v. a. Berg. 2.30 uur: ds. Gerritsen. Emmakerk 10 uur v.m. ds. Blok. 2.30 uur: ds. Blok. Kapel „Zon en Schild' '0 uur v.m. ds. Nauta. Aula Gymnasium (BW. laan) 10.30 uur: prof. dr. M. J. A. de Vrijer, Utrecht. Evang. Luth. Kerk 10.30 'uur v.m. ds. de Jongh. Vrfoz. Hervormden Foyer Amicitia 10.30 uur v.m. ds. van Rossum. Remonstr. Gemeente 10.30 uur: dr. R. Miedema (Extra col lecte). Doopsgezinde Gemeente Geen dienst. Geref. Kerlf (Zuidsingcl) 9.30 uur: ds. Holwerda. 2 uur: cand. J. v. Buuren. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 9.30 uur: ds. Popma. 2 uur: ds. Holwerda. Westerkerk 9.30 uur: cand. J. v. Buuren. 2 uur: ds. Popma. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur kinderkerk. Vrjje Evang. Gemeente (Geb. Concordia, Langestraat 113). 10 uur ds. G. Post. Apeldoorn. 3 uur n.m.: ds. Post. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 en 3 uur: ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 9.30 en 2 *uur: ds. J. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9.30 uur v.m. en 3 uur n.m. Godsdienst oefening. 8 Oct. 7 uur n.m.: ds. W. Blaak, St. Phi- lipsland. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 9.30 en 2.30 uur: de heer L. Wejjtink. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 3.30 uur: Vesper in kapel v. h. Oud-Ka tholiek Seminarie. Vrije Katholieke Gemeente 10.30 uur: H. Mis. Leger des Heils (Havik 25) 7.30 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 5 uur: Heilsbüeenkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur: Hollandsdhe dienst; 11.15 English service. Onderwerp„Onwerkelijkheid". Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Amersfoortsche Bergkapel Theosofische Loge Geen bijeenkomst. Deutscher Gottesdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 een dienst. Ver', v. Spiritisten „Harmonia" 10.30 uur: P.cligjcuzc lezing ir. V.C.J.G.- gebouw a. d. Bloemweg. Ir. F. Ortt over Göd's Voorzienigheid". Jeziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n.m. en Zondag 6 uur n.m. Evangelisatiezen'ding N. Vetter. HOOGLAND 10 uur v.m. ds. Posthumus Meijjes. Hooglanderveen (Bethel) 2%" uur: ds. Posthumus Meijjes. LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) furochie v. d. II. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H.H. Missen om 8 uur, 9.15 en 10.45 gezon gen Hoogmis, 6 ljur Lof. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H.H. Missen om 7.30, 9 en 10.30 uur gezon gen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricus P. Borstraat 41 H.H. Missen om 7.30 .en 9 uur. 10.30 uur Hoogmis. Om 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 2g H.H. Missen om 7.30 en 9 uur. Hoogmis te 10.30 uur, 6 uur Lof. VERKOOPINQEN Amersfoort Arnhemsche.veg 1173. 10 Octobei 9.30 uur v.m. Verkooping van inboedel Arnhemscheweg 320. 15 October, 10.30 uur. Verkooping boerderij-inventa ris, have en vee. De Valk. 22 October 3 uur n.m.: Veiling heerenhuis Borgesiuslaan 25; woonhuis Schimmelpenninckstraat 5: woon- eiïwinkelhuis Soesterweg 91 en perc. Grooté Nachtecaalsteeg 10. Hoevelaken Café Fontein. 8 en 15 October. 2 uur n.m. Verkooping. wegens sterfge val, van hofstede „Groot Middelaar". Hamersveld Café Tijmense. Aschgatterweg. 8 October. 11 uur v.m. Veiling van boerde rijtje ,.'t Kleine Beekhuis" G 7. „Ros Bayart". 10 October. Verkoo ping 100 eikeboomen en 20 wilgen. 11 perc. takkebossen, 16 pexx. slieten en 10 perc. stobben. Rijwielzaak geopend Hedenmiddag had onder de gebrui kelijke belangstelling de opening plaats van een zaak in rijwielen, motoren en electra, aan den Arnhemscheweg 43, te- lef. 4965. Er is een uitgebreide collectie van allerlei artikelen en materialen. De heer D. W. de Koek stelt zich voor. zijn klanten vakkundige hulp te verze keren. FRUIT- EN GROENTEN VEILING Amersfoort. 4 Oct. Eva Ballet 14 16, Bellefleur 1015, Goudreinetten 10— IS, Pr. van Engeland 1012, Valappe- len 3—9, Jac. Lebel 7—8. Graham Ju- bilé 16—17, Maagdenpeer 12—16, Lennoen 1316, Groninger kroon 1015, Hertogin Elza- 1314, Druiven 1318, Tomalen 45 88, Gieser Wildeman 1011, Winter- jan 11—12, St. Ramil 9—12, Sterappcle» 17—18, Conference 1317. Oranjereinet- ten 1213, Meloenen 11—13, Bramly Seedling 10—11, Andijvie 1124, Rode kool 58—68, Prei 6—7, Seldery -10—20, Wortelen 57, Pronkers 814, Spinazie 1114, Bieten 15—49, Stokboonen 17— 25, Groenekool 6381, Peterselie 1113, Knolseldery 56, Spruiten 1517, Chin, kool 6, Sla 18—32, Komkommers 30—46, Waspeen 78. Snijboonen 2136, Uien 6568, Wittekool 50—58, Gele kooi 65—71. oooooooooooocoooooooooocooo ISfcfe komende Wintes,c£ux<;lei*ni< Xe evfif V h«e{X dutf isekej* eenfifoede bvll noodijT. Letcteen Vcckopticien Udccn. voorlichten OPTICIEN TUSSEN SPECIAALZAAK LANGESTRAAT 55 - TEL. 5584 Op werkdagen tot 8 uur - op Zaterdag tot 10 uur geopend. <XX>00<><X><X><>0<XX>0<3K>><XXXXX>^ 'JitStads Resolutie boeken 1773 (131) DE VAN LIELAAR b LI ET was een voorname en LI vermogende Roomse fa milie in Amersfoort. BH het twaalftal heren, die in 1800 dc sociëteit Concordia opricht ten in het gebouw het Sluisje, stond van Lielaar voorop Toen deze in 1822 Rahden- broefz aankocht, waar reeds een sociëteit was gevestigd, werd Concordia daarheen overgebracht. De naam Con cordia bleef toen rusten tot men na de dood van van^Lie- laar weer vandaar trok. On der de Magistraatspersonen voor 1795 trof men natuurlijk de naam van Lielaar niet aan; dat g'ng niet in de Repu bliek der Verenigde Neder landen. Wel vindt men ze meerma len in de Wóningblaffert van 1755 en eenmaal zelfs als eigenaar alleen in naam- Daar staat; No. 1907 de Heer Jan Francois van Lielaar met de kerk van den heer Clooster pastoor van 't Klooster), de Zonden kerk. Roomse instel lingen mochten torn naar de wet geen bezittingen hebben- Zo trad van Lielaar als strooman op. No. 822 het Kostschool, het huis met renaissancegevel ein de Muurhuizen bij de Nieuwe Weg. Eigenaresse was Elber- ta Barbara van Lielaar. 't Was een pensionaat voor R.K. meisjes uit de gegoede stand. Thans is het bezit van Pen sion StJoseph. Ook het perceelwaarover nu zal gesproken worden vermoedelijk eigen woning van v. Lielaar, ging later over aan een R.K. instelling, het per ceel Muurhuizen, hoek Schou- tenbriigsteeg, tegenover de Nieuwstraat. Onder dit perceel door liep een heul. die water en modder u't de open goten van Niéuw- straat. gedeelte Langestraat en gedeelte Muurhuizen af voerde naar de Cingelgracht Deze heul stortte in voor ccn deel. Van Lielaar verzocht P" om de heul te leiden onder dc Schoutenbrugsteeg door Hii wilde de helft der kosten dra gen en zou voor éigen reke ning de heul onder zijn per ceel doen dicht maken. En a'dus is geschied. Niet om d;e rionlgeschiedc- nis brachten we een'en ander ter sprakp maar om he: per ceel zelve. Hier is het begin te zoeken der Onderwijscongregatie der Zusters van O. L. Vrouw, welke thans is uitgegroeid tot Moederhuis'en lyceum-kweek school O-LVrouw ter Eem m onze plaats zelve en tevens met drie-en-dertig klooster statics hier te lande en drie in Oost-lndië. In dit huis. hoek SchoutenbrugsteegMuurhui zen vestigde zich in 1822 mei. van Werkhoven, geestelijke dochter, en anderen voegden zich daarna bij haar. In het stadsarchief troffen we een lijstje aan van kleinkinder- scholen en naaischolen alhier in het jaar 1826. Er stond o.a. te lezen: ,.De mijd van juf frouw Werkhoven, naaischool voor 14 R K. arme kinderen Dit wfls de aanvang dezer Onderwijscongregatie. De Zus ters bleven zich tot 1888 naar buiten noemen „de Dames van Werkhoven". In 1843 verhuisde de Con gregatie naar het Blauwe Huis, oude woning van Ben jamin Cohen. Zuid singel. Het naastgelegen Koetshuis werd later naar achteren uitge bouwd cn werd opgetrokkcp He stadsscholen voor meisjes b'evrn in de Huurhuizen ge vestigd en breidden zich uit- WEER GILDEWEZEN Een weduwe was lid van b:t Bombazijdegild. Ze her bouwde cn verzocht of de nieuwe man eveneens lid kon worden, maar zonder de leer jaren te doorlopen. O neen. slechts een jaar werd toegestaan om de voor handen grondstoffen te ver werken en de zaak te liqui deren. Later werden op her haald verzoek nog twee jaren toegevoegd- Namens grutters, bakkers en korenkopers werd ver zocht om aan molenaars te verbieden granen te kopen en te verhandelen. Niet alleen kwamen de molenaars op te gen dit verbod maar even eens vele bakkers. Deze laat- sten voerden aan, dat de overlieden van het bakkers- gild In deze hadden gehan deld zonder de bakkers zelve „in morgenspraak" te raad plegen. Een request van enige win keliers vroeg ook een verbod ter beneficie van derselven stoffen en andere neringen, om langs de huizen te venten, verbod bovenal voor vreemde lingen. Op de vrije markt zou den deze het alleen op de aan gewezen plaats mogen doen. De weduwe van Barend van Stouten, in leven karman op Utrecht en van de blokkar grote kar) vroeg dit alles te doen overschrijven op haar zevenjarigen zoon, met recht van het voor dezen te doen waarnemen onder uitkering der gelden aan haar zelve. Het werd bewilligd. De toerbeurt van karlieden, schippers, voerlieden werd ook voor personenvervoer per chaise verzocht door Michlel W er zie. Dirk Roeten en Jaco bus van Munster. HEUNKS GRAND THéSTRE. Van Vrijdag 4 t/m. Donderdag 10 October vertooning van de film „Bloemen uit Nizza". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00. 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag om 2.30. 6.00 en 8.15 uur. Woensdag om 2.30 uur matinee. Overige avonden om 6.30 en 8.00 uur doorloopend. CITY THEATER. Van Vrijdag 4 t/m. 10 October vertooning van de film Pygma lion. Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45 4 00. 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30. 6.00 en 8.00 uur. Ove rige dagen om 6.30 en 8 uur. Woensdag matinée om 2.30 uur. REMBRANDT THEATER - .Vertooning van de film „Circusreizigers". XTERHU1S Korte Beekstraat 4. Voor ane meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op ander dere dagen des avonds. Herfsttentoonstel. GILDEHUIS A.K.G. ling. PENBARF. LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL Muurhuizen 9.. »1IjSEUM KLEH1TE Westsingel Geopen> dage-Jks van 1012 en 14 uur. uitge zonderd Zondag Zaterdags 1012 er 1.303 uur (Stadgenooten hebber 's Zaterdags vrijen toegang) DE VALK. 5 October 9 uur n.m. Demon stratie Bal met muziek van The Jazz Serenaders uit Amsterdam. Er was eens een looier in Lopik. „Roode Ster Tabak", riep hij „Die koop ik". Dit voortreff'lijke merk Rook ik onder m'n werk Als ik honderd word nóg - en dat hoop ik". Zeldzaam zacht en licht in de pijp! AMICITIA. 8 October. Ned. Ver. v. Huis vrouwen. 2.30 uur n.m. AMICITIA. 14 October. Ned. Ver. v. Hui», vrouwen. 2.30 uur n.m. AMICITIA. 15, 16 en 17 October. VeTtoo- ning van cultureele films. Aanvang: 9 en 11 uur v.m., 1.30 en 3.30 uur n.m„ 7.30 uur n.m. BAARN BAARN'S LYCEUM. - 16 Sept. t.m. 6 Oct. Tentoonstelling van etsen en aquarellen door Jan Poortenaar. Geopend van 10—4, 's Zondags van 1.304. Qrand-Théatre Bloemen uit Nizza" "D LOEMEN, die menschen elkaar schenken, hebben iets te zeggen., Deze bloemen uit Nizzia ook. Zij ver tegenwoordigen een waarde van ne gentienduizend frank, zijn eigen lijk een bloemenmarkt op zichzelf, waarvan het vervoer een langen goederentrein eischte! Tenslotte worden zij de Parijsche kamer van een gevierde zangeres binnengedra gen. Zij zouden u kunnen vertellen van een jonge vrouw met een prachtige stem, die nog geen naam in de wereld gemaakt had. Van een impressario, die op zich nam. haar carrière binnen twee dagen te vestigen en daarvoor een graaf uitkoos, wiens naam in het casino, dus ook in de uitgaande wereld van Nice, waar Maria Castoldi debuteeren zal, een aparten klank had, dank zij zijn enor- rrïe speelschulden. Deze graaf Traun- stein zal zelfmoord plegen uit een te leurgestelde liefde voor Maria. Hij had de zangeres nog nooit gezien, maar dit beteekende zijn groote kan6, de kans, om zijn schulden af te doen en voor al tijd uit dit oppervlakkige leven ven spel en liefde te verdwijnen. De graaf verdwijnt inderdaad en gaat aan de zijde van een gewoon meisje Li6ette een nieuw en nuttig leven beginnen in Pa rijs. Maria Castoldi maakt door deze sensationeele gebeurtenis en ook door haar stem geweldig naam. Het lot brengt hen evenwel in Parys weer 6amen. De krant ontdekt het nieu we leven van den doodgewaanden graaf, conclusies worden getrokken en een ieder spreekt van een truc, het ge raffineerde afspraakje met een roman tisch tintje tusschen een graaf en ren zangeres. Maria Castoldi is de risee van Parijs. Graaf Traunstein beseft zijn schuld, stuurt zijn bloemenweelde als laatste gebaar ten afscheid en pleegt dan in ernst zelfmoord. Maar ook dit lukt hem niet, wel ver wondt hij zichzelf levensgevaarlijk. Dp kleine Lisette is hem inmiddels gevolgd. De moraal wordt, dat Traunstein zich bekeert en zijn grafelijk leven al6 nut teloos bestempelt. Met Lisette keert hij terug naar het harde leven, als Henrv Dupont, de monteur, de werker in de massa. Dat in deze film het komische den bo ventoon voert, is te danken aan Paul Kemp, die als kleine lastpost met gToote idealen rondloopt en het best op dreef ie, wanneer de situatie kritiek wordt en hij zich op den voorgrond wil plaat sen. Erna Sack is de zangeres. Zij staat geheel op zichzelf en treedt alleen op om haar prachtige stem ten gehoore te brengen. Deze zangeres is alom in de wereld bekend. Haar veelvuldig optre den in deze film beteekent evenzoovele malen een genot voor het oor. Fried! Czepa, als de kleine Lisette, kan zich op een dergelijke gave niet beroemen. Haar 6peeltalent echter is wel groot, door eenvoud en ongedwongenheid. Ten slotte is er nog Carl Schoenbock, die de rol van den graaf op bevredigende wij ze vervult. Een film. die waard is gezien en bo venal gehoord te worden. Voor hen, die dit nog niet weten, zij vermeld, dat 's avonds het pro gramma reeds om half zeven met de hoofdfilm aanvangt. Om acht uur volgt dan het bijprogramma, wederom gevolgd door. de hoofdfilm. Dit is gedaan ter wille van hen, die tegen een wandeling door het late avonduur-bezwaar hebben. City-Theater Pygmalion DlJNA iedereen kent den inhoud -^van Bernard Shaw's „Pygmalion". Is het niet door kennis van het. oorspron kelijke tooneelstuk, den toch dank zij een kennismaking met de gelijknamige film, waarvan in het City Theater deze week een reprise wordt gegeven. Er wordt in deze Nederlandsche filsa goed spel gegeven, en vooral Lilly Bouwmeester mag in dit opzicht met eere genoemd worden. Dr. Berger, de regisseur, heeft haar geen ster-allures verleend. Maar Lilly Bouwmeester (van wie men destijds heeft vastgesteld, dat ze nu juist niet voor de film geschikt zou zijn), blijkt volkomen op de camera ingesteld. Haar spel mist het „breedere" van het too- neel, ze weet merkwaardig goed aan haar rol het direct-menschelijke te ge ven, dat de film verlangt. In slechts enkele scènes- in het begin van de film i6 ze te gechargeerd. Heel aangenaam is ook de (hernieuw de) kennismaking met het camerawerk van Arthur Farkas, die met meer dan routine-alleen heeft gewerkt. Wanneer rfien een oplossing zoekt voor de vraag of het zin heeft, Neder landsche films te maken, zoo schreven we ter .gelegenheid van de première, dan ga men „Pygmalion" zien. Het ant woord laat aan duidelijkheid niets te wenschen. PREDIKBEURT IN DE AULA VAN HET GYMNASIUM Men verzoekt ons mede te deelen, dat morgenochtend half elf in de aula van het Gymnasium een predikbeurt vervuld zal worden door prof. dr. M. J. A. de Vrijer uit Utrecht. Beeld uit de film „Pygmalion" (City Theater

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5