Gr!eP AKKERTJES De plannen voor den wederopbouw De club van Kick Smit op Birkhoven OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL DE HOCKEYCOMPETITIE BEGINT WEER Vooral! Quick bezet een leidende plaats Japansch-Canadeesche wrijving Roosevelt over den steun aan Engeland Dames I krijgt het zwaar NED. ARBEIDERS TE BERLIJN Eerst moesten de puinhoopen worden opgeruimd De eerste noodwinkels te Rotterdam geopend Doodelijk verkeers ongeval Vóór een republiek Oranje Vrijstaat 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 Voe tbalouerzich t HET zou te voorbarig zijn, nu in de 2e klasse B vrijwel alle clubs tweemaal tusschen de lijnen zijn geweest, reeds te spreken van sterke- en minder sterke ploegen. Niettemin trekt het de aandacht, dat elftallen zooals E.D.O., Velox en niet te vergeten onze plaatselijke vereeniging H.V.C., weer aan de touwtjes trekken. Of zij dit vol zullen houden, is een andere vraag, doch op heden gaan zij aan den kop. De weg naar het einde van de competitie is lang. Veel kan er dus ge beuren. Zoo zullen de ploegen die .momenteel de middenmoot vormen, zeker zorg dragen, dat'er binnenkort veelvuldig stuivertje gewisseld wordt. Van de staartclubs spreken wij nog maar niet, want ook deze -en zeker De Kennemers zullen zich mettertijd naar boven trach ten te werken. Eerst dan komt de echte competitie-sfeer welke bij het voetbalspel nu eenmaal onontbeerlijk is. Zware uitwedstrijden van Amersf. Boys en Sopla. Amsyorde heeft weinig kans tegen Kampong H.V.C. dat zich j.l. Zondag door een benauwde zege bij de léidende ploegen wist te handhaven, speelt op Birkhoven tegen H.B.C. uit Heemstede. Deze club mag zich na het toetreden van Kick Smit in een groote belangstelling verheugen. Haar start in de nieuwe omgeving was uitstekend. Een ieder koester de toen groote verwachtingen van de club uit Heemstede, doch blijk baar speelde zij dien eersten Zon dag boven haar krachten. Want te gen De Spartaan werd het op eigen terrein een nederlaag. Daarmee is tevens aangetoond dat H.B.C. niet tot de sterksten behoort. Toch dient de rood-witte club haar gasten niet te onderschatten. Voor H.V.C doet zich een mooie gelegenheid voor, om haar puntenaantal met twee te vermeerderen. Hercules en De Kennemers. die het zpet der overwinningen nog niet smaak ten. ontmoeten elkaar in het Utrecht- sche Stadion. Wij verwachten hier een kleine zege voor de thuisclub. Velox krijgt het op eigen terrein niet gemak kelijk. Zij speelt tegen Vnlendam. Dat wordt op z'n hoogst een kleine overwin ning voor de geel-zwartcn. Hilversum, dat op dreef schijnt te komen, heeft wel een kansje om de punten achter te ihouden. Van Watergraafsmeer kun nen we dit niet zeggen, dat bezoek krijgt van E.D.O Mogelijk, dat het ter- reinvoordeel leidt t.ot een verdeeling der goals. De andere Haarlpmsche club H.F.C.. zal ondanks, dat zii zich ferm zal weren, niet in staat blijken te zijn. de punten van het Spr.rtaanveld mee te nemen. De derde klasse y 00WEL Amersf. Boys als Sopla spelen een uit-wedstrijd. De blauw-witten spelen tegen H.M.S. terwijl Sopla Zwaluwen Vooruit gaat bekampen. Amersf. Boys is goed begonnen met een ploeg waar in voor de jeugd een groote plaats ingeruimd is. H.M.S. schijnt een elf tal te zijn. dat in dit milieu thuis 'behoort, zoodat het voor onze stad- genooten geen gemakkelijk partij tje zal worden. Begon Zwaluwen Vooruit de com petitie met een overwinning, Sopla debuteerde op eigen veld met een nederlaag. Oorzaak hiervan moet schuilen in het feit, dat oude be kende kracfhten zijn vervangen en de jongeren te weinig routine heb ben. De groen-witten gaan dus een moeilijk seizoen tegemoet, waarin men het van de thuiswedstrijden zal moeten hebbm. Veel hoop op een overwinning hebben wij niet. Zeist, dal tweemaal gelijk speelde, krijgt nu gelegenheid voor haar eerste overwinning. Het slachtoffer is Forti- tudo. B.V.C. en Donar schijnen elkaar niet veel in kracht te ontloopen. Thans kun nen zij bewijzen wie van beide het sterkst is. Wij houden het op B.V.C. Hoewel Baarn niet fortuinlijk begon, wil het ons voorkomen, dat z:j zich morgen zal rehabiliteeren Z.N.C. zal heusch de punten niet meenemen. Elinkwijk schijnt groots'he plannen te hebben. Indien zij van V.V.I.J, in ïJs- selstein wint. heeft zij een lastigen uit wedstrijd achter den rug. De vierde-klasse J~^ E laatste jaren is het maar zel den voorgekomen, dat Quick en Kampong de leiding hebben. Beide gaan dit seizoen aan den kop en het ziet er nftar uit. dat zij zich na Zondag op deze plaatsen zullen handhaven Quick speelt te gen E.A.C. De 1'trerhtenaren heb ben vroeger altüd over een robuste ploeg beschikt. Ook nu zal dit wel het geval zijn. dneh wij slaan de technische capaciteiten van Quick hooger aan dan die van de bezoe kende club. Een overwinning ligt in de lijn der verwachtingen.* Van Amsvorde kunnen wij dit helaas niet zeggen Kampong heeft aange toond, dat zij. nu zij Jen steun geniet van den ex-D.F.C.-speler Vos. over een schofvaardige voorhoede beschikt. Het zou ons meevallen, indien de zwart- wit.fen het to-t een gelijk spel wisten te brengen. Actief géven wij tegen S.E-C. weinig kans. 'evenals Olyrtjpia, dat thuis speelt tegen 's-Graveland. Amersf. Boys 2 speelt op eigen ter rein tegen Zeist 2. terwijl H.V.C. 2 naar Zeist gaat., om tegen Z.N.C. 2 den strijd aan te binden. Wielrijders, een bocht naar links dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij immer klein. Vereeniging voor Veilig Verkeer Neem direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" zijn dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door hun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES" het transpireeren, onmisbaar bij v het doeltreffend bestrijden jvan kou, koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dagen" Doos: 13 otukB -12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. BUITENLAND Anti-Japansche maatregelen van de autoriteiten te Vancouver TOKIO, 4 Oct. (D.N.B.) De Ja- pansche zaakgelastigde in Ottawa heeft heden jn een officieel telegram het ministerie van buitenlandsche zaken op de hoogte gebracht van anti-Japansche besluiten der autori teiten van Vancouver, zooals b.v. een verbod op de immigratie en op de Japansche taal in de scholen. Naar meening van kringen yit het depar tement van buitenlandsche zakep kan een Japansch protest tegen deze maatregelen verwacht worden. De „Mikayo Sjimboen" merkt ten aan zien van de Canadeesche maatregelen op, dat het gemeentebestuur van Van couver de anti-Japansche wetten reeds in werking gesteld heeft. De maatregelen hebben een des te grootere uitwerking, aangezien het grootste deel der Japan ners van Canada in Vancouver woont. Deze nieuwe politiek wordt in bepaalde kringen als de eerste stap tot uitwijzing van alle Japanners uit het Amerikaan- sche continent beschouwd. De Japansche regeering wacht nog uitvoerige berich ten af, alvorens zij tot tegen-maatregeJen overgaat en volgt inmiddels met groote aandacht de, ontwikkeling van den toe stand. KINDERHOEKJE 51. Niemand vroeg: Kobusjewaar kom le vandaan, of wal kom je doen?" Ze knikten hem allemaal vriendelijk toe. Kobusje riep: .hoera voor den eersten trein, het is een pracht, llij mag er zün." Vroolijk wuifde hij met zijn too- verstokje in de blauwe lucht. 52. Een kwartier voor het vertrek werd er wel vijf minu ten lang aan een groote bel getrokken en vlak voor het wegrijden begon dat lawaai weer. De wachtkamers werden stevig dicht gemaakt. Niemand mocht meer op het perron De conducteur blies een deuntje op zijn trompet. WASHINGTON. 4 Oct. (D.N.B.). President Rooseve.t heeft in de heden gehouden persconferentie geweigerd, zijn meening t.e ze-geen ten aanzien van de kwestie der heropening van den weg door Burma. Evenmin wiltie hij ingaan op een uitlating van den Japanschen minister van Bpitenlandsche Zaken, die gezegd zou hebben dat Japan aan de Vereenigde Staten den oorlog zou ver klaren. als deze op bet behoud van den status quo in het Verre Oosten zouden staan. Van de vestiging van een Amerikaan- sche marinebasis te Singapore verklaar de Roosevelt niets te weten. Persberich ten uit Buenos Aires over onderhande lingen tusschen de V.S. en Spaansch- Amerika over het vestigen, van steun punten in Spaansch-Amerikaansche landen noemde Roosevelt „sterk over dreven". De president aiU'.voordde ontkennend op een vraag betieffende onderhande lingen over de opleiding van Canadee sche vliegjrs in de V.S. Hij bevestigde, dat zijn regeering. wat de' hulp aan En geland betreft, doei wat zij kan. In het bijzonder wordt do bouw van vliegtui gen versneld. Op de vraag, of Amerika reeds alles „short of war" („afgezien dan van net voeren van oorlog') voor Engeland doet, antwoordde Roosevelt, dat de vraag in dezen algemeenen vorm ontkenner/J moet worden beantwoord, doch dat. de regeering in bepaalde din gen reeds alles doet wat. menschelijker- wijze gespioken mogelijk io. RUSLAND EN HET DRIE-LANDEN- PACT TOKIO, 4 Oct. (D.N.B.) Volgens de „Hotsji Sjimboen" heeft de militaire at taché bij de ambassade der Sovjet-Unie in Tokio, kolonel Guesjenko, verklaard, dat het drie-landen-pact van Berlijn voor de Sovjet-Unie in het geheel geen bedrei ging vormt. Integendeel zal dit bondge nootschap verheugende resultaten voor de Japansch-Russische betrekkingen op leveren. A T ORGEN is voor de hockey- liefhebbers de zomerrust ook voorbij, en zullen allen weer volop gelegenheid krijgen om elkanders krachten op sportieve wijze te meten. De heeren hebben reeds eenige oefening gehad in de wed strijden voor den beker, maar nu komt pas de goede gelegenheid om te toonen, wat zij werkelijk waard zijn. De dames komen, uitgezonderd misschien een enkelen oefenwed strijd. volkomen onvoorbereid te velde, maar ook zij zullen spoedig ingespeeld en aan elkaar gewend zijn. Amersfoort komt dit jaar met 3 hee ren- en 2 damesploegen in de competitie uit. Men heeft dit jaar t.a.v. de heeren tot een „gewone" competitie besloten, maar het aantal dameselftallen binnen geniakkelijk bereikbaren afstand is te klein, vooral met het oog op de reis- moeilijkheden. zoodat hier tot een nood competitie is overgegaan, Zoodoende is Dames I ingedeeld in afd. West A. te samen met verschillende eerste klasse elftallen, waaronder de beste van Ne Ierland. En morgen reeds worden alle krach ten gevergd in den uitwedstrijd tegen H'sum I. Enkele sterke krachten zal Amers foort dit jaar moeten missen, waarbij vooral het vertrek van mej. L. Hen- djiks gevoelig drukt. Ook het keepsters- vraagstuk is groot. Maar men is reeds bezig om voor 1ste een keepster op te leiden. Voor morgen kunnen we slechtg rekenen op een eervol resultaat, want het zal de dames wel niet mogelijk zijn een gelijk spel te forceeren. Laten wij er het beste van hopen en op een neder laag rekenen, misschien valt het mee! Dames 2 is ingedeeld in klasse H'sum- A waarin ook enkele sterke teams zitten, hetgeen echter geen bezwaar hoeft te zijn om een behoorlijk figuur te slaan. Morgen trekken de reserves naar Maar tensdijk om tegen Voordaan de stok te kruisen. Van het resultaat is niets te zeggen, daar wij beider kracht niet kennen. Over de heeren hebben wij verleden week al wat gezegd: enkele goede krach ten hebben er het bijltje bij neergelegd of zijn naar elders vertrokken, maar het resultaat bij den strijd om dien beker kan ons slechts geruststellen voor de competitie. Het zijn grootendeels jonge spelers, wat de geestdrift slechts ten goede kan komen. Het eerste elftal trekt naar Bilthoven om daar de reserves van S.C.H.C. te be kampen. De Stichtenaren beschikken dit jaar over een groot aantal goede spelers, en het ,zal den Birkhovenaren veel, ver moedelijk té veel. moeite kosten om van daar niet met leege handen terug te komen! Een gelijk spel is echter niet onmogelijk. Het tweede heerenteam ontvangt thuis Kampong 2, en hier kunnen we met meer optimisme verwachten, dat rV1 ..dessabewoners" aan het kortste eind zullen trekken. A'foort 2 heeft n.l. een hee} aardige ploeg en gezien de presta ties der Utrechtenaren in vorige ontmoe tingen houden wij het op de Amers- foorters. Het derde elftal heeft vrij en benut dit door een oefenpartij tegen Schaer- weyde 3. voorkome men: verstopping, slechte ont lasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, rheumatiek, vale on reine huid, hoofdpijnen, enz. dopr gron dige zuivering van bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Een weldaad voor het organisme! Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. BINNENLAND BERLIJN, 4 Oct. (A.N.P.). Het Ne- derlandsche Perskantoor meldt: In de Siegfriedstrasse te Berlijn-Neu- koelln zijn in een barak 600 Nederland- sche arbeiders ondergebracht, die te werk gesteld zijn bij het uitvoeren van spoonvegwerken. Het bevalt dezen werklieden in Duitschland goed. Met het verdiende loon zijn zij tevreden. Zij kunnen belangrijke bedragen naar hun gezin overmaken. Alleen aan de Duit- sche kost zijn zij nog niet gewend, en des avonds, na afloop van het werk, loopen velen nog met hun ziel onder den arm. Op het sportveld Behnke (Ber- lijn-Schoeneberg) wordt een barakken kamp voor de huisvesting van duizend Nederlandsche werklieden ingericht, meerendeels bouwvakarbeiders. Ned. tomaten en bloem bollen naar Duitschland BERLIJN, 4 Oct. (A.N.P.) Het Ne- derlandsche Perskantoor meldt: Nederland beheerscht op het oogenblik de Duitsche tomatenmarkt volkomen. Andere buitenlandsche tomaten worden niet aangeboden en ook de Duitsche to maten zijn practisch verdwenen. Neder land levert voorts uien en komkommers. De invoer van Nederlandsche bloemkool is gering. Ook worden nog kleine hoe veelheden spercieboonen geleverd. De verviervoudiging van het Duitsche beta lingscontingent voor den invoer van Ne derlandsche bloembollen is door de Duitsche bloembollenafnemers met in stemming begroet. In het geheel zullen 600 wagons bloembollen uit. Nederland worden ingevoerd. De levering is reeds in vollen gang. STAATSCOURANT Bij besluit van den waarnemend secre taris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan dr. P. C. T. van der Hoeven, met ingang van 16 September 1940, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, met. dankbetuiging voor de be langrijke, in deze betrekking bewezen diensten. Bij besluit van 2 October 1940 van ge- neraal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht- in Nederland is met ingang van 1 October 1940, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eer vol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den reserve-kapitein A. U. A. van Grevenstein, van het dienstvak der Militaire Administratie. GEEN SPREEKUUR DIRECTEUR- GENERAAL DER P.T.T. 's-GRAVENHAGE, 4 October. De directeur-generaal der P.T.T. is op Dins dag, 22 October a.s., verhinderd zijn ge wone wekelijksche spreeukuur te hou den. ONDERHOUD VAN DE VERKEERS BORDEN VOOR DUITSCH MILITAIR VERKEER 's-GRAVENHAGE, 4 Oct. Op "bevel van den Duitschen weermachtsbevel hebber in Nederland heeft men in het bezette gehjed horden, herkenningsbor den. richtingspijlen, voorweg wijzers, wegwijzers en aanduidingsteekens ten behoeve van het Duitsch militair ver keer in traversen door gemeenten aan gebracht. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnen- landsche Zaken, heeft thans aan de bur- meesters. ingevolge een door hem ont vangen mededeeling van den Höheren. SS- nnd Polizeifiihrer doen weten, dat de gemeenten deze horden enz. in goeden staat moeten houden. In geval van twij fel. moeten de gemeenten zich met de naastbiiziinde instantie van de weer macht in verbinding stellen. Nu kan het eigenlijke opbouw werk beginnen Belangstelling van min. Fischböck 's-GRAVENHAGE, 4 Oct. Toen, on- middellijk na den oorlog, het regeerings- commissariaat voor den wederopbouw werd ingesteld, had deze daad van de Ne- derlansche overheid aller instemming. Al gemeen kwam het besef tot uiting, dat men gezamenlijk er voor 'moest werken ons land zoo spoedig mogelijk zijn oude aan zien weer te geven. Bij de beoordeeling van de resultaten van het wederophauw- werk moet men niet uit het oog verliezen, dat dit werk in het algemeen nu eenmaal niet beginnen kan met bouwen. Aange zien het publiek altijd geneigd is een zaak naar de zichtbare resultaten te beaordee- len, zal de arbeid van het regeeringscom- missariaat ook voor het publiek eerst be ginnen te leven, warneer men gebouwen zat zien verrijzen op plaatsen, wuar enke le maanden geleden nog puinhoopen waren. Dat eerst enorme arbeid moest wor den verricht, om die puinhoopen -op te ruimen spreekt weliswaar vanzelf, doch dringt niet zoo gemakkelijk tot het pu bliek door. Terwijl die puinhoopen op geruimd werden, was men overal op aandringen van en in overleg met het regeeringscommissariaat zeer intensief bezig met het maken van plannen en projecten voor den eigenlijken weder opbouw. Thans is men het stadium van plan nen maken goeddeels voorbij. Voor elke gemeente, waar verwoestingen aange richt zijn. is een to« in details overwo gen project gemaakt om tot herbouw te komen, waarbij tevens alle zorg eraan gewijd is, dat het nieuwe past in het raam van het overgeblevene, zonder nochtans in de fouten van het oude te vervallen. Deze werkzaamheden van het regee- rii.gscommissariaa; hebben zich voor het grootste deel aan de openhaarheid onttrokken. Thans echter is het moment naderbij gekomen, om het publiek iets meer mede te dee'en over deze zaak, welke het Nederlandsche volk in al zijn geledingen zoo zeer ter harte gaat Bin nenkort kunnen daaromtrent dan ook nadere mededeelingen verwacht wor den. De Duitsche overheid .heett alles gedaan, wat in haar vermogen was, om den arbeid van het regeerings commissariaat te bevorderen en de commissaris-generaal voor Finan ciën en Economie minister dr. H. Fischboeck, heeft persoonlijk ver scheidene malen van zijn belang stelling voor den arbeid van dr. Ringers en zijn medewerkers blijk gegeven en er herhaaldelijk'op aan gedrongen dat de wederopbouw met den grootst mogelijken spoed ver wezenlijkt zal worden. Ook tusschen het regeeringscommis sariaat en den Duitschen gevolmachtig de voor_ de bouwnijverheid, dipl, ir. Werckshagen kwam een nauwe en vriendschappelijke samenwerking tot stand. De regeeringscommissaris achtte het daarom noodzakelijk minister Fisch boeck thans te verzoeken kennis te ko men nemen van de wederopbouw-plan- nen en -projecten, welke voor de ver schillende gemepnfen ontworpen zijn. Daartoe was een kleine tentoonstelling ingericht in de kantoren van den ge volmachtigde voor de bouwnijverheid en hier heeft dr. Fischboeck gisteravond een bezoek gebracht om een en ander in oogenschouw te nemen. Minister' Fisch boeck bezichtigde, in tegenwoordigheid van den regeeringscommissaris en diens naaste medewerkers, met groote be langstelling de teekeningen. kaarten en platte gronden. De plannen vooi den herhouw van Rotterdam. Middelburg, Ierseke, Rhe- nen„ Alblasserdam Yeenendaal. Wage- nineen en BlesKensgraaf werden in het bijzonder besproken en herhaaldelijk vroeg minister Fischboeck hoe de stand van werkzaamheden in een bepaalde gemeente is. En toen de heer Ringers hem wees op allerlei administratieve moeilijkheden, welke overwonnen wa ren en nog ovenvennen moesten wor den, liet dr. Fischboeck duidelijk blij ken, dat voor hem de hoofdzaak was om den herbouw van ons land in een zoo snel mogelijk tempo te doen geschie den, en daardoor de sporen van den oorlog uitgewisent te krijgen, maar ook om daardoor de bouwnijverheid stimu lans te geven en op die wijze een we zenlijke bijdrage te leveren tot bestrij ding der werkloosheid. Ook over de moeilijkheden van mate riaalvoorziening werd nog gesproken en ook deze aangelegenheid had de volle aandacht van dr. Fischboeck. Hij beloof de ajles te doen wat in zijn vermogen w.is, om hierin zooveel mogelijk te hel pen. Ten slotte werd minister Fischboeck nog ingelicht over de semi-permanente woningen, welke mans in groote getale in Rotterdam ve.rrlizen. Dr. Fischboeck zeide bij zijn vertrek zich spoedig weer opnieuw van den we deropbouw op de hoogte te zullen stel len. ROTTERDAM. 4 October. Vanmid dag te drie uur zijn alhier de eerste noodwinkels, een complex vóór het hoofdpostkantoor aan den Coolsingel, of ficieel geopend. Namens het gemeente bestuur was aanwezig de heer Jüpers, die in een der winkels met een geestige toespraak de verzamelde winkeliers toe sprak en herinnerde aan den bouw van de noodwinkels. die het eigendom van de gemeente zijn. Nadat ververschingen waren aangebo den, maakte het gezelschap, onder wie zich vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de Stichting 1940 bevonden, een rondgang door de 23 geopende winkels. Stadsomroeper van Bergen op Zoom het slachtoffer BERGEN OP ZOOM, 4 Oct. Van ochtend omstreeks halftien is in de Steenhergsche straat te Bergen op Zoom de 69-jarige P. de K. getroffen door den laadbak van een vrachtauto, welke uit week voor een personenauto, die uit een zijstraat kwam. De K. kwam te vallen en werd door een der achterwielen van de vrachtauto overreden. Aanvankelijk meende men, dat hij slechts een enkel- fractUur had opgeloopem. Later op den dag is hij evenwel in het Algemeen Bur ger Gasthuis, waar hij ter verpleging was opgenomen, overleden aan inwen dige kneuzingen. P. de K. was in Bergen op Zoom een algemeen bekende figuur Hoewel de functie van officieeion stadsomroeper niet. bestaat, vervulde hij toch dit ambt voor ieder, die iets om te roepen had. Naar uit Bloemfontein aan het A.N.P. gemeld wordt, heeft de provinciale raad van den Oranje Vrijstaat zich met 22 tegen 2 stemmen voor de uitroeping van de republiek uitgesproken en de bevol king van den Vrijstaat opgeroepen, zich met de repuhlikcinsche gedachte ver trouwd te maken. Daarmede heeft het hoogste wetgevende gezag van een pro vincie zich voor het eerst uitgesproken voor de wijziging /an den huidigen staafsvorm. Toen de dochter van den vroegeren president van den Vrijstaat. Gladys Steyn, haar stem tegen het uitroepen van de republiek verhief en daarbij betoog de. da» de opoffering van de republiek van den Oranje-Vrijstaat ruimschoots opwoog tegen de vorming van de Unie van Zuid-Afrika. werd herhaaldelijk uit de vergadering geroepen „schande".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7