GESLOTEN (De Spin N.V. COMPAGNIE LYONNAiSE Vanaf heden Negen dooden door Engelsche bombardementen op Nederland Rotterdam opnieuw zwaar geteisterd LONDEN KRIJGT GEEN OOGENBLIK RUST Luchtaanvallen op Perim en Mersa Matroeh Gebrs. DIJKMAN VELE GEWONDEN honderden woningen ernstig beschadigd Twee slachtoffers in het Gooi Bommen op Bruinisse Omvangrijke bom-aanvallen op verschillende doelen Vele vliegvelden door voltreffers geteisterd Twee Engelsche duikbooten vernietigd DE JAPANSCHE PLANNEN Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 7 OCTOBER 1940 Bij de aanvallen van de Britsche nachlvliegers wordt geregeld gebruik gemaakt van de zoogenaamde lichtfak- kels. Een deel hiervan, dat op Neder- landsche woonhuizen terecht kwam is, zooals de foto laat zien niet ontbrand. (Foto Scherl) ROTTERDAM. 6 October. Het reeds zwaar ge teisterde Rotterdam heeft Zaterdagavond weer een Engelsch bombardement, gericht op de burger bevolking, te verduren gehad. Een bommenwerper, welke laag over het westelijke stadsgedeelte vloog, wierp een serie brand- en brisantbommen op woon huizen aan den Sehiedamscheweg, in de Bilder dijkstraat en de Huvgensstraat. Op den Sehiedamscheweg stond een der woon huizen weldra in lichter laaie en er bestond ge vaar, dat de er om heen gelegen panden eveneens vlam zouden vatten. Derhalve zegde men de be woners van de Rosenveldstrnat. welke evenwijdig met den Sehiedamscheweg loopt. aan. de huizen te verlaten. De Duitsche en de Rofterdamsrhe brandweren rukten met veel materiaal naar de bedreigde straat "Uit" en zij slaagden er na harden arbeid in. erger onheil te voorkomen Gelukkig werden geen per sonen getroffen. De Sehiedamscheweg ligt in een dicht bevolkte wijk, waarin geen enkel militair doel aanwezig is. Erger waren de bewoners van Spangen er aan toe. Hier wierp een Engelsche bommenwerper twee zware explosieve bommen neer. waardoor een aan tal niets vermoedende burgers, die op straat liepen, werden getroffen. Het eerste projectiel sloeg in den rijweg van de Bilderdijkstraat. waardoor een groot gat in het plaveisel ontstond en de omringende huizen werden vernield Van de vele menschen. die zich 'op straat bevonden, werden er twee op slasr gedood. Voorts zijn er verscheidene zwaar gewonden te betreuren, terwijl talriike voetgangers door scherven licht werden gewond. Van twintig woningen werden de bin nenmuren ontzet en stortten de plafonds in. De straat - is bezaaid met stukken hout en glasscherven. In de Huygènsstraat sloeg een bom in den voortuin van een huis, waardoor de gevel werd weggeslagen en twee verdie pingen instortten, de bewoners in do diepte meesleurend. Wonder boven won der werd niemand gewond en konden de slachtoffers onverlet onder het puin vandaan worden gehaald. Ook aan de omliggende panden werd zeer veel schade aangericht. De Rotterdamsche Geneeskundige Dienst is met verscheidene wagens naar de gebombardeerde punten uitgerukt, terwijl ook de opruimingsdienst van den gemeentelijken technischen dienst zich naar de geteisterde wijken begaf. Verscheidene Britsche vliegtuigen Nader blijkt, dat niet één Engelsch vliegtuig een aantal brisant en brand bommen heeft laten vallen boven weste lijk Rotterdam, doch dat waarschijnlijk verscheidene Rritsche toestellen een veel grooter aantal brisant- en brandbommen hoven uitgestrekte gedeel ten van het westelijk stadsdeel hebben uitgestrooid. Een reeks hrnndhommeti kwam terecht op woningen aan den Sehiedamscheweg, Rosenveltstraat, Ro sier Faassenstraat, Eerste Gijsingstraat, Van D\ty 1st raat, Roesener Manzstraat en G. J. Mulderstraat. Op den Sehiedamscheweg sloeg een brandbom door het dak, zolderetage en tweede etage van een pand. waar het projectiel in het sousterrain ontbrandde. Op een ander huis viel een brand bom, die door de tweede etage heen sloeg en in de woning op de eerste etage terechtkwam. De gevolgen wa ren ontzettend: de dienstbode der familie, de 20-jarige G. A. Groenevelt werd door het projectiel getroffen en op slag gedood. In deze woning werd geen brand veroorzaakt, doch op de tweede etage brak brand uit. waar door deze etage, bewoond door de familie A. de Munnik vrijwel uit brandde. Intusschen was in de Rosier Faassen straat een brandbom door alle étages van een woning heengeslagen. Het pro- lectiel viel in het benedenhuis op een bed. De bewoner van dit huis. de heer Hensen, had de tegenwoordigheid van geest de kom in dekens te pakken en op straat te werpen waar de brandweer er wél raad mee wist. In de van Duylstraat kwamen ver schillende bommen neer. Een ervan ont brandde op straat en richtte geen schade aan, doordat de brandweer direct aan wezig was. Op een pand viel een bom tot op de eerste etage. Deze etage, be woond door Gehoorzaam, kreeg ern stige brandschade. In een ander huis sloegen bommen door beide etages. De projectielen kwa men echter niet tot ontbranding en richt ten alleen schade aan plafonds aan. Op een derde pand viel een bom door het dak. doch ontbrandde evenmin. Uit het. feit, dat de bommen over een groote oppervlakte werden uitgestrooid, blijkt wel heel duidelijk, dat het hiei geen rnilitaire objecten gold. Het was een zinloos neerwerpen van dood en ver derf zaaiende projectielen, die •slechts ten doel hadden de burgerbevolking te infimideeren. In alle straten werden tal rijke personen gewond. Zij konden ech ter allen door E.H.B.O.-leden worden ver bonden. Aanval op Spangen Dezelfde vliegtuigen, die dit ge- heele westelijk stadsgedeelte met brandbommen bestookten deden enkele seconden later een feilen aan val op Spangen, een dichtbevolkte arbeiderswijk nog verder aan den rand van de stad. Minstens vijf bom men werden hier neergeworpen, eveneens in verschillende straten, die honderden meters van elkaar verwijderd liggen. Bovendien be stookten de vliegtuigen de vluchten de burgers met machinegeweren, waardoor een man werd gedood en verscheidene personen werden ge wond. In totaal werden hier vijf per sonen gedood, negen menschen wer den zwaargewond en een zeer groot aRntal werd lichtgewond. Eén woning werd totaal vernield, tien tallen anderen liepen zware schade op. terwijl honderden huizen lichter bescha digd werden. Tienlallen gezinnen zijn door het wreede bombardement dakloos gewor den. terwijl bii honderden zware schade aan meubilair werd toegebracht. Vele slachtoffers Een bom, die in het plaveisel van de Bilderdijkstraat drong en daar ontplofte, doodde twee personen. Het was in de eer ste plaats mevrouw J. C. PullensVermoo- len, wier lijk achter de deur van haar wo ning werd gevonden. Het slachtoffer stond waarschijnlijk óp het punt te vluchten, toen zij door een bomscherf werd getroffen. Op straat vond men tevens het lijk van den 46-jarigen melkbezorger F. van Har ten, uit de Busken Huetstraat, die daar juist passeerde om zich naar zijn woning te begeven. De 3t-jarige S. H. van Unnik, uit Schie dam, die op straat voor de vallende bom men vluchtte, kreeg een schot van een machinegeweer door het hoofd. Hij werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij enkele uren later be zweek. Ook de 58-jarige J. C. van Pelt uit de Alberdink Thymstraat werd gewond en moest in het Ziekenhuis worden opgeno men. Ook hij overleed enkele oogenblikken na zijn opname. LAREN, 6 October. In den afgeloo- pen'nacht eischte een Engelsche bom aanval, in duikvlucht ondernomen, twee slachtoffers onder de burgerbevol king in het Gooi. De villa van profet-sor dr. R. Weit- zenböck, gelegen Melkweg 13, de grens- laan tusschen Blaricum en Laren, werd door dezen verraderlijken overval in puin gelegd, alduq het A.N.P, Van de vier bewoners, welke zich reeds ter ruste hadden begeven, von den twee den dood, n.l. do echtgenoot? en de 25-jarige zoon van den professor. De belde slachtoffers, waarvan de zoon geheel verminkt werd, zijn van onder het puin bevrijd en naar het Sint Jan6- ziekenhuif overgebracht, evenals de professor en de dienstbode, die verwon dingen hebben opgeloopen. Hun toe stand is niet levensgevaarlijk. Alle ruiten van de twee aangrenzen de perceelen zijn vernield, terwijl er veel schade is opgeloopen. BRUINISSE, 6 October. Zaterdag heeft een Engelsch vliegtuig vier bom men op Bruinisse geworpen, welke ach ter de woning van den waterbouwkun dige Leendertse terecht kwamen. De woning en eenige andere perceelen kre gen belangrijke schade. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. BERLIJN, 6 Oct (D.N.B.). Se dert den vroegen morgen van Zon dag is weer een groot aantal ge- vechts- en verkenningsvliegtuigen naar het Britsche eiland gestart. Dit optreden geschiedde in aanslui ting op de omvangrijke nachtelijke aanvallen en werd zonder pauze on dernomen. Het voornaamste doel was wederom Londen, maar ook verder verwijderde deelen van het eiland en scheepvaartwegen in het Noord-Westen en Oosten werden ge controleerd en aangevallen". Het Duitsche luchtwapen laat Lon den niet met rust, zoodat de diep in grijpende verstoringen in het bedrijfs leven van de millioenenstad niet wor den weggenomen. Het Zweedsche tijdschrift Vecko Jour nal geeft een beschrijving van de aan vallen op Londen, waarin o.a. het vol gende voorkomt: Eindeloos lange huizen rijen in de wereldvermaarde straten van Londen zijn thans in puinhoopen ver anderd. In het Eastend zijn zelfs heele wijken tot ruines geworden. Eiken nacht weer laaien groote brandhaarden op. Eiken nacht weer stijgt het aantal dak- loozen, overal heerscht onzekerheid. Of men wil of niet, iedereen moet zijn le vensbehoeften tot het allerprimitiefsto beperken. Een nacht in veiligheid door brengen, is reeds een droombeeld ge worden. De meeste bewoners van het Westend hebben de stad verlaten. Maar de arbeidende bevolking van Lon den en vooral de arme bewoners van het Eastend (de havenbuurt) kunnen zich niet in hotels in betrekkelijke vei ilgheid brengen. Zij moeten daar blij ven en overdag werken. - Zoo zijn die inassa-uittochten naar Je onciergrondsche stations ontstaan, die nu eiken avond ondernomen wor den. Honderdduizenden nemen eraan deel. Velen zijn in weken lang niet uit de kleeren geweest. De atmosfeer op de ze stations is onbeschrijfelijk. Maar het ergst zijn de toestanden in de kelders van de oude pakhuizen in het Eastend. Eiken avond en eiken morgen beweegt zich een stroom van vuile, slaapdron ken menschen naar of uit deze kelder ingangen. Sanitaire inrichtingen ontbre ken volkomen. De officieele legerberichten Het oppercommando der weermacht maakt bekend: Sterke afdeelingen van het luchtwapen hebben bij dag en nacht haven- en ravitailleeringsinstallaties, benevens bewapeningsbedrijven en an- rlerè militaire doelen in de Britsche hoofdstad effectief met bommen be stookt. De olie- en gashouders van Til bury kregen verscheidene voltreffers. Verdere aanvallen waren gericht op havens, vliegvelden, spoorwegin stallaties, troepenkampen en bewa- peningsfabrieken in het Zuiden Van het eiland en aan de Westkust. Tal rijke branden toonden op grooten afstand de uitwerking, vooral van de nachtelijke aanvallen. Voor de Oostkust joeg de aanval met bom men van zwaar kaliber drié con- vooien uiteen. Twee groote. koop vaardijschepen werden getroffen. Het. leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Op verscheide ne plaatsen kwam het tot luchtgevech ten, die voor de Duitsche jagers succes vol verliepen. De pogingen van den vijand om in den nacht van 5 op 6 October naar Nkiord-Dultschland te vliegen werden reeds in he grensgebied afgeweerd en de vijandelijk© toestellen werden ge dwongen terug te keeren. Aan verschei dene neergeworpen bommen op drie Duitsche plaatsen en een Nederland sche stad viel een reeks-burgers ten offer. Bij de luchtgevechten boven Engeland verloor de tegenstander 30 vliegtuigen, terwijl zeven Duitsche vliegtuigen niet terugkeerden van den vlucht naar den ROME, 6 Oct. (Stefanl). Het hoofd kwartier der weermacht maakt bekend: Twee vijandelijke duikbooten zijn tot zinken gebracht: een door een van onze duikbooten, de tweede door een yan onze mótortorpedobooten. In Noord Afrika heeft een krachtige formatie vliegtuigen de vijandelijke stellingen van Mersa Matroeh fel met bommen be stookt en belangrijke resultaten bereikt. Bij den vlucht terug werd een vijande lijk vliegtuig waarschijnlijk neergescho ten. Al onze toestellen zijn op hun ba ses teruggekeerd. In de Roode Zee hebben onze vlieger- formaties militaire doelen op het. eiland Perim gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebhen Aiscia en Assah met hommen aangevallen. Lichte materteele schade, geen slachtoffers. Het Italiaansche weer- machtsberlcht van Zater dag Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakte Zaterdag bekend: Tijdens een verkenningsvlucht van of fensief karakter naar het eiland Malta ontstond er tuschen onze en vijande lijke jachtvliegtuigen een luchtgevecht. Een vijandelijk toestel van het type Gloster werd neergeschoten. Mei? acht. het -waarschijnlijk, dat bovendien nog een machine van het type Hurricane werd neergehaald. Een van onze toe stellen is niet teruggekeerd. In Noord'Afrika hebben onze gemoto riseerde colonnes kleine afdeelingen vij andelijke pantserwagens en tanks ten Zuid-Oosten van Sidi el Barrani op de vlucht gedreven. Het vijandelijke lucht wapen heeft. Bardia en Tobroek gebom bardeerd en daarbij geringe schade, maar geen verliezen veroorzaakt. Een andere aanval op de haven van Beghasi heeft onder de burgerbevolking en de troepen drie dooden en 28 gewonden ge maakt. Een bark werd tot zinken ge bracht. Twee vijandelijke toestellen wer den neergeschoten, een daarvan door het luchtdoelgeschut van de marine. In Oost-Afrika heeft een van onze pa trouilles, die bij Diff ten Zuid-Oosten van Wajlr met den vijand in contact kwam, dezen verdreven. Vijandelijke luchtaanvallen in de nabijheid van Me- lemma hadden een doode en vier ge wonden tot gevolg. Andere luchtaanval len op Nacfa, Chinda en Asmara ver oorzaakten lichte schade, maargeen slachtoffers. Bij Metemma werd een vii andelijk vliegtuig neergeschoten. Eén van onze jachttoestellen werd neer gehaald. De bestuurder wist zich met het valscherm te redden. dw Loodgieter üw Electro Techn. Inst. v.h. Fa KRAAYENEST ,0? i :s. 9 TEL. 5571 vijand. Kapitein Wiek schoot op één dag vijf jagers in een luchtgevecht neer en bevocht daarmede zijn 41ste luchtover- wining. Het opperbevel van de weermacht maakte Zaterdag bekend:- Ondanks de bijzonder ongunstige weersgesteldheid ondernamen ster ke. formaties van den generaal-veld- maarschalk Sperrle in den loop van den dag succesvolle aanvallen op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in en nabij Londen. Talrijke branden aan den Noordelijken rand van Londen, in de City en aan den Noordelijken oever van de Theems wezen op de uitwerking van de Duitsche hommen. Voltreffers wer den in de spoorwegwerken bij Col lege-park waargenomen. Andere aanvallen waren gericht op havencomplexen, wapefabrieken en an* dere bedrijven, groote benzine-opslag- plaatsen alsmede spoorwegen en vlieg velden in Zuid-Oost-, Oost- en Midden Engeland. Voltreffers in hangars en schuilplaatsen, sterke ontploffingen, branden en rookontwikkeling waren de gevolgen van de uitgeworpen bommen Op het vliegveld Penrose aan het St. George-kanaal gelukte het vaste gebou wen te vernietigen en bovendien een groot aantal vliegtuigen op den bega.- nen grond door bommen en machinege weervuur te vernielen. Artillerie der marine nam een Britsch convooi, dat door het Kanaal probeer de te varen, onder vuur en dwong het naar Dover terug te keeren. Op 4 en in den nacht van 4 op 5 Oc tober vlogen er geen Britsche vliegtui gen hoven het gebied van het. Duitsche Rijk. De. vijand verloor behalve de op den beganen grond vernielde toestellen nog vijf machines, die in luchtgevech ten werden neergeschoten. Vijf eigen toestellen worden vermist. I TOKIO, 6 Oct. (D.N.B.)), De offi cieele m.ededeeling, dat de speciale afge zant, Matsoemija Vrijdag met een econo mische missie naar Fransch Indo-China vertrekt, bewijst volgens de Mijako Sjim- boen, dat de Japansche regeering wenscht de medewerking van Fransch Indo-China te krijgen aan den opbouw der Groot-Oost- Aziatische levensruimte. Volgens hetzelfde blad hoopt men ookonderhandelingen te kunnen opnemen met Thailand (Siam), de Philippijnen, Malakka, Burma, Neder- landsch-lndië en Australië over ge meenschappelijke belangen op politiek, eco nomisch en strategisch gebied. BEPERKING VAN SPOORWEG VERKEER IN FRANKRIJK GENVE, 6 Oct. (D.N.B.). De Fran- sche spoorwegen deelen mede. dat zij wegens gebrek aan brandstoffen genood zaakt zijn het. reizigersverkeer met in gang van 0 October sterk in te krimpen. UTRECHTSCHE WEG FEU1LLE1 UN door Johnston Mc. Culfey *4) Hij had Alice Norton thuis gebracht en van haar gehoord, dat zii zich bij de Spin had aangesloten, omdat het for tuin der familie Norton zoo goed als verdwenen was. Ze had gehoopt, met Warwik te trouwen, omdat hij een man van geld was. maar nu bleek hij even arm als zijzelf. Ze konden dus wel goe de vrienden blijven „Stommeling!" bromde Warwik nog maals. „En misschien denkt hij nog, dat ik me heb laten omkoopen!" De deur werd geopend en Togo trad binnen Togo's gezicht /ag er al even gehavend uit als dat van Warwik en zijn kleeren hingen aan flarden. Een mouw hing er los bij. Zijn boord en das zaten vol bloed. „Maar Togo. Waar hph je in vredes naam gezeten? F.n waarom heb je zoo gevochten?" „Togo naar huis van Berklan ge weest iniirrheor, net toen u tegen grond viel .door harde slagen. De gevangenen hier ontsnapten, nadat drie man me overvallen hadden. Ik dacht, iets bij Berklan niet in orde, .omdat ik geen antwoord op miin telefoon. Daarom ik daarheen gegaan". „F.n „Ik zag mijnheer Brown een envelop pe uit uw jas halen, münheer, en weg- gaAn. Togo op auto achteraan geklom men. Hij reed naar een café. Een poos- Ie later Togo ook naar binnen gegaan en heeft enveloppe van mijnheer Brown weggenomen". „Wat?" riep Warwik verbluft uit „Het ging lastig, mijnheer, maar het is gebeurd. Togo heeft veel huid verlo ren. maar mijnheer Brown nog veel meer. Ik kon niet gauw thuiskomen, mijnheer, omdat ik me moeten1 verber gen om niet herkend te worden. Hier is de enveloppe, mijnheer". Warwik sprong verheugd m de lucht Hii zag on slag. dat dit de echte was „Togo, je bent een juweel!" .riep hij uit. „Dank u. meneer". „Verbind eerst je gezicht. En dan blij ven we vannacht op. om dit ding te be waken. Ik zal me niet op miin gemak voelen, voordat ik het aan zeker iemand overhandigd heb." „Jawel, vereerde meester" zei Togo. mopizaam glimlachend. XXII De amateur inbreker Weer ratelde de donder, flitste de blik sem. huilde de wind en kletterde de regen tegen den grond en de huizen. De man hield zich tusschen de struiken schuil, tot het donker genoeg was en snelde toen naar het huis toe. Hij hoopte een raam aan de achterzijde open te vin den. Hij probeerde er een stuk of drie maar ze zaten alle stevig vast. Hij was nog niet lang in liet vak en bezat geen instrumentje om de knippen.van het raam los te maken. Bovendien was hij doodelijk angstig. Hij hurkte tegen den muur aan en wachtte op een volgenden bliksemstraal in de hoop nog een raam te ontdekken. Zijn mond en keel waren kurkdroog; hij moest onophoudelijk slikken. En er scheen iets te zijn, dat hem voortjoeg. Het was een jonge man van nauwe lijks vier en twintig jaar. Zijn versleten schoenen hielden het regenwater niet meer tegen. Zijn kleeren waren sjofel en vervuild. Een goedkoope hoed zat diep in' zijn oogen. Maar zijn gezicht was niet dat van een boef; hij had iets beschaafds en verfijnds over zich. Hij ontdekte een ander venster en snelde daarheen, zoo dra het donker was na den bliksem. Het paf mee en hij schoof het behoedzaam open. hoewel het schuren in dien storm toch niet door iemand gehogrd kon worden. Toen hij zijn armzalige woning dien avond verliet, had hii geen bepaald huis op het oog. Hij was naar een deftige woonwijk getrokken en had langs den American Boulevard geslenterd, steeds op zijn hoede om de politie te vermij den. Toen had hij dit huis gezien. Het was indrukwekkend en groot en lag een flink eind van de straat af. De groote hoornen er omheen boden dekking in ge vaar. Het zag er als een rijk huis uit en daarom had hij besloten, hier een poging te wagen. Na het raam eenmaal open was, klom hij omzichtig naar binnen. Hij schoof het raam weer dicht, omdat de wind erop stond en hij bang was. dat het personeel door het geklepper wakker zou worden. Van inbreken wist hij niet veel af, dan hij in de kranten en tijdschriften wel eens gelezen had. Hii had geen worktui gen hij zich, geen revolver, geen ander wapen, niet anders dan een zaklantaarn tje, dat hij in een uitdragerij voor een paar centen had gekocht. Hij liet het licht schijnen en ontdekte, dat hij in een soort provisiekamer terecht gekomen was. Voor zich zag hij een deur en deed die open. Hij kwam in een gang en zocht zijn weg naar het woonhuis. Bij eiken stap luisterde hij, maar hoorde niets dan het loeien van den storm en het kletteren van den regen tegen de ruiten. Met bonzend hart sloop hij de gang door. Hij kwam in de eetkamer. Daar lag zilver, maar hij raakte het niet aan. Hij wist geen opkoopers, aan wie hij het kwijt kon. Hij moest geld hehben of sieraden, die hij verpan den kon. In de voorkamers vond hij niets van zijn gading. Een oogenblik bleef hij aarzelend onder aan de breede trap staan en besloot toen naar boven te gaan. Omdat hij geen geluid hoorde, werd hij moediger. Hij wist niet, hoeveel men schen er in dat huis waren, of in welke kamers ze sliepen. Een echte inbreker zou zich van de inrichting van het huis te voren op de hoogte gesteld hebben, dacht hij; maar hij wist niets anders, dan dat het een rijk en deftig huls was. Boven aan de trap liet hij zijn Jichtj1 rondschijnen. Voor hem lag een lange gang met veel deuren. Hij luisterde aan dachtig aan de eerste deur. Hij hoorde peen gesnurk. Hij draaide omzichtig aan den knop en bemerkte, dat de deur niet op slot was. Heel langzaam deed hij haar open. Hij stapte de kamer hlnncn en sloot de deur achter zich. Hield den adem in. Als hij eens in die kamer gesnapt werd? Hij wist, wat dat bcteekenon zou. Maar hij was te ver gegaan, oni zich terug te trekken. Hij moest geld hehben. Geld om te eten. zich fp kleedén, en er behoorjijk mt te zien, als hij op een betrekking uit ging. Hij deed twee stappen de kamer in Een zacht klikje en het vertrek baadde in licht. De indringer deed een stap ach teruit en hief zijn arm voor zijn gezicht. Hij kreunde van schrik. Wat hij ge vreesd had was gebeurd... hij was ge snapt! - Toen hij een schor gegrinnik hoorde, liet hij zijn arm zakken en keek op. Hij zag niet, wat hij verwacht had. Geen man in nachtgewaad naast zijn bed met de cene hand aan het lichtknopje en in de andere hand een wapen. Midden in .de kamer stond een groot mahoniehou ten bureau. Daar achter zat een man. En wat voor een man! Zijn hoofd was massief. Zijn wangen dik. Zijn oogen klein, scherp en zwart. Zijn zwarte haar scheen rechtop te staan, Zijn lippen waren dik "én hij likte ze telkens af. Zijn handen lagen voor hem op het schrijfblad, reusachtige dikke, bijna vuurroode handen. De man achter dat bureau was een monster. Uit zijn keel steeg een schor geluid op en zijn zwarte oogen- flikkerden. „Goeden avond." zei het monster. De indringer stond met zijn rug tegen den muur. hijgde naar adpm en was doodsbleek van angst geworden. Hij hield zijn half gebalde vuisten In de hoogte. „Waaraan dank ik de eer van -dit nachtelijk bezoek?" vroeg de man achter het bureau. „Ikik denk. dat u het wel snapt Ik geloof, dat u me te pakken hebt." „Ha, ha! Ja, ik snao ie zeker wel, maa- ik weet toch niet. wat het doel van je bezoek is." „Waarvoor dringt iemand gewoonlijk een huis binnen... 's nachts... als hij er geen recht toe heeft?" „Juist. Je bent dus een inbreker?" „In vredesnaam, speel niet met me!" riep de jonge man uit. „Veel lef heb je niet, wel? Ik vind je een stumper van 'n Inbreker. Ik veron derstel. dat je er niet veel mee verdient. Geen droog brood." „Ditdit isde eerste ..Bespaar me dat oude praatje, alsje blieft! „Ik heuschik heb nog nooit een misdaad begaan." „Waarom ben je dan begonnen?" „Ikik heb geld noodig." „D*e gewone klacht van de massa. Maar iedereen die geld noodig heeft, neemt toch niet zijntoevlucht tot in braak? En nu heb je nog niets, wel?" „U zult de politie zeker wel roepen, niet waar?" „Ik geloof, dat het de gewone manier van doen in dergelijke gevallen wel is," merkte de man achter het bureau op. „Heb je een revolver in je zak?" „Nee, meneer." ,.'n Ander soort wapen?" „Niets." „Niet veel vertrouwen in wapens dra gen. wel? Dan krijg je meer straf, als je gepakt wordtis dat het niet?" „Ikik had er geen en ik had ook geen geld, om er een te koopen." „Juist. Je hebt geen uitrusting voor je vak. Een werkman zonder gereedschap, is het zoo niet? Geen wonder, dat je zoo weinig succes hebt. Ga zitten!" „Maar... meneer?" „Daar op dien stoel tegenover me. Leg ie handen voor je op het blad van hei bureau. Kijk me recht aan. Juist. En maak geen 'enkele, verdachte beweging, als je niet vernietigd wilt worden. Goed begrepen?" „Ja, mijnheer, ik begriip het." „Je zegt. dat dit ie eerste misdaad ls. niet waar?" „Ja zeker, mijnheer." (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2