De herfstexpositie van het Gilde (STADSNIEUWS De kunst in den winter H. Ittmann Eenige nieuwe leden, die zeer de aandacht trekken*. Stijgend niveau De tentoonstelling K Paling, die onder de maat is De Kunstkring zit niet stil De Steenen Spreken Conflict in het nachtelijk duister Drankwet overtreden SCHOTERMAN'S OUDE GENE VER Door de duisternis misleid Er werd gedanst in De Valk FIETSENDIEVEN AANGEHOUDEN Een pechdag voor onze korfballers A.A.V. liet de punten achter Handbal - competitie begonnen 2e BLAO PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 7 OCTOBER 1940 Broer, Langeweg en Stuivinga debuteeren IN tegenwoordigheid van leden en be langstellenden heeft dr. R. Miedema, de voorzitter van het Amersfoortsch Kunstenaars Gilde, Zaterdagmiddag de herfsttentoonstelling geopend, wélke in het gildehuis traditiegetrouw gehouden wordt. Om verschillende redenen achtte dr. Miedema het een aangename taak. te dezer gelegenheid enkele woorden te moeten spreken. Om te beginnen omdat het tentoongestelde werk van een goed gehalte is. Het moge als geheel niet zoo lichtend en stralend zijn als de schilde rijen. die Adolfs hier kortelings expo seerde, maar het werk, dat nu de muren tooit, draagt de sporen van serieuzen arbeid. Het is dieper doorwrocht. Verschillende deelnemers hebben op duidelijke wijze rekening gehouden met de realiteit van de dingen rond hen. Dr. Miedema noemde in dit verband Wil lem J. v. Dam, die een afgebrande schuur in een korenveld tot onderVverp nam en Machiel Brandenburg, uit Hil versum. die een schilderij inzond, waar in de werkelijkheid van heden eveneens, zij het op andere wijze, gesymboliseerd wordt. Ook de afwisseling, de levendigheid, die men op deze tentoonstelling ontegen zeggelijk ontmoet, geeft haar een belang wekkend karakter. Het beteekent, aldus dr. Miedema. dat er zeer vitale ontwik kelingsmogelijkheden in het Gilde schui len. Dit blijkt ook uit het feit, dat de schildersbent gestaag groeit: ditmaal de buteeren er drie werkende leden, name lijk Broer, Langeweg en Stuivinga.'Moge een zelfde groeikracht ook doorbreken in de andere afdeelingen! Spreker wijdde ook een paar woorden aan den roep om eenheid, aan het ver langen naar samenbundeling in de ge meenschap der kunst. Die eenheid is goed, mits zij niet gaat gelijken op een derheid. Kunst moet te allen tijde vitaal blijven. In dit verband las dr. Miedema enkele gedeelten voor uit een brochure van Hein van Essen: „Het vitale bewijst zijn vitaliteit door de voortdurende, ver nieuwende stuwkracht", zoo luidde dp. tendenz van deze publicatie. Het werken der kunstenaars, zoo ver volgde dr. Miedema, moet gezamenlijk en eendrachtig gaan geschieden. Eerst dan zullen de nieuwe perspectieven, die zich thans vertoonen, volkomen open- waaien. Daarvoor is noodig. dat de scheppende kunstenaar van heden de geweldige gebeurtenissen van dezen tijd beleeft. Wie aan "zijn tijd voorbij wil gaan. bedenke, dat de tijd aan hem voor bij zal gaan. TT ET moge het Gilde economisch •*-niet naar den vleeze gaan, ar tistiek blijft het op gelukkige wijze gedijen. Op den catalogus voor de tentoonstelling trof ik weer verschil lende nieuwe namen, waarvan de belangrijkste die is van den Amster- damschen schilder G. Langeweg. Het niveau van de tentoonstellingen blijft een stijgenden tendens vertoo nen, en terwijl de natuur zich in een feest van kleuren gereed maakt voor den dood, bewijzen de kleurige wan den binnen Seze zalen, dat de kunst in het Gilde volop leeft. T N drie schilderijen vertoont het werk van G. Langeweg driemaal een ver schillend aspect. In het groote stilleven is een subtiel fijnschilder aan 't woord, die vooral in het limpiede groen van den achterwand (met de Japansche tooneel- spelermaskers) maar ook in het mooie bonte bouquet, zoo ook in de stofuitdruk king der andere Oostersche voorwerpen buitengewone effecten bereikt. De eenige grief dién men tegen het doek zou kun nen aanvoeren is dat de tafel perspectie- visch niet heelemaal is verantwoord. Naar het surrealisme, althans naar Chi- rico verwijst het geestige spiritueele strandgezicht. Het lijkt op 't eerste ge zicht grillig cn gewild, om twee dames bij een strandstoel (en nog wel zoo'n mo numentalen!) te schilderen, van wie <le eene een bijna sculpturaal behandeld naaktfiguur is, terwijl de ander op en top Biedermeyer of Victoriaansch is uit gedost met een groen parasolletje, zóó fijn en dun, dat het bij den geringsten wind in de lucht moet worden opgeno men. En toch. de grilligheid is verant woord. het ongewone wordt esprit, dank zij de ongedwongen, haast argelooze op vatting. En op de luchtige doorzichtige peintuur raakt men niet uitgekeken Veel minder ..decadent" en minder lite rair is het groote frosco-achtigc Paarden. Rhytmisch slingeren paardenlijven en fantastische plantenlianen zich door elkaar tot een harmonisch en boeiend geheel. Ik behoef na deze beschjïjvin»T niet meer te zeggen, dat het Gilde in dit nieuwe lid een aanwinst boekt van he- feekenis. Een paar andere ..debutanten" zijn Rudolf Stuivinga en H. Broer. De eerste is de meest oorspronkelijke van de twee. In den donkeren, haast zwarten toon van het stilleveo spreekt zich een bijzon der picturaal talent uit, en ofschoon tegen een landschap als Zwitserland heel wat bezwaren zijn in te brengen, die rare ballonnetjes van wolken en de Bremmer-achtige lineatuur toch voelt men ook hier een zoekenden geest, die wars is van de platgetreden paden. H. Broer herinnert in zijn tonalistisch-stil leven (Emmer) kloek van bouw en warm van schildering aan oudere kun stenaars, en blijft in menig opzicht de academische traditie trouw. JAN DE CLER daarentegen, die hier voor de tweede maal ex poseert, boeit juist doordat hij, aca demisch gesproken, uit den band springt. De vorige maal heb ik in hoofdzaak teekeningen van k hem gezien, thans exposeert hij een paar groote penteekeningèn, enkele geteekende naaktstudies plus een paar geschilderde bloem-stille- vens en eep forsch, eveneens ge schilderd, zelf-portret. Wie den in druk had, dat hij zijn talent voor al in dienst stlede van de carica- tuur, vergist zich. Ook' nu weer zijn de beide penteeke- ningen in hun chargeerende en heke lende voordracht, snaaksch en geestig, maar de drie naaktstudies getuigen van een ernstig nemen van het vak, terwijl de.bloemstillevëns naaskeen orgineelen kijk een boeiend coloristisoh aspect ver toonen. Ook het groote kloeke zelfpor tret, opzettelijk, schijnt het, wat hard en bont van kleur, welhaast met een zekere boosaardige nonchalance er op gegooid, is van een virtuose trefzeker heid. die ook nopens zijn picturaal ta lent stevige verwachtingen wettigt. Een heel andere geest, gevoeliger en dichterlijker, openbaart zich in Marie J. v. Everdingen, wier teekeningen een mystiek getinte natuur verraden. Ik zou de bezoekers willen aanraden ook het benedenzaaltje extra nauwlettend rond te zien. Het is b.v. een genoegen kennis te maken met de naaktteekenin- gen van Wildenhain, den vermaarden pottenbakker. Niet dat hij in deze tee keningen het ideaal dat hij blijkbaar nastreeft ook al zou hebben bereikt. Daarvoor zijn de figuren nog wat te hoekig, de contouren te weinig wel vend, en enkele maniertjes te veel „truc". Maar als zoeker naar een neo- klassieken stijl manifesteert hij zich ook hier als een interessant kunstenaar. De bloemstukken van A. Vooorn zijn in de jaren dat hij niet meer in dit ge zelschap verscheen, er zeker niet op achteruitgegaan. Vooral in het grootste van de twee blijkt hij aan warmte en intensiteit te hebben gewonnen. De ernst en liefde waarmee-J. H. Pen- nings zijn stillevens in zwart en wit verdroomt, dwingen altijd weer respect af. Het fijne pastel van L. Scbulman, een stemmig wintergezicht dat aan oude meesters herinnert, is ook een heel gelukkig werk. RACHTIG handhaven zich de overigen, die vrijwel op geen enkele Gilde-expositie ontbreken, Machiel Brandenburg is er met een uitvoerig »n breed geschildèrd stil leven of landschap met schedels, waarin ondanks het sombere onder werp toch het optimisme den boven toon houdt. Willem J. van Dam boeit met een knap geschilderd bloeiend akkerland, waarin een uit gebrande boerderij en een paar kale, verkoolde boomstammen. Oogst noemt, hij het, niet zonder bittere ironie. Edith Pijper heeft twee brillante stil levens ingezonden, van een pakkend coloriet, Jo Bezaan's bloemstilleven is van een mystieke bezinning. Twee edele landschappen van Paul Deter- mëljer representeeren zijn beste kun nen, Dick van Luijn schijnt zich wel haast te overtreffen in een breed en dramatisch gezien landschap (gouache) dat. aan spontaniteit de geschilderde cathedraal achter zich laat. G. W'. J. v. Apeldoorn is in zijn Eend niet erg ge lukkig. Voorts vermeld ik een fleurig bloemstilleven van mevr. v. Haersolte, een in koele kleuren gehouden mar kant bloemstuk van Nieweg, een paar delicate, blanke stillevens van J. Wit tenberg, een boerenhoeve van D. v. d. Zweep en een portret van G. v. Wij- land. De kleurige, gedistingeerde émails van Tetterode maken de vitrine bene den tot een fonkelend domein. C. A. SCHÏLP. De Spakenburgers probeeren het nog steeds met ondernnatsche paling. Nu de politie weet, dat men het niet zoo nauw met de maal pleegt te nemen, heeft zij de controle verscherpt, met het gevolg, dat de laatste dagen verschillen de Spakenburgers tegen de lamp liepen. Ook Zaterdag vielen er- weer twee slachtoffers. Zij waren aan het venten en zagen hun paling, ongeveer 60 pond in totaal, door de politie in beslag ge nomen. E ENIGEN tijd geleden hebben we in ons blad reeds gewezen op een ge vaar, dat ten aanzien van het nu inge treden seizoen aan den* dag treedt. De vroeg invallende duisternis en de over- heidsbepalingen konden wel eens tot gevolg hebben, dat we dezen vvintei slechts een zwakbezet kunstprogram ma in Amersfoort zullen hebben. Vooral op het gebied van avondvoorstellingei; moeten we een karige bedeeling ondei het oog zien. f Het zou echter van een onjuist in zicht getuigen om thans bij de pakken neer te gaan zitten. De reden, waarom dit niet mag gebeuren, wordt in enkele .woorden zeer juist gezegd in een schrijven van den burgemeester, mr. J C. Graaf van Randwijck, dat in het laatste nummer van Signaal, het orgaan van den Amersfoortschen Kunstkring is opgenomen. Wij lezen daar: „Het gaat voor ons allen in dezen moeilijken tijd om handhaving van cultuurbezit, thans speciaal de kunst. Welnu allen, die daartoe in de gelegenheid zijt, verstaat Uwerzijds de kunst om de Kunst te dienen!" Uit het programma van den Kunst kring krijgt men den indruk, dat deze organisatie inderdaad het hare doet om ondanks moeilijkheden voort te arbei den. Met het getij zijn de bakens verzet en de klemtoon valt dan ook op de middagvoorstelling, in plaats van op die in de avonduren zooals voorheen. Het dichtst voor de deur staat een voordrachten-matinée van Claudine Witsen Elias. die op Zondagmiddag 20 October zal optreden in de groote zaal van Amicitia met een programme, dat volgens de aankondiging „geestelijke en andere poëzie" behelst. Voorts organiseert1 de Kunstkring op 12 Januari een Jitterair-muzikaal mati nee in samenwerking met en onder lei ding van Hans M. Scheifes. Het overige muzikale gedeelte aal wederom tot stand komen in samenwerking met den arbeid van de Amersfoortsche Concert vereeniging n.l.: 3 November. Zondagmiddag in „Amicitia", het Concertgebouw Trio. Hellmann, v. Wezel. Renesse. 22 December. Zondagmiddag in „Amicitia". Willem Noske, viool en Marinus Flipse, piano. Februari. Op nader vast te stellen datum, Utrechtsch Stedelijk Or kest. Maart. Op nader vast te stellen da tum. Arrihemsche Orkest Vereeniging. Indien de 2 laatste concerten in „Ami citia" gegeven worden geschiedt dit op 2 Februari en 23 Maart. De voorgestelde tentoonstellingen be loven interessant te worden. Er zal een expositie komen van aquarellen en tee keningen, vervaardigd voor de Verka de-albums, waarbij een overzicht zal worden gegeven van ihet totstandkomen van kunstdrukwerk. Voorts lezen we van exposities, waarbij respectievelijk een keuze zal worden gedaan tifsschen John Radeker of Wütze Schumacher en James En6or of A. Colnot. Daarenboven zal waarschijnlijk in samenwerking met de commissie voor letterkunde die ook een voordracht van Charlotte Kohier voorbereidt een lezing over Keltische kunst georganiseerd worden. Verschenen de derde druk van: C. VAN DER VECHT, f 9.75. Voorhanden bij: BOEKHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 46 TELEFOON 6608 waarbij mej. Montignv en de heer de Gruyter het woord zullen voeren. Belangwekkend vooral is hetgeen het bestuur overweegt ten aanzien van de tooneelvoorstellingen. Nu de opvoeringen van „Amicitia" er. „Het Schouwspel" niet doorgaan, wil dl Kunstkring .trachten, twee voorstel lingen te organiseeren in Amicitia. Het „Signaal" bevat daarom een in vul-formulier, waarop mer kan ver klaren bereid te zijn „mede te hel pen bij de poging om in Amicitia 2 tooneelvoorstellingen te geven t6 sen een gercduceerden prijs". Het bestuur tracht langs dezen weg de stemming van het publiek te peilen, daar het vooraf zeker wil zijn van voldoende deelname in verband met de hooge kosten, welke aan goede voorstellingen verbonden zijn. Tusschen een Dinteistrater en een Leliestrater ZATERDAGNACHT omstreeks één uur zijn twee bewoners van het Soesterkwartier het oneens gewor den. Dat zat zoo. Een Dinteistrater kwam op den ouden Soesterweg ten gevolge van het duister in botsing met een Leliestraten- Ter verduidelijking diene dat de Din teistrater naast zijn fiets liep en dat de Leliestrater op zijn stalen ros gejeten was. Laatstgenoemde kwam te vallen. En dat hij hierovèr niet te spreken was. toonde hij, door zijn mede-kwar tierbewoner met een mes te bedreigen. Bovendien was het voorwiel van den Dinteistrater gehavend. De Leliestrater huldigde in tweede" instantie ook nog een andere opvatting. Hij naim resoluut dat rijwiel mede en wilde het niet te ruggeven, wat de Dinteistrater ook te berde bracht. Het eind van dit nachtelijk liedje was. dat de politie er door den Dintei strater in gemoeid werd. Toen was de kwestie heel gauw geregeld! De politie trof dezer dagen in een café. waarvan de eigenaar verlof B. had, eeni ge kisten bier aan. Het bier is in beslag genomen, terwijl tegen den caféhouder proces-verbaal1 opgemaakt -is wegens overtreding van de drankwet. per kruik f 3.45 bij kr. f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 FJtr.str. 17 'Fel. 3450 Ao 1873 NIEUWE UITGAVEN „Het voorspel tot. den grooten strijd", door W. Picht. Uitgave: W. J, Ort, 's Grnvenhage. Nadat de oorlog tusschen de geallieer den en Duitschland maandenlang vrij wel geen gebeurtenissen van belang had vertoond, kwam plotseling op 9 April dc Duitsche inval in Noorwegen, en sinds dien volgden een tijdlang de oorlogshan delingen elkaar zoo snel op. dat men moeite had om in dien doolhof van sen saties den weg niet kwijt, te raken. Die snelheid der gebeurtenissen maakt het begrijpelijk, dat veel van wat er toén rontt Scandinavië geschiedde nu weer bijna vergeten is. Maar er zijn iederen dag oorlogscommuniqués uitgegeven en in pers en radio werden verklaringen af gelegd, die vrijwel nog allemaal ie achterhalen zijn. Het is wel belangwekkend om 'thans, nu het dramatische voorspel in het hooge Noorden alweer achter den rue jigt, zich nog eens te verdiepen in den inhoud van het oorlogsnieuws, dat toen tertijd van officieele zijde verspreid werd. De heer Picht. een Duitscher, heeft reeds na den oorlog in Polen een ook in het Nederlandsch uitgegeven.boekje ge schreven onder den titel „De waarheid marcheert", waarin hij de Duitsche weei'macht-commüniqués stelde naast de berichten, in de neutrale en geallieerde pers verschenen. Hetzelfde heeft hij thans gedaan omtrent den oorlog in Noorwegen. en ook in dit werkje treedt duidelijk naar voren het verschil in berichtgeving. Het staat thans wel duidelijk vast. dat de geallieerden zich bij hun berichtge ving vaak hebben laten leiden door al te groot optimisme. Zij boekten vele over winningen op papier, doch bet resultaat was een dramatische terugtocht. Bij liet doorbladeren van dit goed ver zorgde en goedkoope boekje on/raat den oplettenden lezer de tragiek van dit alles niet. Men beleeft opnieuw die gebeur tenissen, welke door het lot der histo rie waren weggelegd voor het ons zoo sympathieke Deensche en Noorsche volk. Dit was nog slechts het voorspel, zoo als uit den titel ook blijkt. Het voorspel tot de laatste worsteling, die thans zich voltrekt tusschen verbitterde vijanden, en op eigen bodem, of juister: in de eigen lucht daarboven. Voor wie geen lust heeft, de kranten uit die bewogen maand van 9 April tot 2 Mei nog eens na te lezen, geeft dit boekje een vrijwel volledig overzicht. Het is een interessant bezit, ook voor la ter als al deze dingen tot het verleden behooren, en wij meer op een afstand ons een oordeel zullen moeten vormen over wat in onze dagen gebeurt. „De waarheid marcheert" door W. Picht, 3e druk. Uitgave W. J. Ort 's-Gravenhage. Nadat reeds eenigen tijd geleden een 2e druk van dit boekje het licht had ge zien. ontvingen wij thans een exemplaar van den 3en druk, die nu bovendien ver rijkt is met een aantal jnteressante foto's uit den strijd in Polen. Men zal zich herinneren, hoe de ver overing van Polen door Duitschland tusschen 1 en 20 September van het vo rig jaar plaats had. De détails zal echter menigeen vergeten zijn, vooral door de enorme stroom van tegenstrij dige berichten, die van de zijde van de beide in den strijd betrokken partijen de wereld in werden gezonden. Dit boekje nu geeft tegenover elkaar de Duitsche legerberichten en de op den- zelfden dag verspreide krantenberich ten, legercommuniqué^, radiomededee- lingen en dergelijke van 'de zijde der Polen cn geallieerden. Dit alles wordt volkomen objectief tegenover elkaar ge steld. zoodat de lezer zelf de gelegenheid beeft, een vergelijking te maken, en zelf zijn conclusies te 'trekken. Ongetwijfeld liliikt hieruit, dat de berichten van ge allieerde en Poolsche zijde verspreid, to* op liet allerlaatste moment do wereld onb'ist hebben ingelicht over den wer- Uelijken sang der gebeurtenissen en de waarheid stee Is hebben trachten te ver bloemen. totdat dit niet meer mogelijk bleek. Een hoekje, dat waard is om bewaard te worden, vooral in dezen geïllustreer- den, en ook nu weer uitstekend verzorg den vorm. Twee burgers kwamen in het grachtwater terecht IN den afgeloopen nacht tegen één uur werd de politie ervan in ken nis gesteld, dat een stadgenoot ter hoogte van perceel 62 op den Zuid singel te water^ geraakt was. Zeer vermoedelijk a)$ gevolg van de diepe duisternis. Toen de politie ter plaat se kwam, bleek, dat de drenkeling inmiddels door een Duitschen mili tair op het droge was getrokken. Per brancard is hij overgebracht naar liet St. Elisabeth's ziekenhuis. De man, een bewoner van de Frans Halsstraat, had een wondje aan de hand gekregen en is voorloopig in het zieken huis gehouden tot nader onderzoek naar eventueele verdere nadeelige gevolgen van het onvrijwillige bad. Een zelfde ongeval speelde zich tegen negen uur af aan de Langegracht, al waar de ?2-jarige G.. door de duisternis misleid, in het grachtwater gevallen is. Hij bleek vrij veel water binnen gekre gen te hebben; aan de spoedige hulpver leening is het toe te schrijven, dat het hierbij gebleven is. Verboden vervoer van textielproducten Vier koffers in beslag genomen Tegen een juffrouw is door de po litie proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de textielpro ducten beschikking. Zij vervoerde textielproducten zon der de daartoe benoodigde vergun ning te hebben. De vier koffers, waarin zij de waren geborgen had, zijn in beslag genomen. Demonstratie-bal van Bert Kamperman In gebouw De Valk heeft de heer Bert Kamperman Zaterdagavond een zeer geanimeerd demonstratie-bal gege ven. Er was heel wat belangstelling en de groote zaal was bijna overvol. Maar dank zij de gezellige sfeer, trotseerden de dansenden de groote drukte met alle soorten van genoegen. Een belangrijke plaats hebben de Jazz Serenaders ingenomen. Zii bleken een uitstekende band te vormen, die onophoudelijk ten dans noodde. Bert Kamperman heeft den avond opgeluisterd door met zijn assistente een paar dansen te demonstreeren, o.a. quick-step, Engelsche wals en tango. Het applaus bewees wel. dat de demon stratie in goede aarde viel. Het is een zeer genoegelijk bal ge weest. De politie is er in geslaagd de hand te leggen op twee personen, die verdacht worden van rijwieldiefstallen. Het zijn een zekere A. uit Amsterdam en T. uit onze stad. Laatstgenoemde is op een eigenaar dige manier door demand gevallen. Een paar weken geleden had hij een fiets gestolen en Zondag besteeg hij dit rij wiel om er mee naar de kerk op het Zand te fietsen. Tijdens den dienst zette hij het karretje ongesloten tegen een muur nabij de kerk. Degene van wien de tweewieler ont vreemd was. zag zijn verdwenen eigen dom daar toevallig staan en haastte zich, de politie hier in kennis van te stellen. Deze stelde zich bij de kerk op en betrapte F., toen hii na de gods dienstoefening op de fiets wilde sprin gen om naar huis te gaan. Hii moest zijn route veranderen: naar het politiebu reau, waar hij een bekentenis heeft af gelegd. WIJDINGSUUR IN DE REMON- STKANTSCHE KERK 'Zaterdag 19 October des namiddags 3 uur wordt onder leiding van dr. Miedema in de Remonstrantsche kerk een wijdingsuur gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door het Utrechtsch strijkkwartet. Dit kwartet bestaat uit mevrouw Hen driksv. d. Bom, en de heeren W. Tump. Hendriks en N. Holthuyzen. Uitgevoerd zullen worden werken van Haydn en Mozart. 12 FIETSEN GINGEN... Het afgeloopen weekeinde bracht weer een 'respectabel aantal fietsendief stallen. Ditmaal kwam een dozijn inge zetenen het spoorloos verdwenen zijn van hun karretje melden. Zes wielrijders werden geverbaliseerd, omdat zij hun lampen niet voldoende afgeschermd hadden. OPBRENGST COLLECTE „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" De opbrengst van de Zaterdag gehou den collecte ten bate van ..Draagt El kanders Lasten" bedroeg 289.50. GEREFORMEÊRDE KERKEN Tweetal te Langerak cand. F. Mul te Amersfoort en cand. A. Veldman te Ltrecht. KAASMARKT AMERSFOORT, 7 Oct.. Aangevoerd werdan 2l wagens, bevattende 5250 kg. Prijs 37 tot 38 per 50 kg. Handel vlug. KORFBAL Het afgeloopen weekeinde is voor korfbalminnend Amersfoort zeer teleur- siellend peweest. Allereerst had de korf- bilvereeniging Het Soesterkwartier pech. Deze club had Zaterdag tegen Sa- moe uit Utrecht in het strijdperk moe ten treden. De speeltuinbewoners zagen echter gèen kans op Zaterdag een twaalftal bij elkaar te krijgen daar de meeste spelers Zaterdags moeten wer ken. De wedstrijd ging dus niet door. Het tweede twaalftal zou Zond ig moe'en spelen tegen Excelsior. Deze wedstrijd kon geen doorgang vinden omdat het veld niet beschikbaar was. Sopla speelt namelijk eveneens op een der velden van het sportpark Birkhoven en wel op dat van Het Soesterkwartier. Een van beiden, of Sopla of Het Soesterkwirtier moest het veld ruimen. Door de sportie ve houding van de korfbalclub Amers foort die haar veld ter beschikking stel de. leek het of de wedstrijden der twee twaalftallen toch door zouden kunnen gaan. Helaas werd het voor de spelere die uit Hilversum moesten komen, te laat aangezien men na den wedstrijd Amersfoort—Excelsior pas kon spelen. Aldus ging alleen de strijd tusochen de adspiranten vin Excelsior en Het Soesterkwartier door. De keistedelingen moesten hier het onderspit delven. Zij verloren met 01. Ook de korfbalver- ceniging Amersfoort had geen geluk. Zij had tegen Excelsior 1 op eigen veld moe- ten uitkomen. Tot op het laatste oogen- blik scheen alles goed te gaan, doch ook hier meende het' pechduiveltje zeer ten onrechte mee te móeten gaan spreken. De scheidsrechter kwam niet opdagen en zoo moest ook deze wedstrijd uitge steld worden. HANDBAL Met groote moeite slaagde Sport Vereent er in met 32 IN stormachtig weer en op een glad terrein heeft de A.A.V. met een on verdiende nederlaag de competitie ge opend. Onverdiend, daar zij gedurende den geheelen wedstrijd in de meerder heid is geweest en „Sport Vereent" de kans niet geboden werd haar gewone spel te ontplooien. Dat het desondanks toch een nederlaag werd, is hoofdzake lijk te wijten aan het slechte schieten der voorhoede. De half-linie en achter hoede hebben een goeden wedstrijd ge speeld, waarbij doelverdediger Wieg- mink een pluim toekomt voor de fraaie wijze waarop hij zijn heiligdom heeft verdedigd. Aan de drie doelpunten had hij geen schuld. Van het begin af is het tempo zeer hoog geweest, wat vooral den Utrechte naren in de tweede helft parten speelde. Met wat meer geluk zou de eerste helft met een veiligen voorsprong voor onze stadgenooten zijn geëindigd, doch nu bleef het bij een 1—0 voorsprong, een doelpunt dat Govaert( die Tiggelhaven goed verving) na 20 min. spelen scoorde. S.V. begon de tweede helft met eenige aanvallen, doch eerst na 10 min. hadden zij succes. 1—1! A.A.V. liet zich niet. uit het veld slaan en weer 10 min. later wa6 het Snijders, die met een mooi schot zijn club de leiding gaf. Bij een der aan vallen werd Kipp binnen den fatalen af stand gevloerd en kreeg daarvoor een strafworp toegekend. Dit had de bezege ling van de zege kunnen zijn, doch hij miste deze kans. S.V. deed het beter en voegde nog twee doelpunten aan haar score toe. On danks de energieke pogingen van A.A.V. om nog een gelijk spel uit het vuur te slepen gelukte dit niet. De heer Barbillon leidde dezen soms forsch gespeelden wedstrijd, op een pret tige, vlotte wijze. De Handbal-competitie heeft gisteren een aanvang genomen, doch het is voor dien nog tot enkele wijzigingen geko men. In de eerste plaats trok Attilla op het laatste moment het derde elftal weer terug en A. A. V. kan nog geen dames-elftal in het veld brengen. Het resultaat was, dat het wedstrijdpro gramma geheel gewijzigd moest wor den. Belangrijk is echter, dat gisteren op den vastgestelden tijd begonnen kon worden en in drie wedstrijden debuteer, den even zoovele elftallen. Sport Ver eent ontving A. A. V. De Utrechtenaren wonnen met 3—2. Op Welgelegen te Utrecht speelden de beide de butanten Achilles 2 en Zeist een gelijk- opgaanden wedstrijd. De Zeistenaren weten voor de tweede klasse wel eert aardige ploeg in het veld te brengen en het was een verdienste van het zich steeds meer ontwikkelende Achilles om met haar reserves met 32 te winnen, nadat de rust met 11 was ingedaan. Een gelijk spel was wellicht de W°ste verhouding geweest. Gebrek aan schut ters was grootendeels de oorzaak van de Zei'stersche nederlaaf*. Verrassend is de 6—2 overwinning van Sport Vereent 2 op Attila 2. De handbalvereniging ..Utrecht". U'e kort geleden in haar geheel naar Attila was overgegaan, had de rood-witten zoovéél goede spelers bezorgd, dat men meende een verzoek te moeten oen om Attila 2 bii keuze in de eerste klasse onder te brengen. De afdeelin<?scommissie beeft hieraan niet voldaan en d't hlijkt thans wel juist geweest te zijn, want Snort Vereent 2 was. ondanks het feit. dat de Z'u'enaren peen rreo^sehe in druk ma^'^-m. foeh Ho meerdere "**»n hemM ven de At'f*» m-wves mag •hter zeker verwacht worden. AMERSF. BOYS—ZEIST 2 3—4 Amersf. Boys 2 moest op eigen ter rein de meerderheid erkennen van Zeist 2, dat met 4—3 won.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5