Een „Canadeesch plan" van Duff Cooper Zware ontploffingen in Londen EEN NIEUW STELSEL: „EURAFRIKA" Slachtoffers van den aanval op Haarlem begraven Wat op den Brenner besloten zou zijn Personeeltekort bij de R.A.F. De weg door Birma wordt opengesteld Scherpe critiek van Lloyd George BOMMEN OP BERLIJN maken 25 slachtoffers DEELNEMING DER BEVOLKING WAS GROOT De distributie van brandstof Loonsverhooging in Westlandsche tuinbouw Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 OCTOBER 1949 EEN ITALIAANSCHE TOEKOMSTVISIE „De as zal den oorlog winnen vóór Aiperika tusschen- beide kan komen" ROME. 8 Oct. (A.N.P.). - Mario Ap pelius,. de correspondent van de Popoio d'Italia. geeft als zijn meening te ken nen dat het resultaat van de ontmoe ting aan dim Rrenner iets ..groots" zal zijn. Tijdens dit onderhoud, dat in ..goe dpn geest" heefi plaats gehad, hebben Hitler en Mussolini besproken: I. De organisatie van de wereld zon der het Britsche wereldrijk. II. De middelen om dit wereldrijk te doen verdwijnen. Daarbij zijn volgens Appelius de vol gende punten van belang: 1. Een compromis met Engeland is onmogelijk. 2. Het Britsche wereldrijk zal vernie tlgd worden. 3. Engeland zal zich wanhopig ver dedigen. 4. Engeland is van Europa geïso leerd. Zijn ecnige hulp zijn de Vereenig- de Staten, welker bevolking „den oorlog niet wenscht" 5. De Ver. Staten zijn in militair op zicht nog niet voor een interventie ge reed. welke „een der mogelijkheden van den oorlog" zou zijn. In ieder geval zal de as ovenvinnen voordat de Ver. Sta ten kunnen heioen. ..Het volk der Ver Staten heeft een grooten bondgenoot in de snelheid van de as". 6. Het driemogendhedenpact heeft de anti-plutocratische krachten van Euro pa en van het Verre Oosten tot een hecht volk vereenigd. 7. Rusland is een anti-plutocratische mogendheid in de moderne wereld. 8. Spanje is een deel van het poli tieke stelsel, dat ontstaan is uit de eco nomische unie tusschen Europa en Afri ka. 9. Hëel Europa zal in een stelsel worden ondergebracht, dat de fascisten ï.Eurafrika" genpemd hebben. 10. De as zal Eurafr.ka leiden met het „recht van den overwinnaar en het recht van den revolutionair". 11. De totale vernietiging van Enge land is de historische basis van de nieu we wereldordening. Alle krachten van de as zijn op dit doel gericht. De vernietiging van het Britsche we reldrijk. de verdrijving van Engeland uit de Middellandsche Zee en de onder drukking van Engeland in het Verre Oosten zijn de factoren volgens welke de operaties van de as overeenkomstig de door Appelius ontwikkelde plannen zich zullen ontwikkelen. Appelius ver zekert: het is reeds duidelijk, welke rol het Nieuwe Europa, het nieuwe Oost- Azië. Rusland en de Ver. Staten in de nieuwe wereldordening zullen spelen. Buitenlandsche waarnemers zien hierin een bevestiging van de Japansche toe speling. dat. de Ver. Staten de wereld heerschappij met de asmogendheden zullen deelen. Het is inmiddels niet duidelijk, zegt Appelius. welke rol de overwonnen en neutrale landen van Europa zullen spe len. Naar zijn zeggen zal de positie van de neutrale landen deels van hun alge meene verhouding tot de as en deels van hun politiek en sociaal standpunt bij het sluiten van den vrede afhangen BERL1JN.S Oct (A.N.P.) Het En- gelsche blad Spectator bevat een be schouwing over een Canadeesch plan. dat moet dienen om bij het Engelsche volk hoop te wekken op een gunstigere ontwikkeling van jden oorlog in de toe komst. In dit verhand is een rede van belang welke de Engelsche minister van voorlichting. Duff Cooper, dézer dagen gehouden heeft, waarin een reeks getal len vermeld worden welke de sterkte van de toekomstige Britsche weermacht mopten aanduiden. Duff Cooper stelt al zijn hoop op de opleidingsscholen van vliegers in Cana da. 125.000 jongemannen zouden zich vrijwillig voor de opleiding hebben aan gemeld. 19.000 worden er thans opgeleid, jaarlijks worden ruim 25.000 piloten afge leverd. Niouw-Zeeland heeft toegezegd 3.000 man te zullen sturen, van wie 900 reeds in dienst zijn. Hiertegenover moet geconstateerd wor den. dat.de opleiding van vliegers in deze bijzondere oorlogsomstandigheden en gezien de eischen welke aan bestuur ders. wnnrnemers e.d. gesield worden zooveel tijd vergt, dat slechts dan van werkelijke hulp voor het personeeltekort van de R.A.F. gesproken kan worden, wanneer men in Engeland meent verant woord te zijn, half- of sleèht opgeleid personeel, dus onbekwame bemannin gen !n de kostbare machines te zetten. De Duitsche bevolking heeft dan ook maar al te vaak bespeurd, dat dc Engel «che vliegers, die hun bommen lukraak uitwierpen, zoo al niet van slechten wil dan toch onbekwaam waren. Duff Coo per maakt den menschen du3 maar wat wijs en probeert hiermede den indruk te wekken, alsof Groot-Brittannië toch nog groote kansen heeft. Men meent 'daar. dat men met goed succes door een tijdvak van den oorlog is hoengekomen. omdat het de Duitsche weermacht to» dusver niet gelukt is Engelschen bodem te betreden. Na dc nederlagen in dezen oorlog is dit een nieuw bewijs voor de geweten loosheid. waarmede de Engelsche leiding haar volk behandelt., zooals het ook een dwaze methode is om tot het volk en daarmede tot de wereld te willen zeg gen: Engeland heeft in Augustus en Sep tember slechts eenige honderdon vlieg tuigen verloren. Duifschland echter 2161. Volgens de Duitsche weermachtsbe- riehten. welker geloofwaardigheid en be trouwbaarheid reeds vele malen geble ken zijn. werden 1471 Engelsche vlieg tuigen vernield en gingen 706 Duitsche toestellen in hetzelfde tijdvak verloren. Niet te controleeren en onware uitspra ken van reizigers moeten den Enge! schen weer moed geven. Dat kenmerkt dpn toestand in Engeland en de moei lijkheden waarmede de Engelsche regee ring te kampen heeft. Noch het geschreven noch het gespro ken woord kan de feiten uit de wereld helpen, welke dezen oorlog tot dusvei kenmerkten. Deze feiten zijn: Engeland is van het Europeeschc continent verdre ven. zijn loeers zijn verslagen, zijn vlnn moest de Noordzee en het Noordelijke DE PARIJSCHE BEURS WEER OPEN? PARIJS. 8 Oct. (D.N.B.I. De Perii grhe beurs zou, naar verscheiden Pa rijsche kranten melden. 14 October weer geopend worden. Voorts valt lilt de kranten te lezen, dat voorloopig slechts renteleeningen. schatkistwissels cn staatsobligaties tot den beurshandel toegelaten worden. deel van den AÜantischen Oceaan veria ten, zij werd in een jioek gedrongen. De Engelsche kusten werden geblokkeerd, de koloniën in gevaar gebracht. De Brit sche hoofdstad draagt de zware wonden der aanvallen van het Duitsche lucht wapen. Engeland bevindt zich in een wanhopige positie. Wanneer het thans een echte balans maakt moet het met schrik constateeren, dat er werkelijk een succesvol tijdvak van den oorlog ten einde is, maar suc cesvol voor den tegenstander, voor Duitschland. Deze feiten, waaraan de verantwoordelijke kringen in Engeland zich niet kunnen onttrekken, dwingen hen tot de pogingen van wanhoop om de bevolking van Groot-Brittannië door misleidingen, door illusies en fantasieën, de waarheid te onthouden. CONCENTRATIE IN VLAANDEREN ANTWERPEN, 8 Oct. (A.N.P.). Het Vlaamsch Nationaal Vrouwen verbond en de Dietsche Bond voor Vrouwen hebben zich samengesmolten in een or ganisatie onder den naam van Dietsche Vrouwenbond, welke onder leiding staat van mevr. Gravez-Haegens en mevr. Dosfel. Naast de kernen van de samengesmolten organisaties zal de Dietsche Vrouwenbond worden uitge breid over het gehecle Nederlandsche taalgebied. De Dietsche Vrouwenbond heeft tot taak de jonge moeders en de vrouwelijke jeugd te vormen tot natio naal bewuste volksgenooten. die be kwaam en waardig naast den man haar eigen taak zullen vervullen en den we deropbouw van een nieuwe wereldorde zullen dragen. Ook op het gebied van de jeugdbeweging is in beginsel een con centratie van Vlaamsche krachten tot stand gebracht. LUCHTLIJN BERLIJN—LISSABON HEROPEND LISSABON. 8 October (Reuter). De luchtlijn Berlijn—Lissabon is vandaag heropend. CHURCHILL IN HET LAGERHUIS Weg door Birma wordt open gesteld. Het incident van Dakar LONDEN. 8 Oct (D.N.B.). - Churchill heeft in den loop van een overzicht over den-* oorlogstoestand heden in het La gerhuis medegedeeld, dat de Birmaweg na afloop van de tegenwoordige over eenkomst met Japan heropend wordt De overeenkomst loopt 17 October af. Hij ging ook in op het incident van Dakar en verklaarde, dat door een aan tal vergissingen, die op het oogenblik worden bestudeerd, in een officieele en quête. noch de eerste Lord der admira liteit, noch het oorlogskahinet er van in kennis waren gesteld, dat Fransche oorlogsschepen de straat van Gibraltar naderden. Het was derhalve te laat ee weest om ze te verhinderen door de straat heen te varen. Churchill noemde vervolgens het aan tal van 8500 dooden en 13.000 gewonden, die de luchtaanvallen op Engeland tot Zaterdag j.l. geëischt hebben. Ten aanzien van de door zekere krin een gewenschte repressailles tegen Duitschland zeide Churchill: Engelands doel moet zijn om de Duitsche be kwaamheid om den oorlog voort te zet ten een maximum van schade te berok kenen. „Een uitdaging aan Japan", schrijft een Japansch blad TOKIO. 8 Oct. Het Japansche blad Yomioeri Sjimboen wijdt een beschou wing aan de openstelling van den weg door Birma, welke intusschen een feit geworden is, zooals blijkt uit de Lager huisrede van Churchill. Het blad merkt op. dat een. totaal nieuwe toestand is geschapen, daar de opening gelijk gesteld kan worden met een inmenging in het conflict met Chi na en dus een uitdaging voor Japan be- teekent. De betrekkingen van Japan met Engeland en de Vereenigde Staten zijn door dit openstellen in een ontwik kelings stadium gekomen. Sedert het uitbreken van tien oorlog in Europa kwam het via Birma aan Tsjoenking geleverde oorlogsmateriaal hoofdzake lijk uit de Vereenigde Staten, Thans heeft Amerika or belang bij, als tegen prestatie van zijn oorlogsleening van Tsjoengking wolfram te verkrijgen. Derhalve heeft Amerika op Engeland druk uitgeoefend den weg door Birma open te stellen. Aan den anderen kant is Engeland vanaf het begin oneerlijk geweest en heeft het reeds een jaar ce leden het sluiten van dezen weg toe gezegd terwijl in werkelijkheid thans nog via Hongkong leveranties naar Tsjoenking gingen. Het sluiten van den weg door Birma tot October, aldus merkt het blad ten slotte op. Is voor Engeland geen offer geweest, daar er tengevolge van den regentijd in ieder geval geen mogelijkheden tot levering hestonden. „Engeland heeft verrassende politieke nederlagen ge leden" NEW YORK. 8 Oct. (D.N.B.). De voormalige Britsche premier, Lloyd George, oefent vandaag in het New Yorksche blad Journal American hefti ge critiek op de oorlogsstrategie van de Londensche regeering. On den Balkan, zoo constateert hij. speelt Engeland po litiek in het geheel geen rol meer. Roe menië heeft reeds afstand gedaan van de garantietoezegging van Groot-Brit tannië cn het voornaamste deel van den Roemeenschen pet roleum uitvoer, dat vroeger naar Engeland ging. wordt thans door Duitschland afgenomen. Ook in Egypte zoo meent de critïsche ex-pr.e mier, is Churchill er niet in geslaagd met het oog op den aanstaanden inval van de Italianen oen belofte van steun van de Egvptische regeering te ve.rkrij gen. Ook in Britsch-Indië is niets ge schied om een verzoening met de mach tige partijen der inheemschen teweeg te brengen. Engelands diplomatieke po gingen om Spanje neutraal te houder zijn blijkbaar eveneens mislukt, zoodat men moet constateeren. dat Engeland in alle beslissende kwesties van oor logsstrategie gefaald heeft. Ook te Buenos Aires verschijnende weekblad Critica publiceert een opzien barend artikel van Lloyd George, die beweert, dat Engeland grenzen gegaran deerd heeft, die het niet in staat was te verdedigen en daardoor Polen en ande re landen opgeofferd heeft. De Britsche ex-premier schrijft woordelijk: Engeland heeft verrassende, vernederende diplo matieke nederlagen geleden, zooals b.v bij de poging tot een overeenkomst met Rusland en de inmenging op den Bal kan. Op onhandige wijze heeft het Noorwegen aangevallen en daardoor de bezetting van dit land door Duitschland uitgelokt. Het heeft de domheid van Dakar begaan en zich daardoor de vij andschap van Frankrijk op den hals ge haald. In het geval Egypte fteeft het een politiek fiasco geleden. Hii besluit met te constateeren. dat de vijand over de geheele linie triomfeert. FRANSCHE LICHTING 1938 NOG NIET NAAR HUIS GENEVE. 8 Oct. (D.N.B.). Volgens een officieele mededeeling van het Fransche ministerie van oorlog zal de Iïchting-1938, die na de demobilisatie een groot deel van het Fransche leger uitmaakt, en die deze maand naar huis zou-zijn gezonden, nog onder de wape nen blijven, tot zij kan worden vervan gen door een even groot aantal vrijwil ligers. Als motief voert men in bevoeg de Fransche kringen aan. dat door het naar huis zenden van een geheele lich ting de werkloosheid nog in belangrijke mate zou toenemen. Het ministerie deelt verder mede. dat de soldii voor den extra-diensttijd verhoogd wordt. DE DUITSCHE AANVALLE N WORDEN VOORTGEZET DE REGEERING VAN INDO-CHINA IS VERPLAATST SJANGHAI. 8 October (D.N.B.'). De gouverneur generaal van Indo- China, admiraal Decoux, heeft zijn regeeringszetel van Hanoi naar Hoe verlegd. Volgens persberichten uit Hong kong zijn sterke Japansche troepen- afdeelingen op vrachtauto's Hanoi binnengerukt. ROBERT KOCH ZIEKENHUIS GETROFFEN BERLIJN. 8 October (D.N.B.). Door de Britsche aanvallen op Ber lijn in den nacht van Maandag op Dinsdag werden, naar het D.N.B. ver neemt, drie ziekenhuizen 'n kraam vrouweninrichting, een kinderzie kenhuis, een kerkhofkapel en ver- scheidene woonhuizen verwoest of zwaar beschadigd. Naast de chirurgische afdeeling van het Robert Koch ziekenhuis ontplofte een brisantbom en doodde verscheidene zieken, dio kort tevoren waren geope reerd, Op een kraamvrouweninrichting van het Leger des Heils werden ver scheidene bommen geworpen. Zeven vrouwen met kinderen van twee a zes dagen oud, werden ernstig gewond. In een kinderziekenhuis, dat door bommen beschadigd werd. stierven twee vierjari ge kinderen aan hun zware verwondin gen. Twee anderen zijn lichter gowond. Een verpleegster, die een kind in veilig heid wilde brengen, werd door bomscher ven getroffen en op slag gedood. In de groote zalen liggen heele sta pels glasscherven en splinters. De bed den zijn met splinters, scherven en stuk ken muur overdekt. Ook in de operatie zalen cn laboratoria ziet men overal de- sporen van de Engelsche bommen, In de chirurgische afdeeling van het zieken huis sloeg een bom in dicht naast een brancardwagentje waarop een vrbuw naar de operatiezaal werd gebracht De ze vfrouw en een zuster kwamen om het leven. Een andere zuster en twee zieken dragers werden door bomscherven ge wond. Naar de doktoren en de leden van de luchtbeschermingsdienst zonder eeni- gen twijfel hebben kunnen vaststellen, hebben de vliegers eerst, langen tijd, na dat zij lichffakkels hadden laten vallen, dus na een zeer zorgvuldige verkenning, hun hommen uitgeworpen. 25 dooden. van wie ruim de helft vrou wen cn kinderen, zijn het resultaat van den nachtelijken bomaanval. Ongeveer zestig personen hebben deels zware ver wondingen opeeloopen. Be.woncrs van verscheidene huizen moesten wegens het gevaar voor instorten in noodwoningen worden ondergebracht. De verontwaardi ging onder de Berlijnsche bevolking over dezen .nachtelijken aanval is ditmaal bij zonder groot. Geen enkel belangriik militair of in dustrieel doel werd getroffen. Men moet daarom aannemen, dat deze aanval op humane inrichtingen der burgerbevol king en op woonhuizen in bepaald op zicht vooruit beraamd was. BERLIJN 8 Oct. (D.N.B.Sinds vanmorgen acht uur ronken bijna onaf gebroken de motoren van formaties Duit sche bommenwerpers boven de Britsche hoofdstad. Haast zonder ophouden trilt Londen van dc zware ontploffingen der bommen. Waarschijnlijk is het lucht-, alarm in den loop van den dag nauwe-* lijks onderbroken. Met felle trefzeker heid kwamen de zware en zeer zware bommen vooral in de Noordwestelijke bocht van de Theems neer. Belangrijke haven- en ravitailleeringsinstallaties zijn daar getroffen. Een groote gasfabriek viel aan een an deren aanval ten offer, die met onweer staanbare kracht gedaan werd. Hier kon men drie reusachtige branden waarne men. Ook over de Zuidoost-kust loeide de aanvalsorkaan van het Duitsche luchtwapen. Door het werpen van bri santbommen op voor den oorlog belang rijke doelen in haveninstallaties werden ingrijpende verwoestingen aangericht. Vandaag zijn bij de luchtgevechten bo ven de Britsche eilanden en het Kanaal volgens tot dusver ontvangen berichten 10 Britsche vliegtuigen neergehaald. Duitsche gevechtsformaties hebben bij hun actie van vandaag tegen Zuid-Enge land ook verscheidene Britsche schepen aan de Kanaalkust ontdekt. Een reeks vliegtuigen liet zich deze loonende doe len niet ontgaan en ging met goed ge volg tot bombardeeren over. Zoo werden in de nabijheid van Dover twee schepen door voltreffers van zwaar kaliher zoo zwaar getroffenrdat zij korten tijrl daar op zonken. Vanmorgen heeft Duitsche verdragen de artillerie van de kanaalkust uit. een Britsche tankboot beschoten, die onder escorte van verscheidene torpedojagers voer. Uit de waarneming bleek, dat het vuur goed lag. De torpedojagers ver spreidden een rookgordijn om de tank boot en onttrokken haar cn zichzelf aan het gezicht. Toch moet men rekening houden met de mogelijkheid, dat de tankhoot haar plaats van bestemming niet zal bereiken. NOORSCH VAKVEREENIGINOS- LEIDER AGHTER REGEERING OSLO. 8 October (D.N.B.). Hallvard Olsem die tien jaar lang leider van de Noorsche vakvereenigingen geweest is. heeft aan een vertegenwoordiger van Fritt Folk verklaard, dat de Westersche democratie een volksbedriegerij op groo te schaal is. De Noorsche vakvereenigin gen plaatsen zich achter de reorganisa tie. werken loyaal samen met de gecom mitteerde staatsraden en wijden zich evenals voorbeen aan de sociale belan gen van het Noorsche volk. HAARLEM. 8 Oct. (A.N.P.). We derom was Haarlem heden getuige van schrijnend leed. Evenals giste ren trokken de lijkstoeten door de straten. Elf van de slachtoffers van den Engelschen luchtaanval zijn naar hun laatste rustplaatsen ge dragen. Aan de lijkwagens, die soms' met drie achter elkaar reden, hin gen vele bloemstukken, stille -bewij zen van de groote deelneming, wel ke de zwaar getroffen nabestaanden van vele zijden ondervonden. Om elf uur arriveerdt op de Algemee- ne begraafplaats aan de Kieverlaan de stoet van de familie Hoogcnes uit de Voortingsfraat. Bij hun vlucht uit de woning waren zij om het leven geko men. In den eersten wagen was de kist met het stoffelijk overschot van de 25- iarige mevrouw Hoogen es-Ba ars ge plaatst en in den tweeden wegen de kis ten van twee kinderen, die vier en twee jaar oud waren. De heer A. J. Landmeter vertegen woordigde het gemeentebestuur van I-Iaarlem en om de groeve hadden zich vele buurtgenooten geschaard. Eerst werd de kist met het stoffelijk overschot van de moeder in de groeve neergelaten, vervolgens de kisten van de heide kinde ren. Onder groote stilte geschiedde de eenvoudige plechtigheid. Vele kransen, waaronder drie van den Rijkscommis saris, waren rond het graf gelegd. Begrafenis van het echt paar-Van Norden Tegen twaalf uur arriveerde op de zelfde begraafplaats de stoet van het echtpaar van Norden uit de Bakker straat. De heer G. van Norden en zijn echtge- noote, mevrouw G. J. van NordenBal- tus werden naar hun laatste rustplaat sen gedragen. Ook hier waren weer bloemstüken van den Rijkscommissaris- ris en van de Haarlemsche bloemisten natroonsvereeniging. He! gemeentebe stuur werd wederom vertegenwoordigd door den heer A. J. Landmeter. Het echtpaar Van Strien ter aarde besteld Op de Noorderbegraafplaats aan den Vergierdewèg werden om half één de stoffelijke overschotten van het echtpaar van Strien ten grave gedragen. Weder om was men hier getuige van het leed dat op zoo onrechtvaardige wijze werd veroorzaakt. Beproefde familieleden be geleidden de kisten, die werden neerge laten in een groeve naast die. waarin gisteren de familie Michel werd hegra ven. Het gemeentebestuur van Haarlem was vertegenwoordigd door den heer J. Smit. chef van de afdeeling Burgerlijke Stand en Bevolking. Bij de vele kransen die de baren dekten, waren er onder an dere van den Rijkscommissaris en van het gemeentebestuur van Haarlem. De plechtigheid werd besloten met een dankwoord van een zoon van den over ledene. Dien onder den indruk verlieten allen den doodenakker. Nog vier slachtoffers Hedenmidag werden de Haarlemmers op droeve wijze herinnerd aan dien ver schrik kei ijken nacht toen Engelsche vliegers hun bommen over de slapende bevolking uitstrooiden. Een sombere stoet, waarin vier rouwkoetsen meere den, trok door de straten naar de be graafplaats aan de Kleverlaan. Vier le den van dc zwaar getroffen familie Hartman uit de Voortingsfraat, twee vrouwen en twee nog jonge kinderen-, werden naar hun laatste rustplaats ge leid. Achter de koetsen volgden snik kend de leerlingen van de school in de Bakkerstraat, die hun vriendinnetje, de zevenjarige Beppie, de laatste eer bewe zen. Vier kisten daalden in een gemeen schappelijk graf. dat daarna overdekt werd met herfstbloemen. Klassegenoot- jes van-Beppie legden er een krans neer en het oud-hoefd. de heer H. Ban- del, sprak woorden van troost tot hen die achterbleven. Vrienden beloofden htm steun aan de nabestaanden en twpe officieren van het Leger des Heils snraken eveneens bemoedigende woor den. De ontroerende plechtigheid werd na mens het gemeentebestuur van Haarlem bijgewoond door den heer J. Smit. chef van de afdeeling Rurgerliike Stand en Bevolking, alsmede door het hoofd en d«* instrucfcnr van de Blokbrandwepr. De heer Hartman was nl. lid van de Blokbrandweer en terwijl hij in den noodlottigen nacht, op straat zijn plicht vervulde, werd zijn - woning door een bom getroffen, waardoor hij zijn jonge vrouw verloor. Bij de bloemen, die de groeve dekten, was een krans van den Rijkscommissa ris en een bloemstuk van het gemeente bestuur van Haarlem. (Vervolg van pagina 1). Aan verbruikers, behoorende tot de groep „A". „haarden en kachels", zijn, al naar gelang zij 1tot en met 4— of 5 en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten verstrekt met respectievelijk 16en 21 bonnen, elk voor een eenheid, met dien verstande, dat een aantal bon nen, gelijk aan het aantal eenheden van den voorraad per 29 September zijn inge houden. Aan verbruikers behoorende tot de groep „A". „centrale verwarming", zijn, al naar gelang zij 1 tot en met 6 of 7 en meer vertrekken in gebruik hebben, kaarten verstrekt met respectievelijk 36 en 48 bonnen, elk v'opr een eenheid, Zooals reeds is vermeld, zijn ook van deze kaarten een aantal bonnen, over cenkomende met, den op 29 September aanwezigen voorraad, verwijderd. De aandacht wordt er op gevestigd dat voorloopig voor kookdoeleinden geen extra rantsoenen vaste brand stoffen beschikbaar kunnen worden, gesteld.. Groepen B, C en D Het aantal bonnen, dat aan de ver bruikers van de groepen B, C en D is uitgereikt, is door de brandstoffen-com missies vastgesteld. Hierbij is o.a. reke ning gehouden met de te verwarmen ruimte en met het vroeger verbruik. Be halve zij. die op 25 of meer eenheden per distributieperiode aanspraak kunnen maken, ontvangen al deze verbruikers bonnenkaartén voor het geheele stook seizoen, terwijl aan degenen met een toe gewezen verbruik van 25 of meer een heden toewijzingen per distributieperio de door de distributiediensten zullen worden verstrekt. Van deze kaarten zijn eveneens een aan de" hand van den voorraad per 29 September vastgesteld aantal bonnen in gehouden. Groep E Voor de groep „E", „kleinindustrie" wordt maandelijks door de brandstoffen commissie de toegestane hoeveelheid vastgesteld. Verbruikers, die vaste brandstoffen verstoken voor de voortbe weging van vaartuigen, welke in de ri vier- en binnenvaart en de sleepvaart worden gebruikt, en voor de voortbewe ging en aandrijving van zandzuigers, drijvend baggermaterieel en drijvend overslag-, hijsch- en heimateriaal, die nen echter een vergunning voor het kon- pen van de benoodigde brandstoffen niet aan te vragen bij de brandstoffencom- missie, maar bij het secretariaat of hel agentschap van een bevrachtingscommis- sie. Hiervan zijn uitgezonderd de veer diensten veerponten en de zeescheep vaart, waarvoor wel een vergunning moet worden aangevraagd hij de hrand- stoffencommissie. Op de te verstrekken bonnenkaarten. bonnen of toewijzingen, staat al naar ge lang niet haarden en kachels of met centrale verwarming wordt gestookt, vermeldt het woord „brandstoffen" dan wét het woord „cokes". Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat men tot nader aan kondiging ook op de met „cokes" gemerkte bescheiden alle soorten brandstoffen zal mogen betrekken. Op iedere met „cokes" gemerkten bon kan dus in plaats van 2 H.L. cokes ook b.v. 1 H.L. anthraciet of 450,stuks baggerturf worden gekocht. Voor zoover de brandstoffenpositie zulks noodzakelijk mocht maken kan echter nader worden bepaald, dat de met „cokes" gemerkte bescheiden uit sluitend recht zullen geven on het koo- pen van „cokes". Voor de installaties, welke niet met cokes kunnen worden gestookt., doch waarvoor toch cokeskaar- ten zijn uitgereikt, zal tegen dien tijd een nadere regeling worden getroffen. Ten aanzien van de bevoorrading van handelaren kan nog worden medege deeld, dat hieromtrent zeer binnenkort een nadere publicatie zal vorgen. NAALDWIJK, 8 October. In het Westlandsche tuinbouwdistrict hebben besprekingen plaats gevonden tusschen de besturen der werkgevers- en werkne mersorganisaties in den tuinbouw, ovef een eventueele verhooging van het ar beidsloon. In- aanmerking nemende de gunstiger resultaten in den Westlandschen tuin bouw cn de gestegen kosten voor het. le vensonderhoud, werd in principe beslo ten. ingaande deze week, de loonen der tuinarbeiders in het West.la.nd met 1.— fe verhoogen en dus te brengen van f 18.50 op f 19.50 per week. Tevens zullen binnenkort de arbeids tijden in den tuinbouw worden herzien. INVOER IN NEDERLANDSCH-INDIE Naar de „Deutsche Bergwerks-Zel tung" meldt, heeft de directeur van Eco nomische Zaken in Nederlandsch-ïndië bepaald, dat. in de toekomst als regel bij den invoer van goederen een certi ficaat van oorsprong overgelegd zal moeten worden. Tot. het afgeven van deze certificaten zijn bevoegd de dooi de regeering van het. invoerland ge noemde of door de Nederlandsch-Indi sche autoriteiten nog nader aan te wij zen organen. VERKOOP. AFLEVERING EN VER VOER VAN TURF 's-GRAVENHAGE, 8 October. In ver band-met de distributie van vaste bi-and- stoffen is met ingang van 9 October a.s. tot wederopzegging een nieuwe regeling vastgesteld betreffende den verkoop, af levering en het vervoer van turf. Deze regeling is neergelegd in een cir culaire, welke van 10 October af ten kan fore van plaatselijke distributiediensten kan worden afgehaald. DE MAASTUNNELBOUW ROTTERDAM. 8 Oct. -— Vanmorgen is tunnelstuk acht uit de Waalhaven naar de tunnelwerken in de Nieuwe Maas versleept, waar het wordt aange sloten aan tunnelstuk negen, dat tegen den linkeroever aan ligt. Er moeten nu nog twee van de negen tunnelelementen naar hun definitieve plaats van be stemming worden vervoerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2