In Tokio verwacht men Amerikaansch- Engelschen druk 300.000 kilo bommen zijn in één nacht boven Londen uitgegooid 4 De openstelling van den Birma-weg Amerikaansche oorlogsschepen naar Singapore? Troepen aan Westkust van Canada BOMBARDEMENT VANEEN ENGELSCH OLIE-DEPOT AMERIKANEN VERLATEN VERRE OOSTEN Het Duitsche legerbericht Een tanktrein ontploft Nieuwe moeilijkheden voor Japan Engelsche aanval op Hamburg DE ECONOMIE VAN DE AS Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 OCTOBER 1940 WASHINGTON, 9 October. (Ü.N.B.) Ten aanzien van de mededeeling van Churchill betreffende de heropening van den Birmaweg heeft staatssecretaris Huil verklaard, dal dr rcgcering der Vereenigde Staten zich van den aanvang heeft uitge sproken tegen de sluiting van dezen weg, zoodat niemand in twijfel kan verkeeren omtrent het standpunt der \ereemgde Staten. De heropening van den weg vormt het meest besproken buitenlandscne politieke vraagstuk van heden in Amerikaansche poli- tieke kringen. Men geeft als zijn meening te kennen, dat de Vereenigde Staten Tsjang Kai Sjek moeten helpen en Japan moeten hinderen, zonder daardoor rechtstreeks in een oorlog met Japan te geraken. Aan Amerikaansche zijde hoort men de meening verkon digen. dat Japan niet in staat is elders oorlog te voeren, zoolang Tsjang Kai Sjek nog ver;et biedt. Men hoopt dus. zoo verklaart men hier. door Tsjang Kai Sjek te steunen, tevens Engeland te helpen en de belangen van de Vereenigde Staten bij het betrekken van grondstoffen uil Nederlandse h-lndië te behartigen. Daarom heeft men aan Amerikaansche zijde tegen een heropening van den weg door Birma geen bezwaar. In Washington verwacht men thans een concrete politiek van de V.S. ten aanzien van het Oosten Vreugde in Tsjoengking DE Washington wijst men er op. dat de Engelsche ambassadeur en de Australische gezant weer bij minister Huil zijn geweest, dat in het departement van buitenlandsche zaken uitvoerige besprekingen ge voerd zijn met den admiralen staf en dat de commandant van de Ameri kaansche vloot in den Stillen Oceaan teruggeroepen is om besprekingen te voeren. Men acht het daarom niet uitgesloten, dat verscheidene eenhe den van de Amerftcaansche vloot naar Singapore en Australië zullen varen. Verschillende besprekingen President Roosevelt heeft in den loop van den dag besprekingen gevoerd met den opperbevelhebber van de- Ameri kaansche vloot. Richardson, den minister van oorlog, Stimson eij den vroegeren vlootcommandant en huidigen gouver neur van Portorico. admiraal Leahy. De Amerikaansche bladen zijn van meening, dat het departement van bui tenlandsche zaken thans een concrete politiek voor het Verre Oosten zal for muleeren. Bijzondere Handacht wordt ge schonken aan de hervatting der bespre kingen tusschen den Russischen ambas sadeur, Oemansky. en den onder-minis ter van buitenlandsche zaken. Welles. Over het onderhoud van Welles met 'den Fransrhen ambassadeur Have ven neemt de Washington Post. dat Have de verzekering heeft gegeven, dat de Fran sche regeering niet voornemens is Mar tinique te versterken. In de gebruikelijke persconferentie heeft staatssecretaris Huil intusschen iedere mededeeling geweigerd betreffen de het onderhoud van gisteren tusschen den onderstaatssecretaris Welles en den Sovjetambassadeur. Huil heeft vandaag een langdurige be •preking gevoerd met den .Tapanschen ambassadeur. Hii weigerde, bijzonderhe den hekend te maken omtrent het be sprokene en bepaalde zich tot de opmer king, dat men den alcremeenen toestand Jn het Verre Oosten had besproken. Japansche reactie Domej meldt, dat de Japansche regeering Seen formeel antwoord zal geven op de ritsehe nota. waarin de openstelling van den weg door Birma werd aangekondigd De plannen, die noodig zijn om aan den nieuwen toestand het hoofd te bieden, zijn gereed en worden ten uitvoer gelegd. De pers constateert, dat men den Engelschen stap verwacht had en dat Japan dienover eenkomstig zal reageeren. De bladen spre ken van een Engelsch-Amerikaanschen stap, waarbij de Vereenigde Staten de leiding hebben gehad. De Japan Times schrijft: Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat deze groote internationale weg geopend wordt met «enigerlei ernstige hoop op versterking van het zwakke Tsjoengking. De eenige conclusie is, dat de stap wordi genomen door de Britsche regeering aU protest tegen het Japansche plan vooi een nieuwe orde. Evenzeer is het duide lijk. dat dit protest ingediend wordt al? eerste uitdrukking van hetgeen than? aan het kristalliseoren is in de raadka mprs van Londen en Washington. He' is bijna voor de hand liggen,' dat de/" politiek omgezet zal worden in econotni schen druk op dit land in don eenen ol anderen vorm. Het kan wellicht alleen noodig zijn om er op te wijzen, dat de Amerikaansche en Britsche pogingen óm emnomischen druk uit te oefenen op Japan nooit succes hebben gehad en nooit wijziging gebracht hebben de Ja pansche fundamenteele politipk van den oohouw eener nieuwe orde Or»k is het niet waarschijnlijk, dat dit thans het geval zijn zal. Buitenlandsche staatslle den. die nog steeds denken, dat Janan o" de knieën zou worden gebracht door af sroering der economische aderen, welke zijn nationale economische en industri eele systeem voeden, zijn niet op do hoogte van de verandering, die inwendic tot stand is gebracht, noch van het tem perament der openbare meening van di' land. De Asahi Sjimhoen noemt de open •telling een Engelsch-Amcrikaansch of NEW YORK. 9 October (D.N.B.). Naar uit Ottawa wordt vernomen, heeft de Canadeesche minister van defensie na de onderteekening van het driemo- gendhedenverdrag van Berlijn, troepen naar de kust van den Stille Oceaan ge zonden, waar een speciale commando post ter coördineering van alle strijd krachten in het leven is geroepen. fensief tegen Japan en het eerste schot gericht tegen het pact van drie. Japan zal vastbesloten zijn weg gaan. Indien met de openstelling wapenleveranties aan TsjangKai Sjek gepaard gaan. zal Japan met beslistheid de actie onderne men, die noodig is om het regime van Tsjang te doen ineenstorten. Boodschap van Tsjang Kai Sjek In een boodschap aan de gewapende macht en de Chineesche burgers, gepubli ceerd naar aanleiding van den Chineeschen nat ionalen dag van 10 October, heeft de Chineesche generalissimus, Tsjang Kai Sjek voor de eerste maal in het openbaar com mentaar geleverd op het driemogendheden- verdrag. Hij legde er den nadruk op, dat China nooit de „nieuwe orde" in Oost Azië of de „nieuwe orde in een grooter Oost Azië" zou erkennen. Tsjang Kai Sjek stelde in het licht, dat China's territoriale integri teit hersteld moet worden vóór China de wapens zou kunnen neerleggen. Naar de meening van Tsjang Kai Sjek is door het lot bepaald, dat China succes zal hebben en daarom moet China den strijd voortzet ten, onverschillig hoe de internationale toe stand is. ENGELSCHEN VERLATEN ROEMENIE STOCKHOLM. 9 Oct. (D.N.B,). Vol- gens een Reuterbericht heeft de Britsche gezant Hoare allen Engelschen. die in het Roemeensche petroleumbedrijf werk zaam zijn, aangeraden Roemenië onver wijld te verlaten. De volgende week Maandag moesten alle desbetreffende Engelschen uit Roemenië vertrokken zijn. BRITSCHE TANKBOOT VERLOREN NEW YORK. 9 Oct. (D.N.B.). Het Britsche tankschip Frederick Fales (10.525 ton) dat een maand geleden naar Engeland vertrokken is, wordt thans, naar uit Halifax gemeld wordt, als verloren beschouwd. Een van de Duitsche bomaanvallen heeft een complex van olie-tanks bij de Engelsche stad Swansea gegolden. Links een door een Duit schen waarnemer gemaakte foto voor de bommen geworpen werden. Rechts een even later en van grootere hoogte gemaakte opname van de geweldige branden, die zijn ontstaan. (Foto Schert). Over een terugtrekken van de Amerikaansche troepen is echter niet gerept WASHINGTON, 9 Oct. (D.N.B.). In het staatsdepartement wordt bevestigd, dat den Amerikaanschen staatsburgers in het Verre Oosten aangeraden is de zóne der mogelijke gevaren te verlaten. De waarschuwing heeft hoofdzakelijk betrekking op vrouwen en kinderen, be nevens op mannen, die niet door drin gende zaken in Japan, China, Hong kong, Indo-China. Formosa, Korea, Kwantoeng, en Mandsjoêkwo gedwon gen zijn op hun posten te blijven. Het bericht, volgens hetwelk Huil heeft gezinspeeld op een mogelijke te- rugtrekikng der Amerikaansche troe pen uit China, heeft onder de in het Verre Oosten wonende Amerikanen groote ongerustheid veroorzaakt. Dezelf de uitwerking had een bericht uit Ma nilla, waarin gezegd werd, dat krach tens een bevel uit Washington, de Ame rikaansche marine-stations zich gereed moesten houden. Woensdagochtend be stormden de leden der Amerikaansche kolonie de kantoren der scheepvaartlij nen om plaats naar de Vereenigde Sta ten te bespreken. Op de vraag, of de oproep aan Ameri kaansche burgers om te vertrekken uit de gevarenzones in Oost Azië opgevat moet worden als inleiding tot het. terug trekken der Amerikaansche troepen uit Sjanghai, heeft staatssecretaris Huil verklaard, dat de terugtrekking van Amerikaansche troepen tot. dusverre nog in het, geheel niet te berde is ge bracht. In de persconferentie van heden heeft president Roosevelt het gerucht, tegen gesproken als zou de Amerikaansche re geering haar troepen uit Sjanghai wil len terugtrekken De vraag of de on langs aangekondigde vorming van een eskader voor den Atlantisrhen Oceaan gelijk staat met de onstelling van een tweede Oceaanvloot beantwoordde de nresident ontkennend met de opmer king. dat men commandant, van de StilleOceaan-vloot edmiraal Richard son en met den vroegeren chef van den admiralen staf thans gouverneur van Portorico admiraal Leahv be sproken heeft, antwoorde Roosevelt: wij hebben kaartenmateriaal bestudeerd Ook sprak de president het gerucht te- een. dat de Amerkaansche regeering be trokken Is hii den aanleg van een spoor lijn dnnr Mexico, welke als reserve moet dienen voor het Panamakanaal. BERLIJN, 9 Oct. (D.N.B.). - Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: Een hulpkruiser rapporteert als voor- loopig resultaat van zijn succesvolle oorlogvoering tegen schepen der koop vaardij in overzeesche wateren het tot zinken brengen van 52.000 b.r.t. vijande lijke koopvaardij-scheepsruimte. De vergeldingsaanvallen van het luchtwapen op Londen en andere be langrijke plaatsen van het Britsche eiland werden in den loop van gisteren en vannacht zonder onderbreking voort gezet. Bijzonder doeltreffend waren aan vallen op talrijke steden, havens en fa brieken. spoorwegcomplexen en vlieg velden in Zuid-Engeland. Op zeven vliegvelden van het Britsche luchtwa pen gelukte het om door voltreffers van middel- tot het zwaarste kaliber han gars en schuilplaatsen te vernielen en talrijke vliegtuigen deels in duikvlucht met machinegeweervuur op den bega- nen grond te vernietigen. Andere aan valsdoelen waren troepenkampen, in dustrie-ondernemingen en bedrijven der bevoorrading in Zuid-Engeland Bomtreffers veroorzaakten op verschei dene plaatsen zware hranden Ook aan de Westkust troffen bommen van zwaar kaliber haven- en industrie complexen. Voor de Schotsche kust deed een verkenningsvliegtuig een aanval mpt verscheidene hommen op een Britsch koopvaardijschip. Het schip ge raakte in brand en bleef in zinkenden toestand liggen Tpn Noord-Westen van 'erland. ruim ?flO K.M. van de Pchotsche kust verwilderd, deed een gevechtsvlieg tuig in duikvlucht een vermetpien aan val op een krachtig beschermd konvooi met viif groote geheel bezette troenen transportschepen. Op een schip van on geveer 20.000 b.r.t. werden verscheidene treffers geplaatst. Het transportschip stopte en bleef liggen. Nachtelijke aanvallen van den vijand op Duitschland en de bezette gebieden leverden den Britschen bommenwerpers als gevolg van het sterke afweergeschut van onze luchtdoelartillerie bijzonder groote verliezen op. Door vijandelijke hommen in eenige steden van Noord- pn Noord-West-Duitschland werden ver sjheidene huizen beschadigd en eenige burgers gedood. Aanvalspogingen van den vijand op industrie- en spoorwpg- complexen bleven zonder uitwerking. De vijand heeft eisteren 16 vliegtul gen verloren, waarvan 12 in luchtge vechten en vier door luchtdoelartillerie werden neergeschoten. Drie eigen toe stellen keerden niet terug. ZWEEDSCHE KRANT IN BESLAG GENOMEN STOCKHOLM. 9 Oct (D.N.B.). Vol gens het Zweedsche Telegraaf-Agent schap heeft de Koninklijke raad bevo len. dat de Goeteborgs Handels- Och Sjoefarts Tidning met uitsluiting van de gerechtsprocedure in beslag moet worden genomen. Het motief is volgens het telegraaf agentschap een artikel waarin de opper bevelhebber der Zweedsche weermacht generaal Thoernell. heftig werd aange vallen DE DEMILITARïS \TIE VAN DE AALANDS-EILANDEN HELSINKI. 9 Oct. (D.N B.). De Finsch- Russische overeenkomst over de demi litarisatie en de nietverstefking van de Aalands-eilanden is doer <'«n Finschen Rijksdag eenstemmig aangenomen. De minister van buitenlandsche zaken Witting verklaarde, dat het nieuwe ac- coord overeenkomstig de Finsche vre despolitiek van herstel binnen de nieu we grenzen is. ONONDERBROKEN AAN VALLEN OP ENGELAND BERLIJN, 9 Oct. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De ver geldingsoorlog van het Duitsche luchtwa pen tegen het Britsche eiland gaat met toe nemende hevigheid voort, naar duidelijk blijkt uit het weer macht sbericht van he den. Sedert 33 dagen is Londen overdag en 's nachts nauwelijks tot rust gekomen, lok de gevechtshandelingen van gisteren en in den afgeloopen nacht duurden haast zonder onderbreking voort en omvatten be halve het hoofddoel Londen talrijke be langrijke doelen in bijna alle deeleri des lands. Bij de verhoogde kracht van den aan val komt de steeds grootere uitgebreid heid van het aanvalsgebied. 's Ochtends hadden onze vliegers bij lichte bewol king zeer goed zicht, later nam de wind nu en dan tot stormkracht toe. Opnieuw is men er in geslaagd door zware bom bardementen op ZuidEngelsche steden, haven en industrieinstallaties de produc tiecapaciteit van den tegenstander aan zienlijk te schaden. De Engelsche graaf schappen hadden den sterksten storm loop te doorstaan en moesten nu en dan naar zelfs het Reuterbericht toegeeft niet minder dan 'n bommenregen op zich laten neerkomen. De havenstad Ramsgate, aan de punt van het schiereiland Thenet in het graafschap Kent gelegen, is bij zonder zwaar geteisterd, evenals de Zuid-Engclsche havenstad Folkésto- Beide steden bezitten gasfabrieken, die motorbrandstof produceeren, en olieop slagplaatsen. Ook zijn zij voor den En gelschen scheepsbouw van beteekenis. Aanvallen op vliegvelden Ook de stelselmatige verwoesting van Engelsche vliegvelden kon energiek voortgezet worden. Als het weermachts- bericht van vandaag alleen reeds in Z. Engeland melding maakt van voltreffers van middelbaar en zeer zwaar kaliber op de hangars en onderkomens van ze ven vliegvelden en voorts de vernietiing of beschadiging van talrijke toestellen, die op de startbaan opgesteld stonden, hetgeen in den loop van stoutmoedige duikaanvallen geschiedde, dan wordt hierdoor ongetwijfeld de benauwde posi tie van de RA.F. nog meer bemoeilijkt en haar defensieve kracht verzwakt. Voorts noemt het weermachtbericht als aanvalsdoelen o.a. haven- en industrieele installaties aan de Westkust van het land, waar talrijke homtreffers van zwaar kaliber geplaatst konden worden. Ook hadden de bombardementen op spoorweginstallaties en emplacementen groot succes. Dit is een maatregel, die het Duitsche luchtwapen den laatsten tijd energiek neemt en waardoor alle kans bestaat, dat de bestaande moeilijk heden op het gebied van troepentrans porten vergroot worden,- Nieuwe brandhaarden Het D.N.B. meldt verder, dat Londen vannacht weer door sterke Duitsche luchtformaties aangevallen is. Dodr dp weersgesteldheid begunstigd werd een reeks voor de oorlogvoering belangrijke doelen met bommen van het zwaarste kaliher bestookt. In het Noorden en Noordwesten van Londen zijn twe^ groo te brandhaarden ontstaan. In het cen trum van de stad zijn vier nieuwe klei ne hranden ontstaan. Ruim 300.000 kg. ontplofbare stof fen zijn vannacht op Londen gewor pen. Een electrische centrale werd door een voltreffer volkomen ver woest. Een reusachtige steekvlam werd mijlen ver door de andere Duit sche machines waargenomen. Ande re treffers raakten een groot station en de spoorlijnen. Transporttrein vernield Twee Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met verscheidene voltreffers een heelen Britschen transporttrein vernield. Een gevechtsgroep merkte op een sta tion een tanktrein op van ruim 20 wa- gops. Twee Duitsche vliegtuigen onder namen terstond den aanval. Met een reeks worpen bestookten zij den trein. Achter elkaar ontploften in enkele oogen blikken de tankwagens. Het station en zijn omgeving waren in een kring van honderden meters in een vlammenzee gehuld. Met razende snelheid breidde het vuur zich uit en vernielde waar schijnlijk de in de nabijheid staande lood sen en opslagplaatsen der installaties van het goederenstation. Ook de stations en adminitratiegebouwen vielen ten of fer aan de vlammen, die nog uren lang woedden. Versperringsballons neergeschoten Een keten van Engelsche versperrings ballons is door eenige Duitsche jachttoe- stellen aangevallen. Achter elkaar stort ten drie brandende omhulsels omlaag. Bij luchtgevechten, die zich afspeelden boven Londen en het Kanaal zijn alleen al 11 Spitfires neergeschoten. Drie Duit sche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Bij de Duitsche aanvallen in den loop van den nacht viel het den piloten der Duitsche bommenwerpers op hoe slecht het Britsche luchtafweervuur werkte. On danks den helderen nacht, die de tref kans grooter maakte .konden de Duit sche gevechtsformaties ongehinderd hun bommenlast op de aangegeven plaatsen neerwerpen. Slechts enkele Duitsche toe stellen vertoonden geringe sporen van granaatsplinters. Amerika kondigt een uitvoer verbod voor tarwe af en Canada een voor koper WASHINGTON, 9 October (D.N.B.). De Amerikaansche regeering, 'heeft een uitvoerverbod afgekondigd voor de tarwecontingenten die voor door Japan gecontroleerde havens in het Verre Oosten bestemd waren en waarvoor de regeering den export- •teurs uitvoersubsidie verleent. Ofschoon van officieele zijde verklaard wordt, dat deze maatregel niet als em bargo beschouwd kan worden, is men volgens Associated Press algemeen van «ordeel, dat het de bedoeling is Japan voor nieuwe moeilijkheden te plaatsen. Sedert 1 Januari 1940 heeft Japan van de in deze categorie vallende tarwe 10 millioen schepel ingevoerd. Het uitvoer verbod geldt niet voor de Philippijnen. Uit Ottawa wordt gemeld, dat Canada een verbod voor den uitvoer van koper naar niet-Britsche landen heeft uitge vaardigd. Uitgezonderd zijn de Vereenig de Staten voor zoover daar koper noodig is voor het uitvoeren van'Engelsche oor logsorders. Ofschoomin deze verordening Japan met geen woord genoemd wordt, bestaat er in welingelichte kringen al hier geen twijfel, dat het uitvoerverbod hoofdzakelijk tegen Japan is gericht. BERLIJN, 9 Oct. (D.N.B.). Engel sche bommenwerpers hebben vannacht opnieuw getracht, een grooten aanval op Hamburg te ondernemen. Zij werden echter door den luchtafweer teruggedre ven. Zij wierpen daarop hun brisant- en brandbommen op een vreedzaam dorp in de nabijheid waar geen strategische objecten liggen. Verscheidene huizen werden beschadigd. Een andere aanval van de* Royal Air Force gold Bremen', waar de Engelschen hun bommen midden in een aan den rand der stad gelegen woonwijk lieten vallen. Verscheidene huizen werden hier beschadigd, van de bewoners wer den er verscheidene gedood en gewond. Daar de Engelschen verscheidene pa rachutefakkels hebben uitgeworpen moeten zij ondubbelzinnig moeten kun nen vaststellen, dat geen militaire doe len in de nabijheid waren. DE CENSUUR OP DE BERMUDA-EILANDEN GENEVE. 9 Oct. (D.N.B.). Uil een aanteekening in de Daily Mirror blijkt, dat Engeland niet-minder dan 320 censo ren heeft gezonden naar de Bermuda eilanden, welke daar de van alle kan ten verzamelde Amerikaansche, voor Europa, bestemde post, moeten controlee ren. Het legér van censoren is onderge bracht bij de drie beste hotels in Hamil ton. Ironisch schrijft de correspondent van het blad: „Wanneer iemand aan het strand zit en luide roept: „censor" sprin gen dozijnen mannen op en kijken om zich heen. alsof zij naar brieven uitke ken. De Britsche autoriteiten hebben van het uit Europa aankomende Clippervlieg tuig voor de eerste maal ook passagiers weggehaald. Het zijn de beide Noorsche feeders Wilhelmsen en Sorensen. De Duitsch-Amerikaansche K. v. K. te New York heeft tot het Amerikaansche ministerie van posterijen een scherp te- grafisch protest gericht tegen de bepa ling. waarbij het gebruik van de route over het Verre Oosfen voor post uit de Ver. Staten naar Duitsehlanri verboden wordt. De K. v. K. wijst'er in dit protest op. dat als gevolg van het verbod de ge regelde postverbinding tusschen Duitsch land en de Ver. Staten volkomen gestag neerd wordt, daar de luchtpostzendingen aan de Britsche censuur op de Bermu da's onderworpen ziin. Duizenden Ame rikanen worden door dezen maatregel getroffen. Minister Riccardi komt in Berlijn besprekingen voeren BERLIJN, 9 Oct. (D.N.B.). Op uit- noodiging van den Rijksminister van economische zaken en president van de Duitsche Rijksbank. Walther Funk, zal de Italiaansche minister van han del, Riccardi, Vrijdag in Berlijn aanko men voor een bezoek dat verscheidene dagen zal duren. In politieke kringen alhier herinnert men in dit verband aan de recente uit eenzettingen van rijksminister Funk waarin hij betoogde, dat de nieuwe eco nomische organisatie van Eurona ge meenschappelijk door Duitschland en Italië zal worden verricht. Dit thema zal in het middelpunt der besprekingen met minister Riccardi staan. Voorts zul len besproken worden kwesties van ge meenschappelijk belang betreffende den handel met Zuidoost-Europa, de prijzen- en valutapolitiek alsmede douane- en autarkie-vraagstukken. In totaal staan er twaalf punten oo het program. DE GEÏNTERNEERDE STAATSLIEDEN Het leven der Fransche politici te Riom GENEVE, 9 October (D.N.B.). Het Fransche weekblad Gringoire publiceert bijzonderheden over het leven van de in kasteel Chazeron bij Riem geïnterneerde Fransche politici. De bewoners van dit kasteel zijn streng van elkaar gescheiden. Ook de maaltijden moeten zij afzonderlijk ge bruiken. Zij zouden bijna allen erg neer slachtig zijn. Daladier spreekt nauwe lijks en maakt eiken ochtend een wan deling van 40 minuten in den kasteel tuin. Voorts werkte hij aan zijn „memoi res" die het karakter van een verdedi gingsstuk aannemen. Ook generaal Ga- raelin is met zijn verdediging bezig en heeft onlangs een geheele reeks kaarten van den Franschen generalen staf laten brengen om ziin herinneringen op te fris schen. Bovendien houdt hij zich bezig met de voorbereidingen voor een leer boek over de tactiek van den modernen oorlog. Alleen de vroegere premier Rey- naud is goed gehumeurd en wijdt bijna den geheelen dag aan lichaamsoefenin gen. Hij lacht en praat met de bewakers. Mandel zou aan een tandabces lijden. Hij heeft reeds drie tandartsen laten komen, die hem echter niet konden genezen. Daar hij veel last heeft van de koele tem- neratuur, wenscht hij bontjassen te heb ben. die echter nog niet zijn aangeko men. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken Ph. H. Colmbyn, winkelier in chocolaterie en fruit, wonende te Utrecht, Prins Hen- driklaan 36. Rechter-commissaris jhr. mr. D. Rutgers van Rozenburg, curator mr. J. Goslinga, te Utrecht. O. Q. van Walstjjn, thans wonende te Soest, aan de Steenhofstraat 46. Rechter- commiskkria mr. jhr. D. Rutgers van Ro zenburg, curator mr. F. C. Terlingen te Soest. De Vennootschap handelende onder de firma van Bentum's Bouwbedrijf, gevestigd en kantoorhoudende te Utrecht aan de Thor- beckelaan 53. Rechter-Commissaris mr. jhr. D. Rutgers van Rozenburg; Curator mr. jhr. F. F. Hooft Graafland te Utrecht. J. M. van Bentum, wonende te Utryht aan de Thorbeckelan 53, beheerend vennoot van de Vennootschap, handelende onder de firma van Bentum's Bouwbedrijf, gevestigd en kantoorhoudende te Utrecht. Rechter commissaris jhr. mr. D. Rutgers van Rozen burg. Curatir jhr. mr. F. F. Hooft Graaf land te Utrecht. P. Endendijk, wonende te Utrecht aan de Diezestraat SI, beh«e»«nd vennoot van de Vennootschap handelende onder de firma van Bentum's Bouwbedrijf, gevestigd en kantoor houdende te Utreoht. Rechter-commissaris ■Ihr. Mr. D. Rutgers van Rozenburg. Curator Jhr. mr. F. F. Hooft Graafland te Utredht. De N.V. Ziekte- en Ongevallen Verzekering Maatschappij ..Nederland", gevestigd en kan toorhoudende te Amersfoort, aan den Berken- weg 15. Rechter-commissaris Jhr. mr. D. Rut gers van Rozenburg. Curator mr. A. E. Th. Kooien te Amersfoort.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2