SNELLE HULP VOOR DE getroffenen te Haarlem Zwendel met advertentie contracten Een dolle Dries Behoud der Nederlandsche beschaving Mr. H. J. REIMNK SPREEKT VOOR DE Steekpartij te Breda De burgemeester van Tubbergen geinstalleerd Slachtoffers der duisternis Ondersteuningen van den Rijkscommissaris Tegen colporteurs 3 en 5 maanden hechtenis geëischt Radio-Programma's SLACHTOFFERS VAN HET BOMBARDEMENT OP SPANGEN BEGRAVEN Mijnhardtjes 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 OCTOBER 1?40 '-GRAVENHAUE, 9 Oct. Oil) onge veer één uur vanmiddag vervoegde zich aan het loket van het bureau van de Arbeidsbeurs aan de Prinsegracht de 38-jarige W. H. G.. wonende in het Huv- genspark. Op dit tijdstip waren de meeste ambtenaren, zooals gewoonlijk, aan het koffiedrinken. In het bureau zat slechts, één amhtenaar, nl. de 56-jari- ge A. C A. Genoemde G. Stelde ten ambtenaar die den man aan tiet loket te woord stond, op een zeer onbetame lijke toon vragen en eischen, waarop de ambtenaar zich terugtrok en het loket sloot. Dit was allerminst naar den zin van G.. die de deur. welke toegang tot het bureaulokaal geeft, opende en naar binnen trachtte te dringen. De ambte naar probeerde hem tegen te houden, doch zijn poging de deur te sluiten, mis lukte G._ liep op den amhtenaar toe. trok een groot koksmes en hrarht zijn slacht offer daarmede enkele steken toe. De ambtenaar, die zijn aanvaller trachtte af te weren, werd bloedend aan beide onflernrmen en aan de handen gewond. De dader nam daarop de vlucht. De G. G. en G.D. heeft het slachtoffer naar het R.K. Ziekenhuis aart het Westeinde overgebracht, waar de man werd ver bonden. Hij is daarna naar huis ge gaan. De dader meldde zich in den loop van den middag bij de politie en is in ver zekerde bewaring gesteld. BINNENLAND DE REDEN VAN UNS VOLKSBESTAAN: ISTERAVOHD heefde wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Under wijs. Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reimnk, over beide zenders een radio-rede gehouden ten bate van de zomerpostzegels 1940, welke hij begon met er aan te herinneren, dut ieder jaur, sinds iy3ö, gedurende de zomermaanden een beroep werd gedaan op de vrijgevigheia in den vorm van een aansporing om zomerpostzegels te koopen. In de afgeioopen jaren is dit beroep niet tevergeefs geweest. Wèt bleef de opbrengst van verleden jaar onder die van 1938, maar een bedrag van meer dun f 76.000.— stemde toch tot dankbaarheid. Heel veel heeft de regeering met deze gelden kunnen doen, veel, maarniet genoeg! ZOMERPOSTZEGEL T K wil u vanavond een oogenblik spre ken over dat gedeelte van de op brengst. dat ten goede komt aan de noodleidende cuhureele werkers, aldus mr. Reinink. Over de besteding aan so ciale doeleinden sprak u reeds mijn ambtgenoot van het departement van Sociale Zaken. De kunstenaarsvereeniging is het eenige lichaam, dat. met behulp van het Voorzieningsfonds, aan de bij haar aan gesloten'kunstenaars eenigen steun kan geven, doch deze zal immer onvoldoen de moeten blijven. Onze samenleving kan niet buiten de kostelijke goederen, welke wetenschap en kunst, voortbrengen. Daarom mogen kunstenaars en mannen en vrouwen van wetenschap aanspraak maken op aller steun, wanneer benarde materieele omstandigheden him het voort werk en onmogelijk maken. Hoeveel sterker nog dan in vorige ia ren spreken deze dingen thans. Immers, meer dan ooit bezint ons volk zich op de vraag, welke de werkelijke waarden van het leven zijn. Zoo komt men tot de vraag naar den zin van den gods dienst, zoo richt het zich tot zijn eigen cultureele goederen Om de Nederlandsche beschaving WIJ allen weten, diep in ons, dat verloren gaan van onze be schaving, de N e d e rla n d s c h e be schaving. zou beteekenen, dat één der voornaamste redenen van ons volksbestaan zou zijn weggevallen. Wij moeten het dan ook als een voorrecht beschouwen, hen, die deze beschaving dragen en daarvoor le ven, te steunen in hun dagelijk- schen strijd om het bestaan, opdat zij van de grooste zorg bevrijd, zich kunnen wijden aan de vervulling van hun hooge taak. Daar nu begint de taak van de zomer postzegels, of. Iaat ik liever zeggen: daar begint w taak. Spr. gaf vervolgens een opsomming van de besteding der opbrengsten dei gelden sedert 1935, en vervolgde: Tenslotte werd het door de zomerze gels mogelijk, aanstonds na de ramp, welke Rotterdam trof. een aantal kun stenaare. die van alles beroofd waren, aan materiaal te helpen, waardoor zij de beoefening van hun kunst weer kon den opvatten. De voorbeelden, die ik u hier genoemd heb, vormen slechts een greep uit de steunactie, die zich over het geheelc ter rein van het Nederlandsche cultureele leven uitstrekt. Wilt gij daar meer van weten, koopt dan het boekje „vijf jaren zomerzegels". dat J. Campert in op dracht van het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen ovei dit onderwerp schreef, alleraardigst ge illustreerd door Reitmann. Hierin vindt ge bovendien de afbeeldingen van alle tot nu toe verschenen zegels, terwijl voorin de nieuwe zegels geplakt kunnen worden. Het is verkrijgbaar bij het co mité van propaganda voor de zomerze gels, Riouwstraat 7 te 's-Gravenhage voor den priis van 22 cent en tevens bij de plaatselijke comité's. Een nationaal belang gediend T17 AN NEER ge nu in de kamende da *V gen een .postkantoor betreedt, wilt dan bedenken, dat daar voor u de gele genheid is bij te dragen in de leniging van den nood, waarin uw medcmenschen verkeeren. Ge kunt waarlijk verzekerd zijn van een doelmatige besteding van uw bij drage, terwijl gij daarmede tevens een nationaal belang dient. Velen uwer zijn in dezen tijd zwaar getroffen, maar zéér veten niet zóó zwaar, dat zij zich den aankoop van eenige zomerpostzegels niel zouden kunnen veroorloven. Ik moge u met nadruk vragen te toonen, dat gij, zelfs onder de huidige moeilijke omstandigheden bereid zijt, in deze zoo dringende behoefte aan daadwerkelijke hulp het uwe bij te dragen. Indien gii u allen voorneemt, ten minste de eerste tien brieven, die ge verzendt, te frankeeren met zomerpost zegels, dan mag verwa:ht worden, dat de opbrengst in 1940 niet een teruggang zal aanwijzen. Vergeet niet, dat het ge bruik van de zegels tevens een aanspo ring en herinnering is voor de ontvan gers van de brieven, rat nog voor kor ten tijd de geleeenheid bestaat begrip to toonen voor de erorte beteekenis van deze nationale actie. Maakt gij het mneeliik. dat wij laiei zullen kunnen zeggen: 1950 was epn jaar van erooten nood en moeiliike tiidsom standigheden. maar ook uit den aan koon van zomerzegels mocht bliiken dat de offervaardigheid mét dien nood gegroeid is. znnaU dat het geval kan ziip hii acn vo'k. dat den waren gemeen sehapsrin kent SCHOOL TU F»*MUN EMMEN. 9 Oct. Van ambtelijke zij de vernemen wij. dat te Emmen. als he langrijke grensgemeente en in verband met het groote aantal in die gemeente wonende voIks-Duitschers. een Duitsche school zal worden gevestigd. Met het ong op het te verwachten toenemende Duitsrh-N'ederlandsche verkeer, zal de ze school ook gelegenheid bidden aan Nederlanders om Duitsch onderwijs te volgen. BREDA, 9 Oct. Bij de patates-frites- stal aan de Vischmarkt is vanavond een steekpartij voorgevallen, waarbij de houder van de kraam, Vreeken en zijn zoon, zoodanig werden gewond, dat zij in ernstigen toestand naar het St. Ignatiusziekcnhuis moesten worden overgebracht. Bij het vallen van de duisternis kwa men drie „helkesmannekes", grondwer kers uit Sint Willibrord, in kennelijken staat van dronkenschap hij de kraam cr. kochten patates-frites. Toen zij zon der te betalen wilden '-'oggaan, werden zij door den zoon van Vreeken aange houden. Een van de drie viel den jongen daar op aan en stak hem met een mes in den rug. De jongen zeeg ineen. De vader, snelde te hulp doch werd eveneens aan gevallen en met het mes bewerkt. Ook hij liep een ernstige wonde in den rug op. en viel bloedend neer. Twee der dronkemannen konden door de politie ter plaatse worden gearres teerd. De derde zag kans op zijn fiets te springen en er van door te gaan. Zijn naam is echter hekend. Jhr. E. von Bönninghausen TUBBERGEN, 9 October. He denmiddag werd in de raadszaal een buitengewone vergadering belegd, waarin' de raad kennis uiaakte met zijn nieuwen burge meester, jhr. E. von Bönninghausen. Door de beide wethouders en den ee meente-secretaris afgehaald van zijn woning te Havezathe Herinkhave te Fleringen, arriveerde hii om drie uur aan het gemeentehuis. Hier had een af- deeling der W.A. de wacht betrokken Na de gebruikelijke formaliteiten werd de burgemeester door wethouder Har melink en het oudste raadslid Brouwer binnengeleid en met houzee-geroep door de talrijke aanwezige N.S.B.-ers begroet Na een kleine toespraak ging wet hou der Broekhuis over tot de installatie. Jhr. von Bönninghausen bracht dank aan de hezettingsautoriteiten. die na het smadelijke en onrechtvaardige on eervol ontslag, den eisch tot eerherstel hadden gesteld. De burgemeester ver klaarde zich door deze benoeming vol daan. Hij sprak er zijn vreugde over uit. zoovelen uit zijn vroegere gempente Oot- marsum aanwezig te zien. alsmede zoo vele partijgenooten. Hierna voerder noe brrgemeester Sichterman van Almelo namens de huurtburgemeesters. de eemeente-secre taris van Ootmarsum de heer Weustink alsmede eenige partijfunctionarissen het woord. De- burgemeester dankte deze spre kers waarna er in de burgemeesterska mer gelegenheid was tot gelukwen- schen. In de raadszaal waren o.a. aanwezig de moeder van den burgemeester en de tegpnwoordiee burgemeester van Hil versum. ihr. Ernst von Bönninghausen de heer Vlekke. baron van Tttersum en andere functionarissen der Nationaal Socialistische Beweging. LEEUWARDEN. 9 Oct. De politie te Leeuwarden heeft uit het Vliet den 59-jarigen H. Spindelaar opgehaald, die Zaterdagavond, door de duisternis mis leid, te water is geraakt, EMMEN, 9 Oct. Gisteravond is te Valthermond de 19-jarige J. Fidder, door de duisternis te water geraakt en verdronken. Des morgens werd zijn lijk opgehaald. GRONINGEN, 9 Oct. Vanochtend is ter hoogte van de Ebbingebrug, uit het water het lijk opgehaald van den 66-jarigen A. G., oudportier van het Academisch Ziekenhuis. De man. is ver moedelijk tengevolge van de duisternis te water geraakt. Het lijk is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD Op den Wencopperweg nabij den on- bewaakten ovefweg in de spoorlijn AmersfoortApeldoorn, is gisteren het ontzielde lichaam gevonden van een man. Bij identificatie bleek het de heer Doest uit Utrecht te zijn, die in de duis ternis vermoedelijk den trein niet heeft zien aankomen en daardoor is vermor zeld. Slachtoffers van de bombarde menten in den gemeente raad herdacht HAARLEM, 9 October. In de he denmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad heeft de burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk de slachto/fers van den bomaanval her dacht in een rede. welke door alle raads leden staande werd aangehoord. Sinds wij de laatste maal in vergade ring bijeen waren, aldus de burgemees ter, heeft een groote ramp onze stad ge troffen. Zevenentwintig dooden. tiental len zwaar- en licht gewonden, twaalf ge heel vernielde perceelen, vele honderden min of meer ernstig beschadigd, ziedaar de balans van een enkel uur van nach telijke verschrikking, die onze burgerij lang zal heugen. Wij gedenken in eerbiedig rouwbetoon de onschuldige slachtoffers, wij betuigen hier te zamen ons diep medegevoel met de zoo zwaar beproefde nabestaanden, wij bidden hun sterkte toe om dit leed te draeen in christelijke overgave aan den wil des Allerhoogsten en wij willen alles doen wat in onze macht is om hun leed te verzachten. Het eemeentebestuur heeft zich bij elk der bpcrafenissen doen vertegenwoordigen en door het nederleg- gen van bloemen de overledenen geëerd. Luchtbescherming, politie en brand weer hebben zich dien nacht en ook den daaropvolgenden dag ten volle aan hun taak gegeven en getoond daarvoor bere kend te zijn De medische staf en het personeel van de luchtbescherming en van het St. Elisabeth's Gasthuis, waar heen het grootste ripp' der slachtoffers werd vervoerd, hebben recht on onze bij zondere dankbaarheid De talrijke vrij willigers bij al deze diensten leggen er wel getuigenis van af, dat het in Haar lem aan goede burgerzin niet ontbreekt Niet minder bleek dit uit de opbrengst van de Zaterdag j.l. gehouden -Roode Kruis-collecte. waarvan een deel is be stemd voor de door het bombardement getroffenen. Speciaal wenach ik, zoo zeide de bur gemeester, het mooie werk te .vermelden, dat het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers heeft verricht en nog blijft verrichten voor de daklooze gezinnen, 's Morgens om zeven uur gaf ik opdracht om deze gezinnen, waarvan het aantal toen nog niet vastgesteld kon worden, onder te brengen in het Doopsgezinde Weeshuis, dat het bestuur welwillend ter besschik king stelde, nadat het reeds voor de huis vesting van Rotterdamsche kinderen had gediend. Drie uur later werden de eerste gezinnen er reeds opgenomen en om twaalf uur was er voor 62 personen een warme maaltijd gereed. Thans ver blijven er nog 54 personen uit 15 gezin nen. De Duitsche civiele en militaire autoriteiten, in de eerste plaats de Rijkscommissarissen, hebben op ve lerlei wijze uiting gegeven aan hun medegevoel bij deze ramp. De Rijks commissaris heeft door zijn Beauft- ragte in deze provincie kransen doen neerleggen op de baren der overlede nen en de Beauftragte heeft door be zoeken aan gewonden en geredden en het zenden van verschillende ga ven van zijn persoonlijk medeleven doen blijken. Bovendien is de Rijkscommissaris van plan aan enkele zeer ernstig ge troffen gezinnen een bijzondere on dersteuning te doen toekomen. Voor dit alles wensch ik deze autoriteiten onzen dank te betuigen. De wethouder van openbare werken, de heer Reinalda deelde vervolgens me de. dat gisteren ten stadhuize een be spreking is gehouden met een vertegen woordiger van het herstelfonds. Bepaald is, dat personen, die hiervoor in aan merking komen, uit het herstelfonds 1940 een voorschot van f 300.— kunnen krijgen voor aanschaffing van de nood zakelijkste meubelen. Ook het gemeente bestuur kan zelf het allernoodzakelijkste verstrekken en de kosten bij het herstel fonds deelareeren. B. en W. hehben maat regelen genomen om deze beide regelin een te combineeren en daardoor zooveel moeelijk den nood der gedupeerden te lenigen. RECHTBANK TE AMSTERDAM AMSTERDAM. 9 October. De Rechtbank heeft vandaag een straf zaak behandeld, die indertijd, toen de vervolging werd ingesteld, in mid denstandskringen veel stof heeft doen opwaaien. De hoofdverdachte in deze zaak is de directeur van Cats' Uitgevers Maatschy. N.V., uitgeefster van „De Joodsche Middenstander en het Al- gem. Ned. Politieweekblad. Cats zelf was ook tegen vandaag gedagvaard, maar hij bevindt zich op het oogen blik in het buitenland. De man„die vanmorgen terecht stond, was in dienst van de N.V. als adverten tie-aquisiteur. Hij zou zich aldus leg de de dagvaarding ten laste hebben schuldig gemaakt aan twee gevallen van oplichting. In (Te eerste plaats had hij een een voudig boekbindertje bewogen een ad vertentie-contract af te sluiten voor ad vertenties in „De Joodsche Middenstan der" tot een bedrag van 273 over drie jaren te veradverteeren. Hij zou, om dit contract geteekend te krijgen, o.a. het volgende hehben beweerd: De Joodsche Middenstander heeft een kaartsysteem en daaruit blijkt, dat u geen anti-semiet bent. U hebt er alle belang bij om met uw Joodsche klanten goede vrienden te blijven. Dat is alleen maar mogelijk, wanneer u bij ons adverteert. De man liet zich overtuigen en sloot het contract af. Getuige dr. Sluis, secretaris van het Ned. Isr. Kerkgenootschap, zette voor de rechtbank uiteen, dat van de zijde van de Joodsche Gemeente scherpe actie te gen Cats gevoerd was. Zelfs was men er toe overgegaan de Joodsche Midden standsbond te ontbinden om het Cats onmogelijk te maken het blad als offi cieel orgaan van dien bond voor te stel len. Het tweede geval betrof een stevig contract voor het Algemeen Ned. Po litieweekblad, dat toen door Cats werd uitgegeven. Verd. zou zich bij een caféhouder hebben voorgedaan als rechercheur van het politiebu reau Raampoort. Althans, de café houder had dien indruk gekregen. „U hebt cr alle belang bij," aldus had verd. gezegd „dat u bij de politie in 'n goed blaadje staat. Als er eens lawaai in uw café is, wordt dat dan docfr de vingers gezien. Kortom het is uw be lang!" Zelfs had hij over rapporten ge sproken. De caféhouder stond „bij de Raampoort" goed bekend en hij viel in de termen om te mogen adverteeren Ook deze man liet zich overhalen en ook hij teekendc een contract voor drie jaar tegen een flink bedrag. Verd. hield vol, dat hij volkomen on schuldig was. Drie maanden geëischt De officier van justitie, mr. A, S. de Muinck Keizer, was van oordeel, dat het eerste ten laste gelegde niet bewezen was. De verklaringen zijn te vaag cn van een samenweefsel van verdichtsels kan niet gesproken worden. In het tweede geval echter kan echter wel degelijk van opzettelijke misleiding worden gesproken, maar men dient de sfeer der advcrtcntie-colportagc niet te vergeten in deze zaak. Deze verd. heeft zijn opsnijderij te ver gevoerd en is op het gebied van de oplichting gekomen. Het heele dossier, waarin Cats een hoofd rol speelt, druipt van leugen en onwaar heid. Spr. vorderde vrijspraak voor het eerste feit en veroordeeling wegens op lichting tot drie maanden gevangenis straf wegens het tweede feit. De verdediger, mr. Francois Pauwels hield een uitvoerig pleidooi en drong aan op ontslag van rechtsvervolging, subs, vrijspraak, subs, een voorwaardelij ke straf of lichte boete. Vonnis 23 October. Nog erger! Na de pauze behandelde de Recht bank de strafzaak tegen den 40-jari- gen advertentie-reiziger H. de G., die ook als acquisiteur in dienst was bij de N.V. Cats Uitgevers Mij. Deze man was met zijn bedekte dreigementen nog wat verder ge gaan dan de vorige verd. Ook hij had zich voorgedaan als vertegen woordiger van het officieel orgaan van den Joodschen Middenstands bond. Tegen een accountant te Winschoten had hij gezegd, dat er een commissie in het leven was geroepen in verband met de Jodenvervolging. Die commissie had tot doel zoo fantaseerde hij verder om te zorgen, dat Joden alleen zouden koopen bij menschen die goed gezind waren en geen antisemietische neigin een vertoonden. Éen belangrijke voor waarde om aan dezen eiseti te voldoen was wel. dat men adverteerde in ,.Dp Joodsche Middenstander", het orgaan van de commissie. Maar deze fantasie rijke colporteur gine nog verder met zijn fraaie beloften. Van iedere vakgroep zou maar één zaak mogen adverteeren. De accountant liet zich overhalen, on der indruk van de dreigementen, die nog werden versterkt door de mededeeling, dat verd. een van zijn groote klanten goed kende en dat niet adverteeren hem bij dien klant wel eens groote scha de zou kunnen doen. Eisch: vijf maanden Deze man aldus de officier van jus titie, mr. de Muinck Keizer gebruik te zeer „massieve" leugens, omdat hij bang was met zijn gewoon colporteursge zwets zijn doel niet te kunnen bereiken, daar ditmaal zijn tegenspeler een ont wikkeld man was. Een geraffineerd en doordacht stel onwaarheden had hij noo- dig om effect te sorteeren. Dit geval vond spr. ergerlijker dan dal van vanmorgen. De officier vorderde daarom een hoogere straf. n.l. v ij f maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. Is. Maarsen. plei dooi houdend, was het met den officier niet eens. PI. achtte het ten laste geleg de niet bewezen, daar hier z.i. niet van een samenweefsel van verdichtsels kan worden gesproken. PI. drong op vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging aan. Uiterst subs, bepleitte mr. Maarsen een voorwaarde lijke straf. Vonnis: 23 October. Dansverbod in Rotterdam ROTTERDAM, 9 Oct. De bur gemeester heeft als hoofd van de po litie bepaald, dat het dansen in het openbaar van vandaag af tot nader order niet meer is toegestaan. VRIJDAG 11 OCTOBER JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzen- ding. S.00 Nieuwsberichten ANP. gram.muziek. 10.00 Fluit, piano en gram.muziek. 10.30 De clamatie. 10.15 Pianovoordracht. 11 20 Or gelspel. 12.00 Berichten. 12.05 VARA-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 VARA-orkest. 1.45 Gram.muziek- 2.15 Esmeralda. 3.00 Declamatie. 3.30 Altviool en piano. 4.00 Gram.muziek (met toelichting). 4 30 Voor de kinderen. 5.00 Gram.muziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 De Ramblers. 6.00 Esmeralda en solist. 6.30 VPRO: Geert Groote herdenking. 6.45 Berichten. 6.50 Felicitaties. 6 55 Gram.mu ziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 VARA-orkest. 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.10 VARA-orkest en soliste. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en medi tatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gram muziek. (9 009.15 Berichten Duitsch). 9.30 Fluit, piano en gram.muziek. 10.00 Orgel concert (opn.). 10.30 Gram.muziek. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.30 Molto Cantabile en gram.muziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 De Postillons en gram.muziek. 2.00 Be richten (Duitsch). 2.15 Piano, twee violen en gram.muziek. 3.00 Gram.muziek. 3.30 Berich ten (Engelsch). 3.45 Gram.muziek. 4.15 Zang, piano en gram.muziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische be richten ANP. 5.30 Cymbaal-sextet. 6.15 Be richten (Engelsch). 6.30 Cymbaal-sextet. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Reportage of muziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. gram muziek. 8.30 Be richten (Engelsch). 8.45 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HET NEGENDE SLACHTOFFER VAT DEN BOMAANVAL OP AMSTERDA' GEBORGEN AMSTERDAM, 9 October. In den loop van den morsen heeft men het negende slachtoffer, de 33-jarige mejuffrouw van Ees, van den laat- sten bomaanval op Amsterdam ge borgen. Mejuffrouw van Ees bewoonde de eerste étage van het perceel Vecht- straat 135. ONDERVOORZITTER NED. BIOSCOOP BOND 'sGRAVENHAGE, 9 Oct. Bij beschik king van den waarnemend secretaris generaal van het departement van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen is benoemd tot ondervoorzitter van den Xederlandsehei Bioscoopbond Joh. Mie- dema te Deventer. ROTTERDAM, 9 October. Vandaag zijn vijf slachjpffers van het Engelsche bombardement op Spangen ter aarde be steld. Twee slachtoffers werden op het R.K. kerkhof Crooswijk begraven om 10 uur, n.l. mevr. Pullens en mej. J. F. de Winter, te Schiedam werd begraven de heer S. H. Unnik cn op de Algemeene begraafplaats Crooswijk alhier de heer F. van Harten en mej. G. A. Groeneveld. Morgen zal op de algemeene begraaf plaats Crooswijk alhier do zesde begra fenis plaats hebben te weten die van den heer J. van Pelt. De speciale gevolmachtigde van den Rijkscommissaris te Rotterdam dr. Völ- ckers heeft zich bij de droeve plechtig heden op verzoek van dr. Seys Inquart doen vertegenwoordigen door eenige Rot terdamsche politie-inspecteurs, die aan de nagelaten betrekkingen zijn deelne ming hebben betuigd. Namens den Rijks commissaris is op elk der groeven een krans gelegd. Dr. Völckers laat voorts een onderzoek instellen of wellicht financieele steun in enkele der getroffen gezinnen thans noo- dig is. Te Schiedam Op de Algemeene begraafplaats te Schiedam, waar het stoffelijk overschot van den 31-jarigen S. H. van Unnik uit Schiedam werd begraven, die in de Bil- derdijkstraat werd gedood, was dr. Völckers vertegenwoordigd door den in specteur van politie eerste klas J. W. J. Moerman, terwijl in den stoet meekwam de heer G. van Veen, firmant van de firma van Veen en Vreugdenhil, in wier dienst de overledene was. Aan de groeve sprak inspecteur Moer man namens dr. Völckers woorden van hartelijke deelneming en troost tot de familie, die op zoo tragische wijze haar man en zoon verloor. ^"De heer Van Veen bracht namens de familie dank voor de deelneming, in het bijzonder aan den Rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart, en het gemeentebestuur van Rotterdam en verzocht den verte genwoordiger dezen dank over te bren gen. Spreker zeide, dat de overledene goed bij hem heeft gewerkt; hij verricht te zijn taak met veel- energie en hij was iemand, met wien men op prettige wijze kon omgaan. Onder de bloemstukken, die de baar dekten, was een krans van den Rijks commissaris, rijksminister dr. Seyss In quart. Te Rotterdam Evenals te Schiedam vonden de be grafenissen te Rotterdam in allen een voud plaats; slechts de naaste familie lederl en vrienden van de overledenen waren met de officieele vertegenwoordi gers op de begraafplaatsen aanwezig. Op Crooswijk werd te kwart over tien ter aarde besteld het stoffelijk overschol van den 46-jarigen melkbezorger F. van Harten, gewoond hebbende in de Busken Huetstraat. die tijdens den aanval door een bomscherf doodeliik werd getroffen- De begrafenis geschiedde van het zieken huis aan den Bergweg uit. Aan het graf heeft o.a. gesproken de oudste broeder van den overledene die een woord van deelneming tot de zoo zwaar getroffen familie richtte en dank bracht voor het medeleven, waarvan Rotterdam bij deze droeve gebeurtenis heeft blijk gegeven. Spreker eindigde met het Onze Vader. Hierna betuigde inspecteur Lagendaal namens den Rijkscommissaris en dr. Völckers hun deelneming aan de familie. Op het R.K. kerkhof te Crooswijk wer den omstreeks kwart over elf ten grave gedragen de stoffelijke overschotten van mevrouw J. C. PullensVermoolen, ge woond hebhende in de Bilderdiikstraat en van de 23-jarige mejuffrouw J. F. de Winter, gewoond hebbende in de Nico- laas Beetsstraat. In de R.K. kerk aan de van Meurs- straat is vanmorgen een plechtige H. Mis van Requim opgedragen, waarna beide stoeten zich naar de begraafplaats be gaven. De beide lijkkisten waren bedol ven onder tal van bloemstukken en de Rijkscommissaris betuigde ook hier weer met twee grafkransen, waaraan persoon lijke brieven gehecht waren, van zijn deelneming. Alvorens de absoute ver richt werd, betuigde de inspecteur van politie W. van Groningen aan de familie van beide slachtoffers namens den Rijks commissaris en dr. Völckers hun deel neming* met het gebeurde. Om twaalf uur werd op de algemeene begraafplaats te Crooswijk nog een slacht offer van den Engelschen bomaanval van Zaterdagavond ten grave gedragen n.l. het twintigjarig meisje G. A. Groe neveld, gewoond hebbende in de Rosen- veldtstraat Talrijke buurtbewoners woonden deze droeve plechtigheid bij en vele kransen waaronder een van den Rijkscommissa ris dekten de kist. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten heeft de heer C. J. J. Wolters assistent-blokhoofd van blok 18, namens het blokbestuur en de bewoners van het blok zijn deelneming met de getroffen familieleden betuigd. De inspecteur van politie, de heer D. W. L. E. Hendriksen, sprak namens den gevolmachtigde van den Rijkscommis saris woorden van medeleven met het smartelijk verlies. Ten slotte heeft een familielid van de overledene voor de betoonde belangstel ling dank J&zegd. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine MARKTBERICHTEN FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT, 9 Oct. Conférence 16— 21, Légipont 1617, Beurré clairgeau 1316. Winterjannen 1314, Gieser wildeman 13— 14, Hertogin Elza 1516, St. Fleurie 1112, Oldewalder 1113, GraJham Jubilé 2123. Nouveau Poileau 1013, Alicante 1121. Frankenthaler 1320, Tomaten 3181, Groe- nekool 3476, Andijvie 1122, Spinazie 6 14, Wortelen 47, Prei 78, Roodekool 63 65, Sla 18$4, Bieten 1531, Peterselie 12 15, Stokboonen 1923, Sspruiten 1619, Pronkers 1213, Komkommers 2223, Sel derij 2123, Knolselderij 5—6, Chin, kool 39 48. Waspeen 67, Snyboonen 34—40, Wit te kool 6570, Postelein 1213, Uien 65 MARKT BARNEVELD BARNEVELD, 10 Oct. Pluimveemarkt: Oude kippen per K.G. 0.500.56, oude hanen 0.801.75, jonge hanen 0.650.75, N.H. Blauwen per K.G. 0.851, jonge hen nen 0.901.50, duiven per paar 0.300.40, tamme eenden 0.300.40, wilde eenden (in jachttijd) 0.60—0.75, ganzen 2.00— 2.40, kalkoenen per K.G. 0.70—0.85, tamme konijnen 1.25—3.50, wilde konijnen 0.75— 0.90, drieling 1.752.00, hazen (in jacht tijd) 6 pond 2.503.25, patrijzen jong 0.300.40, oud 0.600.70, fazanten (ir jachttijd) 0.90—1.10. Aanvoer 31.000 stuks Handel vlugger. Eiermarkt: Witte eieren 7.407.50, ge mengde eieren 7.507,60, bruine eieren 7.507.70, henneneieren 5.405.60, een deneieren 5.205.60, kleine eendeneieren 4 205. Aanvoer 680.000 stuks. Handel vrij vlug. Veemarkt: Zeugen 50—60, Dr. zeugen 55—80. schrammen 20—25, biggen 8— 14, zware varkens 29—31 ct., per poiid. Mest- kalveren 915 per stuk. Vette kalveren 3842 ct. per pond. nuchtere kalveren 5— 9 per stuk. Handel redelijk. SCHERPENZEEL. 9 Oct. Eieren. Aan- «r 180.000 stuks. Prijs: groote 7.407.60, heneieren 56, eendeneieren ƒ5.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6