(De Spin Een aanmoediging voor Tsjang Kai Sjek Roemenië confereert met Berlijn en Rome VEERTIG LONDENSCHE WIJKEN GETROFFEN De openstelling can den Birma-iveg Commentaar van Matsoeoka Fransche duikboot tot zinken gebracht De Amerikaansche bewapening De afweer om Londen Moeilijkheden in Zevenburgen HET BOMBARDEMENT van ENKHUIZEN Nieuwe groote branden Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 Inmiddels worden reeds voorbe reidingen getroffen voor de evacuatie der Amerikanen V.S. verliezen hun rechten zegt Japansche pers TOKIO, 10 Oct. (Domei). - De minister van buitcnlandsche zaken Matsoeoka, heeft hedenavond een verklaring afgelegd betreffende de heropening van den Birmaweg en de sluiting van het driemogendhe- denpact. Deze verklaring luidt als volgt: Niet dan schoorvoetend lever ik commentaar op de verklaring van Churchill, die vol gens de berichten, in het Engelsche par lement is afgelegd ten aanzien van het besluit der Britsche regeering tot her opening van den z.g. Birmaweg. Maar aangezien het wel nuttig kan zijn den toestand ten opzichte van dit probleem op te helderen, évenals ten opzichte van het driemogendhedenverdrag tus schen Japan, Duitschland en Italië, zou ik in dit verband eenige opmerkingen kunnen maken. In de eerste plaats was niet overeengekomen, dat de sluiting van den' weg door Birma voor den tijd van drie maanden als voorwaarde bad. dat Japan er in zou slagen om vrede te sluiten niet China bi: .en dat tijdsbe stek. Toen evenals .thans wenschte Japan natuurlijk vurig een algemeenen vrede in China zoo vlug mogelijk tot stand te brengen en uiteraard heeft bet dit ge zegd fpgen den Britsrhen ambassadeur in Tokio. Niemand zou het feit willen ontkennen, dat geen ander volk méér dan het Japansche den wensch heeft ge voed om den vrede tusschen Japan en China hersteld te zien. In feite heeft Ja pan iedere inspanning ip die richting geleid en doet dat op het oogenblik nog. Juist de sluiting van het pact. mpt Duitschland en Italië, welke Churchill schijnt te betreuren, is in zekeren zin een nieuwe poging om hetzelfde doel te bereiken. In de tweede plaats, wanneer dé Brit sche regeering. zoóals zij zegt. werke lijk den. vrede in Qpst Azië zoo snel mo gelijk hersteld' wenscht *te zien. begrijp Ik niet. dat de Bfttscbe regeering kan hopen hij te dragên tot de verwezenlij king van dien "wensch door den Birma weg weer open te stellen, waardoor Tsjang Kai Sjek wordt aangemoedigd In verzet tegen en strijd met .Tapan. Het besluit, dat ongelukkigerwijze is geno men, zal zooals een ieder zien kan, de uitwerking hehheri. dat Tsiank Kai Sjek wordt aangemoedigd, of dit nu de bedoeling is of niet. Churchill» verkla ring op dit punt is op zijn minst met zichzelf in tegenspraak. Ten slotte zou ik hieraan kunnen toe voegen, dat het .drieniogendhedenpact niet is aangegaan met de bedoeling om bet te richten „tegen" dn Vereenigde Staten. Wanneer er at van gerichtheid sprake kan zijn. zou ik wil'en zeggen, dat het bedoeld was „voor" dc Ver. Sta ten. Openhartig gesproken wenschten de verdragspartijen oprecht, dat zoo'n machtige natie als de Vereenigde Staten In het bijzonder en alle andere naties, die on het oogenblik neutraal zijn. niet betrokken zouden raken bil den Euro- peesehen oorlog, of on eenigerlei wiize in conflict zouden komen met Japan tengevolge van het Chineesche incident of anderszins F.en zoodanige gebeurlijkheid, met alle mogelijkheden van het teweegbren gen van een versrhrikkeliike catastro phe voor de menschheid is voldoende om Iemand je dopn huiveren, wanneer men aan de consequenties denkt, Kort om het pact is een vredespact. Evacuatie van Amerikanen Domei meldt verder uit Sjanghai: eenige gezinnen van employés der So- conv, der National City Bank en andere Amerikaansche commercieele instellin gen zijn reeds begonnen met de voorbe reidingen voor hun vertrek uit Sjanghai Een groot aantal Amerikanen, zoo schrijft de Amerikaansche „Shanghai Evening Post" is aan het pakken. In de kranten verschijnen de eerste adver tenties met aanbiedingen tot verkoop van huisraad, winkel s en auto's „we gens vertrek". De sluiting van kleine Amerikaansche ondernemingen wordt voorbereid. Op de markt duiken aanbiedingen op van Amerikaansche goederenvoorraden. Grootere firma's hebben het plan hun voorraden naar de Vereenigde Staten te vervoeren, naar Rangoon of via Birma weg naar Tsjoengking, De vereeniging van Amerikaansche onderdanen in Sjanghai is van plan een vergadering bijeen te roepen om te beraadslagen over een voorstel aan de Amerikaan sche autoriteiten tot het zenden van nieer schepen, aangezien de volgens normale dienstregeling varende sche pen tot December zijn volgeboekt. De directeuren- van de Amerikaansche K. v. K. hebben voor Vrijdag een vergade ring bijeengeroepen, op welker program de bespreking staat van steun aan min der bemldelde Amerikaansche employés voor hun vertrek. Het advies aan Amerikaansche onder danen om uit 't Verre Oosten te vertrek ken blijft in de Japansche pers de aan dacht ten zeerste trekken. De Hotsjl Sjimboen schrijft: Het is Japan onverschillig of de Vereenigde Staten inderdaad de evacuatie voltrek ken of niet. Men moet den Vereenigdcn Staten echter bij deze gelegenheid aan raden allereerst en zoo snel mogelijk hun garnizoenen uit China terug te trekken. De recente stap van de Ver eenigde Staten vormt een bewijs voor hun vijandschap tegenover den huidi- gen toestand in het Verre Oosten. Het staat de Amerikaansche regeering vrij over dezen toestand te denken zooals zij wil. Japan is er echter bij geïnteres seerd te weten, welke motieven de Ver eenigde Staten daarvoor hebben. De Kokoemin Sjimboen constateert eveneens, dat behalve de evacuatie der Amerikaansche onderdanen ook de te rugtrekking der Amerikaansche troepen uit China, van Japansche zijde ge- wenscht werd. Engeland en de Ver eenigde Staten hebben de ijdelc hoop de oprirhting van de Groot-Azidtische le vensruimte door Japan te kunnen ver hinderen klaarblijkelijk nog niet opge geven. Volgens de Joniioeri Sjimboen noe men Japansche militairen in China de terugtreking van Amerikaansche troe pen en burgers niet verrassend. De Ver eenigde Staten moeten er dan echter in elk geval rekening mede houden, dat hun rechten en belaneen in het Verre Oosten of wel voor altijd of wel op zijn minst tijdelijk opgegeven zijn. De her winning van deze rechten en belaneen zou in het vervolg wel ééns moeilijk kunnen zijn. Na het terugtrekken der Amerikaansche troepen zal de kwestie van het recht van politietoezicht in Chi na te onbelangrijk zijn om ook nog maar jn beschouwing te worden ge trokken. GENEVE. 10 Oct. (D.N.B.). De Fransche admiraliteit deelt mede, dat zij sedert verscheidene dagen geen be richten heeft ontvangen van de duik boot Ajax. Naar de admiraliteit hieraan toevoegt is de duikboot volgens een En golsch bericht in de Golf van Guinea aan de Midden-Westkust van Afrika tot zinken gebracht. De geheele bemanning zou zijn gered en in Freetown aan land zijn gebracht. De duikboot had een wa lei-verplaatsing van 1500 ton en behoor de tot dezelfde klasse als de Persee, die voor Dakar in den grond werd geboord. Morgenthau voert besprekingen met militaire autoriteiten WASHINGTON. 10 Oct. (D.N.B.). - De minister van financiën, Margenthau heeft met de functionarissen van de weermachtsministeries en vertegen woordigers van de commissie voor de landsverdediging een vrij langdurige bespreking gehad, die volgens de New York Times over de bewapeningsmaat regelen van de Vereenigde Staten han delde. Na deze conferentie ontving Mor genthau den leider van de Engelsche inkoopcommissie, Purvis, en haar Ame rikaanschen contactagent, Young. STOCKHOLM, 10 October. (A.N.P.) De parlementaire onderstaatssecretaris van luchtvaart. Balfour, heeft te ver staan gegeven, dat de geheimzinnige luchtafweermethode. waarvan Churchill Dinsdag in zijn rede gesproken heeft, in het geheel nog niet uitgewerkt is. doch in tegenstelling tot de bewering van den premier voorloopig slechts een wensch is. Dag en nacht, zoo verklaarde Balfour werken Engelsche vaklieden aan het zoeken naar iets, waardoor de nachtelij ke Duitsche aanvallen afgeweerd kun nen worden. Deze aanvallen zijn name lijk het moeilijkste probleem waarmee men in den luchtoorlog rckening moet houden. Ondanks deze erkenning eindig de Balfour met de verzekering, dat de Duitschers er ten gevolge van het sper vuur rondom Londen niet in geslaagd zijn den afweer principieel te overmees teren. De muur van spervuur breidt zich gestadig uit. BOEKAREST, 10 Oct. (D.N.b'.). Naar men in politieke kringen alhier verneemt, zal de gezant Valer Pop naar Berlijn en de vroegere minister van buitenlandsche zaken, Manoi- lescu, naar Rome vertrekken. Ten einde daar een aantal moeilijkheden en vraagstukken ter sprake te bren gen. die in verband met het afstaan van een gedeelte van Zevenburgen aan Roemenië met betrekking tot de in dit gebied wonende Roemeensche bevolking zijn ontstaan. De plaatsvervangende Roemeensche minister-president, Horia Sima, heeft te Brasov een rede gehouden over de Roe- meensch-Hongaarsche betrekkingen. Hij zeide, dat in een reeks van gevallen Roe menen uit het afgestane deel van Zeven- Bij het Engelsche bombardement op Enk huizen werden twee personen gedood en verscheidene andere gewond. De materieele schade is, zooals op de foto links te zien is, zeer aanzienlijk. Rechts: het herstellingswerk is onmiddellijk met kracht ter hand genomen Foto's Pax, Holland) FELLE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND Londen is een „stad zonder ven sterruiten" geworden, schrijft een correspondent Zuid-Wales is zeer zwaar getroffen BERLIJN. 10 Oct. (D.N.B.) - Duitsche verkenners melden, dat in het centrum van Londen nog steeds een uitgebreide brand woedt, die ontstaan is door neer geworpen bommen. Ondanks het heldere weer verspreiden zich dik ke, rookwolken over de stad. De rook stijgt tot groote hoogte op. In de buurt van het parlement was de vuurgloed van vier groote branden van veraf te zien. Verder woeden nog vijf groote branden in het stadsgebied van Westminster. Vele kleinere bran den zijn reeds gebluscht. De Britsche omroep heeft Donderdag ochtend bekend gemaakt, dat ruim veer tig stadswijken van Londen in den loop van den nacht met bommen bestookt zijn. Er zijn talrijke huizen en „gebou wen" vernield. Branden ziin ontstaan, omtrent welker aantal de Londensche omroep echter geen inlichtingen geeft. Verder wordt gezegd, dat Duitsche vlie gers den geheelen nacht boven groot Londen een groote hoeveelheid lichtfak kels hebben neergeworpen, die groote deelen der reuzenstad als met daglicht overgoten. De afweerbatterijen van Lon den hebben voor een deel hun vuur uit sluitend gericht op de lichtbommen. Het is gelukt op één plaats negen lichtfak- kels te raken. Het felst waren echter de Duitsche aan vallen op bepaalde gebieden in Wales, waar aanzienlijke schade is aangericht aan nietgenoemde objecten. Voorts zijn door het Duitsche luchtwapen in den laatsten nacht bommen neergeworpen op talrijke plaatsen in Zuidwest. Zuid oost en Noordwest Engeland evenals, in de Midlands. De door Reuter verspreide tekst van het officieele bericht van het Engelsche ministerie van luchtvaart en van het mi nisterie voor de binnenlandsche veilig heid spreekt van brandhaarden in het gebied van Londen en in de naaste om geving van de hoofdstad, die tot den haard zelf beperkt konden blijven. Op verscheidene plaatsen werden huizen verwoest en eenige fabrieken bescha digd. De berichten over de slachtoffers zijjj nog niet volledig. Ook de bommen, welke boven eenige districten van Zuid- west-Engeland en in een stad in Zuid Wales werden uitgeworpen, hébben „huizen" beschadigd. Zeer zware bommen United Press meldt uit Londen, dat de laatste Duitsche aanvallen met ware woede over Londen heengeraasd zijn. In den'afgeloopen nacht en vanmorgen ronkte weer de eene golf Duitsche bom menwerpers na de andere over Londen en verwekte een weergaloozo schrik in de belegerde hoofdstad. Brand na brand ontstond. De Roode Kruisploegen kropen door de met puin bezaaide straten en dwaalden als wild rond onder den doo rtelijkcn hagel der bommen en in liet flakkerende schijnsel der parachutefak kels, om dooden en gewonden uit de ge burgen mishandeld waren. Roemenië houdt zich zonder voorbehcfud aan zijn verplichtingen uit de arbitrage van Wee- nen. De Hongaarsche bevolking in Roe menië wordt rechtvaardig behandeld. Hij zeide te meenen. dat ook de 1.400.000 Roemenen in Zevenburgen recht op een menschwaardig bestaan hebben. Repatrieering van Duitschers De onderhandelingen over de repatri eering der Volksduitschers uit hft Zui den der Bokowina en de Dobroedsja zijn gisteren inmiddels begonnen. De leiders der Duitsche delegatie is consul-generaal S.S.-Obergruppenfuehrer Rodde. Leider der Roemeensche delegatie is gezant Bro su. In een openingstoespraak heeft de Duitsche delegatieleider gewezen op de gemeenschappelijke geestesrichting, die thans de beide landen bezielt. Door deze gemeenschappelijkheid wordt de samen werking der beide delegaties vergemak kelijkt. De voorzitter der Roemeensche delegatie wees in zijn antwoord in har telijke bewoordingen op de nauwe vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland. Daarop werd de grondslag van een verdragsontwerp in behandeling genomen. Economische betrekkingen Onderhandelingen tusschen de econo mische regeeringscommissies van Duitschland en Roemenië zullen op 18 October a s. in Berlijn beginnen. Tot lei der van de Roemeensche regeeringscom- missie is benoemd de onderstaatssecreta ris van het ministerie van economische zaken, Dimitrius. In verband hermede wordt uit officieele bron vernomen, dat generaal Antonescu pogingen in het werk stelt, de waarde van de Roemeen sche valuta te handhaven en een verdef stijgen van het prijspeil te voorkomen. Reorganisatie van het leger De Roemeensche generale staf is onder voorzitterschap van Antonescu in verga dering bijeengekomen en heeft richtsnoe ren aangegeven voor de reorganisatie van het leger. bouwen te bergen, die of wel door bom men waren vernield of door de vlammea verwoest waren. De Duitschers hebben weer bom men neergeworpen van zoo verschrik kelijke explosieve kracht, dat auto*» en taxi's door de straten weggeslin gerd werden. Tijdens de korte pau zen in het ontploffen der bommen en het dreunen van het afweergeschut vernam men het geknetter van de machinegeweren bij de luchtgevech ten, die zich in het heldere maan licht afspeelden. Versterkingen der luchtbescherming moesten gereqiiireerd worden om bran den te-bestrijden en straten te ontrul men. De bovenverdiepingen van vele ge bouwen geraakten door brandbommen in brand en een reeks branden strekte zicb over de stad ui. In eenige stadsdeelen sckoten hooge vlammen omhoog. Elk uur kwamen berichten binnen over schade aan bekende gebouwen. Geheele stratenblokken zijn met glas en puin be dekt. Amusement in schuilkelders Volgens een ooggetuigeverslag in het Zweedsche blad Dagens Nyheter uit Lon den streeft men er thans naar de stem ming van de bevolking in Londen te vei> beteren door nieuwe ontspanningsmoge lijkheden in de schuilkelders. Er worden nu revues opgevoerd in de ondergrond- sche schuilgelegenheden. Vele werkloo» geworden revueartisten hebben zich hier voor aangemeld. Vele bezoekers der schuilkelders staan echter met gemeng de ge,voelens tegenover deze vermakelijk heden. aangezien zij veel liever zouden willen slapen. FEUILLETON door Johnston Mc. Culley 28) ,,En wat ben je nu van plan te doen?" vroeg Warwik. „Ik zal m'n kameraad ie zakken laten nazoeken en hit zal wat ons toekomt er uit halen. Jp bent niet eens een fatsoen lijke dief. Ik zou half om half met je gedaan hebben, als je me daar in huis de waarheid verteld had. maar nu zul len we alles-meenemen". De man. die voor Warwik stond, be gon zijn zakken na te zoeken. Hij haal de het geld en de sieraden emit en vond ten slotte de documenten. „Wat zijn dat?" Vroeg hit schor. „Denkelijk effecten... neem maar mee", beval de nian niet don revolver. „Als hij ze meegepakt heeft, zullen ze wel wat waard zijn. Neem mee. dan kijken we het later wel na." De man stak de napieren bij zich en ging een paar pas achteruit. „Laat dit een lesje voor je zijn", zei de man met den revolver. „Je verdien de eigenlijk, dat ik ie èen klap op ie kop gaf met den kolf. zoodat je sterre tjes zag. Misschien bleef ie hier dan wel liggen, tot een diender ie oppakte Het zou ie verdiende..." Plotseling tiet Warwik zich op de knieën vallen. Tegelijkertijd greep hij achteruit naar den man met den re volver. smeet hem met een nik over zijn hoofd heen, ontrukte hem het pi stool en sprong achteruit om den ande ren man. die op hem toevloog, te ont wijken. Maar die andere bedacht zich 'en ging zelf aan den haal. Hij was maar klein en niet'ere sterk en Warwik had nu het pistool in handen Op hetzelfde oogenblik. greep de man. die op den gmnd lae. Warwik om zijn knieën beet. Warwik trok hem over eind. „Jou gemeene schooier!" riep War wik uit. „Ik zou ie met één hand kun nen doödiamntclen!" Hii smeet den ke rel van zich af en de inbreker krabbe' de overeind en vluchtte zijn makkei achterna. Warwik stak het pistool in zijn zak en volgde hen. Hij was niet van zins zich door een paar boeven te laten overbluffen. De kléinste van de twee had do papieren in ziin bezit, welke Warwik in opdracht van de Spin moes' bemachtigen. Als die kerel ermee van door ging zou dnf een mislukking var Warwlk's opdracht heteekenen en he» verlies van vijfduizend dollar. En dat geld had hii hard noodig. Hii rende de mannen achterna, maar ze waren boni een heel eind voor en trachtten zicb zooveel mogelijk tusschen de struiken gedekt te houden. Hii he greep, dat ze zich eerder naar het smal le steegje langs den achterkant van het huis zouden hegeven. dan naar de avenu voor het huis. Hii bevond zich al spoe dig in dat steegie en hoorde hen voor zich uit naar de straat loopen. Ze be reikten de dwarsstraat en staken die over. Warwik versnelde zijn schreden. 7.9 verdwenen in een steegie aan dp overzijde- Warwik rende erheen en liep daar een politieagent hiina tegen het lijf. „Wel... wel... mijnheer Warwik!" riep de man verrast uit. „Wat is er aan de. hand. mijnheer?" „Een stelletje boeven probeerde me aan te houden!" antwoordde Warwik. „Ik heb ze van me afgeslagen en ze zijn gevlucht... daar dat steegje in." Met getrokken revolver volgde de po litieagent Warwik. Een heel eind voor zich uit zagen ze de boeven de volgende straat oversteken. De agent vuurde en sommeerde de kerels tot stilstaan. War wik moest er bijna hai*op om lachen; hij wist, dat het schot de "dieven slechts harder op de vlucht, zou doen slaan. Tijdenp zijn studietijd had hij verschei dene wedstrijden in hardloopen gewon nen. Hij klemde zijn ellebogen tegen zijn zijden on begon er vaart in te zetten. De agent bleef ver hij hem achter. War wik hield de volgende straat goed in het oog. maar zag de dieven die niet' oversteken. Daar aangekomen bleef hij stilstaan en luisterde scherp en aan dachtig. Hij hoorde geen ander geluid dan het loopen van den politieagent Pij begreep, dat de achtervolgden over een of andere binnenplaats waren ge vlucht en op deze wijze de avenu be reikt moesten hebben. En toen hij aan het einde der s'""-» nn d° avenue geko men wns. zag hij dan ook een tramwa gen twee zöïirn'en ve>-d«r «toppen en de beide mannen instappen. „Die eraan naar hun achterbuurt toe!" dacht Warwik. „Dan zit er wel niet an ders voor nie op. dan er ook heen te gaan. Die ouwe Snin zou het me nooit vergeven, als ik die documenten verlo ren liet gaan! Ik zal ze t°rug moeten halen. Xvat? Vast en zeker!" xxvi. In de sloppen. Er kwam een taxi de avenue af. War wik zag. dat pr niemand inzat-en be duidde den chauffeur te stoppen. „Dien tramwagen volgen," beval hij. „En zoo gauw mogelijk ernaast, zien te komen. Ik moet kijken, of er iemand in zit, dien ik hebben moet. Dan zien we wel verder." De chauffeur zette er vaart in. De breede avenue was op dat late uur zoo goed als verlaten en de tram was inge haald, voordat ze zes straten verder wa ren. De chauffeur minderde vaart en blpef vlak naast den wagen rijden. Warwik keek door het portierraamp je in den tramwagen. Op het terrein oin het huis van Cardlevv heen had hij den kleinen man. die de documenten in zijn bezit, lmd, niet goed kunnen opne men, maar den inbreker had hij in de bibliotheek heel goed gezien. Hij zag hem dan ook achter in de tram zitten. Voor hem zat een andere man, met wien de inbreker zat te praten. Warwik her kende hem op slag als den man. dien hij hebben moest. Natuurlijk wist hij niet, wie d" papieren op dat oogenblik bij zich droeg. Het geld cn de juweelen konden hem niet schelen. Had die klei- 'ne man de papieren nu o\ergegevcn nf had hij zc zelf nog? Warwik hoopte maar, dat ze hij elkaar zouden blijven, lot hij zekerheid had, wie van, de twee dc documenten hij zich had. De tram reed do zakenwijk door, stop te nu en dan en Warwik hield den wa gen zorgvuldig in het oog, om geen der beide mannen te laten ontsnappen. De wagen vervolgde zijn weg door de ar mere wijkon en kwam ten «lotte in Ho echte achterbuurten, die het verblijf van veel misdadigers waren, terecht. Hier slopen mannen en vrouwen rond. als waren ze bang gezien te worden. Smoe zelige eethuizen stonden naast sombere kroegen. Op iederen straathoek stonji een politieagent en Warwik wist, dat ei ook nog geheime agenten ronddwaal den. Hij was in avondcostuum, droeg een hoogen hoed en een wandelstok. Hij kon zijn kraag wel omslaan om zijn witte overhemd te bedekken, maar zijn hoed en stok kon hij niet.verbergen. Zijn klee ding zou in die omgeving natuurlijk ter stond de aandacht trekken. Iedereen, die hem zag, zou zich afvragen, wat hij om twee uur 's nachts in die buurt, kwam doen. En hij kon natuurlijk onmogelijk van kleeding verwisselen. Brutaal optrëden kon zijn eenige redding zijn. Mocht een agent of detective hem aanhouden, dan zou hij gewoontjes zeggen, dat hij eens wilde weten, hoe de andere helft van het menschdom woonde en leefde. Dat hij na de opera geert zin meer in zijn club had gehad en daarom eens naar de achterbuurten gewandeld was. De train stopte op een donkeren straathoek en de beide door Warwik achtervolgde mannen stapten uit en slenterden langzaam de straat op, als hadden ze d-u boelen nacht nog niets anders ged Warwik liet den chauf feur stoppc.i betaalde en ging, met zijn kraag omhoog, de beide mannen achterna. Hij had venvacht, de aan dacht te trekken en bemerkte al spoe dig, dat dit dan ook het geval was. Maar hij vervolgde rustig zijn weg als voelde hij zich in die buurt volkomen thuis en op zijn gemak. Misschien dachten sommigen, die hem zagen eaan, wel, dat hij eén detective was, die hier een of ander spoor volgde. In elk geval bleven de lui hem uit den weg en keken ze hem slechts verwon derd en benieuwd na. De twee mannen bleven bedaard doorloopen en maakten nu en dan een praatje met voorbijgangers. Ze gingen eeen enkel kroegje of eethuis binnen. Ze bleven voortdurend een eind van elkaar af loopqn en schenen zich er niet van bewust, dat. ze gevolgd wer den. Ongetwijfeld meenden ze hem kwijtgeraakt te zijn op hun vlucht* voordat ze in.de tram waren gestapt. Ze keken in geen geval om. of ze wel licht nagegaan waren. Eindelijk sloe gen ze een zijstraat in en traden een kroeg binnen. Warwik liep zoo gewoontjes mogelijk voorbij en zag dat de mannen vóór de toonbank stonden te drinken. Hij stak de straat over en liep langs den over kant terug. Hij zag de mannen van de har weggaan en zich naar een achter lokaal begeven. Achter de gelagkamer bevond zich een smal zaaltje met af zonderlijke hokjes, die door smoezelige gordijnen afgesloten konden worden. Warwik zag. hoe ze aan een tafeltje in 'n hokje, dat dicht bij de straat was, gingen zitten en daar een druk ge sprek begonnen. In de gelagkamer bevond zich op dat oogenblik niemand meer. maar War wik wist niet, of er nog menschen in de hokjes konden zitten. Hii ging naar ec-n steegje toe, dat langs het huis liep, en vond daar een deur, die naar hij vermoedde, toegang tot het achterzaal- tje geven moest. Voorzichtig duwde hij die deur open. Het kwam uit. zooaio hij verwacht had. Vlug stapte hij in het hokje naast die deur en bleef daar wachten, tot hij er zeker van was, dat er zich in het nevengelegen hokje nie mand bevond. Daarna sloop hij daar binnen. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2