Een onontplofte Engelsche bom opgeruimd VERSCHIL VAN MEENING Hull-Welles? Duitsch leger- bericht R.A.F. bestookt twee Belgische dorpen Ontploffing op Cyprus DE BRANDEN IN ZWEDEN Snelscheercrême zonder bon! Slachtoffer van bomaanval op Haarlem begraven SCHOTERMAN'S OUDE GENE VER DUITSCHE STAATSBURGERS IN NEDERLAND MOETEN ZICH MELDEN Transportschip geraakt Voor militairen en arbeidsdienst Door Nederlandsche pioniers Nederlandsche L aannemers naar Duitsehland TOT DRIE JAAR VEROORDEELD Geen kostwinners vergoeding meer Mishandeling van een - schildwacht? 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 Welles zou „scherpe taal" tegen Japan wenschen NEW YORK, 10 Oct. (D.N.B.). Volgens een bericht van de New York Herald Tribune uit Washing ton zoud£h vrij krasse meenings- verschillen bestaan tusschen den minister van buitenlandsche zaken. Huil, en zijn plaatevervanger. Wel les, nopens de jegens Japan aan te nemen houding. Terwijl Welles tot voorzichtigheid zou raden, zou Huil hierin door verscheidene kabinetsleden ge steund, scherpe taal eischen. Critiek op Roosevel In tegenstelling tot de houding van het grootste deel van de overige Ame- rikaansche pers oefent de Saturday Evening Post in een hoofdartikel cri tiek uit op de buitenlandsche politiek .van de regeering-Roosevelt. die er van wordt beschuldigd met systematisch passeeren van het congres een toestand ie hebben doen ontstaan, die de neutra liteit van de Ver. Staten rechtstreeks in gevaar brengt. De vastbeslotenheid der bevolking om de neutraliteit van het land te zien ge handhaafd is door de federale regeering door een heele reeks eigenmachtige maatregelen ondermijnd en de regeering heeft alle registers van haar suggestie kunsten uitgetrokken om de openbare mecning te wennen aan de oorlogsge dacht e en de volksvertegenwoordigers voortdurend te plaatsen voor voldongen feiten. Het. tijdschrift beticht de federa lo regeering van een geheime samen werking met Engeland, die de Vereenig de Staten in den Europeeschen oorlog kan verwikkelen. Hel blad herinnert aan de levering van Amerikaansche oorlogsvliegtuigen en bewapeningstuie uit de Amerikaansche arsenalen aan Engeland en schrijft, dat Roosevelt eigenmachtig een militair pact heeft gesloten met Canada, waardoor hel congres evenzeer voor eén voldongen feit werd geplaatst als door de latere ruilaffairc van de torpedobootjagers en de steunpunten. Wanneer, aldus het or gaan. congres en openhare meening nog verdere voldongen feiten dulden, dan blijft- er nog slechts één stap naar het ergste over. BERLIJN. 10 Oct, (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: Van den vroegen ochtend tot het in vallen van de duisternis rolden onophou delijk vergeldingsaanvallen van lichte en zware gevechtsvliegtuigen naar de Britschc hoofdstad. Terstond in aanslui ting daarop begonnen nachtelijke aan vallen van zware gevechtsvliegtuigen, die tot de ochtenduren van den tienden October voortduurden. De zwaarste scha de leden de dokken in de bocht „van do T"heems. Uitgebreide verwoestingen ver oorzaakten bomontploffingen ook aan de spoorwegwerken in het stadsgebied. Des nachts vielen talrijke zware branden waar to nemen. Afzonderlijke gevechts vliegtuigen deden in Zuid-Éngeland met succes aanvallen op havenwerken, troe penkampen, spoorwegcomplexen en wa penfabrieken met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber. In Zuid- en Mid- dcn-Engeland bestookten zij verscheide ne vliegvelden met bommen. In St. Eval, Penrhose en St. Merryn gelukte bet hangars en schuilplaatsen door voltreffers te vernielen en op den beganen grond staande vliegtuigen te vernietigen. In het havengebied van Car diff veroorzaakten bomtreffers hevige ontploffinkan en in aansluting daarop een zworen brand. Op zee werd een vijandelijk koopvaar dijschip van ongeveer 4000 br.t. door ver scheidene bommen midscheeps getrof fen. Met zware slagzij bleef het schip brandend liggen. Fon duikboot hoeft twee bewapende vijandelijke koopvaardijschepen van bij elkaar 7000 br.t. tot zinken gebracht. In West-Duitschland en in de bezette gebieden werd door nachtelijke vijande lijke bomaanvallen materieele schade aangericht, welke snel kon worden her gteld. Eenige woonhuizen werden ver woest Een boerderij brandde volkomen af. De vijand verloor gisteren tien vlieg tuigen. waarvan een door luchtdoelartil lerie. Vier -Duitsche vliegtuigen worden •vermist LUIK, 10 Oct (D.N.B.)In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de Royal Air Force wederom twee vreedza me woonwijken in de Belgische steden Luik en Herstal met bommen van het zwaarste kaliber bestookt. In Luik wer den, ver verwijderd van ieder militair doel. vier huizen getroffen, die geheel in stortten. Uit de puinhoopen werden acht dooden geborgen, n.l. twee echtparen en een familie bestaande uit vier personen. Talrijke personen werden gewond. In Herstal werd eveneens een woon huis totaal vernield. Gelukkig vielen er geen slachtoffers. De jongste aanvallen van de F.ngelsohe vliegers hehben onder de bevolking groote opwinding veroor zaakt. WEYGAND IN ALGIERS GENEVE. 10 Oct. (D.N.B.)De Pe fit d Auphinis meldt uit Algiers, dar de algemeene gedelegeerde der Fran sche regeerine voor Afrika, generaal Wevgand. "Woensdag ner watervlieg tuig aldaar is aangekomen en is ont vangen door den gouverneur-generaal van Algiers, admiraal Abrial en den burgemeester van Algiers. Ondergrondsche olietank öp een geheimzinnige manier vernield ROME. 10 Oct, (D.N.B.). Op het eiland Cyprus is een groote, ondergrond sche olietank in den nacht van Dinsdag op Woensdag op geheimzinnige wijze in brand geraakt en vernietigd, naar de Italiaansche bladen meiden. Denzelf den nacht werd de moderne en eerst kortelings gereedgekomen olieleiding voor de rechtstreeksche voorziening van schepen door een bom vernield. Van de daders is geen spoor gevonden. De wachtposten werden gearresteerd en aan den krijgsraad uitgeleverd. De Britsche politie stelt een onderzoek in naar een anti-Britsch organisatie op Cyprus en heeft een som van 800 pond uitgeloofd voor de ontdekking van den leider dezer organisatie. In een overzicht over de eerste drie maanden van den strijd in de Middel- landsche Zee constateert het blad van het Sovjet-Russische leger. Krasnaja Swjesda. dat het Italië gelukt is sterke Engelsche strijdkrachten in de Middel landsche Zee. vast te leggen. De Engel sclien zijn er niet in geslaagd deelen van hun Middellandsche zeevloot, lucht strijdkrachten en landlroepen te ge bniiken voor de verdediging van de hoofdstad, integendeel zij zien zich zelfs gedwongen hun krachten in de Middel landsche Zee te versterken. Het orgaan wijst er vervolgens op, dat de positie van Engeland in het mid dendeel van de Middellandsche Zee zwakker is geworden. De Italianen zijn er in geslaagd sterke strijdkrachten naar Libye te brengen om daar den slag tegen F.gvpte. de belangrijkste schakel in het systeem der strategische posities van Engeland in de Middel landsche Zee. voor te bereiden. Er be staat geen twijfel aan. zoo merkt het blad ten slotte op. dat in Afrika groo te militaire gebeurtenissen rijp worden. BERLIJN, 10 Oct. (D.N.B.) Zooals reeds gemeld, heeft het. blad Goeteborgs Morgenpost. naar aanleiding van de se dert April van dit jaar steeds talrijker wordende branden in fabrieken en mili taire installaties een artikel gepubli ceerd en hierin het vermoeden uitgespro ken, dat bij deze gebeurtenissen „min stens in één geval saboteurs, die door een buitenlandsche mogendheid werden betaald, aan het werk zijn geweest". De Duitsche pers voorziet thans dit artikel van het Zweedsche blad van com mentaar. Zoo is de Berliner Boersen Zei- tung van meening. dat Goeteborgs Mor genpost klaarblijkelijk door rekening te houden met de gevoelens van een zeke re Zweedsche bevolkingslaag, de Secret Service bandieten van Churchill niet met name heeft genoemd. In aansluiting aan het proces Rockman heeft het in Zweden niet aan stemmen ontbroken, die voor het gevaarlijk optreden van de ze sabotagecolonne hebben gewaar schuwd. Men kan zich niet van den indruk be vrijden, dat de in verhouding tot het. ge vaar van deze misdaden de zeer milde straffen in het Londensche hoofdkwar tier van deze organisatie juist als een aanmoediging zuilen worden opgevat, te meer daar in andere landen voor de Se cret Service den grond onder de voeten te heet is geworden. Het is ook opvallend, dat de „myste- rieuse" branden in Zweden sedert April zienderoogen zijn toegenomen, dus se dert. den termijn, die den Engelschen de zekerheid heeft gegeven, dat het hun niet meer gelukken zou Zweden' in hun plannen tot uitbreiding van den oorlog te betrekken. Het Gotenburgsche blad heeft gelijk, wanneer het schrijft., dat dit vraagstuk met het oog op de militaire paraatheid van Zweden en ook ..in groot politiek verband" tot de ernstigste be hoort. waarmede Zweden in het verloop van dezen oorlog te maken heeft gehad. „Inderdaad," zo ohesluit de Berliner Boersenzeitune. beteekent deze misdadi ge bedrijvigheid van de Secret Service in Zweden en elders een direct gevaar voor de neutraliteit van deze landen, geheel afgezien van de bedreiging van hun de fensieve kracht. 's-GRAVENHAGE. 10 October. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt met betrekking tot de distributie van. scheerzeep en scheercreme hel na volgende bekend: Zooals reeds eerder is medege deeld, geeft één bon voor scheepzeep o.a. recht op het koopen van een tube snelschcercreme van de gebruikelijke afmeting of op twee kleine tubes snel- scheercreme. Bepaald is nu, dat de snelscheer- creme met een vetzuur gehalte van minder dan vier procent, buiten de distributie valt en derhalve zonder af gifte van bonnen mag worden gekocht en afgeleverd. In de toekomst zal, wanneer snel- scheercreme van een lager gehalte dan 4 of zonder vetzuur in den handel wordt gebracht, op de verpaA:- king de aanduiding „bonvrij" worden vermeld. Van de nog bij den handel aanwê- zige oude voorraden, mogen alleen de soorten, welke minder dan 4 vet zuur bevatten, zonder bon worden af geleverd. Indien een grossier of een detaillist niet weet hoeveel procent vetzuur de snelscheercreme, welke hij voorradig heeft, bevat, zal hij derhal ve slechts tot verkoop zonder bon mogen overgaan, indien hij door in formatie bij den fabrikant of den im porteur zekerheid heeft verkregen, dat het percentage vetzuur minder dan pet, bedraagt. Zenuwachtig Mjjnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 ct. HOUDT DE DUIVEN BINNEN AMSTERDAM, 10 Oct. De commis sie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduivenhouders, deelt het volgende mede: Voorloopig zullen geen duiventen toonstellingen mogen worden gehouden. De directe oorzaken van dezen maatre gel zijn de vele overtredingen van het uitvliegverbod. Voortaan zullen de overtreders met groote gestrengheid worden gestraft. Behalve de inbeslag name van al hun vogels, zullen de na latigen uitgesloten worden voor het houden van postduiven door den tijd van twee jaar. NOODLOTTIGE AANRIJDING ROTTERDAM. 10 Oct. Vanmiddag omstreeks 5 uur is in de Rochussen- straat de 16-jarige kantoorbediende P. A. Zinkweg wonende aan den PeVsoons- dam met zijn rijwiel door een motor wagen van lijn 15 der R.E.T. aangere den en op slag gedood. De jongeman wilde zich van het. G.E.B. gebouw in de richting van zijn woning begeven en werd bij de bocht van de Claes de Vrie- selaan door de tram gegrepen. HAARLEM. 10 Oct. Maandagmid dag. op het oogenblik, dat zijn moeder en twee broers ten grave werden gedra gen, overleed in het St. Elisabeth's Gasthuis de vijftienjarige G. Makkelie die bij den bomaanval op Haarlem ern stig werd gewond. Hedenmiddag werd ook zijn stoffelijk overschot op de Noorderbegraafplaats naar de laatste rustplaats gebracht. De burgemeester van Haarlem was verte" gen.voordigd door den heer J. Smit, chet van de afdeeling bevolking. Voorts was club R.C.H. waarvan de jongen junior er o.a. een deputatie van de Voetbal lid was. Vele kransen, waaronder een van den Rijkscommissaris en een van bet gemeentebestuur, dekten de baai- In de aula sprak majoor Hovenier van het Leger des Heils een afscheidswoord De heer W. van Leeuwen, bestuurslid van R.C.H. memoreerde, dat. Gerrit tij dens de drie jaar, dat hij lid was. ge toond heeft een moedige en vastberaden jongen te zijn. Een oom herinnerde aan het groote leed, dat over den vader en een hroer. die nog in het ziekenhuis verpleegd worden, ggkomen is en hoop te. dat God hun kracht.zoii schenken dit zware verlies te dragen. Hierna werd de baar grafwaarts ge dragen, waar een familielid dankte voor de vele blijken van deelneming en medeleven. TREILERVISSCHERIJ LANGS DE KUST 's-GRAVENHAGE. 10 Oct. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal voor een zeer beperkt aantal loggers toestem ming worden verleend tot het uitoefe nen van treilervisscherij langs de kust, met Scheveningen als haven van uit gang en terugkeer. Bij loting zal worden uitgemakt. wel ke loggers hiervoor in aanmerking ko men. Evenals voor de overige kustvissche- rij is aan deze toestemming de voor; waarde verbonden, dat de schepen bij donker binnen moeten zyn. Ten aanzien van de haringvisscherij kunnen nog geen mededeelingen wor den gedaan. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 10 Oct. Koersen voor stortingen op 11 October 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36. Belga's 30.14. Zwitsersche francs 43.56. Lires 9.87. Deensche kronen 36.40. Noorsche kronen 42.80. Zweedsche kronen 44.85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42. Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7.54. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden) 4.23. Turksche ponden 1.45%. per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 99 JLj/a. Utr.str. 17 lei.. 3450 Ao 1873 BERLIJN. 10 Oct. (D.N.B.) Naar zoo juist door Reuier wordt gemeld, wordt in Ottawa officieel tegengespro ken, dat een vrachtschip met Canadee- sche troepen tot zinken zou zijn 'ge bracht, zooals door het opperbevel der Duitsche weermacht is beweerd. Van bevoegde zijde wordt hierover aan het D.N.B. het volgende verklaard: Deze veronderstelling is niet waar, Het weermachtbericht van 9 October heeft alleen gemeld. dat epn "Duitsch gevechts vliegtuig een sterk beveiligd convooi. bestaande uit viif groote troepentrans portschepen. heeft aangevallen en op een der schepen treffers heeft geplaatst. Een troepentransortschi van ongeveer 20.000 brt. bleef stilliggen. Zooals men ziet wordt er in het weermachtbericht met geen woord van Canada of van een tot zinken brengen gerept. In dit geval kan men slechts dankbaar zijn voor de open hartigheid van het "Reuterbureau. Nu de officieele Duitsche instanties zich beperken tot het voorzichtige be richt. dat het Engelsche schip slechts meermalen getroffen Is. sehiint thans uit het feit. dat Reuter het tot zinken bren- "<»n van dit schin zoo sterk tegenspreekt, de conclusie gerechtvaardigd, dat hot troenentransportschip toch nog ernstiger beschadigd is. dan door den Duitschen nilnot zelf werd aangenomen en hij latei gerapporteerd heeft. Interessant en belangrijk te weten is voor de Duitsche. weermacht de andere onvrijwillige onthulling, dat zich onder de zwaar geladen transportschepen van dit Encelsche convooi ook een schip be vond met Canadeesche troepen. Dit. is eerst via dezen weg bekend geworden. 's-GRAVENHAGE, 10 October. De Duitsche militaire bevelhebber heeft in overleg met- den hoogeren SS- en politic leider bij het Rijkscommissariaat voor het bezette Nederlandsche gebied be velhebber der Ordnungspolizei het vol gende bepaald: De mannelijke Duitsche staatsburgers, geboren in de jaren 19141921, moeten zich krachtens hevel van den militairen bevelhebber in Nederland, in overleg met den bevelhebber der Ordnungspoli zei. melden bij de voor hun woonplaat sen bevoegde stafofficieren bij den gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Dezè personen dienen voor hun mili taire aanmelding als volgt aanwezig te zijn: a. Uit de provincies Z u i d-H o 11 a n d en Z e e 1 a n d bii de Wehrmachtskom- mandantur Den Haag. Koninginnegracht •24. op Maandag 14 October des voormirl- dags te negen uur, de aan den aanmel dingsplicht onderworpen personen, wier namen beginnen met een der letter A tot en met K. Op Dinsdag 15 October, des voormid dags te negen uur. de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters L tot en met S. Op Woensdags 16 October, des voor dags te negen uur de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters T tot en niet Z. B. Uit de provincie Noord-Hol land hij de Wehrmachtskommanriantur Amsterdam. Museumplein, op Donder dag 17 October, des voormiddags te ne gen uur. de betrokkenen, wier namen he ginnen met een der letters A tot en met P. Op rijdag 18 October, des voormiddags te negen uur de betrokkenen, wier na men beginnen met een der letters 0 tot en met Z. C. Uit de provincies Friesland, Groningen, Drente en Over ijssel bij de Wehrmachtskommandan- tur Zwolle, op Zaterdag 19 October, des voormiddags te negen uur, de betrokke nen, wier namen beginnen met een der letters A tot en met M. Op Zondag 20 October, des voormid dags te negen uur de betrokkenen wier namen beginnen met een der letters N tot en met Z. D. Uit de provincies Gelderland. Utrecht en Noor d-B rabant bij de Wehrmachtskommandantur Arnhem, Bothaplein 6. op Dinsdag 22 October, des voormiddags te negen uur. de betrok kenen, wier namen beginnen met een der letters A tot en met M. Op Woensdag 23 October, des voormid dags te negen uur ,de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters ,N tot en met Z. E. Uit de provincie Li m burg bij de Ortskommandantur Maastricht op Vrij dag 25 October, des .voormiddags te ne gen uur de betrokkenen, wier namen be ginnen met een der letters A tot en met G. Op Zaterdag 26 October, des voormid dags te negen uur de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters H tot en met E. Op Zondag 27 October, des voormid dags te negen uur de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters P tot en met O. Op Maandag 28 October, des voormid dags te negen uur de betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters V tot en met Z. De zich aanmeldende personen moeten bewijsstukken en twee pasfoto's (ter grootte van 37 bii 52 millimeter in bur- gcrkleeding, zonder hoofdbedekking), d? hrildragenden bovendien hun brillenre- cept meebrengen. Joden moeten niet ver schijnen. Aan de tot aanmeldingsverplichte per sonen wordt het bedrag van de reis der rie klasse op vertoon van hun retourbil jet. terugbetaald. Bovendien verkrijgen zij hij afwezigheid uit hun woonplaats van meer dan 8 uren, een verteringsver goeding. ROTTERDAM, 10 Oct. Een groep Nederlandsche pioniers, onder leiding van de sergeants Van Haarlem en Viel- foyen hebben gisteren een niet ontplofte Engelsche bom geruimd die Zaterdag jl. tijdens het Engelsche bombardement in de apotheek van Vos aan den Mathe- nesserdijk is ingeslagen. De bom was door den gevel, vlak onder het dak, in het huis geslagen, vervolgens loodrecht naar beneden gevallen, had alle verdie- pin een en den winkel doorboord en was tenslotte in den kelder op den grond ge vallen. Het was een bom van erica 250 kg., van de zwaarste soort, die de En gelschen tot nu toe in ons land hebben gebruikt. Dat de bom hier in den kelder netjes op den grond is blijven liggen is een wonder. Het werk, dat werd uitgevoerd door de Nederlandsche geniesoldaten, bestond nu uit het ophijschen van den bom. Deze is op een wagen geladen en zal op de daarvoor bestemde plek tot ontploffing worden gebracht. Er waren uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen, opdat, indien er zich ongelukken mochten voordoen, deze een zoo min mogelijke uitwerking zou den hebben. Het. werkje ging evenwel van een leien dakje en toen de onscha delijk gemaakte bom eenmaal uit den kelder was, kon hij zonder gevaar op den gereedstaanden auto worden gela den. Minder gemakkelijk zal het toegaan in de Juygensstraat, waar in een pand een nog niet ontplofte bom ligt. Deze is aan de achterzijde van liet huis inge slagen. heeft alle verdiepingen en even eens den keldervloer doorboord en is in de modder verdwenen. De Nederland sche pioniers hebben nu een groot gat gegraven en zijn bezig in de modder de bom op te zoeken. Wegens moord op een sleepbootkapitein BREDA, 10 Oct. De Bredasche Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 23-jarigen J. A. B. .uit Geertruidenberg, die bij een dronkeh- mansruizie op -22 April j.l. te Geertrui denberg den sleepbootkapitein M. van Strien uit Raamsdonkveer met revol verschoten gedood heeft. De verslagens bevond zich op zekeren avond in gezelschap van enkele vrien den in een café te Geertruidenberg, waar de vader van den verdachte zich in beschonken toestand bevond. Nadat deze laatste uit het café verwijderd was, is buiten een ruzie ontstaan tusschen A. B; en den kapitein en zijn vrienden, Nadat verdachte en zijn vrouw tus schen beide hadden willen komen en hun vader vergeefs mee naar huis had den willen nemen, 'is verdachte naar huis geloopen met den uitroep: „ik maak er een eind aan". Na tien minu ten kwam hij met een groote revolver terug, waaruit hij vijf schoten loste. Van Strien werd daarbij door drie scho ten getroffen en overleed spoedig. Bij de behandeling dezer zaak voor de Bredasche Rechtbank op 26 Septem ber, bleek, dat verdachte met de vecht partij zelf niets uitstaande had, terwijl de daad gepleegd werd met een revol ver, die de Jongeman verstopt had om te voorkomen, dat. zijn vader er gekke dingen mee uit zou halen. •De officier van justitie, mr. v. d. Dus- sen. achtte verdachte verminderd toere- keningsvatbar en eischte daarom een gevangenisstraf van vijf jaren, door te brengen in een bijzondere strafgevange nis en daarna ter beschikikng stelling der regeeiyng. De verdediger, mr. J. Eibers uit Til burg, had aangedrongen op ontslag van rechtsvervolging met ter beschikking stelling, subs, een korte straf. De Rechtbank deed hedenmorgen uit sprak en veroordeelde den verdachte tot drie jaar gevangenisstraf door te bren gen in ppn bijzondere strafgevangenis met aftrek van voorarrest en voorts ter beschikking stelling van de regeering. 4000 arbeiders onder eigen ieitjUg an het werk bij verbeteringen in Hamburg De Duitsche autoriteiten, hebben aan de Federatie Werkgevers Bouwbedrijt gevraagd of de Nederlandsche aan nemers geneigd zouden zijn in de toe komst werken in Duitsehland uit te voeren met eigen personeel en eigen werktuigen. Bij besprekingen hebben de Duitsche autoriteiten medegedeeld, dat op het oogenblik weliswaar verschillen de Nederlandsche arbeiders in Duitseh land werken, doch dat deze arbeid niet die vruchten afwerpt, welke men gaar ne zou wenschen, wegens de vreemde leiding, de pngewone arbeidsmethoden en de buitgewone omstandigheden. Vandaar, dat men meer succes ver wacht. indien de Nederlandsche bouw arbeiders in Duitsehland zouden wer ken onder Nederlandsche werkgevers. De Federatie Werkgevers Bouwbedrijf heeft zich bereid verklaard om de orga nisatie van een en ander op zich te ne men. Een commissie, door de F.W.B. benoemd, heeft daarop, volgens het Va derland, een onderzoek ingesteld in Hamburg, de stad, welke in de eerste plaats in aanmerking zou komen voor de uitvoering der desbetreffende wer ken. Daarbij bleek, dat de stad. inbe grepen de nabijgelegen haven-, en indus triegebieden, betrekkelijk weinig van den oorlog heeft geleden. Hamburg be hoort bovendien tot de vijf steden, die in de toekomst geweldig zullen worden uitgebreid. Heele stadgedeelten zullen worden herschapen in boulevards. Een groote nieuwe brug zal over de Elbe worden gelegd, enz. Er is ook groote behoefte aan woningen. Bij den bouw daarvan zou men in de eerste plaats Nederlandsche aanne mers te werk willen stellen. Er zouden in totaal wel 4000 Nederlandsche werk lieden geplaatst kunnen'worden. Nog andere steden hebben groote plannen ten aanzien van den woning bouw, ook in het Noord-Westen van Duitsehland, doch daar zullen Belgen en Denen komen te werken. De arbeiders worden in barakken bij elkaar ondergebracht. Om dè 3 maan den zullen de gehuwden met verlof naar huis kunnen gaan, de ongehuwden om de 6 maanden. Ter voorziening in kas middelen zal den Nederlandschen aan nemer voor de eerste 4 weken een voor schot worden verstrekt. •s-GRAVENHAGE, 10 Oct. Zooals bekend, zal in het tijdvak van 915 October 1940 een groot gedeelte van de hij den Opbouwdienst geplaatste perso nen uit dezen dienst worden ontslagen, Met betrekking tot de kostwinners vergoeding is de volgende regeling ge troffen: Ten aanzien van alle ontslagenen wordt de kostwinnersvergoeding door betaald tot. en met 19 October 1940. Mocht blijken, dat de ontslagene er niet in slaagd vóór of op 14 October 1940 loongevende arbeid te vinden, dan wordt de kostwinnersvergoeding door betaald tot en met 26 October 1940. Wat de onderofficieren betreft die tot de laatstvertrekkende groep behooren, wordt de kostwinnersvergoeding door betaald tot en met 26 October 1940. Onder loongevenden arbeid wordt ver staan arbeid, die 'n geldplijke verdienste oplevert, ongeveer gelijk aan of hooger dan de inkomsten, die tot grondslag hebben gediend bij het vaststellen van de kostwinnersvergoeding Na 26 October mag voor diegenen, die in het tijdvak van 915 October werden ontslagen, geen kostwinners vergopding meer worden uitbetaald. Mocht in be- naalde gevallen toch behoefte aan steun hljiveu hp-'aan. den ral daarin on ande re wijze dan door middel van kostwin nersvergoeding moeten worden voor zien. Handelsreiziger voor het Gerechtshof ARNHEM, 11 Oct. In November 1939 werd in de buurt van Almen een auto, bestuxfrd door den handelsreiziger C. L. uit Arnhem, door twee Nederland sche schildwachten aangehouden. De militairen hadden tot taak. automobilis ten te waarschuwen, dat zij langzaam moesten rijden in verband met aan de boomen aangebrachte springladingen. L. voldeed niet terstond aanhet be vel tot stoppen en toen hij eenmaal tot stilstand was gekomen, ontstond een woordenwisseling, waarbij L. een der schildwachten een klap zou hebben gegeven. De verklaringen van de bei de schildwachten waren niet zeer dui delijk, zoodat de politierechter te Zut- fen den automobilist vrijsprak. Deze zaak diende thans in hooger be roep voor het Arnhcmsche Gerechts hof. De verdachte verklaarde, dat hij slechts de bedoeling had gehad een der schildwachten de helm van het hoofd te grijpen, ten einde zijn kleedingnum- mer te weten te komen. Uit het verhoor van de beide soldaten bleek, dat de verdachte zeer onhebbelijk was opgetreden. De advocaat-generaal, mr. Hermans, eischte ƒ25 boete, subs, tien dagen hechtenis. Uitspraak 24 October. Nog geen goedgekeurde voetgangers-lantaarn 's-GRAVENHAGE. 11 Oct Met de keuring van zaklantaarns voor voetgan gers gaat het nog niet naar wensch. De behoefte er aan wordt met het korten der dagen steeds grooter en het gevolR is. dat men niet goedgekeurde zaklan taarns gaat aanschaffen, die straks zul len blijken niet te voldoen aan de voor schriften van de Rijksinspectie. De in dustrieën hebben evenwel nog steeds geen zaklantaarns of voctgangerslanv pen ter keuring aangeboden, die vol doen. Deze lantaarns mogen alleen maar beperkt, licht op den weg uitstralen en in peen geval naar boven licht geven. De fabricage blijkt peen eenvoudig pro bleem te zijn. GEDENKTEEKEN VOOR DE GESNEU VELDE NEDERLANDSCHE SOLDATEN TE OVERSCHIE OVERSCHIE. 10 Oct. Zaterdag 12 dezer des voormiddags te 11 uur 30 zal op de algemeene begraafplaats Hofwijk aan den Delftweg de plechtige onthul ling plaats hebben van het monument, opgericht voor de te Overschie voor het vaderland gesneuvelde Nederlandsche Nederlandsche soldaten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6