ROEMENIE RICHT EEN MEMORANDUM TOT HONGARIJE De oorlog in Afrika Japansch - Amerikaansche betrekkingen Honderden bommenwerpers over Engeland Britsche vliegtuigen boven Duitschland Inzake de minderheden Amerika koopt oorlogsmateriaal terug Een Duitsch dementi Japan ziet geen reden tot ongerustheid Heeft iemand? Haven van Dover beschoten Aanvallen op diverse Duitsche steden TAL VAN DOODEN EN GEWONDEN Ie r/,„. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 OCTOBER 1940 BOEKAREST. 11 October. (D.N.B.) De Roemcensche dagbladen publiceeren een memorandum, dat de voorzitter der Roemeensche delegatie in Boedapest Don derdagavond heeft overhandigd aan de Hongaarsche delegatie. In het memorandum wordt verklaard, dat de Roemeensche regeering beslis sende beteekenis heeft gehecht aan de oplossing van het minderhedenvraagstuk aangezien zonder een zoodanige oplossing de noodige ontspanning tusschen beide landen niet tot stand kan worden gebracht. De Hongaarsche delegatie ^rordt ver weten, dat zij onderhandelingen over de minderhedenkwestle voortdurend heeft getraineerd om ten slotte op 2 Ocoher mede te deelen. dat de Hongaarsche regee ring niet in staat was te onderhandelen over de oplossing van de minderheden- kwestie in verhand met de' spanning, die tusschen Hongarije en Roemenië was opgetreden. De verslechtering van den toestand wordt in het memorandum geweten aan <de omstandigheid, dat zich overvallen hebben voorgedaan in het aan Hongarije afgestane deel van Zevenburgen en dat alle Roemeensche voorstellen om deze gebeurtenissen te doen onderzoeken door gemengde Roemeensch-Hongaarsche commissies door de Hongaarsche regeering zijn afgewezen. Gemengde Hongaarsch-Roemeen sche comm^sie staakt haar werkzaamheden Berichten over excessen Het Hongaarsche telegraafagent- schap M.T.Ï. publiceert een commu niqué van bevoegde Hongaarsche zijde, waarin wordt verklaard, dat de excessen -van Hongaarsche auto riteiten jegens de Roemeensche minderheid in Zevenburgen waar van door den plaatsvervangenden Róemeenschen minister-president Horia Sima Woensdag in een radio- redevoering-melding is gemaakt, niet in overeenstemming zijn met de feiten. Een verder bericht van het Hon gaarsche telêgraafagentschap meldt, dat de stroom van Hongaarsche vluchtelingen uit Roemenië aan houdt. De Hongaarsche dagbladen publi ceeren het bericht, dat op initiatief van Roemenië de gemengde Hon- gaarech.Roemeensche commissie, die benoemd is als gevolg van de sc.heidsrechfe'rliike uitspraak van Weenen en die in Bopkarest zetelde, haar werkzaamheden heeft ge schorst. De bladen voegen hieraan toe. dat de Roemeensche regeering zich inmiddels in verbinding heeft gesteld met de Italiaansche en de Duitsche regeering ten aanzien van de materie, welke onderwerp vormt van de onderhandelingen. In een officieele mededeeling wordt gezegd, dat een Roemeensche minister raad. gehouden onder voorzitterschap van generaal Antonescu. besloten heeft de Hongaarsche berichten, volgens wel ke de Hongaren uit Roemenië worden verjaagd, door de Roemeensche auto riteiten en dahrom naar Hongarije gin gen, tegen te spreken. Eveneens worden berichten over mishandeling van Hon garen in Roemenië tegengesproken. Verder werd door den ministerraad besloten de Roemenen, die komen uit de afgestane gebieden. voorloopig te ves tigen op do onteigende bezittingen van Joden. Ten slotte behandelde de ministerraad het feit, dat in vele Joodsche vennoot schappen thans gepensioneerde voor malige officieren én voormalige heklee ders van staatsfuncties zitting hebben in de raden van beheer en toezicht met het doel te verbloemen, dat het .Tood sche zaken ziin. De ministerraad heeft een oproep-gericht tot de betrokken Roemenen om hun naam en hun ver leden niet op deze manier in dienst te stellen. De indruk te Berlijn Officieus wordt te Berlijn gemeldt de gisteren doör de Roemeensche pers ge publiceerde rede van den plaatsvprvan genden Rnpmëensc'ien prpmier. Horia Sima, waarin deze op rustige, waardige wijze verschillende gebeurtenissen be handelde, hppft in politieke kringen te dezer stede geen ongunsfigen indruk gemaakt. Men constateert, dat Horia Sima een juiste interpretatie eeeft aan de bedoe ling, die bij- de Weensche arhitrage voorzat, als hü den nadruk legt on Rop menlë's.wi) jot. vreedzame samemver king om in het Donauhekken een sa menleving te bewerkstelligen, die van alle vijandschap hevriid i>. Inderdaad was het de zin en bedoeling van de Weensche arbitrage, die naar men weet een definitieve regeling vorm' eens pn vooral dp tusschen Ropmenië en Hongarije voorhanden kansen on conflicten le doen verdwijnen en tegp liikertijd aan, de hevolking ter weers zijden van de nieuwe grens leven en werk onder bevredigende omstandighe den te waarborgen. Men kent te Berliin niet de bijzon derheden van de gebeurtenissen, waar over Horia Sima ziin beklag doet. Men is hier derhalve onk niet in staat daar omtrent ziin standnunt te benalen. Torb hoort men in politieke kringen te de zer stede de meening. dat de staten van het Zuid Oston in staat behoorden te zijn om maatregelen van nndergesrhik te organen te verhinderen of binnen uiterst korten tijd ongedaan tp maken Indien deze niet overeenstemmen met dp verplichtingen die men jegens de nieuwe F.uropeesche ordenig op zich ge nomen heeft. PROCLAMATIE AAN DE EGYPTISCHE BEVOLKING Spreekverbod voor de Wafdpartij BEIROET, 11 October (D.N.B.). Op order van het Britsche opperbevel heeft de Egyptische regeering een proclamatie tot de bevolking gericht, waarin onder bedreiging van strenge straffen iedere critiek op Engeland en op het Engelsche militaire bestuur in Egypte wordt ver boden. Op overtreding wordt een lang durige opsluiting in een concentratie kamp gesteld. Reeds is een dergelijk kamp aangelegd in de provincie Oen- dagh een streek, waar in bijzonder ster ke mate malaria heerscht. In een openbare vergadering hebben de leiders dér Wafdpartij scherpe critiek op dezen maatregel der regeering ge oefend, waarna de regeering den voor aanstaanden personen dezer partij een spreekverbod voor den tijd van tien da gen oplegde. De Wafdpartij heeft de re- geering medegedeeld, dat zij haar leden tot lijdelijk verzet zal oproepen, wan neer de regeering het verbod niet intrekt Het is noe niet bekend, welk standpunt men in officieele kringen inneemt ten aanzien van deze openlijke oorlogsver klaring. ROEMEENSCH GEZANT TE ROUE BENOEMD BOEKAREST. 11 Oct. (D.N.B.). De legiormair Vojen. die onder het bewind van Carol als vluchteling in het buiten land woonde, is tot Roemeensche gezant te Rome benoemd. WASHINGTON. 11 October (D.N.B.) President Roosevelt heeft een wet onderieekend, waarbij hij gemach tigd wordt, het aan buitenlandsche mogendheden verkochte, doch nog noch niet geleverde oorlogsmateriaal terug terug te koopen. Op deze wijze krijgt de regeering de gelegenheid om ongeveer honderd militaire vlieg tuigen. die. door Zweden zijn gekocht en groote hoeveelheden gereedschap pen, die reeds voor verscheping klaar staan, terug te koopen. Vol gens berichten in de bladen, zouden deze vliegtuigen aan Engeland wor den verkocht. Geen Duitsche troepen *in Bulgarije BERLIJN, 11 Oct. (D.N.B.). De door de Engelsche propaganda verspreide persberichten en geruchten over de zoo genaamde aanwezigheid van Duitsche troepen in Bugarije, worden van Duit sche zijde gedementeerd. BLOEDIG INCIDENT IN BRITSCH- INDIE KABOEL. 11 October (D.N.B.). Naai uit Nieuw Delhi wordt gemeld, is het gisteren in Ghqziabad tol een bloedig in cident gekomen. De politie schoot luk raak op de menigte, waarhij vier perso nen gedood en verscheidene anderen ge wond werden. Matsoeoka niet van plan met Amerika of Engeland te onderhandelen TOKIO, 11 Oct. (D.N.B Ten aanzien van de in de Amerikaan sche pers de laatste dagen gepubli ceerde sensatieberichten, waarin gesproken wordt van een spoedig afbreken der Japansch-Amerikaan- sclie betrekkingen, heeft de woord voerder van het departement van buitenlandsche zaken verklaard, dat deze berichten niet alleen te sensa tioneel. maar ook volgens Japan- sche meening ongegrond zijn. Van Japansche zijde ziet men geen re den om niet rustig te zijn. Ook de Japansche pers is rustig. De verantwoordelijke personen aan beide kanten van den Stillen Oceaan be- hooren bij hun beslissingen voorzichtig en rustig te. zijn en zich niet laten irri- teeren door dergelijke sensatieberiehten. Op de vraag, of de Vereenigde Staten een boycot van Japansche zijde uitvoe ren, antwoordde de spreker, dat desbe treffende berichten niet ontvangen zijn en dat integendeel de Vereenigde Sta- last van verstopping, slechte spijsvertering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisseling zout De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme. Flacon 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. MANOILESCU NAAR ROME BOEKAREST. 11 Oct. Stefani). Oud-minister Manoilescu is vanmorgen voor een kort verblijf naar Rome ver trokken. DE AANVAL SCHEEN HEVIGER DAN OOIT BERLIJN, 11 Oct. (D.N.B.). Ver scheidene honderden bommenwer pers van het Duitsche luchtwapen zijn vannacht op voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen in Londen en eenige andere Engelsche plaatsen losgelaten. Volgens tot dusver ont vangen berichten werd bij goed zicht een aanzienlijk aantal bommen uit geworpen die zware ontploffingen en branden veroorzaakten. Bijzonderhe den zijn nog niet hekend. Na een kortstondig zwijgen te midder* nacht, is het Duitsche luchtbombarde ment in de ochtenduren van Vrijdag weer met volle kracht boven Londen los gebroken en heeft het hoven ruim 36 districten van het stadsgebied gewoed, meldt de United Press uit Londen. De aanval scheen zelfs nog heviger te zijn dan in de laatste drie nachten. Duitsche bommenwerpers raasden boven d? Theems, boven her oosten des lands, bo ven Wales.' de Midlands. Liverpool en Noord -Oost-Engeland. Duitsch vér-dragend geschut heeft gisteravond het vuur geopend, tegen 18 uur 30. op Britsche koopvaardij schepen. die in de haven van Dover lagen. Het effect der schoten kon door den dichten nevel niet worden vastgesteld doch de weerschijn van branden kon worden gezien. Een beeld van onzekerheid In een beschouwing over de positie van Engeland, komt de Berliner Boer- sen Zeitung tot het resultaat, dat de waarnemer over de geheele linia een beeld ziet van onzekerheid en voortdu rende nederlagen. Dakar was van tevo ren tot mislukken gedoemd. De kwestie van den weg door Birma liet geen twij fel open en in Engeland schijnt niemand inoer aan lipt gelukken van den volgen den Italiaansrhen slag in Noord Afrika te twijfelen. De toestand, in de Middel •andsche Zee kenmerkt de positie van Engeland. De T.nndensche radio, zoo merkt de Voelkischer Benbarfiter op, probeert het Engelsche volk te troosten over de steeds nijpender bevoorrading, doeh moet toegeven, dat de Ver. Staten Teen levensmiddelen kunnen leveren daar de aldaar aanwezige Britsche fi nancieele resrves uitsluitend voor oor- InrshenondigdhPden ter beschikking ctaan. Deze taalr zoo meent hef blad. staat in schrille tegenstelling tot het slagwoord van de onuitputtelijke voorra den, dat in het, begin van den oorlog een steunpunt van de Britsche agitatie te gen Duitschland was. Tal van groote branden In het kader der gewapende verken ning zijn in den loop van heden voor den oorlog belangrijke doelen te Londen en in andere steden in het zuiden en midden van het Britsche eiland aange vallen. Bij Ramsgate werd een wacht schip met bommen bestookt. Verkenners constateerden als resultaat der aanvallen van den afgeloopen nacht talrijke groote branden, vooral in' het centrum der stad. ten noorden van de Theems. Het Victoria-station is zwaar getroffen. Ook in de omgeving daarvan is een brand waargenomen. Nieuwe aanvallen In den loop van vandaag zijn op nieuw sterke eenheden van het Duit- schê luchtwapen opgestegen voor een gesloten aanval op de Zuid-Oos telijke punt van Engeland. Als ge volg van het eoede zicht konden de doelen met buitengewoon succes worden aangevallen. Het middelpunt van de actie vormde Canterbury, waar dynamiet- en brand bommen van alle soorten kaliber wer den neergeworpen. De sterke rookont wikkeling, die onmiddellijk na den aan val boven het geheele stadsgebied werd waargenomen, toonde de vernietigende uitwerking van de treffers. In een an dere stad werd een fabriek door dyn3 mietbommen totaal vernietigd, terwijl bomtreffers op de spoorweginstallaties van een stad aan de kust den spoorweg zoodanig hebben vernield, dat voor lan gen tijd ieder verkeer onmogelijk is. Tusschen de vergezellende Duitsche jachtvliegtuigen en de voor het afweren opgestegen Engelsche iachftoestellen werden luchtgevechten geleverd. Vol gens de tot dusverre ontvangen berich ten zijn aan Duitsche zijde geen verlip zen geleden. Enkele Engelsche jacht vliegtuigen werden neergeschoten. Defi nifieve cijfers zijn nog niet ontvangen. Engelsche mijnenvege gezonken De admiraliteit moet tót haar tecdwe zen bekend maken, dat de mijnenveger Sea King door een vijandelijke mijn ge zonken is. Boven: een beeld uit het plaatsje Sidi el Barani in Egypte, dat na een zware beschieting door de Italianen ingenomen werd. Onder: Een Britsche tankwagen, die door Italiaansch tankafweergeschut buiten gevecht werd gesteld (Foto Scherl) BERLIJN, 11 October. (D.N.B.) In den nacht van 10 op 11 October is een groot aantal Britsche vliegers naar Duitschlajid gevlogen. Op verscheidene plaat sen in Noordwest- en Midden-Duitschland werden hommen geworpen, die echter geert militaire schade aanrichtten. Wel echter werden weer woonhuizen, schuren en andere gebouwen beschadigd en werden verscheidene personen gewond. Britsche vliegers hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag opnieuw bommen geworpen op woonwijken in Hamburg. Hef maanlicht, dat de stad dui delijk zichtbaar mankte, gaf den Engelschen bommenwerpers de mogelijkheid hun doelen nauwkeurig vast te'stellen. Het ergst getroffen werden drie strafrnblokkcYi in een dichtbevolkte arbeiders wijk. In een omgeving van bijna een kilometer kan men de verwoestingen zien die de explosieve bommen hebben doen ontstaan. Huizen en binnenplaatsen wer den vernield en zwaar heschadied. In deze wijk ziin drie donden gevallen. Daarbii komen nog 15 zwaar en vele licht gewonden. Ongeveer 2 kilometer verder, even eens in een dichtbevolkte, stadswijk, ziet men hetzelfde beeld: vele ingestorte hui zen, in ascb en puin liggende muren en woninginrichtingen, afgerukte daken en hnopen puin. A LLEEN niet militaire objecten, in de f* buurt waarvan zich geen enkel mili tair doel bevindt, werden door de Engel sche bommen getroffen. Het ergst getrof fen hierbij, werden drie stralen in een door handarbeiders dicht bewoonde woonwijk. In een omtrek van bijna een kilometer ziet men onbeschrijfelijke verwoestingen, die ontstaan zijn door de bomontploffingen Huizen en binnenplaatsen werden vernield Er vielen drie slachtoffers. Ongeveer twee kilometer verder, eveneens in een dichtbe volkt stadsdeel, ziet men hetzelfde beeld Vele ingestorte huiïen, vernielde muren en woninginrichtingen, afgerukte daken en puinhoopen. Woonwijken aangevallen Ook de laatste nachten Rebben de En gelsche vliegers talrijke aanvallen op woonwijken in Duitsche steden, in het hijzonder in het Rijnland, ten uitvoer gelegd, waarbij talrijke burgers gedood of gewond werden. Zoo trof in Essen een bom een woonhuis van vier verdiepingen vernielde de woningen en doodde vrou wen en kinderen. Twee andere bommen ontploften on straat en richtten aan an dere- woonhuizen zware schade aan Eenige dooden en verscheidene zwaar- en lichtgewonden vielen. Tn Cnstrop Rauxel vernielde een treffer een woon huis en bedolf de mannen.rler daar ge legerde reridinrrsnost onder de puinen Ook hier ziin verscheidene dooden ge vallen, o.m. een vrouw en twee kinderen 'erwijl talrijke personen werden gewond In een buitenwijk van Dusseldorf vielen in den nacht van Woensdag op Donderdag verscheidene explosie ve bommen in een woonbuurt, waar zij verscheidene huizon beschadig den. De huizen moesten worden ont ruimd. Een man werd gedood. Ook in een andere buitenwijk van Dussel d'.rf is een huis in een nlok wonin gen getroffen. Hier werd een meisje gedood. In den nacht van Donder dag on Vrijdag wierpen Engelsche vliegers opnieuw hommen op Dussel dorf. die echter op een kerkhof vie len. In een voorstad van Keulen werden in den nacht van Woensdag op Donder dag buitenwijken, die ver van fabrieken af liggen, aangevallen. Dertig huizen werden min of meer zwaar beschadigd Een 15 jarige knaap werd gedood. Zwaa: :s ook een dorp bij Keulen geteisterd, waar een huis volkomen met don grond gelijk gemaakt werd en verscheidene •""aburige gebouwen zoo zwaar hesc.ha- died worden, dat zii ontruimd moesten WOr.den. Ook hier werd pen man gedood Eenige vijandeliike vliegtuigen, die ir den nacht van Donderdag op Vrijdag ten de laatste dagen nog grootere inkoo- pen hebben gedaan dan gewoonlijk. Een waarschuwing aan de VS. Het antwoord, dat Matsoeoka giste ren heeft gegeven op de redevoering van Churchill, vormt een energieke waarschuwing aan de Vereenigde Sta ten, zoo schrijft de Kokoemin Sjimboen. I-Iet orgaan noodigt de V.S. uit eindelijk hun inmenging fn de Oost Aziatische kwesties na te laten. De Tokio Nistji verklaart, dat Matsoeo ka dè Vereenigde Staten nogmaals heeft gewezen op den waren zin van het driemogendhedenpact, daar de En- gelsch-Amerikaansche stap in de aan gelegenheid van den Birmaweg er al leen toe dient de Japansch-Amerikaari sche betrekkingen nog meer te verscher pen en de anti-Amerikaansche stem- - ming bij het Japansche volk aan te wakkeren. Matsoeoka is niet voornemens op. het oogenblik te onderhandelen met de V.S. of met Engeland. Zijn ver klaring is een demonstratie van den Japanschen wil om, voor zoover dat slechts mogelijk is, den vrede in het Verre Oosten te verzekeren en een uitbreiding van den oorlog te verhinderen. De Tokio Asahï Sjimboen noemt Churchill's "bewering, dat Japan bij het sluiten van de overeenkomst over den weg door Birma een wapenstilstand zou hebben toegezegd met Tsjang Kai Sjek, een vierkante Leugen. Het vertrek der Ameri kanen uit het Verre Oosten Den Amerikaanschen onderdanen in Mandsjoekwo is gisteren door het Ame rikaansche consulaat-generaal in Moek- den eén schrijven toegezonden, waarin gezegd wprdt: „Met het oog op den abnormalen toe stand in het Verre Oosten hebben wij 'voorzichtigheidsmaatregelen voor de veiligheid der Amerikaansche onderda nen genomen, waarbij wij in het bijzon der den vrouwen en kinderen, maar ook den mannen, die niet door dringende zaken worden vastgehouden, den raad geven de gebieden van onrust te ver laten. Het Amerikaansche consulaat- generaal geeft hiermede den Ameri kaanschen onderdanen den raad ge bruik te maken van de thans beschik- bre vervoersfaciliteiten." De Japansche ambassa deur naar Moskou vertrokken Lt.-general Tafekawa, de nieuwe Ja pansche ambassadeur te Moskou, is vanmiddag uit Tokio naar zijn post ver trokken. Hij reist via Siberië. Japansche missie naar Fransch Indo-China Een. diplomatieke missie, bestaande uit 20 man, is vanmiddag onder leiding van ambassadeur Matsoemija naar Ha noi vertrokken. Matjoemija heeft tot taak de economische samenwerking tus schen Japan en Fransch Indo-China nauwer aan te halen. Japansche bankfilialen te Londen gesloten Volgens persberichten heeft de regee ring1 allen Japansche banken en andere ondernemingen, die te Londen filialen hebben, aanbevolen, deze filialen te sluiten. Met uitzondering van de Joko- hama Specie Bank. aldus de Nitsji-Nits- ji, worden alle Japansche agenturen uit Londen teruggeroepen. boven midden-Duitschland konden door dringen, vlogen over Leipzig, waar zij twee explosieve bommen wierpen op de wijk der klinieken en fabrieken. Aan het Juridisch Medisch Instituut werd belang rijke schade aangericht. In Maadenburg werden midden in de stad twee huizen volkomen vernield en 15 zwaar bescha digd. Een politieman werd gedood. 5 per sonen werden gewond. De Duitsche pers over den aanval op Berlijn Over de Engelsche beweringen over zoogenaamde succesvolle luchtaanvallen op Berlijn, waarbij de Rijkshoofdstad met een hagel van Britsche bommen zou zijn bestookt, deelt men van Duitsche iide eenige actueele beteekenisvolle cij fers mede. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben alleen in den afgeloopen nacht en alleen boven Londen in totaal 225.000 K.G. aan bommen neergeworpen. Hier tegenover staat het getal van ongeveer 30000 K.G. aan bommen, die de Royal Air Force boven Berlijn niet gedurende één enkelen nacht heeft uitgeworpen doeh trerlurende het geheele verloop van de Engelsche operaties in de lucht boven Berlijn in de nerinde van de laalste zes 'vek^n Hit deze beide getallen blijkt dui delijk. dat de door de Engelschen gehul digde voorstelling van ..duellen" tus schen de heide vijandelijke luchtvloten boven T.onden en Berliin een kenmer kend stealtie van Engelsche propaganda vormt. De inisfheid van deze onvatting wordt vooral bewezen door het getal """"■ecehoten vliegtuigen. dal het op nerhevel van de Duitsche weermacht na ^en nïinlük nnuv<TPZPttP controle telkens 'n ziin wpormachfhpricht publiceert. Als rtr snrafcp jo van het boerin ..duel" aldus '•erklanrf men van.Du'tsche ziide ten 'otto, dan or snrake zijn oor, ru,pi fuRRpVtpn den met een nïq ">ol howanpndon Fno-plochmp.n en dpiv Tin'f.cohon gewapend met eert %>eehineeewper. VanoeMend b'i bot par.Krpl<pn van den dpe» traebf.fp ppn z-vore Rri+eobe kru'0"'" een aanval on Cherbourg te doen. Hij werd door Duitc-ho knsfbatteriien mpl •ooveel succes beschoten, dat hii onmid- 'êlliik van koers veranderde en in de richting van de Britsche kust verdween.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2