ze zitten. FILMS voor deze week: Oud-Amersfoort (356) Werkverruiming voor Amersfoorters Politie-varia Objecten in de omgeving Gemeentelijke werkverruiming ,Mijnhardtjes' De Nederlandsche Pijnstillers t ROODE STER SUPINATOR?»^ Medische Hulp 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 OCTOBER 1940 Opruimings- en herstel werkzaamheden in de Geldersche Vallei BEN W. brengen ter kennis van den Raad dezer ge meente, dat door het Departe ment van Sociale Zaken wederom centrale werkverruimingsobjecten zijn aangewezen, waarbij arbei ders uit onze gemeente geplaatst kunnen worden. Deze objecten zijn: A. Verbetering van pl.m. 1 H.A. bouw land, gelegen aan den Hooglandschen weg onder den Ham in de gemeente Hoogland, ten behoeve van den heer W. J. Kok aldaar. Volgens den Rijksdienst voor de werk verruiming, zal een bedrag van 1150. aan onze gemeente in rekening worden gebracht voor kosten van Amersfoort- sche tewerkgestelden. Het werk is reeds uitgevoerd. H. Verruiming van de Woudenberg- sche Grift. Door onze gemeente zal een bedrag van f 7600,— beschikbaar dienen te worden gesteld. Gerekend wordt op 400 manweken werk. C. Opruimings- en herstelwerkzaam heden in de Geldersche Vallei. Gerekend wordt op 2425 manweken werk voor Amersfoortsche tewerkgestel den, waarvoor naar raming een crediet van 48.500,— noodig zal zijn. D. Opruimen van prikkeldraad- eri rail versperringen in de Grebbelinie. Verwacht wordt, dat 10 van dit werk door Amersfoortsche werkkrachten zal worden uitgevoerd, waardoor een bedrag van f 42000— noodig zal zijn. Gerekend wordt op 2100 manweken werk. E. Opschoonen en uitdiepen van een tweetal afwateringsjslooten onder de ge meente Hoogland, van het Waterschap „Beoosten de Eern." Voor dit werk zal naar raming f 4o0,— noodig zijn, berekend naar 25 manweken werk. F. Herstellen en verbeteren van 12 H.A. grasland, wegens inundatieschade, bekend onder de nos. 36 t.m. 46 Sectie C., gemeente Stouteriburg. Vermoedelijk zal 50 van dit werk door Amersfoortsche tewerkgestelden worden uitgevoerd, waarvoor een crediet van f 7500— beschikbaar zal dienen te worden gesteld.' De raming is 400 man weken werk. G. Het dichten en egaliseerep van een tankgracht, lang 6.05 M., gelegen in de gemeente Hoogland. Voor Amersfoort wordt gerekend op 2160 manweken werk, waarvoor 39.000 benoodigd zullen zijn. H. Herstellen van pl.m. 2 H.A. voor malige boomkweekerij, gelegen in de ge meente Hoogland. Naar raming zal een crediet van 2700,— noodig zijn voor uitvoering door Amersfoortsche werkkrachten. Gerekend wordt op 150 manweken werk. o tt I. Herstellen en verbeteren van 2 H:A. grasland, wegens inundatieschade. be kend onder no. 1197, Sectie E., gemeente Stoutenburg. Gerekend wordt op 138 manweken werk, waarvoor f 2500,dienen te wor den uitgetrokken. J. Herstellen en verbeteren van pl.m. I.67 H.A. grond, bestaande uit ten be hoeve van Defensiemaatregelen afge zaagd bosch, gelepen in de gemeente Hoogland. Gerekend wordt op 125 manweken werk, waarvoor een crediet van f 2300, noodig zal zijn. K: Ontruimen bouwplaatsen van 272 ingevolge defensiemaatregelen verbrande of vernielde boerderijen, het bikken en optassen vap het nog bruikbare puin, alsmede het herstel len, rooien, spitten en egaliseeren van de bijbehoorende erven en boom gaarden, gelegen in verschillende gemeenten in de Geldersche Vallei. Vermoedelijk zal 50 van dit werk door arbeiders uit Amersfoort wor den uitgevoerd, waarvoor een bedrag van .f 35.000,— beschikbaar zal die nen te worden gesteld. Gerekend wordt op 1800 manweken werk. L. Herstellen en opnieuw voor be planting geschikt maken, wegens inun datieschade, van 0.3 H.A. boomgaard, alsmede ontginnen van 0,1 H.A, voor malig hakhout, gelegen onder Leusden, eigendom van den. heer A. Verkerk al daar. Een klein obiect, waarvoor 450,— voldoende zal zijn. Gerekend wordt op 25 manweken werk. M. Ontginnen en verbeteren van 1.50 H.A., wegens defensiemaatregelen ge kapt eikenhakhout, gelegen in de ge meente Leusdeii. Sectie F. no. 888. 889 en 800. Gerekend wordt op 80 manweken werk, waarvoor een crediet van f 160.— noodig zal zijn, N. Herstellen en opnieuw voor be planting geschikt maken van 0,85 H.A. boomgaard, die wegens defensiemaat regelen was afgezaagd, gelegen Sectie F. 1147, gemeente Leusden. Voor dit ob ject zal 1200,beschikbaar moeten worden gesteld. Gerekend wordt op 60 manweken werk. O. Ontginnen en verbeteren van 3,7 H.A. wegens defensiemaatregelen gekapt hakhout, alsmede door inundatie be schadigd grasland, gelegen in Sectie C, gemeente Stoutenburg. Gerekend wordt op 185 manweken werk, waarvoor naar raming 3700, beschikbaar moeten worden gesteld. P. Herstellen en opnieuw voor be planting geschikt maken van 0,5 H.A. boomgaard, die wegens defensiemaat regelen was afgezaagd, gelegen Sectie C., no. 947. gemeente Leusden. Een object, waarvoor 700,benoo- digd zal zijn. Gerekend wordt op 35 manweken werk. C. Herstellen en opnieuw voor be planting geschikt maken van 1 H.A. boomgaard en 0,75 H.A. eikenbosch, we gens inundatieschade, gelegen in Sectie G. no. 526, 887, 484 en 485 gemeente Leusden. Voor dit object zal een bedrag van f 2600.— beschikbaar dienen te worden gesteld, gerekend wordt op 130 man weken werk. R. Het dempen van 450 M. sloot, ge legen in lc gemeente Hoogland van den heer H. Sandbrink te Hooglanderveen. Gerekend wordt op 22 manweken werk. waarvoor een bedrag van f 440, beschikbaar zal dienen te worden ge steld. De Commissaris .voor Steunverlee- ning en werkverschaffing heeft in hare vergadering van 25 September 1940 o.m. genoemde objecten voor centrale werkverruiming behandeld en zich daarmede accoord verklaard. Het. kdmt. voor, dat de werkgever opdracht geeft bij een bepaald object direct arbeiders te werk te stellen, zoodat in die gevallen reeds met het werk is begonnen, vóórdat de benoo- digde gelden door den Raad be schikbaar zijn gesteld. Welke objecten nog dit jaar kun nen worden uitgevoerd is het Col lege van B. en W. niet bekend. In vex-band hiermede kan men thans niet aangeven of het op de gemeenle-begrooting 1940 uitge- trokken bedrag voor particuliere en centrale werkverschaffing vol doende zal zijn. Zoodra het College nadere cijfers bekend zijn. zal zij het op de be grooting uitgetrokken bedrag toet sen aan de wei'kelijk in rekening gebrachte kosten. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten de benoodigde credie- ten te verleenen. Tegen twee Spakenburgsclie vischven- ters is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van ondermaatsche paling. Ongeveer 7 K.G. paling is in be slag genomen. Tegenover perceel Langestraat 2 had gistermorgen een aanrijding plaats tus- schen een handkar, bestuurd door een Berg-Ambachter en een vrachtauto, be stuurd door een Nijkerker. Laatstge noemde haalde bij het passeeren niet voldoende uit. De Nij kerker zag ter plaëtse zijn schuld in en betaalde de schade aan den handkar. Door een rijwielhandelaar is aangifte gedaan van de vermoedelijke verduiste ring van eën heërenrijwiel. Vier wielrijders werden geverbaliseerd omdat zij met onvoldoende afgeschermd licht fietsten. Aangifte werd gedaan van diefstal van één rijwiel. Werk san boord. Als de Enkhuizer visschers zijn .binnengevallen", heerscht er op de schuiten de bedrijvigheid, welke aan het typisch stadje het relief van zijn voornaamsten arbeid geeft (Foto Pax-Holland) Het werk aan het „boschje Hofslot" zal worden hervat, zoodra weer arbeide-- vrij komen Kosten bedragen f 14.267 B. en W. brengen het volgende ter kennis van den Raad: Op de gemeente-begrooting 1940 is onder volgnummer 596 „Werkver schaffing aan werkloozen door of vanwege de gerheente ondernomen, waarin het Rijk bijdraagt", f 4L500 uitgetrokken. Goedgekeurd is de uitvoering van het werk „het in cultuur brengen van boschgrond, boschje „Hofslot" te Soest". De kosten van uitvoering worden geraamd op 14.267, zijnde 11.183 voor arbeidsloonen en sociale verze keringen en 3084 voor andere kos ten- De Commissie voor Steunveideening en Werkverschaffing heeft in hare ver gadering van 25 September 1940 o.m. dit werk behandeld en zich hiermede accoord verklaard. Met het werk is reeds begonnen, doch het is tijdelijk weder stopgezet, wegens gemis aan arbeidskrachten. Een groot aantal werkkrachten uit onze gemeente is en wordt tewerkge steld bij uitvoering van centrale werk verruimingsobjecten. Zoodra weder arbeiders vrij komen, wordt het werk „boschje Hofslot" voort gezet. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten ten behoeve van de uitvoering van genoemd object, een crediet van 14.267 beschikbaar te stellen ten laste van bovengenoemd volgno. 596 der be grooting 1940. ^<><xxxx><x><><><o<xxxxx><>c<><><xxx><> i an iaielykïaieh. onderzoeken/ ïin om een jjoede nccar eeva vorx o'plicien OPTICIEN TUSSEN SPECIAALZAAK LANGESTRAAT 56 - TEL. 6584 Op werkdagen tot 8 uur - op Zaterdag tot 10 uur geopend. o<xx><xkx><x><x><x><>oo<x><xx><x><x><> FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT. 11 Oct. Tr-ansp. de Cronsel 1516; Cox. Oranje Pip. 10—22; Mancks Codlin 19—20; Notaris 1620; Conference 1622; Winterjan 1415; Graham Jubilé 19—20; Eva Baltet 18— 19; St. Remi 1416; Oldewalder 1314; Keizer Alex 1820; Candy Zoet 1819; Basappel 1012; Lunt. Present 1113; Beurri claii'geau 18—19; Zwijndr. Peer 1314; Alicante 1G22; Frankenthaler 1518; Tomaten 4195; Legipont 16 20; Andijvie 1020; Spinazie 513; Groenekool 3069; Petei*selie 717; Prei 58; Sederij 728; Knolselderij 4951; Wortelen 5—7; Rapen 21—24; Chin. Kool 3642; Komkommers 2041; Pronkers 813; Spruiten 16—19; Sla 2028; Sn ij boon en 2737; Bieten 18 53; Dubb. boonen 24—26; Postelein S9: Waspeen 56; stokhoonen 2123; Wit- tekool 61—69; Roodekool 911; Gele kool 14—15; Bloemkool 1517, Uit Stads Resolutie boeken 1773 (132) DE HEILIGENBERGER BANK /N de St. foriskerk zien we een der kapbanken of bank- gèstoeltcn, zoals men het noe men wil, op zijn eentje stasn. achter in het Gothische kerk deel der ronde pilaren aan de Appelmarktzijde, de Notabe- lenbank van heden. Men ruikt, dat ze eertijds niet tot officiële kerkelijke ereplaatsen heeft behoord maar particulier bezit was. Het kan wel niet anders of dit is de Heiligenberger bank. Een Resolutie van 1773 spreekt ons van dit bankgestoelte. „In 1718 was de Kerkmees ters der St. Joris aan jan Ag- ges Schotten, heer van Aschct en eigenaar van de hofstede Heiligenberg benevens desselfs familie geaccordeert dr pos sessie van seker gestoelte ofte bank staende in St. Joris, eer tijds gemaakt en gepossideert geweest bij den heer baron de Petersen, in leven mede heer van Aschat en eigenaar van de Heiligenberg, gelijk ook het stellen van het wapen van den heer Scholten voor deselfde bank, waarvoor en voor welke vergunning, zoo van de stoel of bank als het plaatsen van 't wapen heer Schotten hadde belooft en ook gegeven een re cognitie van 350 gld." Het zich wenden der Kerk meesters tot de Magistraat vond zijn oorzaak in het vol gen-de. De heer Scholten over leed 1773 en de Kerkmeesters overwogen of nu de bank ten voordeele en behoefte van dc Kerk moeste verstaan worden te zijn vervallen. De zoon van den overledene meende echter dat op hem het recht was over gegaan. Advies ivo.-; gevraagd aan twee rechtsgeleerden en dat was gevallen in avantagc van de Kerk. Men leek echter huiverig te zijn voor een pro ces en de regenden vroegen des Raads goeddunken. De Raad zou onderzoeken. Hoe het verder is gelopen, in teresseert ons niet. Het wapen van de familie Schotten verdween van dr bank in 1795 op last van de Raad. Evenzo moesten de 104 (of nog meer) wapenborden van verschillende families wor den weggehaald of weggedaan uit de St. Joris. Dus weer een Beeldenstorm, maar nu met politieke inslag. In het Flehiteverslag van 1929 vonden we, dat baron de Petersen de bank in 1680 had doen maken. 1DEMNITE1T VOOR VROEGERE BEWONERS EERMALEN werd er L reeds op gewezen, dat geen stad of gerecht nieuwe bewoners aannam, zo het be stuur in de vorige woonplaats zich niet borg stelde voor de ondersteuning, wanneer deze personen behoeftig zouden worden. Zo treffen we in 1773 drie van deze gevallen aan. 2 stuivers per week werd aan de Buurmecsteren van Hilver sum betaald voor Geertruida van de Burgh met kind, die in ziekelijke en nooddruftige staal •vas vervallen. Verder 10 stui vers voor Arte Rabbauw. Diens okte van indemniteit was van 62 jaar terug. De Rotterdamse Diaconie kreeg eveneens 60 cent per week voor Aerlje van Liendcrt. DE MOLEN BUNSCHOTEN FAN deze korenmolen bui ten de Utrechtse poort werd in No. 125 gesproken. Zewerd aangekocht door Cor nells de Cruyff, maar zou voor de grond gaan. Cornelis had zich daartoe laten uitkopen door de molenaars buiten de Bloemendalse en buiten de Slijkpoort, nadat de stad had goedgevonden, dat daar niet opnieuw een molen zou wor den gebouwd. Waar lag die molen? Vol gens een oude kaart van 1692 stond ze op het terretti, waar thans notaris Knoppers woning met tuin en kantoor heeft. De Cruyff leek grond over te hebben, toen de molen was afgebroken. Zo maar voor niets stond hij een terreindeel af ter verbetering van de pas sage, dus voor verbreding van het begin-Soesterweg, thans SnoucUaertlaan genoemd, en voor verkoop van nog meer terrein, zo de Stadsrand dit zou wensen, was hij alleszins genegen. LOOIERIJEN ZE kwamen bij de „Hooi bergen" onder de hoge stadsmuur nabij de Kamppoort. Jan Katsenberger was de eer ste in 1765. die daar grond kon huren voor zijn looikuipen. Pieter Gnhhels uit Ravestein bekwam terrein nabij de Klei ne Koppel in 1768, maar later ook darr aan de Karrppcort noordzijde onder de wal. 1773 kwam daar nog derde looierij bijIn datzelfde jaar werd er een gevestigd aan de andere zijde, de zuidzijde van de Kamppoort. Deze bleef het langst in bedrijf, de looierij- Kleber. HEUNKS. „Ik schep", sprak een schipper in Schagen In mijn pijp Roode Ster steeds behagen I Want die heerlijke geur Houdt mij in m'n humeur Ook op minder fortuinlijke dagen". Zeldzaam zacht en -y. licht in de pijp! zie hoe elegant ze zijn. De eenige modeschoentjes met steungevende bandages. ALLEEN BIJ JOH. BOTTINGA LANGESTRAAT 28 P e d. per a b. 75 ct. door gedipl. voetkundige. v Qrand-Théatre „Moeder" VTA den dood van haar man staat Mar the Pillinger met haar vier 'kinderen alleen op de wereld. Zij is - gedwongen zich op de een of andere manier door het leven te slaan en tracht dit te doen als waschvrouw. Dank zij haar energie weet zij de kleine wasscherij tot een aanzien lijke onderneming uit te breiden. Haar kinderen worden groot en drie van Ihcn nemen een plaats in het maatschappelijk leven in: Felix is chef bii de wasscherij. Wal ter een begaafd musicus, terwijl Franzi als balletmeisje furore maakt. Paul, tengevolge van een overmoedige kwajongensstreek in zijn jeugd blind geworden, leeft af- gezonderd, slechts de herhaalde verzekeringen van zijn moeder, dat hij na een operatie weer zal kunnen zien, geven hem levenskracht. Ook de andere kinderen sdheppen zich moeilijkheden. Felix heeft een ver houding aangegaan met een van de waschmeisjes en pas na een dramatische scène ziet hij het onbehoorlijke van zijn gedrag in en belooft hij het meisje te zullen trouwen. Walter blijkt een nietsnut te zijn die groote schulden maakt. Hij verlaat het ouderlijk 'huis en keert vele jaren later als boete ling terug. Intusschen is Paul geope reerd. Zijn moeder heeft zich voor hem opgeofferd, zoodat hij weer met een zijner oogen kan zien. Ook Franzi geraakt weer op het rechte spoor ha harde levenservaring. Uit het bovenstaande blijkt wel, voor welke levensproblemen de moeder van dit gezin komt te 6taan. Zij lost ze op ten koste van zichzelf, alleen het best wil van haar kinderen is haar leven. Een film met een mooie strekking, beurtelings dramatisch en blijmoedig van gegeven, waarbij de vrouw zich ten voorbeeld stelt aan een ieder. Kathe Dorsch gaat geheel in haar rol op, haar spel is doorleefd, zorgvol en moederlijk. Paul Hörbiger is de notaris, die al haar zorgen en vreugden deelt, de eeuwige aanbidder, die niet met haar trouwen zal en haar toch trouw blijft tot in de jaren van den ouderdom. Ook de kinderen vinden een goede vertol king. Van deze ontroerende film is voor al de verdienste, dat men geen toe vlucht heeft genomen tot oppervlakkige sentimentaliteit, waartoe gelegenheid genoeg te vinden zou zijn. Het voorprogramma is zeer actueel, door belangwekkende opnamen van de Ufa en Profilti en door een Spaansch gepeperde Radio Picture, welke een g»- not voor het oog en het nor is. i:roxnTf»rwl Een aardig beeld uit Ufa-film „Moeder", waarin Kathe Dorseh de Melrot verwit (Grand Thêêtnd City-Theater „De ster van Rio" TV/TEN heeit la Jana, de danse- res, die eenigen tijd geledan overleden is, uitgezocht voor de hoofdrol van deze film. Na het zien van dit werk, komt onwille keurig de gedachte op, welk een Verlies-'de wereld van den dans met haai* heengaan is berokkend. Haar bewegen is prachtig. Enkele dansen, of liever gedeelten daar van, zijn door den regisseur op goede wijze in de film ingelaschl. Men kan met recht zeggen: Karl Anton heeft zijn film rond haar dansen opgebouwd. Maar toch is dit werk niet alleen maar een show van Ja Jana's kunst geworden. De film zelf heeft ook eigen verdiensten. Zij is vlot vervaardigd, met scherpzinnig gevoel voor détails en daardoor boeit zij, ook al bevat „het verhaaltje" niet veel meer gegevens, dan die men in een niet al te slechte short story gemeenlijk kan aantreffen. De reden, waarom dit werk werd uitgeheven boven de middelmaat, schuilt dan ook in het spel der hoofd rolvertolkers. Dit geldt, we zeiden het reeds, in de eerste plaats voor la Jana, die als Braziliaansche schoone mee speelt. Zij heft de film zelfs vèr boven de middelmaat uit. Haar persoonlijk heid moet zeer sterk geweest zijn. Dit ziet men aan de wijze, waarop zij het filmdoek een voor haar vrijwel on bekende omgeving heheerscht. Daardoor krijgt haar spel, ook wan neer rij niet danst, waarde. La Jana be at stijl, men ziet het aan alles, natuur- '"k in de eerste plaats aan haar dansen. Eon volstrekt Deheerschen van haar be wegingen .bezat ze, wairuit toch voort durend een intense impulsiviteit, naar buiten drong. 1-Iaar dansen kenden mo menten van een waarachtig zinnelijke schoonheid. Het. lot heeft gewild, dat deze film een „In memoriam" zou wor den. La Jana zelf heeft, aan dit In me moriam een groote waarde meegegeven. Naast haar speelden Werner Scharf, Gustav DiessI, Max Gülstorff, Fritz Kam pers en Harald Paulsen. Zij vallen niet uit den toon,- mair bereiken uiteraard niet dezelfde hoogte als la Jana, voor wie deze film geschreven en gespeeld werd. De intrige is eenvoudig en niet spits vondig, maar draagt de bekoring van het romantische. Er komen diamanten in voor en een gedeelte van de film speelt zich af rond de Amsterdamsche diamantwereld. De sfeer van onze hoofd stad is niet bepaald scherp getroffen, doch een doodzonde lijkt ons dat niet: „De ster van Rio" heeft andere, grootere verdiensten. Zondag hebben dienst de volgende geneesheeren: Breedveld, Kon. Wilhelminastraat 5, tel. 5625. Kamerling, Utrechtscheweg 35; tel. 3714. Hulp wordt alleen verstrekt voor ziektegevallen, die medische hulp drin gend noodig hebben. Zondag heeft dienst de apotheek van: Cramer. Utrechtscheweg 93: tel. 3498 cn Vermeer-Apotheek. Vermeerstraat 124. tel. 5385. Zondag hebben dienst de vroed vrouwen: Mej, Perk. H. v. Viandenstraat 2, tel. 5086. Mej. Vernhout, Soesterweg 232; tel. 3374. BURGERLIJKE STAND Geboren: Dirk. z. v. Albertus Groene- woud en Jannetje Bouwman. Overleden: Gerardus Albertus van der Sluis, oud 77 jaar, ongehuwd. Willem van Vlijmen, oud 78 jaar, weduwnaar van Willemina Seele. Willem Vlaande ren, oud 4 jaar.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5