Bonnendie nu geldig zijn Leidende ploegen krijgen het moeilijk AKK£RTJ£S (b&§p'w Op marsch naar de A.V.R.O. H.V.C. verandert haar opstelling Uit den G.U.K.B. Sopla's eerste winst punten? H OEWEL Amersf. Boys uitste kend begonnen is. heeft zij den vorigen Zondag een ieder verrast met een nederlaag, welke abnor maal hoog was. Het schijnt, dat de ploeg, en zeer zeker de doelman, eenigszins gefaald heeft, want an ders is deze nederlaag voor ons on verklaarbaar. A.M.H.C. dames ontvangen Amsterdam 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 OCTOBER 1940 Gasten, die niet betaalden Meneer moest even zaken doen, mevrouw even naar de stoo- merij en de ober voor altijd op zijn geld wachten T~~\ INS DAG j.l. kreeg een hoiel te dezer stede bezoek van een man en een vrouw, die zich voor deden als heer en dame. Zij vroegen nachtlogies en wenschten op Woens dagmorgen om halfnegen gewekt te worden. De ober deed zulks. Om ne gen uur kwamen beiden naar hene- den voor het ontbijt. Na dit genut tigd te hebben, pakte meneer zijn koffertje, waarop de ober hem even polste over de financieele kwestie. Hoe kon de ober zoo iets vragen, al dus het verwonderde gezicht van meneer. Hij moest- eventjes de siad in. om een paar zaken te bezoeken en hij 'zou tegen halffwaalf terugko men. Bovendien kondigde hij aan, dat zij ook den Woensdagnacht in het hotel zouden doorbrengen. Trou wens, heer ober behoefde zich heele- lhaal niet ongerust te maken, want de dame bleef den geheelen dag in het hotel. Meneer vertrok met zijn koffertje en mevrouw trok een stoel bij het raam en ging de krant zitten lezen, die de ober haar op verzoek ter hand stelde. Na een kwartier had mevrouw de krant uit en vouwde die dicht. Of de ober even wilde komen. De ober kwam. Of er nok in de stad een stoomerij was. Ja zeker, die was er. Maar toch niet zoover, nietwaar? Nee. vlak bij, als het ware om den hoek. aldus de ober heel beleefd. .Ta. dan moest ze daar maar even heen. Mevrouwtje ging naar boven en kwam terug met een mantel over den arm. Die mantel moest gestoomd wor den. Mevrouw was direct terug. En nu de moraal: Mevrouwtje is nog niet terug en meneer doel nog altijd za ken... de politie is op zoek naar het edele duo en de ober heeft geen geld gezien en zit nu in de narigheid.. Voor hem is het een les en voor andere hotel houders in de stad een waarschuwing. Zeer vermoedelijk maken de man en de vrouw e^n beroep van dit gratis lo- geeren fn heel den lande. SPORT EN SPEL Hedenmiddag startten op de Konin- ginnc-laan ruim'driehondcr.d deelnemers (sters) voor den marsch van Z.U.T. naar de A.V.R.O.-studio. Onder hen merkten wij op de dames- groep van O.K.E., een groep van d* Christelijke Jongemannen Vereeniging „Immanuël", de pittfge ploeg van „Vol harding", een gedeelte van de wandel groepen ..Ons Belang' en „Wilhelmina een jeugdgroep van de school Wijers* straat, personeel van den Raad van Ar beid en twee groepen van de organisee- rende vereeniging. Te ongeveer 2.15 uur vertrok men via de Bardhmann Wuij- ticrslaan naar de radiostad. Bakhuys' verzoek afgewezen Het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond heeft het verzoek van den oud-internationaal Bakhuys. om weer in de rijen der amatour-vóetballers en tevens in bondsverhand te worden op genomen, afgewezen. Het publiek zal dus den oud-middenvoor van het Ne- derlandschc elftal niet meer aan het werk zien, aldus de Tel. HANDBAL-PROGRAMMA Het handbalprogramma voor morgen luidt: Hecren. Eerste klasse: Attila—Amersfoort. Achilles—Sport Vereent Tweede klasse: Attila Z— Amersfoort 2. Zeist—Sport Vereent 3. Dames. U.D.ASport Vereent 2. Sport Vereent 1—Attila 1. Van 14 Oct. t.em. 20 Oct. zijn de met 10 genummerde dubbele bonnen van het broodbonboekje geldig. De bonnen, welke 20 October nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t.e.m. 22 October', echter niet in hotels of restaurants. Voorts zijn in omloop voor kinderen beneden 4 laar. hulve bruodkuurten. Naast de halve broodkaart ontvingen de kinderen een toeslagkaart waarop 6 rantsoenen havermout en 6 rantsoenen rijst ol kindermeel verstrekt worden. Met deze toeslag- kaart moeten de betrokkenen even lang rondkomen als de broodkaart geldig is- Bons 05 te.m. 12 (boterkaart) 2*'» ons boter. Bons 05 06 07 (vetkaart) 2*lt ons margarine of 2*f* ons boter. Bon OS vetkaart2*1* ons gesmolten vet of 2*1* ons boter. Bons 09, 10. II en 12 vetkaart2V* ons boter met reductie. Alles geldig van 24 Aug. tot en met 18 October. Bon 109: een kilo suiker tot en met 25 October Bon 114: '/t pond koffie of 75 gram thee tot' en met 8 November Bon 78: y2 pond tarwebloem, of tarwemeel, of boekweitmeel of roggemeel, of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot en met 1 November Bon 76: Va pond rijst of rijstemeel tot en met l November Bon 77: pond havermout of havervlokken of gort of grutten tot en met 1 November. Bon 28: 1 ons maïzena of griesmeel of puddingpoeder tot en met 1 November- Bon 15: 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti tot en met 1 November. Bons 04 van de vleeschkaart elk 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- waren. Bon 04 (worst, vleeschwaren) van de vleeschkaart uitsluitend een rantsoen vleeschwaren: 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worst soorten, of 125 gram lever-artikelen, of 150 gram bloedworst. Geldig van 14 Oct- t.e.m20 October. Bons. die op 20 Oct. nog niet ziin verbruikt, blijven geldig tot en met 27 October, echter niet in hotels of restaurants. Petroleumzegel Periode 6 Geldig tot en met 3 Nov. (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben)- Periode a. Geldig t.m. 10 November. Geeft recht op 2 L. petroleum. Bon 104: 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) dl 120 gram huishoud zeep. öf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder, óf 125 gram zeepvlokken, óf 250 gram zelfwerkende waschmiddelen. öf 200 gram vloeibare zeep. tot en met 18 October. No. 116 van de bonnen welke tegelijk met de textielkaart aan mannelijke per sonen boven 15 laar werden verstrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crème of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Verder worden voor kinderen beneden 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rantsoenen toiletzeep beschikbaar gesteld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar alleen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoenen moe ten verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen tot 24 fandarl 1941. Op bon no. 4 van de voederkaartvoor honden wordt beschikbaar gestéld voor honden van: Groep I: 10 kg. hondenbrood. Groep 2: 10 kg. hondenbrood. Groep 3: 8 kg. hondenbrood Groep 4: 5 kg. hondenbrood. Groep 5: 4 kg. hondenbrood. Groep 6: 3 kg. hondenbrood. Op bon no. 4 van de voederkaart voor katten wordt llf* kg. kattenbrood be schikbaar gesteld. Alles geldig van 1 t-e-m. 31 October. UITKNIPPEN EN BEWAREN11 WATERPOLO WINTERCOMPETITIE AMSTERDAM, 11 Oct. Naar wij ver nemen heeft de polocommissie van den Nederlandschen Zwembond voor den komenden winter de volgende competi ties samengesteld: Dames: A.D.Z.. H.Z. en P.C, D.W.R., Otter en U.Z.C. Heeren: D.W.R., H.P.C., H.Z. en P.C., R.Z.C., U.Z.C., IJ en Zian. Bovendien zullen er door de kringen Amsterdam, Haarlem, Gouda, Rotterdam en Utrecht, in samenwerking met 't Gooi verschillende wintercompetities georga niseerd worden. -KRINGEN-COMPETITIE HAARLEM, 11 Oct. Zondag ƒ.1. is in het. Haarlemsche Sportfondsenhad de eerste wedstrijd gehouden van de com petitie, waaraan de kringen Amsterdam, Haarlem^ Utrecht en Den Haag deel nemen. Uit de uitslagen bleek reeds, dat de Amsterdammers een voorsprong be haald hadden. Met het uitrekenen der punten is de commissie gereed gekömen en de stand luidt: 1. Amsterdam 4019.2 punten 2. Haarlem 4283.6 punten 3. Den Haag 4327,3 punten 4. Utrecht 4602.7 punten De tw eede wedstrijd wordt 22 Decem ber in Amsterdam gehouden. VOETBAL Voor den wedstrijd tegen H.F.C. heeft men het H.V.C.-elftal wederom gewij zigd. De achterhoede heeft men intact gehouden, doch in de halflinie zijn Groenevelt, en Bakker vervangen. Brandsen doet. in het elftal zijn rentree, hij bezet nu de rechtshalf plaats. De voorhoede heeft, men ha het minder goede succes tegen H.B.C. grondig her zien. Het wil ons voorkomen, dat van deze nieuwe samenstelling meer kracht uitgaat. Het elftal is: H. Brits. A. v. d. Pol, Malesteijn. Brandsen. Baardwijk, W. Kraak, Appeldoorn, Barneveld, van 't Prinsenhof. Eek, Groothuis. KORFBAL Het volledige programma luidt: Klasse 1: Tovers 2Zwaluwen 2. St. K.V.Samos 3 (Zaterdag). Altius 1 Bilthoven 2 (Zaterdag). Klasse 2: Soesterkw. 2Altius 2 (Za terdag). St K.V. 2Samos 4. Tovers 3 Tovers 4 (Zaterdag). Adspiranten klasse: ToversZwalu wen. St.K.V.Samos. Excelsior—Olym- pia B. Voetbaloverzich t HET programma, dat morgen gespeeld wordt, wettigt het vermoe den, dat er verrassende uitslagen geboekt zullen worden. Dit geldt niet alleen voor de tweede klasse clubs, maar ook voor de derde klasse waarin Amersf. Boys en Sopla spelen, alsook voor de vierde klasse. Vooral de leidende vereenigingen staan voor min of meer zware opgaven. Bepalen wij ons, tot de plaatselijke clubs, dan zullen o.i. maar weinig winstpunten behaald worden. Met belangstelling zien wij voorts het eerste optreden tegemoet van A.P.W.C., dat onmiddel lijk tegen Quick al kan laten zien, waartoe zij in staat is. Tusschen Amersf. Boys en Zeist verwachten wij in het gunstigste geval een puntenverdeeling T""\E resultaten van H.F.C. mogen niet bijzonder fraai zijn van de «drie wedstrijden eindigden er 2 in gelijk spel en één werd verloren zij houden evenwel niet in, dat de Haarlemsche club zwak genoemd kan worden. Uit de doelcijfers blijkt, dat zij over een hechte achterhoede beschikt en over een voorhoede, waarin een schutter ontbreekt. H.V.C.'s voorhoede heeft ons jrl. Zon dag eenigszins teleurgesteld. Spelende.in deze samenstelling lijkt- het ons voor de rood-witten een heele toer om door de H.F.C.-verdediging Heen te komen. Dit gebrek aan productiviteit kan H.V.C. wel eens noodlottig worden, zoodat er o.i. niet veel meer in zit dan een gelijk spel. Mogelijk dat wij het verkeerd hebben. Door een overwinning blijft H.V.C. op de bovenste plaatst Wij zouden niets liever dan dit wenschen. Met begeerige blikken turen verschil lende clubs naar deze plaats o.a. Velox dat in Heemstede nog lang niet zeker is van de overwinning. Ook E.D.O. zal weer moeite doen om haar leidende positie terug te krijgen. Hilversum begint, in vorm te komen, zoodat E.D.O. op eigen terrein nog moet uitkijken om niet meer te zakken. Volendam kan thuis haar eerste overwinning boeken op het. bezoe kende Hercules. R.C.H.—Spartaan zal wel aardig spannen, waarbij het krachts verschil gering is. Hetzelfde geldt voor KennemersWatergraafsmeer; alleen geven wij de thuisclub een klein kansje om de eerste overwinning te behalen. De derde klasse Nu Zeist, dat dit jaar over een be hoorlijk elftal beschikt, op bezoek komt, is het lang niet zeker, dat onze stadgenooten de punten achter kunnen houden. In het gunstigste geval venvachten wij een puntenver deeling. Het is natuurlijk ook -moge lijk, dat de blauw-witten zich zul len herstellen. Wij krijgen dan een boeienden kamp, een ouderwetschen BoysZeist wedstrijd, waarin tot aan de laatste seconde de uitslag twijfelachtig is. Sopla dat het voordeel van eigen ter rein heeft, zal ditmaal kunnen toonen, dat zij voor de onderste plaats weinig of niets Voelt. B.V.C. is niet meer de ploee van het vorige seizoen, kortom zij stelt teleur. De groen-witten kunnen dus. mits zij de Biltsche ploeg niet on derschatten hun eerste punten binnen halen. Elinckwijk behoudt de leiding, zij zal weliswaar aan Zwaluwen Vooruit de handen vol hebben, dooh de nederlaag komt o.i. aan de zijde der gasten. Z.N.C. zal op eigen terrein V.V.IJ. den baas blij ven, hoewel een verdeeling der punten geenszins tot de onmogelijkheden be hoort. Baarn moet zich herstellen maar of Fortitudo dat in eigen plaats zal toe staan, valt nog te bezien. Donar zal het op eigen grond niet gemakkelijk krij gen. H.M.S. heeft een schotvaardige voorhoede, zoodat een Utrech'tsche over winning ons niets zou verwonderen. De vierde klasse r N de 4e klasse J is de belangrijkste A ontmoeting tusschen Quick en A.P.W.C. De mooie resultaten van The Reds wekten alom bewonde ring. Algemeen i9 de vraag, wat zal Quick tegen haar sterkste tegen standsters doen. Deze vraag krijgt zij morgen op te lossen tegen een bekende ploeg die. hoewel zij nog niet in het veld is geweest, zeker dit seizoen weer een hartig woord je meespreken zal. A.P.W.C. heeft echter het nadeel, dat zij nog niet ingespeeld is, in tegenstel ling met haar tegenstandster. Quick is dus iets in het voordeel. Laten wij ho pen, dat de sterkste ploeg ook de pun ten krijgt. Amsvorde. dat verraste door een gelijk spel, zou. indien haar prestaties in stij gende lijn gaan, voor een overwinning moeten zorgen. Voorshands gelooven wij hier niet in, "temeer daar 's-Grave- land ons een ploeg toelijkt, welke op eigen bodem lastig te overwinnen is. Kampong zal. indien zij wil blijven meetellen, van Actif moeten winnen. Veel strijd zal dit, haar niet kosten. E.A.C. en Olympia vechten voor de eerste zege, welke wij aan de zijde van de E.A.C.-ers zien terecht komen. H.V.C. II speelt thuis tegen Kampong II. In Utrecht wordt de wedstrijd Stichtsche Boys IIAmersf. Boys II gespeeld. HOCKEY Hockey-programma Het westen. Eerste klasse: HOCHilver sum; GooiHDM; TOGOAmsterdam; BM HCHHIJC. Het Oosten. Eerste klasse: Nijmegen—PW; UnionDKS; UpwardZutfen; Arnhem Deventer. Het Zuiden. Eerste klasse: Venlo—EMHC; HTCCBreda; Zwart 'WitPush. Het No-orden. Afdeeling A: Groningen Groningsche Studenten; HVADa/n; GHBS Groningen 2; GCHC—HCW. Het Westen. Promotieklasse B; Hilversum 2Be Fair; SCHCGooi 2; BaarnPinok- kio; LarenAlkmaar. Tweede klasse D: Be Fair 2Hilversum 8; Gooi .3SCHC 2; AmersfoortBaarn 2; SchaerweijdeLaren 2. Derde klasse F: SCHC 4—Be Fair 8; Kam pong 1Schaerweijde 2; Kampong 2Amers foort 2; SC-HC 3Kameleon 2. Vierde klasse H: Gooi 6—Hilversum 6; Hilversum 7Gooi 5; Voordaan 1Be Fair 4, Vierde klasse K: Laren 4—Schaerweijde BHV 3SCHC 5; Kameleon 8Kampong 8. Het Westen. AmsterdamGoo!: GooW- Be Fair; RWHilversum; AmersfoortAtol- sterdam. Gooi: Be Fair 2Laren; Schaerweijde SCHC; Gooi 2Gooi 3. GooiHilversum A: KameleonKampong; Gooi 4H'sum 2; A'foort 2SCHG 2. Gooi—Hilversum B: Hilversum 3Be Fair 3; Schaerweijde 2—Kameleon 2; SCHC 3Gooi 5; Kampong 2Kampong 3. Gooi D: Voordaan 2—BHV 2; Be Fair 4 SCHC 4; Laren 2Gooi 6; Kameleon 3— Kampong 4. Zullen de eerste punten veroverd worden? /~\NDANKS de slechte resultaten van afgeloopen Zondag, zijn wij toch vol goeden moed omtrent de wedstrijden van morgen. Er staan drie thuis- en één uitwedstrijd op het programma, zoodat de Amers- foortsche niet-spelende hockey-enthou- siasten volop in de gelegenheid zijn op Birkhoven hun hart op te halen, temeer daar dit programma eenige zeer goede en spannende ontmoetin gen belooft! Zoo zal men morgen kunnen genieten van de verrichtingen van één van de, zoo niet dè allerbeste, damesploegen van Nederland, n.l. „Amsterdam" waartegen het eerste elftal van Amersfoort moet kampen. De tegenstand, die Hilversum verleden week van de rood-witten heeft ondervonden, garandeert ons een vlotten strijd. Heeren 1 ontvangt 's middags Baarn 2, ook dit belooft een goede wedstrijd te worden, waarbij we op een A.M.H.C. overwinning rekenen. Dames 2 zal den strijd aanbinden tegen Stichtsche 2, waarbij we ook wel op minstens één puntje durven rekenen. Heeren 2 gaat tenslotte naar Utrecht om daar Kampong 2 te bekampen. Een zware strijd, maar met goede kans op succes. Zooals reeds gezegd, ontvangt het eer ste Dameselftal de dames van Amster dam en een ploeg, die in de hockey- wereld reeds velé lauweren heeft ge oogst, een elftal met vele bekende namen van speelsters, die meerdere malen de Nederlandsche kleuren hebben verde digd. Daartegen zullen onze dames de eer van A.M.H.C. moeten hoog houden. Hun spel van Zondag 1.1. geeft ons ver trouwen; wij verwachten dan ook, hoe wel een nederlaag onvermijdelijk zal zijn, een behoorlijk resultaat. Als de beide backs zich kunnen handhaven, beter, en vooral vlugger, de vrije slagen kunnen nemen, de voorhoede doelpun ten zal weten te maken, dan zal de nederlaag klein blijven! Heeren 1 krijgt de reserves van Baarn op bezoek. Ofschoon A'foort verleden week het er aardig bij heeft laten zitten, durven wij toch een overwinning der rood-witten te voorspellen. Mits er natuurlijk weer „gehockeyed" wordt in de diverse mondjes tijdens den wedstrijd gesloten kunnen blijven! De voorhoede krijgt er een extra steun bij in den vorm van den oud-internationaal Havinga, die als l.-buiten de snelheid van den aanval zeker zal kunnen vergroofen, waardoor de achterhoede der „geeltjes" het. zeker zwaar krijgen zal. Indien het schot niet ontbreekt, zal Baarn hopelijk met leege handen» terugkeeren! De Amersfoortsche reserves gaan naar Utrecht om daar het tweede elftal van Kampong slag te leveren, een zwaren strijd, waaruit door de rood-witten zeker de overwinning kan worden behaald, als tenminste meer geestdrift en hockey ten toon gespreid worden, dan verleden week, Dames 2 tenslotte krijgt morgen S.C.H.C. 2 te gast. Als het uithoudings vermogen. dat hen vorige week zoo te kort kwam, wat meer aangekweekt is, dan is ook hier een Amersfoortsche over winning zeer wel mogelijk. Het kan dames! Rusteloos Moe en afgemat thuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch en fit, als door een wonder! FEUILLETON door Johnston Mc. Culley 29) Op die wijze wist hij ongemerkt ver der te kómen, tot in het hokje naast dat waarin zich de beide mannen bevonden. Tegenover dat hokje stond een tafeltje, waaraan vier mannen zaten. Ze waren binnengciNomon in de ftjd, dat Warwik naar de achterdeur geloopen was en za ten nu ieder met een glas voor zich, druk te praten. Na zich ervan verge wist te hebben, dat ze hem in zijn hokje riet konden zien. ging Warwik dicht te g<m het tusschensehot aanzitten en trachtte af te luisteren wat er in het ne- vcneelepen hokje besproken werd. ..We moeten het zaakje hier lievet niet bekijken," zei een der mannen. „Laten we wachten tot we thuis zijn. We hebben een pakje bankbiljetten en Juweelen, dat staat in elk geval vast." „Maar wat zou dit voor rommel zijn?" vroeg dé andere. Warwik had een kier tu.-srhen de planken van het beschot gevonden en tuurde daar nu doorheen De kleine man had de papieren uit zijn zak gehaald en liet ze aan zijn makker zien. ..Nou. laat eens kijken De man maakte het touwtje los, dat om de documenten zat. Hij keek de pa pieren in. „Ik denk niet, dat die veel waard zijn," zei hij. „Ik dacht, dat het aandee- len of zoo zouden zijn, maar dat is het geval niet." „Wat zijn het dan voor papieren?" „Hier 's een brief en een lijst met ef fecten, e.i dit is naar 't schijnt een soort contract. Misschien wat waard voor den eigenaar, maar in geen geval voor ons. Niks dan scheurpapier, denk:ik zoo." „Ik had gedacht, dat we er wat aan zouden hebben." zei de andere man. „Waarom zou die kerel ze anders mee genomen hebben?" „Hij heeft ze gewoonweg in donker meegepakt, denk ik. Hij zal net gedacht hebben, als w ijdat het effecten wa ren nf iets dergelijks." „Klets! Hij had toch een lantaarntje hij zich. Je kunt. er op rekenen, dat 'hij zp goed bekeken heeft, Die kerel is een slimmerik, wat ik je zeg. Ik heb zoo'n idee dat ze hem heel wat geld waard zijn." „Ik snap niet. waarom." „Bekijk ze nog eens goed. We mogen geen kansje verloren laten gaan." „Hier heb je een brief van een vent, die Pelkingham heeft," zei de ander. „Daarin staat, dat een zekere George het vermogen moet heheeren en aan den jongen overgeven. Maar wie dat is. staat er niet bij. Ik kan me niet voorstellen, dat daar geld voor ons in kan zitten." „Maar die knul'moet toch een reden gehad hebben om die papieren weg te halen." „Och. hij dacht natuurlijk, dat het ef fecten waren." ..Misschien doen we toch het beste, ze te bewaren en te zien. of er nog wat uit kan komen." „Nou, dat kan geen kwaad. Maar dan mogen we ze. wel goed wegstoppen. Als 'n smeris ze zou vinden, kon hij wel eens lastige dingen vragen en willen weten, hoe we er aan kwamen. Begrijp je? Ik houd er niet van, onvoorzichtig té zijn." „Laten we ze op de kamer onder den vloer verstoppen." ,.Ja, dat zou wel kunnen," stemde de ander toe. Wartflk 'had hen door de kier gade geslagen en afgeluisterd. Daardoor had hij niet gezien, wat buiten het hokje ge beurd was. Van de vier mannen aan het tafeltje was er één. 'n jonge man, die wat beschaafder scheen dan de rest. al droeg hij ook sjofele kleeren. Onder het ge sprek over de papieren'waren de twee schurken in het hokje luider gaan pra ten en de jonge man had zich zoover achterover gebogen, dat hij tusschen de gordijnen door in dat hokje kon gluren. Hij zag, hoe ze de papieren nakeken en hoorde bijna het geheelc gesprek. Op zijn gelaat vertoonde zich een uitdruk king van verbazing. Hij schonk geen aandacht meer aan zijn drie kameraden, die hun gesprek rustig voortzetten. Hij bestelde nog meer drank en bleef het hokje zorgvuldig in de gaten houden. Warwik zag daar niets van. Hij zag al leen, dat de man, die de papieren te voorschijn had gehaald, ze weer op vouwde en met het touwtje dichtbond. Daarna stak hij ze in zijn jaszak. „Kom, laten we opstappen en naar huis gaan." zei hij tegpn den ander. „Ik denk, dat we voldoende alibi hebben. De. buit is niet zoo vet, als we dachten, maar kan er toch mee door. Beter dan niks. En als die papicrerf nog eens wat waard mochten blijken, dan des te be ter". John Warwik was blli. dat ze naar een of andere kamer eingen. Hij had hen reeds dadelijk willen aanpakken. maar wist. dat hii in die kroeg w einig kans op succes zou hebben. Maakte hij te veel herrie, dan zou de, politie erbij komen en Warwik wilde in geen enkel geval de politie erin mengen. De beide mannen verlieten hun hokje en begaven zich naar de voordeur, dron ken nog- wat aan de bar en maakten een praatje met den kroeghouder. War wik verliet het zaaltje, door van het eene hokje in het volgende te sluipen, net zooals hii gekomen was. Hij haastte zich het smerige steegje door naar de straat, waar hij de voordeur in het oog kon houden. Na een poosje kwamen beide mannen naar buiten en Warwik kon hen ongemerkt volgen. Dicht achter hem aan volgde ook de jonge man. die mét de drie anderen aan het tafeltje gezeten waren. Hij merkte Warwik niet op en zag alleen de twee mannen, die een eind voor hem uit gingen. Hii liep met gebalde vuisten en voorovergebo gen hoofd. Hii keek heel dreigend. Twee zijstraten verderop gingen de twee man nen een steegje in en traden door een zijdeur een armoedig kosthuis binnen. Het huis had sleehts twee verdiepingen. Daar was Warwik hlii om, want nu zou hij do heide mannen, als ze eenmaal binnen waren, gemakkelijker kunnen vinden. HET O NV E R W A CH T E In een donkeren hoek gedoken, tuur de Warwik naar de openstaande deur, waardoor de beide mannen naar binnen waren gegaan. Hij had hen een andere deur open zien doen en bij het licht, dat daar doorheen viel, kon hij een trap naar boven onderscheiden. Voordat, do tweede man de deur achter zich dicht gedaan had, was de andere de trap repds opgegaan. Daaruit begreep War wik, dat ze zich naar de bovenverdie ping begaven. Er verliep éen minuut voordat War wik op een der bovenkamers licht zag opsteken. Een der twee mannen kwam naar het venster toe en trok het gordijn dicht. Warwik zag nu de schaduwen der beide mannen over dat gordijn bewegen.4 Er scheen op dat uur niemand in het steegje te zijn. Warwik besloot het huis binnen te dringen en zich meester te maken van de papieren, die hij in op dracht van de Spin bemachtigen moest. Hij kon toch moeilijk bij dezen aanko men met het verhaal, dat een paar dood gewone dieven hem die papieren voor zijn neus weggehaald hadden? Dat hij er niet in geslaagd w'as, ze terug te krijgen? De Spin verwachtte van zijn helpere, dat ze slimmer waren dan de gewone misdadigers. Dat huis, zoo dacht Warwik, was er een, welks bewoners op elk uur van den dag of den nacht in en uit gingen en als hij zich erin waagde, kon hij elk oogenblik verwachten een of anderen bandiet tegen het lijf te loopen. Als hij gewone kleeren aangehad had en zijn pet diep over de oogen had kunnen trek ken, zou hij er onbevreesd zijn binnen gegaan, want dan zouden ze hem al licht voor een van hun eigen soort heb ben aangezien. Maar het was gévaar- lijk, zoo'n huis in avondcostum binnen te dringen. Niet dat Warwik bang was, dat iemand hem geweld zou aandoen, want hij vertrouwde genoeg op eigen krachten. Hij vreesde alleen, gestoord te worden in zijn plannen en daardoor de documenten voor goed te verliezen. „Maar ik kan niet den heelen avona in die stinkende steeg blijven staan!" mompelde hij in zichzelf. „Ik moot op schieten.. het zal >auw dag worden. Als het dag is kan ik moeilijk meer tn rok loopen. wèt?... Dat 6taat niet. Ik moet aan den gang." Hij greep zijn stok wat vaster en sfan te naar 't huis toe. De jonge man, die hem uit de kroe^ gevolgd was, zag hem gaan.-Warwik liep brutaalweg de open staande deur binnen en het smalle gan getje door, tot hij aan de andere deur kwam. Even luisterde hij, voordat hij die deur opendeed. Er. was niemand te zien. Hij stond voor de uitgesleten trap en ging zoo- zachtjes mogelijk naar ho ven. In zijn rechterjaszak hield hij zijn revolver omklemd. De kamer, waarin zich beide mannen bevonden, had hij spoedig ontdekt. Hij waagde het niet, aan te kloppen en naar binnen te gaan, omdat hij geen vergissing wilde begaan, waardoor, hij de papieren voorgoed zou kunnen verliezen. Hij wilde eerst zoo mogelijk luisteren en trachten iets in de kamer te zien. Hij durfde niet lang in de gang te blijven staan, orhdat er dan allicht iemand langs zou komen en hem zien, en dus besloot hij de kamer ernaast binnen te gaan. Tot zijn verwondering was de deur.ervan niet op slot. Omzich tig sloop hij er binnen en deed de deur achter zich dicht.. Met zijn rechterhand om zijn pistool kolf geklemd, knipte hij met. zijn linker zijn zaklantaarn aan. In de kamer stonden een ledikant, een ouderwetsche waschtafei. twee stoelen en een kastje. In het bed lag een man te slapen. Hij zag er echt als een boef uit. Warwik knipte zijn licht uit, wacht te even en knipte het weer aan. Hij liep naar.het bed toe. Uit. de aangren zende kamer klonken gedempt de stem men der 'door hem achtervolgde man nen. Warwik greep den slaper bij ziin schouders en schudde hem wakker. Hij liet het. licht in zijn gezicht schijnen en hield hem ziin revolver voor. Do man keerde zich o>m en knipperde, tegen het licht. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6