(De Spin VEEL ONTPLOFFINGEN EN BRANDEN Steunpunten OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL De stemming der Britsche bevolking Het Duitsche beginsel is: geen rust voor de Britsche eilanden voor Amerika SCHÖTERMAN'S OÜDE GENE VER Volgens berichten uit Madrid heerscht er ontevredenheid bij arbeiders en conservatieven DE WINTER VIJAND VAN ENGELAND De oorlogspolitiek van Roosevelt VLUCHTELINGEN AANGEHOUDEN Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 15 OCTOBER 1940 Duitsch Legerbericht BERLIJN, 14 Oct. (D.N'.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Formaties lichte en zware gevechtsvliegers hebben overdag en des naphts haar vergel dingsaan vallen op Londen en hun aanvallen op andere voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid- en Midden Engeland met groot effect voortgezet. In opeenvolgende groe pen vlogen eskaders, overdag beschermd door jachttoestellen, vlak achter elkander, zoodat tusschen de afzonderlijke aanvallen slechts korte pauzes kwamen. In Londen ontstonden vooral ten Noorden van de Theems, ter hoogte van de Victoria en India-docks door inslaande bommen van middelzwaar en zwaar kaliber groote branden, die gedurende den nacht reeds te zien waren van af de monding der Theems en van de Britsche kust. Na den aanval op een electrische centrale konden groo te steekvlammen en krachtige rookontwikkeling waargenomen wor den. Een tweede, vrij krachtige aanval was gericht op de haveninstal latie-; en wapenhedrijven van Liverpool. De uitgeworpen bommen deden ook hier zware ontploffingen ontstaan met daar op volgende branden. Bij den aanval op verschillende voor den oorlog belangrijke doelen in Midden- en Zuid-Engeland werden o.m. in twee troepenkampementen de onderkomens vernield. In de monding van de Theems ondernam de bemanning van een ge vechtsvliegtuig een bijzonder stoutmoe digen duikaanval op een zwaar beveiligd convooi van achttien gewapende koop vaardijschepen. Aangezien het vliegtuig geen bommen meer aan boord had, viel het met machinegeweervuur aan en deed daarmede brand ontstaan op het achterschip van een der vaartuigen. Ofschoon de vijand verscheidene malen gevechtscontact met onze jacht vliegers ontweek, kwam het tot ver scheidene. voor ons zeer succesvolle luchtgevechten. In het zeegebied ten Westen van Cadiz vernielde een Duitsche verre-afstands- bombardementsvliegtuig een gewapend, vijandelijk koopvaardijschip van 3 tot 400D brt. met twee treffers. Overdag heeft de tegenstander het Rijksgebied en de bpzette gebieden niet aangevallen. Twee afzonderlijke verken ningsvliegtuigen werden reeds aan de Fransche kust door afweervuur verdre ven. In den nacht vloog de vijand naar Noord- en West-Duitschland. Lukraak neergeworpen bommen richtten sléchts geringe schade aan huizen aan. doch troffen geen militair of militair helang rijke doelen. De tegenstander verloor gis teren in totaal dertien vliegtuigen, waar van 12 hij luchtgevechten en 1 door ïuchtafweervunr. Eén Duitsch jacht vliegtuig is niet teruggekeerd. Hef frontbericht Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Het weermachtbericht van vandaag bevat de belangrijke constatee ring, dat ook de aanvallen van gisteren en den afgeloopen nacht werden be- heerscht door het eerste beginsel, dat voor de tegenwoordige oorlogsperiode toonaangevend is. en volgens hetwelk men de Britsche eilanden niet tot rust mag laten komen en zonder onderbre king van heteekenis moet blijven voort gaan niet het murw maken van de ver dedigingskracht, die den tegenstander nog overgebleven is. Hierbij heeft de Duitsche luchtmacht wederom groote successen behaald. Opnieuw is beves tigd. wat eenigen tijd geleden werd op gemerkt, dat de strijdvaardigheid en do verdedieingswil der Britsche luchtmacht verminderen. Dit bewijst wel het best. hoe de Duitsche luchtmacht steeds meer een behcerschende positie boven het Britsche.moederland verwerft. Ook de dag van gisteren hehnorde on getwijfeld. zooals uit de mededeelingen van het weermarhfbericht ondubbelzin nig blijkt, tot de groote eevechtsdagen in het kader der vergeldingsactie. Naast elkander werden daarbij twee groote aanvallen ondernomen. De eene was. als steeds, gericht'op de Britsche hoofdstad, de tweede op het uitgestrekte haven- en Industriegebied van Liverpool. I/inden en Liverpool zijn, respectievelijk aan Oost- en Westkust, de hoofdpunten van het Engelsche economische leven. Voor den invoer staat sedert lang Lon den, voor den uitvoer Liverpool met be langrijken voorsprong op de eerste plaats onder de Britsche havens. Daar om ook waren de aanvallen der laatste 24 uur op de reusachtige havens dezer beide steden geconcentreerd. Ditmaal waren de branden in de docks zoo reusachtig, dat de Duit sche vliegers de vlammenzee reeds konden zien van de monding van de Theems af, ja zelfs van de Zuidkust, een afstand van 100 K.M. dus. De be manningen van vele vliegtuigen heb ben een beeld gegeven van het hui veringwekkende tooneel. dat de stad zelf bood. Als eilanden des doods lagen tusschen de branden der puin- hoopen der reeds uitgebrande pak huizen. De geraamten van muren, die nog overeind stonden, rezen eenzaam op. Daartusschenin zag men in brand ge schoten vijandelijke vliegtuigen, als brandende fakkels in den chaos op den beganen grond vallen. WASHINGTON, 14 Oct. (D.N.B.) In de persconferentie heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Huil, verklaard, dat er met verschil lende Zuid-Amerikaansche landen besprekingen worden gevoerd over steunpunten voor de vloot en de luchtmacht. De gedachtenwisseling omvat alle vraagstukken voor de verdediging van het Westelijk half rond. De New York Times meldt uit Buenos Aires, dat Brazilië en Chili zich bereid hebben verklaard den Vereenigden Sta ten een aantal vloot- en luchtsteunpun- fen af te staan. Er is niet medegedeeld, waar deze steunpunten liggen. Chili zal echter op zijn minst een steunpunt en wel een plaats bij Valparaiso, Brazilië minstens twee steunpunten waarvan een in do nabijheid van Para, ter be schikking stellen. De bepaling der lig- fin<? is in hoofdzaak van de Vereenir-de Staten afhankelijk, welke zich zouden hebben belast met de kosten voor de inrichting dezer steunpunten. De over eenkomst is volgens dit bericht het re sultaat van niet-formeele besprekingen, die sedert half Juni door Washington zijn ingezet. Een bevestiging van dit bericht der New York Times is intusschen tot nu toe niet ontvangen. KINDERHOEKJE 67. „Ho, ho zei Kobusje. „dat gaat zoo maar niet. Het is hier een ordentelijke trein uit het jaar 1839. Denk jij soms dat je in de trekschuit zit? Ruim dien rommel op en gauw ook." „Dat zullen we wel eens zien Hollebollegijs!" Pats, daar had Kobus een tik op zijn neus beet. 68Hij zag de sterretjes voor zijn oog én komen, juf- trouw Schrokkebrok sloeg met haar parasol -een deuk in zijn hoogen hoedKobusje werd spinnijdig. Hij tikte met zijn tooverstok tegen den neus van de woedende dame. Tik-tak-tokdaar ga je juffrouw Schrok" per kruik f 3.45 bij 6 kr. h 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 Utr.str. 17 Fél. 3450 Ao 1875 MADRID, 14 Oct(D.N.B.). Een hier uit Londen aangekomen hooggeplaatste neutrale persoonlijkheid heeft van den toestand in Engeland het volgende beeld ge geven. De vernielingen in de Engelsche hoofdstad zijn veel omvangrijker en hebben een veel diepere uitwerking op de stemming van de bevolking dan blijkt uit de be richten, die de buitenlandsche correspondenten, na toepassing der censuur, kunnen geven. Breede kringen der arbeiders zijn zeer defaitistisch en ontevreden over de in functie zijnde Labourministers, die steun verleenen aan den koers-Churchill. Ook in de conservatieve kringen, die ontzaglijke waarden aan bezit dagelijks verloren zien gaan, groeit de ontevredenheid, te meer daar teleurstelling bestaat over de ontoe reikende materieelc hulp der Vereenigde Staten. Daar komt bij, dat de volledige uit schakeling van den Engelschen invloed uit het Roemeensche economische leven in de City een schok heeft gewekt. FEUILLETON door Johnston Mc. Culley 31) „Dat nichtje van de Spin heeft 'n oogje op dien Warwik," \ertelde Cur ly verder. „Daar zijn we ook al achter. Hij neemt haar in zijn auto mee uit rijden en zij is het eenige op de we reld, waar de Spin nog iets om geeft. En nu hebben we een plannetje." Warwik luisterde aandachtig toe. Het gesprek interesseerde hem niet al leen, hij voelde er zich ook ten nauw s'e bij betrokken. Sylvia mocht geen haar worden gekrenkt, dat zwoer hij bij al wat hem heilig was. Gelukkig dat hij zoo vlak In de hutfrt was. Hij omklemde zijn revolver steviger in zijn hand. „We zullen dat meisje oppakken en 'ergens verstoppen," vervolgde Curly. „De Spin zal er razend over zijn, wat ik jullie brom! Hi| zal de politie niet erbij durven halen en zijn eigen lui zullen dat meisje niet vinden. De mees ten van zijn. bende zijn deftige lui pn die weten hier in de huurt den wee niet. En dan, vijf onder ons weten er maar van af. dus dat komt wel in ordp." ,.En hoe caat het dan verder?" „We houden dat meisje vast, snap je? We sturen de Spin een boodschap, dat hij de 6tad verlaten moet en eruit blij ven. Voorgoed. Smeert hii Tn, dan bren gen we dat meisje terug. We willen haai geen kwaad doen; als haar iets over kwam, zou de Spin ons het vuur na aan de schenen leggen, al kwam hijzelf daardoor in de kast." „En wat hebhen wij eraan te doen?" „Jullie moeten clat meisje bewaken," zei Curly. „Geen denken aan!" riep een hunner uit. „Zooiets wagen we niet tegenovei de Spin! Nooit!" „Ik zeg, dat jullie dat meisje moeten bewaken," schreeuwde Curly. „Jullie hebt te doen. wat ik zeg, niet waar?" De mannen knikten angstie van ja. Curlv had hen blijkbaar geheel in zijn «nacht. „Maar hoe wil je dat meisje in han den krijgen en waar wil je haar ver beraen?" „We hebben haar al." Toen Warwik dat hoorde, schreeuwde hij het bijna uit, bij de gedachte aan de tengere, schuchtere Sylvia Rodney in de handen van zulke kerels. „We hebben het fijntjes bedacht," zei Curlv. „Een van ons heeft haar gisteren opgebeld en gezegd dat hij Warwik was. Hij sprak heel zachtjes, alsof de tele form niet go°d werkte, zoodat ze niet kon 'hooren dat een andere stem was. Hii vroeg, of ze met hem op avontuur wilde uitgaan. Hij wilde haar hulp er gens graag voor hebben, maar haar oom mocht het volstrekt niet te weten ko men. Hij zei dat ze gewoon naar bed moest gaan. maar tegen middernacht op de veranda komen en daar kijken naar den zuidonstplijken hoek van de balustrade. Daar zou een brief voor. haar liggen waarin stond* wat ze doen moest" Men zal in Londen bomvrije onderaardsche woningen maken STOCKHOLM, 14 Oct. (D.N.B.) - Naar Dagens Nyheter meldt, is bij de Duitsche nachtelijke aanvallen op Lon den Zondag ook een ondergrondsch station getroffen door een bom. In dit verband is een interview van bijzonder belang, dat Sir John Reith. de leider der wederopbouwwerkzaamheden, heeft tuegestaan aan een reeks buitenland sche journalisten. Hij verklaarde o.m. dat de taak. die men hem had opge dragen, ongehoord moeilijk is. Na iede ren nieuwen luchtaanval moeten steeds meer woningen voor de bevolking wor den gevonden. Het is niet voldoende woningen in beslag te nemen, die toe vallig leeg staan, omdat de eigenaars gedwongen of vrijwillig uit Londen zijn geëvacueerd. De winter staat voor de deur en daarom moet het woningpro bleem tevoren opgelost worden. Men zal bomvrije, onderaardsche woningen voor massa-inkwartiering inrichten. Om te beginnen moeten echter eerst eens de puinen der ineengestorte ge bouwen worden opgeruimd op de plaat sen, waar deze ondergrondsche wonin gen gebouwd zullen worden. De secretaris van de Pilgrims Trust, die tegenwoordig op het terrein van openbare kunsteeheurtenissen samen werkt met het Britsche ministerie van onderwijs, heeft vanmiddag in een radiotoespraak onder meer gezegd: „Londen is thans een slagveld gewor den. zooals Vlaanderen het in den we reldoorlog was. Maar de slag is pas be gonnen. Engeland ziet zich niet slechts geplaatst tegenover een buitenland- sclien vijand, maar zal zeer binnenkort nog met een anderen vijand te doen heb hen. Deze vijand bedreigt het binnen- landsche front en heet winter, Tegen hem moet. het Britsche volk zelf te velde trekken en hij moet overwonnen worden, als hij niet Hitiers bondgenoot zal zijn. De winter brengt voor Enee land niet alleen, zooals gewoonlijk, koude, vorst en regen, maar ook de „verschrikkelijke verveling" en de «ver eenzaming van den geest". Een terneer geslagen stemming moet tot eiken priis worden vermeden, omdat zij een hulp voor den vijand'beteekent, Vernietigende critiek in de Baltimore Sun NEW YORK, 14 Oct. (A.N.P.). De Baltimore Sun levert een vernietigende kritiek op de oorlogspolitiek van presi dent Roosevelt. De schrijver merkt iro nisch op, dat Roosevelt binnenkort waarschijnlijk Gibraltar van Engeland zal overnemen. Het is algemeen bekend, dat Gibraltar een oud bolwerk van re ligie en moraliteit is en dat Roosevelt ongetwijfeld de gelegenheid zal benut ten om dit bolwerk tegen de Spaansche ongeloovigen te beschermen. De aanspraak van Spanje op Gibral tar is oogenschijnlijk even immoreel en gode vijandig als de eisch van Italië voor veiligheid in de Middellandsche Zee of de aanspraak van Hitier op vei ligheid in het Oosten of de aanspraak van Japan op de Astatische kust. De tot dusver behaalde resultaten van de politiek van Roosefeit noemt het blad op in de volgende punten: 1. De reusachtige verhooging van de zwevende schuldenlast. 2. Het. overnemen van de verdediging van de Engelsche koloniën. 3. Het provoceeren der spilmogendhe- den. 4. De verzwakking der Amerikaan- sche vloot. 5. De geldverspilling aan de Ihero- Amerikaansche autoritaire regeeringen, wier vijandschap gekocht moet worden en 6. Het ondersteunen van Engeland en China op kosten van de Amerikaansche belastingbetalers. „En hoe ging het verder?" „Een van onze bende legde daar een briefje neer. We wisten papier uit de club van Warwik te krijgen. In dien brief stond, dat ze naar de National Avenue moest gaan, precies om één uur_ Ze liep er natuurlijk in Zoo groen is ze nog. Dat kind is verliefd op Warwik en gplooft alles wat hij zegt. Daar had den we een auto staan met een van onze jongens. Hij sprak haar bij haar naam aan en zei, dat hij haar naar Warwik brengen moest. Het was een aardige keurige jongen en het meisje rook geen onraad. Ze stapte in." „Hebhen jullie haar toen bedwelmd?" „Heelemaal niqt Ze vertrouwde hem zoo, dat het niet noodig was. Hij is re gelrecht met haar "hierheen gereden, waar ze Warwik zou ontmoeten." „Wat nou?" „Ze is al beneden, of ze zal elk oogen- blik komen. We zullen haar hier in de kamer brengen en daar moet ze blijven. De huisbaas weet ervan en jullie moe ten haar bewaken." „Maar ik niet!" zei de rrtan op het bed. „Dat gaat niet! Ze za! 'n helsch la waai maken!" „Daar trek jij je niks van aan. Als je, wanneer ze bemerkt, dat Warwik hier niet is. 1® veel herrie schopt, bouden we haar. zoo lang als ze hier moet blij ven, onder morphine. Maar we mogen haar eeen kwaad doen. denk daar wel om. De Spin moet geen reden hebben, ons te vermoorden Ze moet goed eten hebben en zoo meer, denk daarom! La'er vertel ik je nog wel meer." Curlv stond op en ging naar de deur. .Als het tijd voor haar is om te eaan «lapen. zullen we haar wel wat ingeven cn dan kunnen jullie op de gang de wacht houden. Het eenige, wat ze dan DE AANVALLEN VAN ZONDAG EN MAANDAG zou kunnen doen is een raam stuk slaan en om hulp roepen en dan ben je in een oogwenk binnen om haar stil te krijgen. Blijf hier... ik zal haar gaan halen." „Ik moet er niets van hebben..,." begon' de man, die op het bed zat weer. „Wil je doen wat ik zeg, of niet?" vroeg Curly. „Ja.... ja, Curly.... we zullen het doen." Curly verliet haastig het vertrek. John Warwik richtte zich uit zijn ge blikte houding op. Hij had de gang wel willen ophollen, de trap af en Sylvia redden uit de handen van dien kerel. Nu hij wist, dat ze in gevaar verkeerdp voelde hij opeens, hoeveel hij om haar gaf. I-Iij kon niet dulden, dat ze lastig gevallen werd... Maar de papieren waren er ook nog. Als hij nu begon te vechten om Sylvia te bevrijden, bestond er groote kans dat hij die documenten nooit in handen zou krijgen. Doch al had de Spin al deze omstandigheden niet voorzien, hij had eenmaal zijn orders gegeven en daaraan moest wor den voldaan. Warwik kreeg echter geen tijd om tot een besluit te komen. De deur van de andere kamer werd reeds'opengewor pen en Curly met een andoren man kwam naar binnen. Ze hadden Sylvia Rodney tusschen zich in. XXIX De Indringers Warwik was natuurlijk erg over stuur; maar toch kreeg hij een heetje hoop. Tot nog toe was hij bang geweest voor herrie en de inmenging der poli tie, maar nu hinderde dat niet mper Hij had een geschikt voorwendsel. Ze mochten nu zooveel herrie maken als ze maar wilden, als de politie erbij successen der R.A.F. en een voor later ontworpen Engelsch offensief omtrent welks practische onmogelijkheid in in gewijde kringen natuurlijk geen twijfel bestaan kan. kwam, kon hij zeggen, dat de schurken Sylvia hadden ontvoerd en dat hij haar te hulp gesneld was. Hij behoefde slechts te vertellen, Üdt hij gezien had. hoe een onguur persoon haar in een taxi had gelokt en dat hij haar gevolgd was, uit vrees, dat haar lagen werden gelegd. Hij bleef dus door zijn sleutelgat kij ken. Er bevonden zich nu vier mannen in die kamer en al stond Warwik zijn man dan ook uitstekend, hij zag toch wel in, dat hij teeen die overmacht niet op kon. Hij bleef wachten en luisteren in de hoop, dat een hunner wel spoedig heen zou gaan en dat hij dan zijn plan volvoeren kon. Sylvia staple de kanjer binnen en keek verschrikt naar de twee mannen, die aan de tafel zaten. Ze zette groote oogen op en keek angstig in het rond Curlv sloot de deur achter haar dicht. „Maar maar mijnheer Warwik. die is hier niet!" riep ze uit. Warwik voelde, dat hij een kleur kreeg. Hij had wel naar haar toe willen snellen, doch hij hield zich in bedwang. „Hij komt hier binnen een paar mi nuten. jonge dame," zei Curly. ,-,Hij zou hier komen." „Daar heb je gelijk in!" dacht War wik. „Alleen, je weet het zelf niet!" „Ik... ik... vind het hier... zoo akelig..." zei het meisje stotterend. „Mijnheer Warwik heeft nu eenmaal zijn bezigheden op allerlei plaatsen. U moet hier nu maar rustig even hij deze twee mannen blijven wachten. Wij moe ten weg. ziet u? Deze mannen zijn., ph;.. ziin medewerkers van mijnheer Warwik." „Dit... dat is... dat geloof ik niet!' „Het 'S toch echt waar. Gaat u maar op een van die stoelen zitten... zeg. sta jij eens gauw voor die dame op! Mijn Londen. daarnaast echter ook andere voor de oorlogvoering vitale objecten in andere streken van Engeland in het communiqué worden de oevers van de Mersey en het Noordwesten genoemd gegolden hebben. Naar uit het com muniqué verder blijkt, vonden afzon derlijke aanvallen ook plaats in het Noordoosten en „op eenige andere plaatsen". In Londen en omgeving werd volgens het communiqué schade berokkend aan woon- en handelshuizen alsmede aan fabrieken. Het gezamelijke cijfer der verliezen wordt niet bekend gemaakt, doch men vreest, dat dit cijfer hooger zal zijn dan dat van de vorige nachte lijke aanvallen. Ook wordt schade ge meld uit de steden aan den oever van de Mersev, een stad in het Noordwes ten, en twee steden in het Noordoosten, ook aan „handelsgebouwen". Naar het D.N.B. verneemt, moet het aantal Britsche vliegtuigen die bij een luchtgevecht in de buurt van de Engel sche Zuidkust Zondagmiddag ziin neer geschoten met nog drie machines tot twaalf verhoogd worden. Hervatting van de aanvallen BERLIJN, 14 Oct (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft heden bij het aanbreken van den dag zijn aan vallen op Londen hervat Het heeft de laatste 24 uur boven Londen, Liverpool en andere steden in het Zuidoosten van Engeland bij elkaar 350.000 kg bommen uitgeworpen. Daar entegen heeft het Britsche luchtwapen tijdens hetzelfde tijdvak slechts onge veer 6.000 tot 8.000 kg bommen boven Duitsch resp. door Duitschland bezet gebied uitgeworpen. heer Warwik zal hier wel zoo dadelijk zijn, jonge dame." „Je zegt alweer de waarheid!" brom de Warwik achter de deur. Curly en zijn helper verlieten het ver trek en sloten de deur achter zich. Tot zijn groote vreugde zag Warwik, dat de heide andere mannen, die erg tegen hun zin het meisje moesten bewaken, er niet aan dachten, de deur aan de binnenzijde op slot te doen. Sylvia zet te zich op een stoel neer. Een der kerels zat nog op het bed en de andere ging voor het raam staan. Geen van beiden zei een woord; ze schenen niet te weten, wat ze zouden zeggen. „Denkt u. dat het nog lang zal duren, voordat mijnheer Warwik komt?" vroeg het meisje bedeesd, hen beurtelings aan kijkend. De man op het bed haalde zijn schou ders op; de man voor het raam gaf in het geheel geen antwoord. Het meisje keek hem verbaasd en beduusd aan en Warwik zag, hoe ze den tafelrand zoo vast omklemde, dat haar knokkels er wit van werden. „Waarom waarom geeft u me geen antwoord? Waarom vertelt u het me niet?" De man aan het raam wendde zich naar haar om. „Och. dat is allemaal klets," zei hij, „Ik... ik begrijp er niets van-" „Nou. dan kan ik het u net zoo goed vertellen, dan weet u het meteen," ant woordde de man. „Warwik komt hier niet" (Wordt vervolgd) Met de grootste bezorgdheid be schouwen verder invloedrijke kringen de verzwakking der Engelsche positie in de ruimte van de Middellandsche Zee en de steeds onhoudhaarder wor dende positie van Engeland in het Verre Oosten, waar Japan op den grondslag van het 'driemogendheden- pact de Oost Aziatische Monroeleer svstematisch ten nadeele van Engeland uitvoert. Al kan ook geen termijn worden genoemd, waarop de Britsche weer standskracht tegen de Duitsche actie zal afloopen, er bestaat toch geen twijfel, dat de stemming van het Engelsche volk daalt in een tempo, dat verrassende oplossingen niet uitgesloten doet schijnen. Voor- loopig streeft de. regeering-Churchill er naar vol te houden tot den Ame- rikaanschen verkiezingsdag. Dit doel wordt ook nagestreefd met de propaganda over de beweerde groote De aanvallen in den nacht op Maandag BERLIJN, 14 Oct. (D.N.B.) De af geloopen nacht stond weer in het tee- ken van groote en doeltreffende aan vallen op Londen. Sterke Duitsche krachten bombardeerden van vroeg in den avond tot laat in den ochtend de docks alsmede de haven- en industrie complexen. Het. zwaartepunt van den aanval lag op de centrale stadswijk ten Noorden van de Theems, vooral op de Victoria- en West-India docks. Reeds tegen middernacht, laaiden branden op. Zij namen in den loop van den nacht zeer grooten omvang aan. Een reusachtige brand was zelfs van de Fransche kust af waar neembaar. Het door Reuter uitgegeven commu niqué van het Britsche ministerie van luchtvaart bevestigt, dat de Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht hijzonder uitgebreid waren en vooral Verdacht jacht vertrok uit Marseille GENèVE, 14 Oct. (D.N.B.) De haven politie van Marseille heeft, naar de Jour nal meldt, de vlucht verhinderd van een verdacht jacht, aan boord waarvan zicli 22 personen bevonden, die geen papieren bij zich hadden, voor het meerendeel Joden en vreemdelingen. Men gelooft hiermede op het spoor te zijn gekomen van een organisatie, die zich er mede bezig houdt, buitenlanders en Fran- schen, die om politieke of strafrechte lijke redenen in conflict zijn met de Fransche autoriteiten, te helpen vluch ten naar het buitenland. Eenige der aan boord van het jacht zijnde personen, dat door een hulpoorlogschip werd opgevan gen, verklaarden bij hun eerste verhoor, dat zij zich naar Engeland hadden wil len begeven. Volgens het genoemde blad zijn nog meer arrestaties te venvach ten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2