LAATSTE BERICHTEN „Mijnhardtjes" De Nederlandsche Pijn- en Kouverdrijvers Competitie-indeeling Kring Utrecht Afdeeling Utrecht N.V.B Kennedy naar Washington, Lothian naar Londen Britsche hoop op Sovjet-Unie niet vervuld Verordening op de discipline in het Roode leger De Daily Express over Roemenië in de Ver. Staten De dienstplicht Italiaansche duikboot torpedeert een Engelsche Inspectie-tocht van Pétain De aanspraken van Thailand KEISVERBOD VOOH AMERIKANEN DE AUTOBUSRAMP IN GRONINGEN Veldwachter van Es gehuldigd Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 OCTOBER 1940 2 stuks 10 ct. 12 stuks 50 ct. WATERPO Ui De kringbesturen van Utrecht en 't Gooi hebben heel wat moeite gehad om te bewerkstelligen, dat ook dezen winter de wintercompetitie doorgang kan vin den. Zij zijn er evenwel in geslaagd en dat zal de polospelers en -speelsters groote vreugde brengen. Met de zwemscholen in Amersfoort, Hilversum en Naaroen is men tot over eenstemming gekomen, waardoor het mogelijk zal zijn op Zondagen te Hil versum van 7—10 uur des avonds te spelen en ook nog enkele Zondagen van half zes tot half negen des avonds. In Naarden.zal van half zes tot acht uur over het bassin in deze fraaie over dekte zwemzaal kunnen worden be schikt, terwijl ook daar op enkele Zon dagen in de middaguren van 3 tot 5 uur gespeeld zal kunnen worden. In Amersfoort heeft men op het Sport- fondsenbad beslag weten te leggen op de Dinsdagen van 7—9 uur en op en kele Zondagen van 3 tot 5 uur des mid dags. Door de kringbesturen is een sub- polocommissie samengesteld, waarin zitting hebben de heeren Hagoort, Kai ser en Unkraut, welke commissie met de leiding van deze competitie is be last De indeeling van de competitie luidt als volgt: DAMES. Afdeeling A. G.Z.V. 1 (Hilversum), H.Z.C. 1 (Hil versum). A.Z. P.C. (Amersfoort) en U.Z.C. 2 (Utrecht). Afdeeling B. G.Z.V. 2, H.Z.C. 2, Otter 2 (Hilversum) cn.de Vest (Naarden). Afdeeling A. Star 1, Zwemlust 1, Otter 1 en U.Z.C. 2. Afdeeling B. Brandenburg 1, G.Z.V, 1, Star 2, U.Z. C 3 en Vest 1. Afdeeling C. A.Z. P.C. 1 (Amersfoort) W.Z.C. 1 ["(Woerden), Star 3, Forel 1 (Woerden) en V.Z.C. 1 (Veenendaal). Afdeeling D. H.Z.C. 1, Otter 2, Zwemlust 2 en G.Z.V. 2. Afdeeling E. Neptunus 1 (Amersfoort) U.Z.C.-Comb. Z.Z.V. 1 (Zeist). Watertor (Vreeswijk) en Vest 3. Afdeeling F. H.Z.C. 2. G.Z.V. 3. Kwakers 1 (Laren) Otter 3 en de Vest 2. De belangstelling uit de geheele pro vincie is weer zeer groot. Dat clubs als V.Z.C. uit Veenendaal en de beide Woerdensche zwemvereenigingen W.Z. C. en Forel, Watertor uit Vreeswijk en Z.ZN. uit Zeist zouden inschrijven, was niet verwacht. D.K.R. heeft met geen enkel zevental ingeschreven, een besluit, dat door alle Utrechtsche clubs zeker betreurd zal jvorden. Op 27 October zal met deze winter competitie worden aangevangen. Hil versum zal de plaats van het eerste tref. fen zijn. Het programma voor a.s. Zondag luidt: le klasse A: MinervaNijenrodes; Groen-Zwarl—V'VOG; Gooische Boys— RUC; Utr. Boys—Sperwer; Maarssen— Stichtenaren. le klasse B: FAK—CDN; IJFC—HDS; ,W ASoesterberg; Oranje-WitDEV; [Wijk bij DuurstedeVreeswijk. 2e klasse D: DOSVAvance; VBO Hilv. Boys; KVVA—Naarden; Roda— Gooi vogels. Reserve le klasse A: Victoria 2—Quick 2; HVC, 3Laren 2; Sopla. 2Donar 3; Soesterberg 2—APWC 2. Reserve 2e klasse B: Amsvorde 2 Zeist 3; Quick 3—SEC 2; Amf. Boys 3— FAK 2. Reserve 3e klasse F: Spoorvogels 2— Gooische Boys 2: HVC 4—AW 3; Gooi- vogels 2—Donar 4; Olympia 2Naar den 2. Reserve 4e klasse A: WIJ 3—KWA 2; [Volharding 3Zw, Vooruit 4; Semper Avanti 3—DOV 3: KDS 3—DEC 2; HYV 3 DSO 4. Reserve 4e klasse D: APWC 3ZNC 3. A STAD EEN NIEUWE CLUB IN HILVERSUM De grootste zwemclub van Nederland wat tot dusver H.Z.C. in Hilversum. Helaas is dit van korten duur geweest, want er zijn in de club van den zomer strubbelingen voorgekomen, waarvan de gevolgen niet zijn uitgebleven. Toen mej. Byland de eerste overwinningen op mej. Waalberg behaalde, was er vreugde, doch toen zij kort daarop ne derlaag op nederlaag leed, kwam het tot een uitbarsting. Reeds dezer dagen heeft, de vroegere trainer van mej. By land. Jan Stender. een nieuwe vcreeni- ging „De Robhen" opgericht, waarna een groot aantal leden van H.Z.C. is toegetreden. Wij betreuren dit besluit, omdat ver deeldheid alleen versnippering geeft, terwijl in een plaats als Hilversum vier zwemvereenigingen wel wat van het goede te veel is. Mogelijk, dat het be stuur van den Nederlandschen Zwenv bond nog tijdig kan'ingrijpen en de partijen tot elkaar kan brengen. Voetgangers, bij 't oversteken naar links en dan naar rechts gekeken Vereeniging voor Veilig Verkeer Politieke activiteit: WASHINGTON. 16 Oct. (D. N.B.) Minister Huil heeft gis teren medegedeeld, dat de Ame- rikaansche ambassadeur in Enge land, Kennedy, over een dag of tien van Londen zal vertrekken en naar Washington zal reizen om besprekingen te voeren. De Brit sche ambassadeur Lord Lothian is gisteren met de Yankee Clipper van New-York naar Europa ver trokken. Onder het opschrift „Moskou vernie tigt Engelsche verwachtingen" levert de Nachtausgabe commentaar op de tegen spraak van Tass naar aanleiding van Engelsche berichten over Russische be sprekingen met Turkije. Bulgarije en Griekenland. Moskou heeft, aldus het Duitsche blad, met deze tegenspraak den Engelschen politici opnieuw een oor vijg toegediend. De Britsche diplomaten moeten langzamerhand begrijpen, dat hun hoop op een spanning tusschen Duitschland en Rusland onzinnig is. Alle Britsche toenaderingspogingen hebben zeer besliste tegenspraken uit Moskou tot gevolg gehad. Chur chills verwachtingen bij dit spel hebben even weinig kans als de En gelschen vóór het uitbreken van den oorlog, ten tijde van Chamberlain, hadden." De Lokal Anzeiger schrijft: „De be: staande verdragen tusschen Duitschland en Rusland zouden, wanneer ze nog niet tot stand gekomen waren, ook thans en in de toekomst in denzelfden geest ge sloten kunnen worden. Dat mag men te Londen eindelijk wel eens in zien." In een bericht uit Londen, 'dat als op schrift draagt: „Wordt Halifax opge offerd voor de vriendschap met Mos- NOG IETS OVER ROZEN r- AT rozen van katkrijken grond hou t-A den, is vrij algemeen bekend. Maar dat het toevoegen van kalkmergel alleen op drogen grond noodig is, is voor vele lief hebbers iets geheel nieuws. Na het strooien wordt de kalk dadelijk goed ingeharkt en fijn met den grond vermengd, zóó, dat ze niet met de meststoffen in aanraking komt. Het planten is 'een nauwkeurig werkje, waarbij we zorgen, dat de wortels niet met de 'mest in aanraking komen, hetgeen vooral bij gebruik van versche mest na- deelig kan zijn. De wortels worden goed uitgespreid en met fijnen grond aangevuld, daarna flink met den voet vaststampen! Stamrozen planten we 70 c.M. uit elkaar, terwijl we als onderbeplanting struikrozen kunnen nemen, die 30 c.M. uiteengezet kunnen worden. Polyantha-struikrozen, de bekende doorbloeiende rozen van de laatste jaren, worden op het perk eveneens 30 c.M. uit elkaar gezel en op een rand slechts 25. Stam- en treur rozen planten we even diep als ze op de kweekerij gestaan heb ben, hetgeen aan de kleur te zien is. Struikrozen planten we zóó, dat de ver edeling 3 c.M. onder de oppervlakte komt te zitten. Alleen op zeer hooge gronden nemen we de veredeling 5 c.M. onder de aarde. Zooals we reeds de vorig'e week besprakenzakt pas bewerkte grond altijd eenige centimeters, zoodat ondiep ge plant erozen wel eens met de oeülatie boven den grond komen le staan, hetgeen den groeikracht zal remmen. Klimrozen en Botanische of Wilde rozen worden 5 c.M. met de veredeling onder de oppervlakte geplant. Van alle in hei najaar geplante rozen, nemen we een derde van de lengte der. takken af en. van de wortels alleen de be schadigde dcelcnde volledige snoei heeft pas in hei voorjaar plaats. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEA- RINGINSTITUUT 's-GRAYENHAGE, 15 Oct. Koersen voor stortingen op 18 October 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36. .Belga's 30,14. Zwitsersche francs 43,56. Lires 9,87. Deensche kronen 86,40. Noorsc.he kronen 42,80. Zxveedsche kronen 44.85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42. Tsjechische kronen (nieuwè schul den) 7,54. Dinar (oude schulden) 3,43. Dinar (nieuwe schulden) 4,23. Turksche ponden 1,45Vi. kou?" schrijft het Zweedsche blad Goe- teborgs Handels och Sjoefahrts Tidning. dat de smachtende blikken van Lon den op Moskou zijn gericht. Alles wat er maar eenigszins op duiden kan. dat de wind in de Soviet-Unie gedraaid is. wordt in Londen met de grootste oplet tendheid gevolgd. Tevens wordt door de linksche partijen in Engeland toegege ven, dat Rusland bepaalde redenen kan hebben voor zijn wantrouwen jegens de Britsche regeering. In de Britsche re geering bevinden zich Halifax en andere Britsche politici, die destijds Tsjecho- Slowakije en Spanje aan de vijanden der democratie hebben overgeleverd. Japansche diplomaten bij Ribbentrop De teruggeroepen Japansche ambassa deur in Frankrijk. Renzo Sawada, heeft in gezelschap van zijn collega te Berlijn, Saboero Koeroesoe. gisteren een bezook van een uur gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, von Ribben trop. om van gedachten te wisselen over de internationale situatie. Sawada ver trekt heden via Moskou naar Tokio. Eind vorige week was hij via Parijs uit Vichy te Berlijn aangekomen. Bevlijnsche pers over Churchill's verklaring Churchill heeft een oogenblik voor het Lagerhuis de waarheid gezegd, schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung. toen hij gisteren op de vraag naar Engelands oorlogsdoel antwoordde: Engeland vecht voor zijn leven. Deze uiting duidt reeds op een zeer helder inzich in de cata strophe; welke hij zelf verwekt heeft. Al handhaaft hij de fictie van een mo- gelijke Engelsche overwinning, toch blijft de wensch om eerst den oorlog te overleven hét „mene-tekel" voor de po sitie, waarin Engeland zich bevindt. De Voelkischer Beobachter schrijft: Churchill, die steeds elk ongeluk als een half succes wist uit te leggen, heeft zijn oude zekerheid verloren. Zijn aanhan gers moeten ontsteld zijn over het ant woord van een man. die een jaar ge leden het Engelsche volk wijsmaakte, dat de oorlog zich zou afspelen als een vroolijke ophitsing tegen het Duitsche Rijk, en die nog een paar dagen geleden een militair offensief aankondigde. Het is het parool van de wanhoop, schrijft de Berliner Lokal-Anzeiger, dat de Engelsche ministerpresident voor het Britsche Lagerhuis verkondigde. MOSKOU, 16 Oct. (D.N.B.). Volgens de Krasnaja Svvjesda heeft de commissa ris van oorlog, maarschalk Timoskenko, een- nieuwe verordening op de discipli ne voor het Roode leger uitgevaardigd. In een commentaar op deze nieuwe ver ordening op de discipline wijst het mi litaire orgaan er op. dat de Sovjet-Unie leeft in een omringende kapitalistische wereld en dat de gespannen internatio nale toestand verplicht tot voortdurende bereidheid. In dezen toestand moet de grootste zorg besteed worden aan de versterking der militaire discipline. Dienovereenkomstig is ook de nieuwe verordening op de discipline van het] Rood© leger geheel gericht.op de instel ling 'van een ;,\varé. Sowjetdiscipline". Artikel 1. houdt in, dat de „militaire Sowjetdiscipline" bestaat in dc kennis en de nauwkeurige inachtneming van de binnen het Roode leger ingevoerde disci pline. Naar uit de nieuwe verordening verder blijkt, verplicht de „militaire Sovjetdiscipline tot nauwkeurige inacht neming ran den eed aan de vlag. van de militaire bepalingen, en van alle be velen der superieuren, voorts tot con sciëntieuze uitvoering van de dienstta ken, streng houden van militaire en staatsgeheimen en zorgzaam omgaan met militair en staatseigendom. In geyal van insubordinatie, openlijk y.erzet of kwaadwillige overtreding der discipline en orde heeft, de militaire superieur het recht alle dwangmaatre- gelén, inclusief het gebruik van wa- penen,, te nemen. Niet-üitvoering van een bevel wordt een misdaad genoemd en leidt tot verschijnen voor den krijgs raad. Commandanten, die in geval van subordinatie en van vergrijpen tegen de discipline en orde niet de noodige be sluitvaardigheid tooncn en niet alle maatregelen nemen tot uitvoering van de bevelen, zullen- eveneens voor den krijgsraad worden gedaagd. GENERAAL WEYGAND OP REIS DOOR FRANSCH AFRIKA GENÈVE, 16 Oct. (D.N.B.) Gene raal Weygand. die in Fransch-Afrika begonnen is met de politieke en mili taire coördinatie, is per vleigtuig naar Tunis vertrokken. Met de vertegen woordigers der inlandsche en Fransche besturen aldaar heeft hij besprekingen gevoerd. Binnenkort zou de generaal naar Algiers terugkeeren en vandaar uit andere reizen in het gebied van Fran6clvAfrika ondernemen. CONVOOI UITEENGEJAAGD BERLIJN. 15 Oct. (D.N.B.). Een Duitsch verkenningstoestel heeft van ochtend. naar het D.N.B. verneemt, aar de Zuidkust van het Britsche eiland een door torpedobootja&ers beveiligd convooi aangétroffen. In verschillende aanvallen dreef hij het convooi uiteen. BOEKAREST, 16 Oct. (Reuter). - Miller, een Engelsch lid van de petro lèummaatschappij. die begin van deze maand door de IJzeren Garde was ge arrestcerd en i l. Zondag werd vrijge laten, heeft Roemenië verlaten. Het Londensche blad Daily Express kon j.l. Maandag niet genoeg woorden vinden om den Engelschen terugtocht uit Roemenië te beklagen. Het blad schrijft: „De wereld verloor een opc rette-koningschap en een operette koning. Groot-Biittannië verloor vijl millioen pond sterling aan leeningen en. hetgeen nog belangrijker is, Enge land verloor een gedeelte van zijn pres tige. Opnieuw pakt een Britsch gezant zijn koffers om naar huis te gaan en zijn tegenspoed te bekennen. Wat de. Daily Express betreft, kan de Roemeen- sche rekening eens en voor altijd af geschreven worden. Radiorede van Roosevelt NEW VORK. 16 Oct. (D.N.B.). Op den ochtend van 15 October, alvorens zestien millioen Amerikanen zich voor den algemeenen dienstplicht lieten in schrijven, heeft president Roosevelt een toespraak voor de radio gehouden, waarin hij verklaarde: „Met deze inschrijving leeft het eeu wenoude Amerikaansche gebruik der monstering weer op, waaraan dé jeug dige Amerikanen als hun eersten vrijen burgerplicht gehoorzaamden. Het is een dag van diepe doelbewuste beteekenis, want heden leggen de Ver. Staten een getuigenis af van eenheid van wil en eenheid van volk. Zij bewapenden zich om den vrede in de Nieuwe Wereld te bewaren. De Vereenigde Staten als een volk van 130 millioen menschen bezit ten thans, een geregeld leger van slecht6 een half millioen manschappen en offi cieren, terwijl in de legers van andere landen met een kleinere bevolking vier of zes millioen opgeleide manschappen staan." Roosevelt betoogde verder, dat. deze nieuwe opleiding onderdeel vormt van het verdedigingsprogram. Amerika mo biliseert zijn burgers, want het verlangt van zijn mannen en vrouwen geld, goéd en gemeenschappelijken arbeid voor de verdediging des lands. De Ver. Staten leven thans onder het dreigement van buiten. Daarom moet de inschrijving in den militairen dienst een hoeksteen worden in de poort van de nationale verdediging. Deze dag legt den burgers van de Ver. Staten niet alleen een plicht op, maar verschaft hun ook de moge lijkheid tot een gemeenschappelijken daad ter wille van de vrijheid. Roosevelt besloot zijn toespraak met de woorden: „Uw daad van heden be wijst niet alleen uw trouw aan het va derland, doch ook viw wil om uw eigen toekomst op te houwen. Wij, Amerika nen van heden, kunnen met Gods hulp den Amerikanen van morgen een land bereiden, waarin vrijheid en gerechtig heid voortbestaan en beveiligd zijn. Zulk een land moet gewijd zijn aan de vrede6zaak en voor deze zaak wapent zièh Amerika." ERGENS IN ITALIË, 16 Oct. (Ste/ani) In zijn weermachtsbericht no. 131 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „In den afgeloopen nacht heeft de Italiaansche duikboot „Toti", die op pa trouille was in het centrale deel van de Middellandsche Zee, een Engelsche duikboot opgemerkt, van de ..Perseus"- klasse en daarop resoluut, met kanon schoten een aanval ondernomen. Er ontstond van zeer korten afstand een hevig gevecht, gedurende hetwelk onze duikboot den vijand trof met het kanon- en mitrailleurvuur, vervolgens een snelle manoeuvre maakte en daardoor in een gunstige positie kwam te liggen om hem te torpedeeren. Het vijandelijke vaartuig werd mid scheeps getroffen en zonk verticaal met de voorsteven omhoog. Onze duikboot heeft geen verliezen onder de opvaren den geleden en heeft slechts 6chade van weinig beteekenis opgeloopen aan den lichten buitenbouw. De vijandelijke on derzeeërs van de „Perscus"-klasse geschikt voor het bevaren van den Oce aan meten 1500 ton aan de opper vlakte en 2.000 onder water. Zij zijn be wapend met acht torpedo's, een kanon van 102 mm. en twee machinegeweren. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht ondanks do ongunstige weersgesteld heid de vijandelijke vliegvelden gebom bardeerd van Bir Kenays, El Daba, As- saba, Maaten Bagush, Foeka en Bir Aboe Smeit. alsmede vijandelijke barak ken te Mersa Matroe, waarbij alle doe len ondanks de hevige reactie van hel afweergeschut werden getroffen. Al on ze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft zijn luchtaanvallen herhaald op Bardia. Solloem, Derna en Birsofof (ten Zuidwesten van Sidi el Barrani), waarbij in totaal een persoon werd gedood en vijf gewond. Een andere nachtelijke luchtaanval op Benghazi, welke in verscheidene golven werd on dernomen,. beeft geen slachtoffers ge maakt. Wel werd schade toegebracht aan woonhuizen. In de haven werd een motorboot, tot. zinken gebracht. In het gebied van Dijarabub heeft een van on ze jachtvliegtuigen een vijandelijke ma chine van het type Lysander neerge haald. In Oost Afrika werden vijandelijke luchtaanvallen ondernomen op Rasga- sar f Massa oea), Diredoèa en Harg- neisa. Er vielen geen slachtoffers en er .werd geen schade aangericht. GENEVE. 16 Oct (D.N.B.) De chef van den Franschen staat, maarschalk Pétain, heeft volgens berichten uit Vichy. een inspectietocht gemaakt naar de provincie Ambert in de Aüvergne Dit was een onderdeel van een groote inspectiereis, die de maarschalk in de eerstvolgende weken voornemens is te maken naar de meest verschillende streken van het niet-hezette gebied, ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de door de regeerine voor het herstel van het land eenomen maat regelen. In Ambert bracht maarschalk Pétain een bezoek aan de verschillende instellingen der stad. Overal bracht de bevolking, die langs de straten stond, den maarschalk hartelijke ovaties. Duitsche verwijten jegens Pétain De te Parijs verschijnende Duitsche soldatenkrant „Sier" richt tegen maar schalk Pétain het verwijt, dat hij in zijn laatste radiorede niet heeft medege cleeld. dat van Duitschland uiY dage lijks bepaalde hoeveelheden levensmid delen naar Frankrijk worden gebracht om in de overgangsperiode de voeding van de Fransche bevolking veilig te stellen en dat hij in plaats daarvan de ongemakken, die uit de levensmidde- lenrantsoeneering voortvloeien, aan de Duitsche bezettingsoverheid ten laste beeft gelegd. Tevens is het blad er niet over te spreken, dat Pétain over de groot- scheepsche opbouw en het herstel van wegen en bruggen gesproken heeft, zonder uit te laten komen, dat deze voor hef. grootste deel aan de Duitsche bezettingsautoriteiten en rle Duitsche arbeidsorganisaties te danken is. De inschakeling van de Fransche instan ties is eerst veel later en. zoo voegt het blad er aan toe. met veel minder resultaat geschied. VICHY, 16 Oct. (Reuter). De Fran sche regeering heeft in een officieeie verklaring medegedeeld, dat zij defini tief weigert, een of andere aanspraak van Thailland (Siam) op Fransche ge- biedsdeelen in behandeling te nemen. Tevens wordt medegedeeld, dat. Frank rijk bereid is, het op 12 Juni met Thai land gesloten niet-aanvalspact te ratifi ceeren. Volgens een bericht uit Hanoi zouden de Japanners voorbereidselen treffen om van de Oostgrens van Indo-China op te trekken in de richting van Haip hong. De aandacht der Indo-Chineesche regeering concentreert zich thans op de beveiliging der Westelijke provin ciën, waarop Thailand aanspraak maakt. De gouverneur. Decoux, is voor nemens naar de protectoraten Kam- bodja en Annam te vertrekken om daar met de plaatselijke autoriteiten te on derhandelen en eventueel de grensver- dediging te inspecteeren. WASHINGTON. 16 Oct. (D.N.B.). Nadat het departement van buitenland sche zaken sedert het begin van den oorlog aan Amerikaansche burgers het reizen naar Europa verboden had, drin gende gevallen uitgezonderd, is dit reis verbod thans ook tot. het Verre Oosten uitgebreid. Minister Huil verklaarde dat wegens de uitbreiding der militaire operaties. Wegens het feit. dat van 16 October af alle mannelijke Amerikaan sche burgers tusschen 21 en 35 jaar zich voor den militairen dienst moeten mel den, alvorens zij Amerika mogen ver laten, zal het departement van buiten landsche zaken voortaan alleen passen afgeven voor landen op het. Westelijke halfrond. DE JODEN IN ROEMENIE BOEKAREST, 15 Oct. (D.N.B.). Cu- vantul schrijft over het jodenprobleem in den legionnairen staat, dat dit pro bleem niet zoo zeer bestaat in de uitscha keling der joden als in de taak een ware nationale Roemeensche huishouding te doen ontstaan. Het komt. er op aan een Roemeenschen middenstand te stichten, waardoor het jodenprobleem ih positie ven zin van zelf tot een oplossing komt. BRITSCHE SCHEPEN BESCHADIGD IN GIBRALTAR ALGECIRAS, 16 Oct. (D.N.B.) Dins dagmorgen zijn in Gibraltar drie groote oorlogsschepen, een kruiser, negen tor pedojagers, twee duikbooten en twee konvooischepen binnengeloopen. Vier van deze Engelsche oorlogsschepen ver toonden volgens bericht van een Spaansch persagentschap uit Gibraltar zware beschadigingen. In den loop van 'den dag zijn toen talrijke dooden en gewonden in Gibraltar aan land ge bracht en de politie moest tot uitge breide maatregelen overgaan, opdat niemand de kade. waaraan de schepen lagen, zou naderen. Naar verluidt, zou den dit de Engelsche schepen zijn. die onlangs aan den zeeslag in de buurt van Malta tegen Italiaansche zeestrijdkrach ten hebben deelgenomen. De comman dant van een der Engelsche oorlogs schepen zou daarbij gesneuveld zijn. GEEN DUITSCHE TROEPEN IN NOORD-AFRIKA ROME. 16 Oct. (D.N.B.) De Engel sche omroep heeft opnieuw de bewe ring geuit, dat Duitsche troepen naast de Italiaansche in Noord-Afrika strij den en wel, zooals thans met nadruk gezegd werd, om zich voor te bereiden yoor latere operaties in de tropen. Naar van bevoegde Italiaansche zijde wordt medegedeeld, missen ook deze beweringen iederen grondslag. CHURCHILL BIJ DEN ENGELSCHEN KONING LONDEN. 15 Oct. (D.N.B.) De Ko ning heeft vandaag in Buckingham Palace Churchill in audiëntie ontvan gen. Voorts ontving hij de ministers van luchtvaart en marine, Sinclair en Alexander. BINNENLAND GRONINGEN. 16 October. Omtrent de autobusramp wordt nog het volgen de gemeld: Omstreeks zeven uur reden negen bussen met cpbeiders. die in De Slikken te werk waren gesteld, door-de duisternis op den grintweg, waarin zich de bewuste onbewaakte overweg be vindt». Ofschoon het uitzicht op den onbewaakten overweg goed is. kon men toch slecht om zich heen zien. omdat er een dichte mist hipg. Acht bus9en passeerden den overweg en omdat alles regelmatig verliep heeft de chauffeur van de negende bus vermoedelijk ge dacht dat er geen trein in aantocht was, daarbij de gefboden voorzichtig heid bij mistig weer uit het oog ver liezend. Met een geweldige slag-vloog de lo- kaaltrein op de autobus in, welke vrij wel geheel vernield nog een eind werd meegesleurd. Onmiddellijk ging men aan het werk om de gewonden uit Ihet wrak te be vrijden, terwijl ondertusschen de ge neeskundige dienst te Groningen werd gewaarschuwd. De directeur van het Academische ziekenhuis nam onmiddei- lyk de leiding van het reddingswerk op zich en spoedde zich met een aantal dok ters en verpleegsters naar de plaats van de ramp. In allerijl werd een aantal zieken auto's en particuliere wagens gerequi- reerd, om dooden en gewonden te ver voeren. De bergingswerkzaamhedsn verliepen ondanks de moeilijkheden en het schemerduister vlot. In totaal werden tien mannen gedood en dertien gewond. Allen zijn, behahe de chauffeur, woonachtig in Gronin gen op een na gehuwd. Overleden zijn A. J. Roose, He. Schoonbergen, M. Jansma. W. Th. Dijkema, J. de Jong, U. Veresluis. A. de Roo en de chauffeur Havers uit Zwolle. Twee lijken konden tot nu toe niet worden geidentificeerd. AANMELDING LIDMAATSCHAP NEDEKLAIJDSCKE BIOSCOOPBOND AMSTERDAM. 16 October. De voor. zitter van den Nederlandschen Bioscoop bond brengt onder de aandacht van be langhebbenden. dat aanmelding voor het lidmaatschap van den bond uitslui-. tend dient te geschieden door middel van een schriftelijk verzoek, te richten aan den voorzitter van den Nederland schen Bioscoopbond en geadresseerd aan het bureau van dien bond. Achter gracht 19 te Amsterdam. Te zijner tijd ontvangen gegadigden een aanmel dingsformulier hetwelk zij binnen acht dagen na ontvangst volledig ingevuld en geteekend aan het bureau behooren terug te zenden. In dit verband moge gewezen worden or> artikel 4 van het besluit, van de secretarissen-generaal van 4 October 1940 betreffende de organisatie van het filmwezen, volgens welk artikel ieder lid moet zijn. die, hetzij in de uitoefe ning van zijn beroep of uit een oog punt vanalge meen belang, films ver- punt van algemeen belang, films ver toont. een inrichting voor de vervaar diging van films in stand houdt of zorg draagt voor de bewerking van films, auteurs- of octrooirechten op het gebied van de film beheert of in eigenlijken zin aan de vervaardiging van films deelneemt. Om misverstand te voorkomen, zij hieraan toegevoegd, dat waar in be doeld besluit van films sprake is. geen onderscheid wordt, gemaakt tusschen normaal- en smalbreedteformaat TUNNELRAPPORT IN AMSTER- DAMSCHE RAAD AMSTERDAM, 18' OcU Vanmiddag komt de gemeenteraad in geheime zit ting bijeen ter bespreking van het rap port inzake het tunnelplan, n.l. om een verbinding tot. stand te brengen tusschen de heide IJ-oevers. In deze vergadering zullen ir. W. Ai de Graaf, directeur van Publieke Wer ken, en jhr. ir. J. E. van Heemskerck van Beest, stadsingenieur, het rapport nader toelichten. Volgens het technische rapport heeft ir. De Graaf twee tunnels ontworpen: de eene. voor voetgangers en fietsers, ach ter het Centraal Station, de andere, voor het autoverkeer, van de Prins Hendrik kade ter hoogte van het Scheepvaarthuis naar de Meeuwenlaan. OMTREK HOEVELAKEN, 16 Oct. Vandaag herdacht de gemeente veldwachter A. van Es het feit, dat hij 25 jaar in dienst v«n de politie is. waarvan 10 jaar ate zoodanig te Hoevelaken. Hedenmiddag is de jubilaris en zijn echtgenoote ge huldigd. In tegenwoordigheid van tal van polltle-ambtenaren, maréchaussée, rijksveldwacht en gemeente-personeel is hij door burgemeester jhr. Ven Eijs toegesproken. Deze complimenteerde hem nament het gemeentebestuur en den Raad en bood hem een fraaien kris tallen taartenschaal aan. Als persoon lijk geschenk overhandigde hij den ju bilaris een botervloot. Na aftoop vefèehfcdert zich allen ten huize van den jubilaris waar de secre taris, de beer C H. F. Bartelsman na mens politie" en gemeente ambtenaren een toespraak hield en een ameuble ment aanbood. Verder sprak nog de op perwachtmeester, van de Kro, namens (ie brigade NIJkevk van de marechaussee en de heer v. d. Bunt als hoofdbestuurs lid van den Ned. Bond van politieambte naren, alsmede namens de afdeeling Amersfoort van cLezen bond. Hij bood den jubilaris een rookstel aan en zijn echtgenoote een bouquet bloemen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3