Groote verwoestingen in Londen ZAL LONDEN'S MOREEL STAND HOUDEN? De oorlog in Afrika De Britsche hoofdstad en haar omgeving zijn weer met bommen overstelpt ER WOEDEN GROOTE BRANDEN ENGELAND KOMT 2.1 MILLIARD TE KORT KINDEREN NAAR HET LAND De onderhandelingen te Batavia DUITSCH LEGER- BERICHT Duitsche schenkingen aan Spaansche kerken De steunpunten in Zuid-Amerika Critiek op de rede van Roosevelt Problemen zonder tal Een beschouwing van den correspondent van een der Stockholmsche bladen Indische soldaten naar Afrika GEEN MELKBROOD MEER? Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 OCTOBER 1940 NEW YORK. 16 October. WEDEROM passeerden Duitsche bommenwerpers om de vijf minuten de Engelsche kust in een der hardnekkigste aanvallen van dezen oorlog, zoo meldt „Associated Press" uit Londen. Bommen hagelden neer op de hoofdstad en op Liverpool, benevens de industrie gebieden in de Midlands. Arbeiders, die trachtten het puin van den vorigen nacht op te ruimen en dooden en gewonden te bergen uit de ingestorte gebouwen, werden met bommen overstelpt. Het was het grootste bombardement der wereldgeschiedenis. Het ronken der Duit sche motoren en 't neervallen der bommen leek niet meer op te houden. Nog des ochtends vlamden ontelbare branden, die de brandweer wan hopig onder controle trachtte te krijgen. In totaal werden 56 Londen- sche stadswijken door min of meer belangrijke schade getroffen. Er is nog niets bekend gemaakt over de verliezen, maar de regeering geeft te kennén, dat zij in Londen grooter waren dan elders. Vele openbare gebouwen werden met den grond gelijk gemaakt. Zelfs de Londensche ochtendbladen schrijven boven hun verslagen met groote koppen: „Vreeselijkste nacht van den oorlog" en „Londens bombardement erger dan ooit tevoren". Over de bombardementsaanvallen van Dinsdag op Londen weet de Associated Press nog te melden, dat de Britsche mi nister van arbeid. Bevin, bijna het slachtoffer was geworden van een Duit schen bom .Een bom sloeg n.l. in vlak naast het huis van den minister van ar beid. dat licht beschadigd werd. Bevin zelf, zoo voegt het bericht hier droogweg aan toe, bleef ongedeerd. Het. D.N.B. verneemt uit Stockholm: Er is thans niet meer de geringste twijfel aan, dat de aanvallen op Londen zoo ge weldig zijn geworden, dat de afweer niet meer in staat is den aanvallenden Dui'- schen machines werkelijke belemmerin gen in den weg te leggen. Terwijl de aan val der Duitsche vliegers op Londen in den nacht van Maandag op Dinsdag in alle neutrale berichten de ergste en fel ste genoemd wordt, die tot dusver is voorgekomen, moest zelfs de Britsche omroep Woensdagochtend toegeven, dat de Duitsche vliegers in den nacht van Dinsdag oo Woensdag Londen hebben bezocht met een aanval, die „bij uitzon dering hevig en zwaar" ja een „directe massa-aanval" was. In golven waren de Duitsche machines tot den aanval over gegaan. Uit het. Noorden en het Zuiden komende, vielen zij aan op de hoofdstad. Zelden zijn zoo veel hommen op de hoofdstad geworpen. Het spervuur van het Londensche afweergeschut was zeer fel en biina ononderbroken. Het D.N.B. uit Berlijn: Het hoofdbe standdeel der Duitsche gevechtsvliegtui gen die vannacht Engeland hebben aan gevallen, bestookte belangrijke militaire doelen in Londen met bommen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werd het geheele gebied van Silvertown aan groote verwoestingen blootgesteld. De belangrijke bedrijven in dit stadsdeel dat zich van de Theems te genover Whoolwich tot de Victoria- en Royal Albert docks uitstrekt staan in brand. De rook stijgt zwart en dreigend omhoog, De. aanvallen der Duitsche vliegers duurden tot de vroege ochtenduren voort. Zoojuist wordt bekend, dat het vlieg veld van een stad aan de monding van de Theems door eenige goedgerichte tref fers voor een goed deel verwoest is. Bij den aanval werd een groot en voor de oorlogvoering belangrijk bedrijf door een bom van zwaar kalibfr getroffen en zwaar gehavend. Londen is een uitgestrekte vlam menzee. Nog op een afstand van 80 tot 100 kilometer konden de Duitsche. vliegers de branden zien. Ten Noor den van de Victoria-docks zijn vijf bijzonder groote branden waargeno men, waardoor belangrijke pakhui zen vernietigd zijn. Deze verwoes tingen zijn van groote beteekenis voor de levensmiddelenvoorziening van Londen, omdat hier de groote 'opslagplaatsen met geweldige voor raden levensmiddelen liggen Ook in het midden der stad en in den Noordoostelijken hoek van de bocht in de Theems zijn groote branden uitgebro ken, welker bestrijding zeer groote moei lijkheden zal opleveren, zelfs wanneer brandweerafdeelingen op groote schaal bet vuur aanvatten. Een vulkaan BERLIJN, 16 Oct. (D.N.B Duit sche verkenningsvliegtuigen, die vanochtend onderweg waren, ten einde de uitwerking van de nachte lijke aanvallen op Londen waar to nemen, maken melding van steeds nieuwe branden. 'Naar raming be draagt het aantal nieuw ontstane branden minstens dertig tot veertig, waarbij het voor de waarnemers bui tengewoon moeilijk was in deze groote vlammenzee een plaatsbepa ling vast te stellen. Overal schoten hlauw-groene vlammen uit de hui zenzee. In de belangrijkste industriewijken stonden de fabrieken in lichterlaai. Daar tusschen zagen de Duitsche vlie gers, dat verschillende branden op an dere deelen van gebouwen oversloegen, die dan ineenstortten en gashouders, die met een steekvlam van vierhonderd me ter hoogte in de lucht vlogen. Vrees voor inflatie neemt van dag tot dag toe BERLIJN, 16 October (A.N.P.). Naar uit een oproep van Sir Kingsley Wood blijkt, bereidt de financiering der bewa pening den Britschen minister van finan ciën veel grootere zorgen dan hij nog voor kort wilde wetenTerwijl hij nog in Juli in zijn begrootingsrede verklaarde, dat de kwestie der oorlogsfinanciering geen brandend vraagstuk was en dat de gebrekkige opbrengst van de bewapenings- leening hem niet verontrustte, verklaart hij thans, dat zeer strikte persoonlijke of fers en voortdurende spaarzaamheid van lederen enkeling onmisbaar zijn, wanneer geen ineenstorting van het financieele front wil ontstaan. Tegelijkertijd verklaarde de onder staatssecretaris van het departement van financiën, dat men niet kan ver wachten, dat in het loopende belasting jaar het ongedekte tekort minder zal bedragen dan de in Juli genoemde som van 2,1 milliard pond. Dat het Engel sche publiek moet worden voorbereid op nog grootere tekorten en dat men reeds op zoek is naar nieuwe middelen, bevestigt de correspondent van Reuter, die meldt, dat het parlement binnen kort verzocht zal worden een nieuw crediet in te willigen voor de voortzet ting van den oorlog. Sedert het begin van het begrootingsjaar zijn reeds twee van dergelijke voorstellen ten bedrage van 1700 millioen pond door het parle ment goedgekeurd. Het begrootingsjaar heeft nog zes maanden voor den boeg. Het totale crediet voor den oorlog voor het loopende jaar kan men op minstens 3 milliard pond ramen. Gezien de steeds nieuwe verzoeken om credietcn is het niet te verwonderen, dat de vrees voor inflatie in Engeland van dag tot dag toeneemt en deskundige kringen steeds openlijker discuteeren over de Engel sche inflafiegevaren. De uitwerking was zoo verwoes tend, dat de piloten dit stadsbeeld zagen als één vuurspuwende vul kaan, met reusachtige kraters en lavastroomen. In Duitsche kringen wordt aangenomen, dat de mate- rieele schade in de laatste 48 uur tot in het. onmetelijke is gestegen. Met zekerheid wordt aangenomen, dat opnieuw duizenden Lohdenaars uit alle wijken der stad als gevolg van het ont breken van gas en electriciteit door de reeds vrij l_aug geleden noodzakelijk ge worden rijdende veldkeukens van voed sel worden voorzien, opdat zij niet zon der kracht en afgetobd in de onvoldoend hygiënische schuilkelders van de stad blijven liggen. Het is onwaarschijnlijk, dat op deze plaatsen van puinhoopen en totaal verval, van vuur en vernietiging een ordelijk en gedisciplineerd leven ge leid kan worden. DE TOESTAND IN INDOCHINA TOKIO. 16 Oct. (D.N.B.) De woord voerder van het departement van bui- tenlandsche zaken heeft in de perscon ferentie verklaard, dat. de toestand in Fransch Indochina niet gewijzigd is. De Japansche troepen zetten hun op- marsch in Fransch Indo-China volgens de Fransch-Japansche overeenkomst voort. DUITSCHE ONDERSCHEIDINGEN BERLIJN. 16 Oct. (D.N.B.) De Fuhrer heeft den rijksminister van bin nenlandsche zaken, en algemeen gevol machtigde voor het rijksbestuur, dr. Frick, en den Oberpraesident en gouw leider der provincie Silezië, Rijkscom missaris voor de prijsvorming Josef Wagner, het kruis voor oorlogsverdien sten eerste klasse toegekend uit erken telijkheid voor hun bijzondere verdien sten bij de tenuitvoerlegging van oor logsopdrachten. Evacuatiemaatregel in de groote Duitsche steden BERLIJN, 16 Oct. (D.N.B). Naar aanleiding van het feit, dat thans ge leidelijk kinderen uit groote Duitsciie steden, waar het luchtgevaar grooter i«, zooals Berlijn en Hamburg, naar het platteland worden gezonden, leggen de Duitsche bladen er den nadruk op, dal het vertrek der kinderen in ieder geval afhankelijk is van het vrijwillige be sluit der ouders en dat geen dwang maatregelen worden getroffen. Aanlei ding tot deze transporten is niet het ge vaar, veroorzaakt door de Britsche luchtaanvallen, aangezien de ervaring tot dusverre heeft geleeerd, dat die aan vallen een dergelijke actie niet nooiiig maken, maar de overweging, dat het herhaaldelijk onderbreken van den slaap door het luchtalarm op den duur de gezondheid van jongere kinderen kan schaden. Daartegen wil men zoo veel mogelijk maatregelen nemen. In de pers wordt voorts gewezen op het maatschappelijke contrast tu#scYn ne Duitsche methode, waarbij de kin deren* van minvermogenden ook van de maatregelen kunnen genieten, zonder dat dit kosten voor de ouders mede brengt, en de Engelsche handelwijze, die in de eerste plaats rekening houdt met de kinderen der rijken. De internationale toestand onderwerp der bespre kingen BATAVIA, 16 Oct. (Domei). De Ja panschNederlandsch Indische confe rentie, die vanmorgen om 9 uur in het hotel Selabintana in Soekaboemi is ge opend, heeft tot 12 uur geduurd en werd bijgewoond door alle leden van beide de legaties, met inbegrip van Kobajasji, het hoofd der Japansche en H. J. van Mook, hoofd der Nederlandsch-Indische delega tie. Ofschoon niets bekend is gemaakt omtrent den inhoud van het besprokene, verluidt toch, dat de gedachtenwis'selin- gen betrekking; hadden op algemeene on derwerpen der agenda in verband met den internationalen toestand. Kobajasji zal hedenavond nog deelne men aan besprekingen en morgen naar Batavia terugkeeren. De beide delegaties blijven zonder Kobajasji in Soekaboemi tot Donderdag de conferentie wordt voortgezet. AMERIKAANSCHE OORLOGSSCHE PEN NAAR HAWAII NEW YORK, 16 Oct. (D.N.B.) Vol gens berichten van de Amerikaansche scheepsradi.0 uit San Pedro in Califor- nië zijn meer dan 12 eenheden van de Amerikaansche slagvloot naar Hawaii onderweg. BERLIJN. 16 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Het Britsche luchtwapen, dat niet in staat is militaire en voor de oorlogvoe ring belangrijke doelen in Duitschland overdag aan te vallen, heeft zijn nach telijke lukrake bomaanvallen op niet- miütaire doelen en daarmede vooral op de Duitsche burgerbevolking voortge zet. Ook gisteren werden weer in mid den- en West-Duitschland woningen en boerderijen alsmede een ziekenhuis ge troffen. Dooden en gewonden vallen op nieuw onder de bevolking te betreuren. De aanvallen van het Duitsche lucht wapen op belangrijke militaire doelen in Zuid- en midden-Engeland en vooral de vergeldingsaanvallen op Londen wer den daarom krachtig versterkt. Sterke formaties lichte gevechtsvliegtuigen vlogen reeds overdag onder de bescher ming van jagers ongehinderd over Zuid- Engeland en wierpen bommen 'van zwaar kaliber op de Britsche hoofdstad. De aanvallen zwollen des nacht door het. gebruik van zware gevechtsforma ties tot. nog grootere kracht aan. Bom men van zwaar en het zwaarste kaliber troffen in groot aantal vooral wapenfa brieken, verkeerswerken en bedrijven, alsmede de havencomplexen aan beide oevers van de Theems. Hevige ontploffingen in het stadsge bied aan beide zijden van de Theems, alsmede tusschen de baai van de Theems en de Victoria Docks ontstane groote branden waren op den terug tocht nog tot de kust van het Kanaal, te bespeuren. Hoewel de Britsche jagers veelal een gevecht poogden te vermijden, konden zij. in verscheidene gevallen door onze jagers worden aangevallen en verslagen. In den loop van den dag en des nachts werden voorts talrijke in- dustrieconplexen, petroleumopslagplaat- sen, vliegvelden, spoorwegen en haven werken alsmede wapenfabrieken, en andere bedrijven, in Zuid- en midden- Engeland met bommen tot het zwaarste kaliher toe bestookt. Zee- en luchtstrijd krachten konden ongehinderd voort gaan met het leggen van mijnen voor Britsche havens en kustwateren. Aan de kust van het Kanaal dwong marine artillerie eenige vijandelijke vaartuigen door welgericht vuur tot omkeeren. De vijand verloor in de luchtgevech ten van gisteren 32 jachtvliegtuigen. Vijf andere toestellen werden door luchtdoelartillerie, een ander door ma rine artillerie neergeschoten, zoodat de vijand gisteren bij elkaar 38 vliegtuigen verloren heeft. Zeven eigen machines keerden van hun vlucht naar den vij and niet terug. Een onderzeeboot heeft vijf bewapen de vijandelijke koopvaardijschepen van 31.000 b.r.t. in totaal, waaronder een groot tankschip, tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft een stoom schip van 5800 b.r.t. tot zinken gebracht, waarmede het totale resultaat van den onderzeeër in deze onderneming 31.545 b.r.t. bedraagt. EDEN TE CAIRO BEIROET, 16 October (D.N.B). Naar uit Cairo wordt gemeld, is de Britsche minister van oorlog, Eden, daar aangekomen, om met den opper bevelhebber in Egypte, generaal Wa- vell, besprekingen te voeren. BERLIJN, 16 Oct. (D.N.B.) De inza meling van voorwerpen voor den ka tholieken eeredienst, welke de Duitsche katholieken de laatste maanden voor de katholieke kerken in Spanje hebben ondernomen, vormt de grootste schen king welke van buitenlandsche zijde aan de in den burgeroorlog vernielde katholieke kerken van Spanje verleend is. Door deze inzameling welke ge schiedde onder leiding van den voor zitter van den Duitschen liefdadig- heiclshond, prelaat dr. Kreutz, kunnen eenige honderden katholieke kerken in Spanje volkomen nieuw worden inge richt. Yóots krijgen talrijke Spaansche kloosters en kapellen voorwerpen voor processies en andere kerkelijke plech tigheden, o.a. misgewaden, kelken, monstransen, cibories, lichtkronen, oude Duitsche kerkelijke schilderstuk ken, altaar-kleeden, vaandels, baldakij nen, beelden, kruiswegstaties e.d. NEW YORK, 16 Oct. (D.N.B.). Om trent de aangëlegenheid der stichting van militaire steunpunten der V.S. in Spaansch-Amerika is men in politieke kringen dè opvatting toegedaan, dat de V.S. niet op een herhaling van de met Engeland gesloten overeenkomst aan sturen, d.w.z. dat de regeering niet voornemens is van de Spaansch-Ameri- kaansch landen pachtverdragen voor steunpunten der Amerikaansche vloot of het luchtwapen te eischen. Men vreest, dat door een dergelijken eisch de verdenking onder de Spaansch- Amerikaansche volken nog zou toene men, dat de V.S. imperialistische plan nen nastreven. Veeleer schijnt men te wenschen toestemming te verkrijgen tot gemeenschappelijk gebruik van dok ken, herstellingswerkplaatsen en lucht havens alsmede op die plaatsen de noodzakelijke voorraden stookolie enz. te kunnen aanvullen. MONTEVIDEO. 16 Oct. (D.N.B.) - El Debate oefent critiek uit op de redevoe ring die Roosevelt op den Dia de la Raza heeft uitgesproken. Het. motto „een voor allen, allen voor één" moet het voornemen verbloemen, om de vreedzame landen van Zuid-Amerika in den oorlog mee te sleepen onder het voorwendsel, dat een in de toekomst dreigend gevaar moet worden afgewend. Bij een bestudeering van den algemee- nen toestand blijft als balans de oproep van de Vereenigde Staten om deel te nemen aan d enoorlog tegen de beste vrienden en de traditioneele afzetgebie den in Azië en Europa. STOCKHOLM, 16 Oct. (D.N.B In een indrukwekkend speciaal verslag van den Londenschen vertegenwoordiger van Stockholms Tidningen worden de toestanden in de onder den druk der Duitsche luchtaanvallen lijdende Britsche reuzenstad o.m. als volgt beschreven: Vier weken lang hebben de Duitsche aanvallen als hamerslagen op Londen gebeukt. Spoedig zal het zoo ver zijn, dat ruïnes van huizen, bomkraters en gasleidingen, ka potte rails, niet meer uit een nieuwen gezichtshoek bekeken kunnen worden. Wij weten thans, hoe de schade er uit ziet, hoe het nachtelijk vuurorkest zal spelen. Wij zijn vertrouwd met het geluid der bommen. Wij hebben ons zat gekeken aan ontploffende granaten en vinden niets feeërieks meer in het spel der schijnwerpers boven de stad. Het is eigenaardig, dat wij nog slechts enkele weken geleden volkomen beklemd stonden te kijken naar het licht der schijnwerpers. Stap voor stap zijn wij vooruit geleid door dit duivelachtige inferno. Wij hebben de luchtgevechten meegemaakt, ge voeld hoe onze huizen als schepen op een onrustige zee beefden. Er kwamen dagen, dat de kanonnen de groote belevenis vormden, toen de groote vuurgordel, die nacht na nacht rond Londen wordt gelegd, terwijl de menschen van angst beven. waren blootgesteld aan de Duitsche aanvallen. Dat waren de huizen, die dicht opeengepakt stonden rondom de docks of om de fabrieken, de gas fabrieken, de electriciteitscentrales en de spoorwegen, welke iederen nacht het doelwit waren van de Duitsche bommenwerpers. Als een loopend vuurtje verspreidde zich door de huizen het gerucht, dat er nog maar één veilige plaats was, diep onder den grond, op de perrons van de onder- grondsche stations. Binnen drie avonden waren de perrons der ondergrondsche spoorwegen volkomen verstopt. Hier la gen menschen zonder matrassen. De kin deren lagen misschien op een ouden jas, soms tegen den ondraaglijken tocht stechts beschermd met een paar oude kranten. In de oogen der moeders blonk haaf, wan neer een vreemdeling trachtte met haar te spreken. Natuurlijk was het niet geoor loofd te slapen in de ondergrondsche. Maar wanneer men deze tienduizenden menschen de straat op gejaagd had, den hagel van granaten in, don zou dat revo lutie hebben beteekend. Men legaliseerde dus de ondergrondsche spoorwegen als schuilplaatsen. Het gedrang werd echter steeds groo ter en het personenvervoer werd zoo goed als onmogelijk. Deze van angst vervulde menschen wilden niet meer naar boven onder den straleriden ster renhemel. Men trachtte de kelders voor de vrouwen, kinderen en invaliden te re serveeren, men deed een beroep op de ridderlijkheid van de mannen, men liet biljetten aanplakken en liet menschen rondloonen op de ondergrondsche sta tions, die den mannen toeriepen: ..Laat zien. dat je een man bent". Tleele lijnen van de ondergrondsche werden ten slpt- Geheel anders is de toestand nu. Wij zijn moe. De zenuwen reageeren tijdens dezen druk aldus, dat zij steeds nieuwe opzweeping en nogmaals opzweeping noodig hebben. Dat is een reactie, die men zich vroeger niet had kunnen in denken. Zal het moreel stand houden? Toen de bombardementen begonnen nam dage lijks de groote schare van dakloozen toe. Men raakt er aan gewend op straat, deze horden opgejaagde menschen te zien, die een paar treurige bezittingen op het laatste oogenhlik bijeengegaard hebben. Dit waren beelden uit Spanje, uit Neder land, Noord-Frankriik. die plotseling ook voor Londen werkeliikheid waren ge worden. Men hoorde fluisteren, dat deze ■menschen urenlang moesten staan en wachten en dat het. een probleem was voor de verschillende wiiken van Londen deze vele menschen onder dak te bren gen aangezien er niet voldoende voor- inrven waren genomen. Het was oen verschrikkelijk sociaal probleem en hoe meer hommen de vUecrers win-nen op de weerstandskracht der bevolking, hoe meer de eehpelc zaak tot een militair orohleem werd. Toen kwam het leve.n in de onder grondsche spoorwegen. Dat ellendige" bestaan voor duizenden menschen maakte bet duidelijk, dat bet pro bleem nog meer omvattend was ge worden dan iemand zich tot. dus verre had voorgesteld. Er bleek, dat sommige wijken meer dan andere te voor het verkeer gesloten. Houten brit sen werden tusschen de rails getimmerd voor honderdduizenden menschen, vele honderdduizenden zochten veiligheid. En vboral het sanitaire probleem werd steeds moeilijker: de angst voor de geva ren der ziekten. Men hoort reeds aan het niezen en hoesten, dat de fatale winter nadert. En dan de tocht. De stank, die des nachts hier ontstaat, erger dan in een stal. De achtergrond van dit alles is een foutieve politiek. Evenals Frank rijk zich militair er mede troostte een Maginotlinie te bezitten en de oogen sloot voor alle andere proble men, zocht Engeland in sociaal op zicht dekking achtér zijn Anderson Shelters, stalen beschermingsdaken in den v.orm van een ton, waarheen men de menschen tijdens de lucht aanvallen verwees. Vervolgens richtte men overal in de stad steenen ruimten op. Stellig, zij wa ren voortreffelijk tegen granaatscherven, maar ondeugdelijk tegen bommen en vooral ondeugdelijk voor nachtverblijf en slapende menschen. Met de ontwikkeling, die het geheele probleem kreeg, begon het noodlottig voor Engeland te worden, of toch op zijn minst voor Londen. Het ziet er thans naar uit, alsof de oorlog in Londen een revo lutie zou doen ontstaan. Op een goeden dag zal het wel zoo ver komen, dat wij allèn, die hier niets directs meer te doen hebben, kinderen, moeders etc. wegge stuurd moeten worden. In het licht van dit geheele probleem ziet men een ontwikkeling, die misschien eenmaal het uitgangspunt kan worden voor Engelands sociale revolutie, de arme be volking eindelijk eens bevrijd van haar schrik voor veranderingen, bevrijd van de stad en overgegeven aan een nieuw men- schelijk perspectief. TOKIO. 16 Oct. (D.N.B.) De gezag voerder van het Japansche s.s. Okitsoe Maroe heeft, na zijn aankomst in Kobe verklaard, dat zijn schip bij aankomst in Bombay op 26 September gedwongen was tot, den volgenden dag buitengaats te ankeren. Het havengebied was vol gepakt met oorlogsmateriaal, aangezien Engelsche schepen met Indische solda ten aan boord naar Afrika verzonden werden, In Karatsji mocht geen enkel lid der bemanning van het Japansche schip aan land gaan. De strategische oogmerken van de Italianen Weinig bronnen en één weg ROME, 16 October (D.N.B.). Onder het opschrift „de actie wordt voortge zet" schrijft- de Giornale d'ltalia, dat het offensief van maarschalk Graziani geenszins tot staan is gekomen, doch methodisch wordt voortgezet. In de faze van het oogenblik moeten twee vraagstukken worden opgelost. In de eerste plaats moeten nieuwe etappes, voor de verdere ontwikkeling van het komende offensief worden voorbereid; in de tweede plaats moet het gebied in de flank en den rug der Italiaansche troepen gezuiverd worden. Engeland heeft tot aan de Nijldelta in opeenvolgende linies een verster kingsstelsel van continentaal type aan gelegd en gemotoriseerde en automa tische wapenen tegen de Italianen ge concentreerd. De Italianen moeten op rukken over een woestijnfront van ruim 600 k.m. breed. In deze streek be vinden zich maar weinig bronnen en één weg, die voor groote afdeelingen begaanbaar is, doch door d.e Engelschen op hun terugtocht vernield werd. Ver der zijn er enkele onbegaanbarekara vaanwegen. De nieuwe steunpunten moeten uit een niets geschapen worden. Men moet wegen aanleggen, op voor uitgeschoven posten opslagplaatsen in richten, die goed beschermd zijn tegen aanvallen uit zee en uit de lucht en door het boren van nieuwe bronnen een watervoorraad vormen. Met dit werk is -men reeds goed ge vorderd. In de nabijheid van het nieu we Italiaansche front op Egyptisch ge bied heeft men bronnen gevonden, die in snel tempo voor het gebruik gereed worden gemaakt. Maar ook van betee kenis is de zuivering van het Egyp tische gebied, waar generaal Wavell talrijke gemotoriseerde afdeelingen heeft opgesteld. In de omgeving der verschil lende oasen zijn deze groepen bijzonder sterk. De italiaansche actie heoft op het oogenblik de vernietiging dezer troepen ten doel. Men kan aannemen, dat zij reeds in aanzienlijke mate ont wapend en verzwakt zijn. Bovendien hebben de Italianen veel waardevol ma teriaal, dat in den besten toestand ver keert, buit gemaakt. De Britsche strijdkrachten in dit ge bied zijn aanzienlijk. In Siwa ligt een divisie, te Mersamatroe zijn er tenmin- ste drie, waaronder de beroemde En gelsche gepantserde divisie, die reeds meermalen door de Italianen terugge slagen en verstrooid, doch door de En gelschen steeds weer in koortsachtige haast, gereorganiseerd is. ENGELSCH VLIEGTUIG IN LAPLAND GEDWONGEN TE DALEN STOCKHOLM. 16 October. (D.N.B.). Het Zweedsche Telegraaf Agentschap T.T. maakt bekend, dat een Engelsch eenmotorig vliegtuig hedenochtend in Noord Lapland door het Zweedsche luchtafweergeschut gedwongen is te lan den. De twee inzittenden werden ge- interneerd. ENGELSCHE TROEPENTRANSPORT- SCHEPEN VOOR GIBRALTAR In de haven van Gibraltar hebben twee groote Engelsche troepentrans- sportschepen, die militaire versterkin gen brengen, het anker uitgeworpen. De versterkingen bestaan uit gemotori seerde colonnes met talrijke pantserwa gens en vrachtauto's. Het staat nog niet vast, of de troepen in Gibraltar blijven dan wel naar an dere plaatsen verzonden zullen worden. DE STRIJD IN CHINA SJANGHAI, 16 Oct. (D.N.B.) Van Japansche militaire zijde wordt gemeld, dat. ten Zuiden van het Tajhoemeer, 160 km ten Westen van Sjanghai, meer dan 50.000 man sterke C' ineesche troe pen ingesloten zijn. In Kwangsi zijn 60.000 Chineezen door dé Japansche operaties gedwóngen terug te trekken. SPAANSCHE VLUCHTELINGEN NAAR MEXICO GENÈVE. 16 Oct. (D.N.B.) Uit Vi- chv wordt gemeld: Het eerste vervoer van „rbode" Spaansche vluchtelingen naar Mexico zal op 17 October plaats vinden. Het betreft een transport van 5000 „roode" Spanjaarden, die krachtens de over eenkomst tusschen de Fransche en de Mexicaansche regeering naar Mexico vervoerd worden, waar zij te werk ge steld zullen worden. Voorts verbetering der samen stelling van het br-ood te verwachten Het kan, naar wij van bakkerszijde vernemen, wel als zeker worden be schouwd, dat het melkbrood eerlang wordt afgeschaft en dat er ook in an der opzicht in de samenstelling van het brood een verandering komt, die, naar ons is verzekerd, aan de voe dingswaarde ten goede zal komen. Als dag van aanvang wordt Donder dag a.s. genoemd. Binnenkort zal hierover een offi- cieele publicatie verschijnen. In de Staatscourant van gisteravond komt een mededeeling voor, die een en an der reeds schijnt voor te bereiden. Officieele instanties hebben hef ons echter niet bevestigd, aldus meldt Het. Vaderland.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2