O si Spin Inbraak en diefstal onder deskundige leiding OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL De organisatie der voedsel voorziening Ontslagen politieman formeerde een eigen dievenbende Geruchtmakende arrestatie te Roermond Linnengoed vrij van punten? AANBIEDING VAN TELEGRAMMEN IN GIRO Lijken van vermisten uit het water gehaald SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER Eenige nieuwe wettelijke regelingen te wachten Onbevoegd voor de klas Radio-Programma's Je BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 OCTOBER 1940 BINNENLAND ^ONDAGMORGEN in alle vroegte heeft de recherche te Roermond zekeren P. gearresteerd verdacht van diefstallen en inbraken. Deze ar restatie baarde in de buurt nogal eenig opzien daar verdachte nog op het laatste oogenblik trachtte te ont snappen. Toen zag de rechercheur, die hem moest arresteeren zich ge noodzaakt P. met de revolver tot kalmte te manen, doch ondanks deze ernstige waarschuwing ging hij er toch vandoor. Hoewel hij hier met een oud-collega te doen had, die al sinds eenigen tijd uit het Roermond- sche politiecorps ontslagen was, ge bood zijn plicht zijn revolver te rich ten op den wegvluchtenden verdach te en schoot hij hem in het rechter been, meldt de Limburger Koerier. Deze geruchtmakende arrestatie in den vroegen Zondagmorgen verwekte nogal eenige consternatie. Iedereen wist dat P. uit het Roermondsche politiecorps ge schorst was met behoud van loon, omdat men hem wegens bepaalde gedragingen niet geschikt achtte voor politieman. Doch thans begon P. dingen te doen, die hem tevens ongeschikt maakten, om op vriie voeten voort te leven. De sporen Den laatsten tijd werden op verschil lende plaatsen in Roermond en onmid dellijke omgeving diefstallen en inbra ken gepleegd en tenslotte leidden alle sporen terug naar den ontslagen politie man P. Zoo waren ten nadeele van H. eenige witte ganzen gestolen. En daar men ver wachten kon, dat de dief deze dieren er gens te koop zou aanbieden, werd in overleg met de politie een advertentie ge plaatst. waarin een ieder gewaarschuwd werd geen witte ganzen te koopen, om dat die wel eens van diefstal afkomstig konden zijn. Direct daarop kwam P. met deze advertentie bij een persoon, die met hem in onderhandeling was over den koop van een aantal witte ganzen, en liet den adspirantkooper de advertentie zien: „Je begrijpt, zeide P., dat ik die dingen niet gestolen heb, maar nu lijkt het me beter, dat we voorloopig geen zaken doen." Doch de man vond het raadzamer een en ander aan de politie mede te deelen. Nadat in de melkinrichting op den Maastrichterweg was ingebroken, werd daar een fiets vermist. Wederom was het P., die een fiets had verkocht aan een particulier en daar nog had bijge zegd: „Het lijkt me veiliger als je niet te vlug met die fiets op straat komt." Toen de kooper vroeg waarom, zeide hij: „Ach. er worden tegenwoordig zooveel fietsen gestolen". Ook deze zonderlinge mededeeling kwam op het politiebureau terecht en bij nader onderzoek bleek het inderdaad de gestolen fiets van de melkinrichting tp zijn. En zoo waren er meer sporen, die op P. terugleidden. In hotel De Peel was een schrijfmachi ne gestolen bij een inbraakie; weer er gens anders een groot aantal postzegels, en van het Roode Kruis een verband- trommel. En steeds was het P., die al deze zaken te koop aanbood. Hier kwam nog bij dat hij sterk ver dacht werd een vuurwapen bij zich te dragen, waarvan hij zelf vertelde er niet ftl te beste plannen mee te hebben, in verband met een van zijn vroegere supe rieuren. Een en ander was voor de politie aan leiding genoeg, om P. eens aan den tand ie voelen. Toen men Vrijdagavond op zoek naar hem ging bleek hij niet te vin den te zijn, totdat men hem eindelijk Zondagmorgen tegen zeven uur bij zijn woning kon aanhouden, nadat hij met de revolver bedwongen was. Bij fouilleering bleek hij inderdaad in hpt. bezit te zijn van een vuurwapen ter wijl hij de tegen hem getuigende feiten niet kon loochenen. „Daar heb ik mijn jongens voor" Niettemin bleef verdachte hardnekkig ontkennen. Toen hem bij het verhoor werd duidelijk gemaakt, dat ontkennen zinloos was, en dat hij als oud-politie man dat toch zeker wel diende te weten, zeide P., zelf nooit een van de gesigna leerde feiten gepleegd te hebben. „Daar heb ik m'n jongens voor" zoo zeide hij. Toen men niet begrijpend naar-een na deren uitleg vroeg, deelde hij mede. zelf bendeleider te zijn en anderen het werk te laten uitvoeren, onder zijn deskundi ge leiding. Dat de inbraken inderdaad met eenige deskundigheid gepleegd wa ren, moge blijken uit het feit, dat de politie nergens ter plaatse een noe menswaardig spoor heeft gevonden. Toch weer niet buitengewoon deskun dig was, dat hij bij h^t geval van de ge stolen fiets plotseling met den befaam- den grooten onbekende op de proppen kwam. Die fiets zeide hij niet gestolen te hebben, en toevallig was dat ook geen werk van zijn „bende", doch die fiets had hij van een hem onbekend soldaat van het zooveelste regiment, toen en toen gekocht. Voor een politieman is dit verhaal wel erg oudbakken, zeide men hem, doch hij bleef het volhouden. Intusschen is verdachte P., na door een dokter te zijn behandeld, op het po litiebureau in arrest opgesloten. Studiecommissie van het Rijks- textielbureau zal desbetref fend adviseeren "T)E studiecommissie van het Rijks- textielbureau tot het bevorderen van het venverken van linnengarens en de vlascommissie hebben in een onlangs gehouden Vergadering be sproken welke rol het vlas kan spe len in de kleedingvoorziening van ons volk. Men wil de betreffende rijksinstanties voorstellen doen, de aanschaffing van zuiver linnen goe deren geheel buiten de textieldistri butie te doen vallen en die zonder punten beschikbaar te doen stellen. In een brief van 27 September van hef Rijksbureau voor de distributie van Tex tielproducten door den Handel is mee gedeeld, zoo meldt het Vaderland ver der, dat het onmogelijk is een afzonder lijke waardeering op te nemen voor half linnen en linnen artikelen. Over deze kwestie gaat dus bedoeld onderzoek. Voor halflinnen producten heeft men inmiddels gedacht aan een beschikbaar stelling tegen de helft van het aantal punten, dat blijkens de textieldistributie regeling voor wol en katoen noodig is. Men verwacht, dat doorvoering van het voorgestelde een prikkel zal zijn tot groofer gebruik van linnen goederen, hetgeen, nu er betrekkelijke schaarschte aan katoen is, wellicht niet ongewenscht ware. Schriftelijke machtiging door den rekeninghouder vervalt 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. (A.N.P.) Blijkens de Staatscourant van he denavond z.ullen, voorloopig bij wijze van proef, telegrammen in giro per telefoon of per telex kun nen worden aangeboden, zonder dat door den rekeninghouder een schrif telijke machtiging wordt verleend, de deswege verschuldigde kosten van zijn postrekening te doen af schrijven. Wenscht iemand echter de telegram- kosten van de postrekening van een ander te laten afschrijven, dan dient hiertoe een schriftelijke verklaring van den rekeninghouder te worden overge legd. Bovendien kunnen rekeninghou ders in het vervolg aan alle rijkstele graafkantoren en -stations telegrammen in giro of per telefoon aanbieden, zon der dat hiertoe een bijzondere vergun ning van den directeur-generaal der P.T.T. wordt vereischt. Deze vergun ning blijft nochtans noodig, wanneer de aanbieder de tèlegramkosten van de postrekening van een ander wil laten afschrijven. Tien gulden voor tijdige melding van noodlandingen 's-GRAVENHAGE, 16 Oct (A.N.P.) Een belooning van tien gulden wordt uitgeloofd voor dengene, die bij neerstorting of noodlanding van een vliegtuig daarvan zoo tijdig mededeeling doet aan een Neder- landsche of Duitsche politie-instan- tie, dan wel aan een afdeeling van de Duitsche weermacht, dat dank zij die mededeeling tot onmiddel lijke hulpverleening aan en ber ging van het. vliegtuig kan worden overgegaan. ALKMAAR, 16 Oct. (A.N.P.) Onge veer een week geleden, op een donke ren avond, zijn drie inwoners van deze gemeente verdwenen. Men vreesde, dat zij door de duisternis misleid te water zijn geraakt en verdronken. Inderdaad werd gisterenmiddag het lijk van den ruim 30-jarigen S. uit het water van den Voordam opgehaald. Het onder zoek werd voortgezet en vanmiddag trof men eveneens het stoffelijk over schot van den 50-jarigen G. aan. Thans wordt nog de 55-jarige V. ver mist. ROTTERDAM, 16 Oct. De rivierpo litie heeft hedenmorgèn in de Rijnha ven te Rotterdam het lijk opgevischt van den 42-jarigen schipper A. Feen- stra van het schip Johannes Anton, die sedert 4 October werd vermist. Men vermoedt, dat de man door de duisternis misleid te water is geraakt eri verdronken. LEEUWARDEN, 16 Oct Uit de stadsgracht aan de Oosterkade is heden het lijk opgehaald van G. Hiemstra, die sedert, 6 October werd vermist. OUD-SECRETARIS DER GEMEENTE HARLINGEN OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Gisteren is hier ter stede in 70-jarigen ouderdom overleden mr. P. Viëtor Sibinga, oud-se cretaris van Harlingen. De begrafenis zal Zaterdag a.s. te 12 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen in Den Haag geschieden. KINDERHOEKJE 71. De trein stond stil Kobusje Bol moest bij den hoofd conducteur komen. Hij kreeg een duchtig standje. Als eenig antwoord hief Kobus zijn stokje en zei: Tik-tak-tokdaar heb je juffrouw Schrokkebrok. Daar zat ze weer op haar gewone plaatsje in den trein. 72. Alleen wat kroos uit de sloot zat aan haar lange rok ken. Ze bibberde een beetje of ze koorts had. „Het spijt me voor u," zei Kobusje, „maar orde moet er zijn. Wie niet leer en wil, moet maar voelen. Maar wat ik zeggen wil, weet u, dat u op twee taartpunten zit?" per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 IJti'.str. 17 1 el. 3450 Ao 1873 Verdachte gaf toe geen bevoegdheid te hebben. Hij had staatsexamen gedaan en daarna het candidaatsexamen in de rechten, het volgende jaar hoopt hij met goed gevolg het doctoraal te doen. Direct nadat er op zijn docentschap aanmerkingen waren gemaakt, had hij getracht bevoegde leeraren te vinden. Voor aardrijkskunde en natuurkunde was dit gelukt, doch pas na de mobili satie was het hem gelukt een kracht te vinden, die wiskunde kon geven. Het in stituut kon zich financieel moeilijk red den. De inkomsten waren daarvoor nog te gering. De ambtenaar van het O. M. was van oordeel, dat de school heelemaal niet noodzakelijk was. Zij kon zich niet hand haven en daarom gaf verdachte les in verschillende vakken zonder onderwijs bevoegdheid te bezitten. Spr. vorderde een geldboete van 200. De kantonrechter legde 100 boete op. 's-GRAVENHAGE,. 16 Oct. (A.N.P.) Ter verkrijging van een gelijkmatigo verdeeling van den beschikbaren voed selvoorraad moet van overheidswege over de geheele voedselproductie van den Nederlandschen bodem beschikt kunnen worden. Ten einde dit te bereiken werd be paald, dat de telers van akkerbouwge wassen over het meerendeel van hun producten niet kunnen beschikken dan door deze iri te leveren bij de desbetref fende overheidsinstantie. Voor een groot aantal producten, waaronder granen en peulvruchten, bestaat zelfs het voornemen binnen korten tijd een inleveringsplicht op grond van het landbouwinleverings- besluit 1940 in het leven te roepen. Voor het komende seizoen zal wor den geleverd aan de „Provinciale in koopcentrales voor akkerbouwpro ducten" (P.I.C.A.'S), welke de pro ducten overnemen tegen vastgestelde prijzen, terwijl deze provinciale in stanties, waarbij iedere'teler als ge organiseerde moet zijn aangesloten, de aanwijzingen hebben op te volgen van de .Nederlandsche inkoopcen trale voor akkerbouwproducten" (N. I. C. A.). Speciale voedselvoorziening Naar het A.N.P. verneemt is een alge- meene regeling in voorbereiding, waar bij een speciale afdeeling van het rijks- •bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd belast zal worden met de ver deeling van voedselvoorraden voor spe ciale doeleinden, als bijvoorbeeld het verstrekken van warme maaltijden. De gemeentebesturen, die dergelijke acties zouden willen ondernemen, zullen zich tot deze afdeeling moeten wenden voor het verkrijgen van de noodige ingrediën ten. Bestemming van huisafval Voorts is binnenkort een wettelijke re geling te verwachten inzake het verza melen van huisafvallen. Deze regeling zal o.m. de bestemming aanwijzen van de voor voedering van dieren geschikte afvallen. Een der gevolgen van die rege ling zal zijn. dat aan niet-boeren in het algemeen geen ruimte zal worden gela ten van de verzamelde huisafvallen var kens te mesten, aangezien het feit, dat de varkenshouderij reeds zoozeer wordt beperkt., medebrengt, dat het recht om varkens te houden voor de boeren gere serveerd wordt. AMSTERDAM. 16 Oct. Voor den kantonrechter stond een Amster dammer terecht, omdat hij zonder daartoe bevoegd te zijn of zonder dis pensatie te hebben gekregen, middel baar onderwijs heeft gegeven aan een door hem gestichte bijzondere school voor middelbaar onderwijs in de vakken wiskunde, natuurkunde en aardrijkskunde. Het was een pas opgerichte school, bedoeld voor leerlingen, die op de open bare of bijzondere onderwijsinrichtingen niet mee kunnen komen. De inkomsten waren niet groot, vertelde verdachte, en vooral door de mobilisatie waren onder wijskrachten moeilijk te krijgen. De in specteur van het middelbaar onderwijs had eenige lessen meegemaakt, die door verdachte werden gegeven en hij had den indruk, dat de inspecteur het ver krijgen van dispensatie zou bevorderen. Op die dispensatie was geruimen tijd ge wacht, doch deze was niet afgekomen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. In de vacature-Kooiman in de Provinciale Staten van Noord-Holland is, nu de heer D. A. Flentrop zijn henoeming niet heeft aangenomen, benoemd verklaard de heer W. F. Allan te Koog aan de Zaan. VRIJDAG 18 OCTOBER JAARSVELD. 414,4 M.AVRO-Uitzen- ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP, grara.ninziek. 8.40 Orgelspel. 9.00 Gram.muziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gram.muxiek. 10.80 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rentmeester (11.00 11.15 Reportage). 12.00 AVRO-Aeolian-or- kest. 12.45 Nieuws- en economische berich ten ANP. 1.00 De Romancers en soliste. 2-00 Reportage. 2.15 AVRO-Amusementsorkest en gram.muziek. 3.45 Declamatie. 4.00 Het Phil- harmoniseh kwartet. 4.45 Pianovoordracht. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Muziekkorps van de S.S. 6 30 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 6.45 Actueele reportage of gram.muziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Nieuw Hollandsch strijkkwrtet. 7.50 Interview. 8.00 Nieuws berichten ANP. 8.15 Fragmenten uit de ope ra „Das Nachtlager von Granada". 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-Uitzen<!ing. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 W\j beginnen den da?. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gram.muziek (9.00—9.15 Berichten Duitsch. 11.15—11.30 Berichten Engelsch). 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 KRO-orkest. 2.00 Berich ten (Duitsch). 2.15 Gram.muziek (3.30—3.45 Berichten Engelsch). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische be richten ANP. 5.30 Gram.muxiek (6.156.30 Berichten Engelsch). 6.45 Berichten. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gram.mu ziek. 730 Berichten (Engelsch). 7.45 Re portage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP en grsm.muziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gram.muziek. 8.55 Wjj sluiten den dag. 9.00 Nieuwsberichten ANP. sluiting. FEUILLE1 ON door Johnston Mc. Culley 33) Hij duwde Sylvia opzij, trok de deur achter zich dicht en bleef er met zijn rug tegenaan staan. Toen de kerels hem bereikten, deed hij vlug een stap opzij, zoorlat de eerste tegen de deur opvloog. Snei gaf hij den tweeden een geweldigen opstopper tegen zijn kin er, de man sloeg éigen den grond Daarop vloog hij op den anderen man af. Twee slagen waren genoeg om ook hem tegen den grond te slaan en nu hield hij hem verder in bedwang met zijn revolver.. „Opstaan! Terug in dien hoek!" be val hij „Handen omhoog tegen den muur en wees dankbaar, dat ik niet bloeddorstig ben. Maar als' een van jullie zioh verroert, dan schiet ik. Sta op'" Hij trok hen overeind en dwong hen ln den hn->k te gaan staan. Dooi de raak uitgedeelde slagen scheen hun vechtlust geheel gedoofd. „Met jullie gezicht tegen den muur. Ik ga de kamer uit, maar als jullie je omdraait, voordat ik weg ben, schiet ik. Begrepen?" Achteruitluopend ging hij naar de deur, maar hij was nog pas halverwe ge, toen hij een kreet van Sylvia en een vreemde stem hoorde. ,Ik heb je onder schot! Laat dien revolver vallen. Draai je om. Jullie daar tegen den muur, blijf staan, zoo als je staat/' Warwik wendde zich om naar dien nieuwen vijand. Een jonge man, dien hij nog nimmer gezien had, stond voor hem. Het was de jonge man, die hem uit het nachtlokaal gevolgd was» „Laat vallen!" commandeerde hij nogmaals. Warwik gehoorzaamde. Hij had de ondervinding, dat dit het beste was, wat hii in zoo'n geval kon doen. Bovendien scheen die jonge man géén handlanger van de twee andere boeven te zijn. XXX Een onverwacht gevecht De jonge man. die met drie metge zellen in de nachtkroeg had gezeten, en de beide boeven in het hokje had bespied terwijl ze de papieren en ju weelen uit het huis van Cardlew heke ken, had dien nacht heel wat avontu ren beleefd. Het had hem weinig moei te gekost, zijn gezelschap te verlaten en de 1wee mannen op straat achterna te gaan. Hij was hen gevolgd met het vaste voornemen, zich van den bundel papieren meester te maken. Pas toen de. twee kerels het steegie ingingen, was het hem opgevallen, dat ook John Warwik die lui scheen te volgen. Hij had er niets van gesnapt. Een poosje had hij zich schuil gehouden in don ker aan het begin van het steegje. Hij had de boeven het huis zien binnen zaan. Hij kende dat huis buitenge woon goed, omdat hij er zelf ook in woonde. Hij had eveneens het licht op een kamer der tweede verdieping zien opsteken en een der boeven het gor dijn zien omlaagtrekken. „Dat is viak naast mijn kamer," mompelde hij. „Nou,, dat komt prach tig uit. Ik zal er nu wel achter komen en die papieren moet ik in elk geval hebben''. Hij voelde een tikje op zijn arm. „Wat doe je hier?" vroeg een bar- sche stem. Hij keek op en zag, dat een politieagent hem beetgegrepen had. „Nou vertel op!" snauwde de agent. „Ik.... ik wilde juist naar huis gaan," antwoordde de jonge man. „En waar is je huis?" „Ik woon daar in dat huis op kamer 16, tweede verdieping". „Waarom ga je dan niet naar bin nen in plaats van hier rond te hangen? Je komt mé Verdacht voor. Als ik niet wist, dat daar niks te balen is, zou ik je voor een inbreker aanzien. Maar als je daar wat weghaalt, dan «teel je toch van dieven... Ga maar liever naar bed." De jonge man mompelde, dat hij dit ook van plan was, en liep het steegje in. De agent ging verder. Tijdens dat gesprek met den agent was het den jon genman ontgaan, dat Warwik het huis binnengestapt was Maar hij ontdekte den goedgekleeden man niet meer in zijn donkere hoekje, waar hij hem eerst harl zien staan, en maakte daaruit op, dat hij wel naar binnen gegaan zou zijn. Langzaam liep hij naar de zijdeur en ging de benauwde gang in. Toen hij aan de tweede deur gekomen was en den- knóp omdraaide, werd die plotse ling tegen hem opgeduwd en hij week snel achteruit. De man, die de deur opengegooid had, was Cuurly. Hij greep den jongen man bij de schouders, keek hem scherp aan en duwde hem tegen den muur. ,0, ben jij het, jogeie",.bromde hij. „Ik heb je hier al meer zien rondscharrelen. Dat zal dus wel in orde zijn. Kom maar eens mee." Waarvoor? Ik wou naar mijn kamer gaan." „Je doet, wat ik je zeg, begrepen? Ik moet er niets van hebben, dat je hier rondhangt. Snap je. Kom mee}" Hij greep den jongen man bij zijn kraag, duwde hem de gang uit en het steegje in en 6leepte hem mee naar het huis ernaast. „Daar binnen is iets gaande, waar we geen getuigen bij noodig hebben", zet Curlv. „Jij blijft hier een paar minuten in dit schuurtje. Ik zal je er dadelijk wel weer uitlaten." „Maar je hebt toch geen recht begon de jonge man. „Recht? Maak me niet aan het lachen, jochie! Doe wat ik je zeg. Hier! en daar blijf je voorlo.opig!" Hij trok een deur open en duwde den jongen man het schuurtje in. Deze hoorde hem oen grendel op de deur schuiven en wegloopen. Curly haastte zich naar den uilgang van het steegje, ontmoette daar den man met Sylvia Rodney, bracht haar naar-boven en begaf zich daarop naar den huisbaas heneden. met wien hij een lang gesprek had. waarna hij hem geld gaf met de belofte, dat hij nog meer zou krijgen, als alles afgeloopen was. Daarna bedacht hij zich. dat de jonge man nog in het schuurtje zat Lachend liep hij de steeg in en verlos te zijn gevangene. „Ik had je bijna vergeten, jochie," zei hii. „Je kunt nu je gang wel gaan." Curly verwijderde zich en de jonge man ging de trap op naar zijn kamer. Heel omzichtig en zachtjes ging hij naar binnen. Hij streek zelfs geen luci fer aan om zijn petroleumlamp op te steken. Toen hii door het sleutelgat van de tusschendeur keek. zag hij juist, hoe Svlvia de papieren onder den vloer van daan haalde en aan Warwik gaf. Hij begreep er niets van. Waarvoor moest die heer in avondcostuum de papieren hebben en dat deftige meisje ze voor hem onder den vloer vandaan halen? „Ik moet die papieren zelf hebben!" dacht hij. Hij bleef door het sleutelgat kijken en haalde een revolver, die hij dien middag in een uitdragerij had gekocht, uit zijn zak. Hij zag. hoe de twee kerels Warwik aanvielen en meende, dat nu het oogen blik gekomen was. om handelend op te treden. Hij sneldde naar de kamer en heval Warwik, zijn handen omhooer te steken. De jonge man was iets dergelijks niet gewend. Zijn knieën knikten. Toch hield bij den revolver recht op Warwik ge richt en weifelde geen oogenblik. „Houd je handen omhoog!" beval hij Warwik. „En als jullie daar een van heiden het waagt, om te kiiken. krijg je een kogel. Dus geen onzin!" „Verdraaid man. zie je dan niet. dat ie die dame een doodschrik op het lijf jaagt?" vroeg Warwik. „Gaat jou niet aan: Haal geen streken uit! Ik ben hier op het oogenblik de haas. Ik heb niet veel van je noodig. Al leen maar die papieren." „Ah zoo wenscht mijnheer de pa pieren?" vroeg Warwik. „Haal- ze uit je zak en gooi ze hier voor mijn voeten neer.voorzichtig! Je andere hand in de hoogt© houden!" „Maar mijn waarde jonge man, wat voor belang kun je nu toch in dat pakje papieren stellen?" vroeg Warwik. „Het wordt bijna een melodrama maar dan toch slecht gespeeld ,wat?" „Je hebt me toch wel verstaan? Ik heb geen zin om hier den heelen nacht te blijven wachten". „Hoe weet je, dat ik nog niet een an der wapen in mijn zak heb?" vroeg Warwik. „Dan zou ik door mijn jaszak heen op je kunnen schieten, niet waar?" „Dan ga je er aan, wat ik je zeg!" „Bloeddorstig ook nog!" „Gooi dat pakje papieren voor mij op den grond... gauw wat!" Den jongen man, strak aankijkend haalde Warwik de papieren uit zijn zak. „Ik kan me niet voorstellen, wat je er mee wilt doen," zei hij. „Maar, aan gezien jij er zelf een schieipartij voor wilt wagen, moet je ze wel harder noo dig hebben dan ik." „Gaat je niet aan, waarvoor ik ze noodig heb. Gooi ze op den grond, hier vlak voor me!" „Nou, mij best!" zei Warwik. Hij deed bedaard een stap vooruit, doch het wapen van den jongen man be dreigde heni zoo gevaarlijk, dat hij het niet waagde zijn voornemen, om plot seling op hem af te springen, te volvoe ren. Hij vond het dus maar beter, de pa pieren over te geven en De jonge man had al zijn aandacht op Warwik gevestigd en een der kerels te- pen den mifur had langzaam zijn hoofd zoo ver ómeewend. dat hij kon zien, wat er voorviel. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3