Centrale Diaconale conferentie STADSNIEUWS Onder invloed van drank achter het stuur Üqsunda Rede van J. H. Donner Ned. Beeldhouwers uit verleden en heden Strenge veroor deelingen AMERSFOORTSCHE KUNSTKRING VOORDRACHT CLAUDINE WITSEN ELIAS „Kath. Amersfoort" Cultureele films in Amicitia Litteraire matinée in Amicitia 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 OCTOBER 1940 GEREFORMEERDE KERKEN De heer J. H. Veenkamp leidde in \J ANDAAG is in het kerkgebouw aan de Lieve Vrouwenstraat de 51e Centrale Diaconale Conferentie gehouden. Om kwart over elf opende de voor zitter, de heer .T. H. Veenkamp, de vergadering, met, samenzang vin Psalm 33 10 en 11, voorlezing van Jesaja 58 511„ waarna hij in ge bed voorging. De voorzitter sprak vervolgens een inleidend woord, waarbij hij aller eerst het welkom richtte,' inzonder heid tot de afgevaardigden van den Kerkeraad van Amersfoort, de Advi seurs der Conferentie, de heeren mr. J. L. F. van Beeck Calkoen, dr. J. Hoek en J. H. Donner, alsmede de af gevaardigden van de Federatie der Hervormde Diaconieën, w.o. de voor zitter, prof. dr. Slotemaker de Bruine en de afgevaardigden der Chr. Gere formeerde kerk, w.o. ds. Drent. In verband met deze laatste begroe ting merkte de spreker op „Nergens is de drang- naar toenadering en eenheid meer urgent dan in de kerk van Chris tus. Er zijn harde slagen noodig geweest, om die behoefte aan toenadering te acti- veeren. De Goede Herder moet wel eens scherpe steenen slingeren om Zijn ver strooide schapen weer bijeen te vergade ren. Moge dit samenzijn een profetie zijn van het: „Ziet, hoe goed en liefelijk is het. dat zonen van het zelfde huis, als broeders samen wonen." Vervolgens wees spreker er op, dat met de 51ste Conferentie een nieuwe pe riode zijn in de atmosfeer van heden tot een verbasterenden omvang uitgegroeid. Daarom is het een groote vertroosting eamen tot den Man van Smarten te mo gen gaan, die alle nood kent en peilt, en steun en sterking te zoeken bij Hem. die ook is de Sterke Held, de Toevlucht voor de Zijnen. In het voorgelezen hoofdstuk wekt Je saja op tot geloofsactiviteit. Door het ru moer der tijden heen klinkt zijn stem cok nog tot ons: „Maakt los de knoopen dér ongerechtigheid Deelt, mee aan de hongerigen Uw brood Kleedt hen die geen deksel bezitten Neemt op in uw huis de verdrevenen Opent Uw ziel voor de hongerigen." Zoo wil God dat wij staan in den storm van het leven met open hand en hart. En dan zijn er ook Gods oneindig rijke beloften, hoe donkerder het is, des te hel derder schitteren de sterren, hoe donker der de tijden zijn, des temeer lichten Gods beloften ons tegen. Wat one ook moge ontvallen, die toezeggingen blijven eeuwig zeker, want „Gods Woord houdt stand in eeuwigheid en zal geen duim breed wijken." Moge deze conferentie tot vrucht -heb ben, aldus besloot, de heer Veenkamp, dat. wij. straks weer gesterkt en bemoe digd tot onzen diaconalen arbeid ingaan en we elkander toeroepen: ,-Komt reisgenooten, 't. hoofd omhoog! Voor hen die 't heil des Heeren wachten Zijn bergen vlak en zeeën droog." Na deze inleiding hield de heer J. H. Donner uit, Rotterdam een rede over „Hulpverleening aan de getroffen gebie den". A ingaande dit onderwerp wil spre ker geen aanspraak maken op volle digheid. Er is na H Mei door parti culieren, instellingen en overheids organen zooveel gedaan om den nood te lenigen en de helpende hand te bieden, dat reeds de opsomming daarvan te veel tijd in beslag zou nemen. Ook blijven buiten beschouwing til le maatregelen die getroffen zijn of nog zullen worden getroffen om de schade door defensienoodzaak of oorlogshandelingen ontstaan, te ver goeden. Hier is een aparte taak van de Overheid die ligt buiten het ter rein van de hulpverleening in den zin van het gemeenschappelijk po gen om in den nood te voorzien van hen die onder het oorlogsgeweld hebben geleden, en niet op eigen kracht de gevolgen daarvan kunnen opvangep. Deze nood is van zeer uiteenloopenden aard en ook zeer ongelijk verdeeld over ons land. Waar ze incidenteel en in klei nen omvang optrad zijn de bestaande or ganen van hulpverleening in staat ge weest. de noodige hulp te bicden. In eeni- ge streken en op enkele plaats-en moesJ helaas van een ramp in de volle betee- kenis van het woord gesproken worden en werden ingrijpende maatregelen ver- eischt. die boven het vermogen om ze plaatselijk op te lossen, uitgingen. Na een beschrijving van den omvang van de schade, die maseaal geleden is, stond spr. stil bij de vraagstukken, die opgelost moesten worden. De eerste dagen waren overheerschend de voedselvoorziening, het bezorgen van onderkomen, het verstrekken van klee ding en ligging en het voorkomen van besmettelijke ziekten. Spontaan is hulp geboden. Uit eigen waarneming kan spreker dit van Rot terdam zeggen, de berichten uit andere streken stemmen hiermede-overeen. De auto's met kleeding en voedsel Stroom den toe, de dakloozen werden opgeno men waar maar plaats te vinden was, noodtehuizen en noodziekenhuizen wer den overhaast ingericht. De groote nood eiechte leniging zonder veel omhaal, zon der voorafgaand onderzoek, intuïtief en met" overgave. De landelijke en plaatse lijke besturen legden inmiddels de grond slagen voor verdere en georganiseerde hulpverleening. In groote lijn werd de wërkverdeeling zoodanig, dat de lande lijke instanties de zorg voor de geëva cueerde» op zich namen, terwijl de plaatselijke organen zorgden voor allen, die in hun eigen woonplaats waren ge bleven. Door verordening en beschik king werden groote bevoegdheden gelegd in handen van uitvoerende organen, om de hulp zoo doelmatig mogelijk te doen zijn, en de aanwezige hulpbronnen voor de slachtoffers vin het oorlogsgeweld beschikbaar te stellen. Spr. gaat -in het bizonder de organisa tie van de hulpverleening te Rotterdam na, daar deze dezelfde trekken, vertoont en dezelfde moeilijkheden moe6t over winnen als die in 'andere steden en stre ken van ons land. De voedselvoorziening ie van. gemeen tewege aan een Centraal bureau toever trouwd. Deze voorzag aanvankelijk mas saal, en later meer beperkt in de behoef te- aan warm eten door middel van een aantal veldkeukens. De huisvesting vereischte voorziening van overheidswege. Vele dakloozen von den een tijdelijk onderkomen, dat in de zomermaanden dragelijk was doch tegen den winter onvoldoende. Vele anderen moesten reeds dadelijk uit ontoelaatbare behuizing worden weggehaald, en in daarvoor ingerichte noodtehuizen wor den ondergebracht. De bouw van een aantal noodwoningen werd terhand ge nomen, een gedeelte is al gereed geko men en betrokken. Door middel van par ticuliere bouwers werden bouwplannen met steun van Rijk en Gemeente tot uit voering gebracht, terwijl Woning,bouw- vereenlgingen eveneens in actie zijn ge komen. Op deze wijze hoopt men te Rot terdam binnen eenige maanden eenige duizenden woningen gereed te krijgen. Door de Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw is het benoodigde ma teriaal ter beschikking gesteld. De ver huur dezer woningen is in handen van een bizondere Commissie, die zorg draagt dat ze betrokken worden door de gezinnen die het meest behoefte aan huisvesting hebben. De noodwoningen worden van gemeentewege geheel ge meubeld, gestoffeerd en van keukenge rei en beddegoed voorzien; de eigendom van deze inventaris gaat aan den bewo ner over. Getracht is, alle kinderen wier ouders have en goed verloren hadden, hun va- cantie buiten te liten doorbrengen. Voor Rotterdam is deze poging alleszins ge slaagd, meer dan 7000 kinderen hebben genoten van betoonde gastvrijheid. Bo vendien zijn 1700 kinderen naar de Ost- mark geweest. De voorziening in geld en goederen was een ander, zoo niet het belingrijkste werk. Behalve dat in het onderhoud van velen moest worden voorzien, die door de omstandigheden hun broodwinning verloren, moest voor het uoodige aan kleeding, ligging en huisraad worden Be zorgd. Naast het zeer gewaardeerde werk van kerkelijke en particuliere orginen hebben de Gemeenten door middel van hun sociale diensten deze taak ter hajid genomen, en nog niet ten einde gebracht In Rotterdam is bovendien naast den Gem. Dienst van Maatschappelijk Hulp betoon een apart orgaan in het leven ge roepen, dat zich de zorg aantrok van hen, die tevoren niet in aanraking wa ren geweest met steun verleende-orga nen en nog over een zeker inkomen be schikten. Deze Stichting 1939 heeft velen in geld en in natura geholpen, en zet dit werk nog steeds voort. Doch ook het bedrijfsleven, dat door de verwoesting van winkels, kantoren, magazijnen", werkplaatsen en voorraden zwaar getroffen werd, moest weder op gang worden gebracht. Hiervoor zijn provinciale «Stichtingen in het leven geroepen, die onder toezicht van het wnd. Hoofd van het Dep. van Financiën arbeiden, welke credieten verleenen tot wederoprichting van getroffen on dernemingen. Voor Rotterdam werd een aparte Stichting 19-40 opgericht, die dezelfde taak kreeg, en bovendien de financiering van de noodwoningen, van noodwinkels en noodgebouwen voor de industrie op zich nam. Het maatschappelijk leven is rijk ge varieerd en lang niet alle gevallen waar hulp noodig was konden worden onder gebracht bii de hiervoor genoemde in stanties. De Nationale Commissie voor Bijzondere Nooden, en de plaatselijke Commissies van dien naam hebben be schikking gekregen over de middelen om hier helpend op te treden. De vraag zal eesteld worden, op welke wijze al deze hulp wordt ge financierd. In de eerste plaats wordt aangewend het groote bedrag aan geld en de enorme hoeveelheid goederen' die door particulieren en groote en kleine bedrijven zijn ge schonken. Nimmer is in Nederland op zoo groote schaal en zoo spon taan gegeven. Daarnaast zijn op de Rijksbegrooting bedragen uitgetrok ken ten bate van een Herstelfonds 1940, waarvan op last van den Rijkscommissaris 10 millioen gul den in het bizonder naar sociale gezichtspunten worden besteed. De bestemming daarvan wordt door het Departement van Sociale Zaken bepaald. Spr. besloot met den wensch, dat kan worden' voortgegaan op den weg van herstel en wederopbouw, al is deze weg door schaarschte van goederen en gebrek aan verkeers middelen van dag tot dag moei lijker te begaan. KANTONGERECHT Lezing van dr. R. Miedema TN het gebouw van de Theosofische Vereeniging heeft gisteravond dr. R. Miedema voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een lezing met lichtbeelden gehouden over: „Neder- landsche beeldhouwers Uit Verleden en Heden". Spreker motiveerde de behandeling van zijn onderwerp met Dostojewski's woorden, dat de kunst alléén de we~ reld kan redden. De kunst is immers het gebied van den geest, waarin de scheppende krachten van den Eeuwige zich openbaren. De mensch concen treert zich daarmede op iets onver gankelijks. stelt zich in op iets. wat boven den tijd uitgaat. Wonderlijk is eigenlijk, dat de beeld- houdkunst ons Hollandsche publiek niet iigt, want zoo men de bouwkunst de moeder aller kunsten noemen mag, zoo is de beeldhouwkunst zeker wel haar oudste kind. Bij deze kunstuiting is voortdurend opbouw aan de orde, er uit zich het handwerk in. dat dienend en tegelij kertijd scheppend is. De uitvoerder, de mensch, is te zien al6 een dienende ge stalte, die eenvoudig en rustig blijft en zich geheel aan zijn werk geeft. Het beeldhouwen heeft twee uitings vormen, het eigenlijke beeldhouwen, dus het weghalen van hetgeen niet noo dig is en de plastiek, het boetseeren, het opbouwen uit de klei. Vroeger boet seerde men hoofdzakelijk en ging aan elk werk een klei-ontwerp vooraf, te genwoordig volgt men dien^puden regel niet zoo stipt meer en attaqueert men alhoewel dit cnhollandsch is grondstoffen als hout, graniet etc. di rect. Als één van de eerste beroemde figu ren op het gebied van de beeldhouw kunst, bracht spreker Klaas Sluter uit Haarlem naar voren, den Ymagier van Karei den Stoute. Een van zijn groot ste werken heeft een eereplaats gekre gen in het Rijksmuseum. Het stelt een voetstuk met zes gestalten voor, Mozes, koning David, de profeten Jerérnia en Jesaja, Zacharias en Daniël, die een grooten klaagzang heffen op Hem, die gekruisigd wordt. Bij de voltooiing van dezen Mozesput,-welke een kostbare po- lychromeering ondergaan moet hebben, stierf Sluter in 1406. Anderhalve eeuw later trekt. Hendrik de Keyser, geboren in 1565, dus een jaar voor den beel denstorm. de aandacht tot zich. Hij is eigenlijk de samenvatting van bouw meester en beeldhouwer. Zoo bouwde hij in Amsterdam vele kerken. Op het gebied van beeldhouwen deed hij zich als een typisch renaissencist kenmer ken. Zijn werk is echter niet meer. zoo als bij Sluter, in den ban van kerke lijke kunst gevangen. Er is bij hem een individualistische trek ontstaan. Veel van zijn beeldhouwwerk heeft nu eereplaatsen, men denike slechts aan het grafmonument van Prins Willem I en aan het monument van Desiderius Erasmus op de Groote Markt te Rotter dam. Het beeld van dezen grooten hu manist heeft de schepper zelf. niet, meer voltooid gezien, hij overleed in 1621. Na dc Keizer dient Verhuist genoemd te worden, die, in 1624 in Mechelen ge boren, al spoedig naar Holland ging en daar zijn verdere leven ook doorge bracht. heeft. Hij was een uitnemend portretkunstenaar, die tal van bas-re- liefs gemaakt heeft, o.a. aan het pest huis ie Leiden. Ook vele graftomben van onze groote zeehelden zijn van zijn hand. Od Verhuist volgt min of meer een depressie, pas tegen het einde van de 19e eeuw komt de beeldhouwkunst weer tot grooteren bloei. Spreker staat dan aan de hand van een eerie licht beelden langdurig stil bij het werk van zijn vader, die de schoonheid en de in- tiemiteit van de oude binnenstad van Rotterdam, welke nu voor altijd ver dwenen is, zoo intens in zijn werken wist vast te leggen, zij het dan in klein formaat. Daarnaast voerde Miedema, in opdracht, ook groote werken uit. Vele gebouwen in Rotterdam leggen daarvan nog getuigenis af en het stemt tot vreugde, dat nog zooveel daarvan ge spaard i6 gebleven. Een waardige copy van de Keizers beeld van Erasmus vol voerde hij krachtens een opdracht voor Amerika. Van iets lateren tijd dateert weer het werk van Mendes da Costa, die b.v. in het beeld van Vincent van Gogh eon felle bewogenheid vastlegt en bij wicn zich ook het sterke verlangen tot sty- leeren uit. Met Zijl kondigt zich ook een zekere opbloei van de beeldhouwkunst aan in samenwerking met de bouwkunst. Zijn werk is minder naturalistisch, anato misch zou men het zelfs niet geheel verantwoord kunnen noemen. Van dezen tijd dateeren werken van Hildo Krop, de stadsbeeldhouwer van Amsterdam (men denke aan zijn fraaie bas-reliefs od voorstuk van het. Bel gisch monument) en Raedeker, de man van het mysterie, wiens werk bijna grenst aan naturalistische verbeelding. Tot slot van zijn beeldenserie, waar van spreker de onvolledigheid moest toegeven, liet hij nog twee werken zien van Paulet, doortrokken van tragische t~n F. meubelmaker K. uit Hoog- land werd hedenmorgen voor het Kantongerecht te verstaan ge geven, dat hij in Augustus wat licht vaardig te werk gegaan was met het in dienst nemen van een knecht.. In plaats van dat hij denjongen op proef nam, zegde hij hem onmid dellijk een weekloon van f 9.toe. Hij deed dat op grond van het feit, dat hij gehoord 'had, dat de jongen het meubelmakersvak goed ver stond. Dat werd echter een tegenvaller voor hem. Reeds een week later kondigde hij den jongen aan. dat hij wel kon blijven, maar dan tegen een weekloon van 5- De moeder van den jongen nam daar geen genoegen mee. Na wat redetwisten wederzijds, gaf hij den jongen over de tweede week nog zijn f 9.maar te vens zijn ontslag. Het gevolg hiervan was. dat hij zich hedenmorgen te ver antwoorden had. De jongen werd als getuige gehoord. 'Deze verklaarde, dat hij daarna maar een week zonder werk geloopen had en toen weer door zijn vroegeren werkge ver te Nijkerk, die hem indertijd ook een mooi getuigschrift gegeven had, aangenomen was tegen een weekloon van 10. Verdachte verdedigde zich met de woorden, dat hij den jongen mondeling aangenomen had en dat, hij hem dus ook wel mondeling ontslaan mocht. 'Zijns in-ziens maakten de menschen mis bruik van den tijd. Het O.M.. waargenomen door mr. AI- berda. eischte f 15 subs. 10 dagen hech tenis. Verdachte vond dat niet redelijk. Kantonrechter: Ja, U wordt hier ver oordeeld door ondeskundige» en daar om moet U nu 10 sus. 5 dagen betalen! Register niet bijgehouden De opkooper W. R. te Baarn, had in Juli een partij oud ijzer van militairen opgekocht en dat niet in zijn register vermeld. Waarom hij dat niet gedaan had, wist hij zelf niet. Wel schreef hij altijd opkoop van zink en lood im De kantonrechter kon niet begrijpen, ^ar- om hij !het een wel en het ander niet inschreef. Het O.M. zag er een andere ï'edeh voor. Het ijzer had best afkomstig 'kun nen zijn van een onrechtmatige daad Verdachte heeft daaraan ook gedacht en het daarom niet ingeschreven. De eisch werd ƒ25 subs. 10 dagen. Verdachte zeide (het niet opzettelijk gedaan te hebben. De opgekochte partij was wel groot, maar hij had, er maar ƒ2.50 voor behoeven te geven, waaruit el blijken moest, dat er niet veel ver koop waarde in zat. De uitspraak luid de 15 subs 8 dagen. Een dure vergissing Een inwoner van Eemdijk, zekere H., had met een geweer gejaagd op ver boden grond. Hij had, wel een jachtacte, maar er niet aan gedacht, dat hij niet op den grond mocht loopen. Vroeger mocht hij daar wel jagen, sinds de ruil verkaveling in die streken echter niet. Vandaar dat hij in zijn onwetendheid niet weggeloopen was, toen hij bezig was met het schieten van wilde eenden en de politie in aantocht was. Dat loopen op verboden grond1 kostte hem maar ƒ2, maar het erge was, dat zijn geweer in beslag genomen en nu verbeurd verklaard werd. Dat geweer had 75 gekost. De kan- ZONDAGMIDDAG HALFDRIE OPENING VAN HET SEIZOEN IN DE GROOTE ZAAL VAN: „AMICITIA" Geestelijke en wereldlijke Poëzie" Leden vrije toegang. Scholieren 25 cent. Opgave voor het lidmaatschap 1940/41 a f 3.— aani de kassa van Amicitia Zondagmiddag van 2 uur af. geladenheid zooals dat. ook het geval is bij Hilde Krop en Raedeker. Dr. Miedema hoopte tenslotte met zijn lezing de interesse voor de beeldhouw kunst bij zijn auditorium gewekt of ver sterkt tc hebben, omdat deze kunst dit Alvorens zijn onderwerp te behande len heeft spreker in zijn hoedanigheid van voorzitter van 't Xutsdepartement een korte inleiding gehouden. Hij drong aan op een hechter contact tusschen be stuur en leden en wees er op. dat 't Nut den geestelijken steun van de leden van noode heeft. Tevens bracht hij naar voren, dat het bestuur gaarne gehoor zou geven aan een eventueel verzoek van ondcrwijs- autoriteiten. om de traditie van de Xuls-hioscoopvoorstellingen in ccre te herstellen. tonrechter vond, het ook niet prettig voor hem. maar veroordeelde toch con form den eisch. Dronkenschappen Stadgenoot K. was op 28 September j.l. dronken geweest, en had de orde ver stoord. Gevolg was een volksoploopje. Hij gaf toe, dat hij te veel ruimte van d.e straat noodig had gehad om naar huis te gaan. De laatste T0 jaren had hij echter zooiets niet meer bij de hand gehad! Daarom werd het maar ƒ6 subs. 3 da gen. Van ernstiger strekking waren de volgende gevallen. Een chauffeur van het vliegkamp Soesterberg was verleid door een ge zelschap van 6 man, om een paar glazen bier te drinken. De heele stoet kwam met de vrachtauto in Soest bij het nemen van een scherpe bocht in een heg en vervolgens in een aardappellandje terecht. De feiten werden toegegeven, de viering van 31 Aug. had er de mees te schuld aan. De chauffeur werd veroordeeld, tot 6 dagen, gevangenisstraf met 3 maan den ontzegging van rijbevoegdheid. De eigenaar van een zilvervossen- farm op de Veluwe had ook onder invloed van sterk en&rank achter het stuur gezeten. De uitspraak luidde 3 dagen hech tenis en ontzegging van rijbevoegd heid voor 1 jaar. Allerlei De eigenaresse van een hotel te dezer stede, die reeds herhaaldelijk gewaar schuwd was, omdat zij niet voldoende erduisterd had, werd veroordeeld tot 6,— subs. 3 dagen hechtenis. Een Hoevelakensch landbouwer J. v. B., die een formulier van de landbouw- crisiswet niet had geteekend, werd ver oordeeld tot 15,subs. 8 dagen. Ge tuige, landbouwer S., trad als deskundi ge op en teekend'e appèl aan. Zijn inziens had v. B. niet behoeven te teekenen, daar hij dat in vroegere jaren ook niet behoefde te doen. Witbrood De vorige week is, naar men weet, de zaak behandeld tegen S., ondernemer van een bakkersbedrijf alhier, die ervan verdacht, werd dat hij 'buitenlandsch meel door zijn brooden had gebakken. Verdachte verklaarde toen dat hii een meelsoort had gebruikt dat door de Centrale was vrijgegeven. De eisch luid- d fe 100 subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger. Mr. Verburgh, vroeg schriftelijk vonnis. De kantonrechter heeft verdachte ver oordeeld tot 40-subs. 20 dagen hech tenis. Jaarvergadering in St. Jozef De jaarvergadering van de vereeni ging „Katholiek Amersfoort", werd Woensdagavond gehouden in de boven zaal van 'het gebouw „St. Jozef" onder leiding van mr. A. E. Th. Kooien, die in zijn openingswoord dank betuigde voor de toesfemming tot. het houden van deze vergadering. Het doet ons goed, aldus spreker, dat we weer eens bij el kaar zijn. Katholiek Amersfoort bestaat thans zes jaar en hoewel niet. alles ge lukt is. mogen we toch dankbaar zijn over de verkregen resultaten. Het jaarverslag van den penning meester sloot met een batig saldo van 64.—. De heer Vlug heeft ajs penning meester door vertrek naar Deventer moeten bedanken. De secretaris kreeg opdracht hem een schrijven van waar deering voor zijn werk te doen toeko men. De beer Clifford 'heeft de taak van den heer Haagen overgenomen voor het R.K. bevolkingsregister en dit werk in het afgeloopen jaar uitstekend verricht. Het jaarverslag van den secretaris was door de tijdsomstandigheden kort en somber gesteld. Het aantal aange sloten vereenigingen is 26 gebleven. De actie voor de Nieuwe Gemeenschap is door de omstandigheden niet veel ge vorderd. Aangedrongen werd in het ko mende jaar te trachten gezamenlijk weer de actie ter hand te nemen. Tot leden van de Kascommissie voor 1941 werden benoemd de hoeren L. A. A. van Hamersveld en G. Pijpers. Een discussie werd gevoerd over cul- tureele plannen voor het winterseizoen. Het bestuur van K.A. en Cultika zal bijpen komen om verschillende moge lijkheden nader te overwegen. De afgetreden bestuursleden, de hee ren A, E. Th. Kooien en J. v. d. Linden werden herkozen. In de vacature-Vlug werd gekozen de beer C. E. Schutijser. Als voorzitter werd mr. A. E. Th. Kooien herkozen. Bij de rondvraag drong de heer H. Ramselaar aan op een cultureelen avond op muzikaal gebied. De vergadering werd gesloten met een opwekkend woord aan allen om mede te^ werken om het beoogde doel van „Katholiek Amersfoort" te bereiken. HERWONNEN LEVENSKRACHT De plaatselijke afdeeline van de ver eeniging „Herwonnen Le\*enskracht" tot bestrijding van de tuberculose, zal a.s. Zaterdag voor dit doel een collecte houden. GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 11 t.m. Donderdag 17 October vertooning van de film „Moeder". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag om 2.30. 6.00 en 8.15 uur. Woensdag om 2.30 uur matinee. Overige avonden om 6.30 en 8.00 uur doorloopend. CITY THEATER. Van Vrijdag 11 t.m. Donderdag 17 Oct. vertooning van de film „De Ster van Rio". Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45. 4.00, 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30. 6.00 en 8.15 uur. Ove rige dagen om 6 30 en 8 uur. Woensdag matinée om 2.8b uur. REMBRANDT THEATER. - Vertooning van de film „Het Spookschip". STERHUIS, Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. Herfsttentoonstel. ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL. 'Wpers- straat 2. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dageljjks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 10—12 cn 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). AMICITIA. 17 October. Vertooning van cultureele films. Aanvang: 9 en 11 uur v.m., 1.30 en 3.30 uur n.m., 7.30 uur n.m. TERREIN NIJVERHEIDSSTRAAT. 18 Oc tober. Openingsvoorstelling van circus MikkenieStrassburger. 7.30 uur nam, Zaterdag 19 en Zondag 20 Oct. 2 voor* stellingen 2.15 en 7.30 uur. 's-PRINSENHOF. 19 October. Feestavond Pont Studie Club. 8 uur n.m. DE VALK. 19 Oct. Feestavond Speeltuin ver. „Leusderkwartier", 8 uur n.m. REMONSTR. KERK. 19 October. W\j- dingsuur o.l.v. dr. Miedema. 3 uur n.m. AMICITIA. 20 Oct. Amersf. Kunstkring. Claudine Witsen Elias draagt poëzie voor. 2.30 uur n.m. GRAND THé&TRE. 22—23—24 October. Operette „De Boemelbaron" met Piet Kohier. Geheimen der diepzee en van de Noordpool ALS laatste in de kleine serie van cul tureele films, die sinds Dinsdag in Amicitia voor de schooljeugd en an dere belangstellenden vertoond werd, draaiden vandaag de films „De diep zee" en „Amundsen's reis naar de Noordpool", Het zijn beide zeer interessante onder werpen. De mogelijkheden, die door de camera bereikt kunnen, worden zijn in derdaad bijna onbegrensd. Van nabij, zoo duidelijk alsof mén schouder aan schouder met hem staat, ziet men de diepzeevisscher aan het werk, ziet men de inboorling een spons „vangen" of een kleine wandeling maken over een wrak, dat ergens op den bodem der zee rust. Worden deze geheimen ontsluierd iri de film „De diepzee", andere belang' wekkende voorvallen worden weer eens opgerakeld in Amundsen's film. Het prachtige werk van dezen onderzoeker, die met alje middelen der moderne techniek uitgerust zijn wetenschappe lijke reizen naar onherbergzame oorden maakte, is overbekend: IJsbrekers, vliegtuigen, radio» hypermoderne re- gistreer-apparaten maakten het hem mogelijk, door te dringen tot. geheimen', dip lang verborgen bleven. Het valt dan ook te prijzen, dat zijn levenswerk voor een zoo groot gedeelte is vastgelegd. Zij, die ook dit werk gezien hebben, zielen het beamen. Films. die. dergelijke be langrijke maatschappelijke figuren tot „hoofdpersoon" hebben verkozen, zijn de moeite van het zien in alle opzich ten waard. Als aanvulling van het les rooster op onze scholen zijn ze zeer aan te bevelen- Hedenavond om half acht zal de laatste voorstelling van deze films aan vangen. De Amersf. Kunstkring opent Zondag het seizoen Zondagmiddag opent de Amersfoort- sche Kunstkring het seizoen meteen voordrachtmatinee in de groote zaal van Amicitia. Claudine Witsen Elias zal daar geestelijke en wereldlijke Poëzie voordragen, o.m. gedichten van Rcvius, Vondel. Bredero. Chr.. de Pisan cn Werumeus Buning en van H. C. An dersen een tweetal sprookjes: De Ver liefden en De Na'chtigaal. Werumeus Buning schrijft over haar in De Telegraaf: Claudine Witsen Elias is in den loop der jaren een onzer al lerbeste voordraagsters van verzen ge worden: behalve de stem voor poëzie geeft zij er in hoogc mate den zin voor on het begrip. Zii is dan ook oen van de zeer weinigen, die poëzie eigenlijk niet „voordragen", maar de poëzie voor zich zelf laten spreken; de. eenige ware wijze, mijns inziens, zoolang het niet om dramatische noëzié gaat. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5