OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Ervaringen van Nederlanders in Duitschland I Bonnen, die nu geldig zijn Bakker kreeg zijn verdiende loon Openbare Leeszaal en bibliotheek Bezorging aan het verkeerde adres Zeepvleesoh en brood WELKE NUMMERS, TOT WANNEER Rust en orde op straat Wijzigingen in scheep vaartwegen SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER Leven te Berlijn is normaal PLUNDERAARS IN HOOGER BEROEP 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 18 OCTOBER 1940 X>ooooooooooooooo<X>O<X><X>C<><><>OOCH>X><><<><><>OO<X>O<>O<X><><><>OOO<>C Van 21 Oct. fe.m. 27 Oct. zijn de met 11 genummerde dubbele bonnen van het broodbonboekje geldig. De bonnen, welke 27 October nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig i.em. 29 October, echter niet in hótels of restaurants. Voorts zijn m omloop voor kinderen beneden 4 laar: halve broodkaarten. Naast de halve broodkaart ontvingen de kinderen een toeslagkaartwaarop 6 rantsoenen havermout en 6 rantsoenen rijst o1 kindermeel verstrekt worden. Met deze toeslag- kaart moeten de betrokkenen even lang rondkomen als de broodkaart geldig is Bons 05 te.m. 12 (boterkaart) 2*/i ons boter. Bons 05. 06. 07 (vetkaart) 21/» ons margarine of 2*/i ons boter Bon OS vetkaart2'/« ons gesmolten vet of 21/» ons boter. Bons 09, 10. 11 en 12 (vetkaart) 2'/i ons boter met reductie. Alles geldig van 24 Aug. tot en met 18 October. Bon 109: een küo suiker tot en met 25 October. Bon 114pond koffie of 75 gram thee tot en met S November. Bon 78: Va pond tarwebloem, of tarwemeel, of boekwcitmeel of roggemeel, of roggebloem, of zelfrijzend bakmeel tot en met 1 November Bon 76: Va pond rijst of rijstemeel tot en met 1 November. Bon 77: pond havermout of havervlokken of gort of grutten tot en mei November. Bon 28: 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder tot en met 1 November- Bon 15:1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti tot en met 1 November. Bons 04 van de vleeschkaart elk 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- waren. Bon 05 (worst, vleeschwaren) van de vleeschkaart uilsluitend een rantsoen vleeschwaren: 75 gram gerookte worstsoorten of 100 gram gekookte worst- soorten, of 125 gram lever-artikelen, of 150 gram bloedworst. Gelaig t.e.m. 27 Octo- her. Bons. die op 27 Oct. nog niet zijn verbruikt, blijven geldig tol en met 3 Novem- ber. echter niet in hótels of restaurants. J Petroleumzegel. Periode 6 Geldig tot en met 3 Nov. (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Periode a. Geldig t.m. 10 November. Geeft recht op 2 L. petroleum. Bon 55: 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) óf 120 gram huishoud- zeep. óf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlokken, óf 250 gram zelfwerkende waschmiddelen. óf 200 gram vloeibare zeep. tot en met 12 November. No. 116 van de bonnen welke tegelijk met de textielkaart aan mannelijke per- senen boven 15 laar werden vemtrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crème of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Verder worden voor kinderen beneden 2 laar 6 rantsoenen zeep en 6 rantsoenen toiletzeep beschikbaar gesteld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar alleen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoenen moe- ten verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep. en men moet er mee doen tot 24 lanuari 1941. Op bon no. 4 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: Groep I: 10 kg. hondenbrood. Groep 2: 10 kg. hondenbrood. Groep 3: 8 kg. hondenbrood Groep 4: 5 kg. hondenbrood. Groep 5: 4 kg. hondenbrood. Groep 6: 3 kg. hondenbrood. Op bon no. 4 van de voederkaart voor katten wordt 71/* kg. kattenbrood be- schikbaar gesteld. Alles geldig van 1 t-e.m. 31 October. UITKNIPPEN EN BEWAREN!! Een straatmuzikant, die 't er maar op waagde Tp ENIG kleingoed kwam gisteren door Al/ versnelde opname in ons kantonge- rechtsverslag niet tot zijn recht. Daar was dan nog het geval van een Soester bakker, die met een reuze vaart op zijn fiets van de Longest raat naar den Hof gereden was. Hij kwam in botsing met een juffrouw uit het Soesterkwartier, die een kind achterop had. Het gevolg was, dat èn de bakker, 'en de juffrouw èn het kind èn de fiets èn de brood en op straat vielen. De juffrouw liep een wonde aan de hand op. haar fiets werd beschadigd en haar kousen kregen averij. De bakker gedroeg zich onbeleefd, want toen de wielrijdsfer hulp verleend werd, concludeerde hij. dat haar fiets niet be schadigd was en dat zijn verdere aanwe zigheid overbodig was.' Gelukkig had een winkeljuffrouw den naam van den bakker op zijn broodmand gelezen, zoodat hij later aangesproken kon worden voor schade vergoeding. Die aanspraak verliep niet vlot. wel zesmaal moest de bakker tot betalen aangemaand worden. De echt genoot. van de wielrijdster begon dit tenslotte te vervelen, waarop de politie er in gemoeid werd. Dat had uitwer king, want de rekening werd toen di rect voldaan. Maar tevens werd de bak ker voor het kantongerecht ter verant woording geroepen. Het O. M. eischte vijf gulden subs, drie dagen hechtenis. De kantonrechter vond de heele toe dracht van het geval van dien aard, dat hij de boete met één gulden ver hoogde. Dan was er nog een muzikant, die met z'n harmonica zonder vergunning muziek gemaakt had. Verdachte wist wel. dat hij in overtreding was, maar hij had het er maar op gewaagd. Vroe ger stond hij met, zijn collega altijd op de Stationsstraat. Toen kwam het. be sluit. dat geen vergunningen meer zou den worden verleend aan straatmuzi kanten. Elders had hij ook geen succes, want in de meeste gemeenten wordt de eisch gesteld, dat men minstens een orkestje van drie man moet hebben. Om wat te verdienen, waagde hii het hier weer. zonder vergunning, met het gevolg, dat hij geverbaliseerd werd. Hij kreeg een boete van anderhalve "gulden. Wielrijder bekwam lichte hersenschudding Omstreeks half één gistermiddag is op den hoek Leusderweg—Pasteur straat de glazen wasacher van E, ten gevolge van het breken van den voor vork. van zijn. fiets gevallen. Van E. is bij dr. Stokvis binnence- dragen, waar bleek, dat hij een lichte hersenschudding bekomen had. Op me disch advies is hij per taxi huiswaarts gebracht Overzicht over September. Aantel uit geleende boeken: 6986: aantal bezoekers lees- en studiezaal 1926. Eenige nieuwe aanwinsten: Berghvan Dantzig, J. van den. Het tfd- ruimtespectrum. 110 Ber. 2. Breedveld, W. De avond van Rogier de Kor- tenaer. 813.6 Bree. 2. Földi, M. De vrouw van deze eeuw. 875.3 Föld. 2. Kies, Ch. De drie aspecten van dezen tüd. 301 Kie. 1. Kraemer. H. Van godsdiensten en menschen. 266 Kra. 5. Marja, A. Omneveld havenlicht. 811.6 Mar. 2. Mok. M. Kaas- en broodspel. 811.6 Mok. 1. Verloren droomen. 811.6 Mok. 3. Oosters. P. Schakelschema's van electrische installaties. 626 Oos. 1. Rawlings, M. K. Jody en het hertejong. 828.7 Raw. 1. Studio year book, The, 1940 of decorative art. 749 Stu. 2. Selms, A. van. God en de menschen. 220.9 Sel. 1. Staverman, W. H. Humor en humoristen. 810.8 Sta. 1. Steen, E. van der. Controversen. 811.6 Ste. 3. Valk, A. C. van der. Vangen en jagen in Sumatra's wildernis. 591 Val. 1. Défilé van stelers en helers van goederen eener expeditiefirma voor de Rotterdamsche rechtbank Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich e«n aantal personen te ver- antwoorden, personeel van de expe ditiefirma Van D.. die in den afge- loopen winter een groote hoeveel heid goederen, welke de firma moest vervoeren, hadden gestolen of ge heeld. Van de zeven verdachten zes man nen en een vrouw waren in dienst van de firma: de 40-jarige chauffeur J. v. d. V., die verscheidene malen goede ren, welke hij aan diverse adressen moest bezorgen, by zich thuis bracht, voorts de 30-jarige meesterknecht D. v. d. H. Jr., die met zijn vader, den 67-jarigen pakhuisknecht D. v. d. H. Sr., v. d. V. bij diens misdrijven behulpzaam was geweest, alsmede de 24-jarige chauffeur W. A. L. P., die zich eveneens had schuldig gemaakt aan diefstallen. Deze mannen zijn tot hun misdrijven aange zet door een zekeren S., die binnenkort terecht zal staan. Voorts stonden in deze zaak terecht de 32-jarige mej. J. A. B., die van S. geschenken heeft ontvangen, waarvan zij wist, dat ze van diefstal afkomstig waren. De 40-jarige reiziger A. E. H. had van de verdachten enkele keeren goederen gekocht, terwijl hij wist. dat ze gestolen waren. De laatste verdachte was de 38-jarige kleermaker F. van B., die eenige malen stoffen had gekocht, die tot de gestolen goederen behoorden. De verdachten bekenden het hun ten laste gelegde. Mr. Meischke, de officier van justitie, zeide, dat het hier een soortgelijk schandelijk geval betrof als dat van eenige maanden gele den, waarbij personeel van Van Gend en Loos was betrokken. Ook toen werd de gemeenschap voor groote bedragen benadeeld. Er moeten tegen deze menschen stren ge straffen worden geëischt. Daarom eischte spr. tegen mej. J. A. B. acht maanden met aftrek, tegen A. E. H. negen maanden met aftrek, bei den wegens heling, tegen J. v. d. V. een jaar en drie maanden met aftrek, tegen v. d. H. Jr. een jaar met aftrek, tegen v. d. H. Sr. zes maanden met aftrek en tegen W. A. L. P. negen maanden met aftrek wegens diefstal, en tenslotte tegen F. van B. wegens heling zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Mr. Oskam, mr. Hyman, mevr. mr. Sonneveld en mr. Jalink pleitten cle mentie. Uitspraak 31 October a.s. Veen, J. M. van. Nathan Söderblom, 209 Vee. 1. Veringa, H. Th. en A. Kuiper. Wat kunnen wjj van dun karton maken? 688 Ve. 1. Veringa, H. Th., en L. Zweerman. Eenvoudig leerwerk. 746 Veri. 1. Vestdijk, S. Klimmende legenden. 811.6 Ves. 3. Werfhorst, A. van de. De grote, stille knecht 811.6 Werf. 5. Werumeus Buning, J. W. F. Negen balladen. 811.6 Werf. 1. Wheatley, D. A century of spy stories. E 823.7 Whe. 1. Zandstra, E. De vlammende heide. 813.6 Zan. 2. De nieuwe bonnen voor 's GRAVENHAGE, 17 Oct. P)E secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Han del. Nijverheid en Scheepvaart deelt het volgende mede, met betrekking tot de distributie van zeep: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 19 October tot en met Dinsdag 12 November a.s. geeft de met „55" genummerde bon var> het algemeen distributiebonboekjo recht op het koopen van 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling), óf 120 gram huishoudzeep óf 200 gram zachte zeep. óf 250 gram zeeppoeder, óf voor zoover voorradig 125 gram zeepvlok ken. óf 250 gram zelfwerkende wasch middelen. óf 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeel ten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op één bon koopen. Mer: zal dus b.v. op een bon 60 gram huishoud zeep plus 100 gram zachte zeep kunnen krijgen. Wasscherijen moeten voor de behar.de ling van de gezinswasch gedurende bo vengenoemd tijdvak de met „55" 'genum merde bon var: het algemeen distributie bonboekje van hun clientèle in ont vangst nemen voor het kooper: van waschpoeder en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wassche- rij zal per bon 600 gram waschpoeder kunnen betrekker'. De vleeschbonnen De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherii deelt mede: Gedure.nde het tijdvak van MaandaR 21 October tot en met Zondag 27 October a.s. geeft elk der vier met „05 vleesch" gemerkte bonnen varj de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen óf een rantsoen vleeschwareL'. De met "05 worst, vleesch waren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonr.en, welke op 27 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blij ven nog geldig tot en met Zondag 3 Nov. a.s., met dien verstande, dat zij gedurec de de week van 28 October tot. en met 3 November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e. d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kar: worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst. 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en r.ierbrood en 150 gram voor bloed worst. De broodbonnen .De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw er: Visscherii, deelt mede, dat ge durende het tijdvak van Maandag 21 October tot en met Zondag 27 October a.s. de met „11" genummerde bonnen van het nieuw uitgereikte broodbor.- boekje tezamen recht geven op het koo pen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen var: 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 27 October nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot eT: met. Dinsdag 29 October a s. met dien verstande, dat zij op 28 en 29 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood int hotels, restaurants e. d KINDERHOEKJE 73- Toen hij dit gezegd had, liep hij op een holletje weg en sloeg zich van pure pret op zijn dij. Daarna klom hij weer op den ijzeren knol. Hij was zijn ruzie met de „Arend" ver geten. Hij vertelde het heele verhaal aan zijn zwarte ka meraad, die er schik in had. 74. „Je bent een toffe knul," zei het ijzeren paard. Van dat oogenblik af, was Kobusje beroemd geworden bij de trein reizigersEen man, die zoo tooveren kon. hadden ze nog nooit meegemaakt, ledereen kende hem, want hij zat altijd op zijn ros. De buitenlucht maakte hem moe. Beroep van Haagschen hoofd commissaris van politie op de burgerij 's-GRAVENHAGE. 17 Oct. De hoofdcommissaris van politie te 's- Gravenhage vestigt er, wellicht ten overvloede, de aandacht op. dat le den van afweer-organisaties van politieke groepen, niet het recht heb ben om bewapend te zijn. Evenmin zal worden geduld, dat door het publiek op ontoelaatbare wijze wordt gereageerd op een toe laatbaar optreden van afweer-orga nisaties, zooals bijvoorbeeld het op gepaste wijze colporteeren of het houden van een toegelaten optocht. In al deze gevallen zal door de politie met kracht en indien noodig met geweld worden opgetreden en zal niet worden geschroomd om de scherpste maatregelen te reffen, teneinde de vóór alles gewenschte openbare orde en rust te handhaven of te herstellen. De hoofdcommissaris, een beroep doende op de ordelievendheid der Haag- sche burgerij, vertrouwt, dat ieder goedwillend burger het zijne er toe zal bijdragen om botsingen of ongeregeld heden van politieken aard te voorko men of te vermijden. Een ieder bedenke daarbij, dat in de zen tijd het uitlokken of veroorzaken van politieke relletjes van onbereken bare gevolgen kan zijn op een geregel- den gang van zaken, bij welker hand having en bevordering allen belang hebben en waaraan dus allen, zonder uitzondering, naar hun beste, vermo gens dienen mede te werken. Vandaar dat de Haagsche hoofdcom missaris met. klem waarschuwt tegen dat soort ordeverstoringen, tegen de be drijvers waarvan hij de strengste maat regelen in uitzicht stelt. 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. (A.N.P.) - Het Zwolsche diep ter plaatse van het tracé van der: Meerdijk van den Noord oostelijken polder zal met ingang van 24 October 1940 voor de scheepvaart worden gesloten; met ingang van denzelfden datum zal dé nieuw gebaggerde geul Zwolsche Diep—IJsselmeer voor de scheepvaart wordeu opengesteld. De Zuidzijde van de geul wordt tu6- schen den Oostkop van den Leidam bij de Ramspol en het Zwolsche Diep betond met 7 roode stokbakens. van West naar Oost genummerd 1 tot en met 7, terwijl de Noordzijde vau de invaart in het Zwolsche diep wordt betond met een stokbaken R.Z.H.S., gemerkt ZD—BK. De scheepvaart naar en van den pol der (Blokzijl—Vollenhove) zal tot om streeks 10 November a.s. nog van de ope ning iu den Meerdijk tusschen Urk en Schokland gebruik kunnen maken, waarna ook deze opening zal worden af gesloten onder gelijktijdige openstelling van de nieuw gebouwde schutsluis bij Lemmer (bevaarbaar voor schepen, ten hoogste lang 36 M., breed 6.80 M. en met een grootsten diepgang van 2.20 M.) Ir: zake de openstelling van het in aan leg zijnde kanaal BlokzijlKadoelen zal in den loop van November a.s. een na dere mededeeling verschijnen. Beperking doorvaarfhoogte De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord- Brabant maakt bekend, dat de door- vaarthoogte voor vaartuigen onder de spoorbrug te Helmond tot nadere aan kondiging is beperkt tot 1.70 M. Opheffing Zondagssluitingen De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Water staat brengt ter kennis van belangheb benden dat met ingang van 20 October 1940 in de beschikking van 9 Mei 1939 betreffende Zondagssluiting van bij den Rijkswaterstaat of de diensten van de Zuiderzeewerken of var: de Wieringer- meer in beheer zijnde sluizen en brug gen. welke beschikking is opgenomen in de Staatscourant van 9 Mei 1939, r.o. 90 zooals die beschikking sedert is gewij zigd. zal worden geschrapt hetgpen he trekking heeft op het verbindingskanaa'. tusschen de Maas en het kar.aal Luik- Maastricht. nn het kanaal door het Bos- scheveld te Maastricht en op de bruggen 1 en 2 van het kanaal LuikMaastricht. per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 93 j Utr.str. 17 Tel. 3450 Ao 1878 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. (A.N.P.).— Eenige Nederlandsche deelnemers aan den onlangs te Berlijn gehouden cursus voor buitenlanders, waaromtrent dezer dagen uitvoerig in de pers is bericht, hebben ons iets van hun indrukken verteld welke zij te Berlijn en ook bui ten Berlijn in geheel Duitschland heb ben opgedaan. Wat hen het meest getroffen had, was, dat het leven te Berlijn sa in Duitschland, afgezien van de ongemak ken der verduistering en van het lucht alarm, zijn gewonen gang gaat. Niet minder dan vroeger is Berlijn nog de wereldstad, met alle drukte en leven digheid van het leven in vollen vredes tijd. Men kan uren en uren door Berlijn dwalen zonder dat men ook maar eeh huis heeft opgemerkt, dat door lucht aanvallen is beschadigd. Kleeding en allerlei andere artikelen zijn in de win kels in groote voorraden aanwezig. Onze zegslieden hebben nergens men schen in de rij zien staan dan alleen voor sommige bakkerswinkels waar cake en dergelijk gebak zonder bon te verkrijgen was en voor de plaatsen waar kaartjes voor publieke vermake lijkheden werden verkocht. Vooral de opera's trekken veel bezoek en ofschoon Berlijn drie opera's onderhoudt, zijn voor sommige voorstellingen de plaats bewijzen drie weken tevoren uitver kocht. De stemming in Berlijn is dan ook uit stekend hetgeen daar aan toe te schrijven is, dat de kennis van den gemiddelden Duitscher omtrent de oorlogsdoeleinden van het Duitsche rijk zeer groot is, het geen de grondslag vormt voor een uitste kend moreel, waarbij dan nog komt de nationaal-socialistische geestdrift. De verkeersmiddelen in Berlijn rijden tot halftwee in den nacht, het sluitings uur voor cafê's is op elf uur gesteld. In alle restaurants kan men heel behoorlijk eten, zoodat men van den oorlog niet veel merkt. Soms is er luchtalarm, dat zeer tij dig wordt gegeven, ongeveer een lialf uur voör de aankomst der Engelsche'vliegers. De Engelsche vliegtuigen hebben wegens den grooten afstand, waardoor zij veel benzine mee moeten nemen, slechts bom men van klein kaliber bij zich en komen bovendien met nooit meer dan drie of vier tegelijk. Angstwekkend zijn de aan vallen daarom niet, bovendien is het ver blijf in de schuilkelders naar omstandig heden geriefelijk, daar een goede organi satie voor de aanwezigheid van alle noo- dige hulpmiddelen heeft zorg gedragen. Wat de cursus zelf betreft, hebben de Nederlandsche deelnemers woorden van lof voor de vriendschappelijke wijze waarop de Duitschers hun tegemoet 7i|n gekomen. Geen oogenblik is de in diuk gewekt, alsof men dacht aan een verhouding van overwinnaar tcL over wonnene, integendeel meermalen kwam respect tot uiting voor hetgeen Ne derland in de wereld, speciaal in Indië. heeft, verricht. Een kenmerkende epi sode deed zich voor, toen de Duitsche staatsraad dr. Helfrich, een uitstekend kenner van Nederlandsch-Indië, do ko loniale politiek van ons land zelfs mei e nige verontwaardiging tegen de cri* tick van een der Nederlandsche deelne mers verdedigde, een critiek die overi gens door de andere landgenooten niet werd onderschreven. De chaos tijdens en na de evacuatie van Nijkerk ARNHEM, 17 Oct. Voor het Am- hemsche gerechtshof hebben heder: ver schillende strafzaken gediend betreffen de de plunderingen, welke tijdens de oorlogsdagen in het geëvacueerde Nij kerk zijn geschied. De eerste verdachte, die terecht stond was de 41-jarige transportarbeider J. G. S. uit Nijkerk, die op 13 Mei een regen jas, een colbert costuum en een man chesterbroek uit een manufacturenwin kel te Nijkerk heeft weggenomen en die deswege door den Zwolscher: politie rechter tot drie maanden gevangenis straf was veroordeeld. S. bekende. De advocaatgei.eraal, mr. Hermans, eischte bevestiging van het vonnis. In zijn pleidooi wees de verdediger mr. W. G. van Meer uit Harderwijk er op, dat men bij de beoordeeling van al deze zaken goed in het oog moet houden, on der welke omstandigheden deze diefstal- Ier: zijn gepleegd. Iedereen wist', dat Nij kerk in geval van oorlog prijsgegeven en plat geschoten zou worden. Tijdens en na de evacuatie was er een algemeene chaos in die plaats. Als men tevoren geweten had, dat de zaker: zouden lnopen, zooals ze geloopen zijn en dat de bevolking na enkele dagen zou terugkeeren, dan zouden veel van deze menschen r.iets misdreven hebben. Pleiter vroeg daarom een voorwaarde lijke straf. Vervolgens stonden o. m. terecht de 44-jarige landbouwer M. v. d. V. uit. Nij- kerkerveen, die op 13 Mei een hoeveel heid levensmiddelen, znoals koffie, thee, havermout, tabak en beschuit van eer: paar jongens had aangenomen, die deze uit een vernielden winkel hadden ge haald. v. d. V. was wegens helir.g tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, welke straf opnieuw geëischt werd. Ook de 29-jarige landarbeider J. v. 't H. uit Nijkerkerveen hoorde wegens eenzelfde feit opnieuw een maand gevangenisstraf tegen zich eischen. Het Hof, dat nog verschillende soort gelijke zaken behandelde, zal op 31 Oct. vonnis wijzen. DE MOEILIJKHEDEN OP HET AMSTERDAMSCHE ABATTOIR AMSTERDAM. 17 Oct. (A.N.P.). Naar wij vernemen is het incident op het abattoir tusschen vleeschrijders en de slagers, die de hun toekomende waren met een bakfiets lieten halen, nog niet geheel geëindigd. De rijder, die op aan klacht van een poging tot diefstal was aangehouden, is weer vrijgelaten, doch thans is de directie van het abattoir er toe overgegaan bij wijze van disciplinai- tfen maatregel drie vleeschrijders den toegang tot het terreinencomplex te ont zeggen. Het gevolg hiervan is, dat de overige rijders volharden bij hun weigering om uit te rijden. Post voor Zuid-Amerika 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. Met in gang van 16 October kunnen in het verkeer met Argentinië, Bolivia, Brazi lië, Chili, Kaap Verdische eilanden, Pa raguay, Peru, Rio de Oro en Uruguay- hehalve brieven en briefkaarten, thans ook weder drukwerken (geen ansicht kaarten), akten, monsters en gemengde zendingen, al dan niet aangeteekend, tegen verlaagd luchtrecht per lucht- dienst ItaliëZuid-Amerika worden verzonden. Het luchtrecht is verschuldigd boven bef gewone por». Op de stukken moet rle aanwijzing „Per Italiaanschen lucht- dienst" worden gesteld. De voor dezen dienst bestemde correspondentie wordt dagelijks via Duitschland verzonden. Inlichtingen omtrent de tarieven ver strekken de postkantoren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6