Rotterdam thans gereed voor zijn wederopbouw WEDEROPBOUW VAN BOERDERIJEN ROTTERDAM'S KERKGANG GEEN MELKBROOD MEER Over voortgezette huur na het einde van het huurcontract Een electrische auto voor twee personen Nederlandsche Unie naar het half millioen leden COMMISSIE BOUW CONSTRUCTIES VRIJDAG 18 OCTOBER 1940 HET CULTUREEL EN GODSDIENSTIG LEVEN EN HET VERBAND MET FIN ANC I - LEN EN MATERIEELEN HERBOl W H E drang naar verbetering en vernieuwing is langzamerhand zoo sterk geworden te Rotterdam dat dit streven in zijn eigen tempo dreigt te smorenDe werke lijkheid is lang niet in staat dit tempo bij te houden, hetgeen oorzaak is. dat tallooze nieuwe en ernstige problemen zich voordoen. Rotterdam is nu klaar wakker, geheel hersteld van den roes. waarin het door de gebeurtenissen van den veertienden Mei gebracht werd. Het heeft eerst aarzelend, daarna met toenemende energie, de her stelwerkzaamheden in den ruimsten zin van het woord ter hand genomen, gesterkt door vele toezeggingen van hoogerhand. Dit besef heeft er toe geleid, dat de Rot terdammers nauwelijks meer hun beurt kunnen afwachten. De drang naar vernieu wing deelde zich in steeds u ij der en kring mede, de gesmede plannen kregen een steeds grootscher allure, er ontstond al spoedig dorst niet alleen naar materieeleh en iinancieelen maar ook naar geestelijken en cultureelen herbouw. Treffender dan met de meest kUmmende argumenten van woorden laat zich dat door de feiten auntoonen. Dezer dagen hield het Rotterdamsch Philharmonisch Or kest zijn eerste Zaterdagmiddagconcert van dit seizoen. De concertzaal is verbrand, maar men liet zich hierdoor met uit het veld slaan. Samenwerking tusschen cultu- reele en kerkelijke instanties leidde er toe. dat dit jaar geconcerteerd zal kunnen wor den in de Koninginnckerk. Ter gelegenheid van het eerste concert was de belang stelling overweldigend. Niet uit „mode"-oogpunt, niet omdat men gezien wilde wor den maar omdat men behoefte had aan goede muziekEr is daar geen wandelgang, geen foyer, geen garderobe. Men gaat er eenvoudig heen, neemt plaats en zet zich tot luisteren. Geconstateerd mag worden, dat de samenstelling van het programma werken van de Nederlanders Van Gilse en Guillaume Landré, Variations sym- phoniques van César Franck en de vijfde symphonie van Beethoven blijk geelt van begrip van de tegenwoordige behoeften. de doeken te wikkelen, opdat het groote, zoo intens meelevende publiek ni^t al leen in theoretische bespiegelingen, maar ook in practischen arbeid het begin van Rotterdams vurig verbeid herstel kan waarnemen. In dit verband is het ook van urgent belang, dat Rotterdam's zakenleven ten spoedigste weet, waar het aan toe is. Wat er te dezen aanzien bij de Rotterdam mers omgaat komt op markante wijze tot uiting in de hartekreet, die de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam dezer dagen tot het waarnemend hoofd van het departement van finan ciën heeft gericht. „Met klimmend ongeduld," zoo wordt onder meer in dezen brief ge zegd, „ziet het bedrijfsleven in Rot terdam een duidelijke uitspraak, zij het desnoods in beginsel, tegemoet. Ook de meest volledige schadeloos stelling in de toekomst kan niet be letten. dat van dag tot dag scha de word geleden door stilstand van ondernemingen, beperktheid in de beschikbare 'kapitalen, vermindering van credietwaardigheid en dergelijke gevolgen van de vernietiging van talrijke waardevolle activa." In den brief wordt voorts geconsta teerd. dat de toekenning van recht op volledige schadeloosstelling den druk der omstandigheden sterk zou verlich ten. Hoe later de gedupeerde recht op schadeloosstelling verkrijgt, des te min der nut zal hij veelal van zulk een toe zegging kunnen trekken. Uit zulk een brief en uit de onderlinge gesprekken der Rotterdammers blijkt zonneklaar, hoe zeer de bewoners van de Maasstad popelen van verlangen óm den wederopbouw van hun stad ter hand te nemen. ROTTERDAMMER. FN IE behoeften uiten zich naar den aard ook in geestelijk op zicht. Wij Nederlanders vormen een nuchter volk. Dat uit zich ook in on zen kerkgang. Het godsdienstige le ven in Nederland is hoog ontwik keld. De Nederlandsche kerkgang is geen of althans niet in de eerste plaats een gevoelskwestie, hij is veel eer een nuchter voortvloeisel van hoog ontwikkeld intellect. Daarom zag men het, dat te Rotterdam het kerkelijk leven stoer als een -rots in de branding bleef staan bij alle moei lijkheden. Twee-en-twintig kerken zijn er verlo ren gegaan. De desbetreffende kerkgan gers zijn wijd en zijd verspreid, maar zij allen hebben spoedig hun gang naar de kerk hervonden. Het gemakkelijkst ging dit, haar den aard van den godsdienst, bij de Roomsch-Katholieken, van wie zes kerken verloren zijn gegaan. Nu lagen deze kerken dicht bijeen in de binnen stad, waar zich langzamerhand toch reeds bij de city-vorming een zekere ont volking voltrok.^Het ligt dan ook in de bedoeling, dat in de nieuwe Rotterdam- sche binneretad slechts drie R.K.-kerken zullen verrijzen. De parochianen der di verse. kerken gaan thans in de onder scheiden andere kerkgebouwen ter kerke. In Katholieke kringen te Rotterdam ver toont het kerkelijk leven in de laatste maanden een zekeren vooruitgang, het geen zich-manifesteert in stampvolle kerken. Toch kan niet gezegd worden, dat er een tekort aan kerkgebouwen is. Moeilijker heeft men hel in dit opzicht in sommige Protestantsche kringen. Ook bier een zekere toenemende belangstel ling voor het kerkelijk leven' bij een vermindering van kerken. Er zijn kerkge nootschappen, zooals de Luthersche kerk. die hun eenigc kerkgebouw verlo ren heblxm zien gaan en die zich moe ten behelpen mot kapellen of ook wel met hioseoopgehouwen. Ook de Oud-Katho lieken. die het fraaie kerkgebouw aan den Oppert verloren hebben zien gaan, waarbij ook .de algemeen geëerde pas toor Gouard om het leven is gekomen, staan voor practische moeilijkheden. De 'Vrijzinnig Hervormden, die te Rotter dam vrij groot in aantal zijn en die hun kerkdiensten hielden in de Doelen-zaal, kerken thans in de Vicloria-bioscoop en in de Odcon-zaal. Moeilijk is ook. mede als gevolg van de verduistering, het. in stand houden dér catechisaties. Waar groote afstanden moeten worden afge legd, is de belangstelling voor de cate chisaties onmiskenbaar geringer gewor den. En als straks het duister ook gedu rende. de ochtenduren van befeekenis zal worden, zal dit op kerkdiensten en Zon dagsscholen wederom van invloed zijn en wel te Rotterdam, waar immers de stad in vele wijken is uiteengevallen, ern- srieer dan elders. Ondanks deze rnoei- lijjcheden kan evenwel gezegd worden, dat zich te Rotterdam een zekere drang naar geestelijke voorlichting, een zekere versteviging van het godsdienstig leven volstrekt. Rotterdam vraagt feiten O CHERP naast deze geestelijke vernieuwinge die straks nog zal worden uitgebreid als in het Beurs gebouw het tooneellevenhersteld zal worden, staat de drang naar ver nieuwing in'materieel en zakelijk op zicht. Het wordt langzamerhand tijd, dat de plannen van den stadsarchi tect ir. Witteveen bekend gemaakt worden, ook al Zullen deze onvermij delijk een voorloopig karakter moe ten dragen. Vooral te dezen aanzien eisoht de drang naar vernieuwing een tempo, dat veel sneller is dan de werkelijkheid op het oogenblik aan den dag legt. Zoolang er nog werk genoeg was met het puinruimen kon men nog wel rustig afwachten, maar nu het puin verdwenen is en nu daar de binnenstad vlak en kaal ligt in afwachting van de groote dingen die er met haar te gebeuren staan, nu gevoelt men een zeker gebrek aan actie dat velen te machtig is. Toch lijkt het uitgesloten, dat de positieve wederop bouw nog voor het einde van den oorlog ter hand genomen zal worden. Het gaat er nu om, die onderdeelen van den we deropbouw, die betrekkelijk weinig uit staande hebben met den oorlog, reeds zoo spoedig mogelijk ui-t te voeren en politie stelt naar de feiten en omstan- voorts de plannen zoo veel mogelijk uit digheden een onderzoek in. Voorschotregeling van toepassing •s-GRAVENHAGE. IS Oct. Zoo- als d,ezer dagen werd medegedeeld heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw een voorschotre geling getroffen voor den herbouw van woningen met minder dan 450 kubieke meter inhoud. Via de ge meentebesturen is voor eigenaren van deze woningen (te mogelijkheid geopend een voorschot van 80 van de verkoopwaarde van het per ceel op 9 Mei 1940 te ontvangen. Thans heeft de algemeen gemach tigde voor den wederopbouw be paald, dat, ter bevordering van een snel herstel van gedeeltelijk bescha-, digde boerderijen, ook in deze ge vallen 80 van de schade als voer- schot op de tegemoetkoming kan worden uitgekeerd. Door kolendampvergiftiging om het leven gekomen Echtpaar te Bergen op Zoom het slachtoffer BERGEN OP ZOOM, 18 Oct. In den afgeloopen nacht omstreeks halfdrie constateerde de politie dat licht brand de in den boekwinkel van het echtpaar Hees, welke gelegen is boven de van Mierlehank in de Blauwe Hand^traat. Bij onderzoek kwam men tot rte tragi sche ontdekking, dat de bewoners, de heer Hees en echtgenoote, door kolen damp om het leven waren gekomen. Beiden werden aangetroffen in het ketelhuls van de centrale verwarming. Vermoed wordt, dat de man bij zijn ge wonen avondrondgang den ketel heeft willen regelen, waarna zijn vrouw, toen hij ongewoon lang wegbleef, eveneens moet zijn gaan kijken.' In zekeren zin zou zij het slachtoffer geworden, zijn van een poging haar man te redden. De Merk ,mb" beteekent nu: waterbrood 'yf OOALS reeds in eenige 6teden van ons land bekend is ge maakt o.a. in Den Haag zal het met ingang van heden 18 Oct. aan de bakkers verboden zijn, melk- brood te bakken. Dit verbod geldt voor het geheele land, zoo meldt de Arbeiderspers. Sinds Maandag j.I. was het al ver- noden, melkpoeder of volle melk aan de bakkers af te leveren. De overheid trachtte op die manier, het bakken van melkbrood tegen te gaan. Daarbij was echter over het hoofd gezien, dat de eene bakker wèi: de andere geen voor raad melkpoeder had. Het gevolg was, dat de menschen, die bij hun eigen bak ker geen melkbrood konden krijgen, zich wendden tot een anderen bakker, die nun het gewenschte wèl gaf. De Nederlandsche Bakkerij-Stichting heeft er toen, op verzoek van vele leden. l>ij de overheid op aangedrongen een el- geheel verbod voor het bakken van melkbrood af te kondigen, teneinde aan dezen onzewenschten toestand een ein de te maken. Dit verbod is er nu en er zal ook streng de hand aan worden ge houden. Er zullen echter, naar wij vernemen in den komenden tijd nog brooden wor den verkocht, die onderop de letters „mh" dragen. Men late zich hierdoor niet misleiden. Vele bakkers hebben na tuurlijk, behalve de gewone bussen, waarin waterbrood gebakken wordt, ook bussen met de letters „mb", voor het melkbrood. Daar zij nu verplicht zijn het aantal te bakken waterbrooden te vergrooten, terwijl zij niet genoeg gewone bussen hebben, zullen deze bek kers gebruik moeten maken van de mb- bussen. Dit kan nog wel eenigen tijd duren, omdat, zooals bekend, het blik schaars is. Men bedenke dus, dat, wanneer over de toonbank een mb-brood wordt over handigd, dit een waterbrood is. EEN EEUWENOUD BEDRIJF IN DRENTE Eenige juridische vragen Mr. I. B. Perrin schrijft ons: C* EN enkele maal schijnt zich in de practijk de vraag voor te doen aan welke bepalingen men gebon den is na afloop van een schriftelijke huurovereenkomst. Men heeft bij voorbeeld een huis gehuurd, voor den tijd van drie jaren, welke ter mijn schriftelijk is vastgelegd, even als de andere voorwaarden waarop men huurde. Na afloop van dezen driejarigen termijn blijft men in het huis wonen en betaalt normaal den huurprijs door, totdat er plotseling iets tusschen beide komt en men plannen beraamt om te verhuizen; is men dan ook op een of andere wijze gebonden aan het voormalige huurcontract? Zijn de bepalingen betreffende den opzegtermijn e.d. gunstig voor den huur der, dan zal deze zeggen: natuurlijk is dat oude huurcontract nog toepasselijk, ook als is de termijn ervan reeds ver streken, het is immers stilzwijgend ge constitueerd. Zijn de oude schriftelijk overeengekomen huurvoorwaarden min der geriefelijk voor den huurder, dan zal hij opmerken: dat oude contract is reeds lang ter ziele; had de verhuurder mij ge vraagd het te continueeren, dan had ik het natuurlijk geweigerd; neen, tusschen ons bestaat nu nog slechts een monde linge huurovereenkomst, die beheerscht wordt door de daaromtrent in de wet voorkomende bepalingen. Gelukkig, dat de wet al deze overwe gingen eens en vooral overbodig heeft Een uniek bedrijf wordt heden ten dage nog te De Wijk in Drente uitgeoefend, nl. het honingpersen op de wijze, waarop dit twee eeuwen geleden geschiedde. Op de bovenste foto ziet men, hoe de raten uit de korven worden gebroken, om in een kuip gestampt te worden. Dezelfde vers. die in 1700 dienst deed, wordt ook nu nog gebruikt. (Onder ste foto) Het vloeibare goudglan zende product komt te voorschijn. (Foto's Pax-Holland) Gemiddelde snelheid 22 K.M. per uur T_T ET was een tweeledig doel, dat de N.V. Internationale Automo biel Maatschappij te Den Haag voor oogen had, toen zij onlangs begon met de fabricatie van een elektrische auto. Ten eerste zou het daardoor niet alleen biogelijk zijn het perso neel volledig in dienst te houden, maar ook werk te verschaffen. En in de tweede plaats zou zij ermee tegemoet komen aan den wensch van velen, die door de benzine-be- perking gedwongen zijn hun auto op „stal" te laten staan. De electrische auto, die thans, na maanden lang experimenteeren, gereed gekomen is, dankt dus zijn ontstaan aan de tijdsomstandigheden. Nu moet men niet verwachten, met deze auto te kunnen doen, wat met een benzine auto mogelijk is. Dat is ook de opzet niet geweest. Het is een kleine, laag-gcstroomlijnde twee persoons auto op drie wielen geworden, waarmee gedurende 2)A a 3 uur met een gemiddelde snelheid van 22 km. per uur gereden kan worden. De topsnelheid ligt in de buurt van 28 km. per uur. Een bat terij van vijf accumulatoren levert de energie voor de motor, die via een ver tragingsmechanisme op het linkerachter wiel is gekoppeld. Ook achteruit rijden is mogelijk. De carrosserie is geheei uit staalplaat vervaardigd. Het wagentje, dat de naam „Story" heeft, weegt 350 kg. De batterij alleen al weegt 100 kg. Wij waren in de gelegenheid, zoo meldt de Arbeiderspers, een ritje in deze geluidloos rijdende auto te maken. De vrees geen weg te weten met onze be trekkelijk lange onderdanen was geheel ongegrond. De zitplaatsen zijn ruim. Er is achterin zelfs nog een behoorlijke ruimte voor bagage. De „Story", een ca briolet-model, met. neerslaande kap dus, is makkelijk te besturen, ligt goed op den weg cn maakt een betrouwbaren in druk. Op onze vraag, wat er na dit benzine- looze tijdperk met het dan minder bruik bare wagentje kan worden begonnen, kregen wij ten antwoord, dat het moge lijk is er eventueel een tweetact-motor in te bouwen. De ruimte daarvoor is er. Ook voor de „Story" is een rijvergun ning vereischt. Het is echter toegestaan dit autootje ook voor andere dan voor zakelijke doeleinden te gebruiken. KIND DOOR AUTO OVERREDEN EI* GEDOOD WOUDRICHEM, 18 Oct. In de ge meente De Werken en Sleeuwijk (N.B.) is gisteren een 6-jarig kind van den landarbeider van Someren bij het over steken van den Merwededfik door een auto gegrepen en oogenblikkelijk ge dood Vier a vijf maal meer dan ooiteen politieke organisatie in ons land heeft gehad T~~\IRECT na het ontstaan vau De Nederlandsche Unie", zoo lezen wij in het jongste nummer van „De Unie", „sloeg er een golf van geestdrift over ons volk, die in enkele weken tijds het aantal bewijzen van instemming het anderhalf millioen deed overschrijden. Na deze eerste weken is het eigenlijke werk, de ledenwerving pas begonnen. Nu zijn we. nauwelijks acht weken ver der. Begin deze week had het aar.tal ingeschreven leden op het Centraal Secretariaat de vierhonderdduizend be- cikt. Wanneer daarnaast, in aanmer king wordt genomen, dat nog duizenden ledonopgaven op de gewestelijke en stedelijke secretariaten liggen en dat iederen dag meer dau tweeduizend nieu we leden op het Centraal Secretariaat binnenkomen, dan is het duidelijk, dat binnenkort De Nederlandsche Unie een half millioen leden tellen zal." „Dit is 4 a 5 maal meer dan ooit een politieke organisatie in dit land heeft gehad, tallooze malen meer darj de N.S.B. en Nationaal Front samen, aanmerkelijk grooter ook dan onverschillig welke andere orga nisatie, tot het N.V.V. toe, ooit heeft kunnen bereiken. „De feiten spreken een taal die niet misverstaan kan worden. De drang var ons volk naar „De Nederlandsche Unie" kan geen vrees beteekenen en geen be houdzucht. De weinigen bij wie dit inderdaad mocht voorzitten, moeten be drogen uitkomen, want het program is aar.- ieder hekend en van dit program zal ;loor de leiding niet worden afgeweken. Dit program steunt op twee grondge dachten. Op binncnlandsch gebied zal De Nederlandsche Unie een nationale en sociale vernieuwing voorstaan, die de verdeeldheid van ons volk zal opheffen en door een waarachtige arbeidsgemeen schap het bestaan van ons volk zal ver zekeren. Op buitenlandsch gebied wil De Nederlandsche Unie positief meebouwen aan een nieuwe Europeesche orde. Zij wil niet langer, dat ons volk een plaats van afzondering inneemt tusschen de volkeren van Europa, maar zij wil, dat ons volk naast Duitschland in het komende Europa zijr.' plaats en zijn taak zal veroveren en vervullen. Het zal zich zijn roeping bewust zijn een poort te zijn tusschen een sterk Europeesch blok en de wereldzeeën. Deze roeping heeft het vervuld in de roemvolste perioden van zijn geschiedenis en die roemvolle traditie wil het heropnemen, ook in be trekking tot Nederland-over-zee." T N een ander artikel wordt er, naar A aanleiding van de vele pleidooien voor nationale eenheid, op gewezen, dat een dergelijke eenheid, althans in een bewogen omwentelingsperiode als deze, een illusie js. Het heet ir.- dit artikel dan verder: „Hoezeer De Nederlandsche Unie er ook van overtuigd is, dat het haar binnen afzienbaren tijd zal gelukken om zeventig, misschien zelfs wel tachtig procent van ons volk achter zich te ver eenigen, zij zal er nooit en te nimmer in kunnen slagen, alle leden van ons volk tot. zich te trekken omdat, zeker in een tijd als dien welken wij thans be leven, twee onuitwischbare scheidings lijnen zijn waar te nemen. „Bij de eerste scheidingslijn gaat het dan om don eeuwigen strijd tusschen 't oude en het nieuwe, tusschen dat wat was en zich handhaven wil, en dat wat komt en zich nu met onstuimig élan naar voren dringt. Een strijd, welke in een revolutionnairen overgangstijd nog eens zoo fel is. ,.En de tweede scheidingslijn trekt een andere, duidelijke grens: aan den eenen kant zij, die vóór alles en onder alle omstandigheden de eigen nationale waarden en zelfstandigheid willen hand haven; en aan de overzijde degenen, die een bepaalde (internationale of buiten- Iandsche) ideologie in laatste instantie hooger achten dar.1 het nationaal-eieene en de specifiek vaderlandsche waarden." De „Kroniek van de beweging" bericht tenslotte nog, dat tot nu toe reeds 156.000 Unie-insignes zijn afgeleverd. gemaakt door in artikel 1623 B.W. uit drukkelijk te bepalen, dat na het einde van den huurtijd, bij schriftelijke over eenkomst bepaald, de huurder, die in het bezit blijft van het gehuurde, dit op dezelfde schriftelijk overeengekomen huurvoorwaarden in huur zal blijven houden, echter voor den tijd welke het plaatsel.ijk gebruik medebrengt. De huurder zal in dat geval het gehuurde niet kunnen verlaten, noch daaruit ge zet mogen worden, dan na een tijdige opzegging overeenkomstig het plaatse lijk gebruik gedaan. Uitgezonderd wat betreft den huurtermijn, blijven dus de oude huurvoorwaarden van kracht. Merj kan evenwel geen wettelijke be paling zoo afdoende formuleeren, dat de practijk niet een variant zou vertoonen, die in die bepaling geer.' directe oplos- sing kan vinden. Zoo ook hier. Stel, dat het huurcontract voor het beëindigen der overeenkomst een opzegtermijn voor schreef van drie maanden, moet deze opzegtermijn dan in acht. worden geno men of geldt hier uitsluitend het plaat selijk gebruik? Het. wetsartikel spreekt inderdaad van „plaatselijk gebruik", maar dit wil r.iog niet zeggen, dat dit on der alle omstandigheden zou moeten gelden. Met name zou men kunnen aan nemen, dat het zou dienen te wijken voor een uitdrukkelijk in het oude huur contract vermelden opzegtermijn'. Zoo be sliste ook de Hooge Raad op 10 Februari 1939. Daarbij werd het plaatselijk ge bruik dus tot zoogenaamd aanvullend recht verklaard, dat niet geldt indien partijen dienaangaande een andere rege ling mochten hebben getroffen. Het Hof te Den Bosch wees op 2 April j.I. in een soortgelijke zaak ar rest. Ook al zou het betreffende huurcontract aldus het Hof slecht voor den tijd van een jaar zijn aangegaan, dan blijft de huurder, die daarna in het bezit van het ge huurde is gebleven en gelaten, het gehuurde ingevolge art. 1623 B. W. onder dezelfde voorwaarden behou den, terwijl onder die voorwaarden ook valt de uitdrukkelijk in het be treffende huurcontract geregelde op zeggingstermijn van drie maanden. Of de Hooge Raad nadien van stand punt is veranderd, lijkt niet waar schijnlijk en is mij irj ieder geval niet bekend. Behalve t.a.v. den opzeggingstermijn kan een huurcontract uiteraard ook voorwaarden inhouden betreffende recht van koop of andere aangelegenheden. In hoeverre ook deze voorwaarden blijven gelden is in het algemeen niet te zeg gen; hier zal telkens moeten worden uit gemaakt of de bewuste voorwaarde zoo nauw met de huur samenhing, dat er ais jiet ware een onverbrekelijk verband-be stónd tusschen de huur en de betreffen de voorwaarde. Zoo zal m.i. het. optie- recht van koop zoo nauw samenhangen met de huurovereenkomst, waarin dit beding werd opgenomen, dat het ook voor de voortgezette huur van art. 1623 B. W. zijn gelding zal behouden. De strekking van 't optiebeding is immers om den huurder te waarborgen, dat hij te allen tijde de beschikking zal hebben over een woning en het ligt voor de hand, dat de behoefte aan dezen waar borg aan het einde van het schriftelyk huurcontract blijft bestaan. Art. 1623 B. W. heeft dus aan alle kwesties op dit terrein geen einde ge maakt; aan de hand van de jurispru dentie zal men echter wel in de meeste gevallen tot een redelijke oplossing kun nen komen. Zij zal adviseerend optreden in verband met de schaarsch- te aan bouwmaterialen AMSTERDAM, 18 October. Door het bestuur van den Bond van Neder landsche Architecten daartoe aange* zocht, hebben de heeren prof. ir. J. G. Waltjos, hoogleeraar aan de afdeeling •der bouwkunde Téchnische Hoogeschool te Delft, Joan B. Lürsen, architect te Den Haag en assistent aan de T. H. te Delft, W. Verschoor, architect te Rijs wijk en J. L. G. Faber. directeur van de 2e ambachtsschool te Den Haag, zich vereenigd tot eene „commissie bouw constructies". Deze commissie is te beschouwen als een studie-commissie. Zij dankt haar ontstaan aan de richtlijnen voor de con structieve samenstelling voor de weder opbouw verstrekt in verband met. de heerschende schaarschte van vele bouw materialen. Zij zal constructies opstel len die den kleinen bouw met de be schikbare materialen mogelijk maakt „oo doelmatige en schoone wijze", waar bij het karakter van het Nederlandsche bouwen bewaard blijft. De commissie zal in overleg met de onderafdeeling ..onderdeelen van gehouwen" van de af deeling bouwkunde der Technische Hoo geschool ti achten op dit gebied advisee rend en initiatiefnemend te werken. Als secretaris der commissie zal op treden de heer J. B. Lürsen en het secre tariaat zal gevestigd zijn te Delft oer adres afdeeling der bouwkunde der Technische Hoogeschool. Oude Delft 39 waar dezenen, die op hot punt van zoede vervangingsconstructies belang rijke voorstellen meenon te kunnen doen, deze kunnen deooneeren. De commissie werd Woensdagmiddag 16 October j.I. door den voorzitter van den Bond van Nederlandsche Architec ten, prof. ir, H. T. Zwiers. geïnstalleerd en heeft met haar werkzaamheden reeds een aanvang gemaakt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8