Kachel PIET KÖHLER op zijn praatstoe FILMS voor deze week: 3 roobe ster EEN BOEK STADSNIEUWS Circus Mikkenie Strassburger H. Ittmann Prachtige Friesche hengsten Rotterdamsche beelden Van de Politie Diefstal van f 25.- Abim geopend MELKPRIJS VERHOOGD Van danser tot boemel-baron Hooge prijzen voor de kaas Marktkooplieden in overtreding AANBESTEDING TE SOEST 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 V. t-vE verduistering blijkt geen be- *-J letsel te zijn voor bezoek aan het circus Mikkenie-Strassburger, dat zijn tenten thans voor de eerste maal op Amersfoortsch grondgebied heeft mogen opslaan. Gisteravond was de groote tent vrijwel geheel bezet. Het circus is gemakkelijk bereikbaar, de Nijverheidstraat is zoo breed, dat opstopping door het publiek niet voorkomt, het personeel is afgericht om het toestroomende en afstroo- mende publiek rustig in de juiste bedding te leiden, zoodat ook na afloop de groote menigte vlot en spoedig de tent kan verlaten, om in de avonddonkere stad den weg huis waarts te vinden. Ruim tien uur is de voorstelling reeds geëindigd, ze begint om halfacht en de pauze wordt ingekrompen, zoodat genoeg tijd overblijft een omvangrijk circus programma af te werken. Het gaat weer even vlot als immer en Strassburger weet ook onder deze moei lijke omstandigheden den ouden roem van een eerste klas circus te zijn geheel te handhaven. De paarden vormen het hoogtepunt van het programma. Dircc teur Hans Strassburger brengt o.m, zijn zes prachtige tijgerpaarden, een gerou tineerd circusnummer vol perfectie. Het voetbalpaard verwekt groote hilariteit Het groote succes van den avond zijn weer de Friesche hengsten, thans tot zes uitgebreid. De levendige, stoere en toch elegante gitzwarte paarden met het artistieke harnachement leveren een uniek gezicht in de manége, ze volgen getrouw de aanwijzingen van hun dres seur en vormen zoo een nummer, dat enthousiast ontvangen wordt. Ter afwis seling rijdt mej. Regina Strassburger hooge school op Kobold en de directeur Spaansche school op Favorit en Othello. Voor de eerste maal is het gelukt een Friesche hengst als schoolpaard af te richten. Verder vertoonen de Walles Wilke ge slaagde acrobatiek op het galoppeerende paard. Frank Jackson werkt elegant, met zijn lassos en vaardig met zijn messen en zweep. De drie Lederer zijn knappe jongleurs, die een opvallend effect" ma ken met hun lichtgevende ballen. Een Iheel goed nummer. Ook d<e wielrijder Sayton, die het bestaat per rijwiel een hooge trap te beklimmen, bespringen is juister. De Barbaras geven zwaar spier- werk zeer beheerscht. de Towers met hun springplank werken verbluffend correct onder veel;grapjes. Eerste klasse werk. Cubanos wekt opzien en angst, wat dit laatste betreft onnoodig. Zijn groote stunt aan het einde is misleidend en kunnen we niet geheel waardeeren omdat het te ver gaat. jegens het publiek. Recha toovert menschen te voorschijn, waar men ze niet waant, zichzelf incluis Rhum en Fernando brengen amusante clownerie, de eerste vooral is een ver dienstelijke clown. Frans Slager heeft de circuskapel in korten tijd uitstekend op peil weten te brengen. Zoo valt er weer veel te prijzen en het publiek zal wel waardeeren, dat dit cir cus van uitstekende kwaliteit ons ook thans bezoekt. Vanavond en morgenmid dag en avond wordt er nog gespeeld. Het circus breekt pas Maandag de tent af, zoodat ook de Zondagavondvoorstelling geheel normaal verloopt. Werk over het oude Rotterdam in Veenendaal's kun<-* handel Tegen een Spakenburgsche, die met ondermaatsche paling ventte, is proces- verbial opgemaakt. Zeven Kg. paling werd in beslag genomen. De chauffeur van een truck met opleg ger, die gisteravond laat zonder eenige verlichting reed, werd geverbaliseerd. De politie heeft een drietal 10-jarige knapen, dat de baldadigheid beoefende door het ingooien van een ruit in een fabriek ernstig onder handen genomen. De ouders zullen de schade moeten be talen. Vanwege de Ned. Spoorwegen werd aangifte gedaan, dit een doce met vleeechwaren op haar terrein ontvreemd is. Als gebruikelijk werden eenige wiel rijders, die zonder voldoende afge schermd licht fietsten, geverbaliseerd. Aangifte werd gedaan van twee rijwiel diefstallen. Door de politie is een zekere B. in Dewaring gesteld. Deze man, die geen vast domicilie heeft, wordt er van verdacht een bankbiljet van f 25 gestolen te hebben. In zijn gezelschap wis tevens een hond, waarvan de herkomst duister is. Blijkens een desbetreffende adver tentie in ons blad van gisteren, is van daag aan den Soesterweg 25. hoek Pieter Pijperstraat, een Ahim-zaak geopend. Het publiek kan er inknopen doen op het gebied van kippen, eieren en kaas. Eugène van Rensburg stelt ten toon ÏN ,,'t Consthuys St. Joris" zooals de 1 kunsthandel-Veenendaal op den Hof voortaan zal heet en) wordt thans een zestigtal etsen en litho's van Eugène van Rensburg tentoongesteldAl deze wer ken hebben betrekking op het oude Rot terdam. op die schilderachtige oude bin nenstad met verarmde koopmanspaleizen, nauwe en kromgebogen straten en buur ten van het groote stadsproletariaat- Eugène van Rensburg heeft als etser zeker verdienste, maar als kunstenaar is hij waarschijnlijk niet een der groot- sten. Hij heeft echter in zijn leven een bewonderenswaardigs hoeveelheid beid verzet. Er zijn niet veel plekjes van het oude Rotterdam, die hij op de ets plaat niet heeft vastgelegd, en nu die oude stad er plotseling niet meer is. waardperen wii in van Rensburg den man, die Rotterdam's archivaris-in-beeld genoemd mag worden. Voor den kenner van d,eze stad beeft deze tentoonstelling uiteraard groote waarde. Men ziet nog eens het Sleepers- vest met zijn gammele geveltjes en de Delftsche vaart, vroeger berucht, maar de laatste jaren een rustig ingeslapen buurtje. Hij etste ook de Maashaven met rap en woelig verkeer van zee- en rivier schepen; en het Steiger, donker en aan den zelfkant van de wereldstad, op welke ets men nog de eertijds beruchte Stei- gerbar terugvindt. Bijkans al het tentoongestelde werk dateert van vóór 1915. In ze keren zin is dat jammer, want het oude Rotterdam in zijn allerlaatste levensjaren ziet men nu dus niet te rug. Aan den anderen kant echter duiken er nu weer beelden op, wel ke den Rotterdammer, die de vier kruisjes er nog niet op had zitten, vrijwel vreemd zijn. De oucten CooL singel ziet men bijvoorbeeld, toen J K zou zoo graag in wou 1 zoo graag Ik zou vandaag nog willen, Dat jij des avonds in m'n huis De kilte wat kwam stillen Je staat eren je bént er voor En tóch heb ik den moed niet Je bent zoo zwart ...ie bent zoo koud Ofschoon een mensch graag gloed zie' Je neemt je oude plaatsje in. Precies hetzelfde plekje En vul ik je... en por ik Ie-.. Ik weet het wel: dan trék je...! Je hebt nog rustwe hebben toch Elkaar niets te vertellen: J ii blijf des avonds kil en koud I k zit te kippenvellen Hoe graag ik ook in deze maand filet stoken was begonnen. Tóch wacht ik nog niet om het geld Haar om de brandstof-bonnen Ik zie ook wel den zonnekant En zeg hier in vertrouwen: Ik hoef niet met den kolenkit Voorloopig nog te sjouwen Geen kolendamp-vergiftiging Bedreigt des nachts m'n leven. Terwiil de meubeltjes in huis Een dunner stoflaag geven Een mensch moet net zoo goed het één Alsook het ander zeggen. Ik leg in'usschen nog niet aan Om 't zuinig aan te leggen PHILIA (Nadruk verboden) het nog werkelijk een singel was en geen boulevard vol neonlichten', restaurants en groot-stedelijke bouwwerken. Voorts rijst de Kolk nog eens op, met over het water hangende huizen, de breedgespannen spoorwegviaduct en uitzicht op de St. Laurens, die gelukkig gespaard zal blijven. Gespaard bleef ook de oude molen op het Oostplein. Men ziet hem op den ach tergrond omhoogrijzen op een aardige ets, die van Rensburg maakte van de markt op den Goudschesingel. Het oude Rotterdam leek in zijn bin nenstad veel op andere oude havenste den. De huizen waren er als groote en kleine steenen schepen, in rust van eeuwen voor anker liggend. Men zal dat beeld in de werkelijkheid niet meer zien. Maar dank zij clen arbeid van een van Rensburg, die er omstreeks 380 beelden van heeft vastgelegd, kan men de bekoring van die verdwenen stad nog eens ondergaan. De melkprijs zal met ingang van Maandag a.s. met 2 cent per liter verhoogd worden. 2ELD2AAM ZACHT EN UCHT IN Ül PUP! 50 veelbewogen jaren op de planken ZpEN redacteur van het Groninger Dag blad had een vraaggesprek met Piet Kohier, die Dinsdag. Woensdag en Don derdag in het Grand Théatre een voor stelling zal geven van ..De Boemelbaron"- Aan dit interview ontleenen wii het vol gende: In 1890 begon Piet Kohier zijn ar- tistenloopbaan in Groningen, als amateur bij de rederijkerskamer Gruno Het kan ook zün. dat die naam „Gruno" niet heelemaal klopt en dat hij een beetje anders luidde. Piet Kohier vroeg het den verslaggever. Maar wat weet een interviewer nog over een rederijkerskamer in het jaar 1890? Hij weet alleen, dat Piet Köhler nu. na 50 jaren, nog even levenslustig op de planken rondspringt ais toen. En het is niet in de laatste plaats die levenslust, die de belangstelling wekt voor het wel en wee uit Piet's lange en vaak moeilijke loopbaan. Het was in den strengen winter van 1890, dat Köhler op achttienjarigen leef tijd na reeds als amateur te zijn op gevallen door een zekeren heer Maag denburg werd geëngageerd om mee te gaan in de provincie, naar Baflo. Met zijn eerste optreden voor geld verdiende hij 2.50 per dag vrij geld", iets enorms in dien tijd. Het moge vreemd klinken, maar dit eerste optreden als professional was niet in een humoristische of operette- rol, neen, als specialiteit trad hij toen op in eendansnummer. Na een paar jaar volgde het eerste optreden in Holland. In 1899 speelde hij ter Halls revue: „Het einde der eeuw". En men mag zeggen, dat dit het be rin van een gegarandeerd succe6 betee- iende. Kort daarna ging Piet Köhler op tournée met een Duitschen collega. r Scène uit de Emtt Jannings-film „De Dorpsrechter" Grand Thédtre) Qrand-Théatre „De dorpsrechter" HET is met dezen dorpsrechter een eigenaardig geval. Op een kouden winterochtend wordt hij kreunend wak ker, met een bebloed hoofd en stijve le dematen en vooral met veel zelfbeklag. Is het nu werkelijk waar, dat de jon ge boerenzoon Ruprecht Tümpel hem met de deurklink afgestraft heeft, toen hij, ouwe zondaar, zich in den nacht in Eve Rull's kamer gedrongen had? Dorpsrechter Adam is nog niet heele maal tot bezinning gekomen, als hij ver neemt, dat juist vandaag de strenge rechter Walter, uit Utrecht, ter controle zal arriveeren. Hij begint 6nel orde te maken in zijn archief, waar naast de dossiers vele worsten en zijden spek dooreeen liggen. Hii is juist klaar als de bezoeker ver schijnt. Kruiperig beleefd wordt hij door den dorpsrechter ontvangen. Deze dorpsrechter blijkt een slechte nabootsing van baron von Münchhau- sen te zijn, een ijdele dorpsdwaas, die zich aan z'n eigen haar uit de modder tracht te. trekken. Als de moeder van Eve Ruil de rechtszaal binnenstormt en Ruprecht Tümpel aanklaagt, omdat hij 's nachts getracht zou hebben in de ka mer van haar dochter door te dringen, ten bewijze waarvan zij een gebroken kruikje kan laten zien, glundert deze vertegenwoordiger von het recht. Hij zal eens in gepaste bewoordingen zijn verontwaardiging uiten over zooveel ze delijk verval. Doch het zit den ouden drogredenaar niet mee. De situatie wordt voor hem bepaald onmogelijk, wanneer iemand op het tooneel verschijnt met de pruik van den Edelachtbare. De pruik, die op een plaats gevonden is, waar edele of acht bare menschen in den regel niet komen. De dorpsrechter valt door den mand. Als een van zijn paard gevallen Münch- hausen wordt hij door het dorp gejaagd, mét de jeugd achtpr zich aan. Ten slot te mag hij een bad nemen in het ka naal, waarbij Ruprecht Tümpel hem een handje helpt. Emil Jannings speelt de hoofdrol in deze film, die vervaardigd is naar den roman van Heinrich von Kleist „Der zerbrochene Krug", Gustav Ueickv trad op als regisseur en hij meende te kun nen volstaan met een creatie, die in al le opzichten het karakter van verfilmd tooneelspel draagt. Aandacht voor de typi.seh-filnvische mogelijkheden heeft hij bij dit werk niet gehad, in plaats daarvan heeft hij ieder, breeduitgespon- nen tooneelgebaar van Emil Jannings met groote nauwkeurigheid laten foto grafeeren. Een der goede resultaten is nu, dat men Emil Jannings nu eens als tooneelspcler aan het werk kan zien. We zouden de film onrecht doen, wan- nepr we geen melding maakten van Max Gülstorff, die als de schrijver heel aar dig spel te zien geeft. Paul Dahlke k«n er als Ruprecht Tümpel ook mee door, maar Lina Carstens is een filmfiguur, die zoo van de tooneel planken schijnt weggeloopen. Het Is een aardige film voor men schen. die bij tijd en wijle hun zorgen eens willen vergeten door zich rustig neer te vlijen in een gemakkelijke stoel in een bioscooptheater. City-Theater „Merijntje Gijzen's jeugd" p\ EZE film van Merijntje is geheel speelfilm met enkele stemmings beelden. Het Brabantsche land is er .niet in gaan leven op een wijze, die doorT een gevoelige filmcamera mogelijk kan wor den gemaakt. Maar wel leeft Brabant er in door de taal, die er zoo prettig zoetvloeiend in wordt gesproken, dat zelfs een basterdvloek in den mond van Merijntje tot een gcnoegelijke sensatie wordt, waar men in de zaal verheugd, om monkelt Er wordt in deze film uitstekend ge speeld door Piet Bron als de Kruik, die de film beheerscht, zooals ook in Rub ber zijn plantersrol van Meesters die film beheerschte. Vooral treft hij in de scène tijdens het carnaval in de her berg, met zijn tot een masker verstarde kop tusschen de afhangende eerpenti- nus, broeiende op wraak. Marcel Krols als Merijntje Gijzen is een opvallend filmkind, opvallend ook door zijn uiterlijk, dat geheel gespeend is van toet kinderlijke Amerikaansche film-mooi. Er zit karakter in dit kerel tje en een heel goed begrip van de rol, die hij moet vervullen. De schrijver A. M. de Jong speelt zelf de rol van den pastoor. De Jong heeft in zijn boek aan de vrouwen geen aangename rollen toege dacht. Janekee (vertolkt door Mimi Boesnach) is de verleidster en de klei ne Blozekriekske speelt, al hetzelfde spelletje met Merijntje in een onschul dig zakformaat. Köhler denkt nu nog wel eens met weemoed aan die lang vervlogen tijden „We gingen door heel Europaik trad op als danseur als jongleur IN 1907 werd een eigen operettegezel schap gevormd, dat in 1908 „De fideele boer" opvoerde. Het werd een kasstuk van het zuiverste water. Vijf jaren ach tereen werd er gespeeld in het oude Rembrandttheater. Met Kreeft en Kiehl. dus met de 3 K's, was dit mijn mooiste tijd... Andere operette's volgden. De wereld oorlog kwam tusschenbeide. En in No vember 1914, dus juist als zich kort ge leden herhaalde drie maanden na het begin van den oorlog, werd weer eens een première gegeven van de Boemel baron. Deze baron beleefde/ nadat hij aldus opnieuw uit de mothalletjes gehaald was, vele voorstellingen voor O. en O. Maar in Mei strandde hij mèt het gan- sche tooneelgezelschap in de I.Tsselli- nie... en toen was het: groote vacantie. Maar kort geleden werd. er „krijgs raad" gehouden. De heer Peters yan de Nationale Revue nam da leiding van het gezelschap en besloten werd om de Boemelbaron nog maar eens uit de kamfer te halen. En hij bleek nog prima in vorm te zijn. Het publiek schijnt vooral nu eens graag een avond te willen lachen. En binnenkort, a.s. Dinsdag reeds, zal Amersfoort hiertoe in Grand Theatre in de gelegenheid zijn. F") E verslaggever van het Groninger Dagblad heeft slechts in vogelvlucht enkele moment-opnamen genomen uit het leven van dezen 68-jarigen artist, wien men nauwelijks de 50 zou geven. Tot slot haalt hij enkele bijzonderhe den aan, die we hier nog laten volgen: Korten tijd geleden, in Utrecht, heb ik een van de meest ontroerende oogen- blikken beleefd, zei Köhler. We speelden voor een honderdtal Xederlandsche ge wonde militairen. "Het waren licht ge wonden, maar het was yreeselijk om aan te zien. En toen na afloop der voorstel ling twee hunner met. bloemen naar mij toe kwamen strompelen, liepen de tra nen over mijn wangen. Een van m'n medewerkers heeft toen het publiek verzocht- om te .applaudisseeren, niet voor mij, maar voor onze Hollandsche jongens. En dat is gebeurd! Vroolijker is de herinnering aan Goes. In het tweede bedrijf moet ik een flesch Champagne leegdrinken. Nou, dat is dan „tooneelchampagne". Maar in Goes was het 100 echte. Dat ik toen het derde bedrijf in een vroolijke bui heb gespeeld, kunt U begrijpen En na deze woorden verliet Piet Köh Ier, die een liefhebber van champagne is, glimlachend zijn praatstoel. OP alle kaasmarkten zijn in de laat ste weken de aanvoeren beduidend kleiner dan in gewone tijden, zooals dui delijk uit de marktberichten blijkt. Van zelfsprekend wordt ook minder uitge voerd. en zullen wij over 1940 wel zéér ver af blijven van den totalen uitvoer van kaas in het vorige. Tien jaren ge leden was ons kaas-uitvoercijfer nog 93.800.000 gulden per jaar! Het zal wel schrikbarend zijn. om straks de uitvoer- cijfers te vernemen over het jaar 1940. In de betaalde prijzen in de afgeloopen week kwam geen wijziging, er werd op nieuw dikwijls 39 cL per pond betaald, soms tot 40V2 ct. p. p. en óók moest soms met een prijs van beneden 39 ót. genoegen genomen worden. Op alle markten was de handel vlug. Üjqsunjda GRAND THéaTRE. Van Vrüdag 18 t.m. 21 October vertooning van de film „De dorpsrechter". Zondag doorloopend. aanvangend om 1.45. 4.00. 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag om 2.30. 6.00 en 8.15 uar. Vrgdag en Maandag om 8 uur. CITY THEATER. Van Vrjjdag 18 t.m. Donderdag 24 October vertooning van de film „Marijntje Gjjzen's jeugd". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45 4 00. 6.15 en 8.30 Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Ove rige dagen om 6.30 en 8 uur. Woensdag matinée om 2.30 uur. REMBRANDT THEATER - Vertooning van de film „Je moet maar boffen". STERHIJ IS Korte Beekstraat 4. Voor alio meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. Herfsttentoonstel. ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wjjers- straat 2. MUSEUM FLEHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). TERREIN NIJVERHEIDSSTRAAT. 18 Oc tober. Openingsvoorstelling van circus MikkenieStrassburger. 7.30 uur nam. Zaterdag 19 en Zondag 20 Oct. 2 voor stellingen 2.15 en 7.30 uur. 's-PRINSENHOF. 19 October. Feestavond Pont Studie Club. 8 uur n.m. DE VALK. 19 Oct. "Feestavond- Speeltuift- ver. „Leusderkwartier". 8 uur n.m. REMONSTR. KERK. - 19 October. WU- dingsuur o.l.v. dr. Miedema. 3 uur n.m. AMICITIA. 20 Oct. Amersf. Kunstkring. Claudine Witsen Elias draagt poëzie voor. 2.80 uur n.m. AMICITIA. 22 Oct. Uitvoering van de post- fan fare „Amersfoort", met medewerking der tooneelclub „De Post". S.15 uur. GRAND THéaTRE. 22-^-23—24 Oc#>ber. Operette „De Boemelbaron" met Piet Uw vriend in donkere dagen Ruime keuze bij BOEKHANDEL UTRECHTSCHESTRAAT 46 TELEFOON 6608 Op de markt is gistermorgen door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen twee kooplieden, die textielgoederen ver kochten zonder marktvergunning. Vier andere marktkooplieden trof.het zelfde lot. omdat zij goederen hadden verkocht in ruil voor andere, dan de astgestelde punten. Scène azt de film over Mertjntje Gijzen's Jeugd (City Theater) Ten kantore van den directeur van Gemeentewerken te Soest werd aan besteed het overdekken der schuilloop- graven te Soesterberg. Er waren 13 inschrijvingen binnenge komen: H. Groen, Amersfoort 32S0, v. Breukelen en Meufels, Soest - 3460, G. A. Voskuil, Grocnekan - 3700, L. Bosnia, de Bilt - 3710,— J. Vahstal, Amersfoort - 3760,— G. Appels, Driebergen - 3955,— J. Metz, Soestdijk - 3999,— H. KI. Dieters, Amersfoort - 4000, J. Bos en Zn.. Amersfoort - 4095, J. G. v. Hees, Utrecht - 4130,— T. A. Zwart, HeukeLom - 4600,— Th. de Jager, Utrecfit - 5.992,— H. WijnandSj Soest - 6240, De'gunning zal later plaats vinden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmus Bartholomeus Ca- rolus, z. van Alphons Jacob Hulsenbek en Ma ria Wilhelmina Antonia de Wit; Anthonius Maria, d. v. Johannes Hendrikus van Luyn en Ant/honia Maria Siteur; Hendrika. d. van Wilhelmus van Eeden en' Maria Johanna Doornekamp. Overleden: Berendina Huibertus, oud 83 j. weduwe van Dirk de Voogt; Antonie Hendri.- kus Jansen, oud 64 j. weduwnaar van Trijntje van Doesburg. GEBOREN: Sonja Cornelia, d. van Ri chard Max Jokel en Corndlie Wilhelmina de Vries. OVERLEDEN: Samuel Anthony Meerburg, oud 52 jaar, echtgenoot van Maria van der Kraan: Eddy Garagoski. oud 9 jaar:-Corne- lia Carolina van Buren, oud 85 jaar, wedu we van Henri Adolf van de Poel.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5