H.V.C. heeft den wi nd in de zeilen Oud-Amersfoort (357) PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN NAAR VERBODEN UITZENDING GELUISTERD NED. AANNEMERS Een zware dag voor A.M.H.C. A.A.V. - ATTILA Amersf. Boys- Fortitudo 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 ZONDAG 20 OCTOBER St. Joriskerk 10 uur v.m. ds. Dönszelmann 2.30 uur: ds. 1. Sdhipper. Bunschoten. Nieuwe Kerk 1U uur v.m. ds. Blok. 2.30 uur: ds. Pannebaker. Emmafcerk 10 uur v.m. ds. Hofstede. Leusden. 2.30 uur: da. Gerritsen. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. N'auta. 8 uur n.m. ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer v. d. Helde. Wb'kgebouw Laurens Costerplein 10 uur v.m. Kiaderkerk. Aula Gymnasium 10.30 uur: ds. Gerritsen. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur vjn. Kinderkerk. Evang. Luth. Kerk 10.80 uur v.m. drs. J. A. Stellwag, proponent, te Utrecht. Vrtfz. Hervormden Theosofische Loge 7 uur nam. ds. van Rossum Remonstr. Gemeente 10.30 uur: ds. H. Cramer, Oosterbeek (col lecte broederschap). Doopsgezinde Gemeente 10.80 uur: ds. Golterman. Geref. Kerk (Zuidsingel) 9.30 uur: cand. v. Buuren. •2.30 uur: ds. Popma. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 9.30 uur: ds. Holwerda. 2.30 uur: cand. v. Buuren. Westerkerk 9.30 uur: ds. Popma. 2.30 uur: 2 uur: cand. J. v. Buuren. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur kinderkerk. Vrüe Evang. Gemeente (Geb. Concordia, Langestraat 113). 10 en 3 uur: ds. J. Enter Jr., Zeist. Geref. Kerk In Hersteld Verband 10 en 3 uur: ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 9.30 en 2.30 uur: ds. J. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 58) 9.30 unp v.m. en 3 uur n.m. Godsdienst oefening. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 9.30 en 2.30 uur; Godsdienstoefening. .Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 8.30 uur: Vesper in kapel v. h. Oud-Ka tholiek Seminarie. Vr\je Katholieke Gemeente 10.80 uur: H. Mis. Leger des Hells (Havik 25) 7.30 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 5 uur: Heilsbijeenkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur: Hollandsdhe dienst; 11.15 English service. Onderwerp: „De leer der verzoening". Nicasiusstraat 4 Evangelisatie-samenkomst 5.30 uur. Amersfoortsche Bergkapel Theosofische Loge Geen dienst. Deutscher. Gottesdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Jeziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n.m. en Zondag 6 uur n.m. Evangelisatiazending N. Vetter. HOOGLAND 10 uur v.m. da. Posthumus Mefyjes. Hooglanderveen (Bethel) 2\6 uur: ds. Posthumus Meljjes. LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Pannebakker, Amersfoort. (Wijzigingen voorbehouden) Puroehie v. d. H. Franciscua Xaverius 't Zand 31 H.H. Missen om 8 uur, 9.15 en 10.45 gezon gen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie ÓX. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H.H. Missen om 7.30, 9 en 10.30 uur gezon gen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Henricu» P. Boretraat 41 H.H. Missen om S. 9.30 Hoogmis en 11 uur gelezen H. Mis. Om 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridua Jacob Catslaan 28 H.H. Missen om 7.30 en 9 uur. Hoogmis te 10.80 uur, 5 uur Lof. B1NNENLANL Professor tot IV2 jaar gevan genisstraf en 3000 gulden boete veroordeeld „Naar de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" mededeelt is prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Rotterdamsche Handelshoogeschool, door het Deutsche_Landeegericht we gens luisteren naar buitenlandsche radiouitzendingen veroordeeld tot IS maanden gevangenisstraf en 3000 boete. Aan het verslag over deze zaak in de Deutsche Zeitung is o.m. het volgende ontleend: Uit de dagvaarding blijkt, dat verd. 3 September in een lezing een uiteenzet ting heeft gegeven omtrent de Haag sche landoorlogsconventie en de ver houding met Duitschland. In het kader van dit college s'prak hij ook over de hou ding van het Nederlandsche volk ten op zichte van het vroegere koningshuis en om de juistheid van zijn stelling te be wijzen, beriep hij zich in het openbaar op een radiotoespraak, welke voor een verboden zender was gehouden. De uitdrukking kwam ongeveer op hef volgende neer: „Zooals ik zelf via det radio gehoord heb en zooils u allen wel gehoord zult hebben Deze opmerking leidde tot een leven dige opwinding onder de toehoorders: eenige van hen maakten, onmiddellijk aan het einde van de lezing, den profes sor op de verstrekkende gevolgen van zijn uitdrukking opmerkzaam. Uit. het verloop van het verhoor bleek, dat „hij tijdens zijn lezing ook andere zinswendingen gebruikt had. die als een opwekking tot verzet, tegen de Duitsche overheid uit te leggen waren. De Staateanwalt legde er in zijn aan klacht den nadruk op, dat vedachte slechts ten laste gelegd was hetgeen wer. kelijk bewezen kon worden; er bestond groote verdenking, dit er sprake was van een opwekking tot ongehoorzaam heid tegen de Duitsche voorschriften. Men heeft dit punt echter niet in de aan klacht opgenomen. Spr, legde er den nadruk op. dat het hier een bijzonder ernstig geval betreft. Verdachte is jurist, leeraaraan een hoo geschool en rector, president vin het scheidsgerecht, van Nederlandsche amb fenaren en bovendien partijfunctionaris. Men heeft hier dus niet te doen met een „weltfremden" geleerde, maar met iemand, die reeds lang in het openbaar leven staat en zich van de volle beteeke- nie van zijn uitdrukkingen bewust is. De Staatsanwalt eischte twee jaar gevange nisstraf en een geldboete van 60Ö0. waai^bij hij er op wees, dat. de in de wet bepialde hoogste straf in aanmerking genomen, bij dezen eisoh nog van eeii milde beslissing kan worden geepx'Oken. De rechtbank legde een gevangenis straf op van 18 maanden en een geld boete van 3000. In de motiveering van het vonnis wees de voorzitter er op, dat tegen deze poging, om achter i*t front der strijdende troepen onrust te stich ten, met beslistheid moet worden opge treden. De strafmaat is gebaseerd op het gevaar, dat een overtreding beteekent. In dit geval was het gevaar zeer groot. Russische katoen voor de Twentsche industrie Naar de „N. Rott. Crt." meldt, is van Duitsche zijde toegezegd dat een hoe veelheid Russische katoen voor de Twentsche textieindustrie zal worden beschikbaar gesteld, welke toereikend zal zijn om het bedrijf verscheidene we ken op gang te houden. Reeds zijn eenige partijen katoen en celwol in Twente aangekomen, welke op toewijzing van het Rijkstextielbureau zullen worden verdeeld. HAARLEMMERS. NA 22 UUR BINNEN BLIJVEN! VGRAVENHAGE. 19 Oct Ter te rechtzitting van het kantongerecht te Haarlem zijn strafzaken behandeld we gens overtreding van de verordening betreffende verkeersbeperkingen (zich na 22 uur in de open lucht ophouden). De opgelegde boeten varieeren van 3 subs. 2 dagen hechtenis en 5 subs. 5 dagen hechtenis. NAAR DUITSCHLAND Bouw van vierhonderd woningen in Hamburg Het orgaan „De Aannemer" beval nadere mededeelingen over het werken van Nederlandsche aannemers in Ham burg. Als leider van de delegatie der Duitsche autoriteiten trad op dipl. ing Ostertag, gevolmachtigde van den Rijks minister Todt. Yerdc- namen van Duit sche zijde aan de besprekingen deel: dipl. ing. Werckshacen. gevolmachtigde voor het bouwbedrijf in Nederland, en de heer Tegeler. leider van het houwbedrijt voor het Noordwesten van Duitschland. de heer Ehlers. leider van het Reichs In- nungsverband, dr. Klaffke. syndicus daarvan en de heer Hinrichs. die archi tect is van den desbetreffenden woning bouw. Van Nederlandsche zijde werden de onderhandelingen gevoerd door den voorzitter van de Federatie Werkgevers Bouwhedrijf. ir. J. J. v. d. Wal. Voor de technische aangelegenheden traden mede op de heeren Swarts. Van Keste ren en Ribberink. Er is een bouwprogramma van 4000 woningen in totaal samenge steld. Als eerste groep is een viertal aannemers aangewezen, die per hoofd 100 woningen zullen bouwen. Ook is bereids een tweede groep aan gewezen, welke eenigen tijd later naar het buitenland zal gaan. Naast de reeds vastgestelde algemeene voorwaarden zijn de verschillende een heidsprijzen vastgesteld in een bespre king tusschen Nederlandsche en de Duit sche autoriteiten. De vergoeding voor den aan- en afvoer en de kosten van de werktuigen is eveneens vastgesteld als ook de vergoeding voor werk, hetgeen niet onder het aangenomen werk valt. De eindbetaling volgt binnen vier we ken na de overlegging der afrekening. Cessies zijn verboden. Van toepassing is de nieuwe Duitsche regeling voor slecht weer, te weten, dat als dit ter beoordeeling door den bouw heer gedurende ten hoogste 36 dagen duurt, 60 p.Ct. van het gronduurloon wordt verleend. bouw in den kortst mogelijken tijd op bouw plaats vindt zijn de Duitsche loo- nen M. 1.10 voor vaklieden en pf. 93 en pf. 74 voor hulparbeiders. Indien zal blijken bij de uitvoering der eerste 400 woningen, dat zich in de prijs- calculaties fouten bevinden dan zullen deze door gemeenschappelijk overleg worden hersteld. Naar 'het zich laat aanzien zullen de leiders der vier firma's op 21 October naar Duitschland vertrekken om den obuw in den kortst mogelijken tijd op gang te brengen. Presentiegeld van Amsterdam's raadsleden gehalveerd Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat Ged. Staten van Noord-Holland aan B. en W. van Amsterdam hadden bericht, dat het in hun voornemen lag, nu de acht revolutionnaire raadsleden, zeven communisten en de heer Sneevliet van 'de R.S.A.P., op last van de bezettende overheid aan de wei'kzaamheden van het gemeeentebestuur geen deel meer mogen nemen, de totale som van het presentiegeld voor het bijwonon der raadszittingen te verminderen. In het Seniorenconvent van 'den Raad is dit door den burgemeester aan de voorzitters der fracties ter kennis ge bracht. en in een besloten raadszitting werd dit voornemen van het provinciale dagelijksch bestuur aan alle aanwezige afgevaardigden der burgerij medege deeld. Hieromtrent verneemt het Alg. Handelsblad nu nader, dat het in de be doeling van Gedeputeerden ligt, de to tale som aan presentiegeld, de laatste jaren op de begrooting uitgetrokken, tot op de helft terug te brengen. De vergoeding van vijf gulden voor ieder lid voor het bijwonen der verga deringen van de Commissie van bij stand. waarvoor eveneens een speciale post op de begrootingen is geplaatst, blijft echter onveranderd. TERAARDEBESTELLING G. VAN HULZEN VGRAVENHAGE, 18 Oct. De ter aardebestelling van het stoffelijk over schot van den letterkundige Gerard van Hulzen zal Maandag a.s. te half twaalf op Nieuw Eik en Duinen geschieden. Sterke tegenstanders voor alle elftallen EVENALS de vorige week zullen wij do Amersfoortsche dames morgen in actie kunnen zien tegen een der sterke Westelijke ploegen, t. w. Rood Wit I uit Heemstede, welke wedstrijd waarschijnlijk even zwaar zal zijn als die tegen Amsterdam van j.l. Zondag. Ook de andere elftallen zullen hei moeilijk krijgen, want wij zien het eer ste heerenelital bij Laren II op bezoek gaan, A.M H.C. II ontvangt Kampong I terwijl Dames II de gast is van Hil versum II. Tenslotte speelt Heeren III in Bussum tegen Kameleon III. Dóór alle Amersfoortsche combina ties zal dus hard moeten worden ge streden. wil men eenige successen boe ken. Gelukkig schijnt het eerste hee renelftal zich, na het eerste matige begin, hersteld te hebben en indien te gen de Larineezen niet hetzelfde enthousiasme en eenzelfde tempo van loer wordt getrokken, als tegen B.H.V. dan is een volledige puntenwinst geenszins denkbeeldig. Men zij er ech ter van overtuigd, dat de blauwhem- den, op eigen veld spelend, een tegen- part «i zijn. die moeilijk te vei'slaan is Heeren II speelt, op Birkhoven I te gen Kampong I, een wedstrijd, die de laatste jaren een zekere reputatie heeft verworven. Hoewel het elftal der rood- witten momenteel nog niet zoo sterk is als in vorige seizoenen, hopen wij toch, dat het hun zal gelukken, den Utrechtenaren een spaak in het wiel te steken. Heeren III, dat door zijn groote over winning op Kameleon IV verwachtin gen heeft gewekt, zal tegen Kame leon III moeten toonen, dat dit inder daad méér dan een bevlieging is ge weest. Het eerste dameselftal krijgt weder- om een harden dobber, want ook Rood Wit is egn ploeg, welke reeds meer malen speelsters voor het nationale elftal leverde. Men zal dus zeker ge tuige kunnen zijn van goed hockey en van een spannenden strijd, waarin A. M. H. C. hopenlijk minder met pech voor het vijandelijk doel te kampen zal hebben, dan zulks tegen Amsterdam het geval was! Dames II komt in een uitwedstrijd tegen Hilversum II uit. De gastvrouwen hebben in deze ontmoe ting voorshands de beste papieren, doch A.M.H.C., tracht eruit te halen wat er te halen is! HANDBAL A. A. V. ontvangt morgenochtend orn 10 uur op het terrein van den A. B. v. L. O. aan dc Bubensstraat het Utrecht- sche Attila. Attila, dat versterkt is door de samenvoeging met den Utrechtschcn Sportbond, behoort thans tot de sterkste ploegen van deze afdee- ling. Vermoedelijk zullen de Utrechte naren de punten wel meenemen, doch de mogelijkheid van een A.A.V. verras sing is geenszins uitgesloten. HOCKEY-, KORFBAL- EN HANDBAL PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. HOCKEY HEEREN Het Westen. Eerste klasse. Hilversum Gooi, AmsterdamBMHC, HDMHOC, HHIJC—TOGO. Promotieklasse B: Gooi 2Hilversum 2, Be FairSCHC; AlkmaarBaarn, Pinokkio Laren. Tweede klasse D: SCHC 2—Be Fair 2;* Hilversum 8Gooi 3; Baarn 2Sehaerwey- de: Laren 2Amersfoort. Derde klasse E: Gooi 4Hilversum 4; La ren 3Pinokkio 3: Amsterdam 5Oh Kay 2; Hilversum 5—Hurley. Derde klasse F: Be Fair 8SCHC 8; Schaerweyde 2Kampong 2: Amersfoort 2 Kampong 1; Kameleon 2SCHC 4. Vierde klasse K: Gooi 5—Hilversum 6; Hilversum 7Gooi 6; Be Fair 4Voordaan 2; Voordaan 1Be Fair 5. Vierde klasse L: SCHC 5Xameleon 3; Kameleon 4Laren 4; Schaerweyde 3—BHV 3; Kameleon 3Amersfoort 3. Het Oosten. Eerste klasse- Nijmegen— Voetbaloverzicht EEN opvallend verschijnsel is, dat in onze plaats het bezoek aan de voetbalwedstrijden weinig bevredigend te noemen is. Enkele wedstrijden zooals de plaatselijke wedstrijd QuickA.P.W.C. waar bij men de factor spanning verwacht, maakten hierop een gunstige uitzondering, doch van een stijgende belangstelling kunnen wij nog niet spreken. Misschien wordt dit beter, nu onze tweede klasser H.V.C. door haar prestaties hoe langer hoe meer de aandacht op zich vestigt. grooten tegenstand ontmoeten. De uit slag zal o.i. niet ver van een gelijk spel af liggen. H.B.C. daarentegen maakt een redelijke kans om Hercules op eigen terrein er onder te houden. Hil versum moet oppassen, dat. haar po sitie nog niet meer verzwakt. Wij kun nen haar, nu zij op bezoek gaat bij De Spartaan, weinig hoop op een over winning geven, hoogstens een gelijk spel. A.P.W.C. heelt in Hilversum tegen Olympia de beste kanspn H.V.C. blijkt den wind in de zeilen te hebben. Viermaal kwam zij dit sei zoen in het veld, viermaal verliet zij het als overwinnaar. Overwin ningen werden niet alleen thuis, maar ook in twee uit-wedstrijden behaald. Het resultaat is, dat zij momenteel de leiding heeft, alhoe wel eenige clubs, E.D.O. en Velox, haar ernstig bedreigen. Deze drie clubs kan men gerust beschouwen als candidaten voor de eerste plaats. H.V.C. zal haar positie krachtig ver dedigen. Zij treft het morgen in zoo verre, dat het op bezoek komend R.C.H.-elftal niet zoo bijzonder sterk is. Ondanks dat de Racing club kranig partij geven zal, vermoeden wij toch, dat zij nog een week op haar eerste overwinning moet wachten. Daar Velox j.l. Zondag een misstap deed, zal zij trachten op eigen terrein te toonen, dat dit een vergissing was; H.F.C.'s reis naar de Domstad zien wij niet beloond. E.D.O., dat met een vol ledig team zeer sterk schijnt te zijn Hilversum werd o.a. met 6—0 geklopt trekt naar Beverwijk. Thuisspelend zijn „de Kennemers" niet te onderschatten. Toch verwachten wij een E.D.O.-zege. Volendam zal bij Watergraafsmeer Upward; ArnhemUnion; PWZutphen; DeventerDKS. Het Zuiden. Eerste klasse. PushTil burg; Venlo—Zwart Wit; EMMCHTCC. Het Noorden. Afdeeling A. Dash— GHBS; HCWGroningen 1Groningen 2 HVA; Gron. Studenten—GCHC. DAMES Het Westen. Afdeeling A: Amsterdam- Gooi: AmsterdamBe Fair; Hilversum Gooi; AmersfoortRW. Gooi B: LarenBHV; Gooi 3Schaerwey de; Gooi 2—SCHC. GooiHilversum A: KampongVoordaan; SCHC 2Gooi 4; Hilversum 2Amersfoort 2. Gooi—Hilversum B; Be Fair 3Kampong 3: Kamelèon 2—SCHC 3; Gooi 5Hilversum 3; Schaerwevde 2Kampong 2. Gooi D: BHV 2—Kameleon 3; SCHC 4— Gooi 6; Kampong 4Laren 2; Voordaan 2 Be Fair 4. KORFBAL Noord-Holland. Eerste klasse: SVK Koog Zaandijk; SwiftOosterkwartier; DED —DVD. Zuid-Holland. Eerste klasse: Het Zuiden— Deetos; Achilles—Fluks; HSV—DKC; Ons Eibernest—HKV. Gelderland. EerBte klasse; ZKCEKCA; Vada—Steeds Hooger; Onder Ons—Wils kracht. OveriJsel. Eerste klasse: AKCRigters- bleek; Zwart Wit—DOS; NSMsHKC; 't OverschotjeOranje Zwart; Oranje Zwart 't Overschotje. Zuid. Eerste klasse: Rood WitPSV; De- to—ONA. Noord-Holland. Tweede klaBse A: Excel siorSamos; OlympiaDDV; Biltfhoven Rohda. Derde klasse A: ZwaluwenSamos 2; Vo gel 2Amersfoort. HANDBAL Afdeeling Utrecht. Heeren. Eerste klasse; AAVAttila; AmersfoortAchilles. Tweede klasse: ZeistSport Vereent 2; Amersfoort 2Achilles 2. Dames: Sport Vereent 2Attila 2; UDA— Attila 1. De derde klasse BEZIEN wij den stand van de Amersf. Boys en Fortitudo, dan blijkt, dat de clubs elkaar niet veel in kracht ontloopen. Het treffen tusschen beide teams aan de Gast huislaan zou in een gelijk spel moeten eindigen. De blauw-witten hebben evenwel het voordeel van eigen terrein. Dit kan voor de Cu- lemborgsche club wel eens fnuikend zijn; Ziet de thuisclub kans dit voor deel ten volle uit te buiten,dan houden de blauw-witten de punten achter. Het is voor ieder duidelijk, dat H.M.S. sterker is dan Sopla, doch dit houdt geenszins in, dat de groen-witten bij 'voorbaat alle hoop al moeten laten varen. Het is best mogelijk, dat H.M.S. na haar onverwachte nederlaag tegen Donar wat uit haar evenwicht geslagen is. Een kleine zege verwachten wij voor Zeist, dat thuis speelt tegen Do- nar. De leiders van deze afdeeling, Elinckwijk, trekken naar Bilthoven, waar zich een interessante wedstrijd zal afspelen.-Immers B.V.C. heeft haar ploeg radicaal gewijzigd, waarvan men j.l. Zondag het resultaat heeft gezien. Indien Elinckwijk op het B.V.C.-veld één of beide punten kwijt raakt, zou ons dit niet verwonderen. Bovendien komt het de spanning ten goede. Zwaluwen Vooruit lijkt ons sterker dan Z.N.C., terwijl wij ook Baarn in IJsselstein tegen- V.V.IJ. weinig kans geven op de overwinning. De vierde klasse T T IT de reeds gespeelde wedstrij den is komen vast te staan, dat Amsvorde haar winstpunten zal moeten halen uit thuiswedstrijden, op clubs, welke geen rol van betee- kenis spelen voor de. bezetting van de bovenste plaats. De zwart-witten zullen dus op E.A.C. één of meer punten moeten bemachtigen. In dien' het. onze stadgenooten wat niee zit, ligt iets dergelijks wel bin nen hun bereik. Over A.P.W.C. behoeven wij ons niet ongerust te maken. Tegen Quick heeft zij laten zien, dat zij over een stevige jonge ploeg beschikt, waartegen Olym pia, hoewel zij thuis speelt, niet bestand Het belangrijkste treffen in deze klasse is tusschen Kampong en S.E.C. Beide zijn ongeslagen, doch het lijkt ons, dat S.E.C.'s achterhoede hechter is. Een kleine overwinning voor de gasten is dus niet onwaarschijnlijk. 's-Graveland moet oppassen om tegen Actif de punten niet te verspelen. In Utrecht speelt H.V.C. 2 tegen Her cules 2. Amersf. Boys 2 ontvangt Kam pong 2. Uit Stads Resolutie boeken 1773(133) BRAND VOORKOMEN EN BLUSSEN £LF October 1773 werd we der een Ordonnantie vast gesteld ..op 't stuk van den Brandt en de behandeling der Bluschgereedschappen en het- geen daartoe verder specteert" opgenomen waren daarbij de aanvullingen waarover hier reeds werd gesproken plus nieuwe wijzigingen. Van deze Ordonnantie van 50 artikelen volgt hier een sa menvatting. 19 artikelen slaan op het voorkomen van brand. Geen ..week" (riet of stroo) dak in dc stad en 100 roe er buiten. Houten gevels niet lan ger repareren en geen nieuwe plaatsen. Alleen stenen schoor stenen en niet leidende door hooizolders, heen zo ze niet een volle steen dik zijn en 4 voet boven het dak uitsteken. Dikke boete stond op overtre ding. ook voor de makers. Minstens een ieer per laar moest de schoorsteen geveegd worden. Brouwers, moutma- kers. branders, grutters en al len die met eesten (verhit- tingsmaterieel om te drogen werkten moesten maandelijks laten vegenExploicteurs van de stad en Gecommitteerden voor Brand en Artillerie moch ten steeds die zaken nagaan. Hoogstens 6 vim (104 bos sen) rijs of takkenbossen mochten in voorraad zijn. Evenzo konden Gecommitteer den bevelen geven over bewa ren van hei. braam en ander licht ontfonkende brandstoffen. Wie turf. rijs. ontfonkte of ge doofde kolen en diergelijke wou verkopen, moet daarvan aangifte doen; ook bij verhui zing. Wie kolen doven of smoren, mogen dit alleen doen in ko peren. ijzeren of stenen bakken of potten met deksels van dezelfde soort en bewaren in kelders of op stenen vloeren gelijks de straten. Ze moeten ook in stenen bakken worden gehooid. Hete as, gloed of iets anders, waarbij vuur is. mag men niet op straat of achter zijn huis uitstorten 'of doen uit storten. Lichtontvlambare stof fen als heide. turf. hout. vlas. hennep, pikwas. smeer, stroo mag men niet bewaren op plaatsen in huis. waar men ge woon Is re vuren en buiten de zelve minder dan een voet af van een schoorsteenpijp. Men mag er met licht bij gaan al leen in besloten lantaarn. Bij bearbeiden of vervoeren van materie, de brand haastig sub ject zijnde, mag niet gerookt wordenOok niet bij hooi, stroo of hout laden of lossen en in stallen en langs de hooi bergen langs de stadswallen (Zou men daaraan de hand ge houden hebben?) Bij een ne ring in buspoeder mocht hoog stens 10 pond in huis zijn; het moest boven in huis worden bewaardAls ten tijde van nat en vochtig weer hooi op zol deren wou gebracht worden, had men daarvan eerst aan Gecommitteerden kennis te geven. Werken, waarbij vuur te pas kwam. mocht niet geschie den alleen op stenen vloeren en niet op bovencameren of sol ders. Streng was hier de straf bedreiging. Eerste overtreding f 25 boe te. tweede maal het dubbele, derde maal ontgilden en ont- borgeren. De werklieden, die zo'n verboden inrichting had den gemaakt, vervielen in de zelfde boeten. Boven in elke molen moest een ordinaire ton staan met minstens Ik duim V» M.) wa ter. Hierhii een schipperszwah- ber of dweil. HET BRANDBLUSSEN We beschikten over vier spuiten. No. 1, de grote spuit, stond in het achterdeel der St. Joriskerk. later in een afzon derlijk huisje aan de Lange straat tegen de St. Joris. No. 2 was ondergebracht in de L. Vrouwekapel, die niet nicer voor godsdienstoefeningen werd gebruikt. Het huisje voor No. 3 bevond zich naast de Pothpoort-Coninkslraat en dat voor No. 4 bij het Weeshuis, hoek Kleine Haag- Daar waren tevens de grote ladders, de haakladders en de haken om muren en schuttin gen omver te halen. Die bij werktuigen waren tevens ge borgen aan het St. Pieters gasthuis aan de Singelkant van het oude gebouw en in de Doe len. tegenwoordig brandweer- remise. Elke spuit voerde 4 grote en 4 kleine lantaarns plus 6 flambouwen. Deze spuiten waren nog zonder aanjager om het water uit de grachten op te pompen en naar de spuiten te voeren; het water moest aangedragen worden. Hiervoor waren de hengscltonnen, die elke brouwer twee stuks moest beschikbaar stellen plus draag bomen. Verder werd het wa ter aangedragen in 1S4 leren brandemmers. gestald bij de ondermans der gilden, die voor het onderhoud hadden zorg tr dragen. De opsomming stelt ons In kennis met de gilden van die (lid- 12 emmers be rustten bij brouwers, metse laars. timmerlieden-kistenma kers (schreinwerkers), kra mers, smids, lakenkopers, bak kers, schoenmakers, kleerma kers, bombazij dew erkers, tap pers. schippers. 8 stonden bij de bombazijdeververs; 6 bij St. Lucas (schilders, glazen makers, glazenschrijvers). lin nenwevers, molenaars; 4 bij hoedenmakers, chirurgijns, bijenluiden, voerlieden. Bij brand was de leiding bij de ge committeerden. Dan kwamen de bevelhebbers der spuiten en vervolgens de kwartiermees ters; straks zal de betekenis van deze laatste naam duide lijk worden. Met behulp der bevelhebbers kozen de gecom mitteerden uit de mannelijke ingezetenen beneden de 60 jaar een voldoend aantal personen voor behandeling der spuiten enz. Maarmen kon zich vrijkopen tegen f 3 per jaar. Drie gulden betekende toen heel wat meer dan thans; den werkman was die afkoop vrij wel onmogelijk. Een oud liedje werd aldus gezongen. Dit bluspersoneel werd ver deeld voor aanbrengen van water, maniëring van de slant, slang voeren, pompen en piip- stieren. Schippersgezellen, tim merlieden en metselaars be handelden brandleren, haken en zeilen voor afdekken van gevaar lijdende percelen- Aan het hoofd van elke groep stond een kwartiermeester, die het hem ten dienste staande personeel in vieren deelde. De pompslagen werden luidop ge teld. In plaats van 75 riep men echter: Kwartier! Dan kwam een ander vierde deel aan de slag. Daarom de naam kwar tiermeester. Als teken dezer waardigheid droeg hij een rode stok met stadswapen. Men kan ze in Flehite beka ken evenals de sjerpen der bevelhebbers en de platen, welke de gewone brandweer lieden aan een leertje om de hals droegen. Geen ander persoon mocht zonder permis sie dringen binnen het gedeel te door de schutterij afgezet op gevaar af. dat ook hij aan het blussingswerk werd gezet. Evenzo had men op af stand te blijven van de spui ten. Wie van de betrokkenen eerst bij de brand verscheen, als reeds water werd gegeven, verviel in boete. Een gecom mitteerde verviel in een daal der. bevelhebber een gulden, kwartiermeester halve gulden, ieder ander een schelling. Pa rat elijk (direct) werd de boete geïnd; niet-betaald dan dub bel Ze gold ook bij het spuit- proberen. Slechts ziekte of uitstedigheid gold als veront schuldiging. Ook geraakte men vrij, als volgens eenparig getuigen der buren de ratel- wachter op die plaats niet ..brand!" geroepen had. Dan kreeg die nachtwacht de boete aan zijn vestje. Weglopen van de brand kostte 16 stuivers. De boetepot werd Jaarlijks on der de „arbeiders" verdeeld. Kwartiermeesters enz. moch ten dan toezien. De spuitenvi sitatie gold tevens andere za ken. Aan iedere woning moest dan buiten staan of hangen een lantaarn met kaars. Die moes ten bij brand 's nachts als straatverlichting dienen- Bij brand had de torenwach ter van de St. Joris de klok te „kleppen". Dus niet luiden, maar met een hamer de klok mantel beslaan. Van het plaat sen ener lantaarn op de hoek der torentrans in de richting van de brand lezen we niet. Dat is dus van later tijd. De nachtwachts hadden hun klep anders te behandelen; niet het gewone klep-klepklep maar klepklep-klep. Tevens moesten ze Brand! roepen en zo moge lijk de plaats ervan. En verder moestén ze gecommitteerden en bevelhebbers met alle be daardheid aan hun huizen waarschouwen. Bij nalatigheid daarin was het suspentie, cas satie oftewel correctie nae exi gence van zaken. Ja. de strafeisen waren niet mis. Zo stond er f 25 boete op als men gecommitteerden of andere bevelvoerenden, zo ook officieren of onderofficieren der Schutterij hinderde in het exerceren der zeiver functiën Dronkenschap bracht 3 gld boete hoven arbitrale correc tie (van het Schepengerecht). Zo hij aan het wegzenden niet wilde gehoorzamen wat bij een beschonken persoon soms viel te verwachten verviel hij van borgerschap of recht van inwoning (voor niet-bor- gers). Zou aan dit laatste goed de hand zijn gehouden? De oude brandweren stonden in de roep van knap pimpelen. Bü gekwetst worden betaal de de Stad de genezingskos- ten en bij niet kunnen werken werd het verzuim vergoed. Wanneer het bij brand in de stad en voorsteden (tot aan de molens of het retranchement (Liniedijk) onweerde of on weer dreigde, trok de laatst aangekomene spuit terug naar de Hof om nadere bevelen af te wachten. Buiten St. An- driespoort eindigde de voor stad met de garenblekerijen aldaar. De derde korenmolen, waarnaar wij onlangs zochten, stond buiten de Utrechtse poort, hoek Utrweg—Water- steeg (onze Lange Berg straat). Daar buiten trokken slechts twee spuiten uit; No- 1 en 3 naar branden Ijeoosten de Eem en Lunterse beek, no. 2 en 4 naar branden bewesten daarvan. HEUNKS

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6