„Wij staan open voor noodzakelijke - hervormingen" Thans ook de kaas op de bon De boterprijs stijgt tot f 2.20 a f 2.30 per kg. Na de autobusramp op den overweg te Baflo Verbod van vernietiging van afvalstoffen DOCH MEN GEVE HET GOEDE NIET PRIJS Rede dr.H.Colijn te Rotterdam Begrafenis der slachtoffers Willy den Ouden in de Ver. Staten EEN ONS OP BON 26 Ook de kaas duurder Men gooie niets weg e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 21 OCTOBER 1940 ROTTERDAM, 18 Oct. Uitgaande van de Centfale A.R. Kiesvereeni- ging te Rotterdam en den Kamer kieskring Rotterdam der C.H. Unie werden alhier gecombineerde verga deringen van A.R. en C.H. gehou den in Gebouw „Pro Rege". Op de eerste vergadering, welke te half- twee aanving sprak eerst dr. H. Co- lijn, daarna dr. S. Rozemond. Dr. Colijn ving aan. blijkens het ver- «lag in ..De Standaard" met de opmer king. dat deze bijeenkomst wel saamge roepen is door staatkundige organisa ties. maar dat het. toch geen gewone staatkundige bijeenkomst is. wijl de staatkundige werkzaamheden stilliggen. Intusschen blijft natuurlij' de belang stelling voor vragen van staatkundigen en maatschappeïijken aard bestaan en zelfs kan men zeggen, dat die belang stelling thans sterker is dan ooit. Wel iswaar kunnen wij op het verloop en het einde van den oorlog geen invloed uit oefenen. maar dat neemt niet weg. dat wij ons terdege realiseeren. dat niet al leen de vragen van den dag. maar voor al de vragen van morgen van groote be- teekenis zijn. Tegelijk echter staan wij te midden van een wereld vol van onzekerheden, aldus spr. En dit noopt er ons toe om de feilen, die wij waarnemen en de ver wachtingen, die ceopperd worden, met groote nuchterheid onder de oogen te zien. En die eisch moet worden gesteld, zoowel bij de beoordeeling van het ver leden als bii de verwachtingen voor de toekomst. Wanneer m«n dat doet. dan volgt vanzelf een juist begrip voor de taak in het heden. Dat het verleden na de gebeurte nissen van Mei met een critisch oog moet worden bezien, hehoeft op zich zelf geen verwondering te baren, maar wel is er aanleiding tot die verwondering, wanneer men over den dag van 10 Mei hoort spreken, als over den eersten dag van een nieuwe schepping. Natuurlijk is dat een dwaze .zienswijze. Maar aan den anderen kant moet men de zaken ook niet zoo 'zien. alsof men na het ein-de van den oorlog op onveran derde wijze zal gaan doorwerken. Dat is even onjuist. Al was het alleen maar, omdat de oorlog zelf. vooral als hij nog eenigen tijd duurt, nieuwe problemen in het le ven roept, die slechts op bijzondere wij ze tot oplossing zullen zijn te brengen. Overigens heeft spr. er bij vorige gele genheden reeds uitvoerig op gewezen, dat het afbrekend oordeel over het ver leden in menig opzicht volkomen on juist moet worden geacht Dat verleden had zeker gebreken, maar met die ge breken zijn de resultaten op bijna elk terrein zóó geweest, dat Nederland, waar het niet heelemaal aan de spits stond, toch in elk geval een eereplaats onder de volkeren innam. Het komt spr. voor. dat dit besef thans alzemeener is dan een paar maanden geleden, al mag dit er nu nok weer niet toe leiden om dat verleden onveranderd terug te wen- schen. Met name geldt dit van de inrich ting van ons staatsbestel, dat spr. van krachtiger constructie zou wenschen. al thans met dien verstande, dat het erf goed van bijna vier eeuwen, n.l. deelne ming van de hevolkine aan wetgeving en bestuur, behouden blijft. Bij velen blijft de critiek bij het staats bestel niet hestaan. Zii richt zich ook op de sociaal-economische inrichting van de maatschappij. Het is moeilijk daarover met groote beslistheid een oor deel uit te spreken. Men kan den in vloed van den oorlog van 19141918 en de daarop gevolgde 20 jaren op het so ciaal economische zeheuren niet uitscha kelen.. En het blijft mitsdien een open staande vraag, in hoeverre een andere organisatie van het bedrijfsleven onder normale omstandigheden tot betere toe standen zou hebben geleid. Er is altijd een zekere voorzichtigheid noodig om niet onder den invloed van schokkende geheurfenissen richtlijnen te trekken, die onder normale omstandigheden niet getrokken zouden zijn. In elk geval heef» het naar spr.'s oordeel weinig nut om np dit oogenhlik zich te verdiepen in de structuur van Hp maatschappij en vooral van het bedrijfsleven, zooals dit na den oorloc ezien zat worden. Im mers weten wij van de sociaal-economi sche toestanden na de beëindiging van dit wereldconflict niets. Dit alleen kun nen wij misschien veilig zeeeen. dat e*>n klein land in dit opzicht niet zelfstan dig een e'een koer® kan volgen, maar dat het afhankeliik is van wat de ande re. en dan vooral de grootere hunner bu ren. verrichten. Na deze waarschuwing, om nuchtere zakelijkheid te betrach ten, wenscht spreker er daarente gen evenzeer den nadruk op te lesgen, dat men niet bang moet sijn voor hervormingen, die wer kelijk noodzakelijk blijken. Spre ker zelf althans behoort tot dege ncn, die openstaan voor iedere noodzakelijke of wenschelijke her vorming Alleen is hij niet zoo her vormingsgezind. dat hij met het grijpen naar het nieuwe zou wil len prijsgeven het goede, dat het verleden ons heeft gebracht Onder dit voorbehoud zal men de toe komst moedig onder de .oogen moeten zien, ons zelf niet bedrie gend door de oogen te sluiten voor wat om ons heen plaats grijpt. Enkele conclusies En dan is het duidelijk, dat er reeds nu enkele conclueiën kunnen worden getrokken, die men zonder veel gevaar voor teleurstelling uiten kan. Een van die conclusiën is 6tellig, dat de toestan den op het vasteland van Europa radi- kaal anders zullen zijn dan ze geweest zijn. Wat daarbij voor ons hoofdzaak is en blijft, is de vraag, of ons nationaal volkseigen ongerept zal kunnen worden gehandhaafd, dan wel of ook hier in zichten veld winnen, die tegen den draad onzer historische volksontwikke ling ingaan. Vreemde inzichten, zoo is ons door den Rijkscommissaris beloofd, zullen ons niet worden opgedrongen, maar daarmede is nog niet beantwoord de vraag, of ze in Nederland niet vrij willig aanvaard zullen worden. Wij ge- looven dat wel niet, maar men moet de vraag toch- onder de oogen zien. En daarmede hangt, dan saom de vraag naar onze taak in het heden. Als men mij vraagt, zoo ging spr. voort, waarin eigenlijk onze hoofdtaak gelegen is, dan zou hij dit niet hierin willen zien. lat wij allen te hoop moeten loopen, alsof in een schijnbare eenheid de be houdenis van ons- volk gelegen ware. Natuurlijk is er op meer dan èèn nunt "enheid noodzakelijk en bestaat zp ook. Wij willen allen onafhankelijk blijven, wij willen allen ons eigen vokskarakter handhaven, wij willen allen, dat de band tusschen moederland cn overzee- sche gewestpn bewaard bTijft, maar daarnaast zijn er toch ook tal van op vattingen, die niet parallel loopen. Men denke maar. om slechts: dit eene te noe men. aan de vraag, welke invloed aan de goddelijke openbaring toekomt op. het terrein van het staatkundig en maatschappelijk leven. Dat is geen an- tithese6telling. Dat is een werkelijk heid constateeren. Voor een schijneenheid gevoelen wij niets, omdat er geen werkelijke kradht van kan uitgaan. Zelfe niet in den negatieven zin, dat daardoor zou worden aangetoond, dat de overweldigende meerderheid van het Nederlandsche volk niet ge diend is van de beginselen der Ne derlandsche N.S.B. Want dat is ook nu reeds zonneklaar gebleken, zoo wel door de uitspraken van andere georganiseerde groepen, als door die van de Protestantech-Christe- lijke "groepen. En als men vraagt, wat wij in con- creto dan te doen hebben in dezen tijd, dan is ons antwoord, dat wij ons ern stig hebben te bezinnen op do vragen, waarvoor wij t.z.t. zullen worden ge plaatst, voor zoover wij althans in staat zijn ons den toestand van de toekomst in te denken. Wij moeten dit dan doen vanuit het fundament, waarop wij al len staan, en niet vanuit een ander fun dament, dat het onze niet is Dit stand punt leidt er dan toe, dat wij te stre ven hebben naar eenheid van hen, die in den grond één zijn, omdat ze het zelfde uitgangspunt hebben gekozen. Dat van die wenschelijke eenheid ook door optreden naar buiten moet blij ken en dat men gezamenlijk dient te zoeken naar de oplossing van de vra gen, waarvoor wij gesteld worden, en dat het Prot.-Christendom daarbij een eigen taak heeft, is duidelijk, omdat dat Prot. Christendom een specifiek Ne derlandsche kleur heeft, wijl het zoo nauw met onze historie verweven is en omdat het op den volksaard zóó sterk heeft ingewerkt, dat men spreken kan van een bepaald stempel op ons volks leven gedrukt. Moeilijk kan dit niet vallen, omdat het nog niet zoo heel lang geleden is. dat wij in een familiehuis woonden, omdat wij een zelfden groot vader hebben, n.l. Groen, en omdat wij het hekende adagium van Groen beide op dezelfde wijze interpreteeren. n.l. als nevenstelling en niet als gelijkstelling Bij verschillen tusschen wat ge schreven en wat geschied is beslis te tenslotte de Schriftopenbaring. Daarom moet het mogelijk zijn voor Chr. Historischen en Anti-revolu tionairen een lijn te ontdekken, die gevolgd moet worden bij de oplos sing van vragen, die er reeds zijn en die er straks nog zullen komen. Vanuit een aldus verkregen een heid van visie kan men dan de hand uitstrekken naar samenwer king met anderen op het punt van staatkundig of maatschappelijk be leid, waarbij eenzelfde doelstelling aanwezig is. Spr. besloot met te zeggen, dat de bange tijd nog niet voorbij is, dat het einde van de moeilijkheden nog niet in het zicht is en dat wij daarom goed zul len doen ons te stalen' door ons sterk geloofsvertrouwen, zooals dat o.a. tot uitdrukking komt in het bekende psalmvers, dat aanvangt mét de woor den: De Heer is mij tot Hulp en Sterkte Het was een zeer aangrijpende plechtigheid Zaterdagmiddag op de Zuiderbegraafplaats te Groningen. Negen van de dertien werkverschaf fingsarbeiders. die Woensdag, toen zij op weg waren naar de inpolde ringswerkzaamheden in De Slikken od zoo tragische wijze om het leven waren gekomen bii de ontzettende autoramp op den onbewaakten over weg onder de gemeente Baflo wer den gezamenlijk naar hun laatste rustplaats gedragen. De chauffeur van den verongelukten autobus, K. Havers, uit Zwolle, wordt Maandag aldaar begraven. E. HuMjer en U. Versluis worden dienzelfden dag op de Zuiderbegraafplaats te Groningen aan den schoot der aarde to'evertrouwd, ter wijl Dinsdag het dertiende slachtoffer, J. Funcke. naast zijn kameraden zal worden begraven. Het gemeentebestuur van Groningen, dat den negen mannen een gemeen schappelijke uitvaart had bereid, had het zóó geregeld, dat allen van hun par ticuliere woningen werden uitgedragen, uitgezonderd A. J. Roose, die weduwnaar was en in het Academisch Ziekenhuis lag opgebaard. Op en bij de begraafplaats heerschte reeds uren van te voren een enorme be langstelling cn de duizenden, die hier stonden, ontblootten eerbiedig het hoofd, toen de droeve stoet er arriveerde. Er waren tal van autoriteiten, onder wie wij opmerkten den vertegenwoordi ger van den Rijkscommissaris voor Gro ningen, dr. C. Conring. met enkele an dere hooge Duitsche officieren den Com missaris der Provincie mr. J. Linthorst Homan .den burgemeester van Gronin- een. mr. P. W. J. H. Cort van der Lin den met het voltallige college der wet houders, den burgemeester van Wins- sitm. mr. K Bosch, een vertegenwoordi ging uit kringen der Nederlandsche Spoorwegen, van de Westlandsqhe Stoomtram-Maatschappij, van het Water schab De Slikken, e.a. Od de begraafplaats werden verder alleen verwanten van de slachtoffers toe gelaten. alsmede de collega's uit de werkverschaffing. De politie zorgde voor een strenge afzetting. De kisten der omgekomenen wer den. terwijl een groote ontroering zich van de omstanders meester maakte, naast elkaar in de graven neergelaten, nadat eerbiedig twee minuten stilte in acht was genomen. Een schat van bloemstukken en kransen getuigde van het medeleven der geheele bevolking. Nadat fraaie kransen namens Rijks- commisaris Rijksminister Seyss Inqusrt en namens den Commissaris der Provin cie Groningen, mr. J. Linthorst 'Homan, waren neergelegd, trad dr. Conring naar voren, om namens den Rijkscommissaris deelneming te betuigen met het leed diergenen, die door 'het ontzettende on geluk zoo zwaar zijn getroffen. De krans zou een bewijs zijn van het medeleven aan het graf van hen die jaren door den geesel der werkloosheid zijn aangeraakt en nu zoo wreed werden weggenomen. Hij zegde namens den Rijkscommissaris toe. dat voor de nagelaten betrekkingen zal worden gezorgd en eindigde met een: „Rust in vrede." Vervolgens sprak de Commissaris der Provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan. die getuigde van den diepen in druk. welke dit heengaan van vele man nen uit den provincialen kring op de be volking der provincie heeft gemaakt Deze mannen en hun kameraden hebben toen hun eigenlijke werkkring voor hen geen mogelijkheden meer bood, zich uit plichtsgevoel tegenover hun gezin en fa milie ingespannen om ieder naar eigen kracht goed werkzaam te zijn bij het inpolderingswerk. De bevolking, die ziet, wat in de laatste jaren door dezen groo- ten arbeid van zeer velen is verricht, heeft bewondering voor hun volharding en heeft, deze groote werken steeds als hun werk gezien, omdat zij er hun stem pel op drukten. De bevolking eert de nagedachte nis van hen. die hier werden ge troffen. en zij is den Rijkscommissa ris dankbaar, dat ook hii deze nage dachtenis eerde. Zij biedt den nabe staanden der gevallenen troost en zij zal haar plicht vervullen, door deze nabestaanden steeds met kracht en. waar mogelijk met hulp. te omrin gen. Hierna voerden nog het woord de bur gemeester van Groningen, mr. P. J. H. Cort van der Linden. A. Kwast., rijksin specteur der werkverschaffing in de pro vincie Groningen, een vertegenwoordiger van het WaterschaD „De Slikken", de heer P F. Broekman namens het N.V.V. en dc Groninger vakbeweging en ds. H. W. te Winkel, Ned. Hervormd predikant. Een zoon van een der slachtoffers. W. de Jong. dankte namens alle nabestaan den voor ondervonden belangstelling en medeleven. CLEARING 's-GRAVENHAGE. 20 Oef. Koersen voor stortingen op 21 October 1940 tegen verplichtingen luidende in: Rciohsmarken 73.36. Belga's 30.14. Zwitserêche francs 43.56. Lires 9.87. Deensche kronen 36.40. Noorsche kronen 44.80. Zweedsche kronen 44.85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42. Tsjechische kronen (nieuwe schul den 7.54. Dinar (oude schulden- 3.43. Dinar (nieuwe schulden) 4.23. Tyrksche ponden 1,54K. Naar de Telegraaf meldt, is er reden om aan te nemen,- dat de populaire zwemster Willy den Ouden zich niet meer te Parijs ophoudt, zooals enkele weken geleden werd bericht. Haar naam komt namelijk voor op een lijst van om streeks 300 personen van Nederlandsche nationaliteit, die tusschen 17 19 Juni met een der schepen Reggestroom, Ni- gerstrooni, Orpheus en Berenice uit Pauillac (bij Bordeaux) naar Engeland zijn vertrokken. De Nederlandsche con sul te Bordeaux heeft twee weken ge leden nog tegenover een zegsman van het blad verklaard, zeker te weten, dat zij met een groot aantal Nederlanders heeft plaats genomen in den trein, die uit Bordeaux naar Pauillac is vertrok ken. Bij het groote gezelschap bevonden zich o.m. de eveneens in zwemkringen bekende J. Paerl. R. Paerl-Wijnberg en H. N. Paerl uit Amstelveen. Deze gegevens kloppen in zooverre met de te Rotterdam ingewonnen inlich tingen. dat het laatste bericht, dat de ouders van Willy den Ouden van hun dochter ontvangen hebben, uit Parijs af komstig is en gedateerd is 15 Juni. Het is dus zeer wel mogelijk, dat zij direct daarna naar Bordeaux is afgereisd. Daar inmiddels van eenige opvaren den der vier bovengenoemde schepen via het Roode Kruis bericht uit Amerika is ontvangen, wordt het niet onmogelijk geacht, dat ook de Rotterdamsche zwem ster zich op het oogenblik daar bevindt. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij deelt me de, dat heden Maandag 21 Octo ber begonnen zal worden met de distributie van kaas. Onder kaas wordt verstaan alle soorten bin nen- en buitenlandsche kaas, ook smeerkaas echter met uitzonde ring van de zg. kwark. Zondag 20 October was de ver koop van kaas geheel verboden. Gedurende de eerste distributie periode. welke zal loopen van Maan dag 21 October tot en met Zondag 27 October a.s. eeeft bon no. 26 van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ons kaas. Met nadruk wordt er echter op gewezen, dat deze bon ook ge- Prijsregeling van zuivel producten De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van 21 Octo ber a.s. een prijsregeling voor alle zuivelproducten is getroffen. Bij deze prijsregeling uit uitgegaan van de gedachte, dat het redelijk is, dat de veehouder een loonen- den prijs voor zijn producten ont vangt en dat het eveneens redelijk is, dat de consument dezen prijs betaalt. Als een voor den veehouder loonen- den winterprijs van de boter wordt on der de huidige omstandigheden be schouwd een prijs voor de fabrieksboter van 1.95 per k.g. Voor de zgn. boeren- boter is dit een prijs van 1.75 per k.g. Daar de zomerboterprijs ten hoogste 1.58 per k.g. bedroeg, toont de thans vastgestelde winterboterprijs derhalve een stijging, welke haar rechtvaardi ging vindt in de bijzonder moeilijke om standigheden, waarin het veehouders- bedrijf reeds sinds geruimen tijd ver keert. Met den "hiervóór genoemden boterprijs als uitgangspunt zijn behalve voor de boter ook voor andere produc ten maximumproducentprijzen vastge steld. Voor de volvette boerenkaas be draagt deze 0.83 per k.g. en voor de 404- Noord-Hollandsche fabriekskaas 7014 cent per k.g., voor de overige 40+ kaas 67V» cent per k.g. en voor de 20+ kaas 44 cent per k.g. netto. Voorts is bepaald, dat voor ondermelk. welke de fabrieken afleveren, niet meer betaald of verrekend mag worden dan IK cent per liter. Gelijk uit het bovenstaande volgt, brengt de verhooging van de producentenprijzen tevens een verhooging mede van de prijzen, die de consument betaalt. Gedu rende de laatste weken bedroeg de consumentenprijs voor boter maximaal 1.85 per k.g. Deze ma ximumprijzen zijn thans voor de verschillende soorten boter ver schillend vastgesteld, doch zij be wegen zich voor fabrieksboter tusschen 2.20 en 2.30 per k.g. Ook voor de détailprijzen van kaas zijn nieuwe richtlijnen vast gesteld. In verband met de verhooging van de boter- en kaasprijzen wordt.een hef fing gelegd op de op 20 October 1940 te middernacht aanwezige voorraden bo ter en kaas. Onder deze voorraden val len niet voorraden boter beneden de 250 k.g. en voorraden kaas beneden de" 500 k.g. Voor verdere bijzonderheden omtrent de vastgestelde prijsregeling en de hef fing op voorraden moge worden ver wezen naar de officieele publicatie, wel ke dezer dagen in de dagbladen zal worden opgenomen. COLPORTAGEVERBOD IN DEN HAAG 's-GRAVENHAGE. 19 Oct. In ver band met de vele wrijvingen, welke zich den laatsten tijd hebben voorgedaan op verschillende punten der stad tusschen colporteurs van verschillende richtin gen, heeft de politie thans een colpor- tageverbod uitgevaardigd, dat Zaterdag middag is ingegaan, aldus De Telegraaf. Men had reeds eerder getracht een re geling voor de colportage te treffen om de incidenten van den laatsten tijd te voorkomen, doch blijkbaar heeft deze regeling geen afdoende resultaten opge leverd. zoodat thans tot een algemeen verbod is overgegaan. durende de daarop volgende week dus van Maandag 28 October tot en met Zondag 3 November a.s. geldig blijft, terwijl tevens gedurende laatst bedoelde week een nieuwe bon zal worden aangewezen, welke even eens recht zal geven op koo pen van één ons kaas. Kleine gezinnen, die anders slechts gesneden kaas zouden kunnen koopen, kunnen door eerst de tweede week hun bonnen in te leveren, op deze wijze toch een stuk kaas te koopen. Zij die op medische gronden behoefte hebben aan een extra kaasrantsoen, kunnen bij de distributiediensten op ge controleerd medisch attest losse bonnen verkrijgen. Evenals zulks het geval is bij brood en vleesch. zal men in hotels, café's, restaurants en dergelijke slechts kaas bij de maaltijden verstrekt kunnen krij gen indien men een bon inlevert. Hier toe rijn aparte wisselbonnen gecreëerd, te weten de met ..kaas een kwart rant soen" gemerkte bonnen, welke worden teruggegeven, indien men minder dan èén ons kaas tegelijk verbruikt. Evenals de wisselbonnen voor brood en vleésoh zijn de wisselbonnen voor kaas niet gel dig voor het koopen van kaas bij den winkelier. Hiervoor kunnen slechts de bonnen van het algemeen distributie bonboekje worden gebruikt De aandacht wordt er op geves tigd, dat met het in werking tre den van de distributie het voor schrift, dat niet meer dan een pond kaas tegelijk aan het .publiek mag worden afgeleverd, komt te vervallen. Indien een consument meer dan vijf bonnen tegelijk in levert, mag derhalve de daarmee overeenkomende hoeveelheid kaas worden afgeleverd, al is deze groo- ter dan een pond. Aan de kaasverwerkende industrie zal zoo noodig de'Nederlandsche Zuivel- centrale afd. Zuivel, 's-Gravenihage, toe wijzingen verstrekken. Belanghebben den dienen zich derhalve tot genoemde centrale te wenden. De door de zuivelcentrale aan zieken huizen. sanatoria etc. verstrekte ver^ gunning om kaas op basis van hun nor male verbruik van het vorige jaar aan te koopen, komen uiteraard te verval len. Voor deze inrichtingen is thans een regeling getroffen, waarvan de uitvoe ring- bii de plaatselijke distributiedien sten ressorteert. De directies van zie kenhuizen. sanatoria, e.d., dienen zich derhalve tot genoemde diensten te wen den. Vanzelfsprekend komen voorts tenge volge van het bovenstaande ook de door de Zuivelcentrale aan restaurants e.d. verleende vergunningen te vervallen. In vérband met het feit dat buiten landsche kaas. alsmede Limburgsche, hervesche. geiten- en schapenkaas on der distributieregeling vallen dienen importeurs van kaas en producenten en handelaren in bovengenoemde soorten kaas zioh tot de Nederlandsche Zuivel centrale om nadere inlichtingen te wen den. Wielrijders, een bocht naar links dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij immer kieirt. Vereeniging voor Veilig Verkeer Voor regelmatige inzameling wordt zorg gedragen De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, maakt het volgende bekend: Op grond van een besluit, dat 19 October in het Verordeningenblad is verschenen („Oude materialen- en afvalstoffenbesluit"). is het verbo den. oude materialen en afvalstoffen te vernietigen, weg te werpen (waar onder is begrepen het in den asch- emmer werpen of aan den reini gingsdienst medegeven van bedoelde stoffen) dan wel op zoodanige wijze te bewaren, dat zij hun waarde als grondstof voor de industrie geheel of ten deele verliezen. Onder „oude materialen en afvalstof fen in den zin van genoemd blad wordt verstaan: A. alle geheel of ten deele uit metaal, papier, karton, linnen, katoen, jute. wol. zijde, kunstzijde of andere vezelstoffen, huiden, vellen, lepr. glas. rubber van elk soort, minerale oliën, celluloid, hoorn, been. kurk. dierliik haar. borstels of vee ren bestaande stoffen of voorwerpen, welke niet meer overeenkomstig hun oorspronkelijke bestemming gebruikt worden. B. alle andere door den secretaris generaal aan t,e wijzen stoffen of voor werpen. De genoemde voorschriften gelden voor alle afvalstoffen als bovenomschre ven, welke uit de huishouding, alsmede uit indu8trieele en andere bedrijven en instellingen afkomstig zijn. Oude materialen en afvalstoffen in bovenbedoelden zin moeten op de ge bruikelijke wijze worden afgeleverd aan den erkenden vakhandel. die daarvoor, naar gelang van de waarde, een zekere vergoeding zal geven. Voor wat betreft afvalstoffen, afkomstig uit de huishou ding. zal de verenedine in overeenstem mine zijn met hetgeen tot nu toe gebrui kelijk was. Ingeval geen handelaar te vinden is, dient men zich voor nadere aan wijzingen te wenden tot het Rijks bureau voor Oude Materialen en Af valstoffen. Paleisstraat 7. 's-Graven- hage. Het rijksbureau is bezig, een rege ling te ontwerpen, welke beoogt, den geheelen handel in afvalstoffen op nieuwe grondslagen te organiseeren. In het kader van deze aanstaande regeling zal ook voor een regelma tige inzameling der afvalstoffen wor den zorg eedragen. Zoodra de bedoelde regeling gereed i9. «uilen nadere bijzonderheden alsmede de datum, waarop zij zal ingaan, worden bekend gemaakt. Voor bijzondere gevallen kan de direc teur van het Rijksbureau aan bedrijven of instellingen voor een bepaalden ter mijn of tot wederopzegging toe geheele of gedeeltelijke ontheffing van de voor schriften van het besluit verleenen. Ver zoeken tot ontheffing moeten bij het Rijksbureau worden ingediend. In verband met het bovenstaande wordt ons van bevoegde zijde de volgen de toelichting gegeven: Zeer veel waardevol materiaal gaat nog dagelijks verloren: hoeveel wordt niet weggeworpen of vernietigd. In dezen tijd, nu de aanvoer van grondstof fen uit andere landen nagenoeg geheel stil ligt. mag dit niet meer geschieden. Oude materialen en afvalstoffen vormen een kostbare binnenland- sche grondstof, waarvan een stelsel matige inzameling door den handel ten behoeve van onze eigen Neder landsche industrie een dringende noodzakelijkheid is geworden. Iedere Nederlander dient én uit natio naal belang èn uit eigen belang er toe mede te werken, dat ons land op deze wijze voor zijn grondstoffen minder af hankelijk van het buitenland wordt. Ervaringen, die op dit gebied in andere landen zijn opgedaan, toonen aan. dat in eigen land inderdaad voor millioenen aan nuttige grond stoffen -<an worden gewonnen. wmiT- mede tevens aan vele menschen werk en hrood wordt verschaft. Een ieder kan en moet hier zijn bij drage leveren voor het gemeenschappe lijke doel. In geen geval mag in dezen tijd nog iets verloren gaan. Daarom is het begrijpelijk, dat vernie tiging van oude materialen en afvalstof fen thans strafbaar is gesteld en wel met een hechtenis van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste dui zend gulden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2