Amerikaansche duikbooten in Honkong? Britsche hulpkruiser zinken gebracht tot Duitschlands reserve aan menschenmateriaal Nauwe samenwerking tusschen Amerikaansche en Britsche vloot in het Verre Oosten De opvatting van Japan Kobajasji's vertrek naar Tokio Italië meldt: Ons luchtwapen actief SCHOTERMAN'S OUDE GENEVER Bomaanvallen op Berlijn Gunstige verhouding in vergelijking met Engeland Dampo bij Hoofd-, Neus-, Keel- en Borstverkoudheid De overstrooming in de Pyreneeën "Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 22 OCTOBER 1930 NEW-YORK, 21 October. (D.N.B.) De correspondent van de New York Times meldt uit Hongkong, dat er aanwijzingen zijn betref fende reeds lang vastgestelde plannen voor een nauwe samenwerking tusschen de Amerikaansche en de Britsche vloot in het Verre Oosten. Reeds sinds twee maanden is een vrij groote voorraad duikventielen voor Amerikaansche duikbooten in Hongkong opgeslagen. Marine- krir.gen aldaar gelooven, dat Hongkong als steunpunt voor duikbooten in aanmerking zou komen, ingeval de Engelschen hun stations in het Verre Oosten ter beschikking zouden stellen van de Amerikaansche vloot en dat 25 duikbooten met een groote actieradius uit Hongkong in staat zouden zijn de transporten in de Chineesche zee op te vangen cn aanzienlijke deelen van het Japansche leger in China zoo goed als geheel af te snijden van hun toevoeren uit Japan. De werfinstallaties van Hongkong zijn met uitzondering van duikventielen geheel uitge rust voor het herstellen van Amerikaansche duikbooten. TOKIO. 21 Oct. (D.N.B.) „Wij zijn niet in de stemming om te on derhandelen, zoo antwoordde de woordvoerder van het departe ment van buitenlandsche zaken, op de vraag, of Japan er bij de Engelsche autoriteiten op zou blij ven aandringen, dat de Hongkong- weg gesloten zou blijven. De op vatting van Japan, waaraan reeds vaak uitdrukking is gegeven, is, dat bij de Indertijd getroffen over eenkomsten omtrent de sluiting geen beperkte tijd vastgesteld is. Wat de Japansche economische onder handelingen met Nederlandsch Indië be treft, verklaarde de woordvoerder, dat geen officieele berichten zijn ontvangen over het bereiken van een overeenkomst. De onderhandelingen worden voortgezet. De openstelling van den Birmaweg De benoeming van een nieuwen opper bevelhebber van het Japansche leger in Zuid-China trekt in de Japansche pers groote aandacht. De benoeming van luit. generaal Osjirogi en de reeds begonnen bomaanvallen öp den heropenden Bir- maweg toonen, aldus de Kokoemin Sjim- boen. dat de Japansche weermacht vast besloten is het hoofd te bieden aan den nieuwen toestand. De heropening van den Blrmaflfc'g toont, dat Engeland en de Vereenigde Staten de bedoeling heb ben in het Verre Oosten geleidelijk groo teren invloed te verwerven. De bedoelin gen der beide staten om Japans acties tot. de vestiging van een nieuwe orde te belemmeren, worden steeds duidelijker Wanneer Engeland en Amerika ook in hef vervolg dergelijke vijandelijke maat regelen bljjven uitvoeren, zal Japan radi caal tegen die acties optredpn. Van al deze standpunten gezien, aldus de Ko koemin SJImboen. is de benoeming van Oesjirogi dps te opmerkelijker. DE AMERTKAANSCHE ZAAKGELAS TIGDE IN ROME WASHINGTON. 22 Oef. (D.N.B.V De AnWrikaansche zaakgelastigde in J Rome, Kirk, is uit Berlijn hier aange komen om verslag uit te brengen en Instructies in ontvangst te nemen, De datum van zijn terugkeer naar Rome staat nog niet vast. De onderhandelingen wor den voortgezet TOKIO, 21 Oct. (Domei). De woordvoerder van het departe ment van buitenlandsche zaken heeft hedenavond een mededee- ling uitgegeven, waarin wordt be kend gemaakt, dat de besprekin gen te Batavia vlot vorderen. Te vens wordt hierin bekend gemaakt dat de speciale Japansche afgezant naar Nederlandsch-Indië, Koba- jasji, tijdelijk naar Tokio terug keert om aanwezig te zijn bij de officieele plechtigheden ter gele genheid van den 2600sten herden kingsdag der stichting van het Ja pansche rijk en tevens om een tus- schentijdsch rapport in te dienen en de regeering te raadplegen over de onderhandelingen van Batavia. Tijdens de afwezigheid van Kobajasji zullen de onderhandelingen te Batavia worden voortgezet tusschen den consul generaal, Otlaji Salto en Tomotsune Ohta, het voornaamste lid van den staf der Japansche delegatie en de Neder- landsch-Indische delegatie. Kobajasji vertrekt 21 October uit Ba tavia om zich aan boord te begeven van de Nisjiran Maroe. die op 22 October uit Sogfabaja vertrekt. Het ligt in zijn be deling om naar Batavia terug te kee- ren, teneinde de onderhandelingen voort te zetten. In een interview met vertegenwoordi gers van de pers zeide Kobajasji: „Ik keer slechts naar Japan ferug in ver band met regeeringsinstructies, die mij verzochten vrtór 10 November aanwezig te zijn. Ik heb het voornemen zoo spoe dig mogelijk naar Batavia terug te kee- ren, na deelgenomen te hebben aan de plechtigheid en na rapport te hebben uitgebracht over de onderhandelingen met de Japansche regeering." ROME. 21 Oct (Stefani). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Noord-Afrika bedrijvigheid van verkenners. Eenige vijandelijke luchtaanvallen veroorzaakten geen materieele schade. Twee personen werden gewond. In Oost-Afrika werd de vijand bij een botsing van een Italiaansche patrouille met vijandelijke colonnes vrachtauto's aan de grens van Eritrea tot den aftocht genoopt. Het Italiaansche luchtwapen bombardeerde de vijandelijke militaire stellingen bij Habhas Wein (Kenya), de luchthaven Wajlr. gemotoriseerde troe pen op den weg Wajir—Gherille en in de omgeving van Arbo alsmede in de Roodë Zpe een door oorlogsschepen ver gezeld vijandelijk konvooi. Bij den in het weermnchtsbericht van verleden week Donderdag vermelden luchtaanval op het Engelsche steunpunt Perlm zijn, naar achteraf bekend wordt, twee kleine aldaar gelegen oorlogssche pen tot zinken gebracht. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Decamere, waarhij onder de inlnndsche bevolking een persoon -gedood en elf gewond wer den. Er werd lichte schade berokkend aan barakken. Voorts werden bommen lukraak geworpen op Asmara, Geera. Agordat en Massoea. Korrtende van Zwitserland, heeft de vijand luchtaanvallen onderno men op plaatsen in Boven-Italië. In Verona werd een particulier huis en een instelling van weldadigheid beschadigd waarin zestig weezen en 150 armen waren ondergebracht. Drie personen werden gedood en 12 gewond. In de provincie Pavia wer den twee woonhuizen verwoest, waarbij vier personen gedood wer den en een persoon gewond werd. In de provincie Alessandria werden drie huiïen verwoest. Een persoon per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. h f 3.15 Utr.str, 17 Tel. 3450 Ao 11.878 Duitsche legerbericht BERLIJN, 21 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een onderzeeboot heeft een Brit- schen hulpkruiser van ruim 10.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Door de deelneming van hun duikbooten aan de vernietiging der beide Brit sche konvooien heeft de luitenant ter zee eerste klasse Bleichrodt de werd gedood en twee gewond, van wie een ernstig. In het plaatsje Borgl Verezzi (Savo- na) werd in een boschje brand ver oorzaakt. Een kerk werd ernstig getrof fen en de belendende huizen werden licht beschadigd, zonder dat er persoon lijke ongelukken voorvielen. In twee an dere plaatsen werden bommen geworpen in het open veld. BERLIJN. 21 October. (D.N.B.) In een artikel, dat het D.N.B. van deskundige militaire zijde heeft ontvangen, wordt geconstateerd, dat tusschen Duitschland en Engeland de krachtsverhouding op het gebied der menschenreserve, die in eiken oorlog tot de beslissende factoren behoorte 85 tot 45 of bijna 2 tot 1 ten gunste van Duitschland bedraagt. Tengevolge van de aanhechting van het gebied in het Oosten en de repatrieering uit verschillende kolonisatiegebieden wonen titans vol gens een voorzichtige schatting 85 millioen menschen van Duitsche a-fkomst in het Groot Duitsche Rijk. In het Engelsche moederland wonen ruim 40 millioen blanken, n.l. ruim 10 millioen in Canada, 7 millioen in Australië en Kieuw-Zee land en ongeveer 2 millioen in Zuid-Afrika. Doordat de kracht van 20 millioen menschen gebonden is aan het overzeesche gebied en de Middellandsche Zee, heeft het moederland slechts de beschikking over 45 millioen. Voor de reserve der luchtvloten heeft deze verhouding belangwekken de consequenties. Het personeelbu- reau der Duitsche luchtmacht had met het oog op verwachte verliezen zekere maatregelen genomen ten aan zien van vervangend personeel en opleiding. Deze berekeningen zijn on juist gebleken, daar de verliezen al tijd geringer zijn geweest. Het gevolg daarvan is, dat onder meer de duur der opleiding nog verlengd is. Het personeel voor den vliegdienst wordt overigens gerequireerd uit de luchtmacht zelf. De beste soldaten van dit wapen Woijderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 Ct. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Ingezondtn Medideeling) streven er steeds naar in actieven vlieg dienst te komen. Ook leger en partij-or ganisaties leveren een contingent aan de luchtmacht. Bij de valschermtroepen is de toestand hetzelfde. Ook hier is men nauwelijks in staat de binnenkomende aanmeldingen af te handelen. Door de groote selectie en den verlengden opleidingstijd kan men aan het vliegend personeel eischen stellen als in geen anderen staat. Een volkomen geoefend parachutist bijvoor beeld wordt onherroepelijk afgekeurd, wanneer hij bij den tweeden sprong lan ger dan een seconde aarzelt. En daar de opleiding tot vlieger ruim een jaar duurt is er thans nauwelijks één vlieger, die aan de aanvallen op Engeland deel neemt en pas gedurende den oorlog bii de luchtmacht is Ingelijfd. Duitschland beschikt voor de vliegtuigbemanningen en het technisch grondpersoneel over reserves, die nog in het geheel niet aan gesproken zijn. resultaten van zijn tocht naar den vijand tot 53.300 br.t. en luitenant ter zee le klasse Schepke tot 40.565 b.r.t. verhoogd. In de avonduren van 20 October hebben torpedo vliegtuigen aan de Engelsche Oost kust drie krachtig beschermde koopvaardijschepen van gezamen lijk 20.000 br.t. tot zinken gebracht. Lichte formaties gevechtsvliegers heb ben ook gisteren vergeldingsaanvallen op de Britsche hoofdstad en de steden in Zuid- en Midden-Engeland onder nomen. Docks en havencomplexen als mede vitale centra van bevoorrading werden doeltreffend met bommen be stookt. In de groote benzineopslagplaats van Thameshaven braken na de aan vallen tot ver zichtbare nieuwe bran den uit, In den loop van den dag en den nacht ontstonden er verscheidene voor ons succesvolle luchtgevechten Des nachts verscherpten zware forma ties gevechtsvliegers de aanvallen op Londen en wierpen groote hoeveelheden bommen van allerlei kali her omlaag, die op beide oevers van de Theems talrijke nieuwe branden cn ernstige verwoes tingen verwekten. Fabrieken der wa penindustrie in Midden-Engeland en ha vencomplexen aan de Britsche West kust waren oveneens het doel van de krachtige bomaanvallen. Zooals reeds gemeld, heeft zware ar tillerie van het leger en de marine twee groote vijandelijke koopvaardijschepen in de haven van Dover beschoten. De schepen en de havenwerken werden met een reeks van salvo's bestookt, wel ke groote vernielingen aanrichten. In aansluiting hierop beschoot een vijan delijk stuk verdragend geschut de Fransche kanaalkust met enkele scho ten zonder eenige schade aan te rich ten. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche haven® Vijandelijke vliegtuigen vlogen van nacht Duitschland binnen en wier pen bommen op de rijkshoofdstad en op andere plaatsen. Als eenig militair doel is een spoorlijn in West-Duitschland getroffen, zonder dat daardoor een stagnatie in het verkeer ontstond. Overigens werden bij aanvallen op woonwijken eenige huizen verwoest en verscheidene burgers geciood. De vijand verloor gisteren 19 vlieg tuigen, waarvan in luchtgevechten 16, en door luchtdoelartillerie drie. Hier van werd er ^én boven Berlijn neerge schoten. Vier eigen toestellen worden vermist. Duitsche oers is veront waardigd Vol verontwaardiging keeren zich de Berlijnsche bladen tegen de nieuwe Britsche bomaanvallen op Berlijn, die uitsluitend 'op niet-militaire doelen ge richt waren.- De Engelschen hebben, aldus de Deutsche Allgemeine Zeitung, in den afgeloopen nacht niet eens getracht, voor den oorlog belangrijke doelen in Berlijn aan te vallen. De nieuwe daden van terreur, die de Engelsche vliegers op bevel van Churchill gepleegd hébben, zullen tot gevolg hebben, dat de Duit sche vergeldingsaanvallen op Engeland en de Britsche hoofdstad nog heviger en verwoestender worden. De Duitsche luchtmacht heeft reeds met nadruk be wezen, dat zij de macht en de middelen heeft om de misdaden der Britten dui zend *oudig te vergelden. De Nachtausgabe verklaart, dat de venvoesting van vreedzamen ar beid en vreedzaam bestaan, de doo- den en gewonden, wier bloed een nieuwe schandvlek in het boek der Engelsche schulden beteekent, een nieuwen schakel vormen in den ke ten der misdaden, die van dag tot dag en van uur tot uur om vergel ding roepen. De Engelschen, die er zich steeds op beroemden, dat ze de hun opgegeven doelen nauwkeurig troffen, aldus de Boersenzeitung, hebben ditmaal op dracht gehad, woonwijken en buurten, waar zich in een omtrek van vele kilo meters geen enkel militair doel bevindt, te bombardeeren. De slachtoffers, die te Berlijn te betreuren zijn, zullen in de schuldenrekening van Churchill ge grift worden en de Duitsche.luchtmacht zal daarop dag en nacht het ondubbel zinnige antwoord geven. Dat antwoord zal niet gericht zijn op tuindorpen en stille woonwijken, maar op het hart van de Britsche oorlogseconomie die haar wapens tegen Duitsche vrouwen en kin deren smeedt. De Angriff zegt: „Het is altijd wper hetzelfde. De moord staat op de treurige vaan van Churchill en zijn spitsbroe ders geschreven. Ook deze laffe overval wordt niet vergeten. De Duitsche lucht macht geeft onverwijld antwoord:" Duitsch vliegtuig redt Engelschen Eeri Duitsch reddingsvliegtuig heeft gisteren de bemanning gered van een Bristol-Blenheim, die boven het Kanaal neergeschoten was. Een der leden van deze bemanning was zwaar, een ander licht, gewond en de derde ongedeerd. De Engelsche bommenwerper, die bij zijn nadering van de kust ter stond beschoten was, had blijkbaar zeer spoedig schade aan een meter opgeloopên. Hij ging heel laag vlie gen en duidelijk was te zien, dat het toestel maar nauwelijks meer in de lucht kon blijven. Een nieuw wel gericht salvo bewerkstelligde, dat de Bristol Blenheim zwaar getroffen op het water moest dalen. De bemanning slaagde er nog in zicfT aan boord van de rubberboot te bege ven. waaruit zij later gered werd door het reddingsvliegtuig, dat door de DuiE sche luchtafweerbatterii gewaarschuwd was. Twee vliegers zijn Nieuw-Zeelan- ders, die eerst korten tijd bij het En gelsche luchtwapen dienen, heel jonge lieden, zonder groote vliegerervaring. Dit was hun tweede vlucht naar den vijand. Aan het herstel van den zwaar gewonde wordt getwijfeld. Twintig dooden BERN, 21 Oct. (D.N.B.). D« óverstroomingscatastrophe in de Fransche pyreneeën heeft twintig personen het leven gekost, voor zoo ver thans te Viehy vastgesteld kon worcten. De toestand in het zwaar geteis terde dorp Tech is door een nieuwe stijging van het water nog verer gerd. Bijna het geheele dorp met in begrip van de kerk en de school is door de overstrooming meegesleurd. Zes personen zijn daarbij om het le ven gekomen. Het dorp Banay, dat van alle verkeers- en telefoonver bindingen afgesneden is. moet op twee huizen na volledig door de wa termassa's verwoest zijn. Te Perpignan is voor de geteisterde gebieden de eerste hulp georganiseerd. Gróót transporten levensmiddelen en veevoeder zijn naar do overstroomde dorpen gezonden. Een transport genees middelen wordt voorbereid om in dê gebieden, waar de drinkwaterleiding door het hooge water vernield of ver ontreinigd is, epidemieën te vermijden. FEUILLETON DOOR R. ARDEN i) Op een regenachtigen zomeravond reed Jurgen Peters in zijn auto naar huis terug. Jurgen Peters was zevenen twintig jaar oud. vertegenwoordiger van een lederwarenfahrlck, nog nooit met don strafrechter in aanraking gekomen, maar driftig; hij was een groot vriend nn voetbal en boksen, geheelonthouder, »»aar daarentegen een hartstochtelijke Cigarettenmoker. Hij was een middel matige zakenman eigenlijk had hij een hekel aan leder maar hij had er mee te maken, omdat hij tenslotte ook leven moest. Hij was liever autorenner of iets dergelijks geworden, maar zijn vader had het heter gevonden, deze ambities in de kiem te smoren. Dus verhandelde hij handtassohen koffers en sportrie men. droomde gedurende zijn lange autoritten van avonturen, die hij nog beleven moest en was over het alge meen tamelijk ontevreden. Hij sprAk twee vreemde falen vloeiend en was wat men een ontwikkeld iemand noemt. Uit stekend verstond hij het echter niemand daarvan iets te laten merken. Hij leidde een dubbel leven, tenmin ste in zijn fantasie. Hij was. zooals ge mold een middelmatige zakenman, als hij met menschen te maken had. die zich voor lederwaren interesseerden. Hij droomde echter van de wijde wereld, van reizen per vliegmachine en over zee. als hij alleen was. Vaak kwam er eenige bitterheid in hem op, als hij be dacht dat er vooreerst geen kans was. dat hij iets opwindends zou beleven. Hij was zeer groot, mager en beenig Zijn donkere haar had hij achterover ge kamd. hij had scherpe grijze oogen en viel vrijwel bii alle meisjes, met wie hij in aanraking kwam. in den smaak, zon der zich hierdoor veel te verheelden. Hii had een behoorlijk arsenaal van venvenschlngen tot zijn beschikking, vooral wanneer hii op een natte, vieze straat pech met zijn auto had. Dat was Jurgen Peters. Het is lang niet alles, wat van hem te vertellen is, slechts zijn bet. de grove trekken. Het begon bij een heuvel. De auto van Jurgen Peters was zeven jaar oud, iet wat asthmatisch en daarom begon de motor van zijn wagen bij de sterke hel ling wat te kloppen, hetgeen er natuur lijk niet toe bijdroeg zijn stemming te verbeteren. Beslist kwaad werd hij eeh «er. toen hii achtei zich een doordrin gend signaal van een andere auto hoor de. Hij wendde het stuur wat naar rechts en in de volgende seconde haalde hem reeds een groote Amerikaansche auto in. die zonder moeite met groote vaart tegen de helling optrok. Wat rijdt die kerel onvoorzichtig, riacht Peters, hii verdient, dat er straks van den anderen kant van de heuval plotseling eon groo te vrachtauto te voorschijn komt. Hii had die gedachte nog niet geheel uitge werkt, of achter hem klonk opnieuw een ongeduldig signaal van een auto. Ze rennen maar raak, die brutale ke rels, verbaasde peters zich. Hij wilde vlug een scheldwoord bedenken, om het den chauffeur van de andere auto toe te roepen, maar de wagen was alweer voorbij. Evenals ziin voorganger droeg ock deze auto een buitenlandsch num mer. Dat verklaarde alles, die idioten, dacht Peters en toen was hij eveneens op den top van de heuvel gekomen. Aan den anderer. kant ging het weer naar heneden. Peters drukte op het gas pedaal, bergafwaarts liep zijn wagen als een jong veulen en men merkte niets van zijn donkere verleden. Nu moest er maar eens Iemand komen en probeeren hem voorbij te rijden! Nu kwam er beslist niemand, omdat, nie mand dat zou presteeren. Peters voelde zich in een teVredun stemming en in ge dachten verzoend? hii zich met. zijn ze- venjarigen wagen. Zou men met een fonkelnieuwe auto van honderd paarde- kracht sneller een heuvel kunnen afrij den? Nooit! Waar waren die heide bui tenlanders dan? Daar beneden kwam een boschie en in dit boschje maakte de weg een bocht. Toen Peters bij deze bocht kwam, 2a? hij iets zeer interessants: een van de twee kilometervreters had in zijn vaart de bocht niet goed kunnen nemen en was, vlak langs een hoorn, in een droge sloot gereden. Een eind had hij in de sloot voortgereden en hij zou ook zeker op het natte mos nog verder ziin gegle den. maar daar stond een tweede boom. een behoorlijke hoorn, een dikke hoorn Deze hoorn had een flinken opstopper gekregen, een paar bladeren afgeschud en zich verder nergens meer iets van aangetrokken. De hoorn had al veel on effenheden in zijn bast en het was dan ook niet de eerste maal. dat een auto met. zijn stam kennis maakte. De tweede buitenlandsche wagen wist maar nauwelijks aan het lot van den eerste te ontkomen. Deze kwam echter na eenige levensgevaarlijke slingerin gen vijftig meter verder tot stilstand. Drie elegant gekleede mannen spron gen eruit en liepen terug. Op dat oogenblik kwam Peters aan suizen. Om heel eerlijk den lezer om trent zijn karakter in te lichten: het eerste, wat hij gevoelde, was leedver maak. Dat hadden ze nu van hun race partij! Ze kregen, wat hun toekwam, de idioten. Wat was er van de groote ac'ht- cylinder-auto terecht gekomen? Met veel moois zeker, hij zag er tamelijk verbogen uit. Het gelukte Peters vlak naast de ver ongelukte auto stil te houden. Hij stapte uit en klom de sloot. in. De bestuurder van den tot een wrak geworden wagen steeg eveneens uit. Een zeer elegante man met een snorretje la Clark Gable. Hij hield zijn hand tegen zijn hoofd geen wonder, ziin hersenkas zou wel wat door elkaar geschud zijn. „Bent u gewond?" vroeg Peters. „II heeft al met al nog onbehoorlijk geluk gehad!" „Ik ben niet gewond", zei de man uit de auto, zonder Peters aan te zien. Hij keek slechts naar de drie andere hee- ren, die als met stomheid geslagen op don straatweg stonden. Hij bekeek ze een voor een, ernstig maar zonder op winding. Zijn auto scheen hem in het geheel geen belang in te boezemen. Zoo ging bijna een minuut voorbij. Nu moet weer iets van liet karakter van Peters gezegd worden: Peters bezat temperament, hij werd spoedig bons en begreep niets van deze situatie. Hij kon er niet bij, dat deze drie mannen op de straat stonden en stomweg naar elkaar en naar de verongelukte auto keken, zonder een spier te vertrekken. Daarom wond hij zich op. „Hm, hoeren, nu hebben we er wel genoeg naar staan te gapen! Zouden we niet eens probeeren, de kar eruit te krij gen?" Wonderlijk, deze woorden gesproken door den heer Jurgen Peters, in leder waren, interesseerden niemand. De man nen volharden in hun houding cn ble ven elkaar aanstaren zonder iets te zeggen. Peters vormde hierover zijn meening. „Totaal versuft," zij hij, tame lijk luid. daarna keerde hii zich om, ten einde naar'zijn eigen wagen te gaan. Op dat oogenblik deed de man die steeds nog in de sloot stond, zijn mond onen. Hii sorak met een vreemd accent „Zoudt u me mee willen nemen „mijn heer?" Péters draaide zich om. Hij wist. nog niet, of de man tegen hem had gespro ken. „Wie? Ik?" .Ja, u," zei de man, terwijl hij lang zaam uit de sloot klom. „Tot aan de volgende groote stad." „En uw auto?" „Die laat ik wegsleepen. Dat heeft zon'n haast niet." „II hebt," zei Peters, „weliswaar een Ietwat komische opvatting van de zaak, maar ik wil u natuurlijk graag meene men U zult wel wéten, dat ik niet. zoo hard jaag als u. dat ik dus langzamer riid!" „Dat is me bekend", zei de ander, zonder ziin blik van de drie. mannen, die nog steeds op straat stonden te kijken, af te wenden. Nu stond hii eveneens op de straat en hii wilde langzaam naar de auto van Peters toegaan, doch toen traden de drip mannen hem in den weg. Peters zag. dat één ervan hem zelfs aan zijn mouw vasthield. Ze spraken hem zacht doch heftig toe en wezen op hun eigen auto. Zij wilden hem medenemen, Maar da man met het snorretje a la Clark Gable duwde ze opzij en wilde naar den wa gen van Peters. Toen pakten de drie mannen hem eenvoudig heet en pro beerden zij hem mee te sleuren. De ele gant gekleede man verweerde zich even wel heftig. „Hé, méneer!" riep hij Peters toe. „helpt u me eens!" Peters, die weinig sympathie gevoel de voor de drié vreemde heeren, kwam dadelijk terug. „Laat los! Voor den drommel, hoe komt u erbij Een van de drie liet werkelijk los, maar hij deêd dat slechts om zich tot Peters te wenden. „Niks daarvan", zei hij streng, maar met. een gebrekkig accent. „Wij zijn po litie! Wij politie!" Tegelijk met deze woorden deed hij een poging Péters beet te pakken en hem terug te dringen. Maar Peters had zijn geduld verloren. „Een rare politie! Blijf met je poten van me af!" De man deed dat niet. Integendeel, hii trachtte met een zekere snelheid een of ander voorwerp uit zijn zak te halen. Peters, die terecht aannam, dat *->t geen zakje bonbons was, begon er eindelijk op los fe slaan. Daar juist dit eróp los slaan een van de dingen was, waar Pe ters uitstekend verstand van had, viel de man in de sloot en bleef daar liggen. Peters keerde zich daarop tot de beide anderen, alsof nu eerst zijn strijdlust goed was opgewekt. (Wordt'vervólgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2