I STADSNIEUWS I Winterkleeding-hulp in de Markthal jBonnen, die nu geldig zijnj v;J Velen worden goed geholpen Vereeniging voor Paedagogiek 8 Petroleumzegel. Periode 6. Geldig tot en met 3 Nov. (alleen voor diegenen Amersfoort telt 49257 inwoners VERDUISTERINGS- Nederlandsche Unie Botsing op de Kamp Een bonte avond Wit en bruin brood duurder Veilige hekken Identiteitsbewijzen Jubileumdag Burgerlijke Stand Zeister schóol- vereeniging jubileert De zwendel met de grens- documenten Vijftig jaar bij de belastingen 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 22 OCTOBER 1940 GISTERMIDDAG waren wij in de ge legenheid, om nader kennis te maken met het werk van het Winterhulp-comité. Gelijk wij reeds vermeldden, is in de Markthal een aanvang genomen met het uitreiken van winterkleeren aan behoefti- genHeel veel organiseerende arbeid is daaraan voorafgegaan. Het comité heeft een beroep gedaan op de burgerij en deze hééft het loffelijk streven, om medemen- schen in den strijd tegen de koude van den naderenden winter zooveel mogelijk te Steunen, veel medewerking betoond. Een uitgebreide collectie jassen, mantels, ecstuums en kleeren voor volwassenen en kinderen werd afgegeven. En wel van zoo danige kwaliteit en in zoodanigen toestand, dat men er iets aan had en dat men er zeker van kon zijn, dat anderen, die in financieel opzicht minder draagkrachtig lÜn, er goed mee geholpen zouden zijn. Een gedeelte van de bijna tweeduizend •tuks, die ingeleverd werden, hebben Wij gezien. Begrijpelijk is, dat er veel verschil te constateeren viel. De eene mensch is nu eenmaal slordiger op zijn goed dan de ander. De een heeft een dikke portemonnaie en draagt zijn klee ren lang niet zoo ver af als een ander, die minder in de melk te brokkelen heeft en wiens jas en pak dus wel nood gedwongen langer mee moeten loopen Zoo waren er pakken bij, die pas ge stoomd waren met een kaarsrechte .vouw in de pantalon. Om daarmede te passen en te meten, doet wel prettig zijn voor de onvermoei bare en bereidwillige dames van het Brokkenhuis. Andere pakken voldeden hiet. aan alle eischen, zonder dat ze nu weer slecht te noemen waren. En toch gaan ook die wel vlot van de hand. iWant niet alle menschen stellen dezelf- Be hooge eischen en zeker lang niet ai die stadgenooten, die door den nood der tijden gedwongen zijn in deze dagen naar de markthal te gaan. Een gelukkige omstandigheid is daarbij, dat heel wat mannen en ook vrouwen zich komen melden met het verzoek om een jas, pak of mantel, welke gedragen moet worden in dagelijksch gebruik. Dus niet als Zon- dagsch tenue. ZIJ zijn gauw en dege lijk geholpen met een dikke jekker of bonker, of een stevigen winterjas of mantel, die al eens wat meegemaakt heeft, maar toch zeker nog in staat is 'de winterkoude van den drager of draag ster gedurende eenige jaren verre te houden. Zoo groot als de. verscheidenheid on der de beschikbare stoffen is, zoo groot is ook de verscheidenheid van karakter onder hen, die geholpen moeten wor den. Een oud baasje gedroeg zich vroolijk en blij als in een winkel. Je kon hem aanzien, dat hij 't nimmer breed had gehad, zonder dat dit zijn gezondheid of zijn hoogen leeftijd in den weg ge staan had. Hij keek eens rustfg rond. liet zich de maat nemen en was in een paar minuten klaar. Dat zijn de ge makkelijkste klanten. Anderen hebben het moeilijker met zichzeLf te stellen. In normale tijden hadden zij niet behoeven te komen, tnaar abnormale omstandigheden heb ben hen of haar er nu toe gehoodzaakt. Dat is de categorie van menschen, die de dames, het liefst helpen. Want juist op het belang van hen, die 't door on voorziene omstandigheden moeilijk ge kregen hebben, is het streven van het comité gericht. Zij betoonen zich ook het meest dankbaar. Wanneer zij hun pa perassen hebben ingevuld, gaan zij op gelucht en blijde henen. Achteraf viel het toch wel mee En een pleister op de denkbeeldige wonde is ook gelegd door de toewijding, waarmede de dames iets moois en pas sends te voorschijn getooverd hebben uit de lange rijen mantels en jassen, die in de Markthal aan de kapstokken hangen. Hoe vaak gebeurde het niet, dat bijv. een mej. X moeilijkheden met het passen had. Zij bleek net iets te klein voor een mooien ruimen mantel en net iets te groot voor een aar digen kleinen mant el t Goede raad was duur, maar een oplossing werd toch gevonden. Want de dames zochten net zoofang, ook onder de reserves, totdat de langverwachte te voorschijn kwam Er is nog een derde categorie, men schen, die het als een uitgemaakte zaak beschouwen dat ze goed geholpen worden en die niet eens den indruk maken, dat ze het zoo hard noodig heb ben. Gelukkig is hun aantal maar heel gering, precies voldoende, om te besef fen hoe anders de mensch ook kan zijn Wat wij gisteren over de z.g. stille armen in onze stad gezegd hebben, zou den we nu willen herhalen. Zij behoo ren in de eerste plaats tot degenen, die geholpen moeten worden. Maar uit zichzelf komen zil niet. althans heel moeilijk. Het liefst zouden zij alleen en in een donker hoekje hun recht willen doen gelden. Zij beschouwen deze win terkleeding-hulp als een weldadigheid en komen daar liever niet voor in aan merking, of de nood moet al heel h'oog gestegen zijn. Dat deze „Instelling" enkel en al leen uit den nood der tijden geboren is en voor een ieder bedoeld is, dus zoowel voor hen. die altijd met ar moede te kampen hebben gehad, als voor hen, die plotseling in benarde omstandigheden geraakt zijn kan niet genoeg naar voren gebracht worden. Laten daarom de bestuur- deren van instellingen en - ook de burgers, voor zoover zij dit nog niet gedaan hebben, medewerken en het comité spoedig een opgave verstrek ken over onze stille armen. Heel veel is er aan gelegen, juist hen nu te helpen. In totaal is gisteren een honderdtal behoeftigen geholpen. Voor vandaag was wederom een groot aantal opgeroe pen. Zoolang de lijst van opgaven niet afgewerkt is. zal men daarmede door gaan. Voorloopig zal gelukkig niemand teleurgesteld behoeven te worden, want de voorraad is groot (behalve dekens) en van de bereidwilligheid van de da mes en heeren, die in de markthal ze telen, is men bij voorbaat verzekerd. Een nieuw bestuur is samengesteld De geringe belangstelling voor opvoe ding en onderwijs in de verschillende kringen van onze stad Is oorzaak ge weest, dat het bestuur, van de Vereeni ging voor Paedagogiek aftrad. Er is nu een nieuw bestuur samengesteld met: prof. C. A. Mennicke, voorzitter, J. Mel- chior, vice-voorzitter, D. Q. R. Mtilock Houwer, Zandbergen, secretaris-, mej. J. C. Geens, Utrechtscheweg 140, penning- meesteresse en ir. P. Schut. Dit bestuur heeft alsnog besloten een poging te wagen, om de belangstelling op te wekken, temeer, daar juist in de ze tijden kwesties op het gebied van op voeding en onderwijs meer dan ooit de aandacht verdienen. De eerste bijeenkomst zal plaats vin den op Zaterdag 26 October om halfdrie in hotel Monopole, waarbij drs. J. Koe- kebakker zal spreken over het actueele onderwerp: „Kind en Tijdsomstandighe den". Intu6schen verklaarde dr. J. Lubsen Nzn., hoofd van het psychotechnisch la boratorium van den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst in Amsterdam, zi$h bereid om in Novem ber een lezing met lichtbeelden te hou den over „Beroepskeuze en arbeidsspy- chologie". Verder zal er. hoogstwaarschijnlijk in December een lezing gehouden worden over „Onze moeilijke jeugd als sociaal opvoedingsprobleem", terwijl in h?t voorjaar '41 eenige excursies worden voorbereid. Uit bovenstaande blijkt, dat het nieu we bestuur alle krachten inzet, om het bestaansrecht van de vereeniging door belangwekkende lezingen te bewijzen. Laten wij hopen, dat haar streven veel vrucht zal afwerpen en de belangstel ling voor deze vereeniging toeneemt. Want alleen dèn kan dit nuttige werk voortzetting vinden. x>C><>000<>0<X><><><><><><><><><><><><><><><><><>0<><><><><^^ Van 21 Oct. t.e.m. 27 Oct. zijn de met 11 genummerde dubbele bonnen van 't het nieuwe broodbonboekje geldig. De bonnen, welke 27 October nog niet gebruikt zijn. blijven nog geldig t.e.m79 October, echter niet in hotels of restaurants. Bon 13 (boter kaar tl 21/» ons boter. Bon 13 vetkaart2*/» ons margarine of 21/» ons boter. Beide geldig van 19 t.e.m 25 OctMet gebruikte bons tot en met 1 November. Bon 26: een ons kaas. Geldig van 21 October tot en met 3 November. Bon 109: een kilo suiker tot en met 25 October. Bon 114: f/t pond koffie of 75 gram thee tot en met 8 November. Bon 78: H* pond tarwebloem, of tarwemeel, of boekweitmeel of roggemeel, of roggebloem of zelfrijzend bakmeel tot en met 1 November. Bon 76: V» pond rijst of rijstemeel tot en met 1 November. Bon 77: Vi pond havermout of havervlokken of gort of grutten tot en met November. Bon 28: I ons maïzena of griesmeel of puddingpoeder tot en met 1 November. Bon 15: 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti tot en met 1 November. Bon 05 van de vleeschkaart elk 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- waren- Bon 05 (worst, vleeschwaren) van de vleeschkaart uitsluitend een rantsoen vleeschwaren: 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram zekookte worst soorten of 125 gram lever-artikelen, of 150 gram bloedworst. Geldig van 21 Oei. y t.e.m. 27 October Bons die op 27 Oct. nog niet zijn verbruikt, blijven geldig tot O en met 3 November, echter niet in hótels of restaurants. 9 die daartoe vergunning hebben). Periode aGeldig t.e.m10 November. Geeft recht op 2 L. pe.troleum. P Bon 55: 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) óf 120 gram huishoud' zeep, óf 200 gram zachte zeep. óf 250 gram zeeppoeder, óf 125 gram zeepvlokken. 9 óf 250 gram zelfwerkende waschmlddelen, óf 200 gram vloeibare zeep. tot en met 5 12 November. No. 116 van de bonnen welke tegelijk met de textielkaart aan mannelijke per- sonen boven 15 jaar werden verstrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crème of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Verder worden voor kinderen beneden 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rant- soenen toiletzeep beschikbaar gesteld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar alleen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoenen moeten verdeeld worden over 6 distributieperioden voor zeep en men moet er mee doen tot 24 januari 1941. Op bon no. 4 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: Groep 1: 10 kg. hondenbrood. Groep 2: 10 kg. hondenbrood. Groep 3: 8 kg. hondenbrood. Groep 4: 5 kghondenbrood. Groep 5: 4 kg. hondenbrood. Groep 6: 3 kg. hondenbrood. Op bon no. 4 van de voederkaart voor katten wordt Z1/» kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Alles geldig van 1 t.e.m. 31 October. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAANO OCTOBER Per bon kan men 1 eenheid van de gewensehte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor De loop van de bevolking onzer stad gedurende de maand September was als volgt: Aantal geboorten 47 m. en 42 vr. totaal 80, aantal overledenen 8 m. en 12 vr., totaal 20. Meer geboren dan overleden 39 m. en 30 vr., totaal 69. Gevestigd 411 m. en 426 vr., totaal i vertrokken 325 m. en 250 vr., totaal 275. Meer gevestigd dan vertrokken 86 m. en 176 vr., totaal 262. Totale vermeerdering 125 m. en 206 vr., totaal 331. Bevolking op 1 October 1940: 24105 m. en 25152, totaal 49257. Bij de vestiging is inbegrepen de toe name door annexatie in totaal 300. VOETGANGERS WOEDE In ons blad van gisteren hebben wij gemeld, dat de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Unie Vrijdag a.s. in Amicitia een ledenvergadering zou beleggen, waarin de heeren Mr. J. Lint horst Homan en Jef de Brouwer een toelichting zouden geven op doel en streven van de Nedderlandsche Unie. Men deelt ons mede, d,at deze verga dering voorloopig uitgesteld is en nu waarschijnlijk Dinsdag a.s. zal plaats vinden. Gisteravond omstreeks zeven uur had bij perceel 55 op de Kamp een aanrij ding plaats tusschen twee vrachtauto's. Een Amersfoorteche wagen reed ach terwaarts de garage uit, zonder dat de bestuurder voldoende op het naderend verkeer lette. Het gevolg was. dat een vrachtauto, afkomstig uit. Gouda, welke in de richting van den Hoogeweg reed, tegen de achterzijde van eerstgenoemde auto botste. De materieele schade was van dien aard. dat de Goudsclie wagen weggesleept moes-t. worden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De po litie heeft proces-verbaal opgemaakt. BON 01. 02, 03 BON 04, 05. 06 BON 01, 02, 03 04, 05. 06 October zijn geldig: Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN. KACHELS Van dezelfde kaart, met dien verstande dat men recht heeft op: óf deze maand 1 eenheid TURF per bon; óf later in het stooksel- zoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brandstoffen. Van bonkaart distributie Vaste brandstoffen, CENTR. VERWARMING Hoeveel is de eenheid van de gewensehte soort? 1 EENHEID ts gelfik: 1 hl. van max. 75 kg. anthradet. steen- kolen, industrie- of eierbriketten; 21/» hl kolenslik; 2 hl. (max. 100 kg baggerturf; 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gas- cokes): 110 kg. brulnkolenbriketten; 450 stuks (200 kg.) baggerturf; 300 stuks (195 kg.) persturf; 175 kg. fabrieksturf; 200 kg. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud -- 1 hl. UITKNIPPEN EN BEWARENH >0000*^<>CK>0<x^<>0<><><><00<X>C<><XX>C><X><>0><X><X><><>C><><C><>C><>C><>0><><><X><C><>0>0><>C Voor den gewonden soldaat Het Comité voor den Gewonden en Zie ken soldaat meldt ons het volgende: De vorige week hadden de soldaten in het Militaire Hospitaal niet te klagen over gebrek aan onspanning. Maandag zong de Amersfoortsche zan geres C. M., begeleid door den heer W. R. De moderne chansons vielen zeer in den smaak, terwijl de Rhapsodie in blue voor piano een groot succes oogstte. Woensdagmiddag trok men naar de bioscoop en Vrijdagavond werd het cir cus 'bezocht. Dinsdag werden vruchten en gebak door dames van het comité uitgedeeld. Een firma in suikerwerken schonk op nieuw een voorraad fruitrollen. De volgende giften werden ontvangen: mevr. KI.—B. f 2,50. D. A. G. f 10,—, A. BI. v. O. A. f 5.- Storting kan geschieden op Gironum mer 25047 ten name van H. A. Fischer, Mauritslaan 4. Jacob Hamel in Amicitia Zondagmiddag '27 October a.s. geeft Jacob Hamel in Amicitia een speciale kinder- en familie-voorstelling. Op het programma staan de. aardige radiolied jes. zooals Jarig Jetje. IJs met slag room. De kleppermarsch etc. Verder laat hij de kinderen alleen zingen, en ook leert hij hen een nieuw liedje, juist, zooals dit in de Hilversumsche studio in zijn werk gaat. Tusschen de bedrij ven door treedt de goochelaar Da- vol a op. Jacht naar tuinhekjes! De politie en bewoners van den Ka- pelweg zijn gisteren op zoek geweest naar tuinhekjes. Brooddronkenen heb ben er pleizier in gehad uit de tuintjes van verschillende perceelen aan dezen weg de hekjes weg te halen en ergens te verstoppen. Men is er in geslaagd de hekjes, op één na, terug te vinden. Zij logen in de omgeving van den Ka pel weg in etruik- gewas. Wie dit „grapje" uitgehaald heeft (hebben), weet men nog niet. Zondagavond halfacht wordt in Ami citia een bonte avond gegeven. Jacob Hamel zal als gast optreden met een half uurtje samenzang, tevens organi seert hij een zangwe&strijd. Verder treden op de goochelaar Vinjee. de hu morist, Arno Klein en de radio-accor deonnisten, de twee Cavellis. j-\ EN vooralsnog onbekend Amsterdam- Ls mer heeft zich dezer dagen geërgerd aan den overvloed van blauwe plekken, die hU op speciaal gevoelige plaatsen, als schenen, enkels, knieschijven enz. had op- geloopen bij zijn voetje voor voetje schui- feltochten door de duisternis, dat hij het heroische besluit nam om de hoofdschul digen aan zijn pijnlijke gewaarwordingen letterlijk en figuurlijk uit den weg te rui men; hij hing de ettelijke fietsen die hij tegen lantaarnpalen voelde staan hoog bovengrondsch en zette deze actie een gracht lang consequent voort. Persoonlijk hadden wij liever de fietsen in het water geworpen, dat is gemakkelijker, maar de voetganger heeft het anders gewild en opvoedender. De Amsterdamsche politie zoekt nu naar een krachtig gebouwd per soon met paedagogische kwaliteiten. (Foto Polygoon) Jl/fET ingang van heden is van kracht geworden, dat het witte waterbrood 1 cent en het bruin brood 2 cent in prijs gestegen is. J Tusschen wal en water In deze tijden van duisternis leveren de graohten een gevaar op, dat. men niet moet onderschatten. Er hebben in de afgeloopen weken al velen een onvrij willig bad in genomen, met alle na- deelige gevolgen van dien. Eerlijk ge zegd, staan we er verbaasd over, dat, al die ongelukken zoo goed zijn afgeioopen. Niemand had er verwonderd over hoeven te zijn, wanneer zich den laatsten tijd in onzen stad een paar gevallen van verdrinkingsdood hadden voorgedaan. In ieder geval is dit niet gebeurd, en we kunnen tevreden zijn, bedenkend, dat het even goed anders had kunnen afloopen. Maar gelukkig heeft het gemeentebe stuur d* feiten eveneens onder het oog gezien. En zoo zijn er al verschillende beveiligde maatregelen getroffen. We herinneren bijvoorbeeld aan de witte cirkels, die rond de boomen langs onze grachten geschilderd werden. Afdoende waren ze niet, maar het was zeer zeker veel beter dan niets. Thans echter is men overgegaan tot maatregelen, die in zekeren zin als af doende mogen worden beschouw d. Vele stadgenooten zullen ze reeds hebben op gemerkt. We bedoelen de lange witte hekwerken, die thans op de Lange gracht, het Havik, de Zuidsingel en op andere plaatsen een afscheiding vormen lunchen wal en water. Opzichzelf zijn het eenvoudige maat regelen, want men gebruikt er niet veel meer voor dan wat ronde palen, een hoeveelheid spijkers en een massa lange, smalle planken. Maar er i6 ook niet veel meer noodig om Amersfoort ook bij nacht een veilige stad te maken. In ieder geval constateerden we ge noemde verbetering met genoegen en wanneer het hekwerk straks gereed is. zal niemand, die nog eens bij nacht in het water mocht duiken, kunnen zeg gen. dat anderen hem van de wal in de sloot geholpen hebben. Üqsuruda GRAND THéiTRE. Van Vrijdag 18 t.m. 21 October vertooning van de film „De dorpsrechter". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 nnr. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 nor. Vrijdag en Maandag om 8 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 18 t.ro. Donderdag 24 October rertooning van de film „Marijntje Gijzen's jeugd". Zondag doorloopend, aanvangend om 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30. Zaterdag om 2.30, 6.00 en 8.15 uur. Ove rige dagen om 6.30 en 8 uur. Woensdag matinée om 2.80 nnr. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Je moet maar boffen". STERHUI8, Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. GILDEHUIS A.K.G. Herfsttentoonstel. ling. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. OPENBARE LEESZAAL.- Wijers- straat 2. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang). AMICITIA. 22 Oct. Uitvoering van de post- fanfare „Amersfoort", met medewerking der tooneelclub „De Post". 8.15 uur. GRAND THé&TRE. 22—23—24 October. Operette „De Boemelbaron" met Piet Kohier. AMICITIA. 27 Oct. Kindermiddag Jacob Hamel. 2.30 uur. AMICITIA. 27 Oct. Bonte eabaret-avond, 7.30 uur n.m. Men deelt ons mede. dat zij wier iden titeitsbewijs nog niet in orde is, uiter lijk deze week daarvoor gelegenheid hebben van half 9 tot 5 "uur en Zaterdag tot 1 uur n.m. aan het Gemeentehuis afd. Militaire Zaken. Uitsluitend vo or hen die door hun werkzaamheden verhinderd zijn, is er Donderdag 24 October a,s. nog gelegen heid tot 8 uur des avonds. Vrijdag, 1 November a.s. zal de heer A. de Haan den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar als besteller in dienst trad bij N.V. Van Gend Loos, alhier. GEBOREN: Willem Arnoldu», z. van Jo seph Désiré Werjj en Wilhelmina Hyme- ring. Petronella Everarda Janna, d. - Rjjer van Ouwerkerk en Maria Johanna KutJfc. Hendrik Jacobus, z. van Jacobus van Barlingen en Petronella van Silfhout. Jan Hendrik Venna, z. van Marius Nieuborg en Jannetje W'iesmeijer. MeindeTt Jan, z. van Gerrit Sohreuder en Jenneken ter Weel. Wilhelmina Christina, d. van Elbertus Gli- tenbeek en Hendrika Gytenbeek. Johanna Hubertina, d. van Anthonjj Drieee en Ja- coba Pieternella de Vos. OVERLEDEN: Gerritje VenvejJ. 32 j. echtg. van Antonie Wiertz. Bet je Barfüss 27 j. ongehuwd. FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT. Calabassc 16, Micante 1821, tomaten 3896, conference 2022, nouveau Poiteau 14—15, Benue clairgeau 1114, andijvie 1014, spruiten 1617, spinazie 9—4. prei 67, groene kool 53— 82, seldery 1326. komkommers 4054. sla 1827. chin, kool 1525, wortelen 57, uien 4065. bloemkool 1011, bieten 25— ö2, roodekool 6670. peterselie 11—15, stam- boonen 22—24, snijboonen 2731, rapen 50 —51. OMTREK ZEIST. 21 October. De Zeister Schoolvereeniging gaat haar tienjarig bestaan herdenken. In 1929 was het, dat met de oprichting der vereeni ging een begin werd gemaakt. Een jaar later, 3 September 1930 werd de school der vereeniging in het, aan de Stationslaan staande gebouw „Rusthof" geopend. Bestuursleden waren toen Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, wijlen Mr. W. M. van der Breggen, H. J. Simonis, me vrouw C. M. van Marwijk—Kooy, N. Kortlandt Jr. en C. L, v. d. Graaf. In het huidige bestuur hebben nog zit ting de heeren Jhr. van Tets en Kort landt, eerstgenoemde thans als eere-voor- zltter. Viert de school nu een tweede lustrum, mer haar is het de heer C. K 1 ij n, die liet feit mag herdenken, dat hij de school tien jaar lang leiding gaf. Onder de di rectie van den heer Klijn werd begonnen met vier leerkrachten, te weten de da mes A. J. van Bachum—De Boer en den heer A. J. M. Lingcman. Thans bestaat het onderwijzend personeel nevens den directeur uit een tiental dames en hee ren te midden, waarvan de heer Linge- man op een tienjarig medewerkerschap mag terug zien. Op 23 Juni 1931 werd van het eigen schoolgebouw aan de Verlengde Slotlaan de eerste steen gelegd en 5 November 1931 werd deze school geopend. Bestuur noch directie weken voor de moeilijkheden, welke zich in de eerste jaren voordeden en een doelbewust stre ven, gepaard met een onverflauwde ar beidzaamheid, deed het resultaat berei ken. waarop nu met zooveel voldoening wordt neer gezien. Met „lagere school" begonnen, werd deze onderwijs-inrichting, waarin ge streefd werd naar practisch, frisch ge geven onderwijs, omgeven door een geest van opgewektheid, al spoedig een afdee ling „uitgebreid iaeer onderwijs" rijk, mede naar het ernstig verlangen van ouders, die hun dochters naar deze school hadden gezonden. In het keurig verzorgd herdenkings boekje. dat feestelijke bijeenkomsten voor leerlingen en ouders op 25 en 26 October e.k. in uitzicht stelt, wordt met een eenvoudig doch welgemeend woord hulde gebracht aan Jhr. van Tets, den oud-voorzitter zoomede aan wijlen Mr. van Breggen, die eens secretaris was en met zijn voorzitter in het belang van vereeniging en school zeer veel nuttigen arbeid verrichtte. Het feestgidsje houdt voorts een „Feest cantate" in, geschreven door P. Bakkum op muziek van Joh. Röntgen. De can tate zal op den herdenkingsmiddag voor genoodigden en ouders worden uitge voerd. De kinderen krijgen een filmvoor stelling met een pauze waarin alle aan dacht aan een tractatie zal kunnen wor den geschonken. Uitspraken rechtbank UTRECHT, 22 October. Veertien dagen geleden stond voor de arrondi6sements-rechtbank hier ter stede terecht een Bussumsche kantoor bediende, die betrokken was geweest bij den gx-ooten zwendel met gi-ensdo- cumenten. Den verdachte was ten laste gelegd, dat hij (zij het in opdracht van de verzekeringsmaatschappij waarbij hij werkzaam was) aan een inspecteur der belastingen bti een slooper te Soest onderdeelen van auto's had laten zien met de bedoeling daardoor zuivering van de grensdocumcnten te kunnen verkrijgen, hoewel hü wist dat in de betrokken auto-onderdeelen val- sche nummers waren geslagen. De of ficier eiechte vrijspraak van verdachte daar het niet bewezen werd geacht, dat. hij zelf de betrokken onderdeelen aan den inspecteur der belastingen had la ten zien. De rechtbank, heden uit spraak doende, heeft hem conform den eisch vrijgesproken. In verband met deze zaak werd ook de zaak hehandeld tegen den Soester autoslooper, die de valsche nummers in de auto-onderdeelen had geslagen en aldus zijn steentje tot den zwendel had bijgedragen. Het ten laste gelegde achtte het O.M. bewezen. De officier vroeg een boete van vijfhonderd gulden subsidiair een maand hechtenis. De rechtbank heeft den slooper heden tot honderd gulden boete, of een maand hechtenis veroordeeld. HILVERSUM, 21 October. De heer O. W. Visser, chef de bureau ten kanto re der directe belastingen enz. heeft on der buitengewoon veel blijken van be langstelling het feit herdacht, dat hij 50 jaar geleden bij het dienstvak der be lastingen in dienst trad. Hij heeft ach tereenvolgens gestaan te Amsterdam. Haarlem en Hilversum. Van 1909 tot 1919 is de heer Visser voorzitter van den Bond van Administratief personeel bij de Rijksbelastingen In Nederland ge weest. Er waren bij de herdenking van dit heugelijke feit vele gelukwenschen, o.a. namens het departement van Financiën. Het woord is o.m. gevoerd door den heer Icke, inspecteur dor directe belas tingen; den heer Van Harte, ontvanger: den heer Jans, waarnemend chef de bu reau. uit naam van het personeel: den heer y. d. Hevde. namens de afdeeling 't Gooi van bovongenoomden Rond: den heer Dijkstra, waarnemend chef de bu reau van de inspectie. De sprekers heb ben hun gelukwenschen door een aantal mooie geschenken vergezeld doen gaan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5