Vele overtredingen van het uitgaansverbod Straffen worden De steunverleening aan oud- militairen hooger Suze Groenewegf Ziekelijke fantast voor de rechtbank SCHOTERMAN'S OUDE GENE VER DOELTREFFEND EN OVER GEHEEL NEDERLAND Groote brand te Westzaan Kettinghandel op touw gezet NIEUWE REGELING DER JACHT IN TUBBERGEN Overtreding van de tabakswet? PUROLinhuis! V erkeersongevallen te Zeist Radio-Programma's 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 OCTOBER 1940 SCHIEDAM. 23 October. Nadat in de laatste drie zittingen van het kantongerecht een kleine dertig ge- vallen waren behandeld, is vandaag in een vijf uur lange zitting een re cord-aantal overtredingen van het uitgaansverbod berecht. Niet minder dan veertig personen hadden zich te verantwoorden voor het feit. dat zij zich na tien uur op straat hadden be vonden. zonder daartoe gerechtigd te zün. De vorige zittingen leverden straffen van verschillende grootte op. De hoog ste opgelegde boete bedroeg f 35.— subs. 20 dagen hechtenis, het gemiddelde was twintig gulden. Een persoon, die onderweg naar huis overvallen werd door een oude- kwaal, een maagziekte, werd slechts schuldig verklaard zonder oplegging van straf. Vandaag waren de boeten wat hodger. Twee jongedames, een uit Vlaardingen en een uit Maassluis, die in gezelschap van een Duitschen militair waren, meen den aan deze omstandigheid het recht te kunnen onfleenen op straat te vertoe ven. Bovendien wilden zij haar naam niet opgeven en de eene maakte het nog erger door niet goedschiks mee te gaan naar het politiebureau. De kantonrechter, mr. P. B. Cos. achtte deze gevallen zeer ernstig en veroordeelde ieder der meisjes tot 40.boete subs. 20 dagen hechte nis. De eischen in beide gevallen luidden 50.subs. 20 dagen hech tenis en een voorwaardelijke hechte- nisstraf van zéven dagen met een proeftijd van een jaar. Uit een andere uitspraak bleek, dat de kantonrechter geen waarde hecht aan het schriftelijke bewijs van een stations chef, waarin vermeld staat, dat de trein te laat is aangekomen. Een 32-jarige kantoorbediende was be-, zig te verhuizen van Vlaardingen naar den Haag. Hij had vrouw en dochtertje naar de residentie gebracht en keerde 's avonds per trein naar Vlaardingen te rug. teneinde den volgenden ochtend vroegtijdig in het oude huis aanwezig te zijn. De verhuiswagen zou namelijk om zeven uur voor de deur staan. Verd. was om 8 uur op het station in den Haag. Er was toen juist een trein vertrokken, maar geen nood. want een half uur later zou er weer een gaan. Ongelukkigerwijze viel deze trein uit, zoodat verd. zijn aan.- sluiting in Schiedam miste en met een lateren trein, naar de haringstad spoor de, waar hij echter na tien uur arriveer de. Hij kreeg van den chef een briefje, maar daar stoorde de politie zich niet aan. Op de zitting bleek, dat in vergelijking met andere gevallen zoowel de ambte naar van het O.M. als de kantonrechter wel met de verzachtende omstandighe- heid rekening hielden, dat verd. gedeel telijk buiten zijn schuld de bepaling over treden had, doch het. daarom nog niet straffeloos achtten. De eisch luidde 10 subs. 5 dagen en het vonnis 6 subs. 3 dagen. In totaal werd voor een bedrag ad 394.aan boeten opgelegd, waarbij nog gerekend moeten worden de zaken, waar in bij versték vonnis werd gewezen. Teraardebestelling te Rot terdam ROTTERDAM. 23 Oct., Hedenmid dag is onder enorme belangstelling op de algemeene begraafplaats Crooswijk ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de Zaterdag j.l. in haar woning te Barendrecht op 65-jarigen leeftijd over leden mej. S. Groene weg, oud-lid van de Tweede Kamer, oud-lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland en oud-lid van den Rotterdamsche gemeenteraad. Honderden waren op de begraafplaats sa mengestronmd. behalve vele leden van de S.D.A.P. en bestuurders van die. en aangesloten organisaties, waren aanwe zig talrijke kamerlierlen en oud-Kamer leden, leden" en öud-leden van den Rot- terdamschen gemeenteraad en van de provinciale staten van Zuid-Holland. Voorts waren aanwezig wethouders van Botterdam, verscheidene oud-wethou ders. In de kapel heeft een aantal sprekers het woord gevoerd, o.a. de heer W. H. Vliegen, de heer H. Ploeg Jr.. de heer J. van Driel. voorzitter van den bond van Ned. Onderwijzers, de heer J. van Zadel hof/, mevr. A. Pomper namens de Ne- derlandsche en speciaal de Rotterdam sche vrouwen, mej. H. A. Heijermans na mens de school voor vrouwenarbeid, en de heer W. Kooiman, oud-raadslid van Rotterdam.. Terwijl bet orgel „Ase's Tod" van Griég speelde, werd de baar uit de ka pel gedragen. Aan het eraf .dat met bloe men was bedekt, sprak een zwager woor den van dank voor de groote belangstel ling. DISTRIBUTIE LINNEN GOEDEREN '8-GRAVENHAGE. 23 Oct Naar aanleiding van in enkele dagbladen opgenomen berichten, volgens welke het voornemen zou bestaan, linnen en halflinnen goederen buiten de dlstribu tie te doen vallen, of deze goederen te gen een minder aantal punten dan eoe deren van wol en katoen beschikbaar te stellen, deelt men ons van bevoeede zijda mede. dat een dergelijk vooroe men niet bestaat. NAARDEN HEEFT 10.000 INWONERS NAARDEN. 23 October. Vandaag is aangifte gedaan van de geboorte van den lO.OOOsten inwoner. De gelukkige vader, de heer G. R. van den Bosch, chauffeur van beroep, werd door .den waarnemend burgemeester toegesproken. Dezer dagen zal een spaarbankboekje met een geldsbedrag ten name van den pasgeborene worden aangeboden. UIT DE STAATSCOURANT Bij besluit van den secretaris-gene raai, wnd. hoofd van het departement van Financiën van 22 October is aan J. K. Zeehuisen, commies bij het agent schap van het ministerie van Financiën en de directie van de grootboeken der nationale schuld te Amsterdam, op zijn verzoek met ingang van 1 December 1940 eervol ontsla* uit zijn betrekking verleend. BOERDERIJBRAND IN ZUID-WOLDE GRONINGEN, 23 Oct. Vanavond om acht uur brak brand uit in de kapi tale boerderij van den heer K. Niehuis te Zuid-Wolde. In korten tijd had het vuur zich van den geheel met koren gevulde schuur meester gemaakt, ter wijl ook het woonhuis ernstig werd be dreigd. De brandweer uit Bedum wist dit echter na ingespannen arbeid te be houden. Een groote hoeveelheid koren ging in vlammen op. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. Regenimpressie op een dag vol herfsttinten in October (Foto WeKblId) Een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaarde lijk geëischt AMSTERDAM. 23 October. Een beroepswerkloóze, een 35-jarige man, ontpopte zich voor de rechtbank als een ziekelijke fantast. Hij gaf zich beurtelings uit voor advocaat, Duitsch consul, ingenieur bij de Philipsfa- brieken of voor een welgesteld za kenman. Verschillende menschen zijn de dupe geworden van dezen man. Zoo had hij bijv. bij een brievenbesteller te Amster dam kamers gehuurd. Hier gaf hij zich uit voor „meester doctor". Zelf deed hij aan zijn glorie iets af. door te vertellen dat hii een geschorste advocaat was. De president van de rechtbank zoo fan faseerde hij verder had hem geschorst, omdat hij de verdediging in een straf zaak gevoerd had. op de wijze, zooals hij dat goed en verantwoord vond. De postbode slikte aanvankelijk het verhaal grif. verschafte hem inwoning en ver trouwde hem zelfs een paar schilderijen toe om te verkoopen. Geld zag de kost baas nooit en ook zijn schilderijen was hij kwijt. De man vertrouwde er op, dat hij zijn geld wel zou krijgen want zijn huurdpr was immers ook Duitsch con sul en hij had nog groote „bevroren cre- dieten" in Duitschland. Van al die ver halen was natuurlijk geen woord waar Hij wist zelfs met zijn fantastische verhalen een vrouw te veroveren. Tegenover haar speelde hij de rol van „Philipsingenieur". Hij trouw de haar en zou bij zijn schoonouders tegen betaling eten. Betaling bleef echter uit Te Bussum liet hij een huis inrichten en een tuin in orde maken. Hij deed inkoopen in het Gooiweer werden menschen ge dupeerd. Zijn fantasie was nog niet uitgeput, want soms speelde hij ook voor Russische prins. Ten slotte liep hij tegen de lamp en vandaag stond hij terecht voor de vierde kamer van de rechtbank. De officier van justitie mr. A. S. de Muinck Keizer requireerde wegens op lichting, meermalen gepleegd een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De officier wilde verdachte nog eens een kans geven. Hij is ge trouwd met een flinke vrouw en het hu welijk is voor dezen man wellicht de beste reclasseering. Zij zal een rem zijn voor zijn ziekelijke fantasie. De rechtbank zal op 6 November von nis wijzen. per kruik f 3.45 bij 6 kr. a f 3.25 bij 12 kr. a f 3.15 99 Utr.str. 17 l el. 3450 ,\t> 1S7 3 Fonds voor oud-militairen zet er zijn schouders onder AMSTERDAM, 23 Oct. Het is te wei nig bekend, dat er in Nederland een fonds bestaat, dat reeds sinds 125 jaar aan oud- militairen en in het bijzonder aan vermink te strijders en nagelaten betrekkingen van gesneuvelden een aanvullenden steun geeft op hetgeen dezen in den vorm van pensioen of anderszins van den staat ontvangen. Deze onbekendheid is misschien de reden ervan geweest, dat er zich in den laatsten tijd in den lande hier en daar comité's voor hetzelfde doel hebben gevormd. Bedoeld fonds werd bij Koninklijk Be sluit van 9 November 1815 opgericht en droeg den voor dien tijd niet ongebrui kelijk langen naam van „Het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden diest in de Nederlanden". In het begin heeft het fonds vooral de oud-strijders van Waterloo en van den Tiendaagschen Veldtocht gesteund. In de laatste vijftig jaren waren het voor namelijk de oud-militairen van het In dische leger, die een aanvullenden steun op hun pensioen kregen. Hel fonds keerde aan dezen gemiddeld ca. f55.000.— per jaar uit. Deze middelen werden gevonden uit de rente van een kapitaal, zoomede uit de opbrengst van de jaarlijksche collec ten. welke „met inachtneming van plaatselijke omstandigheden en gebrui ken zooveel mogelijk aan de huizen der ingezetenen eehouden dienden te wor den". De collecten worden bij voorkeur eehouden op den z.g. Waterloo-dag (18 Juni). Bovendien heeft het fonds vele oud militairen geholpen, doordat in zijn in validenhuis te Leiden steeds een hon derdtal verpleging en woning konden vinden. Toen in de laatste jaren er min der belangstelling voor deze inrichting bestond in het algemeen wordt ge- stichtsvernleeing in den laatsten tijd minder gewaardeerd werd het inva lidenhuis gesloten, nadat gebleken was. dat de aldaar verpleegden konden wor den ondergebracht in het invalidenhuis Bronbeek". Het gebouw te Leiden werd voorloopig verhuurd en de huur opbrengst weder aangewend voor steun aan behoeftige oud-militairen. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het fonds alleen al aan zijn tra ditie verplicht is. thans in de eerste plaats zijn steun aan de verminkten en de nagelaten betrekkingen van den strijd 1940 te geven. Daartoe werd bovendien samenwerking ver kregen met de navolgende ver- eenigingen en instellingen: Vaderlandsch fonds ter aanmoedi ging van 's lands zeedienst, Adderfonds. Marine-rampenfonds, Nationale vereenigirig steun aan mi liciens. Nationaal fonds voor ondersteuning van nagelaten betrekkingen der in Ne- derlandsch-Indië gevallen militairen, Nederlandsche vereeniging „Onze Vloot", Nederlandsche vereeniging „Ons Le ger", Nationalen bond „Het Mobilisatie- kruis". Stichting „Strijdersoffer Mei 1940". De organisatie van het fonds stelt in staat om de steunverleening op doel treffende wijze over geheel Nederland te doen geschieden. Wat nu betreft de steunverleening aan de militaire slachtoffers 1940. ligt het in de bedoeling van het fonds, deze zoodanig te doen geschieden, dat de ver minkten c.q. de nagelaten betrekkin gen van de gesneuvelden, zoo spoedig mogelijk uit den toestand van afhan kelijkheid geraken. De verzoeken om steun kunnen gericht worden tot de districtscommissies in de groote steden en. wanneer daarvan het adres niet be kend zou zijn. tot de burgemeesters der cemeenten. met verzoek om doorzen ding. Het fonds vertrouwt, dat zijn jaarliik sche collecten in de toekomst belang rijk meer belangstelling zullen onder vinden, dan de laatste iaren het geval was. en dat het fonds daaruit, zoomede uit extra giften, den aanvullenden steun on het geen de staat doet. zal kunnen hlijven geven. Regelmatige versterking van de financiën van het fonds zal noo- dig zijn. Wij vermelden in verband daarmede het gironummer 75597 en het adres Nes 57, Amsterdam. Timmerfabriek in asch gelegd WESTZAAN, 23 Oct. - Vanavond om kwart voor elf ontdekte een der leden van den luchtbeschermings dienst. dat brand was uitgebroken in de timmerfabriek ..Het Noorden", eigenaar de heer Lub. alhier. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die spoedig ter --plaatse was. doch te kampen had met ge brek aan-water, zoodat aanvanke lijk slechts met één straal het vuur kon worden bestreden. Dientengevolge ging de fabriek, die geheel uit hout is opgetrokken en waar in groote voorraden brandbaar mate riaal waren opgestapeld binnen korten tijd geheel in de vlammen op. De brand weer kon tegen de vuurzee zoo goed als niets uitrichten en van den geheelen in ventaris viel zoogoed als niets te red den. De vuurgloed was tot op grooten afstand zichtbaar en trok op dit late uur nog veel belangstelling. De burge meester van Westzaan. de heer Jantzen en die van Assendelft, de heer J. de Boer. waren bij het blusschingswerk tegenwoordig. Vet buiten de distributie aangeboden NIJMEGEN, 23 Oct. De politie heeft vandaag een vijftal personen aangehouden, t.w. drie uit Amster dam en twee uit Huizen, die aan een winkelier hier ter stede buiten de distributie om een vijftigduizend kg. bak- en braadvet te koop. aan boden. v De winkelier stelde onmidedllijk de politie van dit aanbod in kennis. Hij kreeg den raad de zaak voort te zetten opdat de politie de noodige bewijzen om de frauduleuze handelaars te arres teeren, in handen zou kunnen krijgen Inderdaad werd een gezegeld koopcon tract opgemaakt. Het vet bleek echter niet te leveren. Het zou afkomstig moe ten zijn van een bona fide makelaar in Amsterdam, die de benoodigde beschei den niet kon krijgen en dus ook nim mer had kunnen afleveren. Met deze partij werd een uitvoerige kettinghan del op touw gezet, waarbij de prijzen ver boven de vastgestelde uitgingen. Een ambtenaar van de Crisiszuivel centrale te Amsterdam was eveneens dezen oneerlijken handel op het spoor gekomen en werkte voor de ontmaske ring van deze affaire in laatste instan tie met den Nijmeegsche inspecteur Berkhout samen. De vijf arrestanten zijn reeds voorgeleid. Zij zullen dezer dagen op vrije voeten worden gesteld. Dagelijksch bestuur van Rotter damsche Vacantieschool voor het Haagsche Gerechtshof s-'GRAVENHAGE, 23 Oct. Het Haagsche gerechtshof heeft zich heden beziggehouden met een door het departement van Financiën in gesteld beroep tegen het vonnis van den politierechter te Rotterdam, waarbij de voorzitter en twee mede leden van het dagelijksch bestuur der Roterdamsche Vacantieschool waren vrijgesproken van de hun ten laste gelegde overtreding van de ta bakswet. n.l. den verkoop van on- gebanderolleerde sigaren en siga retten in de cantine van het kamp. te Westerbork. welk kamp eigen dom is van genoemde vacantie school. doch dat een paar jaren ge leden was afgestaan voor de Jood- sche vluchtelingen. De Rotterdamsche vacantieschool fi nancierde deze cantine ook nog toen het kampbeheer reeds was overgegaan op den militairen commandant en daarom werd vanwege het Departement van Fi nanciën de cantine ten aanzien van de tabakswet belastingplichtig geacht. Eerst later is, om formeele redenen, het beheer der cantine eveneens aan den kampcommandant overgedragen. Mr. Wijokerheld Bisdom, rijksadvo caat, zeide, dat de Rott. Vacantieschool hier verantwoordelijk was voor het can- tinebedrijf op het tijdstip, waarop de belastingambtenaren constateerden, dat tabaksproducten zonder banderolle wer den verkocht, al geschiedde die verkoop dan ook uitsluitend aan degenen, die in het kamp verblijf hielden en dit niet mochten verlaten. De voeding en de can tineverkoop gingen buiten den kampcommandant om. Zoo betaalde de Rotterdamsche vacantieschool ook het loon van den cantinebediende. De tabakswet stelt als minimumstraf ƒ100.boete voor elke overtreding van de bepalingen betreffende het uitoefe nen van het tabaksbedrijf zonder ver gunning. hef in voorraad hebben, het te koop aanbieden, het verkoopen en het afleveren van ongebanderolleerde siga ren en sigaretten, derhalve kon spr. niet anders dan tegen elk der drie be stuursleden vijf boeten elk van 100 eischen. ofschoon hij toegaf, dat deze zaak storm in een glas water is geble ken. Cassatieberoep staat eventueel nog open en overigens zou een gratieverzoek kunnen worden ingediend met redelijke kans op succes. De advocaat-generaal, mr. Vermeulen, hierna het woord verkrijgend voor het requisitoir van de vervangede straf, achtte het juister, indien het vrijspre kend vonnis zou worden bevestigd, waartoe sprekers conclusie dan ook leidde. Mr. I. Labzowski uit Rotterdam, als verdediger optredend, vergeleek het kamp met een klooster, waaruit de broeders zich niet mogen verwijderen. Bovendien was alleen de voorzitter ver antwoordelijk en niet het dagelijksch bestuur der Vacantieschool in zijn ge heel. want het was de voorzitter, die op het desbetreffend verzoek van de regee- ring. toen het kamp voor de vluchte lingen werd ingericht, de zorg voor de cantine op zich had genomen en die slechts gemakshalve de kas van de Va cantieschool voor de financiering had ingeschakeld. Eenig winst-oogmerk is hierbij niet aanwezig geweest. Overigens sloot spr. zich aan bij het oordeel van den advocaat-generaal, dat het vrijspre kend vonnis dient te worden bevestigd. Het Hof zal 6 November uitspraak doen. Door burgemeester von Bönninghausen aangekondigd TUBBERGEN, 24 Oct. (A.N.P.) Jhr. von Bönninghausen, de nieuwe burge meester van Tubbergen, die 9 October j.l. werd geïnstalleerd als hoofd der ge noemde gemeente, heeft tijdens een bij eenkomst van jagers uit Tubbergen een nieuwe regeling van het jachtwezen in zijn gemeente aangekondigd. De toe standen op jachtgebied in Nederland, doch vooral in Tubbergen. zijn ten he mel schreiend, zei de burgemeester, die de Nederlandsche jachtwetgeving een der slechtste hroducten van volksvreem de, kapitalistische en ondeskundige wet- tenmakerij noemde. Jhr. von Bönninghausen zeide beslo ten te hebben tot invoering van jacht- schappen, ongeveer 15 tot 20, die ieder 500 h.a. groot zullen zijn. De te verpach ten jacht van een buurtschap zal bij voorkeur worden beperkt tot en aange boden aan de hoerenjagers van die buurtschap, en dus niet aan den meest biedende. Buitenstaanders kunnen al leen de te verpachten jacht krijgen, in dien de jagers uit een buurtschap geen redelijken prijs wenschten te betalen Op elke oppervlakte van ca. 250 h.a. zal niet meer dan één jager zijn. Het aan tal jagers zal worden beperkt. Indien grondeigenaren jacht- en wildschade ondervinden, moeten jagers die vergoe den. Op circa 1000 h.a. terrein zal een bekwame jongeman uit de buurt tot on bezoldigd gemeenteveldwachter worden aangesteld en tegen vergoeding enkele dagen per week toezicht houden. Zijn taak is schadelijk gedierte en vogels in toom te houden. Hij zal worden betaald in elk zoodanig jachtterrein, waarvan de jagers financieel in staat worden ge acht de kosten te kunnen dragen. Burgemeester von Bönninghausen zei de hoofd en leider van de Tubbergsche jagers te zijn en merkte op. dat van de jagers een bijdrage zal worden ge vraagd. hetzij in wild. hetzij in geld voor winterhulp aan arme en behoef'i"e burgers. Deze winterhulp komt aller eerst ten goede aan die armen van een buurtschap, waar de bijdrage geofferd wordt. Verder werd nog besloten tot instel ling van een jachtraad, die zal bestaan uit jagers van elke buurtschap en die een adviseerend lichaam is. Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruws handen en Schrale huid. OMTREK Wat verdwijnen gaat. Een zeilschip passeert voor het laatst het Zwolsche- diep, dat afgesloten wordt, nu de Noord Oostpolder groeit (Foto Pax-Holland) VRIJDAG 25 OCTOBER JAARSVELD, 414.4 M. NCRV-Uitzen- ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftle zing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gram.muziek. 9.30 Viool, piano en gram.muziek. 10.10 Orgelconcert (opn.). 10.30 Morgendienst 11.00 Gram.muziek. 11.25 Rotterdamsch Pianokwartet en gram.muziek. 12.45 Nieuws, en economische berichten ANP. 1.00 Gram.muziek. 1.30 Celesta-ensem ble en gram.muziek. 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.20 Gram.muziek. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Gram.muziek. 4.40 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 5.15 Nieuws- economi sche berichten ANP. 5.30 Orgelconcert en gram.muziek. 6.30 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 6.45 Actueele reportage of gram. muziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Gram.muziek. 7.40 Cau serie „Nu de brandstof schaars is". 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Causerie „Natuur en genade". 8.30 Bel Canto. Hierna: Schrift lezing. 9.009.15 Nieuwsberichten ANP, slui ting. KOOTWIJK 1875 M. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gram.muziek. 8.00 Nieuws berichten ANP, gram.muziek. 9.00 Berich ten (Duitsch). 9.15 Gram.muziek. 10.15 Esme ralda. 11.00 Gram.muziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Be- ridhten. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.0bOrgelspel en zang. 1.30 Gram.muziek. 2.00 Berichtej» (Duitsch). 2.15 Gram.muziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Esmeralda en solist. 4.30 Orgelspel. 5.00 Be richten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en econo mische berichten ANP. 5.30 Gram.muziek. 5.55 Reportage. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gram.muziek. 6.45 Berichten. 7.00 Vra gen van den dag (ANP). 7.15 Gram.muziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gram.muziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsbe richt enANP. 8.25 Gram.muziek. 8.30 Be richten (Engelsch). 3.45 Gram.muziek. 9.00 9.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Het „ondeelbare oogenblik" ZEIST, 23 October. Op den Dol- derschen weg, onder Bosch en Duin werd het ondeelbare oogenblik, waar aan men het meerendeel der verkeers ongevallen dankt, oorzaak van het feit, dat er met eenige auto's nage noeg gekegeld werd. Vier auto's reden voor elkaar uit De eerste werd plotseling geremd, de twee de liep op de eerste, de derde ramde- de tweede en de vierde wist den derde nog weer een opstopper te geven. Geen der wagens kwam er ongeschonden af, doch het bleef bij materieele averij. In een ander ondeelbaar oogenblik werd het een paard te machtig, toen een vliegtuig laag over den Utrechtschen weg scheerde. Het dier schrok zoodanig, dat het er van door ging en met een zij ner wilde sprongen op een hek terecht kwam waardoor het zich zeer ernstig verwondde. Medische hulp was evenwel spoedig aanwezig en de helpende arts vatte ter plaatse naald en draad, waar mede hij de gapende wond dichtte. Nu het gevallen herfstblad ook de rij wielpaden tooit en dekt. dient extra te worden opgelet, waar men rijdt. Een fietser, die per tandem vrouw en kind over het rijwielpad vervoerde, was blijk baar minder oplettend, zat aan den kant voor hij het wist en slipte met gansch het geval waardoor de man zoodanig kwam te vallen, dat wonden aan hoofd en handen werden geconstateerd en een hersenschudding werd gevreesd. Per zie kenauto bracht men den onfortuinlijke wielrijder dan ook thuis. ROZEN PLANTEN Onder vele liefhebbers heerscht de mee ning, dat in den herfst geplante rozen eerder zullen bevriezen, dan de oude ro zen, die reeds jaren op hun plaats staan. Dit is niet het geval, want rozen bevrie zen juist zéér zelden in het eerste plant- jaar. De nalaarsplanting verdient zelfs de voorkeur boven de voorjaarsplanting, om dat de in het najaar geplante rozen aan merkelijk vroeger bloeien, terwijl de strenge winter niet zoo bezwaarlijk schijnt te zijn als de schrale droogte in het voorjaar, waaronder de pas geplante ro zen erg te lijden kunnen hebben. Het planten van rozen kan plaats heb ben van midden October tot December en in het voorjaar van half Februari tot eind April De grondbewerking is bij rozen van zeer veel belang om een goeden groei en rij ken bloei te kunnen verwachten. De grond wordt eerst 60 cM. omgewerkt, en wan neer er op dezelfde plek reeds rozen ge staan hebben, moeten we er zelfs geheel nieuwe aarde inbrengen, minstens 75 cM. diep. Aangezien omgewerkte aarde en ver- sche grond aan inzakkingen onderhevig zijn, maken we de bedden 15 d 20 c.W- hooger dan zii behooren te liggen. Daarom verdient het aanbeveling, de bedden een paar weken vóór het planten in orde te maken, zoodat bij het uitplanten de grond al wat vaster geworden is en de rozen op de geplante diepte bliiven staan. Is de grond arm en droog, dan is het uitstekend om er verteerde klei. graszoden of leem door te werken, terwijl we 60 cM. diep een flinke laag nat turfstrooisel kun nen uitspreiden, waardoor de grond des zomers beter tegen droogte bestand zal blijken. Als mest gebruiken we liefst oude koemest, die we laag om laag met de aarde inbrengen. Om den bodem op zware klei wat luchtiger te maken, voegen we er wat turfstrooisel en rivierzand aan toe U.S.O. - Volksconcert Het zevende volksconcert van het U.S.O. vindt op Maandag 28 October das avonds te 7.15 uur plaats in Tivoli te Utrecht onder leiding van Willem van Otterloo en met medewerking van Piet Hartvelt, viool. Het programma luidt: 1. Sinfonia in Bes gr. t. J. Chr. Bach. 2. Concert voor viool en orkest in A gr. L, K.V. 219. W. A. Mozart. 3. Symphonie VI („Pastorale") in F gr. t., opus 68. L. van Beethoven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6