Hitler ontvangt maarschalk Pétain De ontmoeting tusschen Hitier en Franco Duizenden puinruimers te Londen werkzaam Besprekingen in specialen trein van den Führer Onrust in Griekenland Dementi uit Batavia Besprekingen op de Philippijnen De reis van Eden Aanvallen op de Schotsche Oostkust Vroeger door Engeland geslagen wonden zijn nog niet geheeld Belangrijke doelstellingen Italië meldt: Vijandelijke aanval afgeslagen Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 25 OCTOBER 1940 IN FRANKRIJK, 24 October. Het D.N.B. verspreidt het volgende communique: De Führer ontving vandaag het Fransche staatshoofd tevens president van den Franschen ministerraad, maarschalk Pétain. Bij de besprekingen waren aanwezig de rijks minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop en de vice- voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval. Over de ontmoeting van den Führer met het Fransche staatshoofd verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: De bespreking van den Führer met maarschalk Pétain, waarbij aanwezig waren de vice-voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval en de rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, is vanmiddag laat gevoerd in den specialen trein van den Führer op een klein station in het bezette gebied van Frankrijk. Pétain, die aan de demarcatielijn werd opgewacht door ambassa deur Abetz, kwam. vergezeld van Laval per auto op de plaats van be spreking aan, waar een bataljon van het leger, door het presenteeren van het geweer aan den Franschen maarschalk de eerbewijzen bracht. Bij den ingang van het stationsgebouw ontvingen Von Ribbentrop en de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal veldmaar schalk Keitel, vergezeld van den chef van het protocol, gezant Von Doernberg. de Fransche staatslieden en begeleidden hen naar den spe cialen trein, waar de Führer voor zijn wagon het Fransche staatshoofd opwachtte. In het salonrijtuig van den Führer begon daarop de be spreking. Nadat deze bespreking was beëindigd, begeleidde de Führer Pétain naar zijn auto. Ook bij het vertrek werden aan Pétain de militaire eerbewijzen gebracht. „Engeland wil in Griekenland het initiatief nemen" Geen tweede Noorwegen ALEXANDRIE, 24 Oct. (A.N.P.) Naar Transozean meldt, maken reizigers, die uit Saioniki aanko men, melding van een onrustige stemming onder de Grieksche be volking en wel voornamelijk onder de bewoners van het eiland Kreta en verscheidene andere kleine eilanden voor de Grieksche kust. Onder de; bewoners doet hardnekkig het gerucht de ronde, dat de Engelschen van plan zijn Kreta en andere strate gisch belangrijke Grieksche eilanden te bezetten. Men heeft den indruk, dat lederen dag een beslissenden slag van de Engelschen te verwachten is. ATHENE. 2-i Oct. (D.N.B.). De Lon densche zinspelingen op een eventueele bezetting van de Grieksche eilanden door Engeland heeft in Athene groote ongerustheid veroorzaakt. Van Griek sche zijde wijst men opnieuw op de her haalde officieele verklaringen van den Griekschen ministerpresident Metaxas dat hii de Grieksche onschendbaarheid en onafhankelijkheid tegen elkeen met de wapens zal verdedigen. Deze verkla ringen, zoo betoogt men hier, gelden ook voor de in de T.ondensche radio ge maakte zinspelingen. „Engeland wil in Griekenland het Initiatief nemen", aldus constateert de Londensche „Times" in een ar tikel, dat Woensdag door den Lon densche correspondent van de Stork- holms Tidningen aan zijn blad is doorgegeven. In een hoofdartikel van de Times wordt verder gezegd dat de Engelsche regeering vastbe sloten is. geen tweede Noorwegen op te roepen. De Engelsche vloot zal zich dezen keer niet laten overrom pelen zooals in Scandinavië. De „Nacion" houdt zich in eeu spe ciaal bericht uit Londen openlijk bezig met de voorbereide Engelsche bomaan vallen op Roemeensche pctroleumbron nen. Dientengevolge hebben de huidige pogingen ten doel in Turkije en Grie kenland geschikte steunpunten hiervoor te krijgen. Dit verhelderende artikel deelt verder mede, dat volgens de al- gemeene opvatting deze belangrijke on derneming tot dusverre alleen om re denen van practischen aard is uitge steld en niet wegens diplomatieke scrupules achterwege 's gebleven. BATAVIA, 24 Oct. (Domei). - Tijdens besprekingen met den Ja- panschen consul generaal, Otodzji Saito, heeft de directeur van het bureau handelsaangelegenheden van het departement van economi sche zaken, J. E. van Hoogstraten, vanmorgen nadrukkelijk de berich ten uit Londen ontkend, als zou uitsluitend Engeland de vliegtuig benzine van voortreffelijk kwali teit in Nederlandsch Indië opkoo- pen lntusschen heeft de woordvoerder van het departement van huitenlandsche za ken, J. H. Ritman. gisteren tegenovei de pers verklaard, dat hij vreesde, dat de propaganda in het buil en land de werkelijke situatie in Nederlandseh-In die verwringt. Ook het Bataviaasch Nieuwsblad beschuldigt de propagan da in het buitenland van verwringing der feiten en dementeert een B.B.C. be richt van Zondag, volgens hetwelk de onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië afgehroken zijn- Hel blad nopmt dit bericht onzin. TOKIO. 24 Oct. (D.N.B.). - Naar Do mei uit Manilla meldt, heeft de hooge commissaris, Francis Sayre. een confe rentie gehad met den president der Phi lippijnen. Quezon, met den commandant van het Ametikaansche leger op de Philippijnen. generaal-majoor Grunert, en den commandant van het 16de vloot- district, vice-admiraal Smeallie. Over den inhoud der besprekingen is niets medegedeeld. Men denkt, dat de verde diging der eilanden en voorhereidende maatregelen met het ooe op den <oe stand in het Verre Oosten behandeld zijn. DE STUDENTENRELLETJES TE BELGRADO BELGRADO. 24 Oct. (D-N.B-). De universiteit van, Belgrado is voor eeni ge dagen gesloten in verband met de studentenrelletjes die zich ook vandaag hier en daar hebben voorgedaan. De relletjes zijn veroorzaakt door demon straties van links georienteerde stu denten tegen de invoering van den nu merus clausus aan de Zuid-Slavische universiteiten en hoogescholen. De jo den hadden tot deze demonstraties aan gezet, waartegen nationaal denkende studenten zich verzetten. STOCKHOLM, 24 Oct. (D.N.B.) Volgens hier ontvangen berichten is men te Londen algemeen van oordeel, dat de 5000 pioniers en de 3000 werkloozen, die te werk zijn gesteld bij de opruiming in de verwoeste wijken, niet tegen hun taak opgewassen zijn. Honderden straten zijn nog bedekt met puin van muren en huizen. Gisteren zijn de eerste 2000 werklooze mijnwer kers uit Zuid Wales te Londen aangekomen. Zij worden speciaal gebruikt voor het uitgraven van volgestorte tunnels en andere on- dergrondsche werken en voor het doen springen van huizen, die ten gevolge van beschadigingen gevaar voor instorten opleveren. De volgende week zal het aantal puin ruimers meer dan lo.OOO bedragen en binnen afzienbaren tijd zal het, naar men aanneemt, tot 20.000 zijn gestegen. Ook in de andere groote industrie- en havensteden van Engeland is men koortsachtig aan het opruimen, om ge lijken tred met de toenemende verwoes tingen te kunnen houden. Het herbouw werk is voor onbepaalden tijd uitge steld. Alleen in de belangrijkste wapenfa brieken en in de havens mogen herstel lingen ten uitvoer worden gelegd. An dere herbouwwerkzaamheden zijn ver boden op grond van het gebrek aan ma teriaal. STOCKHOLM. 24 Oct. (D.N.B.). Volgens een hier ontvangen vertrouwe lijke inlichting haart de verscherping der Duitsche luchtaanvallen op Liver pool en de steden in het industriege bied van Midden-Engeland de Britsche regeering veel zorg. Men neemt aan, dat deze verscherping volgens een be paald systeem geschiedt en dat de Duit sche luchtmacht de uitwerking der ver woestingen in de docks en de haven- BERLIJN, 24 October. Senu-officieel wordt medegedeeld: De beteekenis, die men hier hecht aan de ontmoeting van den Fuehrer met den chef van den Spaanschen staat, blijkt reeds uit den opmaak van de pers, die het gisteravond laat uitgegeven communiqué onder groote koppen publiceert. Behalve dit officieel communiqué zijn op het oogenblik in Berijn geenerlei inlich tingen beschikbaar of aanduidingen ten aanzien van den vermoedelijken inhoud van het besprokene tusschen de fjeide staatsleiders. Men noemt het in politieke kringen alhier, zeer in het algemeen natuurlijk, dat het Spanje van Franco zich verbonden voelt met de door de spilmogendheden geleide opbouwende krachten van Europa. Ten slotte staat, naar men verklaart, tegenover de spilmogendheden in den vorm van Engeland thans dezelfde tegenstander, die zich tijdens den Spaanschen vrijheidsstrijd plaatste tegenover de belangen van het Spaansche volk en wiens standpunt nog thans n.m. gekenmerkt wordt doordat hij de vijanden van het nieuwe Spanje als zijn bond- genóoten heeft opgenomen in de gelederen van den Franschen emigrant De Gaulle. noesr kan worden aangeslagen. Spanje krijgt weer zijn volle beteekenis in de wereld Het bericht van de ontmoeting is door alle nationaal voelende Spanjaar den met de grootste geestdrift ontvan gen. „Madrid" verklaart, dat Spanje voor een historische gebeurtenis staat. He» Spaansche volk ziet vol verwachting en met gerechtvaardigden trots de verdere ontwikkeling tegemoet. De ontmoeting tusschen Hitier en Franco wordt door de Romeinsche pers warm toegejuicht. De Giornale d'Italia verklaart,, dat de bijeen komst. waarvan het fascistische Ita lië met voldoening kennis heeft ge nomen, plaats vond 'op een oogen blik, dat de oorlog van de spil on- onverbiddellijk en zegevierend wordt gevoerd van Kanaal tot Middelland- sche en Roode Zee. Die bijeenkomst heeft daardoor de beteekenis van een vastbeslotenheid tot overwinnen en instellen van een nieuwe orde. De Lavoro Fascista zegt, dat de sa menkomst een nieuwen ernstigen slag beteekent voor Engeland, dat de laatste hoop op redding van zijn reeds wanke lende en voor het grootste deel verloren posities in Spanje vernietigd ziet De BerJijnsche bladen en de groote kranten elders on het Rijk brengen op de plaats van 't hoofdartikel uit voerige commentaren op-de ontmoe ting van den Führer met het Spaan sche staatshoofd, generaal Franco. Zoo betoogt de Deutsche Allgemelne Zeifung, dat Spanje aan den toegang tot de Middellandsche Zee als een der brug gen naar Afrika zich van zijn positie vol komen bewust is en daarmede tegelijker tijd van de plaats, die het in de toe komst zal innemen in de nieuwe orde ning van Europa, welke door de asmo- gendheden nagestreefd wordt. Het be richt over de ontmoeting van Hitier en Franco heeft daarom overal in Duitsch- land de levendigste vreugde en voldoe ning doen ontstaan, aldus het blad. De traditioneel geworden, verstarde en ver sleten politiek van Groot-Britannië heeft Spanje tot den huidigen dag volgens de methodes en recepten van de zestiende eeuw behandeld. Zij houdt de overwin ning op de Spaansche Armada tevenals de zege avn Nelson voor eeuwigheids waarden vnn de wereldgeschiedenis en een sterk Spanje past daarom niet bij haar overheerschingsplannen in het ge bied van de Middellandsche' Zee. Zoo heeft Engeland, gaat het blad voort, door economische dwangmaatregelen en tiLt- breiding van de blokkade ook nog gedu rende dezen oorlog getracht Spanje te verzwakken en daarmede tevens den Spanjaarden In drastischen vorm aan schouwelijk onderwijs nopens den wa ren vijand van Europa gegeven. Er be staat nauwelijks een land ,dat in den loop van zijn geschiedenis zooveel on recht en schade van de zijde van Enge land te verduren heeft gehad als juist Spanje. lntusschen is nu een nieuw Spafije opgestaan, dat den zin van den strijd der almogendheden begrijpt en in ziet, dat deze ook Spanje uit de histori sche verstrikfheid in de Britsche tyran- nie zal wegvoeren. De weg hiertoe is de inschakeling van Spanje in de nieuwe orde, die zich thans ook reeds begint af te teekenen aan beide oevers van de Middellandsche Zee. De weg, dien het nieuwe Spanje heeft ingeslagen met zijn overwinning op de destructieve krachten tijdens den burger oorlog, waarbij de wapenbroederschap der spilmogendheden het bewijs leverden, dat Duitschland en Italië de Spaansche renais- sancewenschcn deelden, is op door de na tuur bepaalde wijze aan den kant van de spilmogendheden voort gegaan en alleen de „treurige resten van het slechtere Span je van gisteren" konden, naar de Spaan sche pers na het bezoek van Serrano Suner aan Berlijn constateerde, aannemen, dat de toekomstige vrede voor Spanje geen be langrijke doelstellingen inhield. Tenslotte is het ook geen geheim, dat ook de wonden, die Spanje in zijn vroe gere geschiedenis door Engeland werden geslagen, thans nop niet geheeld zijn. Niemand kan er zich over verwonderen, dat de Spaansche natie den historischen zin van den strijd der spilmogendheden tegen Engeland tegelijk gevoelt als een weg naar een bevrijding uit eigen histo rische verstriktheid en zich ontvankelijk toont voor de gedachten, die van de spil mogendheden uitgaan in den zin van een nieuwe ordening van Europa. Ook kan men niet over het hoofd zien, dat Spanje door de in Europa en in de Mid dellandsche Zee beginnende reorganisa ties geraakt wordt. Perscommentaar MADRID, 24 October (D.N.B.). De avondbladen staan geheel in het teeken van de ontmoeting tusschen Hitier en Franco. Alcazar schrijft, dat de beteeke nis van deze gebeurtenis niet hoog ge- werken aan de Theems wil versterken door de installaties van denzelfden aard aan den mond van de Mersey te ver nielen. Ongeveer de helft der werken aan de Theems zijn thans geheel onbruikbaar en daardoor heeft de haven van Lon den vrijwel afgedaan. Des te grooter wordt de beteekenis der havens aan de Westkust, die overigens reeds overbe last zijn en welker vermogen eveneens op gevaarlijke wijze wordt verminderd door de krachtiger en meer geconcen treerde Duitsche aanvallen. BERLIJN. 24 Oct (D.N.B.). - Een af deeling Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht de Oost. kust van Schotland aangevallen. Met groot succes zijn in een stad objecten gebombardeerd, die van beteekenis voor den oorlog zijn. De uitwerking der aan vallen bleek uit verscheidene branden en groote rookwolken. De Duitschers zagen, dat Engelsche nachtjagers op stegen. die echter geen gevecht met de Duitsche toestellen waagden. Alle Duit sche machines keerdei} op haar bases terug. ENGELSCH LUCHTMAARSCHALK OM HET LEVEN GEKOMEN NEW YORK. 24 Oct (D.N.B.). Vol gens een bericht van Associated Press uit Londen is vice lucht,maarschalk Blount, die commandant van de R.A.F. divisie in Frankrijk is geweest, bij een luchtaanval om het leven gekomen. Commentaar van Italiaan- sche zijde ROME. 24 Oct. (A.N.P.)Over de reis naar het nabije Oosten van den Engelschen minister van oor log, Eden, schrijft de diplomatieke medewerker van Stefani, dat de missie van Eden op ernstige, bijna onoverwinlijke moeilijkheden schijnt te stuiten. De Egyptische leiding heeft voortdurend gereageerd tegen den herhaalden druk van Engeland, dat trachtte Egypte in den oorlog mee te sleepen. De verantwoordelijke Egyptenaren zijn er zich van bewust, dat Italië alleen tegen Groot Brittanje en tegen de Engel sche strijdkrachten, die het Egyptische gebied bezet hebben, strijdt, maar niet tegen Egypte. De heillooze Britsche pro paganda heeft reeds vele staten in het verderf gestort, maar geen symptoom wijst er op. dat Egypte het spel van En geland zou willen spelen. Ten aanzien van de reis van Eden naar Palestina constateert de diplomatie ke medewerker, dat ee*v onoverbrugbare tegenstelling bestaat tusschep de pro- ioodsche politiek van Engeland ten na- deele van de Arabieren en de poging om de Arabische wereld op te ruien in dienst van het Britsche imperium. De Arabieren zijn zich hiervan ook ten vol le bewust, gelijk blijkt uit hun houding tegenover de Engelsche intriges. In Oost-Afrika militaire doe len gebombardeerd ERGENS IN ITALIË. 24 Oct. (Ste- fani). In zijn weermachtsbericht no. 139 maakt - het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In Noord-Afrika werden onze vooruitgeschoven stellingen in de zóne van Maktila. (25 km. ten Oos ten van Sidi el Barrani) door den vijand aangevallen, die gesteund werd door pantserwagens en artil lerie. De aanval werd afgeslagen en de vijand liet eenige dooden op het slagveld achter. ,Aan Italiaansche zijde werden eenige manschappen gewond. Andere vijande lijke afdeelingen, die een aanval had den gedaan op onze stelingen in de zóne van Alam el Tummo (ten Zuiden van Sidi el Barrani) werden op de vlucht gedreven. Wij maakten eenige gevange nen en behaalden eeni'gen oorlogsbuit. De vijandelijke luchtmacht wierp bommen op de zóne van Sidi el Barra ni, zonder eenige uitwerking. In Oost-Afrika bombardeerde onze luchtmacht militaire doelen op het eiland Perim waarbij groote branden werden veroorzaakt. Gewapende afdee lingen t,e El Ducana werden met bom men van kléin kalibér en met mitrail- leurvuur getroffen. De vijandelijke luchtmacht bombardeerde Massaoea, het vliegveld van Bahardar (ten Zuid- Oosten van Tsanameer) waar twee per sonen gedood werden en een gewond, voorts Tessenei (negen licht gewond), Azozo en Gondar (een doode en zes ge wonden en) de vliegvelden van Aloma- ta. Dessie en Decamere. waarbij lichte schade ontstond. Andere vijandelijke luchtaanvallen zonder eenige uitwer- king werden ondernomen op Assab, Asmara. Cassala en Goera. De Italiaansche torpedojager Nullo, die tijdens het gevecht in de Roode Zee zwaar getroffen is, is nabii de kust door de eigen bemanning tot zinken ge bracht. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 4) Peters legde zijn gast uit, wie er zoo nalatig was geweest, geen kaas te he atellen. „U had nog eens een trap lager kun nen kijken," meende Stevens. De heide mannen ontheten. Korten tijd later maakte Peters zijn toilet. Ste vens draaide aan zijn snorretje en zat hem lntusschen aan te kijken. Toen Peters met zijn scheeranparaat over zijn bovenlip wilde krabben, riep Stevens plotseling: „Halt!" Peters liet het scheerapparaat zak ken. „Wat scheelt eraan?" „Niets," zei Stevens, „ik vind alleen, dat u een snorretje moest laten staan. Het zou ii huitensrewnon good staan." Peters keek in den spiegel. „Ja? Ik heb er vroeger een gehad, «ng^veer zes jaren geleden, maar toen werd ik verkouden en toen was dat ding verdraaid lastig. Toen heb ik het weer afgeschoren." „Wanneer u nu een snor laat staan," verklaarde Stevens, „dan heb ik een baantje voor u. Ik bied u vijfhonderd dollars per maand, vrije kost en het leven \an een rijken man." Peters zette het scheerapparaat weer op zijn lip. „Onzin!" „Neen. geen onzin!" Stevens sprong op en ging naast Peters staan. Hij keek in den spiegel naar zijn gezicht en dat van Peters. Deze deed hetzelfde. „Ziet u. dat we eenigszins op elkaar lijken?" Peters zag het. maar verklaarde, dat hij niet begrijpen kon waarvoor dat goed kon zijn. „Ik heb daar opeens een schitteren de gedachte gekregen," betoogde Ste vens. „Begrijpt u wat?" Peters begreep niets. „Dan zal ik u de zaak uitleggen." «ei Stevens. „Laten we eens gaan zitten." Pefprs wierp nog een blik in den spiegel. Ik hen ingezeept, dacht hij- Als een ander mij hii den neus wil nemen, dan doe ik het liever zelf. Daarna ging hij tegenover Ste\ens zit.- ten. „Dat ik niet voor mijn genoegen reis, dat ik zaken te doen heb." zei Stevens, „dat heb ik u zeker al gezegd." „Inderdaad," zei Peters. „Dat er een of ander gespuis achter me aan zit. zal u ook bekend zijn. Als iemand geld heeft en uit Amerika komt. moet hij overal op rekenen. Nu zou ik wel eens geen geld willen heb ben en gewoon bediende willen zijn. Ik wilde wel eens een beetje rust hebben. Dat is niet alleen privé heel plezierig voor me. neen. ook uit zakelijk oog punt zijn daaraan groote voordeelen verbonden. Begriipt u. wat ik bedoel? „Geen idee." bekende Peters. Stevens schudde zijn hoofd. „U heeft een pas, hè?" „Ja," zei Peters. „Nu dan. Ik benoem u nu tot mijn secretaris. En als het straks met de passen alles in orde is, ruilen we die dingen om. Dan bent u mr. Stevens uit Detroit en ik ben gewoon mr. Pe ters zijn secretaris. Begrepen?" „Natuurlijk," zei Peters. „Maar 'welk voordeel heeft u daarvan?" „Heel eenvoudig. Ik ben vrij. Ik word. als we verder reizen, niet langer lastig gevallen. Ik kan in het zwarte werelddeel rustig mijn zaken afdoen, zonder voortdurend op mijn huid te moeten passen." „En dan zal ik daarvoor de mijne er maar aan moeten wagen?" vroeg Pe ters. „Een reuze idee!" „Er is een klein verschil." zei Stevens. „Ik moet. zaken doen en op mezelf pas sen, terwijl u alleen maar op te passen hebt. dat niemand u in de doos stopt. Ik moet me kunnen bewegen onder de menschen komen, besprekingen voeren, en u kunt overal opletten, u hoeft u niet in gevaar te begeven, in hét alge meen in geen enkele situatie, die voor u gevaarlijk zou kunnen zijn. U bent slechts mijn dubbelganger, om mij hoe ven. persmuskioten, vrouwen en gang sters van het lijf te houden. Met mij, den onde»geschikte bemoeit zich geen mensch; ik kan afdoen, wat afgedaan moet worden, zonder dat ik voortdu rend bespionneerd word. Is dat geen schitterend idee? U verdient vijfhon- derd dollars per maand, door op het schip met dames te flirten, in de har te zitten en zich, om ook werkelijk als een Amcrikaansche geldman te doen, zoo vlegelachtig mogelijk te gedragen. In de havens, die wij aandoen, kunt u met Cook's sighf-seeing-cars rondtrek ken. pyramiden beklimmen, zoo nu en dan eens een klein schandaaltje bele ven, nm vooral echt te blijvèn nu, Is dat niets?" Peters kneep zijn oogen dicht. „Wat heeft u voor zaken?" Stevens glimlachte toegevend.. „Dat. zou u al hebben moeten begrij pen uit den naam van de stad, waar ik vandaan kom: Detroit. Ik wil probee- ren, verschillende firma's in Afrika uit het zadel te wippen om daarvoor in de plaats een merk, bij den verkoop waarvan zijn vader en ik zeer geïnte resseerd zijn, in te voeren. Om het kort te zeggen, ik wil jde lui daar laten zien, dat Ford niet het eenige goede op aarde is. Is het u bekend, dat de con currentiestrijd daarginds gevoerd wordt met middelen, waarvan men in Europa geen idee heeft?" Peters knikte. „Dat weet ik." „Nu dan." Er ontstond een pauze. Peters dacht na. Waarover dacht hii na? Waarover hij nadacht, wist hii eigenlijk zelf niet. Het aanbod was iets buitengewoons, het maakte hem in de war, maar aan den anderen kant lokte het. hem ook zeer aan. Er viel ook niet eenige logica aan te ontzeggen. Hii kon dezen Ste vens begrijpen, die nu eens alle aan dacht van zich wilde afwenden om on gestoord te kunnen werken. De vraag bleef slechts open, of ze niet voortdu rend menschen zouden tegenkomen, die hem goed genoeg kenden om het boerenbedrog dadelijk te doorzien. Dat was echter ook weer iets. dat Stevens zelf moest oplossen. Zeker is het grap pig, als alles uitkomt, dacht Peters. Maar zou hij zulk een gelegenheid voorbij kunnen laten gaan? Misschien de eenige kans. die hem in de wereld werd gegeven! Als ik neen zeg. dacht Peters, zal ik er eiken dag aan denken en er spijt over hebben. Handtasschen verkoopen? Goeden dag, mijnheer Meier, ik kom van de firma Knots en Co., ik zou u graag onze nieu we zomermodellen willen laten zien! Och, mijnheer Peters-, het gaat dit jaar met de zaken nog nii-t goed! Ik wil uw monsters wel eens zien, maar nu heb ik geen tijd, kunt u vanmiddag nog eens terug komen? „Ik neem het aan," zei Peters hardop. „All right!" Stevens stak zijn hand uit en Petere sloeg er de zijne op. Het zeepschuim op zijn gezicht was intus- schen in een droge korst veranderd. Ben ik nu wel of niet bij den neus geno men, dacht Jurgen Peters. Dat waren zijn laatste gedachten al6 Peters, want hij moest er 6nel aan wennen, mr. Ste vens uit Detroit te zijn. HOOFDSTUK III. Er viel nu veel te doen. De firma Knots en Co., in lederwaren en gros, nam de laatste afrekening wenkbrau- wenfronsend in ontvangst. Noch mijn heer Knots, noch zijn Co. kon er over heen komen, dat Peters eenvoudig zijn baantje neerlegde, zonder hun te zeg gen, wat hij nu wilde beginnen. Het speet Peters wel, hij had jaren lang prettig met dé heeren géwerkt, maar hij kon de heeren niet alles uitleggen. Zoo gingen ze koel uit elkaar, bijna ijzig, en Peters verliet de zaak, beladen met de verdenking, dat hij naar de concurren tie was overgeloopen. Zijn uiterlijke verandering nam ni°t veel tijd in beslag. Hij legde in zijn haar een scheiding in het midden, het Miorretje groeide. Met het groeien van het snorretje groeide ook daadwerkelijk de overeenkomst met de foto uit de pas van Stevens. Deze had zich zelf dit sie raad laten wegnemen en liet zijn haar knippen in een vorm. die de kapper met zwijgend hoofdschudden had uit gevoerd: de schedel bijna kaal met slechts bovenop een handjevol haren, jui6t genoeg om er, een scheiding in te leggen. an;nz cmfwypvbgkqjcmfwypvbgkqjjjp Het was voor Peters gemakkelijk ge weest, de noodige visa voor de reis te krijgen, nadat hij de aanstelling van een zekeren mijnheer Stevens uit De troit had laten zien. Op het Amerikaan- sche consulaat werden weliswaar inlich tingen ingewonnen, maar daar de infor maties over mijnheer Stevens bevredi gend uitvielen, bestond er geen reden meer om mijnheer Peters een vergun ning voor het tijdelijke verblijf in En- gelsch, Fransch en Belgisch Afrika te onthouden. Toen kwam de groote dag. Stevens en Peters stapten in den trein, om zich aan boord van de „Santa Barbara", een groot Amerikaansch touristenschip, te bege ven. De hemel straalde helder blauw, toen de „Santa Barbara" de haven werd uit gesleept. Peters, die nu mr. Stevens heette, stond op het promenadedek, -dronk langzaam zijn warme koffie, die de stewards in kleine wagentjes hadden londgebracht, en kon ondanks dezen sterken, opwekkenden dronk een zwak gevoel in zijn maag niet kwijt raken. Tot nu toe had hij zich nog aan geen overtreding schuldig gemaakt, hij had de douane met zijn echte papieren ge passeerd, alles was in orde geweest, na tuurlijk. Maar nauwelijks aan dek, be gon de zwendelarij al. Hij betrok de luxe-hut en zijn secretaris moest zich twee verdiepingen lager met een minder mooie hut tevreden stellen. Volgens een bijzondere vergunning had de secretaris evenwel het recht, steeds boven te ver schijnen. Peters had zich eerst tegen de ze regeling verzet. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2