Boerenkool en Peterselie rijke bronnen van de vitamine C GRONINGEN 900 JAAR STAD CAROTINE IN SPINAZIE Toewijzing voor rundveevoeder Gelegenheid tot hazardspel gegeven 400 Oneerlijke puinruimers De herbouw van Rotterdam Mishandeling van schildwacht? Kolenvervoer op Zondag Geen gebrek aan lucifers Drie geschenken, welke getuigden van goeden burgerzin Politie moet scherper optreden Electrische energie gestolen Ze BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 25 OCTOBER 1940 Verwerking van groenten en fruit INTERESSANT ONDERZOEK NAAR GEHALTE II (Van onzen Specialen verslaggever) ~7 EER belangrijk, vooral in dezen tijd, is het onderzoek naar het gehalte aan vitamine in de diverse tuinbouwgewassen, hetwelk in het instituut wordt verricht. Wat de vitamine C betreft, bleken uit te munten de rozenbottels. de paprika, de duindoorn, de peterselie en de boerenkool. Van de vruchten zijn het vooral de aardbei, de sinaas appel en de zwarte bes, die een hoog C-gehalte hebben- En wat de groenten aangaat, staat onze Hollandsche boerenkoól aan de spits, tezamen met de peterselie. Wij geven hier enkele cijfers, die betrek king hebben op het aantal m.g. ascorbinezuur (vitamine C) per K.G.: Aardappelen 200 tot 500. aardbei 400 tot 600, andijvie 140, appels 60 tot 320, asperges 250, boschbe* 150, braam 250, druif 50. kers 150, bloemkool 700, boerenkool 1600 tot 2200. kruisbes 300 tot 500, peer 30 tot 100, peterselie 2000, rabarber 100, rozenbottels 4000 tot 5000, sla 220, spinazie 800, spercieboon 390, tuinboon 70, wortelen 110, zwarte bes 1500—2000. Een zeer speciaal onderzoek werd ingesteld naar het vitamine C-gehalte bij de tomaten, waarbij het grootste gehalte werd gevon den in de hier te lande geteelde soorten: Nunhem's export, Poten- tata, Suttons Best of All, Guern sey Kondine, Ailsa Graig en Prin- cessa de Gales. De Amerikaan- sche variëteiten hadden evenmin als de Fransche een bijzonder hoog C gehalte, bij de Holland sche waren er vele, die een hooger gehalte hadden. De kleur der vruchten speelt geen rol; roode, rose en gele variëteiten hebben alle een vitamine C-gehalte, dat tusschen dezelfde grenzen schom melt. Naast het werk op het gebied van het vitamine C onderzoek is ook een begin gemaakt met het carotine-onderzoek. Het carotine is het pro-vitamine A. dat door het lichaam gemakkelijk in vitamine A omgezet schijnt te kuPnen worden. Een nader onderzoek is ingesteld naar de variëteiten van groentep, die den naam hebben een rii'ke bron van vitamine A te zijn zooals wortelen en spinazie. Het bleek dat de z.g. roode paardenwortelen het rijkst aan carotine zijn. Wat de groenten betreft bleek roode kool prac- tisch geen carotine te bevatten, savoye kool en boerekool zeer weinig en spina zie inderdaad zeer veel. Toch is het ge halte in spinazie niet zóó hoog. dat het op zichzelf als een speciaal preparaat zou kunnen worden gebruikt. In de in dustrie wordt voor de bereiding van carotine uitgegaan van palmolie, wor telen of -brandnetels. De surrogaten A J EN heeft zich in het instituut bezig gehouden met de sur rogaten, omdat men de overtui ging is toegedaan dat een surro gaat niet altijd slecht behoeft te zijn. Het woord theesurrogaat bij voorbeeld moet men niet direct beschouwen als een „waarschu* wend opschrift"; de Warenwet schrijft nu eenmaal voor dat op elke verpakking de inhoud moet worden aangegeven. Wat is surrogaat? F.en surrogaat ver vangt iets anders en het is niet ondenk baar dat het vervangmiddel beter is dan het product waarvoor het in de plaats komt. Het publiek moet zich dus niet la ten afschrikken door een woord. Inder daad valt over smaak niet te twisten maar de aanduiding dat een product minderwaardig zou zijn hangt geheel af van den proever. Een slechte'proever zal niets dan slechts kunnen zeegen over een product dat hem te proeven gegeven wordt, zelfs al is dit product heel goed. Wanneer wij in dit geval spreken van „goed." dan wil het in de eerste plaats zeggen dat het product is samengesteld uit onschadelijke hestanddeplen zoodat niet het minste bezwaar bestaat om hef te gebruiken, wat van zeer bepaalde, veel gebruikte artikelen niet altijd ge zegd kan worden. Bii het maken van het theesurrogaat is getracht een harmoni sche smaak te verkrijgen, en men mepnt daarin wel geslaagd te ziin al heeft men dan een andere smaak gekregen dan die van thee. Wat de koffie betreft heeft men getracht tuinbouwproducten, die anders be.frekkeliik weinig waarde.be zitten, en dikwijls alleen als veevoeder gebruikt worden, te benutten om daar door te komen tot een koffiesurogaat. Gebruikt zim daarbii de wortels van pruspelseh witlof, bepaalde kwaliteit erwtpn. eikels enz. TV nadruk dient erop geleed te worden dat hel de bedoeling hierhii is zooveel mogelijk de producten van den tuinbouw te benutten. Het drogen van vruchten De cijfers wijzen uit. dat er een ge weldige hoeveelheid gedroogde vruchten in Nederland wordt inge voerd n.l. jaarlijks ongeveer drie en een half millioen k.g. appelen, 360 duizend k.g. peren en ruim 4,5 mil lioen k.g. pruimen. Voor het drogen van deze hoeveelheden is ongeveer 16.5 millioen k.g. versche vruchten noodig geweest. Rekenen wij hierbij nog de hoeveelheid van de in Hol land voor het drogen gebruikte vruchten, te schaften op rónd Vi millioen k.g. dan zijn dus voor het Nederlandsche verbruik aan ge droogd fruit ongeveer 17 millioen k.g. annelen en neren noodig. Inder daad een geweldige hoeveelheid. In het algemeen bestond er in ons land voor het drogen van fruit geen belang stelling omdat de concurrentie van het Amerikaansche fruit zeer groot was. De conservenfahrieken konden de vruchten alleen drogen langs een uiterst primi tieve manier en dan nog fruit van lage kwaliteit, wilde het loonend zijn. Toch meent men dat. wanneer een eerste kwa liteit product gedroogd werd. betpr dan het Amerikaansche. dit toch wel te plaatsen zou ziin. desnoods tegen hooge- ren prijs dan het Amerikaansche ge droogde fruit. Het spreekt van zelf dat dit geen massa artikel zou worden maar dat is ook niet. noodig want zelfs al droogt men maar betrekkelijk kleine hoeveelheden, dan helpt dat alweer mee om een deel van het fruit houdbaar te maken. Op het oogenhlik wórdt onder zocht welke variëteiten het meest ge schikt ziin en welke methode gevolgd moet worden om daarvan het beste pro duct te maken. 'sGRAVENHAGE. 24 Oct. - Hc-i Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede dat voor de periode van 11 Novem ber 1940 26 Mei 1941 een toewij zing van rundvcevoeder zal worden verstrekt. Deze rundveevoedertoewijzing zal dus in tegenstelling met die van den vori- gen winter, in eenmaal plaatsvinden. Deze maatregel is getroffen om de veehouders zooveel mogelijk in de ge legenhcid te stellen met het voeder, het welk zii voor hun vee kunnen ontvan gen. af te. nemen op den tijd. dat zii er rundveehouder krijgt t.z.t. rpe'dedeeling het meest behoefte aan heJ>hen. Iedere van de hoeveelheid voeder waarop hij voor den winter 1940/1941 zal kunnen rekenen. De toegewezen hoeveelheid voeder za! afgenomen moeten worden in tenmin ste 4 keer. met een tusschenruimte van tenminste 4 weken. Terwijl ner distri hutieperiode niet meer dan 25 van het voeder kan worden afgenomen. Na dere bijzonderheden worden in een in de advertentiekolommen opgenomen of ficieele publicatie vermeld. Zware straffen tegen ver dachten geëischt AMSTERDAM, 24 Oct. Vandaag stonden voor de rechtbank twee mannen terecht omdat zij gelegen heid hadden gegeven tot hazardspel. Reeds eerder waren zij voor derge lijke delicten met den strafrechter in aanraking geweest maar dit maal was de officier van justitie, mr. B. Kist. fel verontwaardigd en hij sprak van een ernstig maat schappelijk euvel, waaraan een einde dient te komen. Er was een legio aantal klachten bin nengekomen van de zijde van huisvrou wen, wier mannen hun steun in plaals van thuis te brengen, verdobbelden. Zij kwamen bii elkaar in een opkamertje van een café in de Commelinstraat. waar zij tegen den zin van den waard een soort speelbank hadden geopend. De jongste, een 49-jarige ifian. - was meestal bankhouder en er werd den ge- heelen middag door lustig gegokt, waarbij soms niet onbelangrijke bedra gen over de tafel gingen. De tweede ver dachte, een 62-jarig.e man. was opgetre den als helper. Het tweetal was verba- liseerd op 30 Augustus, toen de politip een inval deed en het gezelschap op heeterdaad betrapte. De officier herinnerde er aan, dat ve le vrouwen haar huishoudgeld op deze schandelijke wijze hadden zien verdwij nen. Deze klandestine speelgelegenhe- den hebben den invloed van opium.. Hij die er aan verslaafd is, kan helaas dik wijls niet meer terug en veel menschem zijn door lieden als verdachte ongeluk kig gemaakt. Spr. reciuireerde tegen den jongsten verdachte, den bankhouder, zes maanden gevangenisstraf en tegen zijn helper drie maanden. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen Tegen een zevental van hen vier maanden gevangenis straf geëischt ROTTERDAM, 24 October,. Voor de Rotterdamsche rechtbank hadden zich zeven mannen te verantwoorden van diefstal van oud ijzer uit het puin, dat door de algemeene onteigening het eigendom was geworden van de gemeen te Rotterdam. De mannen hadden ver gunning van den chefmonteur N. om uit net pand van de firma Verboets, waar B. werkte, de overhlijfselen van eenige verbrande auto's weg te halen. Voorts had de autohekleerier R.. die op den hoek van den Vijvprherg gevestigd was, toe stemming gegeven om waardeloos ge reedschap te vehkoopen. Wegens de ont eigening had dp vergunning van deze mannen. B. en R., natuurlijk geen enke le waarde. De officier mr. J. C. V. Meischke, wees erop, dat de puindiefstallpn ern stige afmetingen aannemen. Reeds 400 oneerlijke puinruimers zijn voor de rechtbank verschenen of zullen binnenkort terecht staan. Alles is ge probeerd om dit euvel den kop in te drukken, oa.. nnmiddelliïke veroor deeling of detinpering, maar het kwaad blijft steeds doorgaan. Hoewel drie der verdachten nog niet met de politie in aanraking zijn geweest Pischte spr. tpgen allen, den 38-jarigen .1 H H.. den 42-jarigen J. J. van G.. den 30-iarieen H. T. v. d. B.. den 37-jarigen L. C. R.. den 37-jarigen ,T. H. I,. van K den 45-jarigen J. A. .T. A. en den 35-ja- rigen J. J. S. een gevangenisstraf van vier maanden. Uitspraak 7 November a.s. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL GRONINGEN. 24 October. Vanmid dag is een 48-iarige arbeider uit Tnlbert (gpm. I.eekj die tijdelijk werkte in de Friesch-Groningsrhe suikerfabriek, door een grijper getroffen. De man werd zoo prnstig gewond, dat hij enkele oogeri- blikken daarna stierf. Het stoffelijk ovei schot is naar het Academisch Zieken huis vervoerd. REGISTRATIE EN DOMEINEN 'sGRAVENHAGE. 24 Oct. - De ont vanger der registratie en domeinen B van Priel is verplaatst van het kantooi dpr registratie en domeinen te Hoorn naar het kantoor dier middelen te Gro ningen. Wethouder geeft toelichting in den Raad Bouw van 1044 huizen ROTTERDAM. 24 Oct. In den gemeenteraad heeft vanmiddag de wethouder voor den technischen dienst bij het voorstel tot verhuring van noodwinkels aan diverse gega digden. enkele opmerkingen van het raadslid van Burink beantwoord en daarbij als zijn meening uitgespro ken. dat hij niet gelooft, dat er een plaats is waar zóó snel maatrege len in verband met vernielde za ken zijn getroffen als te Rotterdam. Er kon echter alleen gebouwd vvor den op gronden, die eigendom zijn van. de gemeente en die waren er niet vol doende. Dijkzigt en Blijdort), waar de gemeente gronden heeft. liggen niet in het centrum. In het centrum is gezocht naar plaatsen op de straat, maar daaj had men rekening te houden met ver keerseischen en met den opbouw van de nieuwe stad. Het aantal plaatsen is daar dan ook onvoldoende. Bij de. uit gif te van terrein heeft de gemeente te maken met twee soorten gegadigden met hen. die voor eigen rekening lajen bouwen en met hen. die daartoe niet in staat zijn. Op Dijkzigt en in Blijdorp is in hoofdzaak voor eigen rekening ge bouwd. daar is de^ grond verhuurd waarbij de maxirmfm oppervlakte, wel ke verkregen kon worden, 600 M2 is De opzet was voorts 800 kleine winkels te doen bouwen voor de gemeente. Die zijn er nog lang niet. Herhaaldelijk is aangedrongen op meer ruimte maar verdere toewijzing is door het gemeerde bestuur nog niet verkregen. De raad besloot in deze bijeenkoms' tot den verkoop van bouwgrond en het verleenen van financieele medewerking ten behoeve van den houw van 1044 per manente woningen. Voorts «werd beslo ten tot stichting van een garagecomplex aan de Brielsche laan on den linker oever ten behoeve van den gemeente lijken vervoer en motordienst Reeds vorig iaap is dit nlan ingediend en toen op f.350 000 geraamd. De houw is than! meer urgent dan ooit 1e voren, zooda de uitvoering niet langer kan worden uitgesteld. Automobilist vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs ARNHEM. 24 Oct. In Novem ber 1939 werd in de buurt van Al- men een auto, bestuurd door den handelsreiziger uit Arnhem door twee Nederlandsche schildwachten aangehouden. De militairen hadden tot taak automobilisten te waar schuwen. dat zij langzaam moesten rijden, in verhand met aan de hoo rnen aangebrachte springladingen. De handelszeiziger voldeed niet ter stond aan het bevel tot stoppen en toen hij tot stilstand was gekomen, ontstond een woordenwisseling, waarhij hij een der schildwachten een klap zou hebben gegeven. De politierechter te Zutphen had den automobilist vrijgesproken. In hooger beroep werd de zaak behandeld voor het Arnhemsche Hof. Uit het verhoor van de beide soldaten bleek, dat de verdachte zeer onhebbelijk was opge treden. De advocaat generaal had een boete van f25.— subs, tien dagen hech tenis geëischt. Het Hof heeft den auto mobilist vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. 's-GRAVENHAGE, 24 Oct. Blij kens het algemeen politieblad heeft de secretaris-generaal van het de partement van Justitie een schrij ven gericht- tot de procureurs-gene raal. waarin hij er op wijst, mede namens zijn ambtgenoot van Wa terstaat, dat onder de bestaande om standigheden ook op Zondag kolen kunnen worden vervoerd en gewas schen. Vanwege de directie van de Neder landsche Spoorwegen was medegedeeld, dat van de zijde van sommige politie autoriteiten was te kennen gegeven, dat zij het vervoeren op die dagen door particulieren zouden beletten en proces- verhaal zouden opmaken. Voornoemde secretaris-generaal acht het echter onder de tegenwoordige bij zondere omstandigheden verkieslijk, dat zulk optreden wordt nagelaten, terwijl, de eventueel na 12 October ier zake op gemaakte proeessen-verbaal ongedaan waren te maken. Maar het publiek moet niet hamsteren Het is psychologisch 'volkomen ver klaarbaar: de vele, noodzakelijke dis tributiemaatregelen maken het publiek wantrouwig, ook wanneer er geen enke le grond voor wantrouwen aanwezig is, aldus lezen wij in Het Vaderland. Als een loopend vuurtje doet nu weer het gerucht de ronde, dat er gebrek zou zijn aan lucifers. Men kan met recht zeggen, dat het booze tongen zijn. die dit ge rucht verspreiden. De verklaring is im mers zoo eenvoudig: enkele winkeliers hebben neen moeten verkoopen en het gevolg is. dat men nu maar klakkeloos beweert: er zijn geen lucifers meer. Dat doorgeven van zulk een ongecontroleer de bewering kan echter onaangename gevolgen hebben, in dien zin. dat de ge wone verdeeling van een product, dat iedereen noodig heeft, in de war wordt gestuurd. En dat alleen, omclat sommi gen zich verplicht zien loos alarm te maken. Wij spraken met de directie van een van de grootste Nederlandsche lucifersfabrieken en men verzekerde ons: het is dwaas te denken, dat er aan lucifers gebrek zou zijn of in de naaste toekomst zou komen. Wij hebben genoeg grondstoffen en wij produceeren regelmatig. Maar aan hamsterneigingen van het publiek geven wij natuurlijk niet toe. Er is maar één middel, waardoor het pu bliek zich in dit opzicht zelf moeilijk heden kan besparen en dat is: koop niet meer. dan u ook in normale tijden koopt Dan raken de voorraden hij de winke liers ook niet ontijdig uitgeput en dan behoeft niemand te kort te komen. ONS LAND VOORLOOPIG ZONDER DEENSCHE VISCH Naar wij uit IJmuiden vernemen, heb ben importeurs van Deensche visch thans officieel bericht ontvangen, dat de Deensche regeering geen uitvoervergun ningen meer verstrekt voor den export naar ons land. Naar men ons zeide. zou het uitvoerkwantum bereikt zijn. Of de Deenschp regeering meer visch voor de eigen bevolking wil reserveeren of dat de Dpensche visschersvloot min der visch aanvoert, kon men ons noe niet mededeelen doch vast. staat, dal de laatste vischzending van Denemar ken naar ons land per auto onderweg is. Daar ons land zoo goed als geheel op den import uit Denemarken is'aangewe- zen, hoopt men in de kringen van den visrhhandei. dat de Depnsche regeering weer snoedlt nieuwe uitvoervergunnin gen aan de Deensche exporteurs zal ver strekken. (Vad). 13 11 J den en zorgen, zijn geboorte en zijn dood. IjPPIffPTl 1T1 nel! Zil'n wij zoo bezien niet allen broeders des gemeenen levens? Is het dan ook tr i i niet juist, dat de zaal van de broeders VI Jïl*T1Tll T01*f*TI des gemeenen levens wordt tot burger- iTAU1 fii-iwivil zaa, en dat wanneer deze stad gasten heeft te ontvangen die ook zullen wor den ontvangen in deze zaal van ons ge meenschappelijk leven. Het is een goede gedachte geweest -van het burgercomité voor de viering van het 900-jarig bestaan van deze stad dat het de verknochtheid der burgerij aan haar stad tot uitdruk king heeft willen brengen in een restau ratie van die zaal, die gewijd is aan broederlijke liefde en gebondenheid aan hooger bestier. Restauratie in het Prinsenhof GRONINGEN. 24 October. Op plechtige wijze heeft hedenmiddag ten stadhuize de herdenking plaats gehad van het 900-jarige bestaan der stad Groningen. Al moge de herden king 'dan gespeend zijn geweest van uiterlijk feestbetoon, in wezen was zij belangrijk. De aanbieding van drie geschenken was een daad, wel ke van goeden burgerzin getuigde. Namens de burgerij heeft een comité, bestaande uit de he.eren A. Brugmans. voorzitter, J. Leeninga, secretaris en H. A. Keverling Buisman, penningmeester, de stad Groningen de restauratie van de groote zaal van het Prinsenhof, de zaal van de broeders des gemeenen levens, aangeboden, welke zaal als receptie- en burgerzaal zal worden gebruikt. In sa menwerking met het bestuur der ver- eeniging het Prinsenhof is de restaura tie van het poortje van het Prinsenhof aangeboden en als derde geschenk zul len. in samenwerking met het Martinifo- renfonds. drie beelden voorstellende de H. Martinus, beschermheilige der Marti nikerk. Berulef, een der wegbereiders van het Christendom in het noorden en Agricola, die een groot aandeel heeft gehad in de totstandkoming van het or gel in de kerk aan den hoofdingang van den Martinitoren geplaatst worden. De ze zijn gebeeldhouwd door den beeldhou wer Valk. De heer-A. Brugmans, voorzitter van het uit de burgerij gevormde comité, bood namens de Groningschè bevolking aan de stad, de restauratie van de groo te zaal van het Prinsenhof aan. De be doeling is, aldus spr.. dat het bureau voor rijksmonumentenzorg de restaura tie zal leiden. De beelden voor de Mar tinitoren werden aangeboden door den voorzitter van het Martinitorenfonds, dr S. van Mesdag. De voorzitter van de vereenieing het Prinsenhof, mr. E, G. Th. v. d. Hoop van Slochteren, bood het gemeentebestuur de restauratie van de toeagngspoort tot het Prinsenhof aan. De burgemeester, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden heeft deze geschenken namens het gemeentebestuur aanvaard Wanneer wij hier bijeen zijn, aldus ving de burgemeester zijn dankrede aan, om te herdenken hoe voor 900 jaar de eerste oorkonde over onze stad uit den nevel der oudste stede lijke geschiedenis te voorschijn komt dan is het vanzelfsprekend dat onze gedachten vervuld zijn van de zor gen. welke het heden ons biedt. Maar het wfl mij voorkomen, dat het nipt goed zou zijn daarbii te blijven stil staan. Wanneer ik dan ook thans de toekomst tracht te doorzien, dan schijnt het mij toe, dat in cle harens weeën van onzen tijd weer herleeft een groote gedachte, die eenmaal Europa beheerschte: de gedachte van één groote Europeesche bescha ving en van een Europeesche volke rengemeenschap. Zoo staan wij, ook in moeilijke dagen op de vasten bodem van het vertrouwen en in die stemming is het gemakkelijk terug te zien op de negen eeuwen, die achter ons liggen. In die stemming, aldus de burgemees ter. zijn de geschenken, welke gij ons he den aanbiedt, ook zinvol. Want zooals wij tot ons nemen, het beste uit het stre ven en werken van hen, die ons voorgin gen. zoo vormen hun gerlenkteekenen de essentie van hunne edelste gedachten. Martinitoren en Prinsenhof, zij spreken ieder op eigen wijze daarom"ook thans nog een taal, die wij hegrijpen en zoo is een volk, dat die cutuurmonumenten, die het heeft, verwaarloost als een volk. dat zijn taal verliest. Voorzichtig is er den laatsten tijd na^r gestreefd een be gin te maken met het herstel van het Prinsenhof. Voorzichtig omdat het Prin senhof door zijn wisseling van bestem ming en zijn oeroude oorsprong geen doorzichtig bouwwerk is. Het is echter zonder twijfel een groote verdienste van de vereeniging het Prinsenhof, dat zij niet nagelaten heeft de aandacht der burgerij te vestigen op de historische en kunsthistorische beteekenis die het Prin senhof voor Groninger land heeft. Gaar ne aanvaarden wij. het herstelde poortje, ook ditmaal als een symhool van ver der gaan. van verder herstel. Met den Martinitoren is het anders gegaan. To^n eenmaal bleek, dat dit machtige bouwwerk in verval dreig de te komen is zeer krachtig inge grepen. Later bleek hoe noodig dit was en hoe goed het gezien was van den oud-commissaris dezer provincie dr. Fóckema Andreae, dat hij er op stond, dat een ervaren torenbouwer als dr. ir. van Heukelom met onzen directeur van gemeentewerken en ir. van der Steur, den voorzitter der commissie voor de monumenten, aan dit werk wérd verbonden. Van den terts, die de Utrechtsche dom is, is hij overgegaan op het octaaf en dank zij zijn bouwkundig inzicht verheft zich de Martini opnieuw onwankel baar over stad en lande. Wijst de toren naar omhoog, hier be n?den speelt zich af ons leven, ons ge meenschappelijk leven met zijn vreug- Inzake verkeers- en verduis teringscontrole 's-GRAVENHAGE. 24 Oct De direc teur-generaal van politie heeft blij kens het. algemeen politieblad aan de procureur-generaal het volgende ge schreven: De Befehlshaber der Ordnungspolizei heeft mij het volgende bericht: „De in de periode 2 tot 15 September j.l. door de Nederlandsche en Duitsche politie gezamenlijk uitgevoerde ver keers- en verduisteringscontröle heeft uitstekend voldaan. De samenwerking met uw ambtenaren was goed. Het is echter gebleken, dat dezen, wanneer zij zelfstandig dienst doen, bij ingrijpen tegen verkeersovertredingen niet scherp genoeg optreden. Ten einde vooral de wielrijders, die zich in het verkeer nog zeer ongedisciplineerd gedragen, op te voeden, is zulk optreden van groot be lang. Het kan niet worden geduld, dat nog steeds wielrijders met zessen naast elkaar rijden. Daaraan moet in de eer ste plaats met alle middelen een einde worden gemaakt. Bovendien moet nog tegen de vol gende overtredingen worden opge treden: LOnvoldoende verduistering van rijwielen en motorrijtuigen: 3. Richtingverandering wordt slecht of in het geheel niet kenbaar gemaakt; 4. Maximum snelheden worden overschreden: 5. Rijden door Nederlandsche motorrijtuigen in de verboden uren". ,Tot zoover de Befehlshaber der Ord nungspolizei. Ik moge u verzoeken er op te willen toezien, dat de polttie aan de gewraak te overtredingen bijzondere aandacht wijdt. Het zou van nut kunnen zijn. dat u zich van tijd tot tijd door de onder scheiden politie-instanties ter zake ver slag doet uitbrengen. In hooger beroep vier maan den gevangenisstraf geëischt AMSTERDAM, 24 October. „Wij hebben hier te maken met een der grootste knoeiers op electriciteitsge- bied, hij heeft de gemeente veel schade berokkend. Jarenlang hebben hij en zijn broer gefraudeerd zei de de procureur-generaal, mr. J. Ver steeg in zijn requisitoir tegen een man .die op grooten schaal electri sche energie had gestolen. Ook zijn broer had het bekende trucje met de snaar toegepast, zoodat de meter blijft staan. De broer, die veertien dagen geleden terecht stond en vandaag 4 maanden ge vangenisstraf incasseerde, had een be kentenis afgelegd en zelfs verteld, dat hij met verd. overleg had gepleegd. De man. die vandaag terechtstond voor het hof, was door den politierechter tot 2 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Teveel vond hij. want hij was to taal onschuldig. Toen de controleurs op 11 Januari j.l. 's avonds tegen halfnegen aan zijn woning verschenen, was ver dachte naar de meter gerend, waaraan hij even morrelde. Ook zijn vrouw was bij het alarm in de richting van de me terkast geloopen. „Dat was om politieke papieren in vei ligheid te brengen, beweerde verd. eerst Later was het weer om een stok te halen want hij vreesde om zijn politieke gevoe lens overvallen te worden. Het bleek, dat de schijf in de meter de bekende krasjes vertoonde, die wij zen op het gebruik van een snaar. Uit de boeken bleek, dat verd. jarenlang onge veer het twintisgte deel gebruikte van de normale electrische pnergie voor een woning, zooals verdachte gebruikt. Te meer. daar hij een stofzuiger, een strijk- ijzef en zelfs een electrische kachel in huis heeft. Die kachel was nog warm, toen de controleurs een huiszoeking de den. Naar een matige schatting heeft ver dachte de gemeente voor f 540 benadeeld De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, vond de straf te laag en eisrhte dezelfde straf, als waartoe verd.'s broer was ver oordeeld: 4 maanden gevangenisstraf. Arrest 7 November.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6